Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-09-09, 22:22   #1
elsadrm

elsadrm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή συσπασεις μητρας

γεια σας κοριτσια σημερα απο το πρωι ειχα κατι ενοχλησεις και πονακια χαμηλα στην κοιλια.πηγα στη γυναικολογο μου και με εξετασε και μου ειπε πως επειδη στην εγκυμοσυνη οι αμυνες του οργανισμου πεφτουν μπορει να δημιουργηθει ενα μικροβιο που προκαλει συσπασεις στην μητρα.μου πηρε κολπικα υγρα και τα πηγα σε μικροβιολογο για εξεταση και την πεμπτη θα ξερω.ειχε καμμια σας κατι παρομοιο;

Ο χρήστης elsadrm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-10-09, 14:40   #2
elsadrm

elsadrm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elsadrm Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσια σημερα απο το πρωι ειχα κατι ενοχλησεις και πονακια χαμηλα στην κοιλια.πηγα στη γυναικολογο μου και με εξετασε και μου ειπε πως επειδη στην εγκυμοσυνη οι αμυνες του οργανισμου πεφτουν μπορει να δημιουργηθει ενα μικροβιο που προκαλει συσπασεις στην μητρα.μου πηρε κολπικα υγρα και τα πηγα σε μικροβιολογο για εξεταση και την πεμπτη θα ξερω.ειχε καμμια σας κατι παρομοιο;
γραφω λοιπον και τα αποτελεσματα των εξετασεων μιας και (ευτηχως) απο οτι βλεπω καμμια δεν ειχε κατι παρομοιο.το μικροβιο λεγετε mycoplasma hominis και θα κανω θεραπεια για ενα μηνα.η εγκυμοσυνη μου για τον επομενο μηνα μεχρι να τελειωσει η θερεπεια θεωρηται απειλουμενη.

Ο χρήστης elsadrm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-09, 10:08   #3
dina84

dina84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σου ευχομαι να πανε ολα καλα...να εισαι ηρεμη πανω απ ολλα ειμαι καιγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη(13 εβδομαδων)
Ο χρήστης dina84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-09, 13:13   #4
ΑΥΓΗ

Περιοχή: Αθηνα
ΑΥΓΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
γραφω λοιπον και τα αποτελεσματα των εξετασεων μιας και (ευτηχως) απο οτι βλεπω καμμια δεν ειχε κατι παρομοιο.το μικροβιο λεγετε mycoplasma hominis και θα κανω θεραπεια για ενα μηνα.η εγκυμοσυνη μου για τον επομενο μηνα μεχρι να τελειωσει η θερεπεια θεωρηται απειλουμενη.
μην ανησυχεις ! ναι μεν,,απειλουμενη,, απο την αλλη ομως(ρωτησα 2 γιατρους γυναικολογους) ειναι πολυ πολυ σπανιο να γινει κατι κακο .
εξαλλου ξεκινας την θεραπεια και σου ευχομαι να ,,καθαρισεις,, γρηγορα το κακο ,,πλασμα,,
ηθελα να σε ρωτησω
ΤΟ δειγμα σου το πηρε ο γυναικολογος σου και το πηρες εσυ και το πηγες στο μικροβιολογικο?? σε ενα απλο μικροβιολογικο ?
Παλιά 11-10-09, 15:30   #5
ΑΥΓΗ

Περιοχή: Αθηνα
ΑΥΓΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μην ανησυχεις ! ναι μεν,,απειλουμενη,, απο την αλλη ομως(ρωτησα 2 γιατρους γυναικολογους) ειναι πολυ πολυ σπανιο να γινει κατι κακο .
εξαλλου ξεκινας την θεραπεια και σου ευχομαι να ,,καθαρισεις,, γρηγορα το κακο ,,πλασμα,,
ηθελα να σε ρωτησω
ΤΟ δειγμα σου το πηρε ο γυναικολογος σου και το πηρες εσυ και το πηγες στο μικροβιολογικο?? σε ενα απλο μικροβιολογικο ?
Παλιά 22-01-10, 00:33   #6
ΕΥΑ1974

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
ΕΥΑ1974 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παιδιά, εγώ τα βράδια αισθάνομαι την κοιλιά μου πιο σκληρή από ότι τη μέρα. Δεν πονάω κάπου απλά την αισθάνομαι βαριά και σκληρή. Λέτε να είναι συσπάσεις;

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!
Ο χρήστης ΕΥΑ1974 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 00:51   #7
katerinaki75

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
katerinaki75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρόκειται για το γνωστό μυκόπλασμα?
Μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα...
απλά κακώς έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα προβλήματα στην εγκυμοσύνη...

Ο χρήστης katerinaki75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 12:11   #8
ΕΥΑ1974

ΕΥΑ1974 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinaki75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόκειται για το γνωστό μυκόπλασμα?
Μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα...
απλά κακώς έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα προβλήματα στην εγκυμοσύνη...
τι είναι το μυκόπλασμα;

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!
Παλιά 22-01-10, 14:49   #9
katerinaki75

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
katerinaki75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΑ1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, εγώ τα βράδια αισθάνομαι την κοιλιά μου πιο σκληρή από ότι τη μέρα. Δεν πονάω κάπου απλά την αισθάνομαι βαριά και σκληρή. Λέτε να είναι συσπάσεις;
Αν δεν πονάς λογικά δεν είναι συσπάσεις... Μήπως είναι το μωρό που όταν ηρεμείς και εσύ πάει και
παίρνει την θέση κ σου τεντώνει την κοιλιά???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΑ1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι είναι το μυκόπλασμα;
είναι ένα μικρόβιο της χλωρίδας του κόλπου, το οποίο έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα...αποβολές κλπ.
Αλλά σύμφωνα με τον γυναικολόγο μου και με τον εξωσωματικό κακώς... δεν έχει καμιά σχέση...

αφού να φανταστείς ο εξωσωματικός δε με έβαλε να κάνω καν την κολπική εξέταση που σου παίρνουν δείγμα

Ο χρήστης katerinaki75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 17:37   #10
ΕΥΑ1974

ΕΥΑ1974 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πήρα τη γιατρό μου τηλέφωνο και είπε ότι δεν είναι συσπάσεις αυτό.Ίσως είναι το μωρό που βρίσκει ευκαιρία τότα να κουνηθει! Ευχαριστώ Κατερίνα! Πάντως δυστυχώς εμένα οι συσπάσεις που ξεκίνησαν μετά την αμνιοπαρακέντηση εδώ και 3 εβδομάδες περίπου (πόνοι περιόδου) δε λένε να σταματήσουν..τη μία μέρα ηρεμώ την άλλη να τις πάλι.

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!
Παλιά 22-01-10, 22:14   #11
zoi_m

Περιοχή: Θεσ/νικη
zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
elsadrm και εγω ειχα συσπασεις που δεν ξεκινησαν απο αυτο το μικροβιο.Στην ουσια δεν καταλαβα ποτε γιατι ξεκινησαν...Τοτε περιπου αρχισαν στην 20η εβδομαδα.Εγω ομως δεν πονουσα ειχα τα γνωστα πετρωματα....Λοιπον αυτα κρατησαν μεχρι και το τελος της εγκυμοσυνης...Πηγαν ομως ολα καλα....
Ο χρήστης zoi_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-10, 17:21   #12
maria13/02

maria13/02 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε ολες...είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ηθελα να σας ρωτησω 2 πραγματακια σαν πιο εμπειρες...
<< εκανα 1 τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε αρνητικο....ισως να ηταν νωρις...
την τελευταια εβδομαδα ομως εχω και εγω καποιες συσπασεις,μικρης διαρκειας αλλα εντονες, σχεδον σε ολη τη διαρκεια της ημερας.........
αυτο ειναι συμτωμα εγκυμοσυνης??????μπορει να ξεκινησουν ακομα και αν η εγκυμοσυνη δεν ειναι επιβεβαιωμενη????οι πονοι εμφανιζονται χαμηλα στην κοιλια.....το στηθος ειμαι πρησμενο ακρετα......
οποια απο σας ξερει ας βοηθησει....ευχαριστω
Ο χρήστης maria13/02 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-10, 11:17   #13
nanana

nanana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μπορει καποια να μας περιγραψει τι ειναι οι συσπασεις πως τις νιωθεις δηλαδη?γιατι κι εγω εχω κατι πονους πολλες φορες οταν καθομαι πολυ ωρα και παω να σηκωθω και αλλες φορες οταν περπαταω νιωθω πονακια και τραβηγματα και πρεπει να σκυβω καπως προς τα μπροστα για να μπορω να περπατησω χωρις να ποναω. ειναι αυτο καποια ενδειξη συσπασης? οταν ειμαι καθιστη η' ξαπλωμενη παντως δεν ποναω καθολου.
Ο χρήστης nanana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-10, 13:13   #14
παντελινο

παντελινο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω οταν ειμαι ξαπλωμενη πλαγια και μετα γυρναω ανασκελα νιωθω την κοιλια μου σαν μπαλακι,μετα απο λιγο φευγει,το βραδυ πιο εντονα ειδικα οταν ξυπναω για να παω τουαλεττα και εχω κρατησει ωρα τα ουρα παλι το νιωθω,δεν ποναω απλα σκληραινει,υπαρχει περιπτωση να ειναι συσπασεις απο τωρα;λιγο νωρις δεν ειναι μετα τις 20 εβδομαδες αρχιζουν νομιζω.
Παλιά 27-03-10, 13:15   #15
παντελινο

Προεπιλογή

nanana απο οτι ξερω τα τραβηγματα ειναι συνηθισμενα γιατι χαλαρωνουν οι συνδεσμοι της κοιλιας για να προσαρμοστουν στο μεγαλωμα της μητρας
Παλιά 28-03-10, 10:43   #16
nexia

Το avatar του χρήστη nexia

Περιοχή: χανιά
nexia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συσπασεις ξεκιναει ενας πονος απο πολυ χαμηλα στη μητρα ισως να θυμιζει τα πρωτα δευτερολεπτα πονο περιοδου μετα ομως απλωνεται σε ολη τη μητρα και η κοιλια πετρωνει η εκταση του πετρωματος εξαρταται απο το μεγεθος της μητρας δηλαδη αναλογα στο μηνα που βρισκεσαι .Οσο πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη τοσο πιο μεγαλη μητρα αρα τοσο πιο εντονα θα νιωθειτη συσφορια της συσπασης και την εκταση της...συνηθως δεν ειναι τιποτα...αλλα παντα ρωτηστε και το γιατρο σας εγω ειμαι στην τριτη εγκυμοσυνη μου και εχω παλι συσπασεις .....
Ο χρήστης nexia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-10, 11:06   #17
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nexia δεν παιρνεις τπτ για τις συσπασεις;;;...εμενα ο γιατρος μου εδωσε τα yutopar...
Παλιά 28-03-10, 11:12   #18
παντελινο

Προεπιλογή

εγω δεν ποναω καθολου οταν σκληραινει,και το καταλαβαινω μονο αν ειμαι ξαπλωμενη ή ορθια ,οταν καθομαι τιποτα...
Παλιά 29-03-10, 15:44   #19
zoi_m

Περιοχή: Θεσ/νικη
zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H μητρα κανει συσπασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για διαφορους λογους...ΚΑνεις δεν εχει ακομα αποσαφηνισει ποιο ειναι το φυσιολογικο και πιο οχι....
Υπαρχουν συσπασεις που μοιαζουν με πονο περιοδου...Και υπαρχουν συσπασεις που ειναι ανωδυνες αλλα νιωθεις την κοιλια σου να σφιγγεται...Εμενα οταν ξεκινησαν ημουν στον πεμπτο μηνα 20 εβδομαδα και ηταν πολλες μεσα σε μια ωρα αλλα ολες ανωδυνες....Εχει σημασια λοιπον να ξερετε ποσες συσπασεις κανει η μητρα μεσα σε μια ωρα...Αν ειναι πανω απο 10 τοτε καλο ειναι να συμβουλευτειτε το γιατρο σας....Και κατω να ειναι παλι καλο εναι να το πειτε στον γιατρο σας...
Εκανα θεραπεια με yutopar βεβαια δεν σταματησαν ποτε και σε εκεινο το μηνα ο τοκογραφος κατεγραφε συσπασεις γυρω στο 20%..
Μεχρι τελος της εγκυμοσυνης δεν πονεσα απο συσπασεις ποτε...Ειχα ομως συνεχεια...Την 39 εβδομαδα που μπηκα για ελεγχο γιατι παρουσιασε ταχυκαρδια το μωρο οι συσπασεις μου εφταναν και στο 100% αλλα δεν πονουσα καθολου...
Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο....
Ο χρήστης zoi_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-10, 18:40   #20
nanana

nanana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις διευκρινησεις κοριτσια γιατι κι εγω δε ξερω τι ειναι οι πονοι που νιωθω και αν ειναι συσπασεις αλλα δεν πρεπει να ναι κατι τετοιο τελικα γιατι απλα τραβηγματα νιωθω οταν σηκωνομαι.
Ο χρήστης nanana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-10, 10:01   #21
maria13/02

maria13/02 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ......ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠ'ΟΛΕΣ ΣΑΣ.......ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΕΟ.........ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ........ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.......
Ο χρήστης maria13/02 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-10, 21:01   #22
irene12

Περιοχή: θεσσαλονίκη
irene12 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoi_m Εμφάνιση μηνυμάτων
H μητρα κανει συσπασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για διαφορους λογους...ΚΑνεις δεν εχει ακομα αποσαφηνισει ποιο ειναι το φυσιολογικο και πιο οχι....
Υπαρχουν συσπασεις που μοιαζουν με πονο περιοδου...Και υπαρχουν συσπασεις που ειναι ανωδυνες αλλα νιωθεις την κοιλια σου να σφιγγεται...Εμενα οταν ξεκινησαν ημουν στον πεμπτο μηνα 20 εβδομαδα και ηταν πολλες μεσα σε μια ωρα αλλα ολες ανωδυνες....Εχει σημασια λοιπον να ξερετε ποσες συσπασεις κανει η μητρα μεσα σε μια ωρα...Αν ειναι πανω απο 10 τοτε καλο ειναι να συμβουλευτειτε το γιατρο σας....Και κατω να ειναι παλι καλο εναι να το πειτε στον γιατρο σας...
Εκανα θεραπεια με yutopar βεβαια δεν σταματησαν ποτε και σε εκεινο το μηνα ο τοκογραφος κατεγραφε συσπασεις γυρω στο 20%..
Μεχρι τελος της εγκυμοσυνης δεν πονεσα απο συσπασεις ποτε...Ειχα ομως συνεχεια...Την 39 εβδομαδα που μπηκα για ελεγχο γιατι παρουσιασε ταχυκαρδια το μωρο οι συσπασεις μου εφταναν και στο 100% αλλα δεν πονουσα καθολου...
Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο....
Και πως τις καταλάβαινες;Σε ρωτώ γιατί έχω και εγώ, αλλά πονώ.. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να γίνονται και άλλες που δεν καταλαβαίνω;
Ο χρήστης irene12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-10, 12:25   #23
eleman1979

eleman1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα σας! Είμαι στην 14η εβδομάδα και σήμερα το πρωί ένιωθα για αρκετές ώρες πόνους χαμηλά στην κοιλιά και ακριβώς στον κέντρο. Στην αρχή ήταν δυνατοί αλλά μετά έγιναν ήπιοι.. τώρα έχω αρκετή ώρα να νιώσω.. ο γιατρός μου είπε ότι είναι συσπάσεις και μου άλλαξε το μαγνήσιο (απο mag2 μου είπε να παίρνω 6 trofocard την ημέρα). αλήθεια πονάνε οι συσπάσεις? δεν το ήξερα! είναι επικίνδυνες? δεν θέλω να πάθει τίποτα το μωρό μου! φοβήθηκα πολύ!
Ο χρήστης eleman1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-10, 12:43   #24
neraides

Το avatar του χρήστη neraides

neraides χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειμαι στην 27βδμ και απο την αρχη ειχα συσπασεις που ποναγανε εκανα θεραπεια με outrogestan και περασανε. τωρα με ξαναεπισε προχθες ενας δυνατος πονος και ενιωθα κατω χαμηλα σαν πιεση σαν σφιξιμο αρκετα συχνα και πηρα yotopar. ο γιατρος μου ειπε οτι η πιεση χαμηλα ειναι συσπασεις και να προσεχω για να μην εχουμε κανα προωρο τοκετο και τρεχουμε..τωρα χαπακονομαι και προσεχω....
Ο χρήστης neraides δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-10, 11:43   #25
evadi

Περιοχή: thessaloniki
evadi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kalimera se oles!!apo tin 17i ebdomada i ginaikologos eide sispaseis ston iperixo eno ego eixa mikroenoxliseis kata ti diarkeia tis meras.Moy sistise mono xekourasi.Tora eimai stin 23 ebdomada kai o iperixos edeixe oti i diametros tou traxilou exei mikrinei sigritika me tin proigoumeni exetasi eixa ponakia (ta opoia den edina simasia) kai aisthanomoyn ti koilia mou skliri sxedon sinexeia.Ola ayta simainoyn sispaseis kai i giatros mou sistise xapla na sikonomai mono gia mpanio kai mou edose ta yutopar (3 imerisios) kai magnisio.To moro megalonei fisiologika simfona me iperixo b epipedoy alla gia na sinexisei na einai kala ego prepei na meno spiti.....friki kalokairiatika alla ti na kanoume ..mono ipomoni.
Ο χρήστης evadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 14:56   #26
elenithess

elenithess ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalispera koritsia! eimai kai kenourgia k den gnorizw kala tin selida...eimai ston 8o mhna k shmera loipon to vradi eniosa elafri pono periodou stin deksia mou meria k amesos o ponos sti mesh.kratise peripou 5 lepta k meta eniotha tin kilia mou polu varia.den kserw ti einai oute katalavenw an einai sispaseis,fovamai mipos geniso prowra.
Ο χρήστης elenithess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 15:51   #27
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν εννοεις βαρια μηπως εννοεις οτι πετρωσε γιατι αν ναι ειναι συσπαση.Απο οτι ξερω δεν πρεπει να εχουμε περιοδικους πονους σαν της περιοδου αν εχουμε πρεπει να ειδοποιουμε αμεσα το γιατρο μας.(καπως ετσι ξεκινανε οι πονοι πριν τον τοκετο)Εσενα ηταν συνεχομενος αρα δεν νομιζω να ειναι τιποτα αλλα παρολ αυτα πρεπει να ενημερωσεις το γιατρο σου.Το εκανες?.
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 16:15   #28
valentinat

valentinat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι στην 19η εβδομάδα και χθες μόλις ξάπλωσα να κοιμηθώ αισθάνθηκα σαν να μαζεύτηκε το μωρό στη μέση της κοιλιάς μου και να έγινε ένα μικρό κουβαράκι εκεί. Αλλά δεν πονούσα. Κάποιες φορές συνήθως όταν τρώω και μετά αισθάνομαι κάποιες τσιμπιές γύρω από τον αφαλό, πιστεύω πως είναι θέμα πέψης. Αύριο θα πάω στο γιατρό και θα ρωτήσω, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα πως αυτός θα καταλάβει αν έχω συσπάσεις? Υπάρχει πχ κάποιο μηχάνημα ή απλά το καταλαβαίνει από τα συμπτώματα?
Ο χρήστης valentinat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 20:18   #29
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Εγω εχω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα και το καταλαβαινε απο τα συμπτωματα αλλα πριν καμια εβδομαδα που με πονεσε το βραδυ αρκετα η κοιλια μου πηγα το πρωι στη κλινικη για καρδιοτοκαγραφημα φαινεται και εκει.Ειμαι στην 24η εβδομαδα.Και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα πεψης μαλλον σε ενοχλει το εντερο σου.Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις.
Παλιά 21-02-12, 11:38   #30
valentinat

Προεπιλογή

Από την 5η εβδομάδα?? Πάρα πολύ νωρίς. Σου έδωσε μαγνήσιο και κάποια θεραπεία?
Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο και ξέρω πολλές κοπέλες που τους το δίνει ο γιατρός προληπτικά από αρκετά νωρίς.
Το καρδιοτοκαγράφημα τι ακριβώς είναι?
Παλιά 21-02-12, 12:07   #31
ΣΤΕΛΛΙ

Περιοχή: Κ.ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ, ΑΘΗΝΑ
ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ουτε εγω παιρνω μαγνησιο...ειμαι στην 15η βδομαδα...πριν 2βδομαδες καναμε αυχενικη κ ολα καλα, αλλα νιωθω κ γω κατι σαν σφαχτες χαμηλα στη μητρα που κ που...οχι καθε μερα αλλα πχ την παρασκευη με ειχε πιασει απο το απογευμα ως το βραδυ...τωρα σε 2 βδομαδες θα ξαναπαω στον γιατρο μου κ θα του το πω αλλα επειδη εγω ειχα κ πριν την εγκυμοσυνη κολιτιδα---φανταστειτε ειχα παει κ στο νοσοκομειο με κολικο του εντερου!-με πιανει το εντερο μου...καταλαβαινω τον πονο αυτο αλλα αμα κανει το εντερο συσπασεις, λογικα δεν επηρεαζει κ τη μητρα? μου ειχε πει ο γιατρος οτι δεν θελουμε να κανει συσπασεις το εντερο...νομιζω οτι κ στην εγκυμοσυνη επηρεαζεται η κολιτιδα...ισως αυτο να ευθυνεται κ για τη μητρα,,,,βεβαια δεν ειμαι γιατρος....ειχατε ακουσει κατι τετοιο? η συμβαινει σε εσας? ευτυχως με το σιδηρο παω μερα παρα μερα τουαλετα---ω ναι, ειμαι αναποδο πλασμα εγω!!!
Ο χρήστης ΣΤΕΛΛΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 12:27   #32
elenithess

elenithess ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nai loipon piga sto giatro mou anevase to magnisio anti gia ena dld twra duo k mou eipe na pernw vutopar...diavasa k stis odigeie k grafei oti einai gia na stamatame ton prooro toketo,auto den me kathisixase fisika alla toulaxiston kserw ti einai...k telika itane sispash ontos ekeino to vradu...euxaristw polu MARIA-EUGENIA
Ο χρήστης elenithess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 21:34   #33
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valentinat Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την 5η εβδομάδα?? Πάρα πολύ νωρίς. Σου έδωσε μαγνήσιο και κάποια θεραπεία?
Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο και ξέρω πολλές κοπέλες που τους το δίνει ο γιατρός προληπτικά από αρκετά νωρίς.
Το καρδιοτοκαγράφημα τι ακριβώς είναι?
Οχι δεν μου εδωσε μαγνησιο τοσο νωρις μου εδωσε utrogestan μεχρι και την 13η εβδομαδα απο κει και περα μου εδωσε μαγνησιο και το τελευταιο μηνα περιπου παιρνω και yutopar.Ειναι ενα μηχανημα που μετραει τους χτυπους της καρδιας του μωρου και τις συσπασεις
Παλιά 22-02-12, 11:37   #34
valentinat

Προεπιλογή

Τελικά πήγα χθες στο γιατρό και μου είπε πως δεν είναι συσπάσεις. Είναι από το έντερο μου. Μου είπε πως δεν είναι σύμφωνος να πάρω μαγνήσιο και πως αυτός δεν το δίνει προληπτικά. Δεν με εξέτασε απλώς από αυτά που του είπα. Ελπίζω να μην έκανε λάθος. Ο κανονικός μου γιατρός (σε αυτόν που θα γεννήσω) δίνει μαγνήσιο προληπτικά. Δεν μένω στην περιοχή όπου και θα γεννήσω και γι αυτό αναγκάζομαι να πηγαίνω σε άλλον μέχρι τότε.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές