Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπυράκια κρέμα Betnovate & Bepanthol


Recommended Posts

Έχω ένα κοριτσάκι 28 ημερών, από την αρχή σχεδόν εμφάνισε μικρά άσπρα σπυράκια στο πρόσωπό της (ανάμεσα από τα φρύδια) αλλά δεν δώσαμε σημασία, τώρα όμως έχει περίπου τέσσερις μέρες που τα σπυράκια φούντωσαν και άρχισαν να εξαπλώνονται στο υπόλοιπο σώμα: μερικά σκόρπια και στο χρώμα του δέρματος και αρκετά στο πάνω μέρος της πλάτης της που είναι κόκκινα, ενώ και αυτά στο πρόσωπο έχουν αυξηθεί. Εχθές την είδε μία παιδίατρος και μου έδωσε να τις βάζω μια αλοιφή που αποτελεί τη μίξη Betnovate & Bepanthol. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι διαβάζοντας τις οδηγίες της πρώτης αλοιφής λέει ότι είναι κορτιζονούχα και να μην εφαρμόζεται σε παιδιά κάτω του έτους. Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει πάνω σε αυτό το θέμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν καταλαβα καλα ειναι μικρα μικρα σπιθουρακια (δροτσιλακια) ασπρα και κοκκινα;;τα οποια δεν φαινεται να την ενοχλουν, ετσι;

ειχε κ η δικια μου στον 1ο μηνα σε ολο το προσωπο και μερικες φορες κ στο σωμα. προσεχε αν ειναι το απορυπαντικο ή το μαλακτικό ή καποιο ρουχο/κουβερτακι που την πειραζουν. αν θηλαζεις βαλε το γαλα σου πανω κ αλειψε το. δες επισης μηπως το παιδι ζεσταινεται πολυ, η μικρη μας εβγαζε πιο πολλα οταν ζεσταινοταν...δεν της βαλαμε τιποτα παντως...

συνηθως ειναι φυσιολογικα κ φευγουν εντελως μετα το πρωτο μηνα αντε διμηνο.....

Link to comment
Share on other sites

Daf μάλλον όπως τα περιγράφεις είναι τα σπυράκια, μόνο που αυτά στην πλάτη παρουσιάζουν μια συνολική κόκκινη επιφάνεια (έτσι γίνονται και στο μουτράκι της μετά το θηλασμό). Σε ευχαριστώ και εγώ λέω να μην της ξαναβάλω αλοιφή - έβαλα μια φορά σήμερα το πρωί χωρίς να σκεφτώ να το ψάξω... Θα δοκιμάσω αυτό με το γάλα που μου γράφεις.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Aggela32 μην ανυσηχείς η δικιά μου είχε γεμίσει σε ολο το σωμα της το πρώτο δίμηνο, είχα φρικάρει αλλά έκανα αυτό που μου είπαν τα κορίτσια , γαλατάκι από πάνω χαίδευμα και συνεχεια πλυσιματάκι με καθαρή πετσέτα (αυτό με συμβούλεψε και ο παιδιάτρος μου) και άλλαξα και απορυπαντικό στα ρούχα της

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...