Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-09-09, 12:50   #1
ELPIDA

ELPIDA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΛΕΒΗΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΓΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΛΕΒΗΣ ΣΤΗ ΤΡΙΠΟΛΗ Κ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ ΚΥΝΟΥΡΙΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ.Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΛΕΒΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΗ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΒΛΥΖΕΙ ΑΓΙΟ ΜΥΡΟ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΣΤΟ ΜΥΡΟ ΤΟ ΟΠΙΟ ΜΟΥ ΦΕΡΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΜΒΑΚΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΛΩΣΤΗ ΑΓΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Κ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΛΕΒΗ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ!.ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΟΛΓΟΘΑ..ΤΟ ΤΗΛ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 2.5 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ,ΕΙΝΑΙ 27920 -22630.ΑΥΤΑ...ΦΙΛΙΑ
Ο χρήστης ELPIDA δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-09-09, 14:11   #2
adriani hourdoumi

Περιοχή: Greece
adriani hourdoumi χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην adriani hourdoumi
Προεπιλογή

δεν το ξερω κ δεν εχω παει σε αυτο το μοναστηρι σου ευχομαι ομως η παναγια η μαλεβη να σου δωσει αυτο που τοσο επιθυμεις
Ο χρήστης adriani hourdoumi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-09-09, 19:42   #3
esys

esys χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μακάρι η η Παναγία η Μαλεβή να βοηθησει όλες τις γυναίκες που ονειρεύονται να γίνουν μανούλες. Είναι πραγματικός γολγοθάς παιδιά η όλη διαδικασία που ξεκινάει από τη σκέψη "θέλω να μείνω έγκυος" μέχρι να αποδειχθεί ότι γενήθηκε ένα γερό μωράκι.
Ο χρήστης esys δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-09-10, 22:27   #4
vasiliki83

vasiliki83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ουτε εγω το ηξερα αυτο το μοναστηρι αλλα το εμαθα απο μια φιλη μου. διαβασα το βιβλιο και καταλαβα πως βοηθησε πολλα ζευγαρια να τεκνοποιησουν.θελω κι εγω πολυ να παω! ευχομαι η παναγια να κανει το θαυμα της σε σενα και σε ολες εμας που προσπαθουμε να κανουμε παιδακι
Ο χρήστης vasiliki83 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 28-09-10, 11:50   #5
anastasia82

anastasia82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω παει στο μοναστηρι της παναγιας μαλεβη και ειναι πολυ ομορφο, μεσα στην φυση!
επισης οι μοναχες μου δωσανε λαδακι και το σχοινακι της παναγιας και το εχω δεσει γυρω απο την μεση μου.
ειμαι 14 εβδομαδες εγκυος και θα το βγαλω λιγο πριν παω να γεννησω!η χαρη της παναγιας ειναι πολυ μεγαλη!
Ο χρήστης anastasia82 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 28-09-10, 12:31   #6
mazi

Το avatar του χρήστη mazi

mazi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μεγάλη η Χάρη της Παναγίας μας!!!!!
Ας γίνει συμπαραστάτης και σύμβουλός μας!!!!!
Παλιά 28-09-10, 12:51   #7
ela

ela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ έχω πάει στη Μονή και μάλιστα αρκετές φορές. Οι αδερφές είναι πολύ καλές και μάλιστα η αδερφή Ξένη μου έχει μιλήσει αρκετή ώρα και μου έχει δώσει και το τηλέφωνό της. Εχω πιστέψει και τα έχω κάνει οτι μου είπανε αλλά.. δεν είναι φαίνεται ακόμα η ώρα μου.

Πάντως έχει κάνει πολλά θαύματα που δεν τα αμφισβητώ.
Ο χρήστης ela δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 28-09-10, 13:04   #8
titiki

Περιοχή: κεντρο Αθηνας
titiki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμενα επισκεφτηκαν τα πεθερικα μου τον Απριλιο την μονη και μου εφεραν το σκοινακι και το μυρο...τον μηνα που εκανα προσπαθεια εξωσωματικης και το ενα απο τα 2 εμβρυακια ειναι ακομα στην κοιλιτσα μου..
οπως και το κορδονακι..επισης εχω ενα κορδονακι και απο τον Αγιο Παταπιο στο Λουτρακι που μου εφεραν την ιδια περιοδο..
Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια γινει το θαυμα γρηγορα!
Παλιά 29-09-10, 16:18   #9
kmatina

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΑ
kmatina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω πάει και εγώ στην παναγία την μαλεβη όταν ήμουν έγκυος 6 μηνών στον γιο μου!!! Το σπουδαίο είναι ότι για χρόνια έβλεπα την εκκλησία αυτή στον ύπνο μου αλλά δεν ήξερα πια ήταν, όταν λοιπόν πήγα εκεί στην αρχή σοκαρίστηκα αλλά μετά ένιωσα μεγάλη αγγαλιαση. Το βράδυ που με έπιασαν οι πόνοι και έφυγα για το μαιευτήριο ο πατέρας μου την είδε στον ύπνο του και του είπε όλα θα πάνε καλά, θα σας περιμένω να ξανά έρθετε (το λέω και ανατριχιάζω)..
Μεγάλη η χάρη της!!!
Παλιά 10-10-10, 18:00   #10
vasiliki83

Προεπιλογή

θελω να ρωτησω κατι μηπως και ξερει καμμια να μου απαντησει. εχθες ειδα στον υπνο μου οτι ειδα την εικονα της παναγιας της μαλεβης και πηγα την προσκυνησα και μολις την φιλησα αρχισα να κλαιω με λυγμους.σημαινει τπτ? εχω πει πως θελω να παω στο μοναστηρι της γιατι ξερω πως εχει βοηθησει πολλα ατεκνα ζευγαρια αλλα ακομη δεν μπορεσα να παω.μηπως το ειδα επειδη ειπα οτι θα παω καποια στιγμη? η επειδη θελω παρα πολυ να κανω παιδακι και γνωριζω πως βοηθα τα ζευγαρια?αχ δεν ξερω... κανεις καμμια απαντηση????
Παλιά 28-11-10, 17:27   #11
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην δινεις βαση στα ονειρα γιατι ππολα ειναι και του πονηρου.πανε κανε την προσευχη σου στην πανιγια και κλαψε για τις αμαρτιες σου και μονο.η παναγια μονο αυτο θελει.
Ο χρήστης ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 28-11-10, 17:32   #12
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μακάρι κοπέλα μου να γίνεις μανούλα σύντομα! Στο εύχομαι ολόψυχα....

Ενενευρίζομαι όμως που υπάρχουν 15.000 ''είδη'' Παναγίας. Παναγία η Καλομάτα, Παναγία η Σουμελά, Παναγία η έτσι, Παναγία η αλλιώς....
Μία είναι η Παναγία, ακόμη κι η θρησκεία στο βωμό του εμπορίου και του ανθρώπινου πόνου....
Παλιά 29-11-10, 14:36   #13
NIOBH

Το avatar του χρήστη NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω πάει κι εγώ και είναι πολύ ωραία....αλλά πάνε πολλά χρονια.....
Πάντως έχω ακούσει πως σε θέματα εγκυμοσύνης βοηθάει και η Αγία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντω.......σου δίνουν λίγο μήλο....το τρώς, αφου έχεις νυστέψει προηγουμένως .....και η Αγία κάνει το θαύμα της........σκέφτομαι να πάω...είναι στην Αθήνα....
Ο χρήστης NIOBH δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-11-10, 15:06   #14
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thaumataki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι κοπέλα μου να γίνεις μανούλα σύντομα! Στο εύχομαι ολόψυχα....

Ενενευρίζομαι όμως που υπάρχουν 15.000 ''είδη'' Παναγίας. Παναγία η Καλομάτα, Παναγία η Σουμελά, Παναγία η έτσι, Παναγία η αλλιώς....
Μία είναι η Παναγία, ακόμη κι η θρησκεία στο βωμό του εμπορίου και του ανθρώπινου πόνου....
δεν ξέρω αν πραγματικά πιστεύεις....και δεν θέλω να σε κρίνω ουτε να πω κάτι άσχημο...απλά η παναγία όντως ειναι μια...αλλά κάθε μοναστήρι που έχει την ονομασία του δεν γίνεται για λόγους εμπορικούς...αλλά γιατι εκει εμφανιστηκε η παναγία έκανε το θάυμα της και οι πιστοι ως φορο τιμής έδωσαν είτε το ονομα της τοποθεσιας ή κάτι άλλο χαρακτηριστικο....
και το λεω γιατι έτυχε να επισκεφτω ένα μοναστηρι παλιοτερα στη θεσσαλονικη όπου οι μοναχοι οι περισσότεροι ήταν μηχανικοι γιατροι θεολογοι φυσικομαθηματικοι στο αρενων και στο θυλεων΄γνωρισα μια μοναχη που είχε τελειώσει την νομική ήταν αθλήτρια και πολυ πλούσια....όταν μίλησα με όλους αυτους....άλλαξα γνωμη για την εκκλησία εκτιμώ πολυ τους μοναχους.....και τις μοναχές....
απο τότε δεν πηγαινω σε λειτουργια μεν και είναι κακο....αλλά πάντα πάω να κάνω την προσευχη μου με ησυχια μονη μου ή με την κόρη....μου....
εμένα οι γονεις μου με είχαν τάξει γιατι θέλανε κοριτσι....στην αγια παρασκευη στα τεμπη...μια φορά την ειδα και ειναι αληθεια πως εμφανίζεται στη σπηλιά στα βράχια κάθε χρονο στην γιορτή της....απο τότε όμως φοβήθηκα....για χρόνια κοιμομουν με μια εικονα στο χερι....ήμουν μικρη και το δεος πολυ μεγάλο.....και νιώθω και υπεβολική συγκινηση όποτε πάω....εκει βάφτισα και την κόρη μου γιατι θεωρώ΄όλα αυτά τα χρόνια πως είναι προστάτιδα μου......
συγνώμη για το άσχετο θέμα αλλά και εγω πιστευω πολύ στην παναγία.....και εύχομαι όλες σας να έχετε αυτο που πολυ ποθείτε....
απλά πτέπει να έχετε απόλιτη πίστη για να γίνει.......δεν ξέρω απο προσωπική πείρα αλλά απο τα λόγια των μοναχων....
Παλιά 29-11-10, 15:20   #15
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω αν πραγματικά πιστεύεις....και δεν θέλω να σε κρίνω ουτε να πω κάτι άσχημο...απλά η παναγία όντως ειναι μια...αλλά κάθε μοναστήρι που έχει την ονομασία του δεν γίνεται για λόγους εμπορικούς...αλλά γιατι εκει εμφανιστηκε η παναγία έκανε το θάυμα της και οι πιστοι ως φορο τιμής έδωσαν είτε το ονομα της τοποθεσιας ή κάτι άλλο χαρακτηριστικο....
και το λεω γιατι έτυχε να επισκεφτω ένα μοναστηρι παλιοτερα στη θεσσαλονικη όπου οι μοναχοι οι περισσότεροι ήταν μηχανικοι γιατροι θεολογοι φυσικομαθηματικοι στο αρενων και στο θυλεων΄γνωρισα μια μοναχη που είχε τελειώσει την νομική ήταν αθλήτρια και πολυ πλούσια....όταν μίλησα με όλους αυτους....άλλαξα γνωμη για την εκκλησία εκτιμώ πολυ τους μοναχους.....και τις μοναχές....
απο τότε δεν πηγαινω σε λειτουργια μεν και είναι κακο....αλλά πάντα πάω να κάνω την προσευχη μου με ησυχια μονη μου ή με την κόρη....μου....
εμένα οι γονεις μου με είχαν τάξει γιατι θέλανε κοριτσι....στην αγια παρασκευη στα τεμπη...μια φορά την ειδα και ειναι αληθεια πως εμφανίζεται στη σπηλιά στα βράχια κάθε χρονο στην γιορτή της....απο τότε όμως φοβήθηκα....για χρόνια κοιμομουν με μια εικονα στο χερι....ήμουν μικρη και το δεος πολυ μεγάλο.....και νιώθω και υπεβολική συγκινηση όποτε πάω....εκει βάφτισα και την κόρη μου γιατι θεωρώ΄όλα αυτά τα χρόνια πως είναι προστάτιδα μου......
συγνώμη για το άσχετο θέμα αλλά και εγω πιστευω πολύ στην παναγία.....και εύχομαι όλες σας να έχετε αυτο που πολυ ποθείτε....
απλά πτέπει να έχετε απόλιτη πίστη για να γίνει.......δεν ξέρω απο προσωπική πείρα αλλά απο τα λόγια των μοναχων....
Πιστεύω στη θρησκεία μας! Δεν είμαι άθεη...
Χωρίς να θέλω να φανώ προκλητική ή ερειστική προς κάποια κοπέλα (τονίζω πως καταθέτω προσωπική μου άποψη), δεν μπορώ να πιστέψω πως τρώγοντας το μήλο και φορώντας τη ζώνη μένεις έγκυος.... Ίσως να 'ναι συγκυρίες....
Και πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχει εμπορευματοποίηση της θρησκείας. Όχι απόλυτα 100%, αλλά κατά 80%, υπάρχει...
Παλιά 29-11-10, 15:34   #16
chryssa77

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
chryssa77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
μην δινεις βαση στα ονειρα γιατι ππολα ειναι και του πονηρου.πανε κανε την προσευχη σου στην πανιγια και κλαψε για τις αμαρτιες σου και μονο.η παναγια μονο αυτο θελει.
τι θέλει να πει ο ποιητής?
Παλιά 29-11-10, 15:43   #17
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η Παναγία η Μαλεβή είναι πολύ θαυματουργή. Προσπαθούσε και μια φίλη μου χρόνια να μείνει έγκυος και μόλις επισκέφθηκε το Μοναστήρι και φόρεσε την διαβασμένη ζώνη στην κοιλιά της έμεινε τον επόμενο μήνα.

vasiliki83 νομίζω καλό θα ήταν να πάς στο Μοναστήρι. Σου εύχομαι η Παναγία να σου χαρίσει σύντομα ένα γερό παιδάκι.

Δεν ξέρω κορίτσια εγώ προσωπικά πιστεύω πολύ. Και εγώ προσπαθούσα 9-10 μήνες να μείνω έγκυος και μόλις έφαγα το μήλο και έβαλα στην κοιλιά μου την ζώνη της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντως (είναι η Προστατιδά μου) έμεινα έγκυος τον επόμενο μήνα!
Παλιά 29-11-10, 15:56   #18
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thaumataki Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω στη θρησκεία μας! Δεν είμαι άθεη...
Χωρίς να θέλω να φανώ προκλητική ή ερειστική προς κάποια κοπέλα (τονίζω πως καταθέτω προσωπική μου άποψη), δεν μπορώ να πιστέψω πως τρώγοντας το μήλο και φορώντας τη ζώνη μένεις έγκυος.... Ίσως να 'ναι συγκυρίες....
Και πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχει εμπορευματοποίηση της θρησκείας. Όχι απόλυτα 100%, αλλά κατά 80%, υπάρχει...
οπως έγραψα δεν σε κρινω...ουτε θέλω να πω κάτι άσχημο...αυτό είναι προσωπικο θέμα του καθενός......απλά με αφορμή το κείμενο σου ήθελα να εξηγεισω....πως κάθε μοναστήρι πήρε το όνομα του απο το μέρος που εμφανίστηκε η παναγία....αυτό....μόνο....
επίσης εμπορευματοποιηση μπορει να υπάρχει στην εκκλησια στην πόλη σου στο χωριο στην συνοικία....που σου λέει η λαμπάδα έχει ταρίφα 3 ευρώ ενω την αγοραζουν ουτε 50 λεπτα....εκει ναι....στα μοναστήρια δεν πιστευω ότι ισχυει και να σου πώ γιατι....οι μοναχοί και οι μοναχές δεν έχουν πόρους...τι κάνουν λοιπόν....φτιάχνουν εικονες, κομποσχήνια,σε άλλα πουλάνε οικοσιτα κρεατα τυρια πουλερικά και όλα αυτά τα κάνουν για να μπορουν να πληρώνουν το ρευμα τους το φαγητο τους το νερο....όλα τα βασικά ειδη ανάγκης....μιλάω για τους μοναχους που είναι ασκητες...γιατι υπάρχουν και οι μοναχοί που ειναι και παπάδες κοινως και νομίζω αυτοί έχουν και ένα ειδους μισθό όχι όμως όπως ο κοινός παπάς....κάτι λιγότερο αν θυμάμαι καλά....εκεί που έγραψα στη θεσ/κη οι μοναχοι έφτιαξαν μόνοι τους το μονασήρι πουλώντας τα αγνα προιόντα....οι ίδιοι έχτιζαν και μόνο από δωρεές ανθρώπων αγόραζαν υλικά ακριβά για την μονή τους....
σίγουρα υπάρχει και το καλό και το κακό
Παλιά 29-11-10, 16:01   #19
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chryssa77 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θέλει να πει ο ποιητής?
θέλει να πει ότι το κακό....πως να το πω...ο σατανάς μπορεί να πάρει και την μορφή αγίου στο όνειρο μας και να μας εξαπατήσει....αυτό θέλει να πει.....σε πολλούς ανθρώπου εμφανίζεται στο όνειρο....αλλά μερικές φορές είναι το υποσυνειδητο.....
Παλιά 29-11-10, 16:03   #20
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
οπως έγραψα δεν σε κρινω...ουτε θέλω να πω κάτι άσχημο...αυτό είναι προσωπικο θέμα του καθενός......απλά με αφορμή το κείμενο σου ήθελα να εξηγεισω....πως κάθε μοναστήρι πήρε το όνομα του απο το μέρος που εμφανίστηκε η παναγία....αυτό....μόνο....
επίσης εμπορευματοποιηση μπορει να υπάρχει στην εκκλησια στην πόλη σου στο χωριο στην συνοικία....που σου λέει η λαμπάδα έχει ταρίφα 3 ευρώ ενω την αγοραζουν ουτε 50 λεπτα....εκει ναι....στα μοναστήρια δεν πιστευω ότι ισχυει και να σου πώ γιατι....οι μοναχοί και οι μοναχές δεν έχουν πόρους...τι κάνουν λοιπόν....φτιάχνουν εικονες, κομποσχήνια,σε άλλα πουλάνε οικοσιτα κρεατα τυρια πουλερικά και όλα αυτά τα κάνουν για να μπορουν να πληρώνουν το ρευμα τους το φαγητο τους το νερο....όλα τα βασικά ειδη ανάγκης....μιλάω για τους μοναχους που είναι ασκητες...γιατι υπάρχουν και οι μοναχοί που ειναι και παπάδες κοινως και νομίζω αυτοί έχουν και ένα ειδους μισθό όχι όμως όπως ο κοινός παπάς....κάτι λιγότερο αν θυμάμαι καλά....εκεί που έγραψα στη θεσ/κη οι μοναχοι έφτιαξαν μόνοι τους το μονασήρι πουλώντας τα αγνα προιόντα....οι ίδιοι έχτιζαν και μόνο από δωρεές ανθρώπων αγόραζαν υλικά ακριβά για την μονή τους....
σίγουρα υπάρχει και το καλό και το κακό
Fenaki, δε ''στη λέω''. Είναι και παρεξηγήσιμος, ο γραπτός λόγος τη τύχη μου..... Σχόλιο κάνω σε όσα είπες κι εσύ.
Δυστυχώς, έχω γίνει καχύποπτη με τη θρησκεία, τους παπάδες, τις εκκλησίες κλπ.. Με 'χουν κάνει οι καταστάσεις δηλαδή, έτσι....
Παλιά 29-11-10, 16:18   #21
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν υπάρχει παρεξήγηση γι αυτο και εγω τα εξηγεισα
και εγω έτσι ήμουν ο παλιος μου πνευματικος εκει που αναφερω στο μοναστηρι...ο οποιος ήταν γιατρος...δεν έχω γνωρίσει πιο ήρεμο και καλοσινατο άνθρωπο αυτός με την μόρφωση του και τα σαφη επιχειρηματα του με έκαναν να αλλάξω άποψη.....για αυτό και δεν πάω στην εκκλησία όπως ειπα αλλά όπως μου είπε....πρεπει να πηγαινω για να λαμβάνω τη χάρη του θεού...και όχι μόνο όταν φοβόμαστε να παρακαλαμε με κλάματα και τέτοια...
έτσι βρήκα τη χρυσή τομή....πάω κάθε σάββατο με την μικρή....γιατι ακριβώς απο πίσω ειναι η παιδική χαρά....οπότε το συνδιάζω...και το παιδί μου μαθαίνει και εγω κάνω την προσευχη μου με ησυχία....και δεν με ενοχλεί κανείς....
Παλιά 29-11-10, 18:50   #22
chryssa77

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
chryssa77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
θέλει να πει ότι το κακό....πως να το πω...ο σατανάς μπορεί να πάρει και την μορφή αγίου στο όνειρο μας και να μας εξαπατήσει....αυτό θέλει να πει.....σε πολλούς ανθρώπου εμφανίζεται στο όνειρο....αλλά μερικές φορές είναι το υποσυνειδητο.....

Mε συγχωρείς,αλλά χωρίς να θέλω να φανώ ούτε απόλυτη,ούτε τπτ άλλο,δεν ξέρω κατά πόσο πιστεύω είτε σε θεούς είτε σε δαίμονες......τουλάχιστον μέχρι στιγμής η ζωή μου έχει μάθει να πιστεύω μόνο σε εμένα.
Παλιά 29-11-10, 19:23   #23
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tο θέμα της πίστης είναι πολύ μεγάλο για να αναλυθεί....και σίγουρα δεν είναι εδώ ο σωστός τόπος........ο καθένας έχει τα δικά του πιστέυω....και κανείς δε μπορεί να τα αμφισβητήσει......βοηθάνε και οι συγκυρίες της ζωής που σε σπρώχνουν προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.....
Προσωπικά πιστεύω....και έχω ανάγκη να πιστεύω.....
Δε ξέρω όμως αν πιστεύω αρκετά...........και σίγουρα φταίει η εποχή μας... Κάνω όσα μπορώ απο τη μεριά μου, σίγουρα δεν είναι αρκετά, αλλά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για'μένα είναι να είμαι καλός άνθρωπος με όλους και ειδικά με τους εχθρούς μου.......δύσκολο....αλλά το προσπαθώ.........μ'ενδιαφέρει να μη κάνω ότι δε θέλω να μου κάνουν!!
Αυτά είναι απλώς η άποψη μου....ο καθένας έχει τις δικές του....
Παλιά 29-11-10, 19:29   #24
christy@

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
christy@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης christy@ δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-11-10, 23:44   #25
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω, παλι, πιστευω πως ολα αυτα (μηλα,ζωνες και δε ξερω κι εγω τι αλλο θα σοφιστουνε) ειναι προσβλητικα προς τα ζευγαρια με υπογονιμοτητα, ειναι ακρως παραπλανητικα και γενικως....προσβαλλουν την κοινη λογικη....
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 00:15   #26
vasiliki83

Προεπιλογή

θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!
Παλιά 30-11-10, 00:50   #27
Αγγελίνα#2
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα#2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasiliki83 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!
Κοίταξε καλή μου...αυτό που σου είπε ο παπάς αφορά την στάση της επίσημης εκκλησίας απέναντι στο γάμο, από την πνευματική πλευρά του ζητήματος. Εφόσον δηλαδή ο γάμος σου δεν έγινε θρησκευτικά, για την εκκλησία είναι σαν να συζείτε με τον άντρα σου, δεν θεωρείστε παντρεμένοι. Εξού και η "απαγόρευση" της θείας κοινωνίας κτλ.
Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα, μπορείτε να πάρετε τα στέφανα, δυο λαμπάδες και τον κουμπάρο και να πάτε σε ένα ξωκκλήσι να σας ευλογήσει και ένας ιερέας. Ούτε έξοδα ούτε φασαρίες χρειάζονται.
Αν δεν θέλεις, απολύτως σεβαστό κι αυτό. Γιατί όμως λες ότι αλλιώς δεν θα κάνεις παιδί? Μήπως μόνο οι χριστιανοί κάνονε σε όλον τον κόσμο?
Ο χρήστης Αγγελίνα#2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 11:46   #28
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν θέλω να φανώ προκλητική/αιρετική/βλάσφημη, αλλά θα κάνω κάποια ρητορικά ερωτήματα κι αν θέλετε σκεφτείτε τα.

1) Η Παναγία ανύπαντρη δεν ήταν όταν έμεινε έγκυος;
2) Πόσες ανύπαντρες κοπέλες μένουν έγκυες και μάλιστα χωρίς καν να το θέλουν;
3) Πόσα ζευγάρια με πολιτικό γάμο έχουν και 2 και 3 παιδάκια, τη στιγμή που άλλα με θρησκευτικό δεν έχουν κανένα;
4) Πόσες κάνουν τάματα, βάζουν σχοινάκια, πίνουν αγίασμα κλπ, αλλά δεν καταφέρνουν να τεκνοποιήσουν ποτε; Γιατί; Δεν είναι άραγε δυνατή η πίστη τους; Τους δοκιμάζει ο Κύριος;
5) Για ποιο λόγο υπάρχουν τόσα παρατημένα παιδάκια στα ορφανοτροφεία; Είναι θέλημα Θεού;
6) Γιατί ενώ πήρα αγίασμα από την Αγία Μαρκέλλα της Χίου (προστάτιδα των αγέννητων παιδιών) κι ενώ έκανα και τάμα, το μωράκι μου παλινδρόμησε;

Αυτά. Καλή σας μέρα.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 12:01   #29
FDP

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
FDP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ............θελει σκέψη το θέμα γενικά...ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω και κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να προσπαθεί να του τα αλλάξει...my opinion...
Ο χρήστης FDP δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 12:17   #30
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasiliki83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να στα λόγια μου ακριβώς!!!!!
Όοοοοοοοοολα αυτά είναι σκευάσματα της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ κι όχι της θρησκείας! Δεν καταλαβαίνω αυτό το ρατσισμό προς τα ζευγάρια που είναι παντρεμένα με πολιτικό γάμο;;;;; Γούστο τους και καπέλο τους, τί ζόρι τραβάνε οι παπάδες κι οι μοναχοί; Δηλαδή ο Θεός θα κάνει διακρίσεις πού θα χαρίσει ένα παιδάκι; Είναι λιογότερο ευλογημένοι δηλαδή εκείνοι;;;;
Όπως κι όταν κάνεις πολιτικό γάμο, λένε πως δε σού βαφτίζουν το παιδί!!!
Παλιά 30-11-10, 12:25   #31
giota.

Το avatar του χρήστη giota.

Περιοχή: Αθήνα-Νέος Κόσμος...
giota. χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to giota.
Προεπιλογή

Οταν κανεις πολιτικο γαμο απλα γυρνας την πλατη σου στον Θεο.
Απο κει κ περα ειναι επιλογη του ζευγαριου για το αν θα κανει πολιτικο ή θρησκευτικο γαμο.Αλλωστε εμεις οι ιδιοι ειμαστε που παντρευομαστε με πολιτικο γιατι θεωρουμε οτι ο θρησκευτικος γαμος κοστιζει.Υπαρχουν επιλογες.Μπορεις να κανεις θρησκευτικο γαμο με ελαχιστα χρηματα.

Ο χρήστης giota. δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 12:30   #32
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giota. Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει κ περα ειναι επιλογη του ζευγαριου για το αν θα κανει πολιτικο ή θρησκευτικο γαμο.Αλλωστε εμεις οι ιδιοι ειμαστε που παντρευομαστε με πολιτικο γιατι θεωρουμε οτι ο θρησκευτικος γαμος κοστιζει.Υπαρχουν επιλογες.Μπορεις να κανεις θρησκευτικο γαμο με ελαχιστα χρηματα.
Οπότε ο Θεός σε εκδικείται και δε σου δίνει την ευχή του? Αυτός είναι ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης που τιμωρούσε τους ανθρώπους, ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι σπλαχνικός. Οπότε για ποιον από τους δύο Θεούς μιλάς εσύ? Τελοσπάντων...
Συμφωνώ με την κοπέλα που έγραψε ότι αυτές οι σαχλαμάρες είναι της εκκλησίας και όχι του θεού - κι επειδή έχω δουλέψει για την Εκκλησία σας λέω ότι μόνο εμπόριο είναι και όχι πίστη, καθόλου πιστη, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!!! Και οι εξαιρέσεις αυτές, όταν υπάρχουν, είναι πραγματικά πολύ λαμπρές!!!

Παλιά 30-11-10, 12:34   #33
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι εγραψα καπου πως ο Θεος εκδικειται.
Ουτε διαχωρισα Παλαια και Καινη Διαθηκη.

Παλιά 30-11-10, 12:35   #34
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ValiaK Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε ο Θεός σε εκδικείται και δε σου δίνει την ευχή του? Αυτός είναι ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης που τιμωρούσε τους ανθρώπους, ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι σπλαχνικός. Οπότε για ποιον από τους δύο Θεούς μιλάς εσύ? Τελοσπάντων...
Συμφωνώ με την κοπέλα που έγραψε ότι αυτές οι σαχλαμάρες είναι της εκκλησίας και όχι του θεού - κι επειδή έχω δουλέψει για την Εκκλησία σας λέω ότι μόνο εμπόριο είναι και όχι πίστη, καθόλου πιστη, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!!! Και οι εξαιρέσεις αυτές, όταν υπάρχουν, είναι πραγματικά πολύ λαμπρές!!!
Ακριβώς!!!!
Παλιά 30-11-10, 12:39   #35
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν νομιζω οτι εγραψα καπου πως ο Θεος εκδικειται.
Ουτε διαχωρισα Παλαια και Καινη Διαθηκη.
Δεν κάνεις θρησκευτικό γάμο γυρνάς την πλάτη σου στο θεό ο θεός δεν μπορεί να σε ευλογήσει. Οφθαλμός αντί οφθαλμού μου φαίνεται εμένα. Δε με παίζεις? Δε σε παίζω κι εγώ! Και για αυτό το λόγο σου εξηγώ ότι αυτή είναι η στάση του Θεου στην Παλιά Διαθήκη και όχι στην Καινή. Τα διαχωρίζω για να σε βοηθήσω να κατανοήσεις το παράδοξο...

Παλιά 30-11-10, 12:42   #36
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το γιατί επιλέγει κάποιος να κάνει πολιτικό γάμο αντί θρησκευτικό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δεν το κάνουν όλοι για οικονομικούς λόγους. Προσωπικά τον έκανα από πεποίθηση. Έχω κάνει και θρησκευτικό στο παρελθόν, ούτε εκείνος ο γάμος μου απέφερε καρπούς. Να το πάρω προσωπικά;

Σταματήστε να λέτε τέτοια στους ανθρώπους γιατί το μόνο που καταφέρνετε είναι να τους αποθαρρύνετε. Αν ο άλλος δεν πιστεύει στην "ευλογία του μυστηρίου" τι νόημα έχει να κάνει θρησκευτικό γάμο; Ποιον κοροϊδεύει;

Σαφώς η πίστη μας κάνει δυνατούς και μας βοηθάει σε κάθε μας προσπάθεια, αλλά όχι και να στιγματίσουμε κόσμο επειδή δεν έχει τα ίδια πιστεύω μ' εμάς!
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-11-10, 12:44   #37
Silia2002

Silia2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω παντως που εργαζομαι σε καποια εταιρια και εχω συναδερφο που το πρωι δουλευει σε καποια μητροπολη και το απογευμα σε εμας,εχω χασει πασα ιδεα για τις εκκλησιες και τους παπαδες....Μιλαμε για σαπιλα και απληστια....Τελος παντων,εγω δεν πιστευω πουθενα,δεν νομιζω οτι υπαρχει τιποτα περισσοτερο απο αυτο που βλεπουμε...Εχω συναδερφο χωρις παιδι με 15 εξωσωματικες ,7 αποβολες που ετρεχε σε ολα τα μοναστηρια,αλλα μαλλον δεν εκανε στην σωστη παναγια το ταμα...
Ο χρήστης Silia2002 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 12:45   #38
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο καθε ενας εχει τα πιστευω του.Ουτε κανουμε συγκριση ποιος πιστευει περισσοτερο και ποιος λιγοτερο.

Παλιά 30-11-10, 12:47   #39
Silia2002

Silia2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επισης ξερω ανθρωπους πραγματικα κακους,που το μονο που τους νοιαζει ειναι το τομαρι τους,και ολα μια χαρα τους πανε...
Ο χρήστης Silia2002 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 12:50   #40
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To πρόβλημα είναι ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια της πίστης και της θρησκείας .....με την εκκλησία....
Κι αυτό γιατί κάποτε, ίσως, ήταν το ίδιο....τώρα πια όμως δεν ισχύει...πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων....
Μη ξεχνάτε πως ο ίδιος ο Χριστός....μπήκε στο ναό και τα γκρέμισε όλα...επειδή τον είχαν κάνει χώρο εμπορίου.......αυτό γίνεται και τώρα....και θα γίνεται όσο υπάρχουν άπληστοι άνθρωποι.
Το θέμα είναι μέσα του ο καθένας μας....να ξεχωρίσει τι είναι αληθινό και τι όχι....και τι αντιπροσωπεύει το θεό ...και τι όχι....
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές