Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Συνταγές

Notices

Συνταγές Συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-12-09, 16:26   #1
nansy

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nansy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ

Κορίτσια έχετε καμιά ιδέα που μπορούμε να φάμε με την οικογένεια το μεσημέρι ανήμερα Χριστουγέννων με εορταστική ατμόσφαιρα?Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη.!!!!!!
Ο χρήστης nansy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 10:13   #2
Melduck

Περιοχή: Αθήνα
Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Νansy. Θα κάνεις τραπέζι στο σπίτι σου? Αν ναι, κι εγώ θα έχω τους πολύ στενούς συγγενείς (10 άτομα) τα Χριστούγεννα και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο μενού. Σκέφτομαι από σαλάτες να κάνω μια ρώσικη και μια πράσινη, αλλά έχω κολλήσει στα κυρίως. Έλεγα να έκανα κανένα μοσχαράκι στιφάδο (δεν μας πολυαρέσει το χοιρινό και η γαλοπούλα). Εσύ τι σκέφτεσαι?
Ο χρήστης Melduck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 11:13   #3
DEL

Το avatar του χρήστη DEL

Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
DEL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ την πρωτοχρονιά θα κάνω και σκέφτομαι να βάλω στον φούρνο ένα μπουτάκι κατσικάκι με πατατούλες,λεμονάτο νουά με ρυζάκι για τα πιτσιρίκια,κεφτεδάκια και από σαλάτες θα φτιάξω μία ρόκα παρμεζάνα και μία ανάμεικτη μαρούλι,λάχανο με φρέσκο κρεμμυδάκι και μπόλικο ξύδι.Είναι λίγο κλασικό αλλά ξέρω ότι όλοι θα φάνε.Με την γαλοπούλα δεν τα πάμε καλά και εμείς.
Παλιά 11-12-09, 11:59   #4
jesgk

Το avatar του χρήστη jesgk

Περιοχή: Αιγάλεω Αττικής
jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα κι από εμένα,

φέτος έτυχε σε εμένα ο λαχνός για το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι.

Δεν έχω ακόμα καταλήξει κάπου, θα είμαστε 9 ενήλικες κ 3 παιδάκια.

Ο χρήστης jesgk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 12:27   #5
πουλακι1989

Περιοχή: θεσσαλονικη
πουλακι1989 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια κι εγω θα κανω φετος χριστουγεννιατικο τραπεζι...δεν εχω σκεφτει ακομη αλλα ριξτε καμια καλη ιδεα γιατι πρωτη φορα πεθερα στο τραπεζι..ουφ!οσο να ναι ολα σχολιαζονται!βοηθειστε!!!απο γλυκο θα χετε μονο κλασσικα χριστουγεννιατικα?
Ο χρήστης πουλακι1989 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 13:25   #6
jesgk

Το avatar του χρήστη jesgk

Περιοχή: Αιγάλεω Αττικής
jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο πουλακι1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο γλυκο θα χετε μονο κλασσικα χριστουγεννιατικα?
Εσύ εισαι καλήηηηη!! Θα προλάβεις να κάνεις κ γλυκο;;;

Ο χρήστης jesgk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 13:35   #7
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοείται πως όλα σχολιάζονται αλλά και τέλεια να τα κάνεις πάλι θα βρουν να πουν οποτε μη σκας. Εγώ φέτος μετά από 2 χρόνια δεν θα μαγειρέψω παρά μόνο την Παραμονή της πρωτοχρονιάς αλλά για τη στενή οικογένεια οπότε δεν έχω άγχος. Πάντως επειδή και εμείς δεν την θέλουμε καθόλου τη γαλοπούλα, κάνω συνήθως αρνάκι ή κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες κ μοσχαράκι φρικασέ από κυρίως
Παλιά 11-12-09, 13:37   #8
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ τραπέζι τα Χριστούγεννα, κάθε χρονο πάμε στη μαμά του καλού μου..
Για να σας βοηθήσω το μενολύ συνήθως εχει ως εξης:
Κατσικάκι στο φούρνο (δεν τρωει κανεις γαλοπούλα)
Πατάτες φούρνου
Σουφλέ με τυριά
Σαλάτα πράσινη αναμικτη με ρόκα παρμεζάνα, τοματάκια και ρόδι
Παντζαροσαλάτα (καταπληκτική)
Σαλάτα του σεφ
Πιατέλα με διάφορα τυριά
Διάφορα Γλυκά

Συνηθως είμαστε 6-7 άτομα

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 13:48   #9
πουλακι1989

Προεπιλογή

χμ...ωραιες ιδεες!σιγουρα κι εγω δε θα κανω γαλοπουλα!!χμ..αυτο με το δουφλε θα το κανω σιγουρα!!ευκολο και ωραιο!!οσο για γλυκα ειναι το δυνατο μου χαρτι οποτε λεω να κανω 2 3...καλα σιγουρα μελομακαρονα και κουραμπιεδες θα χω σιγουρα απο μερες...πανταροσαλατα πως την κανει η μαμα του καλου σου?
Παλιά 11-12-09, 14:45   #10
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια άλλη προταση (για οσους βέβαια το τρώνε) είναι και το γουρουνάκι στη γάστρα... Εγώ για παραδειγμα δεν είμαι πολύ φίλος αλλά έχω βρεθεί σε τραπέζια συγγενών και το έχουν ψημένο στο φούρνο σερβιρισμένο σε πιατέλα με ένα μήλο στο στόμα και γαρύφαλλα καρφωμένα πάνω του...Εμένα τετοιο θέαμα δεν μου αρεσει...αλλά αν σερβιριστεί στην πιατέλα κομμένο σε μεριδές...και συνοδευμενο με ντρέσινγκ μουστάρδας...είναι αρκετά νόστιμο.
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 14:53   #11
mitaki

Το avatar του χρήστη mitaki

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mitaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mitaki
Προεπιλογή

Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι. Κορίτσια γίνεται απλά φανταστικό και έχει και μυρωδιά Χριστουγέννων. Και δεν εννοώ αυτό με το μήλο στο στόμα (δεν θα μπορούσα να φάω αν το έβλεπα έτσι) ένα μπούτι στη γάστρα με πολλές ώρες αργό ψήσιμο.
Επίσης ένα άλλο πολύ χριστουγεννιάτικο φαγητό είναι κοτόπουλο ή γαλοπούλα με πετιμέζι. Αν ενδιαφέρεται κάποια να βρω τη συνταγή κάπου την έχω παραχώσει, είναι πεντανόστιμο και αυτό αν σας αρέσουν τα γλυκόξινα φαγητά.
Μια παραλλαγή χριστουγεννιάτικης συνταγής είναι το κανονικό ρολό κοτόπουλου να το ψήσετε στο φούρνο με δαμάσκηνα, βερίκοκα και ανανά αποξηραμένα και συνοδευτικό πιλαφάκι.
Τώρα δεν μου έρχεται καμία άλλη παραλλαγή πέραν της κλασσικής γαλοπούλας ή κοτόπουλου γεμιστού.
Παλιά 11-12-09, 15:05   #12
_mpoumpou_

Προεπιλογή

Παράθεση:
χμ...ωραιες ιδεες!σιγουρα κι εγω δε θα κανω γαλοπουλα!!χμ..αυτο με το δουφλε θα το κανω σιγουρα!!ευκολο και ωραιο!!οσο για γλυκα ειναι το δυνατο μου χαρτι οποτε λεω να κανω 2 3...καλα σιγουρα μελομακαρονα και κουραμπιεδες θα χω σιγουρα απο μερες...πανταροσαλατα πως την κανει η μαμα του καλου σου?
καλα είναι τελεια η παντζαροσαλατα και πολυ δροσερη με γιαουρτι και καρυδια την φτιαχνει θα ζητησω συνταγη και θα την γραψω εδω...Εγω τρωω τονους απο αυτην παντως!

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-12-09, 15:12   #13
πουλακι1989

Προεπιλογή

σ ευχαριστω πολυ μπουμπου!!μ αρεσει κι εμενα το παντζαρι πολυ!!αλλα δε την κανουν πολυ στην οικογενεια οποτε θα πρωτοτυπησω!!θα περιμενω τη συνταγη!!οποτε απο σαλατες θα χω παντζαροσαλατα , μια με μαρουλι και μια ροκα παρμεζανα ντοματα λιαστη λιγο ροδι και μπαλσαμικο!!ωραια με τις σαλατες!!εγινε η αρχη!!μενει το κυριως και γλυκακια!
Παλιά 11-12-09, 15:21   #14
_mpoumpou_

Προεπιλογή

Meχρι το βραδακι θα την εχω γραψει, οποτε περνα καμια βολτα από το τόπικ να δεις
τελειο θα γινει το χριστουγεννιατικο τραπέζι σου!

Παλιά 11-12-09, 16:40   #15
ΜΙΡΕΛΟΥ

ΜΙΡΕΛΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mitaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι. Κορίτσια γίνεται απλά φανταστικό και έχει και μυρωδιά Χριστουγέννων. Και δεν εννοώ αυτό με το μήλο στο στόμα (δεν θα μπορούσα να φάω αν το έβλεπα έτσι) ένα μπούτι στη γάστρα με πολλές ώρες αργό ψήσιμο.
Επίσης ένα άλλο πολύ χριστουγεννιάτικο φαγητό είναι κοτόπουλο ή γαλοπούλα με πετιμέζι. Αν ενδιαφέρεται κάποια να βρω τη συνταγή κάπου την έχω παραχώσει, είναι πεντανόστιμο και αυτό αν σας αρέσουν τα γλυκόξινα φαγητά.
Μια παραλλαγή χριστουγεννιάτικης συνταγής είναι το κανονικό ρολό κοτόπουλου να το ψήσετε στο φούρνο με δαμάσκηνα, βερίκοκα και ανανά αποξηραμένα και συνοδευτικό πιλαφάκι.
Τώρα δεν μου έρχεται καμία άλλη παραλλαγή πέραν της κλασσικής γαλοπούλας ή κοτόπουλου γεμιστού.
Κοριτσακι, πως ακριβως το φτιαχνεις????
Ο χρήστης ΜΙΡΕΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 17:08   #16
mitaki

mitaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι

Ένα μπούτι γουρουνόπουλο (προτιμώ το κομμάτι με το κόκκαλό του για να γίνει πιο νόστιμο)
4-5 πορτοκάλια (αν είναι μεγάλο το μπούτι περισσότερα αν είναι μικρό λιγότερα)
2-3 λεμόνια (αναλόγως με το μέγεθος και πάλι)
1-2 κουταλιές σούπας μέλι
2-3 κουταλιές σούπας μουστάρδα μαλακή
αλάτι, πιπέρι, δεντρολίβανο
6-7 καρότα
πατατούλες μικρές ολόκληρες και ένα κρεμύδι ολόκληρο που πάνω του έχω καρφώσει γαρύφαλα
Ελαιόλαδο

σε ένα μπολ αναμιγνύω το μέλι με τη μουστάρδα και αλοίφω με το μίγμα το γουρουνάκι
αλάτοπιπερώνω και το βάζω στη γάστρα. Στίβω τα πορτοκάλια και τα λεμόνια και τα προσθέτω στη γάστρα.
Καθαρίζω τα καρότα και τις πατατούλες και τα βάζω ολόκληρα και αυτά στη γάστρα (διαφορετικά θα λιώσουν τόσες ώρες)
Λίγο νεράκι, λάδακι, και το κρεμύδι με τα γαρύφαλα, φυσικά και αλάτι - πιπέρι και το δεντρολίβανο.
Κλείνω τη γάστρα και σε χαμηλό φούρνο ~150-170 C για όσες ώρες πάρει να μαλακώσει το κρέας. Επειδή ψήνεται στο πορτοκάλι πολλές ώρες γίνεται άπαιχτο και δεν μυρίζει γουρουνίλα που λέω και εγώ. Και είναι πανεύκολο. Δεν ασχολείσαι καθόλου, απλά τα βάζεις όλα μαζί και τέλος. Δεν θέλει πολύ νερό θέλει πολύ χυμό από πορτοκάλι και λεμόνι, οπότε αν χρειαστεί να προσθέσετε στη συνέχεια καλύτερα να βάλετε και λίγο χυμό μαζί με το νερό. Εγώ ανοίγω μια φορά τη γάστρα για να γυρίσω το γουρουνάκι πλευρά (ο πατέρας μου που μου το έμαθε δεν την άνοιγε καθόλου αλλά είχε την πήλινη τη γάστρα και την σφράγιζε με ζυμάρι και δεν έχανε τα υγρά του το φαγητό για να χρειαστεί κατά τη διάρκεια να προσθέσει)
Καλή επιτυχία
Παλιά 11-12-09, 18:06   #17
_mpoumpou_

Προεπιλογή

Η συνταγη για την παντζαροσαλατα!

- παντζάρια (μονο τα γουλια)
- 500 γρ. γιαούρτι στραγγιστό (περιπου αν ειναι τα πατζαρια 6-7)
- 3-4 σκελίδες σκόρδο (προαιρετικα - μπορεις και να μην βαλεις αν δεν αρεσει γενικα)
- καρυδόψιχα
- Λίγο ξύδι
- Αλάτι

- Βραζουμε τα παντζάρια
-Λιώνουμε το σκόρδο και ανακατεύουμε με το γιαούρτι. (αν χρησιμοποιησεις σκορδο, εναλλακτικα μπορεις να βαλεις λιγη μαγιονεζα για να σπασεις τη γιαουρτιλα)
- Αφού κρυώσουν τα παντζάρια τα κόβουμε σε μικρά κυβάκια, ρίχνουμε αλάτι, και ξύδι και τα βάζουμε στο γιαούρτι ανακατεύοντας να πάνε παντού.
- Τριβουμε την καρυδόψιχα χωρίς να λιώσει και προσθέτουμε στη σαλάτα.
βαζουμε τη σαλάτα σε γυάλινο μπολ κατα προτιμηση και γαρνίρουμε με μερικά κυβάκια παντζαριού που έχουμε κρατήσει και μερικά ολόκληρα κομμάτια καρυδιού.

Παλιά 11-12-09, 18:53   #18
pontikaki

Το avatar του χρήστη pontikaki

Περιοχή: οπου μας παει ο ανεμος
pontikaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Koριτσια εγω τη παντζαροσαλατα που την εχω ψιλοβαρεθει αλλα μαρεσει την κανω:
1) 1 κεσεδακι γιαουρτι
2) μαγιονεζα (οσο γιαουρτι τοση μαγιονεζα)
3)καρυδια
4)ξυδι
5)αλατι
6)σκορδο (προαιρετικαα)
και εννοειτε τα παντζαρια
η υπολοιπη διαδικασια ειναι ιδια με της mpoumpous
Παλιά 11-12-09, 18:55   #19
pontikaki

Το avatar του χρήστη pontikaki

Περιοχή: οπου μας παει ο ανεμος
pontikaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πριν 2 χρονια που ειμασταν μονοι μας με τον αντρουλη μου και ηθελα να κανω κατι ιδιαιτερο,μας εκανα γεμιστο κοτοπουλο πολυ καλο σκεφτομαι να το κανω και φετος αλλα ισως παρω φιλετο κοτοπουλο η γαλοππουλα και τα γεμισω θα το σκεφτω!
Παντως και το χοιρινο στη γαστρα με δαμασκηνα,βερικοκα,ανανα,κυδωνι και μηλο ειναι πολυ νοστιμο.
Παλιά 11-12-09, 19:20   #20
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια αφού σας αρέσι η ρόκα δείτε και την εξής εκδοχή σαλάτας, είναι πολύ καλή. Ρόκα, μικρά παξιμαδάκια μαννα σικαλης, ντοματίνια, σως λάδι με μπαλσάμικο και κουταλιές από κατίκι δομοκού! ! !
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 20:26   #21
πουλακι1989

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ μπουμπου!!μολις τη σημειωσα τη συνταγη!!το γουρουνοπουλο στη γαστρα με πορτοκαλι πρεπει να ναι τελειο!!εγω κανω συχνα μοσχαρι στη γαστρα με μελακι μουσταρδα και πορτοκαλι και πατατουλες τριγυρω και ειναι μουρλια!!να το δοκιμασετε κοριτσια!ακομη να βρω τι θα κανω στο κυριως!!
Παλιά 11-12-09, 21:03   #22
Pola

Το avatar του χρήστη Pola

Περιοχή: Κηφισιά
Pola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koρίτσια πολύ καλές οι συνταγές σας!!! Θα δοκιμάσω το γουρουνάκι με τα πορτοκάλια.
Νομίζω, όμως, ότι η nancy άλλο ρώτησε...ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα ωραίο χριστουγεννιάτικο γεύμα εκτός σπιτιού!!!
Παλιά 14-12-09, 16:09   #23
ΜΙΡΕΛΟΥ

ΜΙΡΕΛΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mitaki,
Eυχαριστω πολυ πολυ. Θα την τιμησω δεοντος.
Ο χρήστης ΜΙΡΕΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 12:41   #24
ditop

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ditop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω ενα θεμα με το αλάτι. ΠΟτε δεν ξερω ποσο να βαλω. Μηπως μπορειτες να μου πειτε για το χοιρινο (περ. 3 κιλα) ποσο θα χρειαστω; (ελπιζω να μη γελασετε αλλά ολοι εχουμε ενα αδυνατο σημειο)

Ο χρήστης ditop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 14:40   #25
PASOUMI

Το avatar του χρήστη PASOUMI

Περιοχή: ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ
PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pontikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 2 χρονια που ειμασταν μονοι μας με τον αντρουλη μου και ηθελα να κανω κατι ιδιαιτερο,μας εκανα γεμιστο κοτοπουλο πολυ καλο σκεφτομαι να το κανω και φετος αλλα ισως παρω φιλετο κοτοπουλο η γαλοππουλα και τα γεμισω θα το σκεφτω!
Παντως και το χοιρινο στη γαστρα με δαμασκηνα,βερικοκα,ανανα,κυδωνι και μηλο ειναι πολυ νοστιμο.

και εμας το χριστουγεννιατικο τραπεζι απαρτιζεται καθε χρονο αυστηρα απο τη πατροπαραδοτη γαλοπουλα γεμιστή κ για όσους δεν τη τρωνε υπαρχιε κ χοιρινο με δαμασκηνα που για εμενα ειναι κατ εξοχην χριστουγεννιατικο φαγητο κ πεντανόστιμο!!
Παλιά 16-12-09, 14:58   #26
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

εγώ θα κάνω τραπέζι στις οικογένειες την επόμενη των χριστουγέννων, λόγω επετείου γάμου. θα εχουμε
χοιρινό στο φούρνο
σουφλέ (ζυμαρικά, ζαμπον, τυριά)
πένες με σπανάκι
μοσχάρι με μελιτζάνες και πιπεριές
κοτόπουλο γλυκόξυνο
σαλάτες
τυρόπιτα κουρου

και για το βράδυ (που θα έρθουν οι φίλοι)
οτι περισσέψει από τα παραπάνω και επιπλέον αλλη τυρόπιτα και μπόμπες

γλυκά... δεν ξέρω

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 15:59   #27
Sisoni

Το avatar του χρήστη Sisoni

Περιοχή: Αμαρούσιο
Sisoni χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το δικό μας τραπέζι θα έχει:
Σαλάτες:
-ρόκα, σπανάκι,παρμεζάνα (+λιαστή ντομάτα,κάπαρη, ελιές,κρουτόν)
-ρώσικη
-σεφ
-παντζάρια και βραστά λαχανικά
Συνοδευτικά:
- Σουφλέ ζυμαρικών
- Τυρόπιτα ή σπανακόπιτα
- Μανιτάρια αλά κρεμ
- Ρυζότο
- ποικιλία τυριών
Κυρίως:
-Κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες (κλασικά)
-Αγριογούρουνο τηγανιά και σε περίπτωση που δεν βρεθεί, γκιούλμπασι ή χοιρινό με δαμάσκηνα ή μοσχαράκι νουά
Επιδόρπιο
- Φρούτα με κανέλα και μέλι
- Μηλόπιτα με παγωτό
- Καρυδόπιτα (της Μαμάς )
Παλιά 16-12-09, 16:07   #28
πουλακι1989

Προεπιλογή

pw sandi esy katelikses idi!!egw mono stis salates mexri stifmis!wraio to menou sou kai plousio!to gioulmpasi ti einai?egw thelw na kanw kati gia na entypwsiasw gia kiriws alla de kserw ti!!
Παλιά 17-12-09, 09:43   #29
Sisoni

Sisoni χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
pw sandi esy katelikses idi!!egw mono stis salates mexri stifmis!wraio to menou sou kai plousio!to gioulmpasi ti einai?egw thelw na kanw kati gia na entypwsiasw gia kiriws alla de kserw ti!!
Καλημέρα!
Το γιούλμπασι είναι ένα πολύ ωραίο και σχετικά εύκολο φαγητό με διάφορα κρεατικά. Παίρνεις:
1. 1/2 κιλό κατσικάκι κομμένο κομμάτια
2. 1/2 κιλό χοιρινό κομμένο κομμάτια
3. 1/2 κιλό μοσχάρι κομμένο κομμάτι
4. λουκανικά
5. 1/2 κιλό γραβιέρα πικάντικη κομμένη κύβους
6. 2 μεγάλα κρεμμύδια κομμένα σε ροδέλες
7. 3 σκελίδες σκόρδο κομμένες σε ροδέλες
8. 2 φρέσκα κρεμμυδάκια κομμένα σε ροδέλες
9. 1-2 πράσινες πιπεριές κομμένες σε κομμάτια
10. αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, λίγο λεμόνι
11. λίγο βούτυρο γάλακτος κομμένο σε κύβους και ελαιόλαδο
12. λαδόκολα

Όλα αυτά (...χε χε...πλην της λαδόκολας!) από βραδύς τα ανακατεύεις σε ένα μεγάλο μπωλ, τα σκεπάζεις με μια μεμβράνη ή με το καπάκι του μπωλ και τα βάζεις στο ψυγείο. Το επόμενο πρωί, αφού πιείς τον καφέ σου, τα τυλίγεις καλά στη λαδόκολα τα δένεις και με ένα σπαγκάκι (σαν μεγάλο πουγκί φαντάσου) και τα βάζεις σε ένα ταψί με καπάκι. Τα πετάς στο φούρνο και τα αφήνεις να ψηθούν με την ησυχία τους κανά τρίωρο σε χαμηλή θερμοκρασία. Αφού ψηθούν, ανοίγεις τη λαδόκολα και τη βάζεις σε πιατέλα (πρόταση σερβιρίσματος ). Προσοχή! Επειδή γίνεται ανάρπαστο και η οικοδέσποινα συνήθως δεν προλαβαίνει ...ούτε να το μυρίσει, καλό είναι να βάλεις εκ των προτέρων λίγο από το φαγητό στο πιάτο σου!
Τώρα όσον αφορά την επιθυμία σου να κάνεις κάτι για να εντυπωσιάσεις... χμ... μπορείς να φτιάξεις καμιά πάπια πορτοκάλι, κανά χοιρινό με δαμάσκηνα... αλλά καλού κακού έχε και κανά παϊδάκι στην άκρη για τους ..."παραδοσιακούς"!
(Τα πιάτα του τύπου "μενταγιόν ζαρκαδιού με σως μαύρης τρούφας, ρόδι από τα βάθη της Μικράς Ασίας και βασιλομανίταρα μαζεμένα την αυγή ή καπουτσίνο ατίθασου αστακού ή βεντάλια μπαρμπουνιού σε πουρέ αγκινάρας τοπιναμπούρ με ανάμεικτα λαχανικά υπαίθρου και σάλτσα μελισσόχορτου..." - γελάω!!- να σου πω την αλήθεια...δεν τα προτείνω...)
Παλιά 17-12-09, 10:08   #30
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον εγω για το χριστουγεννιατικο τραπεζι θα μαγειρεψω τα εξης

μακαρονοσαλα και σαλατα μεξικανικη
ρολα τυροκαυτερης
κοκορα γεμιστο και ψημενο με πορτοκαλοζουμο και πατατες
ρολο χοιρινο γεμιστο με τυρι και ζαμπον ,πιπερια,καροτο
σουφλε ζυμαρικων
και επειδη δεν ειμαι καλη στη ζαχαροπλαστικη για γλυκο θα αγορασουμε τιποτα....
καλες γιορτες σε ολους μας.
Παλιά 17-12-09, 10:34   #31
marialina

marialina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον εμείς θα έχουμε :

Διάφορα ψωμάκια και κριτσίνια
Κατσικάκι γιουβέτσι (πατροπαράδοτο)
ρολο κοτόπουλο με πατατούλες στην γάστρα
3 σαλάτες (πατατοσαλάτα, χιονούλα και πράσινη με μάνγκο ή αχλάδι και ροκφορ (παραλλαγή δικιά μου) του Μαμαλάκη απλά σούπερ)
σουφλέ τυριών
κρέπες με σπανάκι και ανθότυρο
πλατό τυριών
πλατό αλλαντικών
τζατζικάκι
και τυροπιτάκια κουρού χειροποίητα - από εμένα φυσικά.
Απο γλυκά θα φτιάξω τζιζκέικ, αχλάδια ποσέ με κρέμα σαντιγύ και φυσικά τα χριστουγεννιάτικα γλυκά θα υπάρχουν όλα (κουραμπιέδες, μελομακάρονα, δίπλες). Α! περιμένω να μου φέρουν και έναν κορμό!

Και για το τέλος καφεδάκι!!!
Ο χρήστης marialina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-09, 10:51   #32
Stam

Το avatar του χρήστη Stam

Stam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να γράψω κι εγώ το δικό μας μενού?
- Μοσχάρι με κάστανα στην κατσαρόλα
- Γουρουνόπουλο με πορτοκάλι στη γάστρα (Mitaki σε ευχαριστώ για τη συνταγή) Το προτίμησα σε σχέση με το εξοχικό που σκεφτόμουν να κάνω γιατί βρήκα τη συνταγή σου πιο Χριστουγεννιάτικη & πιο εύκολη.
- Μπιφτεκάκια με πιλαφάκι για τα πιτσιρίκια
- Σπανάκι με ρόκα καρύδια & παρμεζάνα
- Λάχανο με γιαουρτμαγινέζα & ξυνόμηλα
- Τζατζίκι
- Ρώσικη
- Διάφορα τυριά
- Μανιτάρια γεμιστά
Για γλυκό θα κάνω μια συνταγή της μανούλας μου με σαντιγί, γιαούρτι και δαμάσκηνα που είναι πολύ ελαφριά και πεντανόστιμη.
Ο χρήστης Stam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-09, 14:15   #33
πουλακι1989

Προεπιλογή

xaxaxa
(Τα πιάτα του τύπου "μενταγιόν ζαρκαδιού με σως μαύρης τρούφας, ρόδι από τα βάθη της Μικράς Ασίας και βασιλομανίταρα μαζεμένα την αυγή ή καπουτσίνο ατίθασου αστακού ή βεντάλια μπαρμπουνιού σε πουρέ αγκινάρας τοπιναμπούρ με ανάμεικτα λαχανικά υπαίθρου και σάλτσα μελισσόχορτου..." - γελάω!!- να σου πω την αλήθεια...δεν τα προτείνω...)
milame gia to teleio piato!!gelaw akomi!!!
Παλιά 17-12-09, 15:03   #34
mitaki

mitaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κορίτσια τόσες μέρες ήμουν άρρωστη και στο σπίτι δεν είχα ίντερνετ. Τώρα είδα τις απαντήσεις σας, πολύ χάρηκα που σας άρεσε η συνταγή μου , νιώθω λες και σας το μαγείρεψα και σας ευχαρίστησα... Πολύ χάρηκα πραγματικά .
Παλιά 17-12-09, 15:11   #35
Sisoni

Sisoni χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
xaxaxa
milame gia to teleio piato!!gelaw akomi!!!
Αααα χαχαχαχα!!!!!!!.......
Έχω κι άλλα!!!
Δώσε βάση:
- Σαλιγκάρια με γκλάσο κρέατος σε φωλιές από πουρέ πατάτας παριζιέν και ευαίσθητων λαχανικών
- Φιλέτο πέστροφας ποταμίσιας, όχι αλανιάρας, σε ζωμό ελιάς με γλυκόξινο πουρέ και ποταμοκαραβίδα
- Ζεστή ταρταλέτα με κολοκυθάκια μπέιμπυ και αγριοράπανα, καπνιστό σολομό, σπαράγγια μαριναρισμένα με σάλτσα αυγού και καρυδόψωμο
-Οξύρρυγχος ο γκρατέν με σάλτσα ολαντέζ με σέλινα, σπανάκι και φακές
- Γαρίδες τάικγερ με φύλλο αρακά, σάλτσα γιακινίκι και πατάτες αλά ντουρμπιγιόν
- Βοδινό μάγουλο μπρεζέ με πουρέ κρεμμυδιού καυτερού και πατάτας και μήλο αχνιστό, καραμελωμένο και κανελογαρυφαλιασμένο
- Ελάφι σε ζωμό από κεδροκούκουτσα, λεμόνι, βελανίδια και αυγά λεσβίας νυχτερίδας
- Σέλα ζαρκαδιού γκλασέ σε τζάκετ λάχανου σαβόι με μανιτάρια σαντερέλ σε σάλτσα πόρτο και μπουκέτο από χειμωνιάτικες σαλάτες του χιονιού με ζυλιέν λαχανικών
- Μενταγιόν σφυρίδας και ραβιόλι νισουάζ σε μαρμελάδα από καροτοκολόκυθα και φασκόμηλο και βελουτέ κίτρινης κολοκύθας, χωρίς το κοτσάνι
...τρελό γέλιο!!!
Παλιά 18-12-09, 13:53   #36
πουλακι1989

Προεπιλογή

xaxa milame gia trelo gelio!!eidika to teleutaio metagion sfiridas..petaei!!pwpw na sai kala!akomi gelaw
Παλιά 19-12-09, 15:51   #37
bouboukakia

bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SAnDi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα χαχαχαχα!!!!!!!.......
Έχω κι άλλα!!!
Δώσε βάση:
- Σαλιγκάρια με γκλάσο κρέατος σε φωλιές από πουρέ πατάτας παριζιέν και ευαίσθητων λαχανικών...
- Βοδινό μάγουλο μπρεζέ με πουρέ κρεμμυδιού καυτερού και πατάτας και μήλο αχνιστό, καραμελωμένο και κανελογαρυφαλιασμένο
- Ελάφι σε ζωμό από κεδροκούκουτσα, λεμόνι, βελανίδια και αυγά λεσβίας νυχτερίδας
-- Μενταγιόν σφυρίδας και ραβιόλι νισουάζ σε μαρμελάδα από καροτοκολόκυθα και φασκόμηλο και βελουτέ κίτρινης κολοκύθας, χωρίς το κοτσάνι
...τρελό γέλιο!!!
Στο τελευταίο θα διαφωνήσω, γιατί πέρσι μεταξύ των δύο θηλασμών έκανα το παραπάνω πιάτο, αλλά ΜΕ ΤΟ ΚΟΤΣΑΝΙ κι έγινε τέλειο!!
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-09, 21:44   #38
peony

Περιοχή: Αθήνα
peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ψάχνομαι τώρα για το τραπέζι που θα κάνουμε την παραμονή Πρωτοχρονιάς. Θα έχουμε κανα-δυο σαλάτες, διάφορα τυριά, ένα ριζότο για πρώτο και σκεφτόμαστε το κυρίως. Κανονικά θα ήταν χοιρινό, αλλά στις 25 και στις 26 χοιρινό φάγαμε και μια και οι καλεσμένοι θα είναι τα ίδια άτομα, είπαμε να αλλάξουμε λιγάκι. Οπότε προσανατολιζόμαστε σε κότα/κοτόπουλο/κόκορα (αν βρεθεί) ή νουά.

Mitaki, για πες για εκείνη τη συνταγή με το κοτόπουλο - τρελαίνομαι για γλυκόξινο!

Γενικά, θα ήθελα τις ιδέες/συνταγές σας - και όσο ευκολότερες (τύπου χώνουμε στη γάστρα για 2 ώρες) , τόσο το καλύτερο!

Ο χρήστης peony δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-09, 23:32   #39
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα το μεσημέρι μαγείρεψα και φάγαμε στο σπίτι μου 13 άτομα (τα 2 εκ των οποίων μικρά παιδάκια).
Το μενού μου:
- Κλασσική χωριάτικη σαλάτα (με μικρά κριθαρένια παξιμάδια)
- Σαλάτα λάχανο-καρότο
- Κις λορέν με φέτα, μοτσαρέλα, ελιές, ντομάτα, πιπεριές, μανιτάρια, αυγά και κρέμα γάλακτος
- Λεμονάτο μοσχάρι (κομμάτι σπαλομίτα) στην κατσαρόλα με καρότα και πιπεριές
- Ρολά ψαρονέφρι με γέμιση χαλούμι, λιαστή ντομάτα και πιπεριά Φλωρίνης με σάλτσα κρέμα γάλακτος-γιαούρτι-μουστάδα
- Κλασικές πατάτες φούρνου με λεμόνι και ρίγανη
- Ρύζι
- Ψητά λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες, κολοκύθια) με σάλτσα από μπαλσάμικο-λάδι-μέλι και σκόρδο

Πριν το γεύμα έβγαλα ρακί με συνοδευτικά τυράκια, λουκάνικα και ελιές και ψωμάκι
Γλυκό δε χρειάστηκε να φιάξω. Φρόντισαν άλλοι.

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-09, 13:04   #40
nansy

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nansy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα,πολύ ωραία τα μενού που είχατε σκεφτεί και πιστεύω να τα απολαύσατε όλα τις ημέρες των Χριστουγέννων.Εγώ τελικά βρήκα κάποιο μαγαζί για να φάμε όλοι οικογενειακά την ημέρα των Χριστουγέννων στην γειτονιά μου.Ήταν πολύ ωραία και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι.Τραπέζι στο σπίτι μου ανήμερα χριστούγεννα έκανα επί 14 χρόνια συνέχεια από τότε που παντρεύτηκα.Κι όχι απλό τραπέζι, μιλάμε για 20-25 άτομα.
Βέβαια βοηθούσε κι η μαμά μου .Αλλά η κούραση, και το τρέξιμο ήταν το κάτι άλλο.Επειδή 2 χρόνια τώρα η μητέρα μου κρατάει τον μικρό έχει κουραστεί πολύ ( κι εγώ επίσης) έτσι αποφασίσαμε από πέρσι να το κόψουμε το τραπέζι.Είπαμε ας κάνει και κανείς άλλος απο τους άλλους συγγενείς.Αλλά κανείς δεν κάνει.Ετσι αποφασίσαμε να τρώμε έξω ανήμερα Χριστούγεννα όλοι μαζί.Βέβαια στο σπίτι είναι πιο ωραία πιο ζεστά πιο οικογενειακά και να πω την αλήθεια μου έχει λείψει 2 χρόνια τώρα,αλλά δεν ξέρετε τι ανακούφιση είναι να γυρνάς στο σπίτι σου και να είναι όλα στην εντέλεια και εσύ απλώς να πέφτεις στο κρεβάτι και να κοιμάσαι!!!!!!!!!!Εύχομαι σε όλες καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία και καλή επιτυχία στα πρωτοχρονιάτικα τραπέζια σας!!!!
Ο χρήστης nansy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές