Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Doppler...και πολύ άγχος


Recommended Posts

Στην β'επιπέδου που είχα κάνει μου είχαν βρει ένα πρόβλημα με το δεξί μητρικό αγγείο και μου είπαν πως πρέπει να κάνω τηνεξέταση doppler κάθε 2 βδομάδες γιατί δεν τρεφόταν καλά το μωρό μου. Έχω ξανακάνει εξετάσεις doppler άλλες 2 φορές και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Κ ειδικά το προτελευταίο ήταν σε όλα τα φυσιολογικά επίπεδα(από το θέμα ότι τρεφόταν σωστά). Προχθές ξαναέκανα και μου βρήκαν ότι ναι μεν τρέφεται καλά αλλά το βάρος του είναι μόλις 1,5 κιλό και ενώ ήμουν στην 32η εβδομάδα και 3 ημέρες μου το βγάζει ότι είναι 29 και 5 ημερών. Έχψ τρελαθεί από την στεναχώρια μου ότι μπορεί να έχω ένα μωράκι με προβλήματα...Είχε καμιά παρόμοιο πρόβλημα?

 

dev023pps__.png

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Πρώτη φορά όμως ακούω για αυτό το θέμα. Ωστόσο να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη. Και γω αντιμετωπίζω ανάλογο προβλημα. ειμαι στην 27η εβδομάδα το βάρος του μωρού είμαι καλό το ύψος του όμως που θα έπρεπε κανονικά να είναι τουλαχιστον 35εκ. είναι 27 εκ. Έχω τρελαθεί. Τη Δευτέρα θα πάρω κι΄αλλη γνώμη από άλλον γιατρό αλλά μέχρι τότε......άστα. Εύχομαι πάντως το καλύτερο και για τις δυο μας.

Link to comment
Share on other sites

Στην β'επιπέδου που είχα κάνει μου είχαν βρει ένα πρόβλημα με το δεξί μητρικό αγγείο και μου είπαν πως πρέπει να κάνω τηνεξέταση doppler κάθε 2 βδομάδες γιατί δεν τρεφόταν καλά το μωρό μου. Έχω ξανακάνει εξετάσεις doppler άλλες 2 φορές και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Κ ειδικά το προτελευταίο ήταν σε όλα τα φυσιολογικά επίπεδα(από το θέμα ότι τρεφόταν σωστά). Προχθές ξαναέκανα και μου βρήκαν ότι ναι μεν τρέφεται καλά αλλά το βάρος του είναι μόλις 1,5 κιλό και ενώ ήμουν στην 32η εβδομάδα και 3 ημέρες μου το βγάζει ότι είναι 29 και 5 ημερών. Έχψ τρελαθεί από την στεναχώρια μου ότι μπορεί να έχω ένα μωράκι με προβλήματα...Είχε καμιά παρόμοιο πρόβλημα?

 

 

dev023pps__.png

 

Ακριβως το ιδιο με εμας.Στην Β επιπεδου μας ειπαν οτι εχουμε αυξημενες αντιστασεις και στις 2 μητριαιες αρτηριες.Το παρακολουθουμε 2 φορες την εβδομαδα.Τριτη doppler και πεμτη καρδιοτοκογραφημα.Στην 35 εβδομαδα ζυγιζει 1755 γραμμαρια.Οι γιατροι λενε οτι απλα ειναι αφιλοξενο το περιβαλλον της μητρας.Θα το παρουν με καισαρικη στην 36-37 εβδομαδα μολις μπει στον εννατο.Κατα τα αλλα καναμε ενεσεις κορτιζονης για να ετοιμασουν το αναπνευστικο του μωρου.Επισης λενε πως αν το μωρο μπει στον εννατο ειναι πιο ασφαλη τα πραγματα γιατι η αναπτυξη των οργανων εχει ολοκληρωθει και μενει μονο το θεμα του βαρους.Ελπιζω να πανε ολα καλα και για εμας και για εσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πήγαν όλα καλά!!!Αλλά γέννησα λίγο πιο νωρίς λόγο προεκλαμψίας...Κορίτσια μη τρώτε καθόλου αλμυρά...ΚΑΘΟΛΟΥ..Εκτός τ'οτι θα πριστήτε, θα έχετε και πρόβλημα...Με το καλό όλες οι μανούλες!!!

 

aPQlp3.png?NBdiHgCY

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έκανα τέτοια εξέταση και δεν ξέρω τι είναι. τωρα είμαι στην20η εβδομάδα.

 

μια και ξέρετε πειτε μου και μένα να γνωρίζω τι είναι το ντοπλερ, τι εξετάζει και αν γινεται υποχρεωτικα. Επίσης πότε γίνεται;

 

Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας όσες έχετε και με το καλό σε όσες περιμένετε

Link to comment
Share on other sites

το doppler γινεται απο την 32η εβδομαδα και μετα σε καθε επισκεψη στο γιατρο, εφοσον η εγκυμοσυνη κυλαει ομαλα. ειναι υπερηχογραφικος ελεγχος των αρτηριων του πλακουντα,εαν δηλαδη τρεφεται σωστα το μωρο και ο υπολογισμος του βαρους του. πιστευω πως ειναι υποχρεωτικος ελεγχος.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μου βρηκαν κι εμενα αυξημενες αντιστασεις στα μητρικα αγγεια και θα επαναλαβω την εξεταση.ειμαι οριακα μεσα στα ορια αλλα...οριακα οπως ειπα. ξερετε αν μπορω να κανω εγω κατι για αυτο ωστε να τρεφεται καλυτερα το μωρακι μου?η' ειναι καθαρα παθολογικο? το θεμα ειναι οτι πιεση δεν εχω ποτε αυξημενη-οταν τη μετραω τουλαχιστον. αν χειροτερεψει η κατασταση τι κινδυνοι υπαρχουν? θα πρεπει να μου το παρουν νωριτερα το μπεμπακι? ευτυχως ειναι φυσιολογικη μεχρι τωρα η αναπτυξη του αλλα απο δω και περα θελει παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Ειμαι και εγω στην θεση σας.Στην Β΄επιπεδου μας βρηκαν στην αριστερη μητριαια αυξημενη αντισταση κ ο γιατρος συνεστησε επανελεγχο την 29 εβδομαδα.Το μονο που ειπε ειναι οτι μπορει να ανεβει η πιεση ή να γεννηθει το μωρο με χαμηλο βαρος.Φτανουμε στην 29 εβδομαδα ολα καλα με την αναπτυξη του μικρου κανουμε το ντοπλερ κ λεει ο γιατρος οτι αυξηθηκε η αντισταση.Μετραμε πιεση 12,5/8,5.καπως "τσιμπημενη" οποτε μου ειπε να την μετραω για μια εβδομαδα 3 φορες την ημερα και να κοψω το αλατι.Αν ανεβαινε 14/9 επρεπε να τον παρω τηλ κατι που ευτυχως δε χρειαστηκε.Τωρα διανυω την 30 και 5 μερες και θα παμε στο γιατρο την 32.Ολα πανε καλα και σκεφτομαι μονο θετικα.Και οσο νιωθω το μωρο να κλωτσαει και να στριφογυρναει παιρνω περισσοτερη δυναμη και το περιμενω με πολυ αγαπη.Καλη συνεχεια σε ολες και ΟΛΑ θα πανε καλα.:)

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα αυξηθηκε η αντισταση σε σχεση με τη β επιπεδου αλλα πιεση δεν εχω τι να πω. αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι μεχρι τωρα στους υπερηχους το μωρο ηταν παντα πιο πανω απ μεσο ορο στις μετρησεις βαρους κεφαλιου κτλ ενω τωρα ηταν ακριβως στο μεσο ορο αρα αναπτυχθηκε με μικροτερο ρυθμο αυτο το μηνα. θα μου πειτε αφου ειναι στο μεσο ορο ολα καλα αλλα μηπως παρει φθινουσα πορεια φοβαμαι γιαυτο ρωταω αν μπορω να συμβαλω κι εγω καπως για να βοηθησω να μην ειναι αυξημενες οι αντιστασεις των αρτηριων μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια στην κορουλα μας ειχαμε ενα σωρο προβληματα-εκανα ντοπλερ μια φορα την εβδ. και καρδιοτοκογραφο επισης και γενικα η μικρη δεν τρεφοταν καλα... το αμνιακο λιγοστευε...βεβαια το προβλημα εστιαζοταν κυριως στη θρομβοφιλια μου, αλλα ολα πηγαν καλα, αμ εξαιρεσω την κ.τ. η μικρη γεννηθηκε 2360 στην 36 εβδ. και ολα πηγαν περιφημα...ειχα κανει και εγω τις ενεσεις για ωριμανση πνευμονων, απλα προσεξτε το αλατι και τη ζαχαρη εκεινες τις ημερες....ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ!και γω εχω πολυ αγχος,αυτην την εβδομαδα θα κανω ντομπλερ και λογο προηγουμενης εγκυμοσυνης που ειχε ασχημη καταληξη λογο ανεπαρκειας πλακουντα(και αδιαφοριας γιατρου),εχω τρομερο αγχος να μεγαλωνει καλα το μωρακι μου...παντως εαν εχετε παρακολουθηση μην φοβοσαστε τιποτα

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα: πρώτον, το doppler είναι το καρδιοτοκογράφημα? και αν οχι, τι είναι το καρδιοτοκογράφημα και πότε γίνεται? για το doppler μου είπε ο γιατρός μου από την 32 εβδομάδα.

Δεύτερον, ξέρετε πόσο κοστίζει το doppler?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα: πρώτον, το doppler είναι το καρδιοτοκογράφημα? και αν οχι, τι είναι το καρδιοτοκογράφημα και πότε γίνεται? για το doppler μου είπε ο γιατρός μου από την 32 εβδομάδα.

Δεύτερον, ξέρετε πόσο κοστίζει το doppler?

 

Απ'οτι ξερω το doppler ειναι ενας υπεριχος που ελεγχει την λειτουργια του πλακουντα, τις αρτεριες , το αμνιακο υγρο και το βαρος του μωρου. Εγω που το εκανα στο Μητερα πληρωσα 110 ευρω. Επειδη μου βρικαν καπια προβληματα στον πλακουντα πρεπει να κανω επαναλιπτικα doppler που κοστιζουν 68 ευρω.

Οτι αφορα το καρδιοτοκογραφημα μου ειπε ο γιατρος να το κανω οταν θα ειμαι 35-36 εβδομαδων και η εξεταση λεγεται NST (θα το κανω στο Αλεξανδρας απου και θα γεννισω).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα: πρώτον, το doppler είναι το καρδιοτοκογράφημα? και αν οχι, τι είναι το καρδιοτοκογράφημα και πότε γίνεται? για το doppler μου είπε ο γιατρός μου από την 32 εβδομάδα.

Δεύτερον, ξέρετε πόσο κοστίζει το doppler?

 

Στο καρδιοτοκογράφημα σου βάζουν μια ζώνη όπου παρακολουθούν τους παλμούς της καρδιάς του μωρού και τις συσπάσεις της μήτρας! Αυτό γίνεται στον τελευταίο μήνα, μια φορά την εβδομάδα, ώστε να δουν πότε είσαι έτοιμη να γεννήσεις!

Το doppler είναι εξέταση όπως η αυχενική διαφάνεια και η β' επιπέδου και ελέγχουν διάφορα όπως την τροφοδοσία της μήτρας μέσω των αγγείων, το αμνιακό υγρό, τον πλακούντα κ.α. Όσο για το πόσο κοστίζει.. εξαρτάται που θα το κάνεις!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

το καρδιοτοκογραφημα το πληρωνεις?ξερει κανεις ποσο κοστιζει στο γαια? οσο για το ντοπλερ που ξανακανα τα ιδια δυστυχως. δεν τρεφεται καλα το μωρακι μου μονο 100 γραμμαρια την εβδομαδα παιρνει.35η εβδομαδα και ειμαστε στα 2 κιλα. ανησυχω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

το καρδιοτοκογραφημα το πληρωνεις?ξερει κανεις ποσο κοστιζει στο γαια? οσο για το ντοπλερ που ξανακανα τα ιδια δυστυχως. δεν τρεφεται καλα το μωρακι μου μονο 100 γραμμαρια την εβδομαδα παιρνει.35η εβδομαδα και ειμαστε στα 2 κιλα. ανησυχω...:cry:

 

Εγω αυριο θα κανω το καρδιοτοκογραφημα στο Αλεξανδρας, δεν ξερω αν θα πληροσω. Και εμενα εχει προβλημα ο πλακουντας και μειωθηκαν πολυ τα αμνιακα υγρα . Εσενα τι σου λεει ο γιατρος σου:?:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω προβλημα με το πλακουντα η το αμνιακο υγρο αλλα με τις μητριαιες αρτηριες που εχουν υψηλες αντιστασεις. τον τελευταιο μηνα μεγαλωνει με πολυ αργο ρυθμο κι ετσι θα μου το βγαλουν νωριτερα μαλλον το μωρακι μου. εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννησα και γω!Στην 35η εβδομαδα εναν μικρουλη μολις 1640.Στις 34 εβδομαδες το μωρο δεν ειχε μεγαλωσει σημαντικα κ εκτος απο την αριστερη μητριαια η παροχη απο τον ομφαλιο ηταν χαλια.Κανουμε επι τοπου κ ενα καρδιοτοκογραφημα κ ειχα συσπασεις τρελες.Εγιναν και οι ενεσεις κορτιζονης για την ωριμανση κ στην 35 μπηκα για καισαρικη.Το μωρο ζοριζοταν μεσα στη μητρα δεν πηγαινε αλλο.Τωρα τον εχουν στην εντατικη μεσα στη θερμοκοιτιδα του,ειναι μια χαρα απλα πρεπει να παρει βαρος κ να αρχισει να τρωει καλα.Για τις αυξημενες αντιστασεις δε μπορουμε να κανουμε τιποτα,απλα θελει στενη παρακολουθηση.Με το καλο να ερθουν ολα τα μωρακια.φιλακια.

Link to comment
Share on other sites

νανανα, αφοσον ο πλακουντας και το αμνιακο ειναι καλα, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, κι εμανα τοσο παιρναι 100-140 γρ. 34+2 ητνα 2 κιλά.

 

Και η κορη μου τα ιδια και δεν μου την πηραν νωριτερα απλα το παρακολουθουσαμε καθε 1-2 εβδομαδες. Τελικα γεννηθηκε 39+5 3 κιλά.

 

Οσο μπορει να μεινει καλο ειναι... δεν ξερω βεβαια αυτο που λες για τι ςαντιστασεις, ειναι αεντος ορίων?

 

Θα κανεις και το καρδιοτοκογραφημα και θα δεις...

 

εγω το εκανα καθε εβδομαδα σχεδον...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ DOPPLER ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗΣ...

ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΨΙΛΟΑΓΧΩΘΕΙ!!

ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...