Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-06-10, 22:56   #41
Vicky*

Vicky* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

egw eimai pleon ok meta apo tin marsipopoiisi an kai ponousa meta tin epemvasi arketo kairo omws o fovos na min xanapristei den feugei nomizw pote,na min milisw gia to sex pou egw ginei migiagixti,kalo kouragio se oles sas
Ο χρήστης Vicky* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-10, 14:57   #42
kellyp

Περιοχή: Eksarxeia
kellyp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή oxi allo!!!

koritsia kalispera...ti na sas po.. Exo pathei apostima apo ton augousto tou 2009 mexri simera 7 fores. Tis teleutaies 2 espase mono tou meta apo polu priksimo kai polu pono. Mou eipe o giatros oti prepei na afaireso ton adena. den antexete autos o ponos gia kanena logo!!!! perastika se oles!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elepet Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη...τι σπυράκι? εμενα ειναι κύστη εσωτερική...την ψηλαφώ αλλα σε καμια περίπτωση δεν βγάζει πύον ή είναι ορατό με το μάτι! Μήπως μιλάμε για άλλο πράγμα.Ούτε πύον βγάζει ούτε έχει την μορφή σπυριού..είναι σαν εσωτερό γρομπαλακι..το οποίο μεγαλώνει και μικραίνει..πονάει ή όχι ανάλογα με την τριβή και την πίεση...όπως με το σεξ.
Ο χρήστης kellyp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-10, 13:39   #43
μαρια!

Περιοχή: π.φαληρο
μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

geia sas emen mou ksanapristike thn triti fora alla mou espase mono tou kai pira antiviosh flazyl mazi me ceklor kai exw isixasi pros to paron euxomai kai gia panta... perastika koritsia!!!!!!!
Ο χρήστης μαρια! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 20:26   #44
kistel

kistel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας!
τωρα μολις γραφτηκα στο φορουμ και αυτο γιατι διαβασα τα σχολια για τα προβληματα που αντιμετωπισατε με τους βαρθολινειους αδενες.
εγω μολις προχθες εκανα χειρουργιο με ολικη ναρκωση για διανοιξη αλλα ειχε σκασει μονο του το βραδυ πριν την εγχειρηση και αναγκαστηκε η γυναικολογος μου να κανει την τομη αλλου απο εκει που ειχε υπολογησει.εχω λιγο τρομοκρατηθει γιατι ολες γραφετε για προβλημα που εχει εξελιξη.δηλαδη με ενα χειρουργιο δεν ξεμπερδευεις? διαβασα και για θανατους ε και ολα αυτα με προβληματισαν λιγο..υπαρχει καμια να αντιμετωπισε μονο μια φορα προβλημα με τον βαρθολινειο και τελος??να μου δωσει και μενα μια ελπιδα?δεν εχω καθολου ορεξη να το ξαναπερασω ολο αυτο και ουτε καν τελειωσα...αν λαβεις υποψιν και το σεξ..αληθεια τι γιενται με αυτο?ποναει μετα κτλ?
περιμενω οτι νομιζετε οτι πρεπει να ξερω..
ευχαριστω κοριτσια..
Ο χρήστης kistel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 10:42   #45
eirinitas

eirinitas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δόξα το Θεό δεν με έχει ξαναπιάσει. Μετά την διάνοιξη θέλει προσοχή για κανα δίμηνο στην επαφή, εννοώ να μην το τρελαίνεις το θέμα γιατί η τριβή η πολλή δεν κάνει καλό! Ήρεμα κι όταν αισθάνεσαι ότι σε ενοχλεί κόβεις ταχύτητα ή σταματάς ανάλογα. Και εννοείται μετά την διάνοιξη θα πρέπει να πάρεις για καιρό αντιβίωση θα σου πει ο γιατρός σου.
Παλιά 01-12-10, 10:33   #46
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mou ksanapristike gia tetarti fora k ksekinisa simera antivioseis kai thn paraskevh paw sto nosokomeio na me dei o giatros ... eutuxos einai polu kalos o giatros k den fovamai toso.... to mono pou exw na pw einai oti den antexw allo authn thn taleporia autous tous ponous...
Παλιά 28-12-10, 20:59   #47
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ekana to xeirourgeio prin 2 evdomades akrivws , ekana ekseresh vartholineiou adena me genikh anaisthisia , emeina mia mera sto nosokomeio mou valane ourokathetira den shkwnomouna katholou, apla otan ksipnisa ponousa polu , alla mou vazane ston oro pausipona kai etsi pernage o ponos...exw akoma rammata kai tha paw na mou ta vgalei o giatros mou stis 5 ianouariou... sinithos den kanoune genikh anaisthisia alla topiki .. eutixos o giatros mou einai kalos kai mou ekane genikh gia na mhn katalavw tipota!euxomai na isaxasw gia panta me auto to thema!!!
Παλιά 02-02-11, 16:14   #48
vangelia

vangelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kalispera se oles tis pathouses! exw k egw akrivos to idio provlima. emena eixe ftasei sto megethos enos portokaliou(nai kala vlepete ftanei k toso) eperna antiviosi 2 vdomades k den ekane tpt. otan pia eixa ftasei se simio pou oute na kounithw den mporousa me peiran k me pigan sto nosokomeio me evalan epitopou mesa k o giatros me to pou to eide eipe prepei na anixti epitopou xwris narkosi. telika mou to anoiksan k kalmara para ma para polu! meta apo mia vdomada ksana piga gia na doun pws paei k mou eipan na mpw se kruo nero gia na ksepristi telios k oti meta xriazete xeirourgeio gia na aferesoun tin riza. alla egw skeftomai oti ama aferethei i riza afou einai mikrovio meta mporei na to ksana kolliso. den kserw ti na kanw!!! exw apelpisti me auto to thema!!
Ο χρήστης vangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-02-11, 01:19   #49
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kati lathos exeis katalavei ... loipon tha sto eksigisw ti einai akrivws auto..legete vartholineios adenas . exoume 2 enan aristera kai enan deksia. h leitourgia tou einai na paragei ugra sthn epafh kata thn diarkeia ton prokatarktikon .. loipon apo thn trivei mporei na voulosh kai etsi arxizei na mazevei pion kai ta ugra pou einai na vgoun den vgenoun. ean ton afereseis den tha uparxei kati ekei gia na ksanaprisei... egw ekana afairesh prin 2 mines exw akoma eswterika rammata...sou euxomai ola na pane kala...
Παλιά 29-03-11, 14:55   #50
xena
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια αν έχετε μπλέξει με τους βαρθολίνειους, προτείνω έναν πολύ καλό γιατρό και ένα χειρουργείο αφαίρεσης. Σας μιλώ εκ πείρας, έχω αφαιρεσει πλέον και τους δύο.
Με τον έναν πρηζόμουν/ξεπρηζόμουν περίπου 2 χρόνια. Αντιβιώσεις - παυσίπονα κλπ. Οι διανοίξεις και οι μαρσιποποιήσεις είναι λύσεις από γιατρούς που δεν έχουν εμπειρία κατά τη γνώμη μου.

Η αφαίρεση ενός αδένα πρέπει να γίνει όμως αφού προηγηθεί σχήμα με αντιβιωτικά και αντιμικροβιακά που να το καταστήσουν ήρεμο, χωρίς φλεγμονή. Η αφαίρεση γίνεται με κανονικό χειρουργείο - μικρή νάρκωση και υπάρχει μεγάλος πόνος για 3-4 μέρες μετά.

Αφού όλα τελειώσουν ξεχνάς ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τα προβλήματα αυτά. Και ούτε σου λείπει τίποτα, υγρά κανονικά υπάρχουν, όλα εντελώς φυσιολογικά, σας το υπογράφω.
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-11, 14:29   #51
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή vartholineios

egw ekana afairesh ton dekemvrh ... to niwthw akoma ligo periergo ekeino to shmeio...ponaga mono thn prwth mera tou xeirourgiou... emeina ka sto nosokomeio ekeinh thn mera...tis ipolipes meres den ponousa idietera.. isa pou to eniwtha....
Παλιά 03-04-11, 17:26   #52
GEORGIA OKEY

GEORGIA OKEY χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΟΙ ΒΑΡΘΟΛΙΝΕΙΟΙ ΑΔΕΝΕΣ!!!! ΕΚΑΝΑ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΔΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. 15 ΛΕΠΤΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΜΟΝΗΣ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ. ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΗΞΙΜΟ!! ΕΙΧΑΜΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ! ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?? ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης GEORGIA OKEY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-11, 00:55   #53
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή vartholineios

geia sou!!!!! egw ekana marsipopoihsh prin ena xrono to mono pou katafera einai na isixasw gia ena xrono ... giati meta ksanavgike kai anagkastika na kanw afairesh prin 3 mhnes kai twra akoma to niwthw kapws... twra koita iparxoun kopeles pou den tous ksanavgenei pote meta thn marsipopoihsh emena mou ksanavgike... euxomai esu na eisai tuxerh kai na mhn sou ksanavgei pote!!!!!!!!!!!!
Παλιά 05-04-11, 12:43   #54
boo-boo

Το avatar του χρήστη boo-boo

boo-boo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα!!!
έχω ένα θεματακι και γω και ήθελα να ρωτήσω...
δεν έχω πάει ακόμα στην γυναικολόγο μου (πιστεύω να τα καταφέρω μεσ στην εβδομάδα).
πριν από τρία χρόνια απο τεστ ΠΑΠ, διαγνώσθηκε ιογενη κονδυλώματα. πήρα χάπια και με την επανάληψη του τεστ δεν είχα τίποτα. έκανα και άλλα δύο απο τότε και δεν βρέθηκε τίποτα , ευτυχώσ!!!!
τώρα εδώ και τρεις μέρες έχω βγάλει ένα 'σπυράκι' εξωτερικά και κοντά στην ουρήθρα. πονάει και έχει μέγεθος φασολιού.
Ο χρήστης boo-boo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 09:03   #55
elenianna

elenianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα .
αφαίρεσα τον Βαρθολίνειο Αδένα το Σάββατο 16/4 και την πρώτη βδομάδα είχα πεθάνει στους πόνους .Εχθές που ήταν η 10η μέρα πήγα στο γιατρό μου γιατί εδώ και κάποιες μέρες φοράω σερβιέτα λόγω που το πύον τρέχει ατελείωτα και συνέχεια .Με ενημέρωσε οτι έχει μολυνθεί και αυτή είναι η αιτία του πύου.Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ ,διοτι αν αυτό δεν σταματήσει θα χρειαστεί πάλι επέμβαση και συνάμα ολική νάρκωση .Γιατί μολύνθηκε ?το έχει πάθει καμία από εσάς ?δεν αντέχω στην ιδέα να το ξαναπεράσω όλο αυτό .
Ο χρήστης elenianna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 16:21   #56
elenianna

elenianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαρια! Εμφάνιση μηνυμάτων
egw ekana afairesh ton dekemvrh ... to niwthw akoma ligo periergo ekeino to shmeio...ponaga mono thn prwth mera tou xeirourgiou... emeina ka sto nosokomeio ekeinh thn mera...tis ipolipes meres den ponousa idietera.. isa pou to eniwtha....
kalispera ,
tha ithela na moy peis gia ti periptwsh soy giati exw afairesei kai gw ton adena kai me endiaferei .thn prwth bdomada ponoysa apisteyta poly kai hmoun synexeia ksaplwmenh .epishs moy molynthike ekei kai trexei puo akoma enw einai h 10h mera .pinw akoma antiviosh alla den kserw pote epitelous tha stamatisei ayto na me vasanizei .an exeis kati na moy peis symfwna me thn empeiria sou tha me voithouse .
Παλιά 27-04-11, 17:20   #57
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenianna Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera ,
tha ithela na moy peis gia ti periptwsh soy giati exw afairesei kai gw ton adena kai me endiaferei .thn prwth bdomada ponoysa apisteyta poly kai hmoun synexeia ksaplwmenh .epishs moy molynthike ekei kai trexei puo akoma enw einai h 10h mera .pinw akoma antiviosh alla den kserw pote epitelous tha stamatisei ayto na me vasanizei .an exeis kati na moy peis symfwna me thn empeiria sou tha me voithouse .
λοιπον κοιτακσε να δεις εγω εκανα το χειρουργιο και εμεινα στο νοσοκομειο την πρωτη μερα , πονουσα πολυ μονο εκεινη την μερα.. την επομενη που βγηκα και πηγα σπιτι μου δεν πονουσα ιδιαιτερα πολυ αλλα ποναγα .... πυο δεν εβγαλα ποτε ... εγς εμεινα στο κρεβατι περιπου 2 εβδομαδες γιατι οταν ημουνα ορθια με πονουσε λιγο και γενικα για ενα μηνα περιπου καποιεσ στιγμες της ημερας ενιωθα κατι σουβλιες αλλα ηταν φισιολογικο...τωρα εσενα πως σου μολυνθικε εκει??? πηρεσ τον γιατρο σου να του το πεις??? πηρες αντιβιωση αυτεσ της 10 μερεσ???
Παλιά 29-04-11, 09:21   #58
elenianna

elenianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
λοιπον κοιτακσε να δεις εγω εκανα το χειρουργιο και εμεινα στο νοσοκομειο την πρωτη μερα , πονουσα πολυ μονο εκεινη την μερα.. την επομενη που βγηκα και πηγα σπιτι μου δεν πονουσα ιδιαιτερα πολυ αλλα ποναγα .... πυο δεν εβγαλα ποτε ... εγς εμεινα στο κρεβατι περιπου 2 εβδομαδες γιατι οταν ημουνα ορθια με πονουσε λιγο και γενικα για ενα μηνα περιπου καποιεσ στιγμες της ημερας ενιωθα κατι σουβλιες αλλα ηταν φισιολογικο...τωρα εσενα πως σου μολυνθικε εκει??? πηρεσ τον γιατρο σου να του το πεις??? πηρες αντιβιωση αυτεσ της 10 μερεσ???
εγω έκατσα την πρώτη βδομάδα στο κρεβάτι γιατι πονουσα πολύ .τώρα είμαι ουσιαστικά στη 2η βδομάδα και παω στη δουλεια κανονικα .δεν ποναω σχεδόν καθόλου .με ενοχλεί ΄λίγο οταν κάθομαι αλλα οκ.Ναι πήγα στο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι συμβαίνει καμια φορα να μολύνετε γιατι είναι περίεργει η περιοχή .Παίρνω αντιβίωση κανονικα και του βα΄ζω και διάφορα στην πληγή αλλα ακόμα τρέχει πυο .Εχω ταλαιπωριθεί πολύ και φοβάμαι μηπως συνεχίσω να ταλαιπωρούμε.Μετα από πόσο καιρό ήρθες σε επαφή με τον σύντροφο σου?
Παλιά 30-04-11, 00:07   #59
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenianna Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω έκατσα την πρώτη βδομάδα στο κρεβάτι γιατι πονουσα πολύ .τώρα είμαι ουσιαστικά στη 2η βδομάδα και παω στη δουλεια κανονικα .δεν ποναω σχεδόν καθόλου .με ενοχλεί ΄λίγο οταν κάθομαι αλλα οκ.Ναι πήγα στο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι συμβαίνει καμια φορα να μολύνετε γιατι είναι περίεργει η περιοχή .Παίρνω αντιβίωση κανονικα και του βα΄ζω και διάφορα στην πληγή αλλα ακόμα τρέχει πυο .Εχω ταλαιπωριθεί πολύ και φοβάμαι μηπως συνεχίσω να ταλαιπωρούμε.Μετα από πόσο καιρό ήρθες σε επαφή με τον σύντροφο σου?
μετα απο ενα μηνα μου ειπε ο γιατρος αλλα με λιπαντικα μου ειπε για ενα μηνα. αλλα σκεψου οτι ακομα και τωρα μετα την επαφη ποναω και κατα την διαρκεια ποναω...και μετα για 2 μερεσ εχς μια ενοχλιση... και εχουν περασει 4 μηνες απο το χειρουργιο.....
Παλιά 03-05-11, 17:10   #60
elenianna

elenianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μετα απο ενα μηνα μου ειπε ο γιατρος αλλα με λιπαντικα μου ειπε για ενα μηνα. αλλα σκεψου οτι ακομα και τωρα μετα την επαφη ποναω και κατα την διαρκεια ποναω...και μετα για 2 μερεσ εχς μια ενοχλιση... και εχουν περασει 4 μηνες απο το χειρουργιο.....
Μαρία σε ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη και το ενδιαφέρον σου .΄
Σου εύχομαι να απαλαγείς από αυτό το συντομότερο δυνατό.
Πήγα σε άλλο γιατρό εχθές και με καθησύχασε αρκετά .Είμαι βέβαια και πιο καλά από πριν .
Σου εύχομαι ότι καλυτερο .
Παλιά 12-05-11, 22:13   #61
Μ@ρι@

Μ@ρι@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκανα κ εγω αφαιρεση πριν απο 2 εβδομαδες περίπου.. το πριξιμο όμως ακόμη να υποχωρήσει τελείως... ειναι φυσιολογικό αυτό?? ξερει καμια απο εσας ποσο χρειαζεται για να υποχωρήσει τελειως??
Ο χρήστης Μ@ρι@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 13:36   #62
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα μου υποχωρισε το πριξιμο μετα απο 1 μιση μηνα περιπου. εσενα πως ειναι τωρα????
Παλιά 25-05-11, 07:45   #63
narine11

narine11 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια, Καλως ήρθα στο κλάμπ και εγώ... Ξάφνικά άρχισα να νιώθω μια ένόχληση, φιλάφησα και έπιασα ένα μικρό "καρυδάκι" στον δεξί αδένα. Πανικοβλήθηκα, πήγα στο γιατρό και με διαβεβαίωσε ότι είναι β.α. Απο χτες πάιρνω procef και αντοφλεγμονώδη . Το θέμα μου είναι άλλο. σε δέκα μέρες είναι να ταξιδέψω και εν γίνεται σε καμία περίπτωση να αναβληθεί, τι λέτε? Θα αντέξω να πάνω και να γυρίσω και μετά κάνω ότι χρειαστεί, δεν ξέρει και ο γιατρός αν θα μπορέσω ή όχι. Μου λέει αν θέλω , να κάνουμε τώρα τη διάνοιξη με τοπική στο γιατρείο του. Αν κάνω ,μετά θα μπορέσω να είμαι άνετη στο ταξίδι ή θα πονάω? Αυτό λεει μπορώ,αλλα δεν τα πολυπιστεύω, πάντα έτσι λένε και μετά πονάς.
Βοήθεια pleaseeeeeeeeeeeee ...
Ο χρήστης narine11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-11, 19:56   #64
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο narine11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια, Καλως ήρθα στο κλάμπ και εγώ... Ξάφνικά άρχισα να νιώθω μια ένόχληση, φιλάφησα και έπιασα ένα μικρό "καρυδάκι" στον δεξί αδένα. Πανικοβλήθηκα, πήγα στο γιατρό και με διαβεβαίωσε ότι είναι β.α. Απο χτες πάιρνω procef και αντοφλεγμονώδη . Το θέμα μου είναι άλλο. σε δέκα μέρες είναι να ταξιδέψω και εν γίνεται σε καμία περίπτωση να αναβληθεί, τι λέτε? Θα αντέξω να πάνω και να γυρίσω και μετά κάνω ότι χρειαστεί, δεν ξέρει και ο γιατρός αν θα μπορέσω ή όχι. Μου λέει αν θέλω , να κάνουμε τώρα τη διάνοιξη με τοπική στο γιατρείο του. Αν κάνω ,μετά θα μπορέσω να είμαι άνετη στο ταξίδι ή θα πονάω? Αυτό λεει μπορώ,αλλα δεν τα πολυπιστεύω, πάντα έτσι λένε και μετά πονάς.
Βοήθεια pleaseeeeeeeeeeeee ...

λοιπον εχω κανει κ γω διανοιξη αλλα με ολικη ναρκωση κ σε νοσοκομειο... μετα θα εχεις ραμματα κ σιγουρα δεν θα εισαι κ εντελος ανετη. δεν ξερω αν θα αντεξης με τοπικη ανεσθισια ...ποναει το νιστερη δεν θελω να σε τρομαξω αλλα σκεψου το καλα....ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!!
Παλιά 08-06-11, 18:52   #65
xanthoklis

xanthoklis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή βαρθολινειοι αδενες

καλησπερα και απο εμένα!γραφτηκα στο φορουμ μονο για αυτο το θεμα. πριν 2 χρόνια ειχα παρατηρησει πρήξιμο στον δεξιο αδενα και στην αρχη νομιζα οτι σπυρακι πριν την περίοδο μεσα σε 2 ημερες μεγαλωσε και εγινε σαν καρυδι (το ελαχιστο). δεν μπορουσα να περπατησω ουτε καν να κατσω. επειδη ημουν αδιαθετη και σαββατοκυριακο δεν μπορουσα να παω στον γιατρο και εβαλα μονη μου betadyne και fucicort . μεσα σε μια ημερα εσπασε και μικρυνε στο ελαχιστο. τωρα μετα απο 2 χρονια προχθες το ενιωσα να μεγαλώνει και να νιωθω μια ενοχληση. (και πάλι ενω περιμένω να αδιαθετησω). θελω να ρωτησω : ειναι σιγουρο οτι θα ξαναμεγαλώσει πάλι και τι πρεπει να παρω για μην εξαπλωθει μεχρι να παω στον γιατρο?
Ο χρήστης xanthoklis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 05:41   #66
sta8oula

sta8oula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια.ειχα και εγω πριν απο τρια χρονια περιπου το ιδιο προβλημα, στην ηλικια των 21 μου χρονων διαπιστωσα οτι ο αριστερος μου αδενας ειχε πριστει,αργοτερα αρχισε να μεγαλωνει,ειχε παρει τη μορφη μργαλου καρυδιου. πονουσα,υπεφερα οσα χαπια και αν μου ειχε δωσει ο γιατρος μου. εφτασα στο σημειο να κανω και υψηλο πυρετο!οι αντιβιωσεις δεν λυνουν με τπτ το προβλημα μπορει για λιγο να το ηρεμησει αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν καταφερνετε τπτ ετσι.η μονη λυση ειναι να κανετε χειρουργειο και να αφαιρεσετε τον αδενα,κατι που επρεπε να ειχα κανει απο την αρχη και να μην χρειαζοταν να ταλαιπωρηθω ετσι...ενα θα σας πω...τελικα δεν καταλαβαινεις κατι.σου κανουν ολικη αναισθησια και δεν νιωθεις τπτ.3 με 4 ημερες νιωθεις ενα μικρο πονο(καμια σχεση με τον πονο του βαρθ.αδενα)και σε ενα μηνα το πολυ ειναι ολα οκ... αυτο δημιουργηται απο εντονη τριβη κατα τη σεξουαλικη επαφη,απο στενα ρουχα, απο γυρισμα τριχας και τελος θα προτιματε τα βαμβακερα εσωρουχα(οχι στρινγκ) και θα αποφευγετε τα o.b. συμβουλη απο το γιατρο μου.περαστηκα σε ολες...
Ο χρήστης sta8oula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-11, 23:43   #67
alice21

alice21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χαιρετε!! και εγω ειμαι καινουργια και καθως διαβαζα ολα τα μνμτα του θεματος παρατηρησα την ομοιοτητα του με ενα προβλημα που εχω και εγω.. τους τελευταιους 2-3 μηνες καθε φορα μετα την επαφη (Εκτος του οτι ποναω μερικες φορες κατα τη διαρκεια και βγαζω λιγο αιμα) εχω μια κυστη σε μεγεθος καρυδιου στο αριστερο μικρο χειλος κοντα στην ουρηθρα που αν τη πιεζω ποναει. υστερα απο 2 μερες φευγει εντελως.. την τελευταια φορα κρατησε παραπανω και ποναγε παρα πολυ και ειχε ερεθιστει ολη η περιοχη γνκ!! πηγα σε 2 διαφορετικες γυναικολογους οταν ειχε υποχωρησει η κυστη και καμια δν μου ειπε τπτ...... δν μπορω να τις εμπιστευτω! θα σας παρακαλεσω επδ δν αντεχω αλλο και επδ δν θελω να εξελιχθει σε κατι χειροτερο, αν μπορειτε να μου προτεινετε σε μνμ εναν καλο γιατρο σε αυτο το θεμα και αν γνωριζετε ποσο κοστιζει μια τετοια χειρουργικη αφαιρεση! σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Ο χρήστης alice21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-11, 18:38   #68
dorita22

dorita22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα! Θα κανω αφαιρεση του αδενα , και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει ηδη κανει, αν αφηνει ουλες στο σημειο που θα γινει η τομη , και ποσες μερες μετα θα επανελθει στο φυσιολογικο του , δηλ ποτε θα υποχωρησει το πριξιμο .. ευχαριστω!
Ο χρήστης dorita22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-11, 23:04   #69
μαρια!

μαρια! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dorita22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα! Θα κανω αφαιρεση του αδενα , και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει ηδη κανει, αν αφηνει ουλες στο σημειο που θα γινει η τομη , και ποσες μερες μετα θα επανελθει στο φυσιολογικο του , δηλ ποτε θα υποχωρησει το πριξιμο .. ευχαριστω!

καλησπέρα,

αφήνει ουλή, οχι ομως κατι το ιδιαίτερο
το πρήξιμο εμένα μου έφυγε μετα από μιάμιση βδομάδα αλλα το σημείο εκείνο θα το νιώθεις μουδιασμένο και κάπως περίεργο για παρα πολυ καιρό. ό,τι αλλο θες με ρωτασ. σε ποιο νοσοκομείο θα κάνεις την αφαίρεση;
Παλιά 10-08-11, 14:07   #70
penny74

penny74 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πληροφορίες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια αν έχετε μπλέξει με τους βαρθολίνειους, προτείνω έναν πολύ καλό γιατρό και ένα χειρουργείο αφαίρεσης. Σας μιλώ εκ πείρας, έχω αφαιρεσει πλέον και τους δύο.
Με τον έναν πρηζόμουν/ξεπρηζόμουν περίπου 2 χρόνια. Αντιβιώσεις - παυσίπονα κλπ. Οι διανοίξεις και οι μαρσιποποιήσεις είναι λύσεις από γιατρούς που δεν έχουν εμπειρία κατά τη γνώμη μου.

Η αφαίρεση ενός αδένα πρέπει να γίνει όμως αφού προηγηθεί σχήμα με αντιβιωτικά και αντιμικροβιακά που να το καταστήσουν ήρεμο, χωρίς φλεγμονή. Η αφαίρεση γίνεται με κανονικό χειρουργείο - μικρή νάρκωση και υπάρχει μεγάλος πόνος για 3-4 μέρες μετά.

Αφού όλα τελειώσουν ξεχνάς ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τα προβλήματα αυτά. Και ούτε σου λείπει τίποτα, υγρά κανονικά υπάρχουν, όλα εντελώς φυσιολογικά, σας το υπογράφω.

Καλησπέρα ,

Αντιμετωπίζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και πεντε χρονια.Θα σε παρακαλούσα,να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες του γιατρού που σε χειρούργησε(όνομα ,διέυθυνση,τηλέφωνο) για να βρω κ εγω επιτέλους μια λύση για το προβλημά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώτα
Ο χρήστης penny74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-11, 14:12   #71
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο penny74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα ,

Αντιμετωπίζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και πεντε χρονια.Θα σε παρακαλούσα,να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες του γιατρού που σε χειρούργησε(όνομα ,διέυθυνση,τηλέφωνο) για να βρω κ εγω επιτέλους μια λύση για το προβλημά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώτα
Γλυκιά μου σου έστειλα pm - καλή επιτυχία εύχομαι σε όλες όσες αντιμετωπίζετε το πρόβλημα αυτό! Είναι οδυνηρό αλλά και πολύ ψυχοφθόρο...
Παλιά 30-08-11, 00:19   #72
piolin

piolin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες,

Διαβάζω όλη τη συζήτηση σας και ήθελα να πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία… Λοιπόν, εμένα εμφανίστηκε για πρώτη φορά πριν ένα χρόνο στον αριστερό αδένα από έντονη σεξουαλική επαφή. Από τότε έχει εμφανιστεί τρείς φορές. Την πρώτη φορά ήταν σε μέγεθος καρυδιού και πονούσε αρκετά. Πήγα σε μια γυναικολόγο η οποία το παρακέντησε και μου έδωσε αντιβίωση. Ηρέμησε και μειώθηκε σε μέγεθος ρεβιθιού. Μετά από τρείς μήνες ξανά τα ίδια. Τέλος, πριν δύο βδομάδες πρήστηκε απότομα και πήγα στο νοσοκομείο από μου έδωσαν αντιβίωση αλλά επειδή είχε πρηστεί πολύ το πύον δεν επέτρεπε την αντιβίωση να δράση με αποτέλεσμα να παίρνω χάπια και αυτό να συνεχίζει να πρήζεται δραματικά. Έφτασε να γίνει σαν ένα μεγάλο μανταρίνι και πήγα στο νοσοκομείο κυριολεκτικά στα 4 και με ανοιχτά τα πόδια. Ούτε να το ακουμπήσω δεν μπορούσα και εκεί μου έκαναν ξανά παρακέντηση. Τσίριζα έκλαιγα αλλά ανακουφίστηκα απευθείας. Η παρακέντηση όμως δεν λύνει το πρόβλημα απλά το ηρεμεί. Γενικά έχω επισκεφθεί εξωτερικούς γιατρούς και νοσοκομεία για να βρω μία μόνιμη λύση. Επειδή οι περισσότεροι γιατροί το θεωρούν ασήμαντο δεν ασχολούνται και πολύ. Όλοι μέχρι τώρα είναι κατά της αφαίρεσης. Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να φας μαχαίρι για κάτι τέτοιο. Ότι είναι η τελευταία λύση. Τι να πω; Επειδή βαρέθηκα να πονάω και θέλω φυσιολογική σεξουαλική ζωή έψαξα μόνη μου και έμαθα για την μαρσιποποίηση. Βρήκα και ένα πολύ καλό γιατρό που επιτέλους ασχολήθηκε με το πρόβλημά μου και θα μπω χειρουργείο για να το κάνω. Η αλήθεια είναι πως ήμουν αισιόδοξη με αυτή τη μέθοδο αλλά με όσα άκουσα από εσάς φοβήθηκα λίγο κυρίως όσο αναφορά την επανεμφάνιση και τον πόνο μετά. Ο γιατρός μου μου είπε ότι έχει 90% επιτυχία και είναι υπόθεση 10 ημερών...Τι λέτε αξίζει τελικά να το κάνεις? Θα σας πω την εμπειρία της μαρσιποποίησης σε καμιά βδομάδα που θα κάνω την επέμβαση.

Ευχαριστώ πολύ και πραγματικά συμπάσχω με τον πόνο σας!!!
Ο χρήστης piolin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-11, 09:49   #73
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύχομαι να μην ξαναεμφανίσεις πρόβλημα, με λίγα λόγια να ανήκεις σ'αυτό το 90% κατά τον γιατρό σου. Εγώ ήμουν στο 10% ή κατά τον δικό μου γιατρό στο 30%. Στην ουσία η μαρσιποποίηση αφήνει μία δίοδο διαρκώς ανοικτή για να φεύγει η φλεγμονή. Η αφαίρεση του αδένα δεν είναι εύκολη επέμβαση για τον γιατρό και χρειάζεται εμπειρία - γιαυτό και βλέπεις ότι δεν σε καθοδηγούν προς τα εκεί.
Ο αδένας μας φτάνει έως την περιοχή της ήβης, δεν είναι ένα ρεβυθάκι μόνο. Πρέπει να αφαιρεθεί ολόκληρος ώστε να σταματήσει να είναι πρόβλημα. Εάν ο γιατρός δεν κάτσει να το καθαρίσει και αφαιρέσει σωστά, χαιρετίσματα. Ένα χιλιοστό να αφήσει - θα δημιουργηθεί και πάλι και θα ξανατρέχεις.
Μην αγχώνεσαι - όλα θα πάνε καλά, ήθελα μόνο να μεταφέρω τις γνώσεις μου επι του θέματος που είναι αρκετές, ώστε να ξέρετε τη διαφορά μεταξύ αφαίρεσης/μαρσιποποίησης κι εάν αποφασίσετε αφαίρεση να πάτε σε έμπειρο γιατρό (που να έχει στο ενεργητικό του αρκετές τέτοιες ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ επεμβάσεις).
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Παλιά 02-09-11, 17:14   #74
Vicky*

Vicky* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GEORGIA OKEY Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΟΙ ΒΑΡΘΟΛΙΝΕΙΟΙ ΑΔΕΝΕΣ!!!! ΕΚΑΝΑ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΔΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. 15 ΛΕΠΤΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΜΟΝΗΣ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ. ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΗΞΙΜΟ!! ΕΙΧΑΜΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ! ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?? ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Exw ftasei ta duo xronia meta tn marsipooiisi k eimai kala,ponousa arketo kairo meta tn epemvasi, eixa kanei 3 ramata,ponaei kata kairous elafra xwris na prizetai akoma omws fovamai tis epafes,alla i ousia einai oti dn ksanapernas tn idia friki!
Ο χρήστης Vicky* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-11, 11:32   #75
Nikol Gaz

Περιοχή: γ
Nikol Gaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούρια στην εν λόγω πάθηση, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που με ταλαιπωρούν οι αδένες, καθώς είχα πρόβλημα και με τον σιελογόνο αδενα στο παρελθόν. Σχετικά με τον βαρθολίνιο, μου παρουσιάστηκε μόλις εχθές στο αριστερό χείλος. Πρίστηκε πολύ γρήρορα και επικοινώνησα με την γυναικολόγο, η οποία μου σύστησε να πάρω αντιβίωση zinadol των 500 καθώς και mesulid και να κάνω πλήσεις στην περιοχή με αφρίζων betadine. Η αλήθεια είναι πως όταν παίρνω το mesulid η περιοχή ξεπρίζεται και ο πόνος ανακουφίζεται. Μου είπε πάντως η γυναικολόγος ότι όπως και να έχει, θα πρέπει να ανοιχτεί. Ήθελα να ρωτήσω αν με το που εμφανίζεται μιά φορά, μετά όταν τελειώσει η φαρμακευτική αγωγή, ξεπρίζεται τελείως? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις σας. Η αγωγή πάντως που μου έδωσε η γυναικολόγος, γαίνεται αρκετά καλή για την ανακούγιση των συμπτωμάτων. Αν την ακολουθήσετε όμως, πρέπει να πάρεται οπωσδήποτε κάποιο καλυπτικό για το στομάχι για να μην έχετα πρόβλημα από την αντιβίωση. Εγώ παίρνω seclor ένα μισάωρο πριν πάρω την αντιβίωση. Ελπίζω να βοήθησα κάπως τις καινούριες. Ας ελπίσουμε ότι ο πόνος θα περάσει γρήγορα!!!!
Ο χρήστης Nikol Gaz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 21:30   #76
katerinaki25

katerinaki25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια....!
Είμαι καινούρια στο forum και είπα να σας πω κ γω την δική μου ιστορία μπας κ βοηθήσω κιόλας....
Πριν 1.5 χρόνο ξεκίνησα κ εγώ με τα κλασσικά....πρήξιμο, πολύ πόνο μα πάρα πολύ όμως κτλ....Πήρα κ εγώ αντιβίωση, υποχώρησε ο πόνος κ μετά έμεινε φυσικά το πρήξιμο...(πληροφοριακά από εκείνη την αντιβίωση κ μετά ΔΕΝ με ξαναπόνεσε ποτέ!!!)....Έμεινε όμως το γνωστό σε όλες σας φαντάζομαι εξόγκωμα...(εμένα σε μέγεθος μπαλάκι του τένις!!)
Ξεκίνησα με την πρώτη διάνοιξη, ανακουφίστηκα, ξαναπρήστικε στον ίδιο βαθμό, ξανα διάνοιξη, ξανά πρήξιμο και την τρίτη φορά...έπαθα ότι δεν επαθα καμιά σας από ότι διάβασα τόση ώρα....Ο ίδιος γιατρός που λέτε μου έκοψε καταλάθος ένα αγγείο (!!!!) και έπαθα αιμμορογία..Τέτοιο αίμα κορίτσια δεν είδα ποτέ στη ζωή μου!!Λες και είχα μια βρύση κάτω απο τα πόδια μου!!!!Εκανα ράμματα φυσικα και αυτό ξαναπρήστικε το σκασμένο πάλι....
Και επειδή βαρέθηκα (ούτε σεξ φυσιολογικό μπορώ να κάνω, αφήστε που εξήχε από το μαγιο..!!) επισκέφθηκα πολύ καλό γιατρο στην Αθήνα και την Παρασκευή μπαίνω χειρουργείο....Ο γιατρός δεν μου διευκρίνησε αν θα κάνουμε μαρσιποποίηση ή αφαίρεση...Θα εξερτηθεί μου είπε από το πως θα είναι η κύστη εκέινη τη στιγμή και θα χειρουργήσει ανάλογα.....Κ ο θεός βοηθός....
Θα προτιμούσα αφαίρεση γιατί απο ότι διαβάζω η μαρσιποποίηση δεν έχει και τα επιθυμητά αποτελέσματα!!!
Οποιαδήποτε πληροφορία κορίτσια σχετικά (χρόνος επούλωσης,υποχώρηση πριξήματος και πόνος αυτά με καίνε!!) θα ήμουν υπόχρεη...
Sorry αν σας κούρασα απλά ήθελα κάπου να τα πω...Περαστικά σε όλες!!
Ο χρήστης katerinaki25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-11, 12:28   #77
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύχομαι καλή επιτυχία! Θα σου πω και κάτι που μου έκανε ο "επιτυχημένος γιατρός" και έτσι έγινε σωστά η αφαίρεση: με έβλεπε κάθε εβδομάδα να δει πότε θα υποχωρήσει η φλεγμονή - διαφορετικά δεν έχει νοημα να χειρουργηθεί. Δεν θα μπορεί κατά την επέμβαση να ξεχωρίσει που είναι ο αδένας και που ο ιστός κλπ. Μου έκανε λοιπόν και κολπικό υπέρηχο με φορά προς το χείλος που είχε το πρόβλημα και έτσι έβλεπε σε βάθος εάν ήταν έτοιμο ή όχι.

Πόνος θα υπάρξει. Μετά την μαρσιποποίηση λιγότερος και μετά την αφαίρεση περισσότερος. Αλλά σε καμία περίπτωση σαν τους πόνους που πέρασες ήδη. Εξάλλου θα σου δώσουν και υπόθετα πολύ δυνατά που ανακουφίζουν άμεσα.

Κοριτσάκια μην φοβάστε να προχωρήσετε εμπρός αλλά με σωστούς γιατρούς! Μετά από καιρό θα το θυμάστε και θα γελάτε!
Παλιά 16-09-11, 00:58   #78
Vera5

Vera5 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας κι από εμένα!
Λοιπόν, αυτή είναι η δική μου ιστορία. Πριν ένα περίπου χρόνο, έκανα μια μαγνητική τομογραφία, για άσχετο λόγο και βρέθηκε πρόβλημα στο βαρθολίνειο αδένα, ο οποίος, δε με είχε ενοχλήσει ΠΟΤΕ. Έκανα μαρσηποποίηση τον Ιανουάριο που μας πέρασε και τέλη Αυγούστου πρήστηκε, ακριβώς εκεί που έγινε η μαρσιποποίηση!!!!! Πήρα αντιβίωση, αλλά το πρήξιμο υποχώρησε για λίγες ημέρες και επανήλθε. Κατόπιν αυτού, μου έκανε διάνοιξη στο ιατρείο του (ο ίδιος ιατρός που μου έκανε τη μαρσιποποίηση) και μετά από λίγες μέρες, ξαναπρήστηκε!!!!! Πόνο ιδιαίτερο δεν έχω, αλλά με ενοχλεί...Μα είναι φυσιολογικό να ξαναπρήστηκε λίγες μόνο μέρες μετά τη διάνοιξη;;;; Από Δευτέρα θα ξαναπάω να το δεί, αλλά έχω απελπιστει, αυτό θα γίνεται;; Την αφαίρεση θέλω να την αποφύγω, αλλά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω.... Μήπως κάνει κάτι λάθος ο γιατρός;;
Ο χρήστης Vera5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-11, 08:42   #79
mary..

Το avatar του χρήστη mary..

Περιοχή: κορινθος
mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vera5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας κι από εμένα!
Λοιπόν, αυτή είναι η δική μου ιστορία. Πριν ένα περίπου χρόνο, έκανα μια μαγνητική τομογραφία, για άσχετο λόγο και βρέθηκε πρόβλημα στο βαρθολίνειο αδένα, ο οποίος, δε με είχε ενοχλήσει ΠΟΤΕ. Έκανα μαρσηποποίηση τον Ιανουάριο που μας πέρασε και τέλη Αυγούστου πρήστηκε, ακριβώς εκεί που έγινε η μαρσιποποίηση!!!!! Πήρα αντιβίωση, αλλά το πρήξιμο υποχώρησε για λίγες ημέρες και επανήλθε. Κατόπιν αυτού, μου έκανε διάνοιξη στο ιατρείο του (ο ίδιος ιατρός που μου έκανε τη μαρσιποποίηση) και μετά από λίγες μέρες, ξαναπρήστηκε!!!!! Πόνο ιδιαίτερο δεν έχω, αλλά με ενοχλεί...Μα είναι φυσιολογικό να ξαναπρήστηκε λίγες μόνο μέρες μετά τη διάνοιξη;;;; Από Δευτέρα θα ξαναπάω να το δεί, αλλά έχω απελπιστει, αυτό θα γίνεται;; Την αφαίρεση θέλω να την αποφύγω, αλλά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω.... Μήπως κάνει κάτι λάθος ο γιατρός;;
καλημερα κοριτσι μου,η αληθεια ειναι πως οποιος δεν εχει περασει αυτο το πραγμα,δεν μπορει να καταλαβει ποση ταλαιπωρια ειναι και ποσο πονο εχει!εγω προχτες πηγα για μαρσηποποιηση,ειμαι φρεσκια.μου παρουσιαστηκε την Κυριακη και την Τεταρτη την εκανα.τωρα δεν μου εχει τυχει ακομα να με ξαναπιασει γιατι μολις την εκανα.αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη,που δεν νομιζω οτι φταιει ο γιατρος σου,γιατι εχω ακουσει απο πολλα κοριτσια εδω οτι τους εχει ξαναπιασει μετα απο μαρσηποποιηση και ταλαιπωρουνται.και οτι τελικα η μονη λυση ειναι η αφαιρεση του αδεναγια να σου φυγει ομως η ιδεα παρε και μια αλλη γνωμη ενος γιατρου,απλα να σε δει!!ευχομαι να ειναι περαστικα και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο πια!
Ο χρήστης mary.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-11, 09:39   #80
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα ξαναπώ ότι όσες έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ εκ του αποτελέσματος συμπεραίνουμε οτι είναι θέμα γιατρού. Σας λέω είναι σημαντικό να μάθετε από τον γιατρό σας πόση τέτοια εμπειρία έχει, πόσες δλδ επιτυχημένες επεμβάσεις έχει κάνει.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές