Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-10-09, 23:24   #41
liveloula

liveloula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξεκινησαμε ακομα να προσπαθουμε ..πρεπει να επριμενω καποιους μηνες ..επειδη ημουν 12 εβδομαδων ..θυμαμαι που στο μυαλο μου ενω ακομα ηταν αρχη..τα ειχα φτιαξει ολα με εναν υπεροχο τροπο που θα μπει το κρεβατκι ,τα ονοματα τους ..εφτασα μεχρι τη βαφτιση!και ολα αυτα ενω ηξερα το προβλημα μας..τι ανοητη που ημουν ..πως μπορεσα να πιστεψω κατι τετοιο? ο πονος μου δεν τελειωνε ..αρχιζε και εγω εγω δεν ειχα ιδεα...μεσα σε μια μερα εγιναν ολα..εμαθα οτι το ενα απο τα δυο πασχει ..πηγα για την μειωση ..ειδα οτι το γερο ηταν νεκρο ..και μετα αποξεση..την αλλη μερα ουτε που ειχα συνδητοποιησει τη εγινε και εψαχνα την κοιλια μου..
Ο χρήστης liveloula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-09, 23:29   #42
liveloula

Προεπιλογή

ημουν σιγουρα αξιολυπητη οταν βγηκα απο την αποξεση ..ενα ρακος ..ενας ανθρωπος κενος ,αδειος ..καθε μερα που ερχοταν ηταν απαισια ,καθε νυχτα εφιαλτικη ,η δεν κοιμομουν η εβλεπα στον υπνο μου οτι τα θηλαζα..επρεπε ομως να ορθοποδησω οσο κι αν αδικος ηταν ο θεος μαζι μου...εγω επρεπε να παλεψω ..ετσι για να του δειξω οτι δεν το εβαλα κατω..
Παλιά 09-10-09, 23:31   #43
ριτα79

Το avatar του χρήστη ριτα79

Περιοχή: αθήνα
ριτα79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κουκλα μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να σου πανε ολα καλα!
Αφου υπαρχει τροπος με τη εξωσωματικη ..μην μεγαλωνεις αλλο την αγωνια σου...
Παλιά 09-10-09, 23:32   #44
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι έτσι θα συνεχίσεις! Όσες πάλεψαν κπ στιγμή ανταμείφθηκαν. Θα χαρώ πολύ να μάθω κπ στιγμή τα ευχάριστα νέα σου. Νομίζω όμως ότι τροφοβλάστη μπορείς να κάνεις και πιο νωρίς από τη 12η εβδομ.

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.
Ο χρήστης rica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-09, 23:39   #45
liveloula

Προεπιλογή

η εξωσωματικη δεν ειναι η τελεια λυση ..πολυ θα ηθελα να ηταν αλλα δεν ειναι ...με την εξωσωματικη βλεπουν πριν γινει η εμφυτευση αν το εμβρυο πασχει,οποτε γινεται εμφυτευση εμβρυου που φερει μονο το στιγμα αλλα...ακομα και στην εξωσωματικη πρεπει να γινει ληψη τροφοβλαστη για πιθανο λαθος..με τη ληψη τροφοβλαστη εχω ως 3% αποβολη..την δευτερη φορα που εμεινα εγκυος το ενα απο τα δυο εμβρυα ηταν γερο και πεθανε απο τη ληψη τροφοβλαστη ,(απο οτι μου ειπε ο γυναικολογος μου)σε καθε εγκυμοσυνη πρεπει να κανω ληψη τροφοβλαστη ειτε εχω καινει εξωσωματικη ειτε οχι ..αν μπορουσε η εξωσωματικη να μου εξασφαλησει ενα γερο μωρο πιστεψε με θα ηταν το πρωτο πραγμα που θα εκανα ..δεν ειμαι μαζοχα,ουτε μιζερη ..κοιταω πραγματικα ποιο ειναι πιο σωστο για μενα ποιο θα ειναι λιγοτερο επωδυνο ..φανταζεσαι να κανω εξωσωματικη .να παρω ενα καρο ορμονες και να μην μεινω εγκυος ?
Παλιά 09-10-09, 23:44   #46
liveloula

Προεπιλογή

η εξωσωματικη δεν εξασφαλιζει 100% ενα γερο παιδι ..για αυτο κανεις ληψη τροφοβλαστη ...αυτη η εξεταση πρεπει να γινεται μετα την 11 εβδομαδα αλλα οσο πιο νωρις την κανεις τοσο πιο επικυν δυνο ειναι να αποβαλεις ..οταν εκανα ληψη τροφοβλαστη ημουν 11 + 1 μερα και μου φενοταν πολυ νωρις..ο γιατρος οταν πηγα ειδε οτι το ενα εμβρυο ηταν πολυ χαμηλα και δεν ειχε καλη θεση αλλα βιαστικε να παρει τον τροφοβλαστη γιατι επρεπε να φυγει διακοπες ..φυσικα την ιδια μερα το μωρακι μου ειχε πεθανει..απο τον υπερηχο ειδαμε οτι δεν ειχε μεγαλωσει καθολου..η αναπτυξη του ηταν η ιδια με εκεινη την ημερα..
Παλιά 09-10-09, 23:45   #47
liveloula

Προεπιλογή

τωρα αν ολα πηγαινα καλα θα περιμενα το αγορακι μου...γιατι εκεινο ηταν γερο..δεν αντεξε ομως...
Παλιά 09-10-09, 23:49   #48
liveloula

Προεπιλογή

rica μου με το καλο το μωρακι σου...
rita79 Να χερεσαι το αγορακι σου...
με στιριζετε πραγματικα ρε κοριτσια ..δεν εχω λογια
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-10-09, 00:07   #49
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου κουκλιτσα!!!!!!!!!
Ολα οσα γραφεις απο την ψυχη σου αγγιζουν και τις ψυχες ολων των μαμαδων, κανε ομως κουραγιο και προσπαθησε να συγκεντρωθεις στον στοχο σου και να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα γινεται. Εμενα αυτο με βοηθησε πολυ. Οταν καθε 15 ημερες που νοσηλευομουν μου λεγανε οι γιατροι διαφορα τυπου μην εχεις πολλες ελπιδες, δεν ξερουμε αν θα πει καλα, μην θεωρεις σιγουρο οτι ειναι μωρο να σκεφτεσαι οτι μπορει ολα να σταματησουν και εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας και ακομα να εισαι μετρημενη για να μην απογοητευτεις και αλλα πολλα, εγω τους ελεγα ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!! Πιθανοτατα το ελεγα για να το ακουω εγω και να περνω θαρρος αλλα μαλλον βοηθησε αυτη μου η ψυχολογια.
Μην αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτεται το χειροτερο. Θα λες καθε μερα στον εαυτο σου αυτη την φορα θα τα καταφερω και θα πανε ολα καλα.
Υπαρχουν γυναικες με πολυ χειροτερα προβληματα και γιναν μανουλες και ετσι θα γινεις και εσυ. Μονο αυτο να σκεφτεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 15-10-09, 00:30   #50
Zaxarenia

Το avatar του χρήστη Zaxarenia

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Zaxarenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

liveloula και MarcoPolo μου, σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και τις ευχές μου για τα καλύτερα!!!

MarcoPolo, έχουμε ξαναμιλήσει, με θυμάσαι; Τι κάνει ο πριγκιππάκος σου;;;
Παλιά 15-10-09, 00:37   #51
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω κοριτσι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θεριευει ο Ταλιμπαν και ειναι εξαιρετικα ζωηρος και μου βγαζει το λαδι αλλα δεν πειραζει καλα ναναι. Εσενα πως ειναι το μωρακι σου???
Παλιά 16-10-09, 11:47   #52
Zaxarenia

Το avatar του χρήστη Zaxarenia

Zaxarenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, πως είστε σημερα;;;

Εμείς καλά ειμαστε, αν εξαιρέσεις ότι πονάνε τα ούλα μας...της μικρής δηλαδή, αλλα μαζί της υποφέρω κι εγώ
στενοχωριέμαι γιατί το παιδάκι μου δεν ηρέμησε καθόλου....από τους κολικούς στα δοντια! Αλλά θα μου πεις, αυτά φυσιολογικά είναι! Ας είναι οι μοναδικοί πόνοι που θα περάσει στη ζωη της. κι η μικρή μου και όλα τα μωρά του κόσμου!
Είμαι και εκτός θεματος εδώ.... σας φιλώ!
Παλιά 16-10-09, 12:34   #53
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσι μου εγω θα διαλεγα εξωσωματικη για να ειμαι σιγουρη,εξαλλου απο οτι καταλαβα μενεις ευκολα εγκυος αρα μαλλον θα μεινεις με την 1η προσπαθεια. εγω γνωριζω φιλικο μας ζευγαρι που εκαναν το 1ο τους παιδι κανονικα μονο με στιγμα και απο τοτε εχουν κανει 4 φορες διακοπη κυησης επειδη προσπαθουν για το 2ο παιδακι. γιατι να μπαινεις συνεχως σε διαδικασια εκτρωσης που ειναι τοσο ψυχοφθορα και μαλιστα το αποτελεσμα το μαθαινεις σε προχωρημενη εγκυμοσυνη?δεν ξερω ειναι δυσκολη η θεση σου ομως πρεπει να εισαι αισιοδοξη και δυνατη γιατι σημερα εχουμε τα μεσα να γεννησουμε υγιη παιδια οποτε οτι αποφαση και να παρεις θα ειναι η σωστη. σου ευχομαι ολοψυχα να κρατησεις συντομα ενα γερο μωρο στην αγκαλιτσα σου.
Παλιά 16-10-09, 12:42   #54
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και επειδη το ξεχασα πριν πολλα πολλα πολλα συγχαρητηρια στη marcopolo που ειναι αντρακι και αντιμετωπιζει τη ζωη με θαρρος.ετσι πρεπει γιατι στις μερες μας δεν υπαρχουν πραγματα που δεν γινονται!
Παλιά 16-10-09, 13:37   #55
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ Δημητρα- Αρτεμης και εγω γιαυτο ειμαι υπερ της εξωσωματικης στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειναι απιστευτα ψυχοφθορο να κανεις συνεχως διακοπες κυησης.
Παλιά 20-10-09, 09:20   #56
Liontarina sofia

Το avatar του χρήστη Liontarina sofia

Περιοχή: Αθήνα
Liontarina sofia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια ,

Λύστε μου μια απορία please.Εγω και ο άντρας μου έχουμε στίγμα.Αλλά αν ο ένας έχει Α και ο άλλος Β μεσογειακής σημαίνει ότι δεν έχουμε προβλημα ??
Ο χρήστης Liontarina sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-09, 11:52   #57
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτοί που σας το βρήκαν το Α και το Β τί σας είπαν;
Εμείς δεν είχαμε πρόβλημα αλλά επειδή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, καλό θα'ταν αυτό να σας το επιβεβαιώσει ΚΑΙ κάποιος επίσημος φορέας (ΚΜΑ) και κατόπιν εξονυχιστικών εξετάσεων. Μη φτάσετε στο σημείο να πάθετε αυτά που πάθαμε εμείς γιατί το στίγμα είναι πολύπλοκη υπόθεση και θέλει μεγάλη υπευθυνότητα απ' όλους.
Πάντως χοντρικά όταν οι δύο γονείς έχουν ο ένας Α κι ο άλλος Β το πράγμα έχει ως εξής: 25% το παιδί παίρνει Α, 25% Β, 25% και τα δύο (αλλά ΔΕΝ ΝΟΣΕΙ) και 25% χωρίς στίγμα.

Απευθυνθείτε πάντως στο ΚΜΑ, Σεβαστουπόλεως 16. Είναι οι ΜΟΝΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ να σας δώσουν υπεύθυνες απαντήσεις και μόνο κατόπιν εξετάσεων (που είναι και πολλές και χρονοβόρες, γι' αυτό δεν θέλει καθυστέρηση!).

Παλιά 20-10-09, 15:34   #58
Liontarina sofia

Προεπιλογή

Rica μου σ'ευχαριστω

Δεν είμαι εγκυος ακομα δυστυχως αν και το προσπαθω

Απλα προσπαθω να μαθω όσο περισσοτερα γίνεται

Ξέρουμε και οι 2 ότι έχουμε στίγμα μεσογειακής και γώ έχω Β
Παλιά 20-10-09, 16:07   #59
vickytsoch

Το avatar του χρήστη vickytsoch

Περιοχή: Μελισσια Αττικής
vickytsoch ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vickytsoch
Προεπιλογή

γραφω για να βρω το θεμα αυριο....
Παλιά 20-10-09, 20:12   #60
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Liontarina sofia Εμφάνιση μηνυμάτων
Rica μου σ'ευχαριστω

Δεν είμαι εγκυος ακομα δυστυχως αν και το προσπαθω

Απλα προσπαθω να μαθω όσο περισσοτερα γίνεται

Ξέρουμε και οι 2 ότι έχουμε στίγμα μεσογειακής και γώ έχω Β
Ο έλεγχος που σου λέω στο ΚΜΑ του Λαϊκού καλό είναι να γίνει ΠΡΙΝ μείνεις έγκυος γιατί -ειδικά στην περίπτωση του Α στίγματος- είναι χρονοβόρες. Το Β το βρίσκουν πιο εύκολα. Καλό είναι να ξέρεις τι ακριβώς παίζει πριν μείνεις έγκυος. Υπάρχουν και περίεργες περιπτώσεις που κπ μπορεί να έχει Α και μαζί να έχει και "κρυφό" Β και διάφορα τέτοια κουλά. Γι' αυτό πάτε εκεί για έλεγχο πριν μείνεις έγκυος!

Εσύ ξέρεις ότι έχεις Β. Ο άντρας σου ξέρει ακριβώς τι έχει;

Παλιά 20-10-09, 21:16   #61
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω κι ο άντρας μου έχουμε στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Το ξέραμε πρίν το γάμο μας, αλλά το ξαναελένξαμε και πριν αρχισουμε τις προσπαθειες.
Μείναμε φυσιολογικά, με την πρώτη που λένε και κάναμε λήψη τροφοβλάστης, όπου κ διαπιστώσαμε ότι η μικρή μας έχει πάρει το στίγμα του μπαμπά της.
Μπορώ να σοπυ πω ότι δεν θυμόμουν καν την περίπτωση αποβολής, στην τροφοβλάστη. Πάντως αν ξανακάνεις τροφοβλάστη, να πας στο Αλεξάνδρα που μου την έκαναν εμένα, μέσω του κέντρου μεσογειακής αναιμίας, που ο γιατρός ήταν πραγματικά απίστευτος!!!

Είχα πει, ότι αν είχε μεσογειακή αναιμία θα διέκοπτα την κύηση........τώρα που κράτησα στα χέρια μου την μικρή κατάλαβα τί ακριβώς θα έκανα - έχανα....
Διαβάζοντας την πλευρά της marcopolo όμως, επανέρχομαι στην αρχική μου θέση.....κανένα μωρό να μην υποφέρει έτσι...
Βλαστοκύτταρα εμείς δεν κρατήσαμε, καθώς πιστεύω ότι λόγω του στίγματός της, δεν εχει νόημα.Αν το επόμενο είναι χωρίς στίγμα, θα κρατήσουμε στα σίγουρα!
Λέμε να ξαναπροσπαθήσουμε φυσιολογικά κ αν στην δεύτερη είμαστε άτυχοι βλέπουμε...

Εσύ τελικά τί αποφάσισες να κάνεις? Θα ξαναπροσπαθήσεις φυσιολογικά? Εμένα με προβληματίζει το ότι κάθε φορά έχω πιθανότητες 1 στις 4. Ποιός μου εγγυάται ότι δεν την πετυχαίνω κάθε φορά?
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-09, 21:50   #62
vickytsoch

Προεπιλογή

λοιπόν εγω εχω αποριες..
καταρχην εγω εχω στιγμα μεσογειακης. (το εχει σεδον όλο το σοι του πατερα μου..). Ο αντρας μου οχι. Η μικρη μας δεν ξερω ακομα.

Ποιος μπορει να μου λυσει τις αποριες μου?
ποια η διαφορα της μεσογειακης και της δρεπανοκυτταρικης ανεμιας?
Θυμαμαι που ειχα μια συμμαθητρια που ειχε μεσογειακη και εκανε μεταγγισεις πολυ συχνά. Τοτε μας λεγαν οτι τα παιδια αυτα δεν ζουν πολυ. Ειμαστε στα 30 τωρα και η κοπελα ειναι μια χαρα (φαινομενικα εστω..) Αληθευει αυτο?
Οτι δηλαδη πεθαινουν πιο νωρίς όσοι εχουν καποια απο τις δυο ανεμιες? (συγνωμη αν γινομαι ωμή.. )

¨οσοι εχουν μεσογεια κη ή δρεπανοκυτταρικη κανουν μεταγγισεις για μια ζωη? Εχουν γενικοτερα χαμηλό ανοσοποιητικό και "τραβανε" αρρωστιες?

σας ευχαριστω..
Παλιά 20-10-09, 22:10   #63
ριτα79

Το avatar του χρήστη ριτα79

Περιοχή: αθήνα
ριτα79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω ηθελα να ρωτησω αν ξερετε..επειδη ο ανδρας μου εχει το στιγμα ποτε μπορω να εξετασω το παιδι για να ξερουμε αν το εχει?Απο ποια ηλικια και μετα γινεται?
Ευχαριστω
Παλιά 20-10-09, 23:04   #64
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oταν εχεις Μεσογειακη χρειαζεσαι εφορου ζωης μεταγγισεις για να ζεις. Οντως στο παρελθον οσοι νοσουσαν δεν ζουσαν πολλα χρονια στην πλειοψηφια τους. Τωρα πλεον εχουν μειωθει τα ποσοστα θνησιμοτητας αλλα παρολαυτα παντα οι πασχοντες κινδυνευουν απο επιπλοκες της παθησης που εχουν να κανουν με την καρδια, με την ελλειψη αιματος και με το ευαιστητο ανοσοποιητικο συστημα που εχουν. Γιαυτο ειναι και πολυτιμη η εθελοντικη αιμοδοσια γιατι χωρις αιμα δεν μπορουν να ζησουν.

Η Δρεπανοκυτταρικη και μικροδρεπανοκυτταρικη ειναι αδερφες παθησεις με την Μεσογειακη και ειναι εξισου σοβαρες. Σημερα ειναι αδιανοητο για μενα να γνωριζεις οτι το παιδι σου πασχει και να επιτρεψεις την γεννηση του γιατι πραγματικα ειναι πολυ σκληρη η ζωη για τα παιδια αυτα. Η δρεπανοκυτταρικη και μικρο διαφερουν ως προς την Μεσογειακη στο οτι δεν μεταγγιζονται οι πασχοντες καθε μηνα αλλα μονο οταν αυτο χρειαζεται.
Στην δρεπανοκυτταρικη τα πραγματα ειναι πιο υπουλα γιατι εξωτερικα δεν εχεις χαρακτηριστικα της νοσου και ζεις κανονικα μεχρι να ερθει μια κριση ανα πασα στιγμη με φρικτους μυικους πονους που αντιμετωπιζονται μονο με βαρια παυσιπονα π.χ μορφινες,πεθυδινες. Στην καθημερινοτητα εχεις χαμηλο αιματοκριτη και καταπονεισαι ευκολα, αρρωσταινεις πανευκολα και κινδυνευεις απο διαφορες επιπλοκες της νοσου που χτυπουν επι των πλειστων καρδια και πνευμονες. Οταν συμβαινουν ολα αυτα αντιμετωπιζονται μονο με παραμονη σε νοσοκομειο μικρα η μεγαλα διατηματα αναλογα την μορφη της κρισης. Δυστυχως δεν υπαρχει συγκεκριμενη συχνοτητα κρισεων, μπορει να παθεις μια καθε μηνα η και μια τον χρονο, ποτε δεν ξερεις ποτε θα ερθει. Οι χειροτερες επιπλοκες της παθησης ειναι το οξυ θωρακικο συνδρομο, καρδιακη καμψη,πνευμονικες εμβολες που μπορουν να επιφερουν το μοιραιο.
Δυστυχως ακομα και σημερα αρκετα ατομα με Μεσογειακη η Δρεπανοκυτταρικη καταληγουν παρα την εξελιξη της Ιατρικης. Υπαρχουν ομως και χιλιαδες αλλα ατομα που παλευουν καθημερινα και τα καταφερνουν και ζουν πολλα χρονια. Ποιοτητα ζωης ομως λιγοι εχουν πραγματικα.

Τωρα για την εξεταση στιγματος επειδη και ο Μαριος μου μαλλον εχει μου ειπε ο παιδατρος μετα τον πρωτο χρονο γινεται η εξεταση στο Παιδων.

Τα παραπανω τα γραφω απο την προσωπικη μου εμπειρια τοσων χρονων και οχι γιατι ειμαι γιατρος. Οποιος θελει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη στο Λαικο νοσοκομειο υπαρχει πολυ καλο τμημα με αιματολογους εξειδικευμενους στις συγκεκριμενες παθησεις. Και εγω εκει παρακολουθουμαι.
Παλιά 20-10-09, 23:37   #65
vickytsoch

Προεπιλογή

να σαι καλα... να σαι πάντα καντα καλά πραγματικά.... Σου ευχομαι να ζησεις τις ομορφοτερες στιγμες της ζωης σου! και ο θεος να ανταμοιβει καθημερινα τους κοπους σου!!

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μας δινεις..
Παλιά 21-10-09, 00:03   #66
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστω μανουλα της ομορφης κουκλιτσας!!!!!!!!! Και εσυ να εχεις την κορη σου παντα γερη και τυχερη!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 21-10-09, 10:16   #67
xanthi9

Το avatar του χρήστη xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xanthi9 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην xanthi9
Προεπιλογή

καλησπερα

θα συμφωνησω με marco polo καθως ο αντρας μου πασχει απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια και βλεπω ποσο δυσκολο και επιπονο ειναι ,εχουμε και εμεις δυο παιδια αλλα η αιματολογος του ειπε οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια εξεταση περιπου 2 ετων και αλλη μια 5 ετων

Ο χρήστης xanthi9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-09, 11:12   #68
Liontarina sofia

Προεπιλογή

O αντρας μου όσο και αν προσπαθώ να του εξηγήσω οτι καλό θα είναι οπως μοθ λες εσύ να κάνουμε τις εξετάσεις πριν μείνς έγκυος θεωρεί οτι δε πρέπει να αγχωθούμε απο τώρα .....τι να πω....δεν έχει μπεί στη διαδικασία της αγωνίας που βλέπω ότι πέρασες και σύ για να καταλάβει πόσο σημαντικό ειναι να ξέρεις τι συμβαίνει....

Όσο για το αν έχει Α ή Β δεν το έχει ψάξει ποτέ...
Παλιά 21-10-09, 11:58   #69
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H εξεταση ειναι απλα μια πενταλεπτη διαδικασια. Γινεται αιμοληψια και δεν υπαρχει καμια ψυχοφθορα και αγχωτικη διαδικασια. Για μενα καλο ειναι να γινει πριν την εγκυμοσυνη η εξεταση να ξερεις τι σου γινεται.
Παλιά 22-10-09, 00:11   #70
liveloula

Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσακια μου..
σας ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον σας..Marco polo,τι κανεις? μου μου ελειψες σου το ειπα?ο ταλιμπανακος καλα ειναι?
κοριτσια επειδη το συζητησαμε με το συζυγο ειπαμε ακομα μια φορα να προσπαθησουμε φυσιολογικα..αν δεν ερθει και αυτη θα παμε βουυυυυυυυυυυυυυυρ για εξωσωματικη ...αχ βρε κοριτσια δεν θελω καθολου να κανω εξωσωματικη..λεω γιατι να κανω αφου δεν εχω προβλημα γονιμοτητας..κι απο την αλλη τοοοοοσες ορμονες...αν βεβαια και αυτην την φορα αποτυχουμε αναγκαστικα θα κανω ..εξαλλου και τοσες γυναικες που κανουν απο την αλλη κι αυτες δεν το θελουν..αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη...
ελπιζω να με λυπηθει ο θεος αυτην τη φορα και να μου δωσει φυσιλογικα ενα γερο παιδακι..πειτε του κι εσεις καμια καλη κουβεντα...
καλο βραδυ
Παλιά 22-10-09, 00:19   #71
mama-lia

Το avatar του χρήστη mama-lia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
mama-lia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε εσένα καλή μου, και σε όλες τις μανούλες, σε όλους τους γονείς, γερά παιδάκια, γερά κι ευτυχισμένα!
Από τα βάθη της καρδιάς μου!
Ο χρήστης mama-lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 00:21   #72
ΑλέΣι

Το avatar του χρήστη ΑλέΣι

ΑλέΣι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liveloula Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να με λυπηθει ο θεος αυτην τη φορα και να μου δωσει φυσιλογικα ενα γερο παιδακι..πειτε του κι εσεις καμια καλη κουβεντα...
καλο βραδυ
Καλό βράδυ κοπέλα μου!!!
Απο εμένα σήμερα, έχεις μία θέση στην προσευχούλα μου!!!
Να μην χάνεις το κουράγιο σου!!!!
Και όλα θα πανε καλά!
Μπεμπάκος.. 29/2/2012
Ο χρήστης ΑλέΣι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 00:39   #73
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλα ειμαι liv μια χαρα και ο Μαριος θεριο,κοντευει να με εξωντοσει στην κουραση. Σιχαινεται τον υπνο και θελει ολη την ημερα αγκαλια. Καλα ναναι το πουλακι μου αλλα πολυ ζωηρο μου βγηκε!!!!!!!!!!!!!
Χαιρομαι που εισαι και εσυ καλα και αποφασισες να ξαναπροσπαθησεις,θετικη ενεργεια και ολα καλα θα πανε. Να μην αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτεται αρνητικα. Μολις ερχεται η ασχημη σκεψη να την διωχνεις κατευθειαν. Αρκετα εχεις δοκιμαστει δεν χρειαζεται αλλο.
Να μπαινεις να μαθαινουμε νεα σου και ευχομαι μονο ευχαριστα απο εδω και περα.
Παλιά 22-10-09, 14:22   #74
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Liontarina sofia Εμφάνιση μηνυμάτων
O αντρας μου όσο και αν προσπαθώ να του εξηγήσω οτι καλό θα είναι οπως μοθ λες εσύ να κάνουμε τις εξετάσεις πριν μείνς έγκυος θεωρεί οτι δε πρέπει να αγχωθούμε απο τώρα .....τι να πω....δεν έχει μπεί στη διαδικασία της αγωνίας που βλέπω ότι πέρασες και σύ για να καταλάβει πόσο σημαντικό ειναι να ξέρεις τι συμβαίνει....

Όσο για το αν έχει Α ή Β δεν το έχει ψάξει ποτέ...
Ε, τότε πώς ξέρει ότι έχει στίγμα; Απλά από τους αιματολογικούς του δείκτες; Βρε κοπέλα μου, για όνομα του θεού, τι πράγματα είναι αυτά; Δωσ'του να καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε! Αλλιώς, μέχρι να το δεχτεί, σταμάτα τις προσπάθειες να μείνεις έγκυος! Θες να τρέχεις μετά για διακοπή κύησης κι άλλα τέτοια ευχάριστα;;; Όπως και να' χει ΕΣΥ θα φας το πακέτο στο 90%. Είτε αυτό θα λέγεται τροφοβλάστη, είτε διακοπή, είτε ... είτε... είτε... Αυτοί όσο κι αν συμμετέχουν, ΕΜΕΙΣ έχουμε τη ζωούλα στη κοιλιά μας...

Παλιά 22-10-09, 14:23   #75
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liveloula Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο βραδυ
Κάτι μου λέει ότι αυτή η φορά θα είναι και η τυχερή σου!

Παλιά 22-10-09, 14:26   #76
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ριτα79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω ηθελα να ρωτησω αν ξερετε..επειδη ο ανδρας μου εχει το στιγμα ποτε μπορω να εξετασω το παιδι για να ξερουμε αν το εχει?Απο ποια ηλικια και μετα γινεται?
Ευχαριστω
εγω εχω στιγμα -το ειχε η μαμα μου- και το πηρα κι εγω... ευτυχως ο αντρας μου δεν το εχει. οταν γεννησα τον μεγαλο μου -πριν 5 χρονια- και ρωτησα στο μαιευτηριο αν φαινεται αν εχει και το μωρο, μου ειπαν οτι σιγουρα φαινεται σε εξεταση αιματος οταν το παιδι παει 12 χρονων.
δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι μετα απο 5 χρονια στις εξετασεις αιματος που γινονται τωρα...
επεισης μου ειπαν οτι 1 στα 4 παιδια θα εχει μεσογειακη αναιμια -δηλ. μεταγγισεις συνεχεια- σε περιπτωση που και οι 2 γονεις εχουν το στιγμα...
Παλιά 22-10-09, 18:19   #77
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο monbebe Εμφάνιση μηνυμάτων
επεισης μου ειπαν οτι 1 στα 4 παιδια θα εχει μεσογειακη αναιμια -δηλ. μεταγγισεις συνεχεια- σε περιπτωση που και οι 2 γονεις εχουν το στιγμα...
μια μικρή διόρθωση...
δεν είναι 1 στα 4 παιδιά που θα κάνεις, αλλά 1 στις 4 πιθανότητες σε κάθε κύηση να έχει μεσογειακή πιθανότητα το παιδί.
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 18:23   #78
liveloula

Προεπιλογή

καλησπερα ...Marco polo μου αρεσε το Liv!
rica Μακαρι να μην αργησει αλλο αυτη η μερα δεν φανταζεσαι πως την περιμενω ..αλλα αργει τοοοσο πολυ που νομιζω οτι δεν θα ερθει ποτε!
επισης ΑΛΕΣΙ σε ευχαριστω για την θεση που πηρα στην προσευχη σου κι εγω σου ευχομαι με την σειρα μου ενα γερο μωρακι ..
Σημερα κοριτσακια μου δεν ειμαι και στα καλυτερα μου..ολο σκεφτομαι ξανα και ξανα ολα αυτα που περασα..θυμωνω με το θεο που ηταν τοσο αδικος μαζι μου ..θελησα οσο τιποτα αλλο στον κοσμο ενα παιδι ...εκανα ονειρα ..τα ονειρα μου ομως δεν αργησαν να γινουν εφιλατης ...ποσο μακρια να ειναι αραγε το δικο μου παιδι ...θα ερθει ποτε ?ποσο ακομα να θελει να πονεσω ο θεος ...?
κι ως ποτε αραγε θα εχω δυναμη να συνεχιζω ...
ποτε ξανα δεν θα εχω την ιδια χαρα με εκεινη την πρωτη φορα ..τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν ..επιασε μπορα..τα ρημαξε ολα..εγινα κομματια..οχι τιποτα δεν ειναι ιδιο και ουτε προκεται να ξαναγινει οπως παλια...μου εστειλε το πιο μεγαλο δωρο και μου το ξαναπηρε πισω ..αραγε γιατι ολοι λενε οτι ο θεος ειναι καλος?
Παλιά 22-10-09, 19:55   #79
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερεις ποσες φορες εχουμε σκοτωθει εγω με τον Θεο??? Ποσες φορες εχω ρωτησει γιατι ολα σε μενα??? Αλλα στο τελος τα βρισκουμε παλι.
Σιγουρα οταν πονας τοσο πολυ δικαιως θυμωνεις και αναρωτιεσαι αλλα καποια στιγμη καταλαβαινεις οτι απλα ετσι ειναι τα πραγματα και τα παλευεις. Τωρα ο Θεος εδωσε σε εσενα αυτη την στενοχωρια και αυριο θα σου δωσει την απολυτη χαρα και θα την εκτιμησεις οσο τιποτα αλλο. Καθε ανθρωπος στη ζωη του καποια στιγμη περναει εναν γολογοθα αργα η γρηγορα. Σημασια εχει να βγεις δυνατη απο αυτο και τον πονο να τον κανεις δυναμη για να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου. Δεν μπορεις να φανταστεις ποση δυναμη κρυβεις μεσα σου και δεν το ξερεις. Προσπαθησε να σταθεις στα ποδια σου και ειμαι σιγουρη οτι θα ανταμειφθεις στο μελλον με την μεγαλυτερη ευτυχια!!!!!!!!!!!! Μην το βαζεις κατω. Το χρωστας στον εαυτο σου, σε αυτους που σε αγαπανε και κυριως στο παιδακι σου που θα ερθει και πρεπει να παλεψεις για αυτο.
Παλιά 22-10-09, 20:10   #80
liveloula

Προεπιλογή

Marco polo μου αρεσει ο τροπος που γραφεις...σαν να μιλας για καποιον που γνωριζεις τοσο καλα...οταν γραφεις στο τελος τα βρισκουμε...πολυ γλυκος τροπος εκφρασης ,με εκανες και χαμογελασα...
εχεις αστειρευτη δυναμη και για αυτον μαλλον ευθυνεται και ο ταλιμπανακος...ελπιζω μια μερα να εχω την τυχη να σε γνωρισω και απο κοντα!
αν και ειμαι λιγο μακρια ...θεσσαλονικη μερια..
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές