Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο Παπαγεωργίου


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,

θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας...

Στο παρελθον ειχα μεινει 3 φορες εγκυος αλλα και οι 3 παλινδρομησαν.

Υστερα απο μια χειρουργικη επεμβαση στην μητρα(διαφραγμα),ξεκινησαμε και παλι τις προσπαθειες για συλληψη,αλλα τιποτα ακομα.

Περασαν 8 μηνες απο τοτε που μπηκαμε στην διαδικασια..

Τον Ιανουαριο λοιπον εχω ραντεβου στο Παπαγεωργιου νοσοκομειο στην Θεσσαλονικη για το τμημα της εξωσωματικης..

Ξερει καοια κοπελα να με πει,τι κανουν στο 1ο ραντεβου?

Σε βαζουν αμεσα στην διαδικασια για εξωσωματικη?

Ειναι καλοι γιατροι? Το κοστος ποσο ειναι εκει?

εριμενω με μεγαλη ανυπομονησια τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα,

θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας...

Στο παρελθον ειχα μεινει 3 φορες εγκυος αλλα και οι 3 παλινδρομησαν.

Υστερα απο μια χειρουργικη επεμβαση στην μητρα(διαφραγμα),ξεκινησαμε και παλι τις προσπαθειες για συλληψη,αλλα τιποτα ακομα.

Περασαν 8 μηνες απο τοτε που μπηκαμε στην διαδικασια..

Τον Ιανουαριο λοιπον εχω ραντεβου στο Παπαγεωργιου νοσοκομειο στην Θεσσαλονικη για το τμημα της εξωσωματικης..

Ξερει καοια κοπελα να με πει,τι κανουν στο 1ο ραντεβου?

Σε βαζουν αμεσα στην διαδικασια για εξωσωματικη?

Ειναι καλοι γιατροι? Το κοστος ποσο ειναι εκει?

εριμενω με μεγαλη ανυπομονησια τις απαντησεις σας!!!

 

 

Έχω τις ίδιες απορίες? Γνωρίζει κάποια κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

Πήγε μια φίλη μου στο Παπαγεωργίου. Υπάρχουν και θετικά, αλλά υπάρχουν και αρνητικά.

 

Κατ' αρχήν να ξέρεις ότι υπάρχει τεράστια λίστα αναμονής και μπορεί και να περάσουν και 2 χρόνια μέχρι τελικά να φτάσεις στο σημείο να ξεκινήσεις την εξωσωματική. Δεν δέχονται καθόλου εξετάσεις από ιδιώτη, οπότε θα πρέπει να τις ξανακάνετε όλες εκεί από την αρχή. Για σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα σε στέλνουν κάπου έξω που συνεργάζονται. Σίγουρα θα σου προτείνουν υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση για να έχουν οι ίδιοι εικόνα της μήτρας σου. Μετά αναλόγως την περίπτωσή σας ίσως σας προτείνουν σπερματέγχυση. Όταν πήγε η φίλη μου, (πριν 2 χρόνια) το διάστημα που μεσολάβησε μεταξύ πρώτης επίσκεψης και λαπαροσκόπησης ήταν 6 μήνες κι από λαπαροσκόπηση μέχρι σπερματέγχυση πέρασε ένας ολόκληρος χρόνος. Και να σκεφτείς ότι της δόθηκε προτεραιότητα λόγω ηλικίας (38 )

 

Στο πρώτο ραντεβού που θα πάτε λοιπόν, θα γίνει απλά μια συζήτηση και θα σου ζητήσουν να δουν τι εξετάσεις έχετε κάνει και ποιες άλλες πρέπει να κάνετε. Από και και πέρα μπαίνεις στη λίστα αναμονής και περιμένεις να σε καλέσουν. Πολύ χρονοβόρο ε;

 

Σαφώς είναι φθηνότερα, αλλά όχι τόσο όσο θα περίμενε κανείς. Τα φάρμακα τα πληρώνεις κανονικά και αν θυμάμαι καλά η φίλη μου είχε πει ότι μια εξωσωματική ήθελε γύρω στα 2000 (μαζί με τη συμμετοχή στα φάρμακα). Σου βγαίνει δλδ περίπου τα μισά απ' ότι αν την κάνεις έξω. Όλα αυτά βέβαια, πριν 2 χρονια, δεν ξέρω τι μπορει να έχει αλλάξει μέχρι τώρα.

 

Πάντως αν είσαι πάνω από 35, δεν σε συμφέρει να χάνεις άδικα τόσο χρόνο, μονο και μόνο για να γλιτώσεις χρήματα. Στα αρνητικά να προσθέσω ότι, όταν η φίλη μου ρώτησε κάποιον από τους εκεί γιατρούς, αν μπορούν να επισπεύσουν λίγο την κατάσταση, εμμέσως πλην σαφώς της απάντησε ότι τη λαπαροσκόπηση θα μπορούσαν να την κάνουν και σε ιδιωτική κλινική άμεσα, με το αζημίωτο φυσικά.

 

 

ΥΓ Τώρα είδα ότι το μήνυμα είναι παλιό. Θα μπει άραγε η κοπέλα να μας πει τη δική της εμπειρία για να ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Τώρα είδα ότι το μήνυμα είναι παλιό. Θα μπει άραγε η κοπέλα να μας πει τη δική της εμπειρία για να ξέρουμε;

 

 

 

Κι΄εγώ αυτό σκεπτόμουνα...πάντως σ΄ένα forum, μια κοπέλα, είχε πει πως επειδή είχε ΙΚΑ και είχε περάσει επιτροπή για IVF, ό,τι πλήρωσε το πήρε πίσω (χωρίς να κάνει ένσταση), με το που κατέθεσε τα δικαιολογητικά τα πήρε όλα πίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον γίνεται... το γιατί δεν γνωρίζω να στο πω.. Υπάρχει και άλλη κοπέλα που έκανε λαπαροσκόπηση στο Παπαγεωργίου με ΤΕΒΕ και δεν πλήρωσε επίσης μία ...θα αρχίσω να το ψάχνω γιατί και εμένα μου είχε συστηθεί λαπαροσκόπηση αλλά έτρεξα βουρ για εξωσωματική. τεσ πα... άντε κορίτσια ας μπει καμιά με εμπειρία από εκεί να μας δώσει τα φώτα της ....

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ασφαλισμενη του ΙΚΑ, εκανα λαπαροσκοπηση το Δεκεμβριο 2010 στο Πανεπ/κο Λαρισας και δεν πληρωσα μια.Οσο για τις ενστασεις για τα χρηματα της εξωσωματικης ειχα κανει το εξης.Αφου πηρα τα 350 ευρω που δινουν εκανα ενσταση για να παρω ολο το ποσο που ειχα δωσει.Περασα απο επιτροπη (οπου με ρωτησαν το κορυφαιο γιατι πηγα σε ιδιωτικο και οχι σε δημοσιο και απαντησα "αν η κορη σας, κυρια μου, ειχε κανει 3 σπερματεγχυσεις και 2 εξωσωματικες σε δημοσιο θα θελατε να συνεχισει εκει?).Μετα απο 1 μηνα περιπου εγκριθηκε το ποσο ΑΛΛΑ δεν πηγα να το παρω για τον εξης λογο.Μου ειπε γνωστη μου που δουλευει στο Ικα οτι η διευθυντρια εχει δικαιωμα να κανει ενσταση στην αποφαση της επιτροπης -ειναι συνηθης τακτικη για το ΙΚΑ να κανει παντα ενσταση για τετοια ποσα-γινεται δικαστηριο και μετα απο 1-2 χρονια βγαινει η τελικη αποφαση. Αν ειναι υπερ του ΙΚΑ, οφειλεις να επιστρεψεις τα λεφτα με ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ. Γι'αυτο δεν πηγα να τα παρω,αν ειναι υπερ εμου, τοτε θα τα παρω.Ισως να μην ειχε κανενα νοημα αυτο που εκανα τλκ αλλα δεν ξερω με επνιγε το δικιο.......:evil:

Link to comment
Share on other sites

rouliw έχω και εγώ ασφάλεια ΙΚΑ. Όσον αφορά την λαπαροσκόπηση, μπορείς να μου πεις πώς έγινε η εισαγωγή στο νοσοκομείο? Πήρες παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ ή πας απευθείας στο νοσοκομείο με τα ευρήματα (την σαλπιγγογραφία δηλαδή) και σε δρομολογούν από εκεί για τα περαιτέρω?

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο, ειχα κλεισει ραντεβου απογευματινο στο νοσοκομειο ειχα ολες τις εξετασεις και ο γιατρος που με ειδε εκει (κατοπιν λιγης πιεσης απο εμενα) μου εκλεισε ραντεβου για χειρουργειο σε 3 εβδομαδες.Δεν πληρωσα τπτ εκτος απο το ραντεβου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα. Έχω ασφάλεια ΙΚΑ. Γνωρίζετε αν το ΙΚΑ καλύπτει τίποτε για λαπαροσκόπηση στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που είναι δημόσιο νοσοκομείο ?? Πληρώνεις τίποτε ή είναι δωρεάν?? ή μήπως πληρώνεις και μετά τα παίρνεις πίσω?? Έχετε παρόμοια εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Πήγε μια φίλη μου στο Παπαγεωργίου. Υπάρχουν και θετικά, αλλά υπάρχουν και αρνητικά.

 

Κατ' αρχήν να ξέρεις ότι υπάρχει τεράστια λίστα αναμονής και μπορεί και να περάσουν και 2 χρόνια μέχρι τελικά να φτάσεις στο σημείο να ξεκινήσεις την εξωσωματική. Δεν δέχονται καθόλου εξετάσεις από ιδιώτη, οπότε θα πρέπει να τις ξανακάνετε όλες εκεί από την αρχή. Για σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα σε στέλνουν κάπου έξω που συνεργάζονται. Σίγουρα θα σου προτείνουν υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση για να έχουν οι ίδιοι εικόνα της μήτρας σου. Μετά αναλόγως την περίπτωσή σας ίσως σας προτείνουν σπερματέγχυση. Όταν πήγε η φίλη μου, (πριν 2 χρόνια) το διάστημα που μεσολάβησε μεταξύ πρώτης επίσκεψης και λαπαροσκόπησης ήταν 6 μήνες κι από λαπαροσκόπηση μέχρι σπερματέγχυση πέρασε ένας ολόκληρος χρόνος. Και να σκεφτείς ότι της δόθηκε προτεραιότητα λόγω ηλικίας (38 )

 

Στο πρώτο ραντεβού που θα πάτε λοιπόν, θα γίνει απλά μια συζήτηση και θα σου ζητήσουν να δουν τι εξετάσεις έχετε κάνει και ποιες άλλες πρέπει να κάνετε. Από και και πέρα μπαίνεις στη λίστα αναμονής και περιμένεις να σε καλέσουν. Πολύ χρονοβόρο ε;

 

Σαφώς είναι φθηνότερα, αλλά όχι τόσο όσο θα περίμενε κανείς. Τα φάρμακα τα πληρώνεις κανονικά και αν θυμάμαι καλά η φίλη μου είχε πει ότι μια εξωσωματική ήθελε γύρω στα 2000 (μαζί με τη συμμετοχή στα φάρμακα). Σου βγαίνει δλδ περίπου τα μισά απ' ότι αν την κάνεις έξω. Όλα αυτά βέβαια, πριν 2 χρονια, δεν ξέρω τι μπορει να έχει αλλάξει μέχρι τώρα.

 

Πάντως αν είσαι πάνω από 35, δεν σε συμφέρει να χάνεις άδικα τόσο χρόνο, μονο και μόνο για να γλιτώσεις χρήματα. Στα αρνητικά να προσθέσω ότι, όταν η φίλη μου ρώτησε κάποιον από τους εκεί γιατρούς, αν μπορούν να επισπεύσουν λίγο την κατάσταση, εμμέσως πλην σαφώς της απάντησε ότι τη λαπαροσκόπηση θα μπορούσαν να την κάνουν και σε ιδιωτική κλινική άμεσα, με το αζημίωτο φυσικά.

 

 

ΥΓ Τώρα είδα ότι το μήνυμα είναι παλιό. Θα μπει άραγε η κοπέλα να μας πει τη δική της εμπειρία για να ξέρουμε;

Να πω κ γω την εμπειρία μου που είναι κ σχετικά πρόσφατη. Ξεκίνησα πρώτο ραντεβού στο παπαγεωργίου ιανουάριο 2009 έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις/επεμβάσεις κ μια αποτυχημένη εξωσωματική σε ιδιωτικό. Μου γράψαν κάποιες εξετάσεις να τις επαναλάβω κ να τις έχω έτοιμες στο επόμενο ραντεβού που ήταν το μάη. πήγα το μάη κ μου λένε η σειρά σου θα είναι κατά το σεπτέμβρη(Ετών 33,5 στα 34). δεν ήθελα να περιμένω τόσο κ επειδή για σπερματέγχυση δεν έχει αναμονή είπα να δοκιμάσω. 25/5 αδιαθέτησα κ ξεκίνησα αμέσως, 3/6 σπερματέγχυση, 18/6 θετικό, φλεβάρη 2010 μανούλα!!!

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, όσον αφορά στις τιμές σαφώς φθηνότερα αφού σε ιδιώτη για υπέρηχο κ αίμα πλήρωνα 80-85 κ στο νοσοκομείο κάτω από 10 ευρώ. Απλά στα ραντεβού έχανες όλο το πρωινό σου. Για σπερματέγχυση πλήρωσα κάτω από 500 με όλες τις αιματολογικές κ τους υπέρηχους. Για εξωσ κλασσική είναι περίπου 350, με μικρογονιμοποίηση 1350. Οι τιμές δεν άλλαξαν, σήμερα ήμουν εκεί κ τις ρώτησε μια κοπέλα.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Evg, και μόνη σου το είπες όμως, από Ιανουάριο θα έφτανες Σεπτέμβριο για μια εξωσωματική. Τόσοι μήνες αναμονή... αξίζει για να γλιτώσουμε 2 χιλιάρικα; Αν είσαι 34, έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις ίσως, αν είναι 40+ δε νομίζω πως είναι καλή επιλογή. Και φυσικά αν δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά, δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς από το να περιμένεις.

 

Ήσουν τυχερή που έμεινες έγκυος με σπερματέγχυση. Επίσης ιδιωτικά η σπερματέγχυση στοιχίζει κατω από 500 ευρώ, οπότε δεν υπάρχει καμία διαφορά. Πάντως εγώ δεν πλήρωσα ούτε υπέρηχο ούτε αιμοληψίες, είναι όλα μέσα στην τιμή του πακέτου. Εγώ έδωσα 300 ευρώ για σπερματέγχυση σε κέντρο εξωσωματικής και συμπεριλάμβανε τα πάντα.

 

Καλή τύχη στην επόμενή σου προσπάθεια :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Τον επομενο μηνα πρωτα ο Θεός θα ξεκινησω τη διαδικασία εξωσωματικής στο παπαγεωργιου. Καμια αλλη μαζι μου;; καποια πετυχημένη ιστορία επίσης θα βοηθούσε στην ανόρθωση ηθικού😱😱😱😱

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Τον επομενο μηνα πρωτα ο Θεός θα ξεκινησω τη διαδικασία εξωσωματικής στο παπαγεωργιου. Καμια αλλη μαζι μου;; καποια πετυχημένη ιστορία επίσης θα βοηθούσε στην ανόρθωση ηθικού😱😱😱😱

καλή επιτυχία κοριτσι μου!!!! με ηθικό ακμαίο και θετικές σκέψεις γιατί η ψυχολογια μετράει....μπες στο τοπικ "πρωτη εξωσωματική"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τον επομενο μηνα πρωτα ο Θεός θα ξεκινησω τη διαδικασία εξωσωματικής στο παπαγεωργιου. Καμια αλλη μαζι μου;; καποια πετυχημένη ιστορία επίσης θα βοηθούσε στην ανόρθωση ηθικού😱😱😱😱

 

Αγαπητή μου, καλή χρονία έχω να σου ανορθώσω το ηθικό όσο τίποτε άλλο σήμερα η κόρη μου είναι 6,5 μηνών μετά από την πρώτη μου και μοναδική επιτυχημένη εξωσωματική στο παπαγεωργίου, όλα να πάνε καλά και να αποκτήσεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα του θετικού τέστ και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη........

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου, καλή χρονία έχω να σου ανορθώσω το ηθικό όσο τίποτε άλλο σήμερα η κόρη μου είναι 6,5 μηνών μετά από την πρώτη μου και μοναδική επιτυχημένη εξωσωματική στο παπαγεωργίου, όλα να πάνε καλά και να αποκτήσεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα του θετικού τέστ και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη........

 

Nelly1 αυτο ειναι τελειο!!Να χαίρεσαι την κορούλα σου να μεγαλώσει και να γινει ένας υπέροχος άνθρωπος! Μακάρι να εχω και εγω την τύχη σου!!ευχαριστω πολυ το χρειαζόμουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα καινούργια στο φόρουμ!!! Εγώ έκλεισα το πρώτο ραντεβού στο Παπαγεωργίου για!!! Ξέρετε μήπως τι χρόνο αναμονής έχει για εξωσωματική ???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα καινούργια στο φόρουμ!!! Εγώ έκλεισα το πρώτο ραντεβού στο Παπαγεωργίου για 14/3!!!!!!?! Ξέρετε μήπως τι χρόνο αναμονής έχει για εξωσωματική ??
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα καινούργια στο φόρουμ!!! Εγώ έκλεισα το πρώτο ραντεβού στο Παπαγεωργίου για 14/3!!!!!!?! Ξέρετε μήπως τι χρόνο αναμονής έχει για εξωσωματική ??

 

Καλησπέρα κορίτσι.Πέρσι είχε ένα χρόνο.Τώρα αν άλλαξαν τα πράγματα και μειώθηκε ο χρόνος αναμονής δε το γνωρίζω.Θα σου πουν στο πρώτο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα καινούργια στο φόρουμ!!! Εγώ έκλεισα το πρώτο ραντεβού στο Παπαγεωργίου για 14/3!!!!!!?! Ξέρετε μήπως τι χρόνο αναμονής έχει για εξωσωματική ??

 

Καλησπέρα! Εγω ειχα κλείσει το πρωτο Ιούνιο και ξεκίνησα τη διαδικασία Ιανουάριο. Μου ειχαν πει 9 μήνες πανω κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας!! εγω εχω κανει τις εξετασεις οτι μου ζητησαν και μου ανοιξαν τον φακελο.επιτροπη παιρναω 22/06/2017 θα μπορουσε να ηταν και καλύτερα...αλλα εχει ο θεος.

γενικα το πρωτο ραντεβου μου ηταν 25/01/2017.

επισης εκανα και ενα απογευματινο ραντεβου για να κερδισω χρονο.επισης μου ζητησαν να κανω και

εξεταση ΑΜΗ ορμονης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια καινούργια στο φόρουμ εγώ με πρώτο ραντεβού στο παπαγεωργιου στις 16 Νοέμβρη 2016 πέρασα επιτροπή χθες 30 Μαρτίου 2017..από δω και πέρα περιμένω το ραντεβού μου στις 27 Απριλίου με τον κύριο Κολυμπιανακη για να μου πει τι φάρμακα να παρω και τι σχήμα θα ακολουθησω..σχετικά γρήγορη η όλη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω ακόμα καλά το forum ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος. Θα ήθελα να ζητήσω πληροφορίες για το τμήμα εξωσωματικής στο Παπαγεωργίου Θεσνίκης. Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει πρόσφατη εμπειρία στο συγκεκριμένο νοσοκομείο θα  το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να μου πει εντυπώσεις από γιατρούς και γενικά από όλη την διαδικασία. Επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω το κόστος και το χρόνο αναμονής για έναρξη προσπάθειας εξωσωματικής. Έχουμε το πρώτο μας ραντεβού αρχές Ιουνίου και δεν ξέρω καθόλου τι να περιμένω. Προσπαθούμε 3,5 χρόνια για παιδάκι αλλά δυστυχώς δεν τα έχουμε καταφέρει. Σας ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...