Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΣΤΕΟΣΗ


Recommended Posts

γεια σας ειμαι μελος εδω και παρα πολυ καιρο αν και δεν προλαβαινω να γραφω σας διαβαζω συχνα και οποτε μου το επιτρεπει ο μικρουλης μου

εχω ενα αγορακι 15 μηνων προωρο ο οποιος οταν γεννηθηκε επαθε εγγεφαλικη αιμοραγια 3ου βαθμου.εδω και 3 μηνες η περιμετρος του κεφαλιου του δεν εχει παρει ουτε μισο εκατοστο..παραμενει στα κατωτατα φυσιολογικα ορια.

καναμε ενα τσεκαπ και μου μιλησαν για μικροκεφαλια ακομη και για νοητικη στερηση(απεξω απεξω)

μετεπειτα εγινε ενα μινι ιατρικο συμβουλιο με την παιδιατρο τον νευρολογο και την φυσιοθεραπευτρια που εχουν αναλαβει τον μικρουλη μου και μου ειπαν οτι ειναι καλα και οτι απλα εχει αλλους ρυθμους αναπτυξης ως προωρο και οτι απο εδω και περα θα ειναι υπο στενη ιατρικη παρακολουθηση για να δουμε την πορεια του κεφαλιου του(να σημειωσω οτι οι ραφες του κεφαλιου του τεινουν να κλεισουν και οτι πλεον μιλαμε και για συνοστεοση στο μετωπο)

χθες στην επισκεψη μας στην παιδιατρο τα αποτελεσματα μετρησης περιμετρου κεφαλης ηταν παλι απογοητευτικα!!! στασιμος στα 44εκ.μου συστησε να παω σε νευροχειρουργο στο παιδων να κανει και εκεινος μια εκτιμηση του μικρου μου (μηπως χρειαστει αξονικη η αλλες εξετασεις η ακομη και χειρουργειο να ανοιξουμε την ραφη στο μετωπο)

 

δεν ξερω τι να κανω πια εχω τρελαθει...αυτο το παιδακι απο την ωρα που γεννηθηκε τραβιεται απο γιατρο σε γιατρο και ενω ολα κυλουσαν καλα τωρα.....αυτο ενα νεο βουνο μπροστα μας

σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε κατι η αν υπαρχει καποια κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια ας μου πει κατι μια συμβουλη η εστω ας κανει μια ευχουλα για τον μικρο σπυρο μου

σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι για να σε βοηθήσω.Η γνώμη μου πάντως είναι να τον πας σε νευροχειρούργο όπως σου είπανε.Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ δύσκολο αλλά πρέπει να κάνεις κουράγιο και να εξοπλιστείς με υπομονή....

Ο Τασούλης μου κι εγώ σου ευχόμαστε τα καλύτερα για τον Σπυράκο σου!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα, έχω παρακολουθήσει και αλλού την ιστορία σου :( δεν ξέρω για να σε βοηθήσω.... σου στέλνω ομως ΟΛΕΣ μου τις ευχές και θα κανω και προσευχούλα γιά το μωράκι σου. Ευχομαι όλα να πάνε καλά!

ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩ!!!!!! ΧΑΘΗΚΕΣ???00574b.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!:DΔεν εχω αντιστοιχη εμπειρια,ως προς το παθολογικο κομματι τουλαχιστον, αλλα ενιωσα την αναγκη να κανω χιλιες ευχες για τον μικρο σου Σπυρο!Μακαρι να τελειωσει γρηγορα η ταλαιπωρια σας !Ξερω οτι τωρα ολα μπορει να σου φαινονται βουνο και να μην βλεπεις φως πουθενα,αλλα πρεπει να βρεις τη δυναμη μεσα σου να το παλεψεις...να γελας στον Σπυρακο και μ ενα σου χαδι και χαμογελο θα παιρνει δυναμη αυτος απο σενα κι εσυ απ αυτον!Το χω νοιωσει το συναισθημα,κι ας μην εχω παιδια...Επισης θελω να σου πω οτι το παιδων στην Αθηνα ειναι το τοπ νοσοκομειο της Ελλαδας και των Βαλκανιων.Ειστε σε καλα χερια!Και ειναι πολυ ενθαρρυντικο τ' οτι σας ειπαν οτι η αναπτυξη αργει γιατι το μωρακι σας γεννηθηκε προωρο.Ακου τους γιατρους αλλα ακου και την καρδια σου...μια μανα μονο μπορει να ξερει αν το παιδι της ειναι καλα!Καλη δυναμη και ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα πανε!Οι προσευχες και η σκεψη ολων μας θα σας συνοδευουν.Ευχομαι την επομενη φορα που θα μπεις να χεις ευχαριστα να μας πεις!Φιλια σε σενα και στον Σπυρακο σου!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μου σου ευχωμαι να πανε ολα καλα για τον Σπυρακο σου.εχε δυναμη και πιστη στην παναγιτσα που ολα τα παιδακια ειναι και δικα της,και να δεις που θα γινει καλα.

σε καταλαβαινω που νιωθεις ετσι γιατι κι εγω περναω δυσκολα με τον μικρο μου αλλα ειναι ανθρωπινη αδυναμια και να λυγιζουμε αλλα και να νιωθουμε καποιες φορες απογοητευμενοι.

πρεπει να σαι δυνατη για εκεινον για να του δινεις χαρα και να σε βλεπει να χαμογελας για να γινει γρηγορα καλα.σημερα που θα κανω ευχελαιο για τον μικρο μου θα προσευχηθω και για το δικο σου παιδακι γιατι ολα τα παιδακια ειναι ολονων μας,ειδικα οταν ειναι και αρρωστα....

Η παναγιτσα μαζι σας..

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου για το μωράκι σου να πάνε όλα μα όλα καλά!!!!!!!!

Δεν ξέρω τίποτα για την μικροκεφαλία και συνοστέοση

αλλά προσεύχομαι για τον μικρούλη σου!!!!

και για όλα τα παιδάκια που έχουν προβλήματα υγείας!

Κρίμα τόσο μικρούλια και να περνάνε τόσα πολλά!!!

 

Όλα να πάνε καλά!!!! φιλάκια πολλά στο μικρούλη σου!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να αποφυγουμε το χειρουργειο και να ειναι ολα καλα οπως πριν μακαρι ...δεν εχω κατι αλλο να πω εκτος απο το να περιμενω μεχρι την τριτη που εκλεισα το ραντεβου με τον νευροχειρουργο (και απο οτι διαβασα απο καποιο μελος ειναι πολυ καλος και εκανε το χειρουργειο στο παιδακι της)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Ολα καλά να πάνε στο Σπυράκο σου. Εύχομαι η Παναγία να είναι μαζί σας και να σας βοηθήσει. Να μου τον φιλήσεις, κι ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ.

Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε γμτ τελικα υπαρχει συνεχεια ε?

τι να σου πω?ευχομαι να τελειωσει γρηγορα η ταλαιπωρια του μικρου να ειναι ολα καλα...

πανε στον γιατρο που σε ειπανε και βλεποντας και κανοντας..

στεναχωρεθηκα πολυ και ευχομαι τα καλυτερα για τον σπυρακο!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ

εψαξα και μεσω νετ και εχω ενημερωθει αρκετα πλεον για το τι μπορει να αντιμετωπισω

ο νευροχειρουργος που θα παμε ειναι ο σφακιανος και εμεθα τα καλυτερα γιαυτον οποτε σαυτο το θεμα ειμαι τουλαχιστον λιγακι ησυχη

βεβαια το αγχος δεν παυει να υπαρχει οπως και η αγωνια και ο φοβος αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι στην αρχη

 

τωρα περιμενω πως και πως την τριτη να δουμε τι θα μας πει....μπορει να ακουσω δυσαρεστα μπορει ομως με την εμπειρια του αυτος ο γιατρος να μας βοηθησει και ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Η Τρίτη λοιπόν είναι η μεγάλη μέρα.

Σου εύχομαι να ακούσεις μόνο ευχάριστα!!!!!!

Θα περιμένουμε με αγωνία!

Καλή δύναμη σε σας και τον Σπυράκο σας!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ

εψαξα και μεσω νετ και εχω ενημερωθει αρκετα πλεον για το τι μπορει να αντιμετωπισω

ο νευροχειρουργος που θα παμε ειναι ο σφακιανος και εμεθα τα καλυτερα γιαυτον οποτε σαυτο το θεμα ειμαι τουλαχιστον λιγακι ησυχη

βεβαια το αγχος δεν παυει να υπαρχει οπως και η αγωνια και ο φοβος αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι στην αρχη

 

τωρα περιμενω πως και πως την τριτη να δουμε τι θα μας πει....μπορει να ακουσω δυσαρεστα μπορει ομως με την εμπειρια του αυτος ο γιατρος να μας βοηθησει και ολα να πανε καλα

Kαλη επιτυχια Μπεμπουλη!:DΟλη η θετικη μας ενεργεια ειναι μαζι σου!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

την τριτη ειναι οντως η μεγαλη μας μερα αν και την τρεμω γιατι συνηθως ειμαι ανθρωπος που παντα προετοιμαζεται για τα χειροτερα

ευτυχως που ο αντρας μου ειναι ψυχραιμος χαρακτηρας και καπως εχω καποιον να με συγκρατει

Link to comment
Share on other sites

την τριτη ειναι οντως η μεγαλη μας μερα αν και την τρεμω γιατι συνηθως ειμαι ανθρωπος που παντα προετοιμαζεται για τα χειροτερα

ευτυχως που ο αντρας μου ειναι ψυχραιμος χαρακτηρας και καπως εχω καποιον να με συγκρατει

Θα θελα να σου πω καποια πραγματα που αποκομισα απο προηγουμενη εμπειρια μου.Ξερω οτι θα πας στο ραντεβου με χιλιες δυο αποριες και με μονη ελπιδα ν ακουσεις κατι ευχαριστο.Μην στενοχωρεθεις ομως αν δεις οτι δεν παιρνεις ξεκαθαρες απαντησεις.Μην στενοχωρεθεις αν δεν δεις μια ηλιαχτιδα μες στο σκοταδι.Απο προηγουμενη εμειρια μου θα σου πω οτι λενε μονο τα βασικα,περιφραστικα και λακωνικα.Υπαρχει δυστυχως ο φοβος της ευθυνης.Μια λαθος λεξη,μια υποβοσκουσα ελπιδα να δωσουν θα κριθουν αυστηρα.Δωσε λιγο χρονο και οπλισου με υπομονη και κουραγιο.Αν δειξεις οτι εισαι ψυχραιμη και γενναια θα μαθαινεις ολο και περισσοτερα δεδομενα,αν υπαρχουν.Και οταν ερθει το πληρωμα του χρονου θ ακουσεις και το πρωτο ευχαριστο κι ενθαρρυντικο μηνυμα! Εξαλλου δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαρα για εναν γιατρο απ το να ειναι αγγελιοφορος ευχαριστων μηνυματων.Σωστα?Σου ευχομαι καλη δυναμη και να ρθει γρηγορα η στιγμη που ολα αυτα θα ειναι ενα μακρινο παρελθον!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ που έχουν κρανιοσυνοστέωση, το κεφάλι τους είναι στις μικρότερες μετρήσεις, δηλ. έχουν μικροκεφαλία. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν αναπτύσσεται σωστά. Από την στιγμή που έχουν ανοιχτεί οι ραφές το παιδί δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, ας είναι οι μετρήσεις στα κατώτερα όρια.

 

Ο Σφακιανός είναι πάρα πολύ καλός και ότι σας πει φυσικά και θα τον ακούσετε πιστά.

 

Νευρολόγο ή παιδονευρολόγο έχετε???

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

παιδονευρολογο εχουμε τον γιουρουκο ειναι και αυτος πολυ καλος και μου ειπε οτι πρεπει να τον παρακολουθουμε με την παιδιατρο τωρα πια και αν δεν μεγαλωνε το κεφαλι του θα επρεπε να δουμε αλλιως τι θα κανουμε

ετσι σε συνεργασια με την παιδιατρο αποφασιστικε να παμε στον σφακιανο

 

την τριτη θα παρω μαζι μου ολο το ιστορικο του και του νευρολογου το χαρτι με την δικη του εκτιμηση και θα παω....

 

περνανε οι μερες ευτυχως αλλα η καρδια μου εχει αρχισει και χτυπα δυνατα και ο υπνος μου ειναι ανυσηχος

 

αχ μακαρι να πανε ολα καλα ακομη και για χειρουργειο να μας πει μακαρι ολα να πανε καλα και να αναπτυχθει φυσιολογικα οπως ολα τα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά με το παλικαρακι σου.Να τελειώσει και ο δικός σου γολγοθάς οπώς και ο δικός μου και όλων των μαμαδων που΄εχουν πρόβλημα τα παιδάκια τους οσο πιο γρήγορα γινεται. Να γίνουν τα παιδακια μας καλά τιποτα αλλο δεν ευχομαι.

Ο Γιουρούκος είναι πολύ καλός και ο Σφακιανός επίσης.

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου να πάνε όλα καλά. Διάβασα το θέμα σου γιατί έχω και εγώ μια μπεμπούλα 17 μηνών και γεννήθηκε ελλειποβαρή. Το κεφαλάκι της είναι 44 εκ. και μεγαλώνει μισό μισό εκ. τη φορά περίπου και η γραμμή μας έχει κατέβει αρκετά.. Ο γιατρός δεν μου είπε κάτι ανησυχητικό ακόμα!!!τον είδα σκεφτικό την τελευταία φορά αλλά η μικρή δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα προς το παρόν....

Μήπως λέω εγώ τώρα δεν ξέρω, για μερικά παιδάκια είναι φυσιολογικό το μικρό κεφαλάκι? Ειδικά όταν έχουν γεννηθεί μικρότερα? Εύχομαι να είναι για όλους μας όλα καλά και να μην υπάρξει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα...Καλή επιτυχία εύχομαι και στο μικρούλη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...