Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έπεσε+ματώσε το δόντι του!


Recommended Posts

Ουφ!όσο χαλαρή μαμα κ αν είμαι αυτό με αναστάτωσε.το κλάμα κ το αίμα σταμάτησαν σε 2 λεπτά.υπάρχει περίπτωση να έπαθε ζημία το δοντάκι του;καμία μαμα με παρόμοια εμπειρία.ο καημένος πήρε πρωτοβουλία μετά από πόσο καιρό να ξανάκάνει προσπάθεια να περπατήσει κ έγινε αυτό.άντε πάλι απ την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ουφ!όσο χαλαρή μαμα κ αν είμαι αυτό με αναστάτωσε.το κλάμα κ το αίμα σταμάτησαν σε 2 λεπτά.υπάρχει περίπτωση να έπαθε ζημία το δοντάκι του;καμία μαμα με παρόμοια εμπειρία.ο καημένος πήρε πρωτοβουλία μετά από πόσο καιρό να ξανάκάνει προσπάθεια να περπατήσει κ έγινε αυτό.άντε πάλι απ την αρχή.

 

Περαστικούλια σας,δες αν κουνάει το δοντάκι και αν έχει σπάσει και κανένα κομματάκι (απίθανο αλλά λέω).Δίνεις ντεπόν ή οποιοδήποτε αλλο παυσίπονο έχει ξαναπάρει ο μιικρούλης(και πονσταν αν είναι ακόμη καλύτερα γιατί λειτουργει και σαν αντιφλεγμονώδες)στις συνηθησμένες δόσεις που σου έχει πει και ο παιδίατρος σύνφωνα με τα κιλά του μικρού και επισκέπτεσαι τον οδοντίατρό σας για παραπέρα οδηγείες.Μετά παρακολουθείς και το δοντάκι μήπως και υπάρχει με τις μέρες κάποια διαφορά στο χρώμα του.Περαστικούλια σας ,και εμείς τα έχουμε πάθει πολλές φορές τα ατιμα δεν τα προλαβένεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια.όχι δεν πήρα τον γιατρό νικόλ.δεν είδα να έσπασε.λίγο αίμα έβγαλε.

 

Ελευθερία είναι ενωσ έτους.να το παω σε οδοντίατρο;

Το κλάμα κ το αίμα όπως είπα κράτησε 2 λεπτά.μετά ήταν μια χαρά.γελούσε κ έπαιζε κ μας δαγκώνε χωρίς να δείχνει ότι έχει κάποια ενόχληση.το δαγκωμα πιστεύω θα το σταματούσε αν πονούσε.ντεπον δεν έδωσα κ κοιμήθηκε.

 

Δεν μπορώ να ελέγξω αν έφυγε κομμάτι γιατί δεν μας άφηνε να του πειράξουμε γενικά το στόμα.μόνο αν του δώσεις δάχτυλο για να δαγκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πάθει ήδη 2 φορές. Δεν έκανα απολύτως τίποτα..Απλά τον έπλυνα λιγάκι..αλλά κομμάτι αν είχε φύγει θα το είχα δει..εδώ δεν με άφηνε καν να του ανοίξω το στόμα, για να δω αν τρέχει ακόμα αίμα..Τα άτιμα, δεν τα προλαβαίνεις!Ελπίζω να μην είναι κάτι..Ούτε στην γιατρό το ανέφερα..έπρεπε?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια.όχι δεν πήρα τον γιατρό νικόλ.δεν είδα να έσπασε.λίγο αίμα έβγαλε.

 

Ελευθερία είναι ενωσ έτους.να το παω σε οδοντίατρο;

Το κλάμα κ το αίμα όπως είπα κράτησε 2 λεπτά.μετά ήταν μια χαρά.γελούσε κ έπαιζε κ μας δαγκώνε χωρίς να δείχνει ότι έχει κάποια ενόχληση.το δαγκωμα πιστεύω θα το σταματούσε αν πονούσε.ντεπον δεν έδωσα κ κοιμήθηκε.

 

Δεν μπορώ να ελέγξω αν έφυγε κομμάτι γιατί δεν μας άφηνε να του πειράξουμε γενικά το στόμα.μόνο αν του δώσεις δάχτυλο για να δαγκώσει.

 

Με αυτά που μου γράφεις συμπερένω οτι μάλλον δεν πονάει,για τον οδοντιατρο το είπα απλά για να το δει να έχει καλύτερη αποψη από εμένα π.χ. που σου απαντώ με βάση αυτά που μου γράφεις.Λοιπόν τηρεις στάση αναμονής και παρακολουθείς οσο μπορείς σε ένα μωρούλι ενός έτους το χρώμα του δοντιού του.Περαστικούλια και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όχι μόνο χτύπησε αλλά έκανε και χώρισμα στην μέση ( τα δύο μπροστινά ) και επιπλέον έφυγε και ένα μικρό κομμάτι. Μόνο αν κουνιέται πιστεύω ότι είναι πρόβλημα και πρέπει να το δει γιατρός.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως να καταλάβω όμως αν κουνιετε;ακόμα κ τώρα που κοιμάται(κοιμάται με ανοιχτό στόμα γιατί έχει λίγο συναχι) δεν με άφησε να δω αν κουνιέτε.το αίμα το είδα στα χείλακια του κ που έκλαιγε.δυστυχώς ή ευτυχώς κληρονόμησε από μένα το στόμα.κ το πάνω χείλος καλύπτει ENTEΛΩΣ τα πάνω δόντια.ακόμα κ όταν γελάω ή γελάει ίσα ίσα που φαίνονται.αλλά διαβάζω ότι υπήρξαν κ σοβαρότερες περιπτώσεις που δεν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θύμησες!!

 

Είχα τη μια από τις δίδυμες και έπαιζε στην ταράτσα. Εκεί είχαμε ένα παλιό σιδερένιο τραπέζι με σχέδια. Ήταν τότε περίπου 15-16 μηνών. Δάγκωνε το σίδερο και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Αλλά κάποια στιγμή μάγκωσε τα δόντια στο μεταλλικό σχέδιο. Εμείς δεν είχαμε δει τίποτα από αυτά (κι ας ήμαστε δίπλα της).

 

Ξαφνικά βλέπω τη μικρή να έχει πλημμυρίσει στο αίμα... να φεύγουν στάλλες και να ουρλιάζει. Πόση ώρα της έριχνα νερό στο στόμα για να σταματήσει κι αυτό τίποτα!

 

Μετά από κάποια ώρα σταμάτησε η μεγάλη ροή αίματος... αλλά εξακολουθούσε να ματώνει. Κουνιόνταν εμφανώς 4 δόντια.

 

Πήρα την παιδίατρο... και μου είπε να μην της δίνω στερεά για να μασήσει, αλλά μόνο αλεσμένα. Δε θυμάμαι πόσες μέρες πήρε για να διορθωθεί. Διορθώθηκε όμως! Ξανασφίγγουν και επανέρχονται αυτά τα δόντια.

 

Αυτό που λες εσύ μου φαίνεται πολύυυυυυυυυυυυυυ μικρό. Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι. Αν κουνιέται ένα δόντι.... θα το καταλάβεις εσύ και φυσικά το παιδί θα αντιδρά σε οποιαδήποτε μπουκιά!

 

Μάλλον ... θα πρότεινα να χαλαρώσεις.... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...