Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-12-08, 19:40   #1
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Συγγενης Υποθυρεοειδισμος.!

έχω ένα κοριτσάκι 2 μήνων και διαγνώστηκε με αυξημένο tsh. το t4 της μπεμπούλας μου είνα σε φυσιολογικά επίπεδα και μου είπαν από το παπαγεωργίου στη θεσσαλονίκη ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό και ότι δεν χρειάζεται θεραπεία. βέβαια πρίν πάμε στο νοσοκομείο είχαμε ακούσει τα διάφορα τρελά από κάποιον ενδοκρινολόγο και είχαμε τρελάθεί. Κανένας με παρόμοια εμπειρία και καμιά συμβουλή για παιδοενδοκρινολόγο?
Παλιά 08-12-08, 20:09   #2
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω μπεμπί, έχω όμως θυροειδή. Πιθανότατα δεν είναι κάτι, είναι πολύ μικρό το νινί σου. Θα έπαιρνα όμως και τρίτη γνώμη από τον καλύτερο ενδοκρινολόγο που θα μπορούσα να βρω.
Παλιά 08-12-08, 21:48   #3
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για παιδοενδικρινολογο δεν ξερω αλλα για ενδοκρινολογο πολυ καλος ειναι ο Γουλης που ειναι και στο παπαγεργιου και ειναι ειδικος σε θεματα αναπαραγωγης σε σχεση με θυροειδη. εμενα με παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη και ηταν ο καλυτερος και με διαφορα απο οσους ειχα επισκεφτει .Ειναι ανθρωπος και σου δινει να καταλαβεις τι εχεις και τι μπορεις να κανεις
Παλιά 08-12-08, 22:15   #4
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

εχω και εγω 2 κορες με αυξημενη TSH καθε διμηνο τις παρακολουθουν στο παιδων γιατι τους δινω χαπι.Στην αρχη μου ειπαν οτι ειναι τοσο οριακα που μπορει να μη πιουν χαπι αλλα επειδη ειναι στην αναπτυξη καλο θα τους κανει αρκει να κανουμε τις εξετασεις οποτε χρειαζεται
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-08, 22:16   #5
annamarkella

Περιοχή: βολος
annamarkella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τον κ.Γουλη εχω και εγω και να καταλαβεις ζω στο βολο και πηγαινω καθε 6 μηνες στο ιατρειο που ειναι στο κεντρο της πολης ειναι εκπληκτικος.Οσο αφορα τη μικρη σου και μενα η κορη μου 2 μηνων ειχε ανεβασμενη την τ4 αλλα μου ειπε οτι δε σημαινει κατι παρολο την κληρονομικοτητα απο εμενα.Θα κανουμε επανελεγχο οταν γινει 5 χρονων .Μην ανχωνεσαι δεν πιστευω να ειναι κατι
Ο χρήστης annamarkella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-08, 18:34   #6
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annamarkella
Τον κ.Γουλη εχω και εγω και να καταλαβεις ζω στο βολο και πηγαινω καθε 6 μηνες στο ιατρειο που ειναι στο κεντρο της πολης ειναι εκπληκτικος.Οσο αφορα τη μικρη σου και μενα η κορη μου 2 μηνων ειχε ανεβασμενη την τ4 αλλα μου ειπε οτι δε σημαινει κατι παρολο την κληρονομικοτητα απο εμενα.Θα κανουμε επανελεγχο οταν γινει 5 χρονων .Μην ανχωνεσαι δεν πιστευω να ειναι κατι
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ ΣΕ ΠΑΙΔΟΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΧΤΕΙ!
Παλιά 09-12-08, 18:57   #7
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mariaser γεια!!
τι συμπτωματα ειχατε και πηγατε τη μικρη για εξετασεις???
Παλιά 09-12-08, 20:53   #8
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή συμπτωματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vickygirl79
mariaser γεια!!
τι συμπτωματα ειχατε και πηγατε τη μικρη για εξετασεις???
δεν είχε συμπτώματα φάνηκε από τις αιματολογικες που κάνουν στα μωρά όταν γεννιούνται. Είναι η εξέταση που κάνουν και για το ένζυμο g6pd.αν υπάρχει πρόβλημα σε ενημερώνουν αλλιώς όχι.
Παλιά 09-12-08, 21:49   #9
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κάποιας φίλης μου το κοριτσάκι είχε στην ηλικία των 2 χρόνων πρόβλημα με τον θηροειδή...της κάνανε θεραπεία με χάπια για μερικούς μήνες και το πρόβλημα εξαφανίστηκε
Στην θέση σου θα έπαιρνα κι άλλη γνώμη γιατρού...δεν θα το άφηνα έτσι...

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 18:19   #10
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι πήγαμε σε έναν ενδοκρινολόγο και σε τέσσερις παιδοενδοκρινολόγους! Οι γνώμες και των τεσσάρων παιδοενδοκρινολόγων συμπίπτουν (ότι δηλάδή δεν χρειαζόμαστε ακόμη τουλάχιστον θεραπεία καιότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας). Ο μόνος που είπε το αντίθετο ήταν ο ενδοκρινολόγος ενηλίκων ο οποίος μας είπε διάφορα φρικτά πράγματα και μας είχε προτείνει μία θεραπεία την οποία καλά και δεν ξεκινήσαμε γιατί όπως μας είπαν μετά στο παπαγεωργίου ήταν λάθος και το είδος του χαπιού και η δοσολογία. Απλά ανησυχώ μήπως κάνουμε κάτι λάθος και κάνουμε κακό στο μωρό μου. Αν κάποιος σου πει κάτι άσχημο σου καρφώνεται στο μυαλό και δεν ησυχάζεις, σωστά ή είμαι λίγο υστερική?
Παλιά 11-12-08, 14:00   #11
τετα

Το avatar του χρήστη τετα

Περιοχή: περιστερι
τετα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην τετα Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην τετα
Προεπιλογή

MARIASER ΓΕΙΑ ΣΟΥ! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ TSH. ΠΙΝΕΙ Τ4 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ.

Ο χρήστης τετα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 17:26   #12
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή παρακολούθηση

Να σας ζήσει το νινί. Και μεις 2,5 μηνών είμαστε μάλλον γεννηθήκαμε μαζί! Εννοείται πως το παρακολουθούμε και κάνουμε εξετάσεις αίματος κάθε 20 μέρες απλά μας είπαν να μην πάρουμε τ4, τουλάχιστον όχιι ακόμα. Το θέμα είναι πως άλλοι γιατροί προτείνουν θεραπεία και άλλοι όχι ότν το tsh είναι οριακό. Εμείς έχουμε 6,9. Και αναρωτιέμαι ποιοί έχουν περισσότερο δίκιο?!
Παλιά 11-12-08, 18:27   #13
τετα

Το avatar του χρήστη τετα

Περιοχή: περιστερι
τετα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην τετα Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην τετα
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ!!!! 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΙΔΩΝ ΝΑ ΣΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ? ΕΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ) ΨΑΧΤΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Ο χρήστης τετα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 20:07   #14
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς γεννηθήκαμε 25 Σεπτέμβρη! Είστε μια μέρα μεγαλύτερες! Ευχαριστω για τη συμβουλή. Μάλλον θα το κάνουμε αλλά λίγο αργότερα νομίζω ότι θα είναι μεγάλο το ταξίδι για το μωρό τώρα. Δεν ξέρω και πως τα πάνε τα μωρά με τα ταξίδια!!!
Παλιά 19-12-08, 16:02   #15
barbielemonia

barbielemonia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koritsia se poson kairo sas esteilan to gramma apo to ag sofias?itan aplo to gramma i sistimeno sto onoma sas i sto onoma tou suzigou?
Ο χρήστης barbielemonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-08, 07:58   #16
mariaser

mariaser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ. ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ
Παλιά 26-10-09, 22:11   #17
SouSou

Περιοχή: Κυπρος
SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Συγγενης Υποθυροειδισμος.!

Καταρχας γεια σας
Ειμαι νεα στην παρεα σας, αν και σας διαβαζω κατα καιρους, τωρα το αποφασισα
Λοιπον ειμαι 27 χρονων και εχω μια υπεροχη κορη που στις 17 του Νοεμβρη θα κλεισει τους 9 μηνες ζωης ( πρωτα ο Θεος ). Απο την δεκατη περιπου μερα της γεννησης της οι γιατροι απο την συνηθισμενη αναληση μας διεγνωσαν συγγενη υποθυροειδισμο, ξεκινησαμε την αγωγη της θηροξινης σχεδον αμεσος (ευτηχως) και απο τοτε πινουε καθημερινα ενα χαπακι την ημερα, τωρα πως το πινουμε ειναι μι αλλη πονεμενη ιστοριαΣχεδον καθε μηνα κανουμε την αναληση του ΤSH και Τ4, ακομα δεν βγηκε μια φορα σωστη η δοση μας.. Ειμαι Κυπρο και μενω Λεμεσο, ο "μοναδικος " παιδοενδοκρινολος σε ολη την Κυπρο ειναι ενα και ειναι στο μακαρειο νοσοκομειο στην Λευκωσια! Και μας παρακολουθει αυτος μιας και δεν υπαρχει αλλος ουτε για δευτερη γνωμη
Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει καποιος παρομια εμπειρια, τα θεματα που απασχολουν και μας ανησηχουν σας γονεις γαι να τα μοιραστουμε...

Ο χρήστης SouSou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-09, 23:08   #18
MARIAEVA

Το avatar του χρήστη MARIAEVA

Περιοχή: Νεα Μακρη
MARIAEVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sousou, γεια σου!
Ο δεύτερός μου γιος, 2μιση μηνών,έχει συγγενή υποθυρεοειδισμό. Το ανακαλύψαμε όταν ήταν ενός μήνα. Αρχικά η τιμή της Tsh ήταν 7,24 και μετά 6,45 οπότε προς το παρόν την έχουμε γλιτώσει τη φαρμακευτική αγωγή. Θα επαναλάβουμε την εξέταση αρχές Νοέμβρη και βλέπουμε. Στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού θέτουν το όριο της Tsh στο 5, οπότε έιμαστε εκτός ορίων. Με φρικάρει η ιδέα ότι το μωράκι μου από τόσο μικρό θα παίρνει φάρμακα κ ελπίζω να μη τραβήξει πόλύ αυτή η ιστορία...Υπομονή σε όλους μας και όλα θα πάνε καλά!
Ο χρήστης MARIAEVA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 09:05   #19
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜαριαΕβα μου καλημερα...

Εμας της μπεμπασ μου ηταν πολυ, πολυ ψηλα και τα δυο οποτε δεν την γλυτωσαμε...
Τωρα μολις μηλουσα με το χημειο για να μαθω τα αποτελεσματα των αναλησεων που καναμε για αυτο τον μηνα και παλι τοΤSh της ειναι πολυ χαμηλο....
Εμας μα οριζουν τις τιμες.. Το FT4 το πολυ 30 και το TSH πανω απο 0,4.
Τα δικα μας σημερα ηταν το FT4 22,25 (αρκετα καλο) και το TSH 0,1
Θα παρω τωρα τον παιδοενδοκρινολογο να τον ενημερωσω και να μου πει την "νεα" μας δοση!!!
Ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστει να αρχισει αγωγη ο μπεμπουλης σου και ολα να πανε καλα..!!!

Φιλια xxxx
Ο χρήστης SouSou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 10:26   #20
zouki

zouki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η κορη μου ειναι 3,5 και απο 40 ημερων εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο και παρακολουθειται στο ΙΥΠ στο Παιδων.Και μας η TSH ειναι οριακη τοσα χρονια αλλα η μικρη μου πινει χαπι για σιγουρια. Αν ο θυροειδης δε δουλευει καλα τοτε το παιδι κινδυνευει με σωματικη και διανοητικη καθυστερηση. Γι αυτο να μην το αμελειτε και μην αγχωνεστε να πιει χαπι το παιδι. Δεν ειναι φαρμακο ειναι συμπληρωμα ορμονης που του λειπει.
Παλιά 29-10-09, 11:28   #21
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Zουκι μου καλημερα, εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ακουω οτι εχει το ιδιο "προβλημα" με το μικρο του
Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ειχα πανικοβλιθει παρα πολυ!!! το πηρα κατακαρδα, νομιζα οτι ηταν πολυ σοβαρο και οτι ανεξαιρετος της αγωγης η μπουμπου μου θα ειχε οποσδηποτε προβλημα...
Ευτηχως γρηγορα με διαβαιβαιωσαν οι γιατροι οτι αν το μωρο λαμβαινει καθημερινα το χαπακι του, στην σωστη δοσολογια αναλογα με τα αποτελεσματα των αναλησεων θα εχει μια φυσιολογικη ζωη!
Δεν ξερουμε ακομα αν υπαρχει θυροειδης και απλως υπολειτουργει η αν γεννηθηκε χωρης θυροειδη, οπως θα γνωριζεις πρεπει να περασει τα 2 χρονια ζωης για να μπορει να κανει σπινθιρογραφημα για να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται, ετσι προς το παρον περνουμε το χαπι μας και οτι θελει ο Θεος!!!

Κανατε καιρο για να βρεθει μια σταθερη δοσολογια;
Εμας καθε φορα οι αναλησεις μας ειναι καπως.. μια πολυ ψηλες, μια πολυ χαμηλες και παει λεγοντας και αυτο δεν σου κρυβω οτι με ανχονει λιγακι...

Παλιά 29-10-09, 16:04   #22
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις αρχικες εξετασεις (οταν γεννηθηκε) δεν μας ειπαν κατι
Καναμε πριν μια εβδομαδα και:
FT3 = 7.3 (ΦΤ 2,4-9,
FT4 = 26.7 (φτ 14,2-22,6)
TSH = 2.0 (φτ 0,35-6,00)
Τ3 = 1,8 (φτ 0,8-2,3)
Τ4 = 16,8 (ΦΤ 6,5-14,5)

o παιδιατρος ειπε επανελεγχο σε 6 μηνες
Ο προηγουμενος παιδιατρος ελεγε πριν τα 7 χρονια μην το κοιταξετε καν (εγω παντα ειχα αγχος λογω του οτι εχω υποθυρεοειδισμο)

Καμια ιδεα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 16:08   #23
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο barbielemonia Εμφάνιση μηνυμάτων
koritsia se poson kairo sas esteilan to gramma apo to ag sofias?itan aplo to gramma i sistimeno sto onoma sas i sto onoma tou suzigou?
Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν στελνουν τιποτα (αν εννοειτε τα αποτελεσματα των εξετασεων που γινονται στην γεννα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 16:16   #24
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μητέρες των παιδιών με συγγενή υποθυρεοειδισμό έπασχαν από υποθυρεοειδισμό και αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχαν κάνει έλεγχο για anti tpo, anti tpg ή tsi. Αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά ή θετικά? Είμαι και εγώ έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή και κάνω κάθε 4 με 6 εβδομάδες αυτη την εξέταση. Το πρώτο παιδάκι μου δεν έιχε κάποιο τέτοιο προβληματακι, τώρα θα δούμε για αυτό!
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-10-09, 18:22   #25
mobile

mobile χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ...

Λοιπον και μενα ο γιος μου εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο, σημερα ειναι 16 μηνων περιπου και διαγνωστικε 10 μερες αφου γεννηθηκε!Περασαμε μεγαλη στεναχωρια γιατι εμεις νοσηλευτηκαμε και 5ημερες στο νοσοκομειο!Παντως εχω να πω πως μεχρι στιγμης ολα πανε μια χαρα η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικη!Τωρα οσον αφορα τις εξετασεις αυτο ειναι μια ιστορια η οποια με προβληματιζει και εμενα η tsh μας κανει πολλα κολπα μια πανω μια κατω,καθε φορα που κατι δεν ειναι σωστο αλλαζουμε δοσολογια στο χαπι.Η ft4 kai h ft3 ειναι φυσιολογικες.Να πω πως καναμε υπερηχο για να δουμε αν υπαρχει θυροειδης οταν ηταν 15 ημερων και βεβαια καναμε παλι το καλοκαιρι επαναληπτικο οπως και οστικη ηλικια.
Ο χρήστης mobile δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 20:44   #26
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aleca Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μητέρες των παιδιών με συγγενή υποθυρεοειδισμό έπασχαν από υποθυρεοειδισμό και αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχαν κάνει έλεγχο για anti tpo, anti tpg ή tsi. Αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά ή θετικά? Είμαι και εγώ έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή και κάνω κάθε 4 με 6 εβδομάδες αυτη την εξέταση. Το πρώτο παιδάκι μου δεν έιχε κάποιο τέτοιο προβληματακι, τώρα θα δούμε για αυτό!

Αλεκα μου γεια σου Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με συγγενη υποθυροειδισμο, και εχω να σου πω πως κανενας στην οικογενεια μας αλλα ουτε και του αντρα μου εχει προβλημα με τον θυροειδη του!
Δεν εκανα ποτε την εξεταση αυτη πριν γεννησω, δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και ουτε και ο γιατρος μου με προετρεψε να το κανω γαιτι δεν ειχαμε ενδειξεις..
Αυτο που εχω να σου πω ειναι να μην ανησηχεις καθολου, μπορει να τυχει στον οποινδηποτε ανεξαρτητος του ιστορικου του, γεννιεται 1 στα 3,500
παιδια..
Παντως απο καποια γνωστη μου, που επασχε απο θυροειδη, και εχει 2 κορες (μεγαλες τωρα πια, 18-23 χρονων) ο γιατρος τις ειχε συστησει να κανουν καποια εξετασει καθε καποιο διαστημα γιατι υπαρχει ο φοβος να υπαρξει καποιο προβλημα λογο κληρονομηκοτητας.. και το εκανε, νομιζω μια φορα τον χρονο τελικα η μεγαλη της κορη χρειαστικε να αρχισει αγωγη με θυροξινη τωρα στα 23 της, η αλλη δεν καν τιποτα ουτε την προδιαθεση...

Παλιά 29-10-09, 20:48   #27
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mobile Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον και μενα ο γιος μου εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο, σημερα ειναι 16 μηνων περιπου και διαγνωστικε 10 μερες αφου γεννηθηκε!Περασαμε μεγαλη στεναχωρια γιατι εμεις νοσηλευτηκαμε και 5ημερες στο νοσοκομειο!Παντως εχω να πω πως μεχρι στιγμης ολα πανε μια χαρα η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικη!Τωρα οσον αφορα τις εξετασεις αυτο ειναι μια ιστορια η οποια με προβληματιζει και εμενα η tsh μας κανει πολλα κολπα μια πανω μια κατω,καθε φορα που κατι δεν ειναι σωστο αλλαζουμε δοσολογια στο χαπι.Η ft4 kai h ft3 ειναι φυσιολογικες.Να πω πως καναμε υπερηχο για να δουμε αν υπαρχει θυροειδης οταν ηταν 15 ημερων και βεβαια καναμε παλι το καλοκαιρι επαναληπτικο οπως και οστικη ηλικια.
Mοbile μου, μια απο τα ιδια και εμεις...!!! Δοξα τον Θεο αν εξαιρεσεις της αναλησεις ολα φαινετε να πηγαινουν μια χαρα!!
Αυτο που με προβληματισε ειναι το οτι εμας μας ειπαν πως δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα αν υπαχει θυροειδης και πως πρεπει να κλησει τουλαχιστων τα 2 χρονια ζωης;;;;; Γιατι;;;; και τι ειναι η οστικη ηλικια;;;;; Μηπως οι ακτινογραφιες στα ποδαρακια; γιατι αυτη την καναμε...
Αγχωθηκα τωρα!!!
Παλιά 29-10-09, 22:06   #28
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SouSou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεκα μου γεια σου Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με συγγενη υποθυροειδισμο, και εχω να σου πω πως κανενας στην οικογενεια μας αλλα ουτε και του αντρα μου εχει προβλημα με τον θυροειδη του!
Δεν εκανα ποτε την εξεταση αυτη πριν γεννησω, δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και ουτε και ο γιατρος μου με προετρεψε να το κανω γαιτι δεν ειχαμε ενδειξεις..
Αυτο που εχω να σου πω ειναι να μην ανησηχεις καθολου, μπορει να τυχει στον οποινδηποτε ανεξαρτητος του ιστορικου του, γεννιεται 1 στα 3,500
παιδια..
Παντως απο καποια γνωστη μου, που επασχε απο θυροειδη, και εχει 2 κορες (μεγαλες τωρα πια, 18-23 χρονων) ο γιατρος τις ειχε συστησει να κανουν καποια εξετασει καθε καποιο διαστημα γιατι υπαρχει ο φοβος να υπαρξει καποιο προβλημα λογο κληρονομηκοτητας.. και το εκανε, νομιζω μια φορα τον χρονο τελικα η μεγαλη της κορη χρειαστικε να αρχισει αγωγη με θυροξινη τωρα στα 23 της, η αλλη δεν καν τιποτα ουτε την προδιαθεση...

Σε ευχαριστω που μου απάντησες, να χαίρεσαι το αγγελόυδι σου!!!!
Κοίτα,ξέρω ότι γενικότερα οι γυναικες έιναι πιο επιρρεπεις από τους άντρες. Επίσης καταλαβαινω ότι δεν έχει πάντα σημασία η κληρονομικότητα. Απλά ρωτάω γιατί καπου έιχα διαβάσει ότι ο συγγενης υποθυρεοειδισμός ή ο συγγενεις υπερθυρεοειδισμός εμφανίζεται αν είναι αυξημένα τα αντισώματα και στις περισσοτερες φορές διαρκει μόνο για ένα δίμηνο, μέχρι να φύγουν τα αντισώματα της μητέρας που επρεασαν τον θυρεοειδη του παιδιου.
Όπως και να έχει όμως, ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό, ρυθμίζεται εύκολα και όλα τα παιδάκια θα το ξεπεράσουν!!!!!! Να σας ζήσουν!
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-09, 22:41   #29
thessalonikia

Το avatar του χρήστη thessalonikia

thessalonikia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ευχηθω το καλυτερο για τα ζουζουνακια σας κοριτσια και ηθελα να σας ρωτησω ο γιος μου ειναι 3 χρονων εχει ασθμα απο τοτε που γεννηθηκε κανουμε θεραπεια κτλ αυτο που με παραξενευει ειναι οτι ιδρωνει υπερβολικα πολυ χωρις λογω δηλ περπαταει 5 βηματα γινεται μουσκεμα κοιμαται μουσκεμα κτλ ηθελα να ρωτησω εχει να κανει με θυροειδη αυτο?? γιατι εγω που εχω τρια οζυδια το ανακαλυψα φετος ιδρωνω επισης παρα πολυ... ευχαριστω πολυ
Παλιά 29-10-09, 23:27   #30
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κόρη μου έχει συγγενή υποθυρεοειδισμό, με τιμή της TSH στο 7, και παίρνει το Τ4. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, υπάρχει κληρονομικότητα όμως από γιαγιά και θείες. Από τον πρώτο έλεγχο, έδειξε ότι ρυθμίστηκε ο θυρεοειδής. Τώρα να δούμε αύριο, που θα πάρουμε τα αποτελέσματα από τη σημερινή αιμοληψία. Εμας μας είπαν ότι μόλις γίνει ενός έτους θα κάνει πλήρη έλεγχο.

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 09:54   #31
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα μανουλλες

Θεσσαλονικια μου, δεν εχω ιδεα πραγματικα! Η αληθει ειναι οτι και η κορη μου ιδρωνει παρα πολυ, αλλα υπεθεσα οτι ειναι κληρονομικο γιατι και εγω αλλα και ο μπαμπας μου ιδρωνουμε πολυ αν και δεν εχουμε θυροειδη, μαλλον ειναι γιατι καταναλωνουμε μεγαλες ποσοτητεσ νερου

Αλεκα μου σε ευχαριστω, και εσυ να χερεσαι τον γιοκα σου και μετο καλο ν δεχτεις και το δευτερο μωρακι σου..!!

Ταρρα μου και εσας σας ειπαν οτι μπορει να το ελεξουν απο τοσο γρηγορα;;;
Εχω αρχισει να ανησηχω πραγματικα τωρα!!!!
Απο που εισαι αν επιτρεπεται;

Φιλια στα ζουζουνομωρα σας!!!!!
Παλιά 30-10-09, 10:21   #32
TARA

TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aθήνα μένουμε. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση, γιατί είχα διαβάσει ότι στα 2 χρόνια γίνεται πλήρης έλεγχος και καταλαβαίνουν αν είναι παροδικό ή όχι, στο νοσοκομείο παίδων όμως μας είπαν στο ένα έτος. Ως το μεσημέρι θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι στη δόση της και θα ξαναρωτήσω.

Παλιά 30-10-09, 10:27   #33
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οκ Ταρρα μου σε ευχαριστω
Βγηκαν τα αποτελεσματα η ακομα;
Παλιά 30-10-09, 12:09   #34
mobile

mobile χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Mοbile μου, μια απο τα ιδια και εμεις...!!! Δοξα τον Θεο αν εξαιρεσεις της αναλησεις ολα φαινετε να πηγαινουν μια χαρα!!
Αυτο που με προβληματισε ειναι το οτι εμας μας ειπαν πως δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα αν υπαχει θυροειδης και πως πρεπει να κλησει τουλαχιστων τα 2 χρονια ζωης;;;;; Γιατι;;;; και τι ειναι η οστικη ηλικια;;;;; Μηπως οι ακτινογραφιες στα ποδαρακια; γιατι αυτη την καναμε...
Αγχωθηκα τωρα!!!
Οστικη ηλικια μαλλον θα ειναι αυτη που κανατε στα ποδαρακια τις μικρης!Μην αγχωνεσε για τον υπερυχο εμεις και που τον καναμε δεν αλλαξε κατι,και που υπαρχει θυροειδης δε σημαινει οτι το προβλημα θα ειναι παρωδικο.Παντως εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι το τερατακι μου θα το παιρνει δια βιου τωρα μακαρι να γινει το αντιθετο αλλα το θεωρω πολυ απιθανο!
Ο χρήστης mobile δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 12:28   #35
TARA

TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οκ Ταρρα μου σε ευχαριστω
Βγηκαν τα αποτελεσματα η ακομα;
Δυστυχώς δεν είναι καλά τα αποτελέσματα. Η TSH ανέβηκε στο 8,2, περισσότερο δηλαδή από πριν τη θεραπεία που ήταν στο 7,2. Τον προηγούμενο μήνα είχε πέσει στο 4,5. Ετσι λοιπόν, από 4 φορές εβδομαδιαίως που παίρνει το Τ4, θα το παίρνει 6, σε αναμονή για το τι θα δείξει τον επόμενο μήνα...
Ξαναρώτησα και μου ειπαν ότι στο χρόνο πάνω θα φανεί αν είναι παροδικό ή οχι...

Παλιά 30-10-09, 13:06   #36
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mobile Εμφάνιση μηνυμάτων
Οστικη ηλικια μαλλον θα ειναι αυτη που κανατε στα ποδαρακια τις μικρης!Μην αγχωνεσε για τον υπερυχο εμεις και που τον καναμε δεν αλλαξε κατι,και που υπαρχει θυροειδης δε σημαινει οτι το προβλημα θα ειναι παρωδικο.Παντως εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι το τερατακι μου θα το παιρνει δια βιου τωρα μακαρι να γινει το αντιθετο αλλα το θεωρω πολυ απιθανο!
Ξερεις και εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι θα το παιρνει για μια ζωη, και μη χειροτερα να λεμε, ενα χαπακι δεν ειναι προβλημα!
Απλα και εγω και εσυ αλλα ολες οι μανουλλες του κοσμου φανταζομαι οτι θα ζουνε παντα με την ελπιδα οτι κατι θα αλλαξει...
Ας ελπιζουμε λοιπον για τα καλυτερα...
Παλιά 30-10-09, 13:11   #37
SouSou

SouSou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TARA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν είναι καλά τα αποτελέσματα. Η TSH ανέβηκε στο 8,2, περισσότερο δηλαδή από πριν τη θεραπεία που ήταν στο 7,2. Τον προηγούμενο μήνα είχε πέσει στο 4,5. Ετσι λοιπόν, από 4 φορές εβδομαδιαίως που παίρνει το Τ4, θα το παίρνει 6, σε αναμονή για το τι θα δείξει τον επόμενο μήνα...
Ξαναρώτησα και μου ειπαν ότι στο χρόνο πάνω θα φανεί αν είναι παροδικό ή οχι...
Ισως να ειναι επειδη ειμαι Κυπρο και δεν εχουν τοσο εξιδικευμενα μηχανηματα...τι να πω

Δεν πειραζει ψυχουλα μου, και εμενα τα ιδια γινονται καθε μηνα, και εμεις το παιρνουμε καθε μερα!
Φτανει να κανει την δουλεια του και να ειναι καλα τα ζουζουνια μας, αυτο εχει σημασια!!
Παλιά 30-10-09, 14:09   #38
zouki

zouki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμας παντα η μικρη ειχε οριακες τιμες, οι αλλαγες που καναμε στο χαπι ανα μεγαλα διαστηματα ηταν πολυ μικρες. Νομιζω στους 6 μηνες καναμε υπερηχο για να δουμε τον θυροειδη. Την αλλη βδομαδα θα κανει για πρωτη φορα σπινθηρογραφημα.
Οταν ηταν 1,8 χρονων ειχαμε κοψει δοκιμαστηκα το χαπι για ενα μηνα επειδη τα πηγαινε καλα αλλα η TSH ανεβηκε αμεσως πολυ.Πριν ενα μηνα την ειδε για πρωτη φορα ο παιδοψυχολογος και μας ειπε οτι ειναι μια χαρα.
Οποιο παιδακι παρακολουθειται στο ΙΥΠ θα ξερετε οτι το προγραμμα των εξετασεων ειναι συγκεκριμενο. Οποιο δεν παρακολουθειται εκει, μπορειτε να απευθυνθειτε για να παρετε συμβουλες. Ειναι η πιο εμπειρη ομαδα της Ελλαδας και η διευθυντρια τους ειναι πολυ καλη.
Εγω δεν αγχωνομαι πια γιατι βλεπω οτι εχω ενα γερο και πανεξυπνο παιδι.
Ουτε εγω ουτε ο αντρας μου ειχαμε ποτε προβλημα με το θυροειδη. Καποια πραγματα απλα συμβαινουν.
Οτι πληροφορια θελετε πειτε μου.
Παλιά 30-10-09, 14:16   #39
TARA

TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouki Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμας παντα η μικρη ειχε οριακες τιμες, οι αλλαγες που καναμε στο χαπι ανα μεγαλα διαστηματα ηταν πολυ μικρες. Νομιζω στους 6 μηνες καναμε υπερηχο για να δουμε τον θυροειδη. Την αλλη βδομαδα θα κανει για πρωτη φορα σπινθηρογραφημα.
Οταν ηταν 1,8 χρονων ειχαμε κοψει δοκιμαστηκα το χαπι για ενα μηνα επειδη τα πηγαινε καλα αλλα η TSH ανεβηκε αμεσως πολυ.Πριν ενα μηνα την ειδε για πρωτη φορα ο παιδοψυχολογος και μας ειπε οτι ειναι μια χαρα.
Οποιο παιδακι παρακολουθειται στο ΙΥΠ θα ξερετε οτι το προγραμμα των εξετασεων ειναι συγκεκριμενο. Οποιο δεν παρακολουθειται εκει, μπορειτε να απευθυνθειτε για να παρετε συμβουλες. Ειναι η πιο εμπειρη ομαδα της Ελλαδας και η διευθυντρια τους ειναι πολυ καλη.
Εγω δεν αγχωνομαι πια γιατι βλεπω οτι εχω ενα γερο και πανεξυπνο παιδι.
Ουτε εγω ουτε ο αντρας μου ειχαμε ποτε προβλημα με το θυροειδη. Καποια πραγματα απλα συμβαινουν.
Οτι πληροφορια θελετε πειτε μου.
Οταν ήταν ενός έτους το παιδάκι σου κάνατε πλήρη έλεγχο, ή θα γίνει τώρα στα 2 χρόνια?

Παλιά 30-10-09, 14:26   #40
zouki

zouki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι εννοεις πληρη ελεγχο? Η κορη μου ειναι 3,5.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές