Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-11-09, 19:56   #1
dimkous

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
dimkous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ!!!!

Καλησπέρα!!!!
Έχω 7 ημερες καθυστέρηση περιόδου , χωρις να είναι και ιδιαίτερα ασυνήθες για μένα!Η αλήθεια είναι οτι πάντοτε είχα 2 με 3 το πολύ μέρες...Το πρόβλημά μου είναι οτι , την 5 μέρα καθυστέρησης , θυμήθηκα τον ορμονικό έλεγχο που μου χε πει ο γιατρός μου να κάνω!!! Λίγο αργά βέβαια...και χωρίς να γνωρίζω σε ποιά φάση της περιόδου μου πρέπει να γίνει ο έλεγχος αυτός , πήγα στο μικροβιολογικό εργαστήριο!
Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Τ3 1,52
Τ4 7,35
TSH 4.423
FSH 2.62
LH 4.24
Οιστραδιόλη 113
PRL 35.5
PRG 17.70
Η προλακτίνη μου είναι σημειωμένη με κόκκινο , που σημαίνει οτι δεν είναι στα...καλύτερα της!!!!Με μια φίλη που συζήταγα σήμερα , μου είπε πως μπορεί να είμαι και έγκυος!Ο γιατρός μου λείπει μια εβδομάδα στο εξωτερικό και δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του!!!Μήπως λοιπον , γνωρίζετε τίποτε απο αυτές τις ορμόνες?????Γιατί εγώ σίγουρα.......οχι!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
Ο χρήστης dimkous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-09, 20:47   #2
Olympia99

Περιοχή: Germany
Olympia99 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοιτα εδω καλυτερα...
http://www.parents.gr/forum/showthre...EA%F4%E9%ED%E7
Παλιά 23-11-09, 11:07   #3
VASSO96

Περιοχή: αθηνα
VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimkous Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!!
Έχω 7 ημερες καθυστέρηση περιόδου , χωρις να είναι και ιδιαίτερα ασυνήθες για μένα!Η αλήθεια είναι οτι πάντοτε είχα 2 με 3 το πολύ μέρες...Το πρόβλημά μου είναι οτι , την 5 μέρα καθυστέρησης , θυμήθηκα τον ορμονικό έλεγχο που μου χε πει ο γιατρός μου να κάνω!!! Λίγο αργά βέβαια...και χωρίς να γνωρίζω σε ποιά φάση της περιόδου μου πρέπει να γίνει ο έλεγχος αυτός , πήγα στο μικροβιολογικό εργαστήριο!
Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Τ3 1,52
Τ4 7,35
TSH 4.423
FSH 2.62
LH 4.24
Οιστραδιόλη 113
PRL 35.5
PRG 17.70
Η προλακτίνη μου είναι σημειωμένη με κόκκινο , που σημαίνει οτι δεν είναι στα...καλύτερα της!!!!Με μια φίλη που συζήταγα σήμερα , μου είπε πως μπορεί να είμαι και έγκυος!Ο γιατρός μου λείπει μια εβδομάδα στο εξωτερικό και δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του!!!Μήπως λοιπον , γνωρίζετε τίποτε απο αυτές τις ορμόνες?????Γιατί εγώ σίγουρα.......οχι!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
Καταρχην,σιγουρα ενας ενδοκρινολογος θα σου πει τι να κανεις και θα κρινει τις εξετασεις,η προλακτινη 35,5 δεν ειναι και τραγικη, παντως.
Ομως, θα σου πω το δικη μου εμπειρια.Περισυ που μετρησα για πρωτη φορα την προλακτινη μου ,ηταν γυρω στο 22 (δηλαδη οριακα ψηλη),ομως και η TSH μου ηταν γυρω στο 4,25(και αυτη οριακα ψηλη).
Μου ειπαν οτι η TSH "τραβαει"και την προλακτινη προς τα πανω(παντα δεν μιλαμε να εχεις προλακτινη πανω απο 60 ή 100,που τοτε ειναι αλλη ιστορια).
Εγω ξεκινησα χαπι για θυροειδη (παρ ολο που η TSH ειναι μεσα στα ορια,αλλα ψηλουτσικη),μικρη δοση των 50.
Αυτην την στιγμη ,μετα απο 6 μηνες ,η TSH εχει πεσει στο 0,96 και εχει "συμπαρασυρει"την προλακτινη ,που ειναι 11.
Στο λεω γιατι απ οτι βλεπω η TSH σου ,ειναι 4,42.Μηπως θα επερεπε να κοιταξεις και αυτο?
Ο χρήστης VASSO96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-09, 14:47   #4
dimkous

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
dimkous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VASSO96 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην,σιγουρα ενας ενδοκρινολογος θα σου πει τι να κανεις και θα κρινει τις εξετασεις,η προλακτινη 35,5 δεν ειναι και τραγικη, παντως.
Ομως, θα σου πω το δικη μου εμπειρια.Περισυ που μετρησα για πρωτη φορα την προλακτινη μου ,ηταν γυρω στο 22 (δηλαδη οριακα ψηλη),ομως και η TSH μου ηταν γυρω στο 4,25(και αυτη οριακα ψηλη).
Μου ειπαν οτι η TSH "τραβαει"και την προλακτινη προς τα πανω(παντα δεν μιλαμε να εχεις προλακτινη πανω απο 60 ή 100,που τοτε ειναι αλλη ιστορια).
Εγω ξεκινησα χαπι για θυροειδη (παρ ολο που η TSH ειναι μεσα στα ορια,αλλα ψηλουτσικη),μικρη δοση των 50.
Αυτην την στιγμη ,μετα απο 6 μηνες ,η TSH εχει πεσει στο 0,96 και εχει "συμπαρασυρει"την προλακτινη ,που ειναι 11.
Στο λεω γιατι απ οτι βλεπω η TSH σου ,ειναι 4,42.Μηπως θα επερεπε να κοιταξεις και αυτο?
Αχ...πονεμενη ιστορια......γιατι εδω στο νησι που ειμαι....ο ενδοκρινολογος ειναι πολυτελεια!!!!!
Ο χρήστης dimkous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-10, 21:39   #5
stroumfaki80

Περιοχή: Αττική
stroumfaki80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 30 ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΗ 4,3.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ? ΕΧΩ ΥΠΟΘΗΡΟΕΙΔΙΣΜΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙ?
Ο χρήστης stroumfaki80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-10, 00:26   #6
kuriaki

Το avatar του χρήστη kuriaki

Περιοχή: αθηνα
kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοπελιά συγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά αυτές τις ορμόνες δεν τις κάνουμε μόνο 3η-4η μέρα του κύκλου? Δηλαδή ενώ είμαστε ακόμα αδιάθετες? Εμένα μου είχαν πει να τις κάνω μόνο τότε γιατί αλλιώς βγάζουν λάθος αποτελέσματα. 'Η μήπως ήταν άλλες αυτές που θυμάμαι? Για ρώτα το αυτό, γιατί αν ισχύει κρίμα το αίμα και τα χρήματα που έδωσες
Ο χρήστης kuriaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές