Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προεφηβεία και Εφηβεία (απο 11 ετών)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-10-09, 10:54   #1
Rasta

Το avatar του χρήστη Rasta

Περιοχή: RastaLand
Rasta ουδετερη μηδέν
Post Ερωτήσεις 11-χρονου για τα ναρκωτικά

Χτές το βράδυ, ο 11 χρονος γιός μου (6η δημοτικού), με ρώτησε τα εξής:
  • Πως δημιουργούνται τα ναρκωτικά, στο εργαστήριο; (μου έφερε σαν παράδειγμα το Ecstasy)
  • Υπήρχαν και στις παλαιότερες εποχές ναρκωτικά;
  • Τι γεύση έχουν;
  • Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)
  • Στα κέντρα αποτοξίνωσης, δίνουν ναρκωτικά; (στους χρήστες)
Απάντησα στις ερωτήσεις του, προσπαθώντας να καλύψω όλες του τις απορίες.

Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα, είναι ενημερώμένος απο φυλλάδια, βιβλία, κλπ (όσο αυτό είναι δυνατό για την ηλικία του).
Ο χρήστης Rasta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-09, 11:24   #2
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rasta Εμφάνιση μηνυμάτων
Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα.
και πολύ καλά κάνεις...
άσε που για όλα τα θέματα πρέπει να μιλάμε στα παδιά χωρίς υπεκφυγές..
Παλιά 21-10-09, 11:39   #3
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν και το συγκεκριμένο είναι αρκετά επιστημονικό (και δεν απαντάει σε καμοία απο τις ερωτη΄σεις που έκανε ο γιός σου), είχα βρει την παρακάτω ιστοσελίδα που δείχνει ποντικάκια που έχουν πάρει διάφορα ναρκτωτικά, τα οποία τα βάζουμε σε ένα μηχάνημα και βλέπουμε τι ακριβώς γίνεται στο μυαλό τους. Θέλει και λίγη βοήθεια βεβαια από κάποιον μεγάλο, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον...

http://learn.genetics.utah.edu/conte...ugs/mouse.html
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 23:55   #4
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Thumbs up

Πολύ καλό Μαρία, Μπράβο!

Για πιό μεγάλα παιδιά (>16) και γονείς.
Παλιά 23-10-09, 00:06   #5
italiana

italiana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολυ καλα κανεις και μιλας ανοιχτα στο παιδι,εξ αλλου ειναι ενα θεμα που καει.Αληθεια τι απαντησες στην προτελευταια ερωτηση?
Ο χρήστης italiana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-09, 01:14   #6
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Arrow

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο italiana Εμφάνιση μηνυμάτων
... τι απαντησες στην προτελευταια ερωτηση?
Ερ: Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)

Απ: Δεν τα παίρνουν για τη γεύση τους, αλλά για τη "μέθη" που προκαλούν. Η "μέθη" αυτή είναι πολύ πιό δυνατή απο αυτή που προκαλεί το αλκοόλ (πχ μπύρα, κρασί) και μπορεί να οδηγήσει σε κώμα και θάνατο.

Γνωρίζει τον ορισμό "μέθη" απο τη μπύρα και το κρασί, έχει καταλάβει, όσο αυτό ειναι δυνατό για την ηλικία του, τη διαφορά μεταξύ ευφορίας (μας βλέπει όταν στο σπίτι πίνουμε κρασί, μπύρα, ποτό κλπ, η πάνε οι γονείς βόλτα στο bar πχ.) και μέθης (εμετός, μη κοινωνική συμεριφορά, βία, λιποθυμία, τα οποία του τα εξηγώ και τα έχει δεί και στον έξω κόσμο)
Παλιά 23-10-09, 14:07   #7
italiana

italiana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ερ: Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)

Απ: Δεν τα παίρνουν για τη γεύση τους, αλλά για τη "μέθη" που προκαλούν. Η "μέθη" αυτή είναι πολύ πιό δυνατή απο αυτή που προκαλεί το αλκοόλ (πχ μπύρα, κρασί) και μπορεί να οδηγήσει σε κώμα και θάνατο.

Γνωρίζει τον ορισμό "μέθη" απο τη μπύρα και το κρασί, έχει καταλάβει, όσο αυτό ειναι δυνατό για την ηλικία του, τη διαφορά μεταξύ ευφορίας (μας βλέπει όταν στο σπίτι πίνουμε κρασί, μπύρα, ποτό κλπ, η πάνε οι γονείς βόλτα στο bar πχ.) και μέθης (εμετός, μη κοινωνική συμεριφορά, βία, λιποθυμία, τα οποία του τα εξηγώ και τα έχει δεί και στον έξω κόσμο)
Μαλλον δεν το εγραψα καλα....εννοουσα αν του εξηγησες τα αιτια που οδηγουν καποιον στο να γινει χρηστης.Δηλαδη στο γιατι καποιος επιζητα αυτη τη μεθη.
Ο χρήστης italiana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-09, 14:41   #8
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Exclamation

Οχι, δεν του το εξήγησα στη συγκεκριμένη συζήτηση, δηλαδή δεν του εξήγησα τα αίτια που οδηγούν κάποιον στην αναζήτηση της "μέθης" αυτής.

Σε παλιότερες κουβέντες του είχα πεί ότι οι λόγοι είναι διάφοροι, πχ. απο απλή περιέργεια, για διασκέδαση / χαλάρωση / speed-άρισμα, απο έλληψη γνώσεων, απο μοναξιά, απο έλληψη εμπιστοσύνης στον εαυτό του, απο μαγκιά - μόδα, απο οικογενιακή βία, κατάθλιψη, κοινωνική καταπίεση, κλπ.

Πιστεύω ότι είναι ακόμα νωρίς για εναν 11-χρονο, να αναλύσουμε τις σύνθετες έννοιες αυτές, οπότε προς το παρόν, προσπαθώ να του φέρω παραδείγματα πιό απλά, ετσι ώστε να καταλάβει οσο το δυνατό καλύτερα.

Και σιγά σιγά προχωράμε πιό βαθιά, υπάρχει μεγάλη διαφορά στη αντίληψη, χρόνο με χρόνο.
Παλιά 30-03-10, 17:47   #9
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο κορίτσια, είμαι κι εγώ της ίδιας άποψης να εξηγούμε στα παιδιά μας νωρίς τι είναι τα ναρκωτικά και πού οδηγούν. Ίσως θα έπρεπε να τα συμβουλέψουμε και τι να κάνουν όταν δουν έναν ναρκωμανή στο δρόμο σε κοντινή απόσταση.
Παλιά 30-03-10, 18:07   #10
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πολυ με ξαφνιαζει αυτο που λες...σαν τι θα μπορουσα να συμβουλεψω το παιδι να κανει εαν δει εναν ναρκωμανη στο δρομο???
Παλιά 30-03-10, 18:55   #11
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ειλικρινά ούτε κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι. Αν όμως το παιδί μου διασταυρωνόταν με κάποιον που μόλις πήρε τη δόση του και τρεκλίζει ή κοίτεται κάτω, το μόνο που θα μπορούσα να τη συμβουλέψω είναι να αλλάξει πεζοδρόμιο και να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει.
Αλήθεια, εσείς τι θα λέγατε στο παιδί σας;
Παλιά 30-03-10, 19:16   #12
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του. ΕΧΩ βρει ναρκομανη ενα βραδυ στα σκαλια του σπιτιου μου με τη συριγγα καρφωμενη πριν 10-12 χρονια περιπου εφηβη ακομα...φωναξα την αστυνομια γιατι οι γονεις μου ελειπαν...και τον πηραν κακην κακως. την αλλη μερΑ ηρθε και χτυπουσε το κουδουνι μερα μεσημερι ενας φιλος του, και ελεγε πως του κλεψαμε το πορτοφολι οταν ηταν αναισθητος!!!! ευτυχως ετυχε κ ηταν ενας ξαδερφος μεγαλος μαζι μας και τον εδιωξε τρομαζοντας τον πως θα ξαναφερει την αστυνομια. ΑΜΑ εκεινη τη νυχτα δε μου κλεινε την εισοδο του σπιτιου μου και μπορουσα να μπω, δε θα του χα δωσει καμια σημασια... και ουτε θα ρχοταν ο αλλος να μας ζηταει πορτοφολια και τα ρεστα την αλλη μερα!
Ο χρήστης v & a δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-03-10, 19:47   #13
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ καλά κάνεις και απαντάς ανοιχτά. Αν ποτέ μ' αξιώσει ο θεός και κάνω παιδί, κι έγώ έτσι θα του τα πω, και τουλάχιστον λάιτ πράματα (όπως π.χ. το αλκοόλ) θα τα δοκιμάσει μαζί μου για να μην έχει καμιά περιέργεια ποτέ. Και να ξέρει ότι οτιδήποτε επηρεάζει τη συνείδηση είναι επικίνδυνο γιατί επηρεάζει την κρίση του που πάντα πρεπει να είναι ακέραιη.
Παλιά 31-03-10, 09:12   #14
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v&a Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του.
Tώρα το εννοείς αυτό ?
Και αν ο άνθρωπος αυτό πεθάνει ?
Κλείνουμε τα μάτια ?
Θα το χοντρύνω τώρα...και εαν κάποια μέρα ( που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ ) συμβεί στο δικό σου παιδί, θα ήθελες να του φερθούν τόσο απάνθρωπα ?

Δεν κλείνουμε τα μάτια στα προβλήματα, ανάλογα με την ηλικία εξηγούμε στα παιδιά μας όσο πιο απλά γίνεται...τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα για τα πάντα,η κοινωνία δεν είναι αγγελικά πλασμένη και πρέπει τα παιδιά μας να το γνωρίζουν
Παλιά 31-03-10, 09:22   #15
xuito

Το avatar του χρήστη xuito

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
xuito ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μιλάμε ανοιχτά και χωρίς περιστροφές για τέτοια θέματα...

Επίσης υπάρχουν χιλιάδες βίντεο που θα μπορούσαμε να δείξουμε στα παιδιά με επίκεντρο την καταστροφή του χρήστη. Νομίζω ότι βλέποντας κάποιος τι παθαίνει ο χρήστης , ίσως να τον αποτρέψουμε στο να δοκιμάσει κάποτε...φιλοσοφίες θα μου πείτε... ας καταφέρω να κόψω το τσιγάρο και μετά μιλάω...sorry , βγήκα εκτός θέματος.

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Ο χρήστης xuito δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 09:35   #16
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ παιδια ...
πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.
Για προτεινετε και κανενα ενημερωτικο λινκ ...

Dalia μου η v&a απλα προσπαθει να σκεφτει τροπο προστασιας του παιδιου της.
Ακουγεται καπως αλλα φαντασου ενα 11χρονο να πρεπει να διαχειριστει κατι τετοιο (εναν ανθρωπο με στερητικο, εναν ανθρωπο που ψαχνει να βρει χρηματα για τη δοση του).
Η ερωτηση ανεφερε αν τον δει στον δρομο οχι λιποθυμο και καλα.Οποτε φαντασου εναν ανθρωπο να εχει παρει την δοση του και να ειναι στα "ουρανια" και ενα πιτσιρικι να του λεει "θελεις να παιξουμε".

Πιστευω μεγαλωνοντας προσαρμοζεται και η απαντηση και αυτη την στιγμη σε αυτη την ηληκια που ειναι τα παιδια μου αν με ρωτουσαν ...ειλικρινα δεν ξερω τι θα απαντουσα. Αν τον βρει λιποθυμο να ενημερωσει εναν ενηλικα, αν τον δει απλα "φτιαγμενο" να φυγει (γιατι το να παει και να τον δειχνει με το δαχτυλο λες και ειναι αξιοπεριεργο παλι δεν μου καθετε καλα)

Οταν αφορα τα παιδια μας ισως οι συμβουλες ειναι αντιθετες απο αυτα που θα πραταμε εμεις απλα και μονο για να διασφαλισουμε την ασφαλεια τους.
Και οχι δεν σταματας να εισαι ανθρωπος οταν γινεσαι γονιος αλλα τρεμεις διπλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 10:01   #17
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων

Ακουγεται καπως αλλα φαντασου ενα 11χρονο να πρεπει να διαχειριστει κατι τετοιο (εναν ανθρωπο με στερητικο, εναν ανθρωπο που ψαχνει να βρει χρηματα για τη δοση του).
Η ερωτηση ανεφερε αν τον δει στον δρομο οχι λιποθυμο και καλα.Οποτε φαντασου εναν ανθρωπο να εχει παρει την δοση του και να ειναι στα "ουρανια" και ενα πιτσιρικι να του λεει "θελεις να παιξουμε".
.
Ακριβως αυτο ! ευτυχως παντως που και αλλοι εχουν την ιδια αποψη γιατι θα ενιωθα πολυ περιεργα αν ημουν η μονη...
Σε αντίστοιχη περίπτωση με αυτο που ετυχε σε μένα το μόνο επιπλέον που θα μπορούσα να κάνω είναι να συμβουλευσω το παιδι να πάρει την αστυνομία, και αυτό ΑΝ ΕΙΝΑΙ σε ηλικία να το κάνει! εγω δεν ηξερα που αλλου να παρω νυχτιατικα! ημουν μονη κ φοβομουν!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA
Tώρα το εννοείς αυτό ?
Και αν ο άνθρωπος αυτό πεθάνει ?
Κλείνουμε τα μάτια ?
Θα το χοντρύνω τώρα...και εαν κάποια μέρα ( που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ ) συμβεί στο δικό σου παιδί, θα ήθελες να του φερθούν τόσο απάνθρωπα ?
Να κάνω και τον αντίλογο: Κι άν ο ανθρωπος αυτός πάνω στη φάση που είναι αρπάξει το παιδί σου και του κανει απο τίποτα εώς και τα πάντα? τι θα κάνεις εσυ μετα? το παιδι σου δε θα σοκαριστεί για μια ζωη? πως θα ζεις με αυτο το βαρος?
Εσύ πχ όταν δεις εναν ναρκομανή στο δρόμο δείχνεις το ενδιαφερον σου πως? Και γιατί να το κάνει το παιδί σου αν ειναι μικρο και λογικα απροστατευτο??? ( βεβεαια το τι μπορει να κανει ενα 11χρονο μονο του στο δρομο το αφηνουμε για αλλη συζητηση!) Το παιδι σου θα πρέπει να ξέρει πως ναι μεν οι άνθρωποι αυτοί είναι "άρρωστοι" αλλά πως για να πάρουν μια δόση μπορούν να κάνουν τα πάντα οπως και να τα βλάψουν.

(*Dalia ENNOEITAI πως κάνουμε διάλογο, μη ξεσηκώσουμε καμια διαμάχη στα καλα καθούμενα!)

Τέλος πιστεύω πως θα μεγαλώσω σωστά το παιδί μου οπως και όλοι οι γονεις το πιστευουν, και πως δε θα καταλήξει εκει. Οσοι δυστυχως καταλήγουν εκεί και έχω γνωστούς που ειναι η εχουν περάσει απο κεί, ειναι εν τέλη εν γνωση τους. Δε πιστευω πια αυτους που λενε " δεν ηξερα, και γιαυτο εμπλεξα" ή " με "μπλέξανε" και λοιπα . Τωρα πια υπάρχει ενημέρωση, τηλεόραση, ιντερνετ και θελω να πιστευω μεγαλύτερη γνωση απο τους νεους. Όπως οι νέοι πιστευω εγω πως μειώνουν τους αριθμους στο κάπνισμα θΕΛΏ να πιστεψω πως σιγα σιγα θα μειώσουν και τα ναρκωτικα. Η ΑΓΝΟΙΑ σκοτωνει, η ενημέρωση "φοβιζει" κ τελικα σωζει! ( ΣΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ!)
Παλιά 31-03-10, 10:12   #18
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωχ παιδια ...
πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.
τι τεχνικά θες παιδί μου ?

Παράθεση:
βρε ελενικ μου, ξες τι δεν μου άρεσε? ότι αναφερόμαστε σε άνθρωπο που έχει πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε...ξέρεις ότι και τα λεπτά ακόμη σε ναρκομανής μπορεί να αποβούν μοιραία ?
να είσαι σίγουρη ότι τα 11χρονα δεν θα πουν τον ναρκομανή έλα να παιξούμε ιδιαίτερα αν του έχεις μιλήσει..
αλλά εν πάση περιπτώση προτιμώ να ζητήσει το παιδί βοήθεια εκ μέρους του παρά να τον αφήσει να πεθάνει
( ο κουμπάρος μου είναι ναρκομανής )
Παλιά 31-03-10, 10:15   #19
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε... )
AXXX na ekei egine i "pareksighsh" ...egw dn ennoousa na adiaforhsh kai meta apo kei kai pera, alla na kanei oti de to eide ekeinh th stigmh gia th dikh toy asfaleia! to ti tha kanei meta einai allo thema. Mporei na to sizhthsei mazi sas k na vreite pia einai i kaluterh lusi!
Παλιά 31-03-10, 10:31   #20
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το παιδι σου θα πρέπει να ξέρει πως ναι μεν οι άνθρωποι αυτοί είναι "άρρωστοι" αλλά πως για να πάρουν μια δόση μπορούν να κάνουν τα πάντα οπως και να τα βλάψουν.
Συμφωνώ απόλυτα !!!

Παράθεση:
AXXX na ekei egine i "pareksighsh" ...egw dn ennoousa na adiaforhsh kai meta apo kei kai pera, alla na kanei oti de to eide ekeinh th stigmh gia th dikh toy asfaleia! to ti tha kanei meta einai allo thema. Mporei na to sizhthsei mazi sas k na vreite pia einai i kaluterh lusi!

πολύ χαίρομαι που λύθηκε και το κατάλαβα παντελώς λάθος
Ζητάω συγνώμι
Παλιά 31-03-10, 10:34   #21
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνώ απόλυτα !!!

πολύ χαίρομαι που λύθηκε και το κατάλαβα παντελώς λάθος
Ζητάω συγνώμι
noooo problem giauto sunexisa k egw th suzhthsh gia na katalaboume oloi swsta...
Παλιά 31-03-10, 11:01   #22
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως θα έπρεπε να τα συμβουλέψουμε και τι να κάνουν όταν δουν έναν ναρκωμανή στο δρόμο σε κοντινή απόσταση.
Ενα μικρό παιδί δεν θα πρέπει να κυκλοφορεί μόνο του.
Εάν παρ' όλα αυτά τύχει και είναι μόνο του, θα πρέπει να είναι ενημερωμένο για τη συγκεκριμένη κατάσταση και να γνωρίζει απο πρίν το τι να κάνει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν τι θα μπορουσα να συμβουλεψω το παιδι να κανει εαν δει εναν ναρκωμανη στο δρομο???
Να του εξηγήσουμε τη κατάσταση καθώς και τι να κάνει, βλέπε παρακάτω...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορούσα να τη συμβουλέψω είναι να αλλάξει πεζοδρόμιο και να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει.
Το παιδί σαφως και δεν μπορεί να να αξιολογήσει και να διαχειριστεί τη κατάσταση, αλλά "ο τύπος" υπάρχει. Δεν πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να αγνοούν τα προβλήματα της ζωής, αλλά να σκέπτωνται και να κάνουν κάτι γι΄αυτά.

Παράθεση:
Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του.
Αυτό ακριβώς, αλλά υπάρχει και η δράση που σας έλεγα πιο πάνω, το παιδί πρέπει να συνεχίσει το δρόμο του, να μην ασχοληθεί ΑΛΛΑ να το αναφέρει άμεσα στους γονείς του, καθώς ο "τύπος" αυτός θέλει άμεσα βοήθεια.

Πιστεύω ότι μόνο έτσι το παιδί μας θα είναι και ενημερωμένο, και δεν θα κινδυνεύει και θα συμετέχει ενεργά σε ένα μεγάλο πρόβλημα της κοινωνίας μας (με το να το πεί και να το συζητήσει με τους γονείς του). Το να του μεταδώσουμε ότι αυτοί οι "τύποι" απλά δεν υπάρχουν, δεν βοηθούμε στο να αντιληφθούν την πραγματικότητα και να ενεργούν θετικά.
Παλιά 31-03-10, 11:15   #23
mpap

Το avatar του χρήστη mpap

mpap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα ,

να σας πώ πώς απάντησαν οι γονείς μου στον αδερφό μου για το θέμα ναρκωτικών?

ρωτησε λοιπον πριν χρόνια ο αδερφος μου...τι ειναι ναρκωτικα?....γιατι τα παιρνουν?....τι κερδίζουν?

μετά τις πρώτες απαντησεις που του έδωσαν οι γονείς μου....δεν καλυφθηκε πλήρως ο μικρος τότε.......και ετσι ο πατέρας μου τον πήγε μια βόλτα στην Αθήνα να του δειξει σε τι κατασταση βρισκεται κάποιος που παιρνει ναρκώτικα και ποιο ειναι το μελλον του.......στην επιστροφή ο μικρος είχε πλέον καταλάβει και οι ερωτήσεις του πλέον ήταν άλλες.....γιατι δεν υπάρχει κάποιος να τους βοηθήσει?...γιατί αφήνουν τους κακους να πουλανε ναρκωτικά?....γιατί ο κόσμος περναει δίπλα τους και δεν τους βοηθαει να τα κοψουν????

ο αδερφός μου τότε ήταν 12 χρονων....μόλις γύρισε σπίτι εξηγουσε σε μενα και την αδερφη μου (3 χρονια μικροτερες του) με φοβερο πάθος τι είδε και κατέβαλε μεγαλη προσπάθεια να μας πεισει να μην παρει ποτε κανεις μας....

μόνο η αλήθεια βοηθάει τα παιδια να καταλαβουν και να δουν καταματα την πραγματικοτητα !!!
Ο χρήστης mpap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 13:03   #24
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ενα μικρό παιδί δεν θα πρέπει να κυκλοφορεί μόνο του.

Το παιδί σαφως και δεν μπορεί να να αξιολογήσει και να διαχειριστεί τη κατάσταση, αλλά "ο τύπος" υπάρχει. Δεν πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να αγνοούν τα προβλήματα της ζωής, αλλά να σκέπτωνται και να κάνουν κάτι γι΄αυτά.
Αυτό ακριβώς, αλλά υπάρχει και η δράση που σας έλεγα πιο πάνω, το παιδί πρέπει να συνεχίσει το δρόμο του, να μην ασχοληθεί ΑΛΛΑ να το αναφέρει άμεσα στους γονείς του, καθώς ο "τύπος" αυτός θέλει άμεσα βοήθεια.
Rasta δεν ξέρω αν το δικό σου παιδί είναι πάντα συνοδευόμενο από σας τους γονείς, αλλά εγώ τη μεγάλη μου κόρη την άφηνα σε ηλικία 11 ετών να έρχεται μόνη της από το σχολείο, καθώς και να πηγαίνει στο φούρνο που απέχει 3 κτίρια δίπλα από το δικό μας, όπως επίσης και στο σούπερ μάρκετ που βρίσκεται 5-6 κτίρια δίπλα στο δικό μας. Όπως βλέπεις όλα είναι τριγύρω μας αλλά το παιδί κυκλοφορούσε μόνο του και ήταν 11 χρονών.
Για πες μου τώρα με τη δική σου πείρα, τι θα συμβουλέψεις το παιδί σου να κάνει μόλις έρθει αντιμέτωπο με τον κάθε ναρκωμανή που μόλις πήρε τη δόση του; Δεν είπα ποτέ σε προηγούμενο ποστ τι θα κάνει το παιδί μετά, αλλά εκείνη την ώρα που θα τον συναντήσει. Ανέφερα μόνο ότι πρέπει να συμβουλέψουμε εμείς οι γονείς το παιδί κάτι, ώστε να μην αντιδράσει λάθος. Φαντάζεσαι ένα παιδί της ηλικίας αυτής να πάει κοντά και να ρωτήσει "τι πάθαται κύριε"; Εγώ δε θα ήθελα να το κάνει αυτό το παιδί μου, γιατί δε γνωρίζω τις συνέπειες που θα έχει στη σωματική και ψυχική του ακεραιότητα.
Έτσι δικιολογώ αυτό που λέω παραπάνω, ότι πρέπει να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει. Κυρίως επειδή τέτοιου είδους άτομα αν αντιληφθούν ότι τους κοιτάς περίεργα - όπως συνηθίζουν τα παιδιά - δεν ξέρει κανείς πώς μπορεί να αντιδράσουν. Άρα είναι λογικό ένα παιδάκι να κάνει ότι δεν είδε τίποτα και να αλλάξει πεζοδρόμιο.
Παλιά 31-03-10, 17:04   #25
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε Eviri,

Απάντησα στο προηγούμενο μου post επι αυτών που με ρωτάς...

Λέω, ότι το παιδί να κάνει ότι δεν είδε τίποτα, να αλλάξει πεζοδρόμιο και να ενημερώσει τους γονείς του.

Δεν βλέπω να διαφωνούμε

Τα δικά μου έχουν δεί μία - δύο περιπτώσεις, σε κάποια βόλτα μας στο κέντρο. Συζητήσαμε το γεγονός στη βόλτα μας.

Και όπως στη ιστορία που μας είπε η/ο mpap, μετά από αυτό το γεγονός, η κρίση τους άλλαξε. Βίωσαν ένα μέρος απο τη θλίψη, στεναχωρέθηκαν για τη κατάντια και πιστεύω ότι κάτι κατάλαβαν για το πώς μπορεί να καταστραφεί η ζωή σου απο τα ναρκωτικά.
Παλιά 01-04-10, 03:51   #26
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι τεχνικά θες παιδί μου ?
Πληροφοριες . Ποια ειναι τα ειδη, τι προκαλουν κατι ρε παιδια να ενημερωθω η ασχετη. Στα χρονια μου ηταν αλλα

Παράθεση:
βρε ελενικ μου, ξες τι δεν μου άρεσε? ότι αναφερόμαστε σε άνθρωπο που έχει πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε...ξέρεις ότι και τα λεπτά ακόμη σε ναρκομανής μπορεί να αποβούν μοιραία ?
Κατσε εσυ μιλας για την περιπτωση του να ειναι λιποθυμος ο ανθρωπος?
Ε εκει σιγα μην καταλαβει κανεις απο τι λιποθυμησε. Εννοειτε το 166 ή καποιον ενηλικα.

Παράθεση:
να είσαι σίγουρη ότι τα 11χρονα δεν θα πουν τον ναρκομανή έλα να παιξούμε ιδιαίτερα αν του έχεις μιλήσει..
Ειδες τι παθαινεις οταν εχεις μικρα? Σου γινεται εμμονη το ¨"ελα να παιξουμε"

Παράθεση:
αλλά εν πάση περιπτώση προτιμώ να ζητήσει το παιδί βοήθεια εκ μέρους του παρά να τον αφήσει να πεθάνει
Συμφωνω να ζητησει βοηθεια οπως ειπα παραπανω.

Κοιταξε ... ειχα πολλους κολητους που ειχαν "μπλεξει" και σε διαβεβαιω ηταν απο τα καλυτερα παιδια και κατα ενα περιεργο τροπο με προστατευαν να μην μπλεξω. Δεν θεωρω δλδ αρνητικη την συναναστροφη. Απλα το αγνωστος εκτος ελεγχου με τρομαζει λιγο .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-10, 15:36   #27
Konstantina-Kl

Το avatar του χρήστη Konstantina-Kl

Περιοχή: Εξαρχεια Αθηνα
Konstantina-Kl χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω παντως βρε παιδια, εδω στη γειτονια μου στα Εξαρχεια θα εχω παρα πολλα παραδειγματα για ναρκωτικα να της δωσω
Μια βολτα λιγο πιο κατω, στην πλατεια θα ειναι αρκετη
Παντως θα της ελεγα αν συναντησει καποιον λιποθυμο να προσπερασει και να ειδοποιησει καποιον ενηλικα. Ο Οκανα ειναι δυο στενακια πιο πανω, αυτοι ξερουν τι να κανουν

Ο χρήστης Konstantina-Kl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-10, 16:06   #28
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Lightbulb

Παράθεση:
... πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.
Ξεκίνα απο αυτά εδώ, ειδικά το πρώτο link έχει πολλή πληροφορία.

Ναρκωτικά & Αλκοόλ

Ναρκωτικά

Ναρκωτικά-Ορισμός

Τι θέλουν να γνωρίζουν οι γονείς για τα ναρκωτικά

Ναρκωτικά

http://www.e-prolipsi.gr/index.php?o...d=75&Itemid=78
Παλιά 01-04-10, 16:40   #29
alan

Το avatar του χρήστη alan

alan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χτές το βράδυ, ο 11 χρονος γιός μου (6η δημοτικού), με ρώτησε τα εξής:
  • Πως δημιουργούνται τα ναρκωτικά, στο εργαστήριο; (μου έφερε σαν παράδειγμα το Ecstasy)
  • Υπήρχαν και στις παλαιότερες εποχές ναρκωτικά;
  • Τι γεύση έχουν;
  • Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)
  • Στα κέντρα αποτοξίνωσης, δίνουν ναρκωτικά; (στους χρήστες)
Απάντησα στις ερωτήσεις του, προσπαθώντας να καλύψω όλες του τις απορίες.

Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα, είναι ενημερώμένος απο φυλλάδια, βιβλία, κλπ (όσο αυτό είναι δυνατό για την ηλικία του).

Rasta εισαι πολλη καλη μαμα, αποδειξη οτι το παιδί σου δεν διστασε να σε ρωτήσει, σε εμπιστευτηκε και συγχαρητήρια.
Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-10, 16:45   #30
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Talking

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Rasta εισαι πολλη καλη μαμα
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά για να ξέρεις, η μάνα του είναι καλύτερη απο εμένα
Παλιά 02-04-10, 01:18   #31
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν ο αδερφος μου εγω 18 και εκεινος 6 γυρναγαμε απο βολτα στο κεντρο της αθηνας και ειδαμε στην ομονοια (τοτε ητανε στον σταθμο τα στεκια τους ) 3-4 να κανουν ολα τα σχετικα ητανε γιαγιαδες,μαναδες κλπ που τραβαγνε τα παιδια τους μακρια και τους γυρναγανε τα κεφαλια (ασχετα οτι τα πιτσιρικια πορσπαθουσαν να γυρισουν να δουν)..η μονη τοτε που εκατσα λιγο πιο μακρια και εξηγησα (οτι μπορουσα τοτε να εξηγησω και εγω σε ενα 6χρονο που με ρωταγε) ημουνα εγω...τα ειπα ολα...οτι ειναι αρρωστοι,οτι αυτο οτι εκεινο....

σαφως και στο παιδι μου θα πω πραγματα οταν βεβαια με ρωτησει ή μας δοθει καποια ευκαιρια (να δουμε κατι στο δρομο) (ειδικα εδω στην περιοχη που ζουμε το κακο ειναι μεγαλο) και η ερωτηση που εθεσα παραπανω ητανε πιο πολυ για να ξεκινησει μια κουβεντα του τι θα μπορουσαμε να πουμε στα παιδια μας για αυτο το θεμα...τωρα βεβαια που το καλοσκεφτομαι ισως και να τη στειλω στο πατερα της γιατι εχω τετοιο θυμο με αυτο το θεμα που δεξερω εαν της τα περασω σωστα....

μια απορια ....τους ανοιγουμε εμεις συζητηση ή περιμενουμε πρωτα να μας ρωτησουν????(το μονιμο αγχος μου ειναι αυτο .....θα με θυμαστε και απο τις αλλες τετοιου ειδους αποριες...
Παλιά 02-04-10, 01:34   #32
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
μια απορια ....τους ανοιγουμε εμεις συζητηση ή περιμενουμε πρωτα να μας ρωτησουν????
Φυσικά και να ξεκινήστε τη συζήτηση εσείς!

Αναλογα με την ηλικία του παιδιού, κάτι θα έχει αντιληφθεί απο το περιβάλλον του (tv, περιοδικά, φίλοι, κλπ.), οπότε γιατί να μην του μιλήσετε εσείς πρώτα;
Παλιά 02-04-10, 01:49   #33
yasemi

yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλα βεβαια προς το παρον ειμαστε μικρες και λυνουμε αλλες αποριες....απλα ρωταω γιατι δε ξερω πως ειναι το σωστο...τυπου ...καλημερα σημερα θα μιλησουμε για τα ναρκωτικα..αλλο να δεις κατι εξω και να το παρεις σαν αφορμη για συζητηση....
Παλιά 02-04-10, 01:59   #34
Rasta

Rasta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, όταν έρθει η ώρα, λες... σήμερα θα μιλήσουμε για τα ναρκωτικά!

Μπορείς να κάνεις το εξής: Αγόρασε ένα σχετικό βιβλίο για παιδιά και δώσε το να το διαβάσει. Μετά κάνετε συζήτηση.

Ετσι έκανα εγώ, με άλλο όμως θέμα (sex).

Για τα ναρκωτικά (καθώς και για άλλα θέματα) τους ξεκινάγαμε εμείς τη συζήτηση.
Παλιά 09-04-10, 19:10   #35
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πωπωπω, δύσκολο μου φαίνεται το "καλημέρα σας, σήμερα θα μιλησουμε για τα ναρκωτικά". Εναλλακτική δεν υπάρχει; Και κάτι άλλο ρε κορίτσια, όπως προσωπικά το σκέφτομαι, πιστέυω ότι η κάθε στιγμή του εφήβου είναι διαφορετική, δηλ. σήμερα του εξηγούμε ή του δείχνουμε με πραγματικό συμβάν τί άκριβώς συμβαινει με τους χρήστες, όλα καλά το παιδί κατάλαβε και μεις σίγουρες με την συνείδησή μας ότι πράξαμε το σώστο συνεχίζουμε τη ζωή μας ήσυχες. Και ποιός μου λέει εμένα ότι στην ηλικία των 15 που ο έφηβος αρνείται την ίδια του την οικογένεια δεν θα πέσει θύμα τους; Πώς θα μπορέσει να με ακούσει αφού θα βρίσκεται στη φάση της επανάστασης; Δεν ξέρω, ειλικρινά διχάζομαι και προβληματίζομαι με τέτοιες σκέψεις. Σίγουρα μια φωνούλα μου απαντά ότι αν χτίσω μια σχέση εμπιστοσύνης με το παιδί μου -κάτι που ποροσπαθώ καθημερινά με νύχια και με δόντια- δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο αλλά πώς θα είμαι σίγουρη ότι αυτή η σχέση είναι υγιείς; Σόρρυυυυυυ αν σας κούρασα αλλά προβληματίζομαι συνεχώωωωωως
Ο χρήστης ippoliti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 19:53   #36
Κατερινα_

Κατερινα_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με το ΚΕΘΕΑ και να ζητησεις βοηθεια οπου καταλληλα ατομα θα σου δωσουν απαντησεις σε οτι σε απασχολει χωρις να βλαψεις το παιδι...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές