Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Νεογνά & Μωρά: Διατροφή ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στα υπομνήματα που βρίσκονται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, στα οποία υπάρχουν μεγάλοι κατάλογοι θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί, με διάφορα θέματα: Πρόγραμμα φαγητού, Νερό, Ποσότητες, Ανάπτυξη, Τροφές κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-09-09, 23:39   #1
MOTHERFATHER

MOTHERFATHER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΛΑΤΙ

Ακούω συνεχώς ότι τα μωρά δεν κάνει να τρώνε αλάτι. Μέχρι ποια ηλικία ισχύει αυτό και τι κακό μπορεί να τους προκαλέσει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Ο χρήστης MOTHERFATHER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 01:09   #2
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μέγιστη ποσότητα αλατιού που ενδείκνυται τα παιδιά να παίρνουν
4-6 χρονών 3γρ την ημέρα
7-10 χρονών 5 γρ την ημέρα
πάνω από 11 χρονών 6 γρ την ημέρα

Δεν χρειάζεται να προσθέτετε αλάτι στο φαγητό των παιδιών σας
Σκεφτείτε ένα κουταλάκι του γλυκού είναι 6 γρ Με τα επεξεργασμένα
τρόφιμα που καταναλώνουν πχ ψωμί δημητριακά κλπκλπ καλύπτουν τις ανάγκες τους σε αλάτι
Π. Δουβόγιαννη, Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος (BSc, Hons, RD)και η πηγή http://www.01messinia.gr/submit-news...-06-52-54.html

Η διατροφή των βρεφών (μέχρι 6 μηνών) και νήπιων (μέχρι 18 μηνών), παρουσιάζει ιδιαίτερη ιδιομορφία και χρειάζεται ξεχωριστή προσοχή.
Το αλάτι και τα διάφορα καρυκεύματα πρέπει να αποκλείονται διότι τα λαχανικά και τα φρούτα έχουν ήδη αρκετά άλατα και τα νεφρά του βρέφους δεν είναι ακόμη προετοιμασμένα να κάνουν διηθήσεις μεγάλων ποσοτήτων αλάτων.
http://www.healthierworld.gr/portal/...40a621b10.html
Παλιά 15-09-09, 13:32   #3
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμας μας είπε η παιδίατρός ότι τώρα που έκλεισε 18 μηνών μπορεί να τρώει λίγο αλάτι. Μέχρι τώρα του έβαζα μόνο στο αβγό λίγο γιατί δεν το τρώει αλλά στο φαγητό του καθόλου.

Επειδή τρώει ακόμα αλεσμένα λέω να του τα συνεχίσω ανάλατα μιας και τα έχει συνηθίσει και ας δοκιμάζει από τα δικά μας αλατισμένα.
Παλιά 02-11-09, 15:18   #4
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή

εμεις κλεισαμε τον πρωτο μας χρονο το σαββατο και σημερα πηγαμε στον παιδιατρο για την μηνιαια επισκεψη μας,αφου ρωτησα διαφορα εφτασε η ωρα για το φαγητου και μου λεει οτι ο μικρος μπορει πλεον να τρωει τα παντα (ας εχει μονο 6 δοντακια)και για αυριο του ετοιμασα φακη ξεχωρισα ενα πιατο χωρις να βαλω αλατι αν και μου ειπε μπορω να χρησιμοποιησω ελαχιστο και με μετρο.θα τον δω αυριο τον μαγκα....
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-09, 22:37   #5
Evelina-A

Evelina-A χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας και απο μένα!
Ο γιατρ'ος μου είπε ότι ενα παιδι μικρό που τρώει αλάτι έχει περισ΄τερες πιθανότητες α γίνει υπερτασικό μγαλώνοντας και οτι επισης τωρα χίζονται οι συνήθειες που θα έχει αργότερα ως ενήλικας. ιαπαραειμα αν το συι΄θσουμε σε τροφες με μεγαλη περιεκτικότητα σε αλάτι θα προτιμαει τετειες τροφες. Αυτο ισχυει και για τη ζαχαρη
Ο χρήστης Evelina-A δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-09, 23:08   #6
DEL

Το avatar του χρήστη DEL

Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
DEL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δέν ξέρω πάντως εμένα στην κόρη μου η παιδίατρος από την αρχή μου είχε πεί να της βάζω ελάχιστο αλάτι.Στον μικρό δεν ξέρω ακόμα γιατί αρχές του μήνα θα του ξεκινήσω.Πάντως και εγώ στην δική μου διατροφή δεν το θέλω σχεδόν καθόλου και πολλά φαγητά τα τρώω ανάλατα.
Παλιά 21-11-09, 23:09   #7
BEBE

Περιοχή: HOLLAND
BEBE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικός μας παιδίατρος ειναι εντελώς κατά του αλατιού. Δε βάζω καθόλου στα φαγητά. Οταν μεγαλωσουν μου ειπε και αρχίσουν το σχολείο τα πάρτυ κλπ τότε θα το ανακαλύψουν μόνα τους και θα το συνηθίσουν.
Ο χρήστης BEBE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-09, 01:15   #8
casperαki

casperαki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο αυτα που ξερω ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ το αλατι σε παιδι κατω του ετους.Δεν θυμαμαι ακριβως τον λογο εχει να κανει με τα νεφρα τους.
Σε μεγαλυτερα παιδια παλι , καλο θα ητνα να βαζουμε ελαχιστο μιας και τα υπολοιπα φαγητα που τρωνε συνηθως εχουν ηδη μεσα.(καμια τυροπιτα, κρουασαν κτλ...)
Παλιά 22-11-09, 12:03   #9
savropinguinos

Περιοχή: Chios!!!!
savropinguinos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις τις βαζουμε στο φαγητο της κατα το μαγειρεμα τοσο οσο ενας κοκος ρυζιου (γ 2 μερες το φαγητο)
Παλιά 22-11-09, 13:05   #10
xuito

Το avatar του χρήστη xuito

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
xuito ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο savropinguinos Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις τις βαζουμε στο φαγητο της κατα το μαγειρεμα τοσο οσο ενας κοκος ρυζιου (γ 2 μερες το φαγητο)
To ίδιοι κι εμείς , μετά από συμβουλή του παιδίατρου. Μάλιστα είχα ρωτήσει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω υποκατάστατο αλατιού το οποίο χρησιμοποιούμε εμείς στο σπίτι (περιέχει περισσότερο κάλιο και λιγότερο νάτριο) και μου είπε ΟΧΙ ο παιδίατρος, κανονικό αλάτι αλλά ελάχιστο...

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Ο χρήστης xuito δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-09, 14:11   #11
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμείς στα δύο πρώτα παιδιά και όταν έρθει η ώρα να αρχίσει τις στερεές τροφές και το τρίτο δεν προσθέταμε καθόλου αλάτι στις τροφές τους μέχρι να κλείσουν τον πρώτο χρόνο και έπειτα έτρωγαν από το δικό μας φαγητό, το οποίο όμως φρόντιζα να μαγειρεύω με λίγη ποσότητα αλατιού.
Έπίσης, να προσθέσω ότι το αλάτι δεν είναι γενικοτερα "κακό" στη διατροφή μας ούτε πρέπει να το αποφεύγουμε αν δεν έχουμε σοβαρό λόγο (π.χ. υπέρταση). Το αλάτι είναι απαραίτητο στη διατροφή μας καθώς περιέχει ιώδιο ενώ για ανθρώπους σαν εμένα που έχω υπόταση (όπως και πολλές γυναίκες εδώ στην Ελλάδα) είναι αναντικατάστατο.
Παλιά 04-12-09, 11:37   #12
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολες οι τροφες εχουν το απαιτουμενο για τη διατροφη μας και τον οργανισμο μας αλατι.
Δε χρειαζεται να προσθετουμε καθολου αλατι στα φαγητα, ποσο μαλλον στο φαγητο των παιδιων.
Τιποτα δεν τους προσφερει το εξτρα αλατι, αντιθετως το να συνηθιζουν σε αλατισμενα τροφιμα, μονο κακο στα νεφρα κανει.
Παλιά 27-01-10, 14:55   #13
Eleni1979

Περιοχή: Λαγκαδάς
Eleni1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αλάτι στο φαγητό

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες. Ο μικρός μου είναι 9 μηνών και από τότε που άρχισε τις στέρεες τροφές δεν τις τρώει με τίποτα. Ωσπου δοκίμασα να του βάλω μέσα αλάτι. Το έφαγε! Η παιδίατρος μου είπε να μην βάζω πολύ, αλλά αν δεν βάλω δεν το τρώει με τίποτα. Φυσικά έχει δοκιμάσει τα πάντα αυτό το παιδί. Μέχρι και γίγαντες πλακί έχει φάει. Εχετε ανάλογη εμπειρία; Μήπως θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο για να φάει και όχι το αλάτι;
Ο χρήστης Eleni1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 15:10   #14
Ευάκι

Περιοχή: θεσ/νίκη
Ευάκι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ευάκι
Προεπιλογή

Το ίδιο συμβαίνει σε πολλά παιδάκια. (και στα δικά μου).
Παλιά 27-01-10, 15:53   #15
efitsa

Περιοχή: κορινθος
efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλα θα ητανε να χρησιμοποιεις λαχανικα (με αλμυρη να το πω?) θα το πω ! γευση.πχ σελινο,κουνουπιδι και να αποφευγεις τα γλυκα οπως καροτα.δεν ειναι ωριμα τα νεφρα του ακομα για αλατι...
Ο χρήστης efitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 16:09   #16
Γαριδούλα

Περιοχή: Αθήνα
Γαριδούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα Εleni1979 και η δικη μου πολυ ιδιοτροπη με το φαγητο (8μηνων). Οταν ξεκινησαμε στερεες τροφες αηδιαζε και δεν ετρωγε ετσι γυριζαμε και παλι στο γαλατακι. Καποια στιγμη (3 ημερα) δοκιμασε 1 κουταλια απο μονη της και παλι αηδιασε, ετσι και εγω την αφησα νηστικη εως το απογευμα που θα ετρωγε βανιλια. Τις επομενες ημερες αρχισε να τρωει και απο μια κουταλια παραπανω οποτε φτασαμε στο σημειο να το τρωει ολο.Υπομονη λοιπον.
Το αλατι να το βγαλεις απο τις τροφες της. Δεν προσφερει τιποτα μπορεις να βαλεις στο φαγητο της (οταν το πολτοποιεις) μια κουταλια λεμονι.
Σου γραφω πως φτιαχνω την κοτοσουπα:
Βραζω μια μικρη πατατα, ενα μικρο καροτο και 1 μικρο κολοκυθι μαζι με το κοτοπουλο. Αφου τρυπιονται με το πηρουνι κραταω ζουμακι και ολα μαζι τα ριχνω στο μπλεντερ. Προσθετω 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο και 1 κουταλια της σουπας λεμονι. Στο σημειο αυτο μπορεις να προσθεσεις 1-2 κουταλιες ρυζαλευρο (εγω το κνω) γλυκαινει το φαγητο και το κανει πιο νοστιμο.
Δοκιμασε το μπορει να πετυχει και να φαει.
Ο χρήστης Γαριδούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 16:24   #17
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και σε εμας το απαγορευει η παιδιατρος με αλατι το φαγητο μεχρι τον χρονο..και προχθες που πηγαμε μας το ειπε παλι απλα τωρα μας προσθεσε και μαρουλι σελινο αρακα φασολακι γενικως τα λαχανικα και ειμαστε σχεδον εννια μηνων..το φαγητο της το κανω σαν την γαριδουλα μονο που 2τρωμε κρεας 2κοτοπουλο και βαζω η αστρακι η κοφτο μακαρονακι η ρυζι,ρυζαλευρο δεν χρειαστηκε να της βαλω..απο τον αλλον μηνα το αυγο(μονο κροκο)και το ψαρι..
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 16:33   #18
loukomamy

Το avatar του χρήστη loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια ο δικός μου είναι πλεον 16 μηνών και ακόμα του μαγειρεύω ξεχωριστό φαγητό απο το δικό μας - ανάλατο. Ο γιατρός μου είπε οτι ειναι καλό να τον κρατήσω μακριά απο τα αλάτι μέχρι τα 2 χρόνια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τί θα έκανα αν ήταν κακόφαγος. Σκέφτηκες να του βάζεις λίγο τυράκι?
Ο χρήστης loukomamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 17:30   #19
Γαριδούλα

Γαριδούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

fridoula και εγω 2 κοτοσουπα και 2 κρεατοσουπα φτιαχνω. Δεν μου ειπε ακομα για αστρακι ή μακαρονακι. Εσεις σε πιο μηνα ησαστε?
αααααααα μου ειπε η παιδιατρος να προσθεσω μπροκολο ή σπανακι ή και σελινο.Αυτα προς το παρον. Τον 9ο θα βαλουμε γιαουρτακι και ψαρι βακαλαο.
Ο χρήστης Γαριδούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 21:02   #20
fridoula

Προεπιλογή

θα μπουμε στον ενατο στις τρεις του μηνα δηλ σχεδον εννια..γαριδουλα ξερεις ο καθενας εχει τα δικα του,εμας το ψαρι και το αυγο μας ειπε προχθες στον δεκατο και γιαουρτακι παιδικο τρωμε ηδη.για το ψαρι και εμενα το ιδιο μου ειπε να εχει κρεατακι και οχι πολλα κοκκαλα.τα πρασινα λαχανικα μου τα εδωσε τωρα,ενω το ζυμαρικο απο την αρχη του ογδοου μηνα,τρωμε δηλαδη εδω και ενα μηνα περιπου αστρακι..ρυζι δεν εχω βαλει ακομα γιατι φοβαμαι την δυσκιλιοτητα αλλα καποια στιγμη θα το βαλω και αυτο..
Παλιά 27-01-10, 21:04   #21
fridoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loukomamy Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια ο δικός μου είναι πλεον 16 μηνών και ακόμα του μαγειρεύω ξεχωριστό φαγητό απο το δικό μας - ανάλατο. Ο γιατρός μου είπε οτι ειναι καλό να τον κρατήσω μακριά απο τα αλάτι μέχρι τα 2 χρόνια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τί θα έκανα αν ήταν κακόφαγος. Σκέφτηκες να του βάζεις λίγο τυράκι?
εμας για το τυρι μας ειπε επισης στον χρονο και για τωρα τον επομενο μηνα που θα δωσω αυγο μου ειπε ανθοτυρο η ξαλμυρισμενο τυρακι..
Παλιά 16-05-10, 23:15   #22
sofia 29

Το avatar του χρήστη sofia 29

Περιοχή: Κερκυρα
sofia 29 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αλατι απο 7 μηνων

γεια σας μανουλες!!εχω παθει πλακαηξερα οτι πριν χρονισουν τα μωρα δεν δινουμε αλατι αλλα οπως φαινεται εκανα λαθος.Μιλουσα με μια φιλη απο το σχολειο το απογευμα που ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο και πανω στη συζητηση μου ειπε οτι ο παιδιατρος της ελεγε να βαζει αλατι στο φαγητο του μωρου μολις ξεκινησαν τις στερεες(δηλ.απο 7 μηνων )οταν της ανεφερα οτι ο δικος μου λυσσαει μηπως και δωσω κατα λαθος στο μωρο και μου το υπενθυμιζει συνεχεια ,μου ειπε σιγα τι θα παθει?στη ακρη του κουταλιου βαζω.το παιδακι εχει πολλα προβληματα με τα ματακια του απο οταν γεννηθηκε .ειναι 9 μηνων και εχει κανει ηδη πολλα και σοβαρα χειρουργιαο συγκεκριμενος παιδιατρος ειναι παρα πολυ γνωστος και καλος και σε μεγαλη ηλικια με τεραστια εμπειρια .οσα κοριτσια ειναι απο Κερκυρα σιγουρα θα τον ξερουν.σας εχει τυχει κατι αναλογο?να το λεει ο παιδιατρος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia 29 : 16-05-10 στις 23:49 Αιτία: επιπροσθετες πληροφοριες
Ο χρήστης sofia 29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-10, 23:30   #23
pmarg

Το avatar του χρήστη pmarg

pmarg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο παιδιατρος, μας εχει απογορευσει το αλατι λογω του οτι μπορει να προκαλεσει βλαβες στα νεφρα των μωρων. Σε μεγαλυτερα παιδακια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλατι με μετρο. Εγω στην 2.5 ετων κορη μου ακομη δεν βαζω αλατι στο φαγητο.
Παλιά 16-05-10, 23:43   #24
Μαριρενα

Το avatar του χρήστη Μαριρενα

Περιοχή: κρητη
Μαριρενα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω στα φαγητα της μικρης μου δεν εχω βαλει ακομα αλατι και ηξερα οτι δεν κανει καθολου μετα τον χρονο
αλατι στο φαγητο του μωρου απο 7 μηνων???για να οφειλωνται τα προβλματα στα ματαλια του μωρου με το αλατι σιγουρα θα βαζει πολυ περισοτερο αλατι απο ςνα η δυο κοκκους ρυζιου αλατακι στο φαγητο του
λολ
παντως αυτο που λεω να κανω εγω με τα φαγητα ειναι να μην βαζω καθολου αλατι στα φαγητα μας
ειδικα σε σουπες και να βαζει ο καθε ενας στο πιατο του
ετσι και αλλιως ουτε σε εμας κανει καλο το πολυ αλατι οποτε δεν ειναι και μεγαλη θυσια
βεβαια μερικα φαγητα θα τα μαγειρευω ξεχωριστα κυριως τα ψητα που θα μπαινει ενα επιπλεον ταψακι με φαγητο της μικρης
στα λαδερα φαγητα κατσαρολας θα βαζω αλατι στο τελειωμα τους 10 λεπτα πριν το σβησω και θα φυλαζω φαγητο για τη μικρη πριν βαλω αλατι σε ενα αλλο κατσαρολακι

Ο χρήστης Μαριρενα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-05-10, 23:47   #25
sofia 29

Το avatar του χρήστη sofia 29

Περιοχή: Κερκυρα
sofia 29 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγνωμη δεν το διατυπωσα σωστα.το προβλημα στα ματακια ειναι εκ γενετης.συγνωμη κοριτσια.
Ο χρήστης sofia 29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-10, 00:10   #26
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia 29 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας μανουλες!!εχω παθει πλακαηξερα οτι πριν χρονισουν τα μωρα δεν δινουμε αλατι αλλα οπως φαινεται εκανα λαθος.Μιλουσα με μια φιλη απο το σχολειο το απογευμα που ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο και πανω στη συζητηση μου ειπε οτι ο παιδιατρος της ελεγε να βαζει αλατι στο φαγητο του μωρου μολις ξεκινησαν τις στερεες(δηλ.απο 7 μηνων )οταν της ανεφερα οτι ο δικος μου λυσσαει μηπως και δωσω κατα λαθος στο μωρο και μου το υπενθυμιζει συνεχεια ,μου ειπε σιγα τι θα παθει?στη ακρη του κουταλιου βαζω.το παιδακι εχει πολλα προβληματα με τα ματακια του απο οταν γεννηθηκε .ειναι 9 μηνων και εχει κανει ηδη πολλα και σοβαρα χειρουργιαο συγκεκριμενος παιδιατρος ειναι παρα πολυ γνωστος και καλος και σε μεγαλη ηλικια με τεραστια εμπειρια .οσα κοριτσια ειναι απο Κερκυρα σιγουρα θα τον ξερουν.σας εχει τυχει κατι αναλογο?να το λεει ο παιδιατρος?
Έχει δίκιο ο παιδίατρος αυτός! Γνωρίζω ότι η συμβατική ιατρική είναι κατά του αλατιού γενικά αλλά στην εναλλακτική ιατρική το καλής ποιότητας αλάτι θεωρείται απαραίτητο στη διατροφή μας σε λογικές ποσότητες φυσικά.

Έχω ένα σωρό βιβλία εναλλακτικά πάνω στο θέμα της διατροφής των μωρών και τα πιο πολλά τονίζουν τη σημαντικότητα του αλατιού στη διατροφή τους και κάποια απλά το θεωρούν αυτονόητο ότι θα δώσουμε στα μωρά αλάτι, αλλά κανένα δεν το αποκλείει από τη διατροφή των παιδιών όπως κάνουν στην Ελλάδα οι συμβατικοί παιδίατροι!

Προσοχή σε δύο σημεία όμως:
1. Δίνουμε καλής ποιότητος αλάτι σε μικρές ποσότητες στα βρέφη (δηλ. μισή πρέζα σε κάθε μερίδα φαγητού) και ποτέ δεν δίνουμε αλάτι του εμπορίου που έχει επεξεργαστεί με χημικά. Επιλέγουμε το γκρίζο θαλασσινό αλάτι ή το αλάτι Ιμαλαϊων από τα καταστήματα με βιολογικά είδη.
2. Δεν δίνουμε άλλες έτοιμες επεξεργασμένες τροφές που να περιέχουνε αλάτι.
Παλιά 31-05-10, 10:10   #27
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΛΑΤΙ....

Κοριτσια ο μικρος μου ειναι 13μηνων......... πέρα του ότι εχω βαρεθεί και εγώ η ίδια που βλεπω να ταιζω τον μικρο μου συνεχεια τα ιδια και τα ιδια ελεγα μπας και αρχισω και του δινω λιγο απο το δικο μας φαι αλλα με αλατι. Ο παιδιατρος μου ειπε να μην το κανω. Αν το παιδι λεει τρωει αναλατο το φαι να το συνεχισω.... εσεις τι λετε?

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:16   #28
christine06

Το avatar του χρήστη christine06

Περιοχή: Θεσσαλονικη
christine06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σωτηρία νομίζω ότι ο μικρός μπορεί να τρώει αρκετά από τα "δικά σας" φαγητά απλά χωρίς αλάτι και μπαχαρικά. (πιπέρι κτλ). Ετσι δε θα βαριέται αλλά θα εμπλουτίσει τη διατροφή του. Εμείς με την μικρή αν και από τον 12ο μας είπε η παιδίατρος ότι θα μπορούσαμε να το ξεκινήσουμε, το κάνουμε εδώ και λίγο καιρο. Είναι εύκολο, αν όταν μαγειρεύεις ξεχωρίσεις μια ποσότητα για τον μικρό προς το τέλος και τα τελευταία 10 λεπτά προσθέσεις για εσάς αλάτι πιπέρι κτλ. Φυσικά αυτό μάλλον δε γίνεται σε κάποιο φαγητά πχ γεμιστά αλλά στα περισσότερα μπορείς!
Παλιά 31-05-10, 10:17   #29
Anastasia1

Anastasia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοιτα εμενα η παιδογαστρεντερολογος....μου ειπε μετα τον 13ο μηνα να του δινω απο το δικο μας το φαγητο.....χωρις μπαχαρικα εννοειται....και με πολυ λιγο αλατι.

Αλλα εγω θα αρχισω να του δινω απο το φαγακι μας...χωρις ομως αλατι..οσο για μας θα βαζει ο καθενας στο πιατο του λιγο. Ξερω οτι για μας θα ειναι λιιιγο ανοστο...αλλα και εγω φοβαμαι ακομα να του δωσω αλατι.

Τα ανηψια μου αρχισαν κανονικα αλατι....και δεν επαθαν τιποτα...αλλα εγω ειπα να το καθυστερησω λιιιγο ακομα.
Ο χρήστης Anastasia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:19   #30
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω ρε κοριτσια.........η μανα μου η πεθερα μου με εχουν πρηξει οτι δεν θα παθει τιποτα. Η μανα μου μου λεει εσυ τι επαθες? Δεν ξερω τι να κανω ... αυτο με το φαγητο σκεφτηκα να το κανω να βαζω αλατι και μπαχαρικα στο τελος.. σημερα θα κανω κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο . Τι λετε να το επιχειρησω χωρις αλατι και πιπερι?

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:24   #31
Anastasia1

Anastasia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σωτηρακο...δοκιμασε το...και αν δεις οτι παει καλα ετσι το συνεχιζεις!!
Αν οχι μετα ψαχνεις εναλλακτικες!! Αν βαλεις αλατι..5-6 μικρους κοκκους??

Καμμια φορα η διαισθηση της μανας ειναι και η σωστη!!

Η περιμενεις λιγο ακομα.......και αναλογα αποφασιζεις!!
Ο χρήστης Anastasia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:25   #32
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς να δοκιμάσεις να μαγειρεύεις και τα δικά σας φαγητά με ελάχιστο αλάτι θα κάνει τελικά καλό και σε εσάς. Εγώ για δικό μου θέμα υγείας ποτέ δεν βάζω πάνω από μισό κουταλάκι γλυκού στο φαγητό. Στην αρχή ο άντρας μου γκρίνιαζε αλλά μετά από κανένα δίμηνο το συνήθισε και τώρα δεν του φαίνεται τραγικό.
Ο χρήστης Coraline δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:30   #33
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σωτηρια εγω της δικια μου της δινω να δοκιμασει τα παντα, και δικο μας φαγητο, ακομη και τυρακι!!!κατα τη γνωμη το παιδι θα πρεπει να δοκιμασει ολες τις γευσεις!!!
δοκιμασε να ριξεις στο δικο σας φαγητο λιγοτερο αλατι!!!
Παλιά 31-05-10, 10:31   #34
christine06

Προεπιλογή

Το ότι δεν έπαθες κάτι εσύ δε λέει τίποτα πες τους. Αν οι γιατροί τονίζουν ότι το αλάτι δεν κάνει καλό έχουν τους λόγους τους! Δοκίμασέ το και θα δεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα...
Άλλωστε τα μωρά το αλάτι που χρειάζονται το παίρνουν από τις τροφές ως έχουν.
Φυσικά μην περιμένεις να το φάει ο μικρός όλο το φαγητό από την πρώτη μέρα...λίγο λίγο θα το συνηθίζει...
Και έπειτα το αλάτι είναι σαν τη ζάχαρη...αν μάθουν τα παιδιά στα νόστιμα μετά δε θα τρώνε τα υπόλοιπα, έτσι νομίζω. Καλή επιτυχία στο κοτόπουλο
Παλιά 31-05-10, 10:33   #35
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι ειναι το κακο που προκαλει το αλατι?Sorry αλλα δεν γνωριζω και μιας και περιμενω τωρα το μωρακι μας προσπαθω να μαθαινω καποια πραγματα σιγα σιγα.
Ενταξει τα μπαχαρικα το καταλαβαινω,δημιουργουν προβλημα στο στομαχι...αλλα λιγο αλατακι στο φαγητο που κανει κακο?Γιατι πρεπει το παιδι να τρωει εντελως αναλατα και μετα το χρονο?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 10:36   #36
christine06

Προεπιλογή

Πολύ απλοϊκά....Σε ερώτηση που έκανα στην παιδίατρο μου είπε ότι τα νεφρά των μωρών δεν μπορούν να απορροφήσουν το πολύ αλάτι και αυτό τους δημιουργεί πρόβλημα. Ούτως ή άλλως το πολύ αλάτι δεν κάνει ούτε σε εμας καλό...Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει περισσότερα θα με ενδιέφερε και εμένα!
Παλιά 31-05-10, 10:51   #37
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτο που λες το καταλαβαινω και γι'αυτο και δε μιλησα για πολυ αλατι.Αλλα λιγο ισα ισα να παρει λιγο γευση τα φαγητο...ακομα κι αυτο μπορει να κανει κακο?Μεχρι ποτε δλδ το παιδι πρεπει να τρωει τελειως αναλατα?
Παλιά 31-05-10, 11:02   #38
christine06

Προεπιλογή

Κοίτα...προσωπικά δε βάζω καθόλου στο φαγητό της. Μπορεί όμως να της δώσω λίγη φέτα ή κάποιο κουλουράκι πράγματα δηλαδή που έχουν αλάτι. Από τη στιγμή που δεν πρέπει να τρώει πολύ το παιδί καλό είναι τουλάχιστον με το φαγητό να μην το επιβαρύνουμε. Αυτό νομίζω μέχρι τα 2 - 2,5. Μετά ούτως ή άλλως το παιδί θα τρώει ακριβώς ότι και εμείς. Πάντως θα ξαναρωτήσω την παιδίατρο και θα σου πω αν θέλεις.
Παλιά 31-05-10, 11:09   #39
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω παρα πολυ....
Παλιά 02-06-10, 14:35   #40
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αλατι δε βαζουμε καθολου μεχρι να χρονισει το μωρο γιατι δεν αντεχουν τα νεφρα τους και μετα τον χρονο με μετρο το αλατι, οπως αλλωστε και για τους μεγαλους.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές