Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΡΡΟΙΑ (;) ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΜΑ


Recommended Posts

Έχουμε γίνει 2 1/2 μηνών ήδη. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου απεχθανόμαστε το ξένο γάλα και πίνουμε αποκλειστικά μητρικό και μικρές ποσότητες τσαγιού (περίπου 50 mL την ημέρα).

Ενώ πριν είχαμε μια σχετική δυσκοιλιότητα (1 φορά κακά κάθε 3 μέρες) τώρα έχουμε φτάσει να κάνουμε πολλές φορές και πολύ υδαρή κακά. Σχεδόν σαν νερό και μερικές φορές μας διαρρέουν και από την πάνα... Η γιατρός μας είπε πως είναι φυσιολογικό λόγω του θηλασμού.

Όμως πάρα πολλές φορές το μωρό έχει κένωση (μικρή ποσότητα) ακόμα και λίγα λεπτά μετά που την έχουμε καθαρίσει! Ειδικά όταν έχει νεύρα ή παίζει έντονα. Το αποτέλεσμα είναι να έχει συγκαεί αφού η σχισμή στο ποπάκι της είναι συνεχώς υγρή. Με παρότρυνση της γιατρού αλλάξαμε κρέμα (από Penaten σε Sudocreme) και χρησιμοποιούμε και μια lotion της Avene αλλά δεν έχουμε δει καμία βελτίωση... Πριν την κρέμα την πλένουμε τοπικά και με εκχύλισμα χαμομηλιού και την αφήνουμε να στεγνώσει καλά. Τα μωρομάντηλα τα έχουμε καταργήσει και την σκουπίζουμε πάντα με μαλακή βαμβακερή πετσέτα.

Είναι φυσιολογικό να έχει τόσο συχνά κενώσεις και τόσο υδαρείς; Το χρώμα είναι πάντα κίτρινο-μουσταρδί χωρίς βλέννες. Πυρετό δεν έχουμε και γενικά έχουμε ηρεμήσει και με τους κολικούς... Εμείς δεν έχουμε περάσει πρόσφατα κάποια ίωση. Μπορεί να είναι απλά φυσιολογικό;

Καμία καλή ιδέα υπάρχει για το πως να αντιμετωπίσουμε το σύγκαμα στην περίπτωσή μας;

 

Η Μαρίζα μας σας ευχαριστεί εκ των προτέρων όλους σας!

l2mMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα μωρακια που θηλαζουν ετσι ειναι τα κακακια τους σαν μουσταρδα.SUDOCREAMκαλη για το συγκαμα αλλα σταματα την προκαλει τριχοφυια στην ευαισυητη περιοχη ειδικα αν ειναι κοριτσι 2 μανουλες την πατησαμε ετσι και τρεχαμε για ορμονολογικες εξετασεις ενω ηταν τελικα απο την κρεμα.τωρα για το συγκαμα το εχω γραψει και σε αλλο post εγω την βαζω σε μπανακι με νισεστε(αμυλο καλαμποκιου)το βρισκεις σε σουπερ μαρκετ.ο παιδιατρος μου το ειπε ειναι εντελο φυσικο προιον και τραβαει κατευθειαν το συγκαμα.βαζεις νερο στο μπανακι του μωρου και μεσα ριχνεις μια χουφτα νισεστε χωρις αφρολουτρο εννοειται το αφηνεις εκει οσο περισσοτερο μπορεις δεν το ξεπλενεις με τρεχουμενο νερο μετα.την σκουπιζεις καλα και τελος καντο και θα με θυμηθεις.και αποφευγεις και τα χημικα σκευασματα ετσι

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εγω που θηλασα και τα δυο μου παιδια εκαναν κακακια περιπου 7-8 φορες τη μερα αλλα ποτε δεν συγκαηκαν παρολο που δεν χρεισημοποιουσα κρεμα (ειμαι κατα).ωστοσο τοσες διαροιες που περιγραφεις ειχαν και τα δυο μου παιδια οταν εβγαζαν δοντια,αλλα μιλαμε οτι κρατουσα το pampers για να μη χυθουν ηταν σαν νερο. ο γιος μου ειδικα ξεκινησε πολυ νωρις απο 3 μηνων και οταν ειναι περιοδος νεου δοντιου ακομη κανει για 7-8 μερες. η κορη μου εκανε μονο μια φορα στα δοντια για ενα ολοκληρο μηνα!!!!!!!νομιζω ετσι οπως το περιγραφεις οτι δεν ειναι λογω θηλασμου αλλα δοντια...αρα μην ανησυχεις για ιωσεις απλα υπομονη και καλο πλυσιμο για να μην συγκαει και τις περιοδους αυτες χρησιμοποιουσα της frezyderm την κρεμα με πανθενολη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην μικρή μου μόνο Frezyderm χρησίμοποιούσα απο την άρχη μέχρι και 1,5 χρονών περίπου και ποτέ δεν συγκάηκε μήμπως όμως πρέπει να προσέξεις και λίγο τη διατροφή σου γιατί θυμάμαι ότι συγκεκριμένα φαγητά που έτρωγα εγώ προκαλόυσαν μεγαλύτερη "διάρροια¨" στην μικρή.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας σε τετοια ηλικαι ειχε πολυ σοβαρο προβλημα οποτε βαζαμε λογο fucocort kai travocort μαζι...ειχε ανοιξει τοσο πολυ που ετρεχε πυον και με φοβερη φροντιδα.....

πηγα σε 5-6 δερματολογους και μας εσωσε ο διευθυντης του 424 με αυτες τις κρεμες...

επειτα πηρα μια τυπου σουντοκρεμ αλλα πολυ πολυ καλυτερη ειδικη παραγγελια απο την εταιρια.....

Link to comment
Share on other sites

Ηelixderm, είναι φυτική φαρμακευτική, είχα ενδοιασμούς αλλά διαβάζοντας ένα άλλο ποστ τη δοκίμασα και όντως κάνει θαύματα...

Ηξερα ότι είναι πολύ καλή αλλά δεν ήξερα ότι ενδυκνιται για το σύγκαμα..

άσε που γλιτώνεις και τις κορτιζονούχες...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε από το φαρμακείο μελάνη για το σύγκαμα. Είναι το μόνο που θεράπευε το σύγκαμα στο γιο μου! Ρώτα και τον-την παιδίατρό σου. Να το χρησιμοποιείς το πολύ 2 φορές την ημέρα πρωί βράδυ. Είναι πολύ αποτελεσματικό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους.

Τα νέα μας είναι πολύ καλά. Μάλλον είχαμε κάποιας ελαφριάς μορφής διάρροια η οποία πέρασε και έχουμε επανέλθει στην κανονική μορφή κενώσεων. Επιπλέον μας βοήθησε πολύ η Bepanthol την οποία και χρησιμοποιήσαμε μόνο ακριβώς στο σημείο που είχαμε πληγούλες και στο υπόλοιπο κανονικά Sudocreme.

Σήμερα δεν έχουμε ούτε μια πληγούλα και είμαστε όλο χαμόγελα...!

l2mMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...