Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

utrogestan απο στομα ή απο κολπο;;;


nikijo

Recommended Posts

ρε κοριτσακια τοσο καιρο τα παιρνω απο το στομα κ μολις διαβασα στις οδηγιες οτι σε υποβοηθουμενη λεει απο τον κολπο!!!!!!!

Λετε να αμελησε ο γιατρος να μου το πει;;;:confused:

Κ ποια η διαφορά ;;;;;; μηπως απορροφαται πιο γρηγορα απο τον κολπο;;;:?:(αφου απο το στομα παει στο στομαχι κ μετα στην κυκλοφορια του αιματος)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω την διαφορα ισως για καλυτερη απορροφηση. εγω οταν ημουν εγκυος τα επαιρνα κολπικα. ρωτα το γιτρο σου για σιγουρια αλλα πιστευω θα στο λεγε ισως δεν το χρειαζεσαι κολπικα!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

αααα...και κατι αλλο....εχουν ελλειψη στα 100mg κ πηρα τα 200αρια....θα παιρνω τα μισα χαπια.....δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εεεε;;;;;;βεβαια θα τηλ. το βραδυ το γιατρο αλλα θελω να ακουσω κ εσας!!!!! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω χαρα μου !!!! :)

κ στην εγκυμοσυνη απο το στομα τα επαιρνα.....να δουμε τι θα μου πει....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω χαρα μου !!!! :)

κ στην εγκυμοσυνη απο το στομα τα επαιρνα.....να δουμε τι θα μου πει....

Εγω επαιρνα και απο το στομα,αλλα των 100,μην ανησυχεις,για οποια απορια ομως εχεις να ρωτας και τον γιατρο σου

ΜΑΡΚΕΛΛΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια από την εμβρυομεταφορά και μέχρι πριν από 2 βδομάδες έπερνα 2 το πρωί και το 2 το βράδυ κολπικά και 2 το μεσημέρι και 2 το απόγευμα από το στόμα. Η γυναικολόγος μου αποφάσισε ότι καλύτερα είναι να τα παίρνω από το στόμα. Δεν ξέρω πότε η απορρόφηση του φαρμάκου από τον οργανισμό είναι καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΥΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΝΟ ΚΟΛΠΙΚΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ,ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ nikijo .ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου εμένα επειδή μου προκαλούν ζαλάδες ο γιατρός μου είπε πρωί κ μεσημέρι να τα παίρνω κολπικά κ το βράδυ που θα κοιμηθώ αο το στόμα

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ !!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ !!

 

Καλησπέρα, υπάρχει ένα πλαστικό που βοηθάει να βάλεις τα utragestan στον κόλπο. Εμένα μου το έδωσε ο γιατρός, ρώτησε το φαρμακοποιό σου σίγουρα θα υπάρχει να σου δώσει ένα.

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα τον γιατρουλη μου κ μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα, απο οπου θελω κ με βολευει να τα βαζω......(τρυπα να ναι...:lol::lol:)

κ αποφασισα τωρα που πηρα τα 200αρια να τα βαζω στον κολπο....(για τις 5 μερες που μου εμειναν)

...αλλα πολυ ασπρο πηχτο υγρο βγαινει μετα απο καποια ωρα.....κ το χωνω οσο πιο βαθια φτανω:shock::oops:....εχω μικρα δαχτυλα;;;;;;;;;;;;;;:rolleyes:

 

Παντως οι εμπειριες-συμβουλες σας ειναι πολυτιμες!!!!!!!:P

Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!:P:p:p

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει ένα πλαστικό που βοηθάει να βάλεις τα utragestan στον κόλπο. Εμένα μου το έδωσε ο γιατρός, ρώτησε το φαρμακοποιό σου σίγουρα θα υπάρχει να σου δώσει ένα.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΡΩΤΗΣΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

nikijo ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΛΙΩΝΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ'ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ,ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και εγω περνω τα συγκεκριμενα αλλα απο τον κολπο γιατι οπως μου ειπε απορροφαται καλυτερα και δεν θα εχω προβλημα με το στομαχι μου!!!! Επισης οταν λιωνει βγαζει οπως λετε αυτο το ασπρο υγρο!!!!Εγω φοραω σερβιετακι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εγω περνω τα συγκεκριμενα αλλα απο τον κολπο γιατι οπως μου ειπε απορροφαται καλυτερα και δεν θα εχω προβλημα με το στομαχι μου!!!! Επισης οταν λιωνει βγαζει οπως λετε αυτο το ασπρο υγρο!!!!Εγω φοραω σερβιετακι!!!!!

 

Καλημέρα, στο κέντρο εξωσωματικής μου απαγόρευσαν δια ροπάλου το σερβιετάκι, μου είπαν "αλλάζετε συχνά εσώρουχο".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο κέντρο εξωσωματικής μου απαγόρευσαν δια ροπάλου το σερβιετάκι, μου είπαν "αλλάζετε συχνά εσώρουχο".

 

 

ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Ή ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ??ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ??

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Ή ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ??ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ??

 

Πάντα οι γυναικολόγοι ήταν κατά του να φοράει μια γυναίκα σερβιετάκι λόγω κινδύνου για κολπίτιδες και μυκιτιάσεις (ειδικά όταν υπάρχουν πολλά υγρά) καθόσον δεν αφήνει την περιοχή να αναπνεύσει. Εγώ παρόλο που πάντα είχα έντονο πρόβλημα μυκιτιάσεων (έχω υποφέρει από τα 19 μου χρόνια μέχρι σήμερα τουλάχιστον 1-2 φορές το χρόνο) το χρησιμοποιούσα πάντα. Τώρα όμως μου το ξέκοψαν τελείως. Όντως όταν τα έβαζα τα utragestan ενδοκολπικά υπέφερα διότι ένιωθα συνεχώς βρεγμένη. Ευτυχώς πλεον τα παίρνω από το στόμα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Εμένα ο γιατρός μου είπε τέσσερα/μέρα. 2 το πρωί και 2 το βράδυ από το στόμα. Όμως επειδή παραπονέθηκα για ζάλη, μου είπε  να το κάνω 1 στις 9:00 κι ένα στις 3:00 από το στόμα και το βράδυ 1 από το στόμα και 1 κολπικά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

Εμένα ο γιατρός μου είπε τέσσερα/μέρα. 2 το πρωί και 2 το βράδυ από το στόμα. Όμως επειδή παραπονέθηκα για ζάλη, μου είπε  να το κάνω 1 στις 9:00 κι ένα στις 3:00 από το στόμα και το βράδυ 1 από το στόμα και 1 κολπικά.

Μεχρι ποσες ωρες μετα   ζαλιζεσαι?Εγω μεχρι και 3 ωρες μετα οταν το παιρνω απο το στομα...Ασε απο πονοκεφαλους..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας! Λόγω τραχήλου μου είπε ο γιατρός μου να παίρνω δύο utrogestan την ημέρα μέσω του κόλπου. Παρατηρώ ότι εκτός από κομμάτια που βγαίνουν βρέχεται και το εσώρουχο μου. Είναι υγρό. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα; Είναι φυσιολογικό; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...