Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Υποκατάστατα μητρικού γάλακτος & αποστείρωση

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-12-09, 10:36   #1
katerina1981

Περιοχή: κρητη
katerina1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ CHICCO κ avent

Κορίτσια καλημερα!!!Εχω ενα προβληματακι κατι μερες τωρα κ δεν ξερω που αλλου να βαλω το θεμα μου μπας κ καποια με βοηθησει!!Σορυ αν ειμαι εκτος τοπικ αλλα εχω απελπιστει. Εχω μπουκαλια της chicco k avent με την πιπιλα που μοιαζει σα θηλη.Το πλατυ μπουκαλι.Καταλαβατε φανταζομαι???Φτιαχνω λοιπον το γαλα , το κουναω, ριχνω στο χερι να δω θερμοκρασια, πεφτει μια χαρα το γαλα κ μετα ... δεν ξαναπεφτει!!!!!!!!!!!!Ρουφαει ρουφαει η μπεμπα, αλλά ματαια!!!γιατι μου συμβαινει αυτο???Σκεφτηκα μηπως ειναι μικρες οι τρυπες καθως ειναι για 0 μηνων κ της ανοιξα με βελονα.Χωρις το γαλα πεφτουν γρηγορα οι σταγονες.Εχω τρελαθει.Κριμα τα λεφτα που εχω δωσει.Δε βγαζω ακρη.Ξερει καμια να μου δωσει τα φωτα της????
Παλιά 07-12-09, 11:41   #2
Τόνια 1712

Περιοχή: Πειραιας
Τόνια 1712 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου. Chicco δεν είχα αλλά μήπως είναι πολύ παχύρευστο το γάλα?

Ο χρήστης Τόνια 1712 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-09, 12:09   #3
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Katerina καταρχήν να σου ζήσει!

Όταν βιδώνεις το μπουκάλι δεν πρέπει να το σφίγγεις για αυτό θα πρέπει αφού φτιάξεις το γαλατάκι του να το ξεβιδώσεις ελαφρα μια φορά και να το ξαναβιδώσεις χωρίς να το σφίξεις. Ίσως για αυτό δεν ρέει το γαλατάκι.
Πάντως γενικά με τα μπιμπερό της chicco και εγώ είχα απελπιστεί ώσπου τα πέταξα και πήρα nuk. Όλο έτρεχαν.

Επίσης να σου πώ ότι υπάρχει ειδικό εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις θηλές, της chicco. Δοκίμασε με αυτό γιατί με την βελόνα δεν ανοίγουν εύκολα.
Παλιά 07-12-09, 12:12   #4
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αυτα τα μπουκαλια ειχα στην κορη μου και εχω ακομη και τωρα στο γιο μου τα φαρδια με τη φαρδια θηλη.ειναι τα καλυτερα!!!!τα εχω δοκιμασει ολα....! αν δεν πεφτει το γαλα παει να πει οτι δεν εχει διαλυθει και εχει δημιουργησει κομπακια μπαλακια αρα καποιο φραζει την τρυπα. συνηθως αυτο γινεται οταν ειναι καυτο το νερο.βαλε χλιαρο το νερο και ανακατεψε το πολυ ωρα.παντως δοκιμασε (δεν ξερω αν εχεις καουτσουκ) τη σιλικονη και ανοιξε την τρυπα (η καουτσουκ δεν ανοιγει ευκολα και ειδικα με καρφιτσα)ή αγορασε θηλες 1,2,3 που υπαρχουν για αυτα τα μπιμπερο ειδικα και βαλτη στο 1 για το μωρακι σου.μην αποριπτεις τα μπιμπερο στο υπογραφω ειναι τα καλυτερα με διαφορα.ελπιζψ να βοηθησα...
Παλιά 07-12-09, 13:00   #5
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κ απο μενα!!!
κ γω εχω chicco k avent
το chicco πεφτει πιο ευκολα το το γαλα σε σχεση με το avent αλλα κ παλι μια χαρα βλεπω ρουφαει, κατι αλλο θα ειναι μάλλον κ δε μπορει να ρουφηξει ισως να θελει ακομα μεγαλυτερη τρυπα, μη λυπάσαι καθολου τα λεφτα σου εγω μια χαρα ευχαριστημενη ειμαι, απλα απο οτι βλεπω τα αvent ειναι πιο σφιχτο κ σκληρο το υλικό!!!

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-09, 14:15   #6
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην ανοιγεις την τρυπα μονη σου,υπαρχει λογος που ειναι μικρη.πρεπει να γυμναστει η κατω γνοθος ωστε να μεγαλωσει σωστα. σ αυτο βοηθαει ο θηλασμος η η μικρη τρυπουλα ωστε το παιδι να βαζει κ καποια δυναμη
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-09, 18:08   #7
katerina1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο G.STONE Εμφάνιση μηνυμάτων
Katerina καταρχήν να σου ζήσει!

Όταν βιδώνεις το μπουκάλι δεν πρέπει να το σφίγγεις για αυτό θα πρέπει αφού φτιάξεις το γαλατάκι του να το ξεβιδώσεις ελαφρα μια φορά και να το ξαναβιδώσεις χωρίς να το σφίξεις. Ίσως για αυτό δεν ρέει το γαλατάκι.
Πάντως γενικά με τα μπιμπερό της chicco και εγώ είχα απελπιστεί ώσπου τα πέταξα και πήρα nuk. Όλο έτρεχαν.

Επίσης να σου πώ ότι υπάρχει ειδικό εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις θηλές, της chicco. Δοκίμασε με αυτό γιατί με την βελόνα δεν ανοίγουν εύκολα.
το εχω δοκιμασει!!τζιφος...
Παλιά 07-12-09, 18:12   #8
katerina1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα μπουκαλια ειχα στην κορη μου και εχω ακομη και τωρα στο γιο μου τα φαρδια με τη φαρδια θηλη.ειναι τα καλυτερα!!!!τα εχω δοκιμασει ολα....! αν δεν πεφτει το γαλα παει να πει οτι δεν εχει διαλυθει και εχει δημιουργησει κομπακια μπαλακια αρα καποιο φραζει την τρυπα. συνηθως αυτο γινεται οταν ειναι καυτο το νερο.βαλε χλιαρο το νερο και ανακατεψε το πολυ ωρα.παντως δοκιμασε (δεν ξερω αν εχεις καουτσουκ) τη σιλικονη και ανοιξε την τρυπα (η καουτσουκ δεν ανοιγει ευκολα και ειδικα με καρφιτσα)ή αγορασε θηλες 1,2,3 που υπαρχουν για αυτα τα μπιμπερο ειδικα και βαλτη στο 1 για το μωρακι σου.μην αποριπτεις τα μπιμπερο στο υπογραφω ειναι τα καλυτερα με διαφορα.ελπιζψ να βοηθησα...
Νομιζω οτι αυτο φταιει.Τα μπαλακια που λες...αλλά στα άλλα μπουκαλια γιατι δεν δημιουργει προβλημα?Ειμαι ευχαριστημενη δε λεω γιατι βολευει την μπεμπα η θηλη καθως θηλαζαμε μεχρι πριν λιγο καιρο...αλλά ποσο να αντεξουν τα νευρακια μου!!!το παιδι να κλαιει κ εγω να ψαχνω μπουκαλια!!!θα ανακατευω περισσότερη ωρα να δω...
Παλιά 07-12-09, 18:14   #9
katerina1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinak Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ανοιγεις την τρυπα μονη σου,υπαρχει λογος που ειναι μικρη.πρεπει να γυμναστει η κατω γνοθος ωστε να μεγαλωσει σωστα. σ αυτο βοηθαει ο θηλασμος η η μικρη τρυπουλα ωστε το παιδι να βαζει κ καποια δυναμη
η μπεμπα ειναι 6 μηνων γι αυτο πηρα την αποφαση να την ανοιξω, αφου η τρυπα ειναι για 0 μηνων, δηκαδη νεογεννητο!αλλά κ πάλι τίποτα δεν εκανα!!!
Παλιά 07-12-09, 18:15   #10
katerina1981

Προεπιλογή

Παντως κοριτσια ευχαριστω!!ειμαι νεα στο θεμα μπουκαλι κ τα χω παιξει!!!τελος παντων , μαλλον η περιπτωση μου ειναι μοναδικη!!!μονο σε μενα θα μπορουσε να συμβει αυτο!!!!
Παλιά 08-12-09, 17:26   #11
tarshou

Το avatar του χρήστη tarshou

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
tarshou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έχω μπουκάλια της Nuk και μου το κάνανε κι εμένακάποια στιγμή αυτό. Όντως, εντελώς σπαστικό και για το μωρό και γι'αυτόν που το ταίζει. Τη λύση τελικά τη βρήκα στις πιπίλες #2 (για τη Nuk είναι αυτό το νούμερο. Η chicco μπορεί να διαχωρίζει με άλλα νούμερα τις πιπίλες της). Αντί για τρυπούλα, η πιπίλα έχει πάνω ένα σταυρό. Υποτίθεται ότι είναι για πυκτά υγρά (!), αλλά με έσωσε κυριολεκτικά με το γάλα των μωρών και από τότε δεν την έχω αλλάξει. Και, παρ'όλο ότι φοβόμουν ότι το γάλα θα πέφτει με μεγάλη πίεση και θα τις πνίγει,δεν τις ενοχλησε καθόλου, ίσα-ίσα το ευχαριστιούνται. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παλιά 08-12-09, 21:54   #12
katerina1981

Προεπιλογή

tarshou σε ευχαριστω πολυ!!!νομιζω οτι κ μενα εκει ηταν το προβλημα.Το γαλα ηταν πολυ πηχτο!!!Τελικα μετα απο πολλες εγχειρησεις με τη βελονα ανοιξα καλυτερα τις τρυπες κ βουαλα!!!!το κοριτσακι μου πινει μια χαρα τωρα!!Κ εγω φοβομουν μην πνιγει κ δεν τις πιεζα να ανοιξουν περισσοτερο.Ετσι κι αλλιως θα παρω επομενες πιπιλες για 6 μηνων.
Ποτε αλλάζουμε πιπιλες??Μετα απο ποσο καιρο χρησης???
Παλιά 08-12-09, 22:50   #13
ChrisaT

Το avatar του χρήστη ChrisaT

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ChrisaT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Katerina1981, καλό θα είναι να αλλάζονται τακτικά οι πιπίλες, καθώς και τα πλαστικά μπιμπερό. Η φαρμακοποιός μου προτείνει να αλλάζω τις πιπίλες κάθε τρίμηνο περίπου, και τα μπουκάλια κάθε τέσσερις με πέντε μήνες. Βέβαια να σου πω την αλήθεια το μπουκάλι εγώ δεν το αλλάζω τόσο τακτικά, εκτός αν δω ότι έχει θολώσει το πλαστικό, τις πιπίλες όμως τις αλλάζω κάθε τρεις με τέσσερις μήνες.
Ο χρήστης ChrisaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-09, 22:56   #14
katerina1981

Προεπιλογή

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!καλο σου βραδυ!!!
Παλιά 08-12-09, 23:02   #15
ChrisaT

Το avatar του χρήστη ChrisaT

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ChrisaT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ελπίζω να σε διαφώτισα...... καλό βράδυ!!!
Ο χρήστης ChrisaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-09, 23:08   #16
tarshou

Το avatar του χρήστη tarshou

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
tarshou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν έχεις πιπίλες καουτσούκ κι όχι σιλικόνη, ένας τρόπος για να καταλάβεις ότι θέλουν αλλαγή είναι να αλλάξει το χρώμα της "κεφαλής" της πιπίλας, της "θηλής" ας πούμε. Με τις πολλές χρήσεις αυτή φουσκώνει και αρχίζει ν'ασπρίζει. Όταν αντί για καφετί γίνει προς το άσπρο, η πιπίλα θέλει αλλαγή. Για τις πιπίλες σιλικόνης δεν ξέρω, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Παλιά 11-12-09, 18:38   #17
beba09

Το avatar του χρήστη beba09

beba09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχω avent και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, βάζω το νεράκι και το γαλατάκι στο μπουκάλι, περνάω την θηλή από το λευκό την τοποθετώ στο μπουκάλι, κλείνω, βάζω το καπάκι, κουνάω και το γαλατάκι είναι έτοιμο.... είχα την θήλή ένα, πήγα στην 2 και τώρα στην 3 ...!!!

σκέψου το ενδεχόμενο μήπως σου έτυχε κάποιο ελαττωματικό σε αυτή την περίπτωση πήγαινε να στο αλλάξουν.
Ο χρήστης beba09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές