Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-01-09, 09:31   #1
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ειναι χοντρο το μωρο μου?

Γεια σας κοριτσια!Εχτες ηρθε η παιδιατρος για το πρωτο εμβολιο του μικρου μας.Ολα καλα πηγαν,αλλα η γιατρος ειπε οτι το βαρος του μικρου ειναι λιγο παραπανω απο οσο θα πρεπε.. Βεβαια σε σχεση με το υψος και την περιμετρο κεφαλιου ειναι συμμετρικα,αλλα ανυσηχησα λιγο με αυτα που μου ειπε περι βαρους..Με βαση την ηλικια του(2 μηνων και 4 ημερων)το βαρος του θα πρεπε να ειναι γυρω στα 5 κιλα και ο μικρος εφτασε τα 5250!Γεννηθηκε 2660 με υψος 51 εκ.(εχτες ηταν 58 εκ) και η αναπτυξη του ειναι ραγδαια..Πρεπει να ανυσηχω για το βαρος του?
Παλιά 19-01-09, 11:00   #2
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προσωπικα θα ανησυχουσα για το αντιθετο! αν δηλαδη επαιρνε λιγοτερο! ο μικρουλης σου γεννηθηκε 2660 δηλαδη πολυ μικρος και τωρα κερδιζει το χαμενο εδαφος!! νομιζω οτι ειναι νωρις να ανησυχεις για το αν ειναι παχυς!
θηλαζεις?
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-09, 11:08   #3
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι πια,δεν τον θηλαζω..
Παλιά 19-01-09, 11:46   #4
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η γνωστη ιστορια οτι οοοοοοοοολαααααααα τα παιδια ντε και καλα πρεπει να εχουν την ιδια αναπτυξη....λες και ολοιιιιιιιιι οι μεγαλοι εχουν το ιδιο βαρος και υψος....να μην ανησυχεις καποια παιδια παιρνουν στην αρχη αρκετο βαρος κανουν μετα κρατει και μενουν στασιμα και μετα ξαναρχιζουν....δηλαδη αν το παιδι πειναει γιατρε μου τι να του δινουμε????χαμομηλακι να μη παχυνει???να μην ανυσηχεις... αν δεν επαιρνε να ανησυχουσες
Παλιά 19-01-09, 12:05   #5
sofia_nefeli

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρωτησα αν θηλαζεις γιατι απ'οτι ξερω οτι τα μωρακια που πινουν φορμουλα εχουν ταχυτερους ρυθμους αναπτυξης...μην ανησυχεις παντως!!
να σου ζησει ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ!!
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-09, 12:08   #6
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...=13940&start=0

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων
αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες
σελίδες της κατηγορίας

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας
θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις
πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 16:29   #7
106rallye

106rallye χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή βαρος μωρου 2 μηνων

κοριτσια καλησπερα.γεννησα ενα πανεμορφο αγορακι 3400 στισ 08/10/09 και ειμαι πολυ ευτυχισμενη .με ενα παιδι τελικα δεν εισαι ολοκληρωμενη με το δευτερο υπαρχει απολυτη ευτυχια αλλα και τρελαααααααααααααααα μαζι.η κορη μου ειναι 6 χρονων και εχουμε ζηλιεςςςςςςςςςςςςςς πολλεσσσσσσσσσσσσσσσσσ.τελοσ παντων θα περασουν ολα καποια στιγμη.στο θεμα μασ τωρα.οπωσ ειπα ο γιοσ μου γεννηθηκε 3400 δεν θηλασα καθολου γιατι δεν υπηρχε ιχνοσ σταγονασ γαλακτοσ ουτε καν πρωτογαλα.προσπαθουσαμε 2 μερεσ με τισ μαιεσ και το γυναικολογο αλλα τζαμπα τυρανουσαμε το μικρουλη.το γαλα δεν ηρθα ποτε.οποτε τρεφερε με γαλα φορμουλα απο την πρωτη κιολασ μερα.πινουμε το s26 gold 1 αυτην την στιγμη ειμαστε 2 μιση μηνων και τρωμε 150 ανα 4ωρο συνολικα 5 γευματα τη μερα .ειδαμε και παθαμε να κοψουμε το βραδυνο.στουσ δυο μηνεσ που τον ζυγισαμε ειμασταν 6450 και η παιδιατροσ μασ κακατρομαξε λεγοντασ οτι ειμαστε πολλα κιλα.ναι καλα τα λεει αλλα τι μπορεισ να κανεισ σε ενα βρεφοσ το οποιο πειναει και ειναι υγειεστατο ,να το κανεισ διαιτα?εγω πιστευω οτι μολισ αρχισουμε και μπουσουλαμε θα φυγουνε τα παραπανω κιλακια μασ.εχουμε κατι μαγουλα τρελα σασ λεω για πολυ τσιμπιμα,κατι μπουτακια για ζουλιγμα,και η αποθεωση ειναι οτι μολισ τρωμε το γαλα μασ σκαμε κατι χαμογελα απεραντησ ευτυχιασ.να χαιρομαστε τα παιδακια μας ο θεοσ να εχει ολα τα παιδακια του κοσμου καλα οσο για τα κιλα μασ θελω να πιστευω οτι δεν ειμαστε και τοσο πια πολυ χοντρουληδεσ αφου πειναμεεεεεεεεεεε.......................
Ο χρήστης 106rallye δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-09, 13:00   #8
mama_kouklou

mama_kouklou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

na sou zisoun kai ta dyo ta mwrakia sou !!!!!!

anti na xairesai pou to paidaki exei parei toso baros problhmatizesai??
bravo sto mwraki sou asto na trwei oso 8elei kai mhn anysixeis ka8olou mallon kanei kapoio alma anapty3hs kai kapoia stigmh 8a stamatisei mono toy ta mwra den ginontai xontra otan apokleistikh trofh toys einai to gala!!!! 8a deis poso 8a psilwsei kai 8a fygoyn ta magoula
dhladh ti sou eipe h paidiatros na mhn to taizeis oso 8elei alla ligotero??
Ο χρήστης mama_kouklou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-09, 13:25   #9
fouskitsa

Το avatar του χρήστη fouskitsa

Περιοχή: κως
fouskitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν μπορει να κανεις διαιτα σε ενα βρεφος 2.5 μηνων.εχει βαλει βεβαια 3 κιλα σε μηνες δεν ειναι και λιγο απλα τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.οταν αρχισει τις στερεες και συνεχισει να βαζει τοσο πολυ βαρος που αποκλειεται τοτε μπορει να σου κανει παρατηρηση αλλα οχι τωρα!αφου ο ανθρωπος πειναει δε θα φαει??
Ο χρήστης fouskitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-09, 13:47   #10
Olympia99

Περιοχή: Germany
Olympia99 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ τι μου θύμησες τώρα ...χαχαχα
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και χειρότερα από εσένα.
Ο δικός μου 2,5 μηνών ήταν 7 κιλά, και από όρεξη ….δεν τον προλαβαίναμε.
Η παιδίατρος μου επίσης, σαν την δικιά σου, ωρυόταν ότι το παιδί είναι πολύ βαρύ.
Τώρα άμα τον δεις είναι ολόκληρος παληκαρος, ψηλός και γεροδεμένος.
Παλιά 17-12-09, 14:06   #11
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και η δικια μου οταν ηταν 2.5 μηνων ηταν 6,5 κιλα, γεννηθηκε 3660 και εγω δεν ειχα γαλα και της διναμε το ΝΑΝ 1, τωρα ομως δεν παιρνει πολυ βαρος, οτι πηρε ηταν στην αρχη. τωρα ειμαστε 9300 και 79 εκ. ο γιατρος μας λεει οτι ειναι ψηλο μωρο! (μοιαζει απο τον πατερα της.......)
Παλιά 17-12-09, 18:08   #12
106rallye

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama_kouklou Εμφάνιση μηνυμάτων
na sou zisoun kai ta dyo ta mwrakia sou !!!!!!

anti na xairesai pou to paidaki exei parei toso baros problhmatizesai??
bravo sto mwraki sou asto na trwei oso 8elei kai mhn anysixeis ka8olou mallon kanei kapoio alma anapty3hs kai kapoia stigmh 8a stamatisei mono toy ta mwra den ginontai xontra otan apokleistikh trofh toys einai to gala!!!! 8a deis poso 8a psilwsei kai 8a fygoyn ta magoula
dhladh ti sou eipe h paidiatros na mhn to taizeis oso 8elei alla ligotero??
ευχαριστω πολυ να σαι καλα.εγω χιαρομαι που μεγαλωνει με γρηγορουσ ρυθμουσ εννοειτε.η παιδιατροσ μου ειπε πωσ σων και καλα επρεπε να κοψουμε ενα γευμα απο τα εξι που τρωγαμε απο 150 γρ ασε το τι κλαμα ριχναμε το βραδυ ηταν αλλη ιστορια.βεβαια δεν το συνεχισα για πολυ γιατι τζαμπα τον τυρανουσα μονοσ του το εκοψε το βραδυνο και πλεον τωρα τρωμε το βραδυ 180γρ
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-12-09, 18:11   #13
106rallye

Προεπιλογή

αχχχχχχχχ κοριτσια βα μασ ζησουν τα παιδακια μασ να ναι γερα και απο τη στιγμη που πλεον τον πηγα και σε αλλη παιδιατρο μου ειπε οτι πρεπει να το αφησω να τρωει οσο αυτοσ θελει απο τη στιγμη που το φουντουκακι μου εχει ορεξη και τρωμε ολο μασ το φαγητο.τελικα και απο παιδιατρο σε παιδιατρο διαφερουν οι αποψεισ σε πολλα ζητηματα.
Παλιά 18-12-09, 08:20   #14
baby love

Το avatar του χρήστη baby love

Περιοχή: Ν. ΣΜΥΡΝΗ-ΑΘΗΝΑ
baby love χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα και από μένα, είμαι μανούλα ενός μπέμπη 2 μηνών και 4 ημερών, γεννηθήκαμε 3170 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2950. Σήμερα που μιλάμε έχουμε φτάσει τα 6 κιλά. Το ίδιο θέμα είχα και εγώ με τα κιλά του μου φαινόντουσταν πολλά για την ηλικία του, αλλά η παιδίατρος μας διαβεβαίωσε ότι πρέπει να τρώει όσο θέλει. Αισίως έχουμε φτάσει στα 6 γεύματα που κάνουμε να τρώμε 200 γρ. τη φορά και για να κόψουμε το βραδυνό ούτε λόγος.
Ο χρήστης baby love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-10, 14:55   #15
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

..και εμεις στη κατηγορια βαρεων βαρων με αποκλειστικο θηλασμο!!!6800 και 62 εκ στη ζυγιση στο διμηνο!!!
Παλιά 24-08-10, 22:56   #16
xris70

xris70 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

poso ανακουφιζομαι που βρισκω ομοιοπαθουσες!!!!!!
Μια εβδομαδα πριν κλεισουμε 2 μηνες και με αποκλειστικο θηλασμο
ο μπεμουρας εχει ξεπερασει τα 6 κιλα!!!! Υψος 61 ποντοι.. Γεννημενος 3450 και μηκος 51 ποντοι
Στις καμπυλες ειναι στο τοπ 3% με ταιριαστο βαρος με το μποι του.
Πηρε ομως 2 κιλα σε 1 μηνα!!! και ο παιδιατρος ειπε διαιτα και να περιορισω το φ αι στα 750γρ την μερα (επινε κανα λιτρο την ημερα)
Σημερα ειναι η πρωτη μερα της διατας.
Ζορι κλαμα πολλη αγκαλια χαμομηλακι να ξεγελιομαστε, πιπιλα, μαρσιπος, ζυγισμα πριν μετα και κατα τη διαρκεια του θηλασμου ...κατι δεν μου παει καλα σε ολα αυτα.... αναρωτιεμαι ειναι ολα αυτα φυσιολογικα??? διαιτα στο νεογεννητο που θηλαζει?? Τον λυπαμαι τον κακομοιρη...
Ασε που ιδρωνει τοσο πολυ που χρεαζεται εξτρα υγρα ουτως η αλλως.

ΑΥτο που κανω ειναι να αδειαζω το στηθος μου με θηλαστρο για να μειωνεται η παροχη και να παιρνει την ποσοτητα του σε μεγαλυτερο χρονο γιατι αλλιως ο θηλασμος κραταει πολυ λιγο

Και προσπαθω να κοψω τα πολλα γλυκα και τα λιπη στη διατροφη μου μπας και γινει το γαλα μου λιγοτερο παχυντικο γιατι μου εχει ανοιξει απιστευτα η ορεξη και καταναλωνω τεραστιες ποσοτητες φαγητου!!!
Ο χρήστης xris70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-10, 23:40   #17
Dimitra83

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν ειναι δυνατον διαιτα σε 2 μηνων μωρο!χαζομαρες λεει ο γιατρος!κριμα το μωρο να σπαραζει στο κλαμα για το γαλατακι του!!!ελεος το καημενακι!δε θα ειναι παντα ετσι σε 4-5 μηνες θα παιρνει μισο κιλο το μηνα...και αν!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-10, 23:41   #18
Dimitra83

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

επισης το αν τρως εσυ γλυκα κλπ δεν προσθετουν εξτρα θερμιδες στο γαλα σου.ο γιατρος το ειπε κ αυτο?θα πηδηχτω απο το παραθυρο!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-10, 01:01   #19
maria-christina

Το avatar του χρήστη maria-christina

Περιοχή: Λαρισα
maria-christina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγνωμη που θα στο πω, αλλα προσωπικα τις συμβουλες αυτου του γιατρου δεν θα της ακουγα.Εμενα ο μικρος μου 2 μηνων ηταν 5550 και 62 ποντους. Μετα τον δευτερο μηνα σταματησε να τρωει ξαφνικα και τωρα που εκλεισε τους 3 αρχιζει να τρωει καπως καλυτερα. Δωσε στο παιδι σου να φαει οσο θελει,διαιτα σε βρεφος δεν μπορεις να κανεις.
Ο χρήστης maria-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 10:10   #20
kmariart

kmariart ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα , εμενα γεννηθηκε ο μικρος 3700γρ και 53εκ. σημερα ειναι 2 μηνων και 5 ημερων.
Τρωει ανα 2 μιση η 3 ωρες εκτος αν κοιμαται. Το υψος του ειναι 64 εκ κ 7 κιλα
Ο παιδιατρος και στο παιδων που πηγαμε για το ματακι του δεν ειπαν τιποτε αλλο παρα μια χαρα ειναι απλα ειναι μεγαλος και να συνεχισει να τρωει οσο θελει !
Ο χρήστης kmariart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 10:44   #21
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να τον χαιρεσαι τον παιδαρο!!!!!!
Ειναι φυσιολογικο τον πρωτο μηνα να παρει αρκετο βαρος(κ οι 2 γιοι μου ειχαν παρει τον πρωτο μηνα πανω απο 1.5 κιλο---ο πρωτος γεννηθηκε 2800 ο δευτερος 3100)
Μετα πεφτει συνηθως (αυτο βλεπω---αν κ τρωνε πιο πολυ αργοτερα σε συγκριση με τον πρωτο μηνα) ο ρυθμος αυξησης βαρους....ειδικα μετα τους 6 μηνες....παιρνουν σαφως λιγοτερο βαρος......κ ας τρωνε πιο πολυ!
Κ εμενα μου ειχε πει ο γιατρος να του δινω γαλατακι....γινεται διαιτα σε βρεφος?
Ετσι κ αλλιως ο μπεμπακος τωρα αφηνει αρκετο γαλα, μαλλον ποναει....μας ερχονται τα δοντακια σιγα σιγα.....τον προηγουμενο μηνα ηταν στα 9 κιλα....τη Δευτερα τωρα θα δουμε....
Να χαιρομαστε τα μπεμπακια μας!!!!!!
Παλιά 10-12-11, 11:05   #22
layza

Το avatar του χρήστη layza

layza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χαμηλο βαρος

καλα οταν παιρνει βαρος λες οκ μια χαρουλα!!
η δικια μας γεννηθηκε 4100 και χτες ηταν 4500,την θηλαζω και δινω συμπληρωμα σε καθε γευμα.Να ανυσηχυσω;;; κατα τα αλλα υψος κλαι περιμετρος στο κεφαλι φυσιολογικοτατη αναπτυξη

το 4 αστερακι μου!!!!!!!
Ο χρήστης layza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 11:40   #23
toula80

toula80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Βάρος

Τα μωρασεαυτή την ηλικία παίρνουν 20-30 γρ την ημέρα. Νομίζω πως το δικό σου δεν πήρε αρκετά. Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλ τον παιδιατρο σου
Ο χρήστης toula80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 11:45   #24
layza

layza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο παιδιατρος μου την ζυγιζει,ειναι ενημερος,απλα περασε στοματιτιδα με μυκητες και ειπε ισως την επηρεασε που δεν ετρωγε.Αλλιως τι αλλο μπορει να σημαινει;; καλλιεργεια ουρα,κοπρανα ειναι οκ!

το 4 αστερακι μου!!!!!!!
Παλιά 10-12-11, 12:04   #25
toula80

toula80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν τωρα τρωει και πριν δεν ετρωγε πολυ καλα μπορεις να περιμενεις αλλες 3 μερες και να την ξαναζηγησεις. Αν εχει παρει βαρος εισαι οκ. Αν οχι τοτε νομιζω πρεπει να την ελεξεις ακομη πιο πολυ
Ο χρήστης toula80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 14:49   #26
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο layza Εμφάνιση μηνυμάτων
ο παιδιατρος μου την ζυγιζει,ειναι ενημερος,απλα περασε στοματιτιδα με μυκητες και ειπε ισως την επηρεασε που δεν ετρωγε.Αλλιως τι αλλο μπορει να σημαινει;; καλλιεργεια ουρα,κοπρανα ειναι οκ!
το μωρο ειναι 1,5 μηνων, εχει παρει συνολικα 400γραμμαρια απο τη γεννηση του και ο παιδιατρος ειναι ενημερος και δεν ανησυχει? να πας να δει το μωρο αλλος ενας γιατρος και να παρεις 2η γνωμη..

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 15:37   #27
ioanna_ntorm

Περιοχή: Thessaloniki
ioanna_ntorm ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ νόμιζα πως εμείς είμαστε πολύ ανεπτυγμένες... Η μπέμπα είναι 4 μηνών 63,5 πόντους και 7200γρ. με αποκλειστικό θηλασμό! Εντάξει, νομίζω τελικά καλά πάμε.
Ο χρήστης ioanna_ntorm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-11, 19:52   #28
layza

layza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eve Εμφάνιση μηνυμάτων
το μωρο ειναι 1,5 μηνων, εχει παρει συνολικα 400γραμμαρια απο τη γεννηση του και ο παιδιατρος ειναι ενημερος και δεν ανησυχει? να πας να δει το μωρο αλλος ενας γιατρος και να παρεις 2η γνωμη..
εχουμε κανει ουρα και καλιεργεια κοπρανων και ειναι μια χαρα, ειπαμε τωρα μηπως ειναι απο τους μυκητες στο στομα που ειχε απο 11 ημερων και θεραπευθηκαν πριν καμια εβδομαδα,απο λαθος μου,αργησα να τους παρω ειδηση και το μωρο δεν τρεφοταν.
Απο τι αλλο μπορει να ειναι το χαμηλο βαρος;;υψος εχει παρει 4,5 ποντους.

το 4 αστερακι μου!!!!!!!
Παλιά 20-01-13, 23:08   #29
maraki_81

maraki_81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών. Τον θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 2900 και σήμερα είναι 5500γρ. Ο γιατρός μας είπε ότι κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνει 180-200γρ. Μεχρι τώρα έπαιρνε περίπου 250-300γρ την βδομάδα αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 120γρ. Είναι όμως ζωηρός και κεφάτος όπως πριν. Πρέπει να ανησυχίσω? Σκεφτομαι να συνεχίσω και αυτή την βδομάδα και αν πάλι δεν πάρει όσο πρέπει να πάρω τον γιατρό. Πρέπει να δίνουμε βάση στο βάρος της εβδομάδος ή στο συνολικό βάρος που έχει πάρει?
Ευχαριστώ
Ο χρήστης maraki_81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 23:30   #30
rosaki

Περιοχή: Αθήνα
rosaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

2,5 μηνών 5.500 είναι super νομίζω...η μικρούλα μου γεννήθηκε 2.700 και τώρα που γίνεται 5 μηνών είναι 6.300 και είναι μια χαρά στις καμπύλες ανάπτυξης. οπότε εσείς είστε πολύ πιο πάνω!!!
Ο χρήστης rosaki είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 23:32   #31
Μπουρμπουρ1

Μπουρμπουρ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki_81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών. Τον θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 2900 και σήμερα είναι 5500γρ. Ο γιατρός μας είπε ότι κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνει 180-200γρ. Μεχρι τώρα έπαιρνε περίπου 250-300γρ την βδομάδα αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 120γρ. Είναι όμως ζωηρός και κεφάτος όπως πριν. Πρέπει να ανησυχίσω? Σκεφτομαι να συνεχίσω και αυτή την βδομάδα και αν πάλι δεν πάρει όσο πρέπει να πάρω τον γιατρό. Πρέπει να δίνουμε βάση στο βάρος της εβδομάδος ή στο συνολικό βάρος που έχει πάρει?
Ευχαριστώ
Το βαρος το αξιολογουμε συνολικα, τα μωρακια που θηλαζουν εχουν μεταπτωσεις στη προσληψη βαρους, ειναι απολυτα φυσιολογικο, μια εβδομαδα δεν λεει τιποτα, αλλωστε κοντευει ηδη να διπλασιασει το βαρος γεννησης και δεν ειναι ουτε 3 μηνων!
Μη ξεχναμε οτι κοντευει να μπει στο β' τριμηνο και πλεον θα παιρνει βαρος με πιο αργο ρυθμο απο οτι στο α'.
Παλιά 07-07-13, 12:49   #32
elenal1

Το avatar του χρήστη elenal1

Περιοχή: Κύπρος-Λάρνακα
elenal1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα!Το μωρακι μου ειναι 1ος μηνων και μιας μερας! Γεννηθηκε 3900 και υψος 52cm. Χθες ο παιδιατρος τον βρηκε 1 κιλο πανω 4900 και υψος 55,5 και διαμετρο κεφαλι 37! Το θηλαζω αποκλειστικα! Μηπως ειναι υπερβαρο το μωρακι μου; Ο γιατρος μου ειπε δεν μοιαζει με νεογεννητο! Και οτι ειναι μεγαλος.. ο μπαμπας παντως εχει υψος 1,86 και εγω 1,65. Και οποιος τον βλεπει μου λεει πωπω τι μεγαλο μωρο!
Ο χρήστης elenal1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-13, 13:12   #33
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenal1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια καλησπερα!Το μωρακι μου ειναι 1ος μηνων και μιας μερας! Γεννηθηκε 3900 και υψος 52cm. Χθες ο παιδιατρος τον βρηκε 1 κιλο πανω 4900 και υψος 55,5 και διαμετρο κεφαλι 37! Μηπως ειναι υπερβαρο το μωρακι μου; Ο γιατρος μου ειπε δεν μοιαζει με νεογεννητο! Και οτι ειναι μεγαλος.. ο μπαμπας παντως εχει υψος 1,86 και εγω 1,65. Και οποιος τον βλεπει μου λεει πωπω τι μεγαλο μωρο!
ελενα μου να χαιρεσαι το μωρακι σου.....ολα μια χαρα ειναι στο μωρο σου...το πρωτο καιρο θα δεις πολλες αλλαγες...θα αλλαζει συνεχεια ,,θα αλλαζει συνηθειες-η φατσουλα του κ.λ.π οσο για τα κιλα του εμενα ειναι αγορακι...γεννηθηκαμε 3.300 και 51 ποντοι...μεχριι να φυγουμε ειχαμε φτασει 3.100 ....στον μηνα πανω ειμασταν 4.300(+1.200 κιλα)και 4 ποντους....στο 2μηνο ειμασταν 5.500 κιλα και 64 ποντοι ....με θηλασμο αποκλειστικο....ολα μια χαρα ειναι ....ευχαριστησου μπουτακια και μαγουλακια.....εμενα ηταν χοντρο κ ψηλο...τωρα ειναι πολυ ψηλο κ αδυνατο(16 μηνων και 87 ποντοι!!)αφου θηλαζεις δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...οταν μπητε στα φαγητα θα αρχισεις να τα σκεφτεσαι αυτα!!!!απλα θα βγει ψηλο το παιδακι σας γιατι κ εχεις ειστε ψηλοι....εμενα αντρας μου-μπαμπας μου-πεθερος-3 θειοι ειναι 1.90 εγω ειμαι 1.65...πιστευω δεν θα παρει απο μενα χαχα....να σου ζησει κ παλι!!!!
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-13, 15:06   #34
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα με αποκλειστικό θηλασμο έπαιρνε ενα κιλό το μήνα στην αρχή.Κι είχε γεννηθεί και τεράστιος....4600γρ,60 εκ.
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-13, 11:35   #35
elenal1

Το avatar του χρήστη elenal1

Περιοχή: Κύπρος-Λάρνακα
elenal1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μπεμπηςς μου Εμφάνιση μηνυμάτων
ελενα μου να χαιρεσαι το μωρακι σου.....ολα μια χαρα ειναι στο μωρο σου...το πρωτο καιρο θα δεις πολλες αλλαγες...θα αλλαζει συνεχεια ,,θα αλλαζει συνηθειες-η φατσουλα του κ.λ.π οσο για τα κιλα του εμενα ειναι αγορακι...γεννηθηκαμε 3.300 και 51 ποντοι...μεχριι να φυγουμε ειχαμε φτασει 3.100 ....στον μηνα πανω ειμασταν 4.300(+1.200 κιλα)και 4 ποντους....στο 2μηνο ειμασταν 5.500 κιλα και 64 ποντοι ....με θηλασμο αποκλειστικο....ολα μια χαρα ειναι ....ευχαριστησου μπουτακια και μαγουλακια.....εμενα ηταν χοντρο κ ψηλο...τωρα ειναι πολυ ψηλο κ αδυνατο(16 μηνων και 87 ποντοι!!)αφου θηλαζεις δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...οταν μπητε στα φαγητα θα αρχισεις να τα σκεφτεσαι αυτα!!!!απλα θα βγει ψηλο το παιδακι σας γιατι κ εχεις ειστε ψηλοι....εμενα αντρας μου-μπαμπας μου-πεθερος-3 θειοι ειναι 1.90 εγω ειμαι 1.65...πιστευω δεν θα παρει απο μενα χαχα....να σου ζησει κ παλι!!!!
Μακαρι να εχεις δικαιο! Και εμενα αγορακι ειναι! Να σου ζησει ο παιδαρος σου! Και σενα μητσουκο! Οσο για το κεφαλακι του στις 10 μερες που το μετρησε ηταν 36, προχτες που πηγαμε τον μετρησε και μου λεει 36 εκ. Και του λεω α τελεια οσο ηταν και πριν.. και μου λεει 36 σου ειπα? Τον ξαναμετρα και μου λεει να ειναι 37 εκανα λαθος! !!! Δεν καταλαβα γιατι εγινε αυτο το σκηνικο! Εσεις πως το κρινετε;
Ο χρήστης elenal1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-13, 14:45   #36
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μη δινεις τοσο μεγάλη σημασια στις μετρησεις αυτες,σχεδον ποτε δεν ειναι ακριβεις.
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-13, 09:29   #37
ProudMom

Περιοχή: Athens
ProudMom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 2 Μηνών Και Βάρος.

Καλημέρα !!!
Πόσο ζύγιζουν ή ζύγιζαν τα μωράκια σας στους 2 μήνες ???
Παλιά 13-02-14, 13:29   #38
μπουμπακι

μπουμπακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2700 ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΜΕ 2500 ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 4900.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ 35-40 ΓΡ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ 90ΓΡ ΚΑΘΕ 2ΜΙΣΗ ΩΡΕΣ ΤΟΣΟ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 140 ΓΡ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΛΛΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΣ AVENT ΘΗΛΗ 1+ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΤΟ HIPP.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Ο χρήστης μπουμπακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-14, 17:54   #40
lelaki1980

Περιοχή: πεντελη
lelaki1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλαδη τωρα που της αλλαξες την θηλη παλι 90 μλ τρωει?την βλεπεις να ειναι λαιμαργη οταν τρωει απλα σταματαει στα 90? ή μηπως τρωει τα 90 που λες αλλα κανονικα και μετα κανει εμετο?τα ρωταω γιατι δεν εχω ψιλοκαταλαβει
Ο χρήστης lelaki1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές