Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να δίνω τα φάρμακα;τα κάνει εμετό!!!


Recommended Posts

Έχουμε ωτίτιδα κ από χτες ξεκινήσαμε θεραπεία.όλη μέρα οκ μια χαρά με τα φάρμακα.το βράδυ όμως...του δίνω στις 8 κατι σταγόνες για τον λαιμό κ στις 8,30 την αντιβίωση.μετά γάλα κ μετά κάνει εμετό.χτες έδωσα πρώτα το γάλα κατά τις 8 κατά τις 8κ κατι σταγόνες κ μετά αντιβίωση κ μετά έκανε εμετό.εκεί που έπινε 270μλ γάλα τώρα πίνει 100-120μλ.ενώ στην διάρκεια της μέρας τρώει κανονικά.

Το πρωί δίνω γάλα-αντιβίωση-σταγόνες κ είναι εντάξει δεν κάνει εμετό.με τι σειρά να τα δίνω;τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω οταν χρειαζοταν να παρει ο μικρος αντιβιωση του εδινα πρωτα τα φαρμακα και μετα το γαλα.ιδιες ωρες με εσενα.μηπως τον ενοχλει ο τροπος που του τα δινεις;αν του τα δινεις ενω ειναι λιγο κοιμισμενος.εγω επαιρνα την πιπιλα απο το μπιμπερο του το εβαζα στο στομα και εριχνα μεσα με τη συριγγα την αντιβιωση ετσι δεν την εβγαζε γιατι νομιζε οτι ηταν κατι οπως το γαλα και κατευθειαν βιδωνα και το μπιπερο και επινε το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν χρειαζοταν να παρει ο μικρος αντιβιωση του εδινα πρωτα τα φαρμακα και μετα το γαλα.ιδιες ωρες με εσενα.μηπως τον ενοχλει ο τροπος που του τα δινεις;αν του τα δινεις ενω ειναι λιγο κοιμισμενος.εγω επαιρνα την πιπιλα απο το μπιμπερο του το εβαζα στο στομα και εριχνα μεσα με τη συριγγα την αντιβιωση ετσι δεν την εβγαζε γιατι νομιζε οτι ηταν κατι οπως το γαλα και κατευθειαν βιδωνα και το μπιπερο και επινε το γαλα.

 

Έχουν ωραία γεύση δεν τίθετε θέμα να τον ξεγέλασω για να το πιει.χτες το έδωσα με σύριγγα.το πρωί κ το βράδυ με το κουτάλι.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω μετά.να δώσω συμπλήρωμα φαρμάκου;Έως τώρα δεν έδωσα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μάλλον είναι στις σταγόνες...πάλι τα ίδια είχαμε τώρα.δίνω σταγόνες,μετά από 10 λεπτά γάλα.πίνει το μισό κ το έβγαλε κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω δώσει δεν θυμάμαι πόσες φορές όλα τα είδη των φαρμάκων κι ελπίζω κάτι από αυτά να σε βοηθήσει. Είναι πιθανό το γάλα να του έρχεται βαρύ μετά τα φάρμακα και να το βγάζει.Επίσης, αν το κάνει εμετό, ο παιδίατρος μου είχε πει να μη δίνω συμπληρωματική δόση γιατί μπορεί να του κάνει και κακό. Ό,τι πήρε πήρε. Η αντιβίωση προκαλούσε σε όλα μου τα παιδιά ανορεξία και νομίζω είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Ίσως γι'αυτό ο μικρός σου δεν πίνει όλο το γάλα. Καλύτερα όμως για τον εμετό να ρωτήσεις το γιατρό σου μήπως μπορείς να κάνεις κάτι. Επίσης, πριν την αντιβίωση δίνω πάντα ένα κουταλάκι γιαούρτι, επειδή αποτρέπει τον ΄κίνδυνο εμφάνισης στοματίτιδας και στομαχικής διαταραχής που προκαλείται από τις αντιβιώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Έχω δώσει δεν θυμάμαι πόσες φορές όλα τα είδη των φαρμάκων κι ελπίζω κάτι από αυτά να σε βοηθήσει. Είναι πιθανό το γάλα να του έρχεται βαρύ μετά τα φάρμακα και να το βγάζει.Επίσης, αν το κάνει εμετό, ο παιδίατρος μου είχε πει να μη δίνω συμπληρωματική δόση γιατί μπορεί να του κάνει και κακό. Ό,τι πήρε πήρε. Η αντιβίωση προκαλούσε σε όλα μου τα παιδιά ανορεξία και νομίζω είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Ίσως γι'αυτό ο μικρός σου δεν πίνει όλο το γάλα. Καλύτερα όμως για τον εμετό να ρωτήσεις το γιατρό σου μήπως μπορείς να κάνεις κάτι. Επίσης, πριν την αντιβίωση δίνω πάντα ένα κουταλάκι γιαούρτι, επειδή αποτρέπει τον ΄κίνδυνο εμφάνισης στοματίτιδας και στομαχικής διαταραχής που προκαλείται από τις αντιβιώσεις.

 

Ευχαριστώ...γιαούρτι του δίνω σχεδόν κάθε μέρα για απογευματινό.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα παιδάκια που έχουν ωτίτιδα, έχουν ένα "θέμα" με το γάλα... επειδή τους ενοχλούν τα αυτάκια.

Μήν τον πιέζεις να πιει παραπάνω.

Όσο για τον εμετό. Δώσε τα φάρμακα και άσε να περάσει καμιά ώρα και μετά δώσε το γάλα....

Μιλάω με βάση την εμπειρία μου.... η κόρη μου επί 2-3 χρόνια πάθαινε καμιά 10αριά ωτίτιδες τον χρόνο !!

Ελπίζω να βοήθησα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα παιδάκια που έχουν ωτίτιδα, έχουν ένα "θέμα" με το γάλα... επειδή τους ενοχλούν τα αυτάκια.

Μήν τον πιέζεις να πιει παραπάνω.

Όσο για τον εμετό. Δώσε τα φάρμακα και άσε να περάσει καμιά ώρα και μετά δώσε το γάλα....

Μιλάω με βάση την εμπειρία μου.... η κόρη μου επί 2-3 χρόνια πάθαινε καμιά 10αριά ωτίτιδες τον χρόνο !!

Ελπίζω να βοήθησα....

 

Αντιβίωση ΠPEΠEI να δίνω το αργοτερα στις 9 γιατί το πρωί ξυπνάει 9 παρά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.γενικά με τα υγρα είναι μαλωμενος αυτές τις μέρες ενώ πίνει πάρα πολύ.κάπου 600μλ την μέρα περίπου

Link to comment
Share on other sites

Αντιβίωση ΠPEΠEI να δίνω το αργοτερα στις 9 γιατί το πρωί ξυπνάει 9 παρά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.γενικά με τα υγρα είναι μαλωμενος αυτές τις μέρες ενώ πίνει πάρα πολύ.κάπου 600μλ την μέρα περίπου

 

Εννοώ την αντιβίωση να την δώσεις στην ώρα της.... Το γάλα να αφήσεις για αργότερα.

Όταν πίνουμε υγρά, το τύμπανο του αυτιού εκτελεί παλίνδρομες κινήσεις. Εάν έχουμε ωτίτιδα, το αποτέλεσμα είναι να πονάμε/ενοχλούμαστε. Γι' αυτό δεν θέλει τα υγρά μάλλον..... (πάθαινα κι εγώ πολλές ωτίτιδες... κι έχω πικρή εμπειρία)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά.

Και ο Ευριπίδης έκανε εμετό με τα φάρμακα ανεξαρτήτως τη σειρά που θα τα έπινε (πρώτα γάλα, μετά σιρόπι ή αντίστροφα). Δοκίμασα να του τα δίνω μαζί με λίγο γάλα (50 ml) και έτσι τα έπινε χωρίς πρόβλημα μέχρι πρόσφατα. Ρώταγα βέβαια πάντα τον παιδίατρο αν το εκάστοτε φάρμακο (σιρόπι, αντιβίωση, σταγόνες κλπ.) μπορεί να διαλυθεί σε γάλα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις ειχαμε το ιδιο θεμα και τελικα του αλαξαμε αντιβιωση και την πινει μια χαρα. μας ειχαν δωσει απο το νοσοκομειο την ZINADOL χαλια πολυ παχυρευστη ουτε εγω δεν μπορουσα να την πιω :mad:

για ρωτησε τον παιδιατρο σου?:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εντοπίζω το πρόβλημα στις σταγόνες κορίτσια.η αντιβίωση είναι οκ.απλά θα δοκιμάσω να του τις δώσω πολύ νωρίτερα πριν πιει γάλα σήμερα.άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμαζες να τις ρίξεις μέσα στο γάλα. Εμένα όταν ήταν άρρωστος ο μικρός και του έδινα σταγόνες Ζιρτεκ μου είχε πει η παιδίατρος να τις βάζω μέσα στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

μαριαντινος για πιες σταγονες λες? αν ειναι για τις zirtek mporeis na tis doseis opote thes an einai omos gia soldesanil oposdipote meta to fagito

 

Ναι αυτές οι δεύτερες που λες είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστικά.

Και ο Ευριπίδης έκανε εμετό με τα φάρμακα ανεξαρτήτως τη σειρά που θα τα έπινε (πρώτα γάλα, μετά σιρόπι ή αντίστροφα). Δοκίμασα να του τα δίνω μαζί με λίγο γάλα (50 ml) και έτσι τα έπινε χωρίς πρόβλημα μέχρι πρόσφατα. Ρώταγα βέβαια πάντα τον παιδίατρο αν το εκάστοτε φάρμακο (σιρόπι, αντιβίωση, σταγόνες κλπ.) μπορεί να διαλυθεί σε γάλα.

 

Μαρακι κι εγω στην Ελενα παντα ετσι δινω τα φαρμακα ή με γαλα ή με χαμομηλι... 30 μλ σ ενα μπιμπερο μαζι με το φαρμακο και ενα αλλο μπιμπερο με σκετο γαλα η χαμομηλι... τα πινει μια χαρα και δεν εχουμε δραματα :-D

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια βοήθεια!Ο μικρός 12 μηνών πρέπει να πάρει αντιβίωση amoxil...τη δίνω με συριγγα οταν είναι ξύπνιος και την καταπίνει μια χαρά.Το βράδυ όμως που πέφτει γυρω στις 12-1μμ η επόμενη δόση τον σηκώνω κοιμισμένο αλλά δεν ανοίγει στόμα.προσπαθώ να ρίξω έστω σταγόνες αλλά μόλις τον ακουμπάει η σύριγγα στρίβει το κεφάλι και κλαίει.Επειδή δεν πεινάει αυτή την ώρα δεν ανοίγει ούτε να πιει γαλα.Καμιά ιδέα πως να το δώσω;

Η άλλη εναλλακτική είναι να αλλάξω ώρες και να το κάνω 4πμ-12-8μμ όπου συμπέφτει με ώρες φαγητού....βλέπετε ξυπνάμε ακόμα το βράδυ για μαμ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!Ο μικρός 12 μηνών πρέπει να πάρει αντιβίωση amoxil...τη δίνω με συριγγα οταν είναι ξύπνιος και την καταπίνει μια χαρά.Το βράδυ όμως που πέφτει γυρω στις 12-1μμ η επόμενη δόση τον σηκώνω κοιμισμένο αλλά δεν ανοίγει στόμα.προσπαθώ να ρίξω έστω σταγόνες αλλά μόλις τον ακουμπάει η σύριγγα στρίβει το κεφάλι και κλαίει.Επειδή δεν πεινάει αυτή την ώρα δεν ανοίγει ούτε να πιει γαλα.Καμιά ιδέα πως να το δώσω;

Η άλλη εναλλακτική είναι να αλλάξω ώρες και να το κάνω 4πμ-12-8μμ όπου συμπέφτει με ώρες φαγητού....βλέπετε ξυπνάμε ακόμα το βράδυ για μαμ....

 

 

αλλαζεις την ωρα που θα δινεις την αντιβιωση...μεταξυ μας, ουτε εγω θα ανοιγα το στομα καταμεσις της νυχτας!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!Ο μικρός 12 μηνών πρέπει να πάρει αντιβίωση amoxil...τη δίνω με συριγγα οταν είναι ξύπνιος και την καταπίνει μια χαρά.Το βράδυ όμως που πέφτει γυρω στις 12-1μμ η επόμενη δόση τον σηκώνω κοιμισμένο αλλά δεν ανοίγει στόμα.προσπαθώ να ρίξω έστω σταγόνες αλλά μόλις τον ακουμπάει η σύριγγα στρίβει το κεφάλι και κλαίει.Επειδή δεν πεινάει αυτή την ώρα δεν ανοίγει ούτε να πιει γαλα.Καμιά ιδέα πως να το δώσω;

Η άλλη εναλλακτική είναι να αλλάξω ώρες και να το κάνω 4πμ-12-8μμ όπου συμπέφτει με ώρες φαγητού....βλέπετε ξυπνάμε ακόμα το βράδυ για μαμ....

 

Μήπως να ζητούσες απ΄τον παιδίατρο να σου αλλάξει την δοσολογία και να του δίνεις ανά 12ωρο? Π.χ 9 το πρωί με 9 το βράδυ με περισσότερα ml στην κάθε δόση.Καλή τύχη...κι εμείς ακόμη παιδευόμαστε με τις αντιβιώσεις και τους την δίνω με χυμό motion...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ζητούσες απ΄τον παιδίατρο να σου αλλάξει την δοσολογία και να του δίνεις ανά 12ωρο? Π.χ 9 το πρωί με 9 το βράδυ με περισσότερα ml στην κάθε δόση.Καλή τύχη...κι εμείς ακόμη παιδευόμαστε με τις αντιβιώσεις και τους την δίνω με χυμό motion...

 

Θα τη ρωτησω άλλα σήμερα ξεκίνησε διάρροια οποτε φαντάζομαι θα μου τη μειώσει....υπάρχει κατι εκτός απο γιαούρτι να προφυλάσσει το έντερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα τη ρωτησω άλλα σήμερα ξεκίνησε διάρροια οποτε φαντάζομαι θα μου τη μειώσει....υπάρχει κατι εκτός απο γιαούρτι να προφυλάσσει το έντερο.

 

Υπάρχει το ultra levure ρώτα τον παιδίατρο.Είναι προβιοτικά και εγώ τα δίνω με αντιβίωση αλλά πρώτα ρωτάω το γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ζητούσες απ΄τον παιδίατρο να σου αλλάξει την δοσολογία και να του δίνεις ανά 12ωρο? Π.χ 9 το πρωί με 9 το βράδυ με περισσότερα ml στην κάθε δόση.Καλή τύχη...κι εμείς ακόμη παιδευόμαστε με τις αντιβιώσεις και τους την δίνω με χυμό motion...

 

 

Mourgitsa και εμείς αυτό κάναμε όπως και η Lena άνα 12 ωρο

Πάντα δίνουμε ένα μπισκοτακι με τα φάρμακα και έτσι τα παίρνει μια χαρα:-)

Πάρε προβιοτικα για να μην έρθει διαρροια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.Και εγώ εχω το ίδιο προβλημα με τον μικρο μου,ειναι 2,5 χρονών κ παίρνουμε 2η φορά αντιβίωση.Και την 1η φορά παιδεύτηκα κ δεν ηξερα αν την παιρνει όλη γιατι μεν δεν κανει εμετο αλλά τη φτύνει,του δινω λιγο συμπληρωμα το φτυνει κ αυτο όχι όλο αλλα ποσο πινει δεν ξερω.Τώρα μας έδωσε η γιατρος claripen k σταγονες soldesanil αλλα δεν τη ρώτησα αν μπορω κ τα δυο ή ενα απο αυτα να τα αναμειξω με κατι,χυμό,γιαουρτι για να το πινει πιο ευκολα.Ξερετε κανενα κόλπο καλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...