Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-11-09, 11:53   #1
ALIS

Το avatar του χρήστη ALIS

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Παιχνιδια στο σπιτι!!!!?

Γεια σας!!!θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα αγορακι 2 χρονων σχεδον και ενα μωρακι 3 μηνων.Με τον μεγαλο μου γιο παιζουμε παρα πολυ οταν βγαινουμε εξω βολτα στην παιδικη χαρα η σε παρκα στο σπιτι ομως δεν ξερω πως να παιξω μαζι του. Τραγικο ε?Αισθανομαι χαλια γιατι δεν ξερω πως να τον απασχολησω και το παιδακι μου γυρναει μεσα στο σπιτι γκρινιαζοντας γιατι βαριεται!!!!Τα παιχνιδια του δεν τα θελει,ενω εχει παρα πολλα,ειναι σχεδον του κουτιου...μια που τα ανοιγει και μια που τα βαζει στο καλαθακι του...
Ο χρήστης ALIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 12:37   #2
eva27

Περιοχή: Αθήνα
eva27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς να του διαβάζεις παραμύθια ή να φτιάχνετε μαζί παζλ για την ηλικία του.Τα dvd Baby Einstein τα έχεις δοκιμάσει? Είναι τέλεια, με φοβερή μουσική! Εμένα τρελαινόταν να μπαίνει κάτω από την σκηνή-σπιτάκι, που έφτιαχνα και να της διαβάζω ιστορίες ξανά και ξανά!
Την σκηνή την έφτιαχνα με ένα σεντόνι που έπιανα από τις ακρες και φτιάχναμε σαλονάκι από κάτω!
Ο χρήστης eva27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 12:54   #3
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα εχω ειναι πολυ ωραια....θα δοκιμασω και θα σου πω,σε ευχαριστω πολυ...καλη ιδεα το σπιτακι.
Παλιά 14-11-09, 14:34   #4
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η μικρή μου είναι κοντά στα δύο...και αυτό που κάνουμε τον τελευταίο καιρό ...και ξετρελαίνεται...είναι να δραματοποιούμε τα παραμύθια που διαβάζουμε. Ειδικά τα τρία μικρά γουρουνάκια...ή η παραλλαγή του Τριβιζά " Τα τρία μικρά λυκάκια " (εννοείται ότι το διηγείσαι σε σύντομη version)...έχουν τρελό σουξέ!Η μικρή κάνει τον Λύκο...αναπτύσσεται υποτυπώδης διάλογος...του στυλ: Τι θέλεις Λύκε; Απ: Μαμ!..μετά φυσάει...και μετά πέφτει πάνω στα μαξιλάρια, με τα οποία έχουμε φτιάξει σπιτάκι. Το ίδιο και με την Κοκκινοσκουφίτσα...όπου προσθέτουμε και τα ανάλογα αξεσουάρ...σκουφάκια, καλαθάκια, φρούτα κτλ. Και ακολουθεί τρελό κυνηγητό...μέσα στο σαλόνι.
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 19:44   #5
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιος μου είναι 3 και πριν από τα 2 του χρόνια τρελενότανε να φτιαχνουμε κατασκευές με τουβλάκια. Ακόμα του αρέσει. Επίσης δοκίμασε να ζωγραφήσετε είτε με έναν πίνακα γραψε σβήσε είτε με διάφορα βιβλιαράκια ζωγραφικής που έχουν εικόνες και αυτοκόλλητα. Μπορεις ακόμη να του τυπώσεις από τι ιντερνετ ζωγραφιές με τους αγαπημένους του ήρωες!
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-09, 22:11   #6
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμάς το καλύτερό μας είναι να διαβάζουμε βιβλία! Μιας & έχεις & εσύ αγόρι, σου προτείνω τη σειρά "ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ" εκδ. "ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΒΛΙΟΥ" -νομίζω-. Είναι 5 ή 6 βιβλία που έχουν σαν ήρωες απο ένα αγοράκι που έχει & απο ένα μέσο μεταφοράς π.χ. "Το τραίνο του Ρένου", "Η τράτα του Στράτου" κ.α. Έχει μια ιστοριούλα & στο τέλος έχει & ερωτήσεις. Ο μικρός μου τρελαίνεται (κάποια τα έχω μάθει απ' έξω) & σε όσα αγοράκια το έχω πάει δώρο, κολλάνε & αυτά! Επίσης πολύ γέλιο ρίχνει με το "Χρωματιστά Κοράκια" του Τριβιζά απο τις Εκδόσεις Κέδρος
Παλιά 14-11-09, 22:26   #7
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτα τα βιβλια οι μικροι ηρωες τα εχουμε και εμςισ παρολου που ειστε κοριτσακια τα εχουμε μαθει απ εξω κανενα αλλο βιβλιο για αυτες τις ηλικιες εχετε να προτεινετε?
Παλιά 14-11-09, 22:38   #8
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν και εχει μεγαλώσει η μικρή μου στην ηλικία του δικού σου είχα ελεύθερο το σαλόνι (στην ακρη το τραπεζακι) και επερνε το ποδηλατάκι της και αλώνιζε!!! Μην νομίζεις οτι εχουμε καμία σαλονάρα όμως έχουμε λιγα επιπλα και ευκολα ελευθερώνετε ο χώρος.

Οσων αφορά τα βιβλία μην φοβηθείς -αν το παιδί τραβάει- να πάρεις και για μεγαλύτερες ηλικίες που έχουν περισσότερους διαλόγους και μπορείς να κάνεις διάφορες φωνες στους ήρωες. Διάβαζέτα πριν τα αγοράσεις.

Ενα άλλο ωραίο είναι να βάζεις μουσική χορευτική κατα προτίμηση και να χορεύετε μαζί. Ειδικά αν το κάνεις καραγκιοζιές και κωμικά ξετρελένονται!!!

και φυσικά ΜΑΞΙΛΑΡΟΠΟΛΕΜΟΣ!!! με το μαλακό βεβαια δλδ ο στόχος να είναι το παιχνίδι το γέλιο και η επαφή.

καλή διασκέδαση
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-09, 08:56   #10
GeorginaS

GeorginaS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επειδή πέρασα πρόσφατα από αυτή τη φάση, κατάλαβα ότι τα παιδιά, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν ξέρουν πως να παίξουν με τα παιχνίδια, πρέπει εμείς να τους δείξουμε. Επίσης η υπερπληθώρα παιχνιδιών τριγύρω τους τα μπερδεύει, καλό είναι να αποσύρεις κάποια από αυτά, και όταν τα ξαναεμφανίσεις, θα δεις ότι το παιδί "ξαναανακαλύπτει" το παιχνίδι.

Επίσης, έχε υπόψη ότι τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν συγκεντρώνονται πάνω από λίγα λεπτά στο ίδιο παιχνίδι!

Εμείς πάντως παίξαμε πολύ με τα Little People της Fisher Price, βάζαμε τα ανθρωπάκια να μιλάνε, να περπατάνε, κλπ.
Ο χρήστης GeorginaS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-09, 22:04   #11
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αααα, ναι, τα Little People είναι σούπερ! Και γενικά τα ανθρωπάκια! Έχουν βγει & Μίκυ, Γκούφυ κλπ σε αυτό το μέγεθος, έχει & το ELC διάφορα ανθρωπάκια & βέβαια υπάρχουν & Playmobil για μικρότερα παιδιά.
Επίσης έχουμε μεγάλο κόλλημα με τα LEGO. Μπορεί να κάνει πύργους όλη μέρα! (Ε, λέμε τώρα!)
Α, και -αν έχεις υπομονη να μαζεύεις ψιχουλάκια που κολλάνε παντού- δοκίμασε τις πλαστελίνες. Τους κάνει πολύ καλό & μπορείς να τις βάλεις & στο τραπέζι της κουζίνας & να κάνεις παράλληλα & τις δουλειές σου!
Παλιά 18-11-09, 15:57   #12
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-11-09, 11:38   #13
pk33
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

LEGO rules!
Τελευταία την έχει λόξα με ζωγραφική.

Έχεις χώρο να του πάρεις κανένα σπιτάκι;
Ο χρήστης pk33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-09, 23:47   #14
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, θα σας πω την τελευταία μου ανακάλυψη! Μας είχαν φέρει δώρο μια μεγαλούτσικη φουσκωτή πισίνα με ψηλά τοιχώματα. Την φούσκωσα, έβαλα & μπαλίτσες & γίνεται χαμός! Μπαίνουν & οι δυο μέσα & κάνουν βουτιές! Σαν να έχεις μινι παιδότοπο στο σπίτι...
Παλιά 02-12-09, 00:16   #15
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο novpal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα, ναι, τα Little People είναι σούπερ! Και γενικά τα ανθρωπάκια! Έχουν βγει & Μίκυ, Γκούφυ κλπ σε αυτό το μέγεθος, έχει & το ELC διάφορα ανθρωπάκια & βέβαια υπάρχουν & Playmobil για μικρότερα παιδιά.
Επίσης έχουμε μεγάλο κόλλημα με τα LEGO. Μπορεί να κάνει πύργους όλη μέρα! (Ε, λέμε τώρα!)
Α, και -αν έχεις υπομονη να μαζεύεις ψιχουλάκια που κολλάνε παντού- δοκίμασε τις πλαστελίνες. Τους κάνει πολύ καλό & μπορείς να τις βάλεις & στο τραπέζι της κουζίνας & να κάνεις παράλληλα & τις δουλειές σου!

συγνώμη αλλα lego σε ποιο κατάστημα βρήκες διότι στα τζάμπο τιποτα δεν βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη που βγαίνω απο το θέμα!!!!!
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 00:24   #16
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.parents.gr/events

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 09:41   #17
elenasteraki

elenasteraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Lego για μικρές ηλικίες θα βρείτε και στον Πανταζόπουλο και στον Μουστάκα. Επίσης εκτός από τα παζλ και τη ζωγραφική που και εμείς εξασκούμε έχω πάρει από το Early learning Center ένα βάζο με πλαστελίνες (σαν πλαστελίνη πιο πολύ μοιάζει με τα Play Doh) και κουπ-πατ και παίζουμε πάρα πολύ. Μπορείς να του πάρεις οποιαδήποτε πλαστελίνη και να χρησιμοποιήσεις τα κουπ πατ που φτιάχνουμε τα μπισκότα γιατί από ότι είδα είναι ίδια. Ακόμη πριν λίγο καιρό μας έφεραν δώρο ένα παιχνίδι από το ικεα το οποιό είναι ξύλινα τουβλάκια που τα συνδέεις με διάφορα εξαρτήματα (έχει και κατσαβίδια, βίδες κλπ) και φτιάχνεις αεροπλάνο, ελικόπτερο, μοτοσυκλέτα (έχει ένα βιβλιαράκι που τα δείχνει) και τώρα από μόνοι μας φτιάχνουμε διάφορα άλλα (επισημαίνω ότι αυτό ίσως δεν αφορά τη δική σας ηλικία γιατί νομίζω είναι ή από 2,5 ή από 3 ετών). Επειδή γενικά και ο δικός μου δεν είναι το στυλ να κάτσει να παίξει μόνος του καθόμαστε μαζί και κάνουμε ιστορίες πχ με τα little people έχουμε ένα ζωολογικό κήπο και κάνουμε πως ταϊζουμε τα ζωα, πως τρέχουν και παίζουν όλα μαζί γενικά ότι μου έρθει στο μυαλό....Πολύ καλή ιδέα, τουλάχιστον εμείς διασκεδάζουμε αρκετά, είναι να βάλεις τα αγαπημένα του τραγουδάκια και να τα χορέψετε παραστατικά δηλ. πχ ακούμε τους 10 μικρούς ινδιάνους και κάνουμε πως κολυμπουν, πως πετάνε τα παπούτσια τους, πως κοιμούνται ή την αρκούδα την καφέ από τη Λιλιπούλη που τρέχει με τον ξύλινο μπουφέ και τρέχουμε μέσα στο σπίτι. Αυτό το τελευταίο να σου πω την αλήθεια του αρέσει περισσότερο από όλα ποτέ δεν θα μου πει ποτέ όχι όταν του το προτείνω άλλωστε νομίζω ότι αυτό που του αρέσει είναι ότι παίζω εγώ μαζί του και όχι το παιχνίδι που κάνουμε. Ξεκίνα και θα δεις στην πορεία θα σου έρθουν πολλές ιδέες!!!
Παλιά 02-12-09, 11:35   #18
pk33
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και τα κουκου έχουν lego.
Τα jumbo δεν έχουν γιατί δεν είναι κινέζικα τα legο, οποτε δεν μπαίνουν μέσα στο container που έρχεται από την επαρχία της κίνας, και φυσικά ο τύπος δεν θα κάνει ξεχωριστή εισαγωγή από την Ευρώπη. Ότι μπει στο container!
(τα little peolpe κατασκευάζονται στην κίνα)
Ο χρήστης pk33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 12:29   #19
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα κουκου έχουν lego.
Τα jumbo δεν έχουν γιατί δεν είναι κινέζικα τα legο, οποτε δεν μπαίνουν μέσα στο container που έρχεται από την επαρχία της κίνας, και φυσικά ο τύπος δεν θα κάνει ξεχωριστή εισαγωγή από την Ευρώπη. Ότι μπει στο container!
(τα little peolpe κατασκευάζονται στην κίνα)
μ'αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να είχαν και playmobil που κατασκευάζονται Γερμανία

αλλά κάτι μπορεί να παίζεται γιατί Playmobil συνήθως δεν έχουν τα καινούρια...και έχουν πολύ λίγα σε σχεση με κου κου
Παλιά 02-12-09, 12:58   #20
Eli-0411

Το avatar του χρήστη Eli-0411

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Eli-0411 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδω ειδατε ?

http://www.koukou.gr/default.asp?pid...&sec=3&secit=5
Παλιά 02-12-09, 13:36   #21
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alan Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη αλλα lego σε ποιο κατάστημα βρήκες διότι στα τζάμπο τιποτα δεν βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη που βγαίνω απο το θέμα!!!!!
Εγώ είχα αγοράσει τα MEGA BLOCKS απο το κατάστημα ELC ( http://www.earlylearningcentre.gr/ ) που είναι ιδανικά για πιο μικρά παιδάκια. LEGO δεν θυμάμαι αν είχα δει στα JUMBO γιατί τα είχα πάρει απο ενα κατάστημα στη Γλυφάδα αλλά σίγουρα ΄θα βρεις στο ΜΟΥΣΤΑΚΑ.
Παλιά 02-12-09, 21:25   #22
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!Αρχισαμε και παιζουμε πολυ ωραια στο σπιτι με διαφορα απο αυτα που μου εχετε προτεινει και του αρεσουν αρκετα.Πηραμε και τα βιβλιαρακια μικροι ηρωες και του αρεσουν πολυ!!Νομιζω πως μπαινω στο νοημα Να ρωτησω κατι σε αυτη την ηλικια επιτρεπεται η πλαστελινη?δεν ειναι τοξικη ή υπαρχει ειδικη για παιδακια?Ρωτησα σε βιβλιοπωλειο και μου ειπαν οτι δεν ξερουν και οτι η πλαστελινη ειναι πλαστελινη. ?
Παλιά 02-12-09, 21:27   #23
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
LEGO rules!
Τελευταία την έχει λόξα με ζωγραφική.

Έχεις χώρο να του πάρεις κανένα σπιτάκι;
Θα του το παρουμε τωρα τα χριστουγεννα.Εχουμε δει ενα στα τζαμπο.το βλεπω να κοιμομαστε εκει μεσα!!!
Παλιά 03-12-09, 11:08   #24
maraki32

maraki32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!Αρχισαμε και παιζουμε πολυ ωραια στο σπιτι με διαφορα απο αυτα που μου εχετε προτεινει και του αρεσουν αρκετα.Πηραμε και τα βιβλιαρακια μικροι ηρωες και του αρεσουν πολυ!!Νομιζω πως μπαινω στο νοημα Να ρωτησω κατι σε αυτη την ηλικια επιτρεπεται η πλαστελινη?δεν ειναι τοξικη ή υπαρχει ειδικη για παιδακια?Ρωτησα σε βιβλιοπωλειο και μου ειπαν οτι δεν ξερουν και οτι η πλαστελινη ειναι πλαστελινη. ?

η πλαστελίνη των play-doh γράφει στη συσκευασία ότι περιέχει σιτάλευρο και ότι είναι από την ηλικία των 3+. και η μυρωδιά της πάντως δεν είναι σαν της κλασικής πλαστελίνης.

Ο χρήστης maraki32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 11:42   #25
elenasteraki

elenasteraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης μπορείς να φτιάξεις δικό σου ζυμαράκι με νερό και αλεύρι και να το χρωματίσεις με χρώμα ζαχαροπλαστικής.
Παλιά 11-12-09, 18:13   #26
elenaκι

elenaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο παιχνίδι γίνεται και με τα μπαλόνια. Ο δικός μου τρελαίνεται!Έχουμε από ένα και προσπαθούμε να ανταλλάξουμε μπαλιές χωρίς να μας πέσει κάτω ή ανταλλάσσουμε τα μπαλόνια ταυτόχρονα και οποιανού του πέσει χάνει.....κλπ
Ο χρήστης elenaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 22:00   #27
ALIKOYLA

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ALIKOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω κι αλλο με μπαλονια.το κρατατε με διαφορους τροπους και προσπαθειτε να περπατατε χωρις να σας πεσει.π.χ.κατω απο τις μασχαλες ή αναμεσα στα γονατα κι οτι αλλο σκεφτεις!!
Ο χρήστης ALIKOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 22:20   #28
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα πάντως η κόρη μου που είναι 2 χρονών και 5 μηνών όταν πάω να της διαβάσω κάποιο παραμύθι, μου γυρίζει τις σελίδες πριν να τελειώσω για να δει τις εικόνες... και έτσι μου δείχνει οτι δεν με ακούει καθόλου!

Πιο πολύ της αρέσει να την ρωτάω "που είναι το σκυλάκι ή το γατάκι στο βιβλίο" και εκείνη να μου το δείχνει.

Αυτά που γράψατε δυστυχώς για εμάς δεν κάνουν ακόμα...

Καμιά άλλη ιδέα έχετε?

Τις πλαστελίνες τις φοβάμαι για ένα παιδί 2,5 χρονών...
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 22:54   #29
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sophie07, γιατι σε φοβίζουν οι πλαστελίνες? 2,5 χρονών νομίζω είναι καλή ηλικία. Πάντως αν ανησυχείς για το υλικό, υπάρχουν στην αγορά πλαστελίνες μη τοξικές, αλλά μπορείτε να φτιάξετε & ζυμαράκι με αλεύρι & νερό. Δεν έχει βέβαια τις δυνατότητες τις πλαστελίνης, αλλά αρέσει πολύ στα παιδάκια!
Παλιά 11-12-09, 23:21   #30
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο novpal Εμφάνιση μηνυμάτων
sophie07, γιατι σε φοβίζουν οι πλαστελίνες? 2,5 χρονών νομίζω είναι καλή ηλικία. Πάντως αν ανησυχείς για το υλικό, υπάρχουν στην αγορά πλαστελίνες μη τοξικές, αλλά μπορείτε να φτιάξετε & ζυμαράκι με αλεύρι & νερό. Δεν έχει βέβαια τις δυνατότητες τις πλαστελίνης, αλλά αρέσει πολύ στα παιδάκια!

Επειδή ακόμα βάζει παιχνίδια στο στόμα της φοβαμαι μην καταπιεί κανένα κομμάτι...
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-09, 00:14   #31
novpal

novpal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, αυτό είναι ένα θέμα. Ο μεγάλος δεν έβαλε ποτέ τίποτα στο στόμα του γι αυτό δεν ανησυχούσα. Ο μικρός βέβαια, μας έχει γλύψει όλο το σπίτι! Χθές, δάγκωνε το καλοριφέρ... Οπότε με αυτόν μπορεί να έχω πρόβλημα.
Παλιά 19-01-10, 20:47   #32
polytsa

polytsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να σας πω εγώ παιχνίδι που έχω ανακαλύψει και τρελλαίνονται; παίρνω 10 αντικείμενα μικρά (τουβλάκια). τα παιδιά πάνε στο δωμάτιο και εγώ τα κρύβω όλα. Τραβάω φωτογραφία το κάθε σημείο από κοντά και μετά τα φωνάζω και τους δείχνω μία-μία φωτογραφία στην οθόνη της ψηφιακής και ψάχνουν να τα βρουν. Σαν κυνήγι θυσαυρού. τρελλαίνονται για το παιχνίδι!!!
Ο χρήστης polytsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-10, 22:19   #33
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeorginaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πέρασα πρόσφατα από αυτή τη φάση, κατάλαβα ότι τα παιδιά, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν ξέρουν πως να παίξουν με τα παιχνίδια, πρέπει εμείς να τους δείξουμε. Επίσης η υπερπληθώρα παιχνιδιών τριγύρω τους τα μπερδεύει, καλό είναι να αποσύρεις κάποια από αυτά, και όταν τα ξαναεμφανίσεις, θα δεις ότι το παιδί "ξαναανακαλύπτει" το παιχνίδι.

Επίσης, έχε υπόψη ότι τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν συγκεντρώνονται πάνω από λίγα λεπτά στο ίδιο παιχνίδι!

Εμείς πάντως παίξαμε πολύ με τα Little People της Fisher Price, βάζαμε τα ανθρωπάκια να μιλάνε, να περπατάνε, κλπ.
συμφωνω απολυτα,δεν ξερουν να παιξουν ειναι απλο,
εγω με τα ανθρωπακια της fisher price εχω κανει μεχρι και την αποδραση του παλαιοκωστα απο τον κορυδαλλο...
Παλιά 20-01-10, 10:38   #34
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!!θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα αγορακι 2 χρονων σχεδον και ενα μωρακι 3 μηνων.Με τον μεγαλο μου γιο παιζουμε παρα πολυ οταν βγαινουμε εξω βολτα στην παιδικη χαρα η σε παρκα στο σπιτι ομως δεν ξερω πως να παιξω μαζι του. Τραγικο ε?Αισθανομαι χαλια γιατι δεν ξερω πως να τον απασχολησω και το παιδακι μου γυρναει μεσα στο σπιτι γκρινιαζοντας γιατι βαριεται!!!!Τα παιχνιδια του δεν τα θελει,ενω εχει παρα πολλα,ειναι σχεδον του κουτιου...μια που τα ανοιγει και μια που τα βαζει στο καλαθακι του...
Το πως σε νοιωθω οσο χαλαει ο καιρος.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-11, 18:44   #35
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μόλις έψαχνα το θέμα να πάρω ιδέες,βρέχει όλη μέρα και προσπαθώ να βρω ένα παιχνίδι να την απασχολήσω!! όσο πιο πολλές ιδέες τόσο το καλύτερο!!

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-11, 21:43   #36
Raw_Shooter

Raw_Shooter ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια,να σας πω και γω με τι τρελαίνεται η 2χρονη κόρη μου?Με το κουκλοθέατρο.Την πήρε τα χριστούγεννα η προγιαγιά της ένα κουκλοθέατρο και κούκλες από το κου-κου και παίζουμε όλη μέρα.Αφού λέω να πάω να τις πάρω και άλλους ήρωες για να έχουμε ποικιλία.
Ο χρήστης Raw_Shooter δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-11, 23:29   #37
stavro

Το avatar του χρήστη stavro

stavro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάντως η κόρη μου που είναι 2 χρονών και 5 μηνών όταν πάω να της διαβάσω κάποιο παραμύθι, μου γυρίζει τις σελίδες πριν να τελειώσω για να δει τις εικόνες... και έτσι μου δείχνει οτι δεν με ακούει καθόλου!

Πιο πολύ της αρέσει να την ρωτάω "που είναι το σκυλάκι ή το γατάκι στο βιβλίο" και εκείνη να μου το δείχνει.

Αυτά που γράψατε δυστυχώς για εμάς δεν κάνουν ακόμα...

Καμιά άλλη ιδέα έχετε?

Τις πλαστελίνες τις φοβάμαι για ένα παιδί 2,5 χρονών...
Είστε σε πολύ καλό δρόμο ξέρεις.
Ασχοληθείτε μόνο με τις εικόνες στην αρχή. Περιέγραψέ της τι βλέπει. Κάνε τους ήχους σε ότι μπορείς από τις εικόνες. Φτιάξε δικές σου ιστορίες, μικρές, με βάση της εικόνες. Σιγά σιγά θα δεις ότι θα σου ζητάει κι άλλο.. Η δική μου πλέον κάθεται και μόνη της και διαβάζει τα βιβλία της, με βάση τις εικόνες φυσικά, φτιάχνοντας δικές της ιστορίες. Αυτό που συνήθως βαριούνται είναι να πάρεις ένα βιβλίο και να τους το διαβάσεις. Δεν έχει νόημα γι΄ αυτά.
Παλιά 08-02-11, 08:37   #39
mand

mand ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο konka Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον! Κάτι τέτοιο έψαχνα κ εγώ...
Ο χρήστης mand δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές