Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! (Γρομπαλακι στην μασχαλη)


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Πριν λίγες εβδομάδες ανακάλυψα κάτω από την μασχάλη του μωρού μου το δερματάκι του να είναι φουσκωμένο . Είναι σαν πολυ πολυ μαραμένο μπαλάκι δεν έχει υγρό το έχω ψιλαφήσει. Δεν είναι κόκκινο, δεν δείχνει να τον ενοχλεί. Τι να είναι όμως? Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο την επόμενη εβδομάδα αλλα θα ήθελα την βοήθεία σας και την γνώμη σας μέχρι εκείνη την μέρα και φυσικά την γνώμη του παιδιάτρου μας που μας απαντάει κατά καιρούς!

 

ΥΓ: Εχω ένα αγοράκι 4μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και γιατι δεν πας στον παιδιατρο νωριτερα? Αλλαξε το ραντεβου, δεν χανεις κατι.....

 

Μπορει να ειναι καποιος αδενας πρησμενος, συμβαινει καμμια φορα οπως πχ στα στηθακια τους. αλλα το αν ειναι κατι που θα πρεπε να σε ανησυχει μπορει να το αξιολογησει ο παιδιατρος.

 

Εστω ρωτα τον τηλεφωνικα, οσο να ναι αυτος γνωριζει το παιδι σου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΓΟΥΡΜΟΥΛΑΚΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΕΙΝ ΑΙ ΚΥΣΤΟΥΛΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ, ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΟΣΤΟΥ, ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΞΟΣΤΩΣΗ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΣΤΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ, ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΑΝΗΣΥΧΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η μασχαλη ομως ειναι αλλο πραγμα........καλυτερα να μιλησει με το γιατρο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η μασχαλη ομως ειναι αλλο πραγμα........καλυτερα να μιλησει με το γιατρο.....

 

οντως... να ηταν μεγαλο παιδι πχ και να χρησιμοποιουσε αποσμητικο, οκ θα ηξερες που να ψαχτεις αλλα τωρα μωρακι 4 μηνων... καλυτερα να κανεις μια επισκεψη νωριτερα, παρα να σε τρωει το αγχος μεχρι να πας.

ενα τετοιο γρομπαλακι εχει και ο δικος μου στο κεφαλακι, αλλα ειναι αδενας.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αδενες της μασχαλης θελουν πολλη προσοχη σε οποιαδηποτε ηλικια.....μπορει να ειναι κατι ασημαντο, αλλα πρεπει να το δει γιατρος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια...... δυστηχώς είναι σε διακοπές και θα ειναι την άλλη εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι δεν ειναι καν γρουμπαλάκι . Είναι σαν φουσκωμένο το δέρμα του, χωρίς να είναι κόκκινο και χωρίς να έχει κάτι. Δηλαδή δεν πιάνω κάτι ούτε υγρό ούτε εξόγκωμα ούτε κοκκαλάκι......... ουφ τι να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Οι αδενες της μασχαλης θελουν πολλη προσοχη σε οποιαδηποτε ηλικια.....μπορει να ειναι κατι ασημαντο, αλλα πρεπει να το δει γιατρος.

 

Συμφωνώ. Καλύτερα πάνε νωρίτερα να σου φύγει και το άγχος.

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι πιθανά!

Στην μικρή μου είναι κόκκινο στην αρχή και μετά απλά φουσκωμένο το σημείο που την τσίμπησε!

Μακάρι να μην είναι τίποτα!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι το θυμάται γιατό το είχε δει κι αυτός και δεν μου ανέφερε τίποτα γιατί μου είπε επι λέξη δεν είναι τίποτα το ύποπτο ή το σοβαρό θα φύγει απο μόνο του. Προφανώς όπως γεννήθηκε και τραβήχτηκε με δύναμη απο την πίεση να του έμεινε. Μου είπε ότι θα του φύγει μιας και το είχε ψηλαφισει ο ίδιος και δεν ήταν τίποτα από ένα ελαφρό φούσκωμα του δέρματος......... Τι να πω..... θα περιμένω να γυρίσει..... δεν θέλω να μπλέξω με άλλους γιατρούς προς το παρόν... θα δω τι θα κάνω θα γυρίσει την Τετάρτη οπότε θα περιμένω να τον ξαναδεί

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει...αφου προυπηρχε και το ειχε δει μην ανησυχεις.......

Εσυ δεν το χες προσεξει?

 

Ενα τηλεφωνακι ειναι οτι πρεπει για να μας καθησυχασει!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ειδε αυτος ομως.......μη σκας τωρα....τον πηρες τηλεφωνο. Μπορει να πρηστηκε λιγο περισσοτερο. Θα το δει οταν γυρισει.

 

 

Παντως ειναι καλο ο γιατρος να ενημερωνει για τετοια πραγματα. Η δικια μου μου τα εδειχνε ολα και μου λεγε τι και πως και σε ποια περιπτωσε επρεπε να ανησυχω.....πολυ ψειρα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα χθες στον παιδίατρο και αυτό που σας περιέγραψα τελικά δεν βρίσκεται κάτω απο την μασχάλη του , όπως το τέντωσε ο γιατρος το χέρι του είναι κάτω απο το μπράτσο του και μου είπε ότι κατά 99 % είναι λίπωμα το οποίο θα απορροφηθεί απο μόνο του. Το ψηλάφισε το είδε ότι δεν είναι ούτε κόκκινο, δεν εμποδίζει την κινητικότητα του παιδιού, δεν τον ποναει, δεν είναι κάποιος αδένας πρισμένος μιας και δεν ειναι κατω απο την μασχάλη. Μου είπε ότι και να με εστελνε για υπέρηχο δεν θα φαινόταν κάτι σε αυτή την ηλικία. Μου είπε άστο και βλέπουμε αν μεγαλώνει. Πάντως 2μήνες τώρα που το έχω δει ε΄χει μείνει έτσι. Δεν θυμόμαστε αν το είχε όταν γεννήθηκε ρε γαμώτο. Μου είπε να μην ανησυχώ και ότι δεν είναι τίποτα............... Έχετε καμιά ανάλογη εμπεριία

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει απο λίπωμα σας παρακαλώ διαφωτείστε με .........

 

Αγαπητή Σωτηρία

 

Το υπερηχογράφημα είναι μια ανώδυνη μέθοδος εξέτασης των ιστών χωρίς ιονίζουσα ακτινοβολία. Η διαγνωστική του ακρίβεια είναι μεγάλη ακόμη και για πολύ μικρές βλάβες.

Είναι χρήσιμο να γίνει και μετά συζητάμε τα ευρήματά του.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο του τμήματος υπερήχων στο Αγ.Σοφία είναι το 2107467041, συνήθως ο χρόνος ραντεβού είναι 2-3 εβδομάδες και το κόστος του (πριν 1,5 χρόνο) ήταν 8,80 € - εάν δεν είχες παραπεμπτικό του ΙΚΑ.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον.! Καλέ μου γιατρέ σ 'ευχαριστώ ιδαιτέρως αλλά έτσι όπως το περιέγραψα σου φαίνεται τίποτα......... ύποπτο ή κακό? Θα συμφωνούσες με την διάγνωση του συναδέλφου σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...