Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Ο άντρας μου καπνίζει 1.5 πακέτο την ημέρα. Σκέφτομαι να του πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχετε δοκιμάσει??? Και αν ναι ποια είναι η γνώμη σας???

 

Για το ΝJOY λεω...Το έχετε πάρει???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 8 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 7 δημοσιεύσεις

  • litsar

    litsar 4 δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 4 δημοσιεύσεις

Θέλει αλλά δεν μπορεί να το κόψει... Για ένα διάστημα έπαιρνε τις nicorette αλλά τίποτα.... Να το πάρω είναι και ακριβούτσικα αλλά να έχει αποτέλεσμα... Για αυτό ρωτάω... Είναι περίπου ίδια η αίσθηση??

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ε όχι καμία σχέση ( είχα δοκιμάσει )..πλαστικούρα...

μπράβο του πάντως που θέλει να το κόψει, διότι όι περισσότεροι καπνιστές ( και εγώ μέσα ) τους αρέσει το τσιγάρο, το απολαμβάνουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αξίζει να τα δοκιμάσει, αλλά το κλειδί στην απεξάρτηση είναι ουσιαστικά η σταδιακή μείωση.

Πάντως προσοχή στο ποια φίλτρα θα πάρετε, δεν είναι όλα τις ίδιας ποιότητας, όπως περιγράφεται παρακάτω:

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/electronic-cigarettes.html

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να πάει σε ένα ιατρείο διακοπής του καπνίσματος όπου με φαρμακευτική αγωγή αντιμετωπίζονται τα συμπτώματα στέρησης...Έχω ακούσει οτι έχουν πολύ καλά αποτελέσματα...Σημαντικός παράγοντας όμως είναι να το θέλει πραγματικά ο ίδιος..

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αλλά δεν μπορεί να το κόψει... Για ένα διάστημα έπαιρνε τις nicorette αλλά τίποτα.... Να το πάρω είναι και ακριβούτσικα αλλά να έχει αποτέλεσμα... Για αυτό ρωτάω... Είναι περίπου ίδια η αίσθηση??

Θελει αλλα δεν μπορει? Συγνωμη αλλα αυτο το βρισκω μια πολυ ευκολη δικαιολογια, απο πειρα μιλαω.... Αν ηθελε πραγματικα, θα μπορουσε κιολας... Ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας, αν υπαρχει θεληση ολα μπορουμε να τα καταφερουμε....

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Μην σιγκρίνεις το να το κόψεις γιατί είσαι εγκυος....με το να το κόψεις για σενα!

Και εγω το έκοψα μαχαίρι μόλις ανακάλυψα ότι έιμαι έγκυος τριών εβδομάδων αλλά είχα τα συμπτώματα στέρησης για ένα μήνα! Βέβαια η αδρεναλίνη μου και οι ορμόνες μου για το ευχαριστο γεγονός δεν με άφηναν να το σκεφτω καν το τσιγάρο....

Το ξαναρχισα από βλακειά μου 4 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή....

Πήρα μια μεγάλη στεναχώρια , τα βρήκα μπροστά μου και του έδωσα και κατάλαβε...

Τώρα που το σκεφτομαι πάλι λέω θελω να το κόψω ...αλλά δεν το παίρνω απόφαση...

Ποντάρω στο δεύτερο παιδί να μην το ξαναρχίσω αν τα καταφέρω...γιατί για το παιδι το κόβω...για μενα όμως....

Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα συμπτωματα στερησης για εναν ολοκληρο χρονο!!Θυμαμαι ονειρευομουν οτι καπνιζα και ξυπνουσα με μια ευχαριστηση και συγχρονως μ ε ενα αγχος,οτι να παλι ...το ξαναρχισα!!!

Θελει αποφαση και δυναμη για να το κοψεις!!Τωρα μετα απο 6,7 χρονια,δεν θυμαμαι και καλα,εχω φτασει στο σημειο να το σιχαινομαι και να απορω με τον εαυτο μου και την εξαρτηση που ειχα τοτε!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην σιγκρίνεις το να το κόψεις γιατί είσαι εγκυος....με το να το κόψεις για σενα!

Και εγω το έκοψα μαχαίρι μόλις ανακάλυψα ότι έιμαι έγκυος τριών εβδομάδων αλλά είχα τα συμπτώματα στέρησης για ένα μήνα! Βέβαια η αδρεναλίνη μου και οι ορμόνες μου για το ευχαριστο γεγονός δεν με άφηναν να το σκεφτω καν το τσιγάρο....

Το ξαναρχισα από βλακειά μου 4 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή....

Πήρα μια μεγάλη στεναχώρια , τα βρήκα μπροστά μου και του έδωσα και κατάλαβε...

Τώρα που το σκεφτομαι πάλι λέω θελω να το κόψω ...αλλά δεν το παίρνω απόφαση...

Ποντάρω στο δεύτερο παιδί να μην το ξαναρχίσω αν τα καταφέρω...γιατί για το παιδι το κόβω...για μενα όμως....

Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση!!!!!!!

 

Συμφωνώ... Κι εμένα μου αρέσει να καπνίζω... Τώρα τελευταία όμως, όταν αντιλαμβάνομαι ότι βγαίνω στο μπαλκόνι μέσα στο κρύο για να καπνίσω αφήνοντας μέσα τον άντρα μου και τα παιδιά μου θεωρώ ότι είναι μεγάλη κατάντια... Άσε που συνειδητοποίησα ότι καπνίζω 18 ολόκληρα χρόνια (από τα 16 μου), παραπάνω από την μισή μου ζωή!!! Πρώτη φορά στην ζωή μου σκέφτομαι σοβαρά ότι μάλλον θα πρέπει να το κόψω...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...θελω να αγοράσω στον αντρουλη μου για να τον βοηθήσω να κόψει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κ@#$τσιγάρο...

Έχω ακούσει πολλά αλλά θα εκτιμούσα να άκουγα και εσάς που το έχετε δοκιμάσει...

 

Πόσο αξιόπιστο είναι...

Πόσο αποτελεσματικό ειναι...

Πόσο κοστίζει, (άκουσα κατι για μπαταρίες, για φίλτρα...κλπ...)

 

Με εκτίμηση

 

Μαρία

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά τον΄έπεισα και πήγε σε δημόσιο ιατρείο διακοπής καπνίσματος. Ξεκίνησε εδώ και 5 μέρες θεραπεία με χάπι champix. έχω ανοίξει θέμα για αυτό στην ενότητα Ιατρικά θέματα. οίδωμεν...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφερω το θεμα, για να ρωτησω κατι λιγο ασχετο μ'αυτο...

 

Η κοπελα που προσεχει το μικρουλη μου (σχεδον 2 ετων) για δυο απογευματα την εβδομαδα, καπνιζει μεσα στο σπιτι ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

Ασφαλως και με ειχε ρωτησει και της το επετρεψα..

 

Ρωτω, μηπως καποιος γνωριζει αν δεν κανει να εισπνεουν τα παιδακια (τον καπνο να το πω?) που βγαζει αυτο το τσιγαρο..

 

Ολες οι αποψεις δεκτες, κοριτσια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφερω το θεμα, για να ρωτησω κατι λιγο ασχετο μ'αυτο...

 

Η κοπελα που προσεχει το μικρουλη μου (σχεδον 2 ετων) για δυο απογευματα την εβδομαδα, καπνιζει μεσα στο σπιτι ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

Ασφαλως και με ειχε ρωτησει και της το επετρεψα..

 

Ρωτω, μηπως καποιος γνωριζει αν δεν κανει να εισπνεουν τα παιδακια (τον καπνο να το πω?) που βγαζει αυτο το τσιγαρο..

 

Ολες οι αποψεις δεκτες, κοριτσια μου..

 

Το ηλεκτρικό τσιγάρο επιτρέπεται παντού αν δεν κάνω λάθος!Ακόμα και στο αεροπλάνο!Δεν περιέχει ίχνος καπνού ή κάποιου χημικού.Επειδή είχε αγοράσει και ο άντρας μου ξέρω ότι αυτό που ρουφάς είναι στην ουσία ατμός.Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.Πάντως μην ανησυχείς για το παιδί.Περισσότερα χημικά εισπνέει όταν σφουγγαρίζεις το σπίτι παρά απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να τα καταφερει και να το κοψει...η μαμα μου πριν 1-2 χρονια επερνε χαπια, το εκοψε 3 μηνες περιπου και τωρα καπνιζει πολυ:(:(:(

ο αντρας μου αρχισε το ηλεκτρονικο τσιγαρο και εδω και 1 μηνα εχει μειωσει αισθητα το καπνισμα...υπαρχουν διαφορες γευσεις με πολυ νικοτινη, λιγη ή και καθολου...σκεφτομαι τα χριστουγεννα να κανω ενα και στη μαμα μου δωρο!!!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το χρησιμοποιω και εγω και ο αντρας μου εδω και 1 μηνα ,πραγματικα δεν βγαινει καπνος αλλα ατμος ο οποιος δεν μυριζει και δεν ειναι βλαβερος και οπως σωστα ειπαν επιτρεπεται παντου

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

..δεν ειναι βλαβερος ...

 

Πως ξέρεις ότι δεν είναι βλαβερός?? Κάτι δεν βάζεις μέσα (ένα λαδάκι?)

το οποίο βγάζει αυτό τον ατμό?? Πως είσαι σίγουρη ότι αυτό που βάζεις δεν είναι χειρότερο από τον καπνό που έχουν μέσα τα τσιγάρα?? Έχει κάποια έγκριση από ιατρικό οργανισμός?

Σκέφτεται να το πάρει ο άντρας μου, αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλύτερο από το τσιγάρο..

Link to comment
Share on other sites

το να καπινιζεις γενικως ειναι βλαβερο θεωρω ομως οτι το απλο τσιγαρο το οποιο περιεχει χαρτι και πισσα και ενα σωρο φαρμακα και δηλητηρια ειναι σαφως πιο επικινδυνο απο ενα λαδι το οποιο περιεχει μονο γλυκερινη και νερο και αν θες ....νικοτινη διαβασε εδω http://www.nobacco.gr/datafiles/files/χημικη%20αναλυση%20,%20ηλεκτρονικο%20τσιγαρο%20nobacco.pdf και επειδη δεν θελω να χαρακτηριστει ως διαφηση και πραγματικα δεν εχω σχεση με το χωρο σου λεω οτι παιρνω διαφορετικες μαρκες , το ειχα παρει για τον αντρα μου ο οποιος καπνιζε 2 πακετα την ημερα και μετα απο 20 ημερες το ξεκινησα και εγω για το λογο οτι "του μυριζα" η αληθεια ειναι οτι πρωι δεν εχω στο στομα μου αυτη πικρα που εχει ενας καπνιστης οσο και να πλενει τα δοντια του και επισης οποτε καπνιζα κανονικο τσιγαρο οσα ρουχα και να αλλαζα για να παω στα παιδια μου ο μεγαλος μου ελεγε μαμα εκανες τσιγαρο ...με το ηλεκτρονικο δεν εχω ακουσει να μου λενε τιποτα

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο κόβεται μόνο και όταν το θελήσουμε πραγματικά! Ό,τι άλλο και να δοκιμάσουμε (nicorette, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ.) δε κόβεται εάν δε το θελήσουμε οι ίδιοι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο κόβεται μόνο και όταν το θελήσουμε πραγματικά! Ό,τι άλλο και να δοκιμάσουμε (nicorette, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ.) δε κόβεται εάν δε το θελήσουμε οι ίδιοι.

 

 

σωστα:P

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ένας φίλος μου που πήρε ηλεκτρονικό τσιγάρο για να το μειώσει (κάπνιζε δύο πακέτα την ημέρα), το πέταξε από την πρώτη μέρα. Τζάμπα λεφτά είναι, δεν είναι και φτηνό. Επειτα πήγε στον γιατρό για μια απλή οφθαλμολογική εξέταση και του βρήκε τα αγγεία του σε χάλια κατάσταση και του είπε να κόψει το τσιγάρο μαχαίρι, όπως και έκανε. Και εγώ καπνίστρια είμαι αλλά πιστεύω ότι αν θέλουμε να κόψουμε το τσιγάρο μπορούμε να το κάνουμε χωρίς βοηθήματα και τζάμπα έξοδα. Εξάρτηση υπάρχει βέβαια αλλά η περισσότερη είναι στο μυαλό μας.

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρικό τσιγάρο επιτρέπεται παντού αν δεν κάνω λάθος!Ακόμα και στο αεροπλάνο!Δεν περιέχει ίχνος καπνού ή κάποιου χημικού.Επειδή είχε αγοράσει και ο άντρας μου ξέρω ότι αυτό που ρουφάς είναι στην ουσία ατμός.Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.Πάντως μην ανησυχείς για το παιδί.Περισσότερα χημικά εισπνέει όταν σφουγγαρίζεις το σπίτι παρά απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

 

 

Μόνο μια διόρθωση....

Στα αεροπλάνα απαγορεύεται γιατί θεωρούνται απικίνδυνες οι μπαταρίες.... (δεν γνωρίζω γιατί, αλλά μου το είπαν την προηγούμενη εβδομάδα σε αεροπλάνο)

 

Να πω βέβαι, ότι απορώ γιατί οι μπαταρίες οι συγκεκριμένες, και όχι οι μπαταρίες π.χ. του κινητού ή του MP3....και αυτές επαναφορτιζόμενς είναι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...