Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-11-09, 20:30   #1
OLGAKI_023

OLGAKI_023 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΕ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ?

Καλησπερα ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΘΕ 26-27 ΜΕΡΕΣ.
ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕ Η ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΑΠΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ), ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΤΛ.
(ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΗΜΟΥΝ 120 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΕΡΙΣΙ -ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΕΔΩ)
ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ? ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΤΥΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ? ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ .
ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παλιά 13-11-09, 22:26   #2
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τωρα μαλλον αυτη ειναι ερωτηση για γυναικολογο αλλα θα σου πω τι πιστευω-ξερω εγω.στην αρχη του κυκλου το περιβαλλων της μητρας παχαινει και γεμιζει με διαφορες ορμονες για να υποδεχθει το ωαριο που θα εμφυτευτει,γινετε η ωοριξια εκει γυρω στην 14 μερα οταν δεν υπαρχει γονιμοποιηση το ωαριο γερναει και πεθαινει η μητρα σταματα την παραγωγη ορμονων και στις27-28-30 μερες πεφτει το ωαριο μαζι με τα καταλοιπα δηλ. δεν ειναι μονο αιμα αυτο που εχουμε σε καθε περιοδο.αρα δεν γινετε να εχουμε περιοδο χωρις ωοριξια νομιζω
Παλιά 16-11-09, 10:48   #3
VASSO96

Περιοχή: αθηνα
VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι,μπορει να συμβει.Εγω πχ εχω καθε μηνα περιοδο,δηλ.ο μεγαλυτερος κυκλος μου (μεχρι στιγμης)ειναι 35 μερες ,αλλα διαπιστωμενα δεν εχω καθε μηνα ωορηξια,αφου παρακολουθω σχεδον απο τον Μαιο τους κυκλους μου στον γυναικολογο.Απλα τον μηνα που δεν κανω ωορηξια,εχω πιο ελαφρια περιοδο,δηλ. μπορει να κρατησει 3 μερες και με μικρη ροη.
Ο χρήστης VASSO96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-09, 15:12   #4
Μηλίτσα

Το avatar του χρήστη Μηλίτσα

Μηλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Smile

καλημερα ολγακι μου! Εγω ουτε γιατρος ειμαι,ουτε πολυκυστικες εχω... Ομως νομιζω πως τα τεστ ωορρηξιαςφαρμακειου ειναι πανακριβα. Ασε που ενα κουτι καμμια φορα δε φτανει και αν εχεις αλλοτε ωορρηξια θα παρεις και 2ο αν οχι 3ο για να τη βρεις. Λοιπον,μια αξιοπιστη μεθοδος αλλα με πολλη μανουβρα και πονοκεφαλο,μακροχρονη αλλα αποτελεσματικη,ειναι η παρακολουθηση της βασικης θερμοκρασιας με χρονοδιαγραμμα και με βοηθεια ιατρου. Τουλαχιστον θα ξερεις αν κανεις η οχι ωορρηξια.επισης εγω ειμαι απ τις τυχερες που αναγνωριζουν τα σημαδακια ωορρηξιας. Παρε ενα μπλοκακι και σημειωνε ποια ημερα του κυκλου ενιωσες πονακια η ειχες υγρα,πως ηταν τα υγρα, πως νιωθεις το στηθος σου,πιο γεματο,πιο αδειο κλπ. Δινεις στο μπλοκακι καθημερινη αναφορα.Το μπλοκακι αυτο θα ειναι χρησιμο εργαλειο σε σενα και το γιατρο μετα απο εναν κυκλο! Μετα αν δε σε αγχωνει,το συνεχιζεις.Ακολουθει 2η απαντηση
Παλιά 17-11-09, 15:25   #5
Μηλίτσα

Το avatar του χρήστη Μηλίτσα

Μηλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Smile

μπορει σαυτο το μπλοκακι να σημειωσεις συμπτωματα που ως τωρα ηταν απαρατηρητα και τα προσπερνουσες! Στο κατω κατω δεν εχεις να χασεις και τιποτα,μονο 50 λεπτα του ευρω. Αυτο που θα ηθελα να σου προτεινω ειναι να πας λιγο πριν τις γονιμες για ενα διακολπικο υπερηχογραφημα,ωστε να δεις αν ετοιμαζεις αυγουλακι. Μονο ετσι θα ξερεις σιγουρα! Αυτη ηταν η γνωμη μου φυσικα, η τελικη αποφαση ειναι δικη σου και του γιατρου. Ομως ετσι θα εχεις λιγοτερη αναμονη και ψυχικη ταλαιπωρια. Καλη επιτυχια! Πολλα φιλακια!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές