Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-09-09, 02:29   #1
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κολπιτιδα και προσπάθειες σύλληψης

Είμαστε στις προσπάθειες για παιδάκι. Μετά την πρόσφατη επίσκεψη στον γυναικολόγο μου βρήκε μια μικρή κολπίτιδα και μου έδωσε κολπική αλοιφή για 6 μέρες. Ξέχασα όμως να τον ρωτήσω αν επηρεάζει την σύλληψη. Δεδομένου ότι μάλλον είμαι στις γόνιμες μέρες και έχουμε επαφές να κάνω την αγωγή ή να την ξεκινήσω σε λίγες μέρες που θα έχουν περάσει οι γόνιμες και δεν θα υπάρχει θέμα να επηρεστεί η σύλληψη? Εχει τύχει σε καμια σας κάτι αντίστοιχο?
Ο χρήστης siderenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-09, 10:49   #2
αγγελικι

αγγελικι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξερω για την κολπιτιδα συγκεκριμενα να σου πω παντωσ εγω οταν ειχα μυκητεσ και εκενα θεραπεια με κολπικη αλειφη δεν μου ειχε πει κατι ο γιατροσ μου για την επαφη αλλα μετα την επαφη εφευγε η αλοιφη με αποτεσμα να κανω περισσοτερεσ μερεσ την επαφη αρα γνωμη μου θα ηταν να κανεισ πρωτα την θεραπεια..αλλα καλυτερα θα ηταν να ρωτησεισ και τον γιατρο σου γι αυτο θα ηταν η πιο σωστη απαντηση και το καλυτερο γι σενα
Ο χρήστης αγγελικι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-09, 11:32   #3
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν κάνουμε θεραπεία για κολπίτιδα, απαγορεύονται οι επαφές για όσο καιρό βάζουμε την αλοιφή. Καλύτερα να περιμένεις να περάσουν οι γόνιμες και μετά να ξεκινήσεις τη θεραπεία. Και βέβαια σε καμία περίπτωση η θεραπεία δεν πρέπει να περιλαμβάνει χάπια από το στόμα, αν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Μόνο αλοιφή επιτρέπεται.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-09, 11:35   #4
olympics

olympics ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κολπιτιδα και προσπάθειες σύλληψης

Καλημέρα! Καλύτερα, πάρε ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου. Εμένα πάντως η γνώμη μου, είναι να κάνεις πρώτα την θεραπεία και ειδικά αν χρειάζεται και ο άντρα σου. Εγώ όταν ήμουν έγκυος στον γιό μου, είχα μύκητες και ο γιατρός μου δεν μου επέτρεψε να κάνω καμία θεραπεία μέχρι να κλείσω 3 μήνες, γιατί είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ και εκείνους τους μήνες, καθώς και στην γέννα, γιατί επειδή ήταν ευαίσθητος ο κόλπος λόγο της μυκητίασης, την ώρα που έβγαινε ο μπέμπης μου, είχα ρήξεις σε πολλά σημεία. Ο γιατρός, μου είπε ότι είχε πολύ καιρό να κάνει τόσα ράμματα. Στις 12.30 γέννησα και μέχρι τις 1.30 ο γιατρός ακόμα έραβε.
Επίσης, όταν σαράντισα, πήγα να με δει ο γιατρός και τα ράμματα δεν είχαν θρέψει ακόμα. Εκείνες τις 40 μέρες δεν θέλω να τις θυμάμαι. Πονούσα πάρα πολύ, και δεν μπορούσα να καθίσω. Για να καθίσω, έκανα συνέχεια κουλούρα με μια μεγάλη πετσέτα.

Καλή τύχη!
Ο χρήστης olympics δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-09, 12:31   #5
siderenia

Προεπιλογή

KΑλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δεν είναι κάτι σοβαρό μια μικρή (ελάχιστη) φλεγμονή. Εχω ευαισθησία και πολλές φορές κάνω προληπτικά θεραπεία. Ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε για την εγκυμοσύνη ούτε τις επαφές. Και είμασταν μαζί με το συζυγο και δεν του εδωσε εκείνου κάτι (παλιοτερα που είχα μύκητες είχε παρει και ο σύζυγος). Απλά ξέχασα να ρωτήσω εαν επηρεάζει το σέρμα. Εννοείται την κρέμα την βάζω πριν κοιμηθώ, μετά από επαφή ωρων ή και λεπτών. Η υπαρξη του φαρμάκου στον κόλπο δεν καταστρέφει το σπέρμα? Αυτό ξέχασα να ρωτήσω. Γι΄αυτό λέω μήπως να περάσουν πρώτα οι μέρες και μετά να κάνω την θεραπεια.
Παλιά 13-09-09, 20:41   #6
argyro30

Το avatar του χρήστη argyro30

Περιοχή: αθηνα
argyro30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
KΑλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δεν είναι κάτι σοβαρό μια μικρή (ελάχιστη) φλεγμονή. Εχω ευαισθησία και πολλές φορές κάνω προληπτικά θεραπεία. Ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε για την εγκυμοσύνη ούτε τις επαφές. Και είμασταν μαζί με το συζυγο και δεν του εδωσε εκείνου κάτι (παλιοτερα που είχα μύκητες είχε παρει και ο σύζυγος). Απλά ξέχασα να ρωτήσω εαν επηρεάζει το σέρμα. Εννοείται την κρέμα την βάζω πριν κοιμηθώ, μετά από επαφή ωρων ή και λεπτών. Η υπαρξη του φαρμάκου στον κόλπο δεν καταστρέφει το σπέρμα? Αυτό ξέχασα να ρωτήσω. Γι΄αυτό λέω μήπως να περάσουν πρώτα οι μέρες και μετά να κάνω την θεραπεια.
Κοριτσακι περναμε ακριβως την ιδια φαση!!Η κολπιτιδα απο οτι μου ειπε ο γιατρος ειναι τοξικο μικροβιο το οποιο δεν βοηθαει την συληψη και αυτο γιατι καταστρεφει το σπερμα κατα την διεισδυση,ο κολπος πρεπει να ειναι ευνοικος για τα σπερματοζωαρια,οπως μου εξηγησε.Αλλα δεν μου απεκλεισε την περιπτωση εγκυμοσυνης γιατι εχουν τυχει τετοιες περιπτωσεις!!!
Ο χρήστης argyro30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-09, 21:41   #7
siderenia

Προεπιλογή

argyro ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε εχουμε ελάχιστες πιθανότητες να εχουμε μωράκι αυτό τον μήνα? Αχ και είχαμε προσπαθήσει πολυ... δεν πειράζει...! Οπότε δεν έχει νόημα να καθηστερήσω την θεραπέια μου. Καλύτερα να την κάνω τώρα να τελειώνω μην χάσουμε και άλλον μηνα! Ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές