Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ


ZIMAROULIS

Recommended Posts

Λοιπόν είστε η τελευταία μου ελπίδα πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εδώ και λίγο καιρό τα ρούχα του άντρα μου μυρίζουν άσχημα. Έχουν μία μυρωδιά όπως τα ρούχα που τα αφήνουμε πολλές ώρες στην λεκάνη πριν τα απλώσουμε. Μιλάω φυσικά για ρούχα που έχουν πλυθεί και είναι σιδερωμένα στα συρτάρια. Στην αρχή νόμιζα ότι άργησα να τα απλώσω αφού τα έβγαλα από το πλυντήριο και για αυτό πότισαν με αυτή την μυρωδιά. Σήμερα που έφτιαχνα κάτι συρτάρια όλα του τα ρούχα μιλάω για πουλόβερ και χειμωνιάτικα μπλουζάκια έχουν την ίδια μυρωδιά. Ο αντρούλης μου είναι μοσχομυριστό και πολύ παστρικό αγόρι και με απείλησε ότι αν δεν βρούμε λύση θα τα πετάξει όλαααα!!!!

Κορίτσια μου τι να κάνω τι μπορεί να φταίει εντωμεταξύ τα δικά μου μπλουζάκια που τα πλένω με το ίδιο απορρυπαντικό στο ίδιο πλυντήριο όπως και του μωρού μας μοσχοβολάνε. Έχετε καμία ιδέα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΚΑΠΙΟΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΣΤΟΥς 90 ΜΕ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΜΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΕΠΛΥΝΑ ΚΑΙ ΓΙΝΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ.το πληντυριο το εχεις πολλα χρονια?καπου ειχα διαβασει εδω μεσα οτι μπορει να καθαριστει με σοδα...

Link to comment
Share on other sites

To πλυντήριο το έχω 3 χρόνια αλλά σίγουρα δεν φταίε αυτό γιατί τα άλλα ρούχα δεν μυρίζουν. Εντωμεταξύ κάποια ρούχα του είναι ευαίσθητα και αν τα βάλω στους 90 δεν θα τα καταστρέψω?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εβαλα τα ρουχα στους 90.εβαλα το πληντυριο να πλυνει μονο το με φαρμακο...δεν ξερω λεω ισως να εχει μαζεψει νερα το πληντυριο που μενουνε και μυριζουνε...τα ρουχα που λες ειναι χειμερινα?δηλαδη τα εχεις φυλαγμενα?αν ναι γιατι δεν δοκιμασεις να τα πλυνεις απο την αρχη?μηπως τα ειχες φυλαξει καπου και μυρισανε?(αποθηκη-ντουλαπα με υγρασια)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ειχα και εγω αυτο το προβλημα μετα απο πολυ ψαξιμο μαμαδες -ιντερνετ-ειδικους πλυντηριων, κατεληξα οτι μια φορα την εβδομαδα πρεπει το πλυντηριο να λειτουργει μονο με σοδα φαγητου και λιγο μα παρα πολυ λιγο απορυπαντικο στους 80-90 βαθμους,διοτι εαν πλενει συνεχως σε μικρους βαθμους δημιουργουνται μικροβια ανθεκτικα στους χαμηλους βαθμους γι'αυτο δεν καταστεφονται,κοιταξτε και το απορυπαντηκο που βαζετε,εγω το πλυντηριο το εχω 6 χρονια και μου το εκανε πριν 2 εβδομαδες

το εκανα αυτο με την σοδα και σωθηκα, ειμαι λιγο λοξη με το πλυσιμο των ρουχων και το εψαξα λιγο παραπανω, ελπιζω να βοηθησα

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΣΟΔΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ.

ΕΜΕΝΑ ΠΛΕΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟΥΣ 30 ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΒΑΨΟΥΝΕ. ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ. ΠΟΣΗ ΣΟΔΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι νωπα οταν τα σιδερωνεις και κρατανε υγρασια??? Μηπως να τα αφηνες να στεγνωσουν πολυ καλα πριν σιδερωθουν??? Η μηπως η ντουλαπα του αντρα σου τραβαει απο πουθενα υγρασια???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την συμμετοχή

Λοιπόν θα κάνω αυτό με το πλυντήριο σε πρώτη φάση. Αυτά που μυρίζουν είναι και φανελάκια μπλουζάκια που φοράει καλοκαιρινά και ανοιξιάτικα μακρυμάνικα και πιο χοντρά ρούχα τα έχω φυλαγμένα στα συρτάρια όπως πάντα σκεπασμένα. Επίσης είναι μοιρασμένα και στις δύο ντουλάπες οπότε δεν φταίει η ντουλάπα να έχει υγρασία ή κάτι τέτοιο. Το πιο μυστήριο όμως είναι ότι στο πάνω συρτάρι που έχω τα δικά μου μακρυμάνικα δεν μυρίζουν τίποτα στο ακριβώς από κάτω που έχω τα δικά του μυρίζουν. Τι να πω xfiles μου κάνει λίγο. Τα απλώνω πάντα μόλις βγαίνουν από το πλυντήριο και τα μαζεύω όταν έχουν στεγνώσει τελείως δεν είναι δηλαδή νωπά όταν τα σιδερώνω. Πάντως δεν θα βρω λύση είμαι σίγουρη γιατί αν ήταν το πλυντήριο θα μύριζαν όλα τα ρούχα όχι μόνο του αντρούλη. Τι να πω αυτό που μου τι δίνει είναι ότι τα πρώτα που ξεκίνησαν να μυρίζουν τα έβγαλα τα έπλυνα στους 60 και πάλι μυρίζουν στεναχωριέμαι γιατί είναι καινούρια ρούχα ρε γμτ. δεν θέλω να τα πετάξω τώρα με την κρίση δεν είμαστε για τέτοια

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Zimarouli, εγώ μένω στο γεγονός ότι του άντρα σου μυρίζουν ενώ τα δικά σου όχι!!! Αυτό είναι το περίεργο!!!:rolleyes:

Να θέσω λοιπόν 2 πιθανές εξηγήσεις???

πιθανή εξήγηση: Ο αντρούλης σου, ίσως έχει κάποιο θέμα ορμονικό ή παθολογικό γενικότερα και η μυρωδιά του σώματος του έχει αλλάξει. (και λόγω διατροφής μπορεί να είναι). Η μυρωδιά του σώματος μας, δεν έχει άμεση σχέση με την καθαριότητα. Μπορεί κάποιος να έχει μόλις βγεί απο το μπάνιο και το σώμα του να μυρίζει, αν υφίσταται παθολογική κατάσταση. Μπορεί λοιπόν, τα ρούχα του να παίρνουν αυτή την μυρωδιά. (είναι μόνο κάποια και όχι όλα? κι αυτό μπορεί να εξηγηθεί απο την φύση του υφάσματος του ρούχου. Άλλα κρατάνε τις οσμές και άλλα όχι).

πιθανή εξήγηση: Μπορεί όντως να φταίει το πλυντήριο και να μυρίζουν και τα δικά σου ρούχα, απλά εσύ δεν το καταλαβαίνεις. Την προσωπική μας μυρωδιά, την συνηθίζουμε και δεν την αντιλαμβανόμαστε. Μόνο των άλλων ανθρώπων.

 

Επίσης, κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα, είναι η αυξημένη όσφρηση στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα της. Για παράδειγμα, εγώ όσο ήμουν έγκυος, αισθανόμουν ότι ο άντρας μου έφερε μια περίεργη μυρωδιά και στα ρούχα του αλλά και στο σώμα του, που δεν μπορούσα να την εξηγήσω....:roll: Μήπως παίζει καμιά εγκυμοσύνη?:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Zimarouli, εγώ μένω στο γεγονός ότι του άντρα σου μυρίζουν ενώ τα δικά σου όχι!!! Αυτό είναι το περίεργο!!!:rolleyes:

Να θέσω λοιπόν 2 πιθανές εξηγήσεις???

πιθανή εξήγηση: Ο αντρούλης σου, ίσως έχει κάποιο θέμα ορμονικό ή παθολογικό γενικότερα και η μυρωδιά του σώματος του έχει αλλάξει. (και λόγω διατροφής μπορεί να είναι). Η μυρωδιά του σώματος μας, δεν έχει άμεση σχέση με την καθαριότητα. Μπορεί κάποιος να έχει μόλις βγεί απο το μπάνιο και το σώμα του να μυρίζει, αν υφίσταται παθολογική κατάσταση. Μπορεί λοιπόν, τα ρούχα του να παίρνουν αυτή την μυρωδιά. (είναι μόνο κάποια και όχι όλα? κι αυτό μπορεί να εξηγηθεί απο την φύση του υφάσματος του ρούχου. Άλλα κρατάνε τις οσμές και άλλα όχι).

πιθανή εξήγηση: Μπορεί όντως να φταίει το πλυντήριο και να μυρίζουν και τα δικά σου ρούχα, απλά εσύ δεν το καταλαβαίνεις. Την προσωπική μας μυρωδιά, την συνηθίζουμε και δεν την αντιλαμβανόμαστε. Μόνο των άλλων ανθρώπων.

 

Επίσης, κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα, είναι η αυξημένη όσφρηση στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα της. Για παράδειγμα, εγώ όσο ήμουν έγκυος, αισθανόμουν ότι ο άντρας μου έφερε μια περίεργη μυρωδιά και στα ρούχα του αλλά και στο σώμα του, που δεν μπορούσα να την εξηγήσω....:roll: Μήπως παίζει καμιά εγκυμοσύνη?:mrgreen:

 

Μοm μακάρι να έπεζε αλλά όχι ακόμα δυστυχώς. Λοιπόν αυτά που μυρίζουν είναι κυρίως τα μπουζάκια φανελάκια μπουφάν δηλαδή ότι έρχεται σε επαφή με το πάνω μέρος. Δεν μπορώ να πω ότι είναι προσωπική μυρωδιά αλλά μία άσχημη οσμή τα έχουν μυρίσει και η πεθερά μου η οποία συνήθως μου σιδερώνει και της έκανε εντύπωση που είναι μόνο του άντρα μου. Λοιπόν εχθές σιδέρωσα την τελευταία μπουγάδα και είχε και δικά του μπλουζάκια τσέκαρα ότι δεν μυρίζουν θα τα τσεκάρω σε λίγες μέρες να αποκλείσω ότι είναι η ντουλάπα. Θα σας κρατώ ενήμερες για την πορεία των εξελίξεων στο φλέγον αυτό ζήτημα

Καληνύχτα σε όλες

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη ντουλάπα σας την ελέγξατε;

Αφού μυρίζουν μόνο τα ρούχα του συζύγου, κι ας πλένονται στην ίδια μπουγάδα με τα δικά σου... άρα δε φταίει ο τρόπος πλύσης.

 

Το μυαλό μου πάει στη ντουλάπα. Αν η ντουλάπα (ο συγκεκριμένος χώρος, συρτάρι, ντουλάπι κτλ) κρατάει έστω και ανεπαίσθητα υγρασία, θα έχει ακριβώς αυτό το αποτέλεσμα.

 

Όταν ήμουν φοιτήτρια την έπαθα έτσι και ανακάλυψα πως μια τσάντα..... είχε μουχλιάσει κανονικά (!!!) γιατί την είχα αφήσει στο πίσω μέρος της ντουλάπας για αρκετό καιρό. Τα υπόλοιπα ρούχα και αντικείμενα ήταν μια χαρά χωρίς μυρωδιά.

 

Το ίδιο έπαθε και φίλη μου (πάλι στα φοιτητικά μας χρόνια) με παπούτσια και κάποια σακάκια... Είχε υγρασία η ντουλάπα της και..... καταστράφηκαν. Εκείνη τότε αναγκάστηκε να τα πετάξει.

 

(Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που στα καινούρια ρούχα και παπούτσια βάζουν silica gel -το οποίο είναι για να απορροφά την υγρασία για όσο καιρό παραμένουν αποθηκευμένα στις αποθήκες των καταστημάτων...)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ειχα και εγω αυτο το προβλημα μετα απο πολυ ψαξιμο μαμαδες -ιντερνετ-ειδικους πλυντηριων, κατεληξα οτι μια φορα την εβδομαδα πρεπει το πλυντηριο να λειτουργει μονο με σοδα φαγητου και λιγο μα παρα πολυ λιγο απορυπαντικο στους 80-90 βαθμους,διοτι εαν πλενει συνεχως σε μικρους βαθμους δημιουργουνται μικροβια ανθεκτικα στους χαμηλους βαθμους γι'αυτο δεν καταστεφονται,κοιταξτε και το απορυπαντηκο που βαζετε,εγω το πλυντηριο το εχω 6 χρονια και μου το εκανε πριν 2 εβδομαδες

το εκανα αυτο με την σοδα και σωθηκα, ειμαι λιγο λοξη με το πλυσιμο των ρουχων και το εψαξα λιγο παραπανω, ελπιζω να βοηθησα

 

Aggela για πες την σόδα την βάση στην θήκη μαζί με το απορρυπαντικό και πόση να βάλω

Ευχαριστώ

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η σόδα χρησιμοποιείται ως αποσκληρυντικό. Σε περιοχές με σκληρό νερό μπορούμε να χρησιμοποιούμε σόδα μαζί με το απορρυπαντικό.

 

Σε περιοχές με μαλακό νερό όμως η χρήση σόδας προκαλεί φθορές στις σωληνώσεις και τα μεταλλικά μέρη του πλυντηρίου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα επρεπε να κοιμησω την φανη εχθες και δεν εγραψα λοιπον , 2 κουταλιες της σουπας μαζι με 1 κουταλια τοτ γλυκου απορυπαντικο

alcyon σε αυτο που λες εχεις δικιο αλλα επειδη ειπα οτι το θεμα το εχω ψαξει εχει αποτελεσμα και στις μυρωδιες

zimaroulis εχει δικιο η alcyon ειχα αυτο το προβλημα με την ντουλαπα και την περασε ο αντρας μου με αντιμουχλικο και δεν εχω προβλημα πια

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα στο παλιό μας σπίτι με τα ρουχα του άντρα μου και ναι...έφαιγε η ντουλάπα!είχε σαπίσει από μέσα και βρώμαγε απίστευτα μούχλα!το καταλάβαμε επειδή άρχισαν να μυρίζουν και άλλα ρούχα προς τα πάνω σιγά σιγά, οπότε ήταν σίγουρα σάπιο ξύλο.

 

Τελικά τωρα στο καινούριο σπίτι τα έπλυνα 2-3 φορές , έβαλα μαλακτικό, τα άφησα στον ήλιο για ώρες και μπορώ να πω ότι έχουν αρχίσει να γίνονται υποφερτά!Σημείωση:ήταν μπλουζάκια που δεν τα πολυφορούσε...

τώρα επίσης βάζω σαππουνάκι στη ντουλάπα για να παρουν κι από εκεί μυρωδιά!

 

Κανε ενα τεστ κ αλλαξε τους θέση και δες πώς θα πάει!

 

Μια άλλη φορά έβαζα αρκάδι στα ρουχα του μωρού στη θήκη του απορυπαντικού και όχι στον κάδο, (δεν ήξερα τοτε...)οπότε γέμισε μούχλα απορυπαντικού το πλυντήριο και βρώμισαν τα ρουχαλάκια της!για την περίπτωση αυτή μου σύστησαν χλωρίνη, αλλά δεν τη βαζουμε στο σπίτι μας οπότε έβαλα ένα ξύδι στους 90 και μια χαρά από τότε...!

Link to comment
Share on other sites

α για αυτο μου μυρίζει το ντουλάπι στο μπάνιο που φυλαω το αρκάδι !!!!!(είχε περισσέψει από τότε που το χρησιμοποιούσα, και έχει υγρασια εκείνο το ντουλάπι)

ούτε που το σκέφτηκα να το ανοίξω να το δω...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ξέχασες μια φορά σε νερό πολλές ώρες ή ξέχασες να τα απλώσεις, όπως έπαθα κάποιο βράδυ εγώ με μια πλύση που είχε πετσέτες και σεντόνια, δεν ξεμυρίζουν!!! Μέχρι και το συρτάρι το συγκεκριμένο μύριζε, ενώ τα υπόλοιπα συρτάρια όχι! :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας παιδαι ειμαι φοιτητης και εχω προβλημα με τις πετσετες του μπανιου οταν τις βγαζω απο το πλυντηριο με απορρυπαντικο και μαλακτικο παντα μυριζουν ωραια αλλα οταν κανω μπανιο και μετα σκουπιζομαι βγαζουν μια μυροδια λες και τα εχω αφισει μεσα στο πλυντηριο για μερες..Ενα προβλημα που πιστευω ειναι το οτι δεν εχω μπαλκονι να τα βγαλω εξω και τα εχω μεσα στο σπιτι αλλα και που τα εδω στον γειτονα μου να τα βαλει στο μπαλκονι του και παλι μετα την ιδια μυροδια ειχαν...Σκεφτηκα να παω να παρω καινουριες πετσετες αλλα ειπα να το ψαξω πρωτα αν μπορειτε να μου προτείνεται κατι...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την ίδια εμπειρία με εσένα.Τα ρούχα οκ και οι πετσέτες μετά από μία χρήση σαν να μυρίζανε.Τελικά κατάλαβα ότι παίζει ρόλο η ποιότητα της πετσέτας.Πήγα στην ΙΚΕΑ και πήρα καινούργιες και δεν έχουν εμφανίσει τέτοιο πρόβλημα.Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το άπλωμα γιατί θα αντιμετώπιζες το ίδιο πρόβλημα και με τα άλλα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω προβλημα με τα ρουχα ολο το χειμωνα!Τα απλωνα,μυριζαν ομορφα,αλλα οταν στεγνωναν μυριζαν!Αλλα πιο πολυ αλλα πιο λιγο.Ειχα σκασει,δεν ηξερα τι φταει.Εκανα αυτο με την σοδα,αλλα εκει το προβλημα να επιμενει.

 

Τελικα,ενα απογευμα που σιδερωνα,ειχε ερθει ο κουνιαδος μου και μου λεει "Πω πω,μυριζουν καπνια τα ρουχα.Ειχατε παει χωριο?"

 

"Οχι" απαντω

 

"Ε,τοτε φταιει το Τζακι"

 

Δεν εχω τζακι,αλλα εχουν ολα τα αλλα διαμερισματα διπλα μου και πανω μου.Εγω ειμαι σε 2αρι στην μεση και κανενα 2αρι δεν εχει τζακι.

 

Βγαινουμε εξω στην βεραντα εκει που τα απλωνα και μυριζε καπνια!!!Δεν το ειχα αντιληφθει τοσο καιρο,ειχα φαινεται συνηθισει την μυρωδια!!!

 

Επισης,εφταιγε και το εξης.Το 2αρακι μου ειναι βορινο,οποτε το Χειμωνα ηλιος γιοκ.Μεχρι να στεγνωσουν τα ρουχα(εχει και η περιοχη πολυ υγρασια λογω θαλασσας) ειχαν πιασει μουχλα!!!!!!

 

Και ομως!!!Αποφασισα να βαζω λιγοτερα απο 20 ρουχα σε καθε πλυση για να τα απλωνω στην απλωστρα με μεγαλο κενο αναμεσα τους και να μην μυριζουν !!Βοηθησε αρκετα!!

 

Τωρα που ειναι Καλοκαιρακι,ολα τα ρουχακια μου μυριζουν υπεροχα!!!!!Και το πιο σπουδαιο ειναι οτι δεν εχω πλεον απλυτα ρουχα.Ενω το Χειμωνα τονους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Cooker μήπως να το σκεφτείς για στεγνωτήριο?Δεν είναι λύση να πλένεις τα ρούχα λίγα λίγα!!!Άσε που ουσιαστικά είναι και ασύμφορο νομίζω!!!Τα λεφτά που θα πλήρωνες για ρεύμα και νερό με τα παραπάνω πλυντήρια πιστεύω θα κάλυπταν τα λειτουργικά του έξοδα!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τη σόδα και το ξύδι το κάνω ανά δίμηνο και έχω πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.καμιά φορά κάνω και με ελάχιστη χλωρινίτσα και ελαχιστότατο απορριπαντικό πιάτων πλύση. αν μυρίζουν μόνο του άνδρα σου μόνο κάτι άλλο συμβαίνει...ή πολύ δυνατός ιδρώτας...ή τα αφήνεις παραπάνω στην απλώστρα...

εγώ ξέρετε τι έχω προσέξει...

σε κάποια ρούχα που δεν έχουν πολύ καλή ποιότητα (κάποιες μπλούζες που έχω πάρει από την λαική για παράδειγμα) μυρίζουν κάπως άσχημα...ίσως έχουν συνθετικά και δεν ξέρω τι άλλο και με το που τα δει ο ήλιος μυρίζουν.

βάλε κανένα αρωματικό στο συρτάρι αλλά έχει σημασία να μας πεις αν όταν τα μαζευεις και τα σιδερώνεις μυρίζουν ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα κι από φίλες, έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει στα πλυντήρια που πλένουν παρατεταμένα στους 40 ή 30 βαθμούς.

Τα νερά που λιμνάζουν κάτω από τον κάδο μεταξύ των πλύσεων είναι στάσιμα και αναπτύσσονται αποικίες με βακτηρίδια.

Παρατήρησα ότι αυτή η μυρωδιά (βουρκιλα τη λεω εγώ) γίνεται όταν αργήσουν τα ρούχα να βγουν απ το πλυντήριο, ή αργήσουν να στεγνώσουν ή τα σιδερώσω και απ τον ατμό δεν στεγνώσουν όταν τα βάλω στα συρτάρια.

 

Τι μπορεί να σκοτώσει όλη αυτή την βουρκιλα που ζει κάτω απ το πλυντήριο μου;;; Εκανα και τη σόδα και τα ξίδια και τους 90 βαθμούς, αλλά και πάλι αν τα αφήσω στο πλυντήριο η μυρωδιά θα βγει στο σίδερο ή λίγο αργότερα.

Ξέρετε είναι ασχημο σε βεσε επισκεπτών να κρέμεται η πετσέτα καθαρή και να πάει ο άλλος να πλυνει χέρια να μοσχοβολάνε και να τα σκουπίσει και να του μυρίζουν τα χέρια πατσαβουρίλα/βουρκος :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: Νιώθω ότι έχω γίνει ρόμπα που μου έχει συμβει αυτό..

 

Επειδεινώθηκε δε δραματικά όταν χρησιμοποίησα μαλακτικό λενόρ. Δεν ξέρω αν έχει αυτό καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...