Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-10-09, 11:24   #1
katkar1

katkar1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Ιναδένωμα Συμβουλή για Κατάλληλο Γιατρό

Καλημέρα σε όλες/όλους,

Συγχαρητήρια για αυτό το φόρουμ, που φαίνεται πραγματικά φιλικό, ζεστό και φιλόξενο. Είμαι 31 και αν και δεν έχω γίνει ακόμη μανούλα, ανυπομονώ γι' αυτό!

Γράφω για να ζητήσω μια συμβουλή. Πριν μία εβδομάδα έκανα τον ετήσιο προληπτικό έλεγχο και το πρώτο μου υπερηχογράφημα μαστού. Ο γιατρός μου διέκρινε ένα ογκίδιο και το πόρισμά του ήταν ινοαδένωμα 8 χιλιοστών. Με καθησύχασε και μου είπε πως δεν έχει αμφιβολία ότι πρόκειται για ινοαδένωμα γιατί έχει πολύ ξεκάθαρα όρια. Μου πρότεινε να το ξαναδούμε μετά από 6 μήνες μην τυχόν έχει μεγαλώσει, γιατί αν τα ινοαδενώματα μεγαλώνουν πολύ τα αφαιρούν, αλλά και πάλι επεσήμανε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για κακοήθεια. Να επισημάνω ότι δεν έχω ιστορικό καρκίνου του μαστού στην οικογένεια.

Γενικά του έχω εμπιστοσύνη γιατί με παρακολουθεί καιρό καθώς και την αδερφή μου και τη μητέρα μου. Επίσης έχει κάνει μεταπτυχιακό στην ανάγνωση των υπερήχων. Παρ' όλα αυτά εγώ λιγάκι ανησυχώ και θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη για να σιγουρευτώ ότι είναι ινοαδενωμα. Δεν ξέρω από αυτά και ίσως γι' αυτό ο φόβος μου να είναι παράλογος...Από την άλλη και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να έχω κάτι άλλο με ταράζει πάρα πολύ και με κάνει να φοβάμαι πάρα πολύ να πάω σε γιατρό...

Έχω δύο ερωτήσεις λοιπόν...να πάω σε δεύτερο γυναικολόγο ή σε ογκολόγο? Και αν πρόκειται γισ ογκολόγο θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον στη Θεσσαλονίκη?

Με συγχωρείτε για το μακρύ μήνυμα και ανυπομονώ για την απάντησή σας.
Ο χρήστης katkar1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-10-09, 12:31   #2
mpempoulis

mpempoulis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στη Θεσσαλονίκη και σε όλη τη βόρεια Ελλάδα κορυφή θεωρούνταν ο μαστολόγος Τούσης. Τον είχα επισκεφτεί στα 19 μου για τον ίδιο λόγο και μου το αφαίρεσε με μια επέμβαση ρουτίνας στον Άγιο Λουκά. Ωστόσο, ήταν και τότε μεγάλος σε ηλικία και δεν ξέρω αν εργάζεται ακόμα.

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για κάποιον Χατζηπαπά (το όνομα ίσως είναι Χατζημπαπάς...δεν το θυμάμαι ακριβώς δυστυχώς) ο οποίος είναι στο Θεαγένειο. Μου είπαν ότι είναι νεότερος από τον Τούση και κορυφή σε τέτοια θέματα.

Μην αγχώνεσαι καθόλου πάντως. Τα ινοαδενώματα είναι τα μοναδικά που δεν εξαλίσσονται σε κακοήθεις όγκους. Μπορεί να τα έχεις χρόνια και να παραμένουν τα ίδια. Και δημιουργούνται από ορμονικές αλλαγές.

Με το καλό να μείνεις σύντομα έγκυος!!! Μην ασχολείσαι καθόλου στην παρούσα φάση με τα ινοαδενώματα (εννοώ μη σε αγχώνει το θέμα αυτό). Δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα ούτε στο θηλασμό, μπορείς να θηλάσεις κανονικά αν το επιθυμείς.

Όσο για την ερώτηση γυναικολόγος ή ογκολόγος, εγώ θα έλεγα ειδικό μαστολόγο σαν τους δύο που σου πρότεινα.

Αν μάθεις κάτι για κάποιον άλλο γιατρό, please ενημέρωσε κι εμένα. Με ενδιαφέρει κι εμένα άμεσα το θέμα.

Φιλιά και όλα να πάνε καλά!!!
Ο χρήστης mpempoulis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-09, 14:49   #3
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα,ειμαι η λια.
δεν ξερω να σου προτεινω κανεναν γιατρο,σου γραφω ομως για να σου πω,οπως κ η προηγουμενη κοπελα,οτι το ιναδενωμα δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχησει.ειναι σα μια ελια που πρεπει να παρακολουθεις τακτικα.η μαμα μου εχει ιναδενωμα στο στηθος απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δεν εχει χρειαστει προς το παρον να κανει κατι παραπανω απο υπερηχο μαστου καθε 6 μηνες.κι εγω ξερω οτι προκαλουνται απο ορμονικη αλλαγη.
με το καλο να ελθει το παιδακι που επιθυμεις...τη μητερα μου την παρακολουθει ειδικος μαστολογος,κ ποτε δεν μας ειπαν οτι χρειαζεται ογκολογος.
Παλιά 04-10-09, 15:53   #4
katkar1

katkar1 χωρίς αξιολόγηση
Smile

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τίς άμεσες απαντήσεις και για τα καλά σας λόγια! Μπορώ να πω ότι ηρέμησα αρκετά και θα σκεφτώ πιο ψύχραιμα τις επιλογές που μου προτείνετε.

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σε σας και θα ξαναεπικοινωνήσω!

Φιλιά
Ο χρήστης katkar1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές