Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομφαλός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 6 δημοσιεύσεις

  • rena

    rena 5 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 5 δημοσιεύσεις

  • polina26

    polina26 5 δημοσιεύσεις

Ναι Νικη μου,επεσε ο δικος σας?Εμας ειχε πεσει στις 10-12 μερες περιπου.Μολις επεσε ειχε ακομη λιγο ξεραμενο αιμα και φοβομουν να τον βαλω κατευθειαν στο νερο (νομιζα οτι ηταν πληγη ακομα) αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα και τον βαλαμε κανονικα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα Ρενάκι μου ναι... έπεσε προχτές το βράδυ όμως έχει ξεραμένο αίμα και εγώ φοβάμαι να την κάνω μπανάκι ... να την κάνω λες?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να τη κάνεις πλέον μπανάκι, απλώς για μερικές μέρες ακόμα να είσαι λίγο προσεκτική και να σκουπίσεις καλά την περιοχή μετά.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω να σου πω φοβομουνα και στις 15 μερες πηγαμε στην παιδιατρο και μας ειπε να τον βαλουμε γιατι λεει εκλεισε και πολυ καλα μαλιστα :shock: .Οντως μολις τον σκουπισαμε μετα το μπανιο με την πετσετουλσ εφυγε ολο το ξεραμενο αιμα και ηταν μια χαρα.Μετα τον εβαλα για 3-4 μερες ακομη cetavlon (απο το φοβο μου,οχι οτι χρειαζοταν :lol: ) και μια χαρα.

 

Τωρα εσας δεν ξερω πως ειναι αλλα αν φοβασαι ασε να περασουν 2-3 μερες και τον βαζεις μετα,για να εισαι σιγουρη

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τον έκανα μπάνιο κανονικά πριν πέσει ο αφαλος. Η παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να σκουπίζω καλά τον αφαλό μετά.

Μία από τα ίδια.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Οι μισοι λενε να κανεις μπανιο το νεογνο πριν πεσει ο αφαλος και οι αλλοι μισοι οτι δεν χρειαζεται, μονο τοπικα.

Τι ισχυει τελικα απο ολα αυτα?

 

Καπου μαλιστα ειχα διαβασει οτι και 40 μερες να μην το κανεις μπανιο δεν παθαινει τιποτα. :shock: Ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοούν να μην το βάλεις μέσα στην μπανιέρα για 40 μέρες αν και εγώ δεν βλέπω το λόγο.

 

Βασικά το σύνηθες είναι να κάνεις μπάνιο το μωρό κρατώντας το κάτω από τη βρ'υση μπρρούμυτα ώσπου να πέσει ο λώρος, έτσι ώστε να μην βραχεί (πολύ τουλάχιστον) , και μετά να στεγνώνεις πολύ καλά τον αφαλό - εμάς μας είχε πει να χρησιμοποιούμε καθαρό οινόπνευμα.

Όταν πέσει ο λώρος, το κάνεις κανονικά μπάνιο στην μπανιέρα.

 

Όσο για την συχνότητα του μπάνιου, νομίζω ότι (τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο) χρειάζεται κάθε μέρα γιατί βοηθάει και στην ανάπτυξη... (πώς ποτίζουμε τα φυτά;; εεεε ένα τέτοιο πράγμα!!!!)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επεσε στις 11 μέρες. Τον έκανα μπάνιο κανονικά από την 5 μέρα που τον φεραμε στο σπίτι μετά από συμβουλή της παιδιαάτρου. Ακομα όμως του βάζω μπεταντιν για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί να είναι το δεύτερο νινί μας αλλά οι απορίες υπάρχουν... Έπεσε πριν λίγη ώρα ο λώρος του μπέμπη, είναι 5 ημερών μόνο και ανησυχώ... Μήπως είναι νωρίς ? Επίσης πώς πρέπει να τον φροντίζω τώρα ?

Δεν μπορώ να βρώ τον παιδίατρο στο τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι 5 μέρες, τόσο έπεσε και την δικιάς μου. Να μην ανυσυχείς.

Σε εμένα ο παιδίατρος είχε πει να τον καθαρίζω ελαφρά με μια μπατονέτα βουτηγμένη σε κόκκινο ιώδιο αλλα το καλύτερο θα ήταν να μιλούσες με το γιατρό σου.

Και με την ευκαιρία να σας ζήσει και καλή λοχεία σε σένα!

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

μαριλενακι να σου ζήσει!!!

της δικιάς μας μας έπεσε στις 10 μέρες, αλλά μέχρι τότε αλλά και κάνα 10ημερο μετά μας είχε πει και βαζαμε ταμποναριστά οινόπνευμα πάνω σε αποστειρωμένη γαζα (σε κάθε αλλαγη).νομίζω όμως ότι και στις 5 μέρες που έπεσε είναι φυσιολογικό...δεν πρέπει να ανησυχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στην μεγάλη μου είχε πέσει σε 5 μέρες, δεν είναι κάτι ανησυχιτικό, τώρα στο μωρό ο παιδίατρος μου είχε πει να ρίχνω λίγο οινόπνευμα κατευθείαν πάνω και να το σκουπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς νωρίς του έπεσε 5-6 ημερών, μάλλον από το τρίψιμο της πάνας

 

Μάλιστα έμεινε ένα κακαδάκι πάνω και δεν το τραβήξαμε με αποτέλεσμα να βγάζει λίγο αίμα από εκεί για 2 μέρες.

 

Εγώ πανικοβλήθηκα, πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο και μου είπε να το αφαιρέσω με τη γαζούλα και οινόπνευμα και ότι θα σταματήσει η αιμοραγία.

 

Όντως θυμήθηκα ότι στον πρώτο μου γιο είχε πέσει 8 ημερών και μάλιστα ήταν η μέρα που θα ερχόταν η παιδίατρος για επίσκεψη και θυμάμαι ότι του το καθάρισε με πίεση και πως εγώ κοιτο[υσα με φόβο. έτσι πήρα το θάρρος και το έκανα με πολύ φόβο μόνη μου και τελικά δεν ξαναέβγαλε αίμα.

 

Στο λέω για να το έχεις υπόψη, με το που πεφτει το καθαρίζεις καλά από κακαδάκια..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μίλησα και με τον παιδίατρο χθες και μου είπε ΟΚ. Του καθάρισα και τα κακαδακια του και έχουμε έναν τέλειο αφαλο πλεον !!!

Αχ, συγκινήθηκα παλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα κοριτσια.

εχω παθει μια συγχηση με τον ομφαλο του μπεμπη μου.

με τι πρεπει να τον περιποιουμε;

με betadine η' με καθαρο οινοπνευμα;

εσεις τι κανατε;

ο παναγιωτακης μου ειναι 11 ημερων,δεν εχει πεσει ακομα.

περιμενω απαντηση με αγωνια....[/b]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...