Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-10-09, 19:41   #1
Psychanimal

Περιοχή: Thessaloniki
Psychanimal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Τοξοπλασμα Κατοικίδια και Εγκυμοσύνη

Στα πλαισια των Φιλοζωικων Σεμιναριων 09 του Psychanimal (Ψυχολογοι κι Επιστήμονες Υπέρ της Προστασίας Ζώων) στη θεσσαλονίκη ειναι προσκεκλημενοι όλοι οι μέλλοντες γονείς κα οι γυναικολόγοι τους στο σεμινάριο που απομυθοποιεί τη σχέση με τα κατοικίδια και τον φόβο της τοξοπλάσμωσης

Προσκληση

Φυλλαδιο: http://psychanimal.com/Toxoplasma.pdf
Ο χρήστης Psychanimal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-09, 20:03   #2
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον θεμα!!!!Και με αφορα πολυ, καθως εχουμε κατοικιδιο!!!Επειδη ομως δε θα μπορεσω να παρευρεθω, αν παει καποια απο σας καλο θα ηταν να μας ενημερωσει σχετικα!!!!!!
Ο χρήστης dfng δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 00:14   #3
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το θεμα, μακαρι να το παρακολουθησουν πολλοί και ειδικά γιατροί...

Είναι πραγματικά απίστευτο να βρισκομαστε στο ετος 2009 και ακομα να υπαρχουν γιατροι που να τρομοκρατουν τις γυναικες και να τις βαζουν να απομακρυνουν τα κατοικιδια τους!

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 00:23   #4
madq

Περιοχή: Αθήνα
madq χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με τη δικαιολογία του τοξοπλάσματος, με πείσαν (ή μάλλον εξάντλησαν τα νεύρα μου) και έδωσα το χοντρούλι μου για το διάστημα της εγκυμοσύνης. Και δυστυχώς πέθανε σε ηλικία 15 ετών όταν ήμουν στο μαιευτήριο ...

Ο χρήστης madq δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 01:40   #5
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλα αν εμενα μου ελεγε ο γιατρος μου να διωξω το σκυλο μου (ναι το εχω ακουσει και αυτο απο ασχετους!!) θα αλλαζα γιατρό!!!!!!!!
Ημαρτον!!!!

Εκει πονταρουν παιδια στην φοβια των γυναικων στην εγκυμοσυνη

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 10:06   #6
ΟΛΓΑ79

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΟΛΓΑ79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω κοριτσια με το που εμεινα εγκυος τον ρωτησα αμεσως για τον σκύλο μου και μου ειπε πτι δεν εχω κανενα πρόβλημα.Οι γατες όμως ειναι πράγματι επικινδυνες
Παλιά 27-10-09, 10:49   #7
myrto

Το avatar του χρήστη myrto

myrto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι οι γάτες επικίνδυνες έτσι γενικά. Το τοξόπλασμα μεταδίδεται στη γάτα συνήθως από τα ποντίκια. Η γάτα νοσεί μια φορά και στον άνθρωπο μπορεί να το μεταδώσει μέσω των κοπράνων, τις μέρες εκείνες. Οπότε μια γάτα η οποία μένει στο διαμέρισμα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κολλήσει τοξόπλασμα, παρόλα αυτά εάν η έγκυος δεν καθαρίζει την άμμο της γάτας ο κίνδυνος είναι ακόμα πιο μικρός...Όπως μου είχε πει χαρακτηριστικά ο γυναικολόγος μου, είναι πολύ πιο εύκολο να πάθεις τοξόπλασμα τρώγοντας μια σαλάτα που δεν έχει πλυθεί καλά....
Παλιά 27-10-09, 12:07   #8
katerin@

Το avatar του χρήστη katerin@

katerin@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ή απο κρέας όχι καλά μαγειρεμένο. Για αυτό και οι Γαλλίδες, που συνηθίζουν να τρώνε πολύ λίγο ψημένο κρέας έχουν πολύ υψηλά ποσοστά τοξοπλάσμωσης. Εγώ έμεινα έγκυος έχοντας 2 γάτες, ο γυναικολόγος μου μου είπε το κλασικό να τις δώσω, εγώ όμως είχα ενημερωθεί και φυσικά δεν τον άκουσα και μια χαρά όλα, με απλούς κανόνες υγιεινής. Φανταστείτε ότι έχω γάτες χρόνια, τις παίρνω αγκαλιά, κοιμόμαστε στο κρεβάτι μαζί και δεν είχα κολλήσει τοξόπλασμα. Απλά στην Ελλάδα είμαστε ολίγον άσχετοι σε ό,τι αφορά τα ζώα και καθόλου φιλόζωοι θα έλεγα, οπότε γίνονται εύκολα στόχος.
Και τώρα μια χαρά είμαστε με τις γάτες και το μωρό μας, μόνο που ανησυχω για τις γάτες γιατί θα είναι στόχος..... τσουρομαδήματος λίαν συντόμα!!!!
Και η παιδίατρος όταν ήρθαμε από το μαιευτήριο και ήρθε σπίτι, το μόνο που ειπε όταν είδε τη μία ήταν "αχ τι όμορφη γατούλα"!!! Οι άνθρωποι μεγαλώνουν με ζώα εδώ και χιλιάδες χρόνια.....

Ο χρήστης katerin@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-09, 12:22   #9
Olympia99

Περιοχή: Germany
Olympia99 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή απο κρέας όχι καλά μαγειρεμένο. Για αυτό και οι Γαλλίδες, που συνηθίζουν να τρώνε πολύ λίγο ψημένο κρέας έχουν πολύ υψηλά ποσοστά τοξοπλάσμωσης. Εγώ έμεινα έγκυος έχοντας 2 γάτες, ο γυναικολόγος μου μου είπε το κλασικό να τις δώσω, εγώ όμως είχα ενημερωθεί και φυσικά δεν τον άκουσα και μια χαρά όλα, με απλούς κανόνες υγιεινής. Φανταστείτε ότι έχω γάτες χρόνια, τις παίρνω αγκαλιά, κοιμόμαστε στο κρεβάτι μαζί και δεν είχα κολλήσει τοξόπλασμα.
Κι εγώ έτσι πάντα είχα γάτες, τις λατρεύω!!!
Μάλιστα όταν ήμουν έγκυος, στον 5 μήνα νομίζω, η μια γάτα γέννησε έξι γατάκια και τα φρόντιζα εγώ.
Τώρα δεν έχω ζωάκια γιατί ο άντρας μου δεν τα θέλει καθόλου.
Να σας ρωτήσω κάτι άλλο; Νομίζω ότι τα πιο επικίνδυνα ζώα , στο θέμα της τοξοπλάσμωσης είναι τα πούλια;
Ας μας πει κάποια που ξέρει καλύτερα.
Παλιά 27-10-09, 13:31   #10
Elpidaz

Το avatar του χρήστη Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν έδιωξα ούτε την γάτα μου ούτε τον σκύλο μου. και συνεχίζω να τα χαιδεύω και να παίζω μαζί τους. το μόνο που σταμάτησα να κάνω είναι να καθαρίζω εγώ την WC τους. Δεν είναι αμαρτία να αποχωρίζεσαι τους φίλους σου και να την πατάς ας πούμε από άπλυτη σαλάτα σε εστιατόριο? όπως προσέχω σε όλα απλώς προσέχω λίγο και σ' αυτό.
Παλιά 27-10-09, 13:34   #11
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οχι γενικα τα πουλια Olympia99, νομιζω πως ειναι για τα παπαγαλακια.
Katerin@ εχεις απολυτα δικιο, εδω στην Ελλαδα υπαρχει ακομα κομπλεξισμος σχετικα με τα κατοικιδια. Εμεις εχουμε ενα σκυλακι το οποιο το υπεραγαπαω!!!Δεν μπορω να φανταστω οτι θα το δωσω, η οτι θα το χασω. η οτι θα παθει κατι κακο κ.λπ.
Η πεθερα μου μου λεει "αν χρειαστει να το διωξεις αμα μεινεις εγκυος τι θα κανεις?". Και μονο στην ιδεα τρελαινομαι, φυσικα δεν της απανταω αυτο που νιωθω αλλα αυτο που θελει να ακουσει. Ειναι πραγματικα δυσκολο να σε καταλαβουν οι υπολοιποι.....και ειδικα οταν το μεγαλωνεις εσυ απο κουταβι, και το μεγαλωνεις οπως πρεπει να το μεγαλωσεις και οχι απλα να το εχεις για βιτρινα....Και πιστευω πως οταν εχεις ενα κατοικιδιο, τα παιδια σου που θα μεγαλωσουν μαζι του γινονται πιο κοινωνικα και πιο υπευθυνα!!!!!!!
Παλιά 29-10-09, 12:03   #12
martha1

martha1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα πάλι οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι δεν έχω καθόλου αντισώματα. Βέβαια δεν έχουμε ζώα σπίτι. Ο γιατρός είπε ότι μπορούμε πολύ πιο εύκολα να το πάρουμε από τα λαχανικά και τα φρούτα που δεν έχουν πλυθεί καλά, εξού ότι δεν πρέπει να τρώμε σαλάτες απ΄έξω, παρά από τα ζώα που έχουν εμβολιασθεί
Ο χρήστης martha1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-10-09, 12:32   #13
polixenia

Το avatar του χρήστη polixenia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
polixenia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ, ούτε οι γατούλες φταίνε, ούτε τα παπαγαλάκια! Φταίει αυτό που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω. Δεν είμαστε αρκετά φιλόζωοι, ούτε εμείς ούτε οι γιατροί μας και άρα δεν είμαστε αρκετά ενημερωμένοι. Όποιο ζώο και να έχεις πρέπει να προσέχεις να είναι υγιές. Και τα παπαγαλάκια υποτίθεται ότι έχουν μια αρρώστια που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο΄, την ψιττάκωση. Όχι όμως μόνο στην έγκυο, αλλά σε όλους μας. Είναι όμως σπάνιο να βρεις κατοικίδιο παπαγάλο με την αρρώστια αυτή. Εκτός κι αν τον αγόρασες έτσι.

Νομίζω πως αν τα πηγαίνουμε τα ζωάκια μας στο γιατρό και είναι υγιέστατα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα!
Παλιά 29-10-09, 13:04   #14
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Polixenia συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!Οταν εχεις ενα κατοικιδιο φυσικα και πρεπει να φροντισεις για την υγιεινη του αλλιως θα εχει επιπτωσεις σε ολα τα μελη της οικογενειας σου.
Παντως για τα παπαγαλακια εγω ξερω οτι μια γυναικα που δεν εχει κανει παιδια η σκοπευει να κανει κι αλλο, ειναι καλυτερο να να μην επιλεξει παπαγαλακι για κατοικιδιο.
Παλιά 30-10-09, 00:00   #15
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου ζήτησε να διώξω τον σκύλο μου για να μην κολλήσω τοξόπλασμα! Ε και γω άλλαξα γιατρό!! Το σκυλί στην ουσία το υιοθετείς. αν ήταν ένα παιδί ακόμα και άρρωστο αν ήταν θα μας έλεγαν να το διώξουμε? Γενικά επειδή είχαμε και πιο πριν αντίδραση από γιατρό για άλλο θέμα, σκέφτομαι πόση παραπληροφόρηση υπάρχει. Γιατί το σκυλί να είναι βρώμικο και να κινδυνεύει η υγεία μας και να μην είναι βρώμικα τα ρούχα μας και τα παπούτσια μας που περνάνε τόσα όλη μέρα??
Ο χρήστης siderenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 00:16   #16
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο martha1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάλι οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι δεν έχω καθόλου αντισώματα. Βέβαια δεν έχουμε ζώα σπίτι. Ο γιατρός είπε ότι μπορούμε πολύ πιο εύκολα να το πάρουμε από τα λαχανικά και τα φρούτα που δεν έχουν πλυθεί καλά, εξού ότι δεν πρέπει να τρώμε σαλάτες απ΄έξω, παρά από τα ζώα που έχουν εμβολιασθεί
Ακριβώς έτσι! Είχα κι εγώ μια γατούλα και είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο. Το ίδιο μου είπε. Επίσης, προσοχή στο κακοψημένο κρέας!

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 13:10   #17
γκριζουλα

Το avatar του χρήστη γκριζουλα

γκριζουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον θα σας απαντησω εγω αφου δουλευα σε κτηνιατρο 4 χρονια.το τοξοπλασμα μπορουμε να το κολλησουμε μονο αν φαμε τα κοπρανα της γατας η αν αγγιξουμε κοπρανα και δεν πλυθουμε και βαλουμε μετα τα χερια στο στομα.και παλι αυτα δεν ισχυουν και τοσο γιατι πρεπει ο γατος να εχει τοξοπλασμα. αν εχουμε γατες στο σπιτι και βγαινουν και εξω απλα οταν θα μαγειρεψουμε καλο θα ηταν να πλενουμε καλα τους παγκους.

και επιτελους να σταματησουν οι γιατροι να τρομοκρατουν τις γυναικες. ειναι ντροπη αυτο. κοριτσια να μην φοβαστε τιποτα ειναι απλοι κανονες υγειινης. εγω εχω 11 γατους και 2 σκυλια.δεν υπαρχει περιπτωση οταν μεινω εγκυος να φυγει εστω και ενα ζωο.
Ο χρήστης γκριζουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 13:12   #18
γκριζουλα

Το avatar του χρήστη γκριζουλα

γκριζουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο σκυλος δεν εχει τοξοπλασμα για ονομα του θεου.εγω θα εβριζα τον γιατρο μου και θα εφευγα. και ουτε ολες οι γατες εχουν τοξοπλασμα. τελος
Ο χρήστης γκριζουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 16:03   #19
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γκριζουλα ετσι οπως τα λες ειναι. Κι εγω δεν υπαρχει περιπτωση να διωξω το σκυλο μου...μαλλον ο γιατρος θα φαει ποδι αν τολμησει να μου "επιβαλλει" να τον διωξω.
Παλιά 01-11-09, 00:23   #20
Psychanimal

Προεπιλογή

Πολύ χαιρομαι με τις θετικες εμπειριες σας ομως ακομη και σημερα κυριαρχει ο φοβος γι'αυτο στείλτε όσο πιο πολλους μπορειτε αυριο. ( για τους λιχουδηδες εχουμε κα χορτοφαγικο κερασμα γιατι αύριο ειναι η ημερα της χορτοφαγιας).

Θα χαρουμε να σας δουμε και να σας δωσουμε το φυλλαδιο και πολλα αλλα . και οποιος θέλει γατακι η ΓατοΟμάδα θεσσαλονίκης εχει πολλα κουκλακια.
Παλιά 01-11-09, 00:27   #21
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μακαρι να μπορουσα να ερθω....Γινεται να τα στειλετε ταχυδρομικως η με κουριερ με δικα μας εξοδα?
Παλιά 07-11-09, 03:00   #22
Psychanimal

Προεπιλογή

θα μας κανατε μεγαλη χαρη αν τα διαδιδατε στους γυναικολογους σας φτιαχτηκε εναπρωτο φυλλαδιο που εβαλα επανω αλλα τωρα μετα την πολύ πιο ζωντανη ομιλια θα κοιταξουμε να φτιαξουμε ενα λιγο πιο φιλικο που να περιλαμβανει και τον γυκαικολογο και ψαχνουμε χορηγους γιανα το εκτυπωσουμε σε ποσοτητα εουμε τη φιλοδοξια νατο μοιρασουμε σε γυναικολογους και κλινικες αλλα ειμαστε ομαδα και μονο οταν μαζευουμε χρηματα η βρισκουμε χορηγο γινονται τα φυλλαδια και ετσι μπορουμε να τα στειλουμε και σε οποιον θελει
Παλιά 24-11-09, 00:34   #23
BIKY74

Το avatar του χρήστη BIKY74

BIKY74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

KΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΧΑΡΑ ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ [21 ΧΡΟΝΩΝ]ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΞΟ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ.ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑΚΙΑ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΕΚΑΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΙΣΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΠΟ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΓΑΤΑς Η΄ΕΦΑΓΑ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΑ ΧΟΡΤΑ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΖΗΜΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑ ΧΑΜΕΝΟΙ.Ο ΣΚΥΛΟς ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.
Ο χρήστης BIKY74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-09, 00:47   #24
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ξερω κοπελα η οποια μεχρι τον 5ο μηνα ηταν ολα μια χαρα κ στον 6ο της βρηκαν τοξοπλασμα.το μωρο γεννηθηκε με νοητικη καθυστερηση
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-10, 13:03   #25
manoulina

Το avatar του χρήστη manoulina

manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να πάρω σκύλο αλλά οι γονείς μου λένε να μην το κάνω. Να κάνω πρώτα παιδιά, να μεγαλώσουν λίγο και μετά για να μην πάθω τίποτα κατά την εγκυμοσύνη.
Ομως ξέρω τόσο κόσμο που έχει σκύλο και κάνουν κανονικά παιδιά δίχως πρόβλημα.

Δήμητρα στη φίλη σου που αναφέρεσαι δεν φάνηκε σε κάποια εξέταση κατά την εγκυμοσύνη το πρόβλημα του παιδιού?

Δεν είναι δικό μου, η γλυκιά συμφορουμίτισα Χαριστούλα το σκέφτηκε.
Ο χρήστης manoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 16:32   #26
Κατερινα_

Κατερινα_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γκριζουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον θα σας απαντησω εγω αφου δουλευα σε κτηνιατρο 4 χρονια.το τοξοπλασμα μπορουμε να το κολλησουμε μονο αν φαμε τα κοπρανα της γατας η αν αγγιξουμε κοπρανα και δεν πλυθουμε και βαλουμε μετα τα χερια στο στομα.και παλι αυτα δεν ισχυουν και τοσο γιατι πρεπει ο γατος να εχει τοξοπλασμα. αν εχουμε γατες στο σπιτι και βγαινουν και εξω απλα οταν θα μαγειρεψουμε καλο θα ηταν να πλενουμε καλα τους παγκους.

και επιτελους να σταματησουν οι γιατροι να τρομοκρατουν τις γυναικες. ειναι ντροπη αυτο. κοριτσια να μην φοβαστε τιποτα ειναι απλοι κανονες υγειινης. εγω εχω 11 γατους και 2 σκυλια.δεν υπαρχει περιπτωση οταν μεινω εγκυος να φυγει εστω και ενα ζωο.
εγω ειχα 16 οταν εμεινα εγκυος...και ολα πρωην αδεσποτα...Υοθετηθηκαν οσα ηταν να δωθουν και κρατησα τα 8 που ειναι τα μονιμα μαναρακια μου....Στις εξετασεις μαλιστα βγηκε οτι δεν εχω καθολου αντισωματα μιας και ποτε δεν εχω ερθει σε επαφη με τοξοπλασμα...Εξοργιζομαι οταν γιατροι και οχι μονο οριονται για τα ζωακια...Γιατι ομως βρε παιδια τετοια παραπληροφορηση?Αφου γιατροι ειναι πολλοι...δεν επρεπε να γνωριζουν?Τι κερδιζουν με το να φοβεριζουν τον κοσμο?Πολλοι μου εχουν φερει το ζωακι τους για να το δωσω αλλου μονο και μονο επειδη θελουν να κανουν παιδι(ενω εγω ημουν ηδη εγκυος..χαχα)Και να βλεπατε τα ματακια τους πως τους κοιτουσαν που εφευγαν...Και το πιο κορυφαιο που μου ειπε μια..."προσεχε που θα το δωσεις γιατι τον εχουμε πληρωσει κιολας"(ΕΛΕΟΣ)
Παλιά 08-04-10, 12:46   #27
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Manoulina ο σκυλος δεν προκειται να να σε επηρεασει σε κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου αλλα ουτε και μετα. Να θυμαστε ολες οτι οταν τα παιδια μεγαλωνουν με ζωα γινονται πιο κοινωνικα και πιο υπευθυνα. Αν θελεις τοσο πολυ ενα σκυλακι, μη διστασεις καθολου να παρεις ενα, απλα ψαξτο το θεμα απο αποψη ποια ρατσα θα ταιριαξει με τον τροπο ζωης σας.
Παλιά 08-04-10, 13:10   #28
manoulina

manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προς το παρόν είναι ένα κοπριτέξ ράτσας, της γειτονιάς που του έχω ένα μπωλ με νεράκι στην αυλή και τον ταϊζω κιόλας. Ερχεται και κοιμάται στην αυλή τα βράδια, και όλη μέρα μπαινοβγαίνει. Μόλις με δει να βγαίνω με το φαγητό στο χέρι τρελένεται. Θέλω να τον κάνω ένα μπανάκι μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός, και να τον πάω και για κανένα εμβόλιο.

Παλιά 20-04-10, 13:21   #29
jennny

Το avatar του χρήστη jennny

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...επειδή τις περισσότερες ώρες είμαι μόνη μου στο σπίτι καθότι ο σύζυγος γυρνάει στις 11 το βράδυ από την δουλειά και έχω φρικάρει με το να σκεφτομαι οοοοοολη μέρα το θέμα παιδί σκέφτομαι να πάρω ένα παπαγαλάκι για συντροφιά...(σκυλάκι ήθελα αλλά δεν μας το επιτρέπει ο σπιτονοικοκύρης) Η μαμά μου έχει τρελαθεί από την ανησυχία της γιατί φοβάται...ο γιατρός πάντως μου είπε "πάρε ότι θές καλό θα σου κάνει" αλλά να τηρώ τους κανόνες υγιεινής....
Δυστυχώς δεν έχω με τι άλλο να ασχοληθώ και θα χαζέψω....
Το σπίτι είναι λίγο απομακρυσμένο από τον πολιτισμό και δεν έχω αμάξι τα απογεύματα...πόσο να ασχοληθώ με το μπαλκόνι πιά????σχεδόν κάθε μέρα το καθαρίζω, αγόρασα καινούργιες γλάστρες και καινούργια φυτά...5 ώρες ασχολιόμουν με τα φυτά την Κυριακή!!!!!ακόμη με πονάει η μέση μου... Όλο το απόγευμα μπαινοβγαίνω στο μπαλκόνι και ανεβοκατεβάζω τις τέντες....(βλέπετε κι αυτές καινούργιες είναι...τις βάλαμε το Σάββατο...)

Κι έτσι σκέφτηκα να αγοράσω παπαγαλάκι...να 'χω κι εγώ μια ψυχή να λέω καμιά κουβέντα....αλλά ανησυχώ λιγάκι γι'αυτά που ακούω...
Περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας....
Παλιά 22-04-10, 13:01   #30
dfng

dfng χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Jenny κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου. Οι ανησυχιες της μαμας σου μπορει να πηγαζουν απο αποψεις του παρελθοντος οπου δεν υπηρχε πληρη και σωστη πληροφορηση για τετοια θεματα. Σιγουρα θα σου κανει καλο και θα περναει η ωρα σου πιο ευχαριστα. Συζητα με το γιατρο σου ολες τις ανησυχιες σου και ειμαι σιγουρη πως θα σε καθησυχαζει.
Παλιά 15-05-10, 20:21   #31
ladycat

Το avatar του χρήστη ladycat

Περιοχή: Γατοσπιτο μου
ladycat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

για καθε πληροφορια εχει ενα ωραιο αρθρο εδω
http://www.gatospito.com/OIIIDEAOIUO...euocoa-h10.htm
Παλιά 03-09-10, 23:30   #32
mariavasi

mariavasi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση ο γατος μου να κολλησε τοξοπλασμα κατα την διαρκεια στειρωσης?
απο προηγουμενη γατα πχ?
ειμαι 7 μηνων εγκυος και ανησυχω μηπως καλλησε και με κολλησει κι εμενα φτασαμε μεχρι τον 7 μηνα αισιος δεν θα ηθελα να με βρει τοξοπλασμωση τωρα που τελειωνω.
Ο χρήστης mariavasi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-10, 23:55   #33
mimika68

Το avatar του χρήστη mimika68

mimika68 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι να πω και εγώ βρε κορίτσια που ζω στην εξοχή και έχω 4 σκυλιά, 14 πουλιά διαφόρων ειδών σε κλουβάκια, καμιά 15αρια κότες και κοκκόρια και μια προβατίνα... Εγώ θα έπρεπε να είχα όλες τις αρρώστιες του κόσμου πάνω μου που προέρχονται από τα ζώα. Και όμως είμαι υγιέστατη... Αυτό που ξέρω είναι ότι αν είναι καθαρά και εμβολιασμένα τα ζώα σου και δεν έρχεσαι σε επαφή με τις ακαθαρσίες τους δεν έχεις κανένα πρόβλημα...

Φυσικά όπως λέτε παίζει ρόλο και το μισοψημένο κρέας αλλά εγώ για να είμαι ειλικρινής τα φαγητά μου είναι παραψημένα...
Ο χρήστης mimika68 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-10, 00:01   #34
xenia:-)

xenia:-) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariavasi Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει περιπτωση ο γατος μου να κολλησε τοξοπλασμα κατα την διαρκεια στειρωσης?
απο προηγουμενη γατα πχ?
ειμαι 7 μηνων εγκυος και ανησυχω μηπως καλλησε και με κολλησει κι εμενα φτασαμε μεχρι τον 7 μηνα αισιος δεν θα ηθελα να με βρει τοξοπλασμωση τωρα που τελειωνω.
γεια σου marisvasi.σου ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και το μωρακι σου.ηδη θα ξερεισ οτι για να κολλησεις θα πρεπει να ερθεις σε επαφη με τα κακα της γατας και μετα το χερι σου να παει στο στομα σου πραγμα αρκετα απιθανο οποτε μην ανησυχεις.φροντισε να πλενεις τα σαλατικα σου καλα και να αποφευγεις να τρως η και να πιανεις ωμα κρεατα και δις το χοιρινο.ολα θα πανε καλα
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 11:36   #35
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας!επειδη κι εγω ειχα εχω και θα εχω ζωα σαν παιδι της εξοχης εχω να σας πω αυτα:
με τα σκυλακια δεν υπαρχει προβλημα,μια φιλη μου επειδη δεν ειχε αντισωματα εδωσε τον σκυλο της που τον ειχε μεσα στο διαμερισμα για να μην κολλησει τιποτα
με τις γατες τιθεται ενα θεμα αν ερθεις σε επαφη με τα κοπρανα τους και δεν πλυθειςκι αυτο παλι μονο αν ειναι μολυσμενες!
οσο για τα παπαγαλακια δε νομιζω πως κολλας τοξο αλλα ψυττακιαση που ειναι αλλη ασθενεια για την οποια δεν εχω πληροφοριες.
το πορισμα ειναι οτι εγκυμονουσες και ζωα συμβιωνουν μια χαρα εφοσον τηρουνται οι βασικοι κανονες υγειινης!υπηρχε περιπτωση ποτε να καθαρισετε τα κακα τους και να μην πλυθειτε?οχι.ε το ιδιο θα κανετε και τωρα!
πιο επικυνδινα ειναι τα μισοψημενα κρεατα και τα μαρουλια παρα τα ζωα.
extra tip:τα πρασινα φυλλωδη λαχανικα(μαρουλια,ροκες κτλ)τα οποια ειναι και πλουσιες πηγες φολλικου,τα πλενετε ενα ενα και μετα τα αφηνετε για 20 λεπτα μεσα σε νεροξιδο.εχουν καθαρισει τελεια!
Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 11:46   #36
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια χαλαρα....οχι υστεριες

το τοξοπλασμα το κολλαμε κυριως απο το κρεας το οχι καλα ψημμενο τα αλλαντικα τυπου προσουτο
και τα απλυτα λαχανικα

απο τις γατες αν αυτες ειναι μολυσμενες, μονον αν ερθουμε σε επαφη με τα κακα τους και μετα δεν πλυθουμε και βαλουμε τα χερακια στο στωμα μας

οσο για τα σκυλια απο αυτα δεν κολλαμε απολυτως τιποτα

τηρουμε τους κανονες απλης υγειινης και δεν χρειαζεται να απομακρυνουμε τα αγαπημενα μας κατοικιδια απο τη ζωη μας
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 15:09   #37
manoulina

manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαίρομαι που διαβάζω κάτι τέτοιο γιατί πριν λίγο καιρό πήραμε ένα σκυλάκι και όλοι μου έλεγαν πρώτα παιδί και μετά σκυλί, μπορεί να χάσεις το μωρό εξαιτίας του σκύλου και τέτοιες μπούρδες. Το έψαξα λίγο και έμαθα οτι δεν παθαίνω τίποτα!!

Παλιά 05-09-10, 23:27   #38

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γλυκος Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια χαλαρα....οχι υστεριες

το τοξοπλασμα το κολλαμε κυριως απο το κρεας το οχι καλα ψημμενο τα αλλαντικα τυπου προσουτο
και τα απλυτα λαχανικα

απο τις γατες αν αυτες ειναι μολυσμενες, μονον αν ερθουμε σε επαφη με τα κακα τους και μετα δεν πλυθουμε και βαλουμε τα χερακια στο στωμα μας

οσο για τα σκυλια απο αυτα δεν κολλαμε απολυτως τιποτα

τηρουμε τους κανονες απλης υγειινης και δεν χρειαζεται να απομακρυνουμε τα αγαπημενα μας κατοικιδια απο τη ζωη μας
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΤΟ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΤΕΣ ΜΕ ΣΟΥΒΛΑΚΙ.ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ FAST FOOD.EΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΦΤΑΣΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...........ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΦΑΕΙ
Παλιά 09-09-10, 18:19   #39
karkinaki

karkinaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα σας!!!
ειμαι 36 ετων ζω με γατες τα τελευταια 30 χρονια..οταν λεω γατες μιλαω αδεσποτες, στειρωμενες εμβολιασμενες..οτι μπορειτε να φανταστειτε!!
ειμαι και απο αυτες που τρωω τα νυχια μου!!! εκανα προγεννητικο ελεγχο και τι να δω;;;; αρνητικη στο τοξοπλασμα!!αρα ΜΟΥΦΑ και μεγαλη ραδιο αρβυλα το θεμα ζωα...μαλλον οι μελλοντικες μανουλες βρισκουν καλη δικαιολογια για να χρυσωσουν το χαπι της εγκαταλειψης του ζωου τους...συγνωμη κιολας αν γινομαι ολιγον εριστικη
Ο χρήστης karkinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 00:31   #40

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο karkinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλησπερα σας!!!
ειμαι 36 ετων ζω με γατες τα τελευταια 30 χρονια..οταν λεω γατες μιλαω αδεσποτες, στειρωμενες εμβολιασμενες..οτι μπορειτε να φανταστειτε!!
ειμαι και απο αυτες που τρωω τα νυχια μου!!! εκανα προγεννητικο ελεγχο και τι να δω;;;; αρνητικη στο τοξοπλασμα!!αρα ΜΟΥΦΑ και μεγαλη ραδιο αρβυλα το θεμα ζωα...μαλλον οι μελλοντικες μανουλες βρισκουν καλη δικαιολογια για να χρυσωσουν το χαπι της εγκαταλειψης του ζωου τους...συγνωμη κιολας αν γινομαι ολιγον εριστικη
δεν ειναι και τοσο μουφα.απλα το τοξοπλασμα το κολλας μια φορα.μονο εαν εισαι εγκυος μπορει να δημιουργησει προβλημα κατα τα αλλα δεν υπαρχει λογος να ανησυχησει κανεις.μιλαμε για μια στο εκατομμυριο πιθανοτητες ελα ομως που συμβαινει
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές