Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακμή στα 4 ???? ανησυχώ


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πειτε αν και τι εχετε ακούσει για το θέμα μιας και στην μικρή μου (σχεδόν 4 ετών) διαγνώστηκε απο τον δερματολόγο ακμή (εχει σπυράκια με πύον). Μάλιστα μας έδωσε όλα τα σχετικά : σαπουνάκι, λοσιον για το πρωϊ, κρεμούλα για το βράδυ!

Θα μου πεις οτι υπάρχουν 1000 αρρώστιες και εσυ ανησυχείς για την ακμή? Αμα σας πω οτι κοντεύω να σκάσω??? Βασικά με ανησυχει η τοοοοσοοο μικρή ηλικία.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ισως το θέμα παράπεσε όμως πραγματικά έχω θορυβηθεί και θα ήθελα αν έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο να μου πείτε την γνώμη σας ή την εμπειρία σας

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο ποτέ, έκανες μια αναζήτηση στο νετ;;; σίγουρα είναι ακμή έτσι όπως για τους έφηβους και ενήλικες; μήπως είναι αλλεργία; μήπως την πειράζει κάτι στη διατροφή- σοκολάτες, τσιπς κλπ. σχετικά;;; μήπως πρεπει να κάνετε έλεγχο ορμονών;;;

μην το αφηνεις έτσι, ρώτα και άλλο γιατρό. έγώ απλά έθεσα τους φυσιολογικούς προβληματισμους που θα είχα σε κάθε τέτοια περίπτωση, εύχομαι να ξεμπερδεψετε με το καλό γρήγορα - και να μην ταλαπωρηθείτε.

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο ποτέ, έκανες μια αναζήτηση στο νετ;;; σίγουρα είναι ακμή έτσι όπως για τους έφηβους και ενήλικες; μήπως είναι αλλεργία; μήπως την πειράζει κάτι στη διατροφή- σοκολάτες, τσιπς κλπ. σχετικά;;; μήπως πρεπει να κάνετε έλεγχο ορμονών;;;

μην το αφηνεις έτσι, ρώτα και άλλο γιατρό. έγώ απλά έθεσα τους φυσιολογικούς προβληματισμους που θα είχα σε κάθε τέτοια περίπτωση, εύχομαι να ξεμπερδεψετε με το καλό γρήγορα - και να μην ταλαπωρηθείτε.

 

 

Σε ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον.

Πραγματι και εγω 1η φορά το άκουσα. Τον γιατρό τον εμπιστεύομαι απολυτα, και δεν είμαι μονο γιατρός αλλα και άνθρωπος. Ο ίδιος μου είπε πως εχει ενα αγοράκι 5 ετών που είναι σαν βλογιοκωμένο και του δίνει θεραπεια Ροακιουτάν (!!!!!!)

Για τις σοκολάτες την είχα ψυλιαστεί και εγω όμως (υπάρχει και όμως) τον προηγούμενο μήνα στον τακτικό παιδιατρικό ελεγχο της μικρής μου ο γιάτρός εκανε ενα σχόλιο για τα εξωτερικά χείλη του αιδίου της: τα βρήκα διογκωμένα. Βεβαια εξέτασε κα ιτην κλειτορίδα και είπε οτι ευτυχώς είναι ενταξυ αλλιώς θα είχαμε ορμονολογικό.

Σημείωση: εγω περνω φαρμακα για τον θυροειδή ακόμη και σητν εγκυμοσύνη.

Ολα αυτά με εχουν αγχώσει.:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο που έχω ακούσει είναι η νεογνική ακμή. Τα μωράκια έχουν μαύρα στίγματα ή και σπυράκια με πύον (λίγα όμως). Η μικρή μου βγάζει πότε - πότε... και βάζουμε fusicort ή fusidin. (Αυτό μας είπε η παιδίατρος). Δε μας έδειξε να ανησυχεί κι έτσι δεν το έψαξα. Καθαρισμό με φυσιολογικό ορό στο πρόσωπο.

 

Αυτά ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι από τι προκαλείται.

Στην αρχή τα σπυράκια (τα στίγματα δηλαδή) νόμιζα πως είναι λόγω των (άλλων) παιδιών μου που την πασπατεύουν και συχνά την πιάνουν με τα χέρια τους στο πρόσωπο όσο κι αν προσπαθώ για το αντίθετο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν έχω ακούσει για ακμή αλλά ξέρω για ατοπική δερματίτιδα. Είναι κάτι σαν αλλεργία στην σκόνη. Το έχω συναντήσει σε μωρο αλλά και σε κοριτσάκι 5 ετών. Και στις δύο περιπτώσεις αντιμετωπίστηκε με κρέμες , ειδικά αφρόλουτρα και πολύ καλό καθαρισμό του σπιτιού από σκόνη. Μετά από μερικούς μήνες εξαφανίστηκε και από τα δύο. Μήπως πρέπει να πάρεις μία δεύτερη γνώμη;

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ σας ευχαριστώ όλες για τον χρόνο που μου διαθέσατε.

 

Δυστυχώς δεν μιλάμε ούτε για νεογνική ακμή ούτε για ατοπική δερματίτιδα, ξέρω τετοιες περιπτώσεις και πραγματικα είναι αντιμετωπισιμες καταστάσεις (αν και η ατοπική δερματίτιδα είναι πιο ζώρικη). Το καλό τους είναι οτι καποτε τελειώνουν.

Ευχαριστώ και για το άρθρο απο το Vita νά είσαι καλα.

 

Περισσότερο φοβάμαι για πρωϊμή ήβη ή αν είναι ακμή αν μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα θεραπειας υποχωρεί τελείως ή παιδεύεται το παιδάκι και σημαδεύεται μέχρι την ενηλικίωση της!

Και να πω και κάτι ακόμα: με απασχολεί και το θέμα της αισθητικής διότι κακα τα ψέματα η ακμη αφήνει σημάδια και ζούμε στην εποχή της απολυτης τελειότητας.

Ουφ σας ζάλησα, ευχαριστώ πάντως για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

αλαν μου δοκιμασε αυτα που σου εδωσε ο γιατρος κ ας αποφευγει αυτο το διαστημα τα λιπαρα φαγητα το παιδι οπως σαλτσες κλπ κ πιστευω πως θα φυγει χωρις σημαδια κλπ!ελα βρε εδω ανεμοβλογια περασαμε κ ουτε ενα σημαδακι δεν εχουμε!ποσο καιρο τα εχει το παιδι?κ σε ποσο καιρο ειπε οτι θα υποχωρησουν ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλαν μου δοκιμασε αυτα που σου εδωσε ο γιατρος κ ας αποφευγει αυτο το διαστημα τα λιπαρα φαγητα το παιδι οπως σαλτσες κλπ κ πιστευω πως θα φυγει χωρις σημαδια κλπ!ελα βρε εδω ανεμοβλογια περασαμε κ ουτε ενα σημαδακι δεν εχουμε!ποσο καιρο τα εχει το παιδι?κ σε ποσο καιρο ειπε οτι θα υποχωρησουν ο γιατρος?

 

 

Μας έχει δώσει ενα ηπιο σαπουνάκι και μια λοσιόν για το πρωϊ και κρεμούλα για το βραδυ, εννοείται πρωϊ και βραδυ πλύσιμο.

Είπε οτι θέλει να μας δεί σε ενα μήνα.

Ψιλά σπιράκια εχει εδω και ενα χρόνο σαν ιδροτσίλα.

Εχει ενα μήνα με το πύον και εδω και 10 ημέρες κανουμε την θεραπεία ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ!

Κι όμως αν το πιστεύεις σε ενα μικρό παιδάκι που προσέχω την διατροφή του πιστευα οτι σε 3-4 ημέρες σε ενα τετοιο αγνο οργανισμό θα είχαν εξαφαντιστεί και τα δυο μεγάλα με πύον απλα μικρυναν λιγάκι ΟΜΩΣ επιμένουν!!!!

Μάλλον το ψιλιάστηκε ο γιατρός και μας είπε να μας δει στο μήνα!!!

Αχ στους πλαστικούς θα τα φάμε τα λεφτά μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε ηρεμησε!!!αφου μικραινανε τα σπυρακια αρα ειστε σε καλο δρομο!εχει μονο στο προσωπο 'η γενικα???αφου σου ειπε σε 1 μηνα ο γιατρος αρα τοτε θα αρχιζει να φαινεται το αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως να βλέπατε και κάποιον ενδοκρινολόγο για έλεγχο των ορμονών; Η ακμή στην εφηβεία συνδέεται με ορμονικές μεταβολές μήπως το παιδί σου χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο από ενδοκρινολόγο για να αποκλείσετε οποιοδήποτε ενδεχόμενο ορμονολογικού προβλήματος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...