Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-08-09, 11:38   #1
liveloula

liveloula χωρίς αξιολόγηση
Exclamation SOS ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ 29 ΕΤΩΝ ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟ..
ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ,ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΜΑΣ ΜΑΘΑΜΕ ΕΓΩ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΔΡΕΠΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΝ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ..
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ..ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ..ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ,Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ..ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ ΓΕΜΑΤΗ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΗ..ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ..
ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ 11 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΔΡΕΠΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΓΜΑ..ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΑΛΛΑ ΔΗΣΤΥΧΟΣ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ..ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ) ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ΖΟΥΣΕ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΜΟΝΗ...ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ...
ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΧΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!
Ο χρήστης liveloula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-09, 12:32   #2
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα την τελευταία λύση. Να συνεχίσεις προσπάθειες για φυσιολογική σύλληψη. Ξάδερφός μου και η γυναίκα του έχουν στίγμα. Και τα δυο παιδιά τους έχουν απλώς στίγμα, δεν έχουν κάνει καμια διακοπή κύησης. Πάντα υπάρχει ελπίδα.

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.
Ο χρήστης rica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-09, 12:52   #3
liveloula

Προεπιλογή

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ RICA..ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΥΧΗ ΜΕ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ..ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΓΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ..
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΛΕΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΑΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΛΥΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ..ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ...
Παλιά 14-08-09, 13:08   #4
eirinitas

eirinitas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κοπέλα μου, με αυτά που διάβασα στεναχωρήθηκα. Αν ήμουν στην ίδια θέση θα πήγαινα για εξωσωματική να είμαι 100% σίγουρη. Έχουμε περίπτωση γνωστών (και είναι ο λόγος που ο αδερφός μου και η μαμά μου δίνουν κάθε λίγο και λιγάκι αίμα και πλάσμα) που έχουν και τις δύο κόρες με μεσογειακή αναιμία και δεν ξέρω τι άλλο.

Ο Θεός έχει για όλους κι εύχομαι να σου φέρει όσα γερά μωράκια θες. Όσο το γιατί γίναν όλα αυτά μην το σκέφτεσαι, τουλάχιστον ξέρεις τι έφταιξε. Αν διαβάσεις στο φόρουμ πολλές κοπέλες δεν ξέρουν καν τι μπορεί να έφταιξε.

Κουράγια και καλή δύναμη.
Παλιά 14-08-09, 13:21   #5
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Thumbs up

Η καλύτερη μου φίλη είχε το ίδιο πρόβλημα και δυστυχώς το ανακάλυψε, αφού ήταν έγκυος στο πρώτο της παιδί. Εφτασε στον 5ο μήνα για να κάνει αμνιοπαρακέντηση και ευτυχώς το παιδί ήταν μια χαρά. Το ίδιο και το δεύτερο.
Οι πιθανότητες να νοσεί ένα έμβρυο είναι 1 στις 4, αλλά δυστυχώς δεν πάει σειριακά που σημαίνει ότι όπως εσύ, 2 συνεχόμενα είχαν την νόσο και μπορεί να ακολουθήσουν άλλα 6 χωρίς!! Άρα κουράγιο και προχώρα.
Έχεις πολλές πιθανότητες το επόμενο μωράκι να είναι καλά.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-09, 13:35   #6
liveloula

Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ..ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ( ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..?
Παλιά 14-08-09, 13:39   #7
ΟΛΓΑ79

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΟΛΓΑ79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

liveloula μου γνώμη μου είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης.Δηλαδή μια ερώτηση που μου ρχεται στο μυαλό η οι συνεχής αποξέσεις μπορούν να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα?Εγώ έχω κάνει εξωσωματική,βέβαια για άσχετο λόγο(ολιγοσπερμια)αλλα τοτε με είχαν ενημερώσει γενικά για τις περιπτώσεις που προχωράς αμέσως σε εξωσωματική.Μην στενοχωριέσαι όμως γιατί σε κάθε περίπτωση θα κρατάς σύντομα στην αγκαλίτσα σου μωράκι/ια.Εισαι μικρή και υγειής.Και αυτό το αποδεικνύει ότι έχεις ήδη μείνει έγκυος.Συζήτα με τον σύζυγό σου και με τον γιατρό μήπως προχωρήσετε σε εξωσωματική που ελέγχετε το έμβρυο πριν την εμβρυομεταφορά
Παλιά 14-08-09, 13:52   #8
karfori's baby

Το avatar του χρήστη karfori's baby

Περιοχή: Αθήνα
karfori's baby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ και ο συζυγός μου έχουμε στίγμα Α και Β μεσογειακής αναιμίας και οι δύο. Όταν μας ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα στο Χωρέμειο (πριν παντρευτούμε), μας είπαν: "μακάρι να ταιριάζετε σε όλα, όσο ταιριάζουν και τα αποτελέσματά σας"
Στην αρχή πάγωσα για να πώ την αλήθεια...εγώ ήξερα ότι έχω στίγμα β΄μεσογειακής από παιδί...ο άντρας μου το ανακάλυψε όταν πήγαμε μαζί για εξετάσεις στο Χωρέμειο...
Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα και ευτυχώς μετά τη λήψη τροφοβλάστης, τα αποτελέσματα ήταν θετικά...η αγωνία των πρώτων τριών μηνών της εγκυμοσύνης μου είχε πια περάσει...ήμουνα πολύ τυχερή, το ξέρω. Ο Αλέξανδρος έχει πάρει το στίγμα της α' μεσογειακής από τον πατέρα του και της β' απο μένα.
Η θέση σου είναι πραγματικά πολύ δύσκολη και ομολογώ εύχομαι να μη βρεθώ ποτέ, αν και όπως αναφέρθηκε παραπάνω ,έχω πιθανότητα 25% να συμβεί κάτι τέτοιο σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη.
Τη λύση της εξωσωματικής την έχω κι εγώ στο νού μου σε επόμενη εγκυμοσύνη. Όμως, επειδή φαίνεται να είμαι εύκολη στο να συλλάβω και επειδή υπήρξα τυχερή την πρώτη φορά, λέω να την αποφύγω...πιστεύω ότι η επιβάρυνση της εξωσωματικής (σωματική, ψυχολογική, οικονομική) είναι πολύ μεγάλη για μια γυναίκα που δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας και που ούτως ή άλλως, αν το δεις από την θετική πλευρά, έχει 75% πιθανότητα να πάνε όλα καλά.
Καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε μια πολύ δύσκολη ψυχολογική κατάσταση, αλλά πιστεύω πραγματικά ότι ήσουν απλά πάρα πολύ άτυχη. Στη θέση σου θα ξαναδοκίμαζα τουλάχιστον άλλη μία φορά με φυσικό τρόπο. Δε μπορεί...άκομα και με το νόμο των πιθανότητων, όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά!!
Υ.Γ. Να σου πω και το πιο κουφό; Ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του έχουν επίσης στίγμα! Και στη δική τους περίπτωση, η κοπέλα το ήξερε από μικρή. Ο κουνιάδος μου το ανακάλυψε τυχαία, αν και ήταν για χρόνια αιμοδότης!
Σήμερα έχουν δύο παιδάκια, ένα γιο που δεν έχει καθόλου στίγμα και μια κόρη με στίγμα. Τα πέτυχαν και τα δυό με την πρώτη. Αυτό στο λέω για να δείς και την αισιόδοξη πλευρά και για να μην το βάλεις κάτω!
Σου εύχομαι ειλικρινά η επόμενη εγκυμοσύνη σου να έρθει εύκολα και να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα!

Φιλικά,

Ζωή
Παλιά 14-08-09, 15:29   #9
liveloula

Προεπιλογή

ΖΩΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΞΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΩ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΛΗΨΗΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Η ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ..
ΚΑΘΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..
ΕΠΕΙΤΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ Η ΟΡΜΟΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ..?
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΑΣ ΜΕ ΛΥΠΗΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ...
Παλιά 01-10-09, 17:11   #10
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω να καταθέσω το εξής και κάνω έκκληση σε όσους το διαβάσουν να ενημερώσουν το δυνατόν περισσότερους.
Έχω μπει στον 8ο μήνα κι εδώ κι ένα μήνα ζήσαμε με τον άντρα μου και τους δικούς μας το απόλυτο δράμα και την απόλυτη αγωνία από φόβο μήπως το παιδί που θα φέρουμε στον κόσμο πάσχει από μεσογειακή αναιμία. Ο λόγος είναι ότι κάποιος "γιατρός" ονόματι, (edit admin το όνομα αφαιρέθηκε) που έχει το θράσος να αναλαμβάνει έγκυες γυναίκες, γνωρίζοντας ότι εγώ έχω στίγμα τύπου β, μας παρέπεμψε σε μια απλή ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για το σύζυγό μου η οποία έδειξε τιμές φυσιολογικές. Εμείς ήδη πριν μείνω έγκυος είχαμε κάνει κι άλλη ηλεκτροφόρηση η οποία ναι μεν έδειξε φυσιολογική, όμως έδωσε κάποια στοιχεία στίγματος όπως υποχρωμία και μικροκυττάρωση και συνιστούσε επανεξέταση. Ο "γιατρός" αυτός αντί να μας παραπέμψει εκεί που έπρεπε, δηλ. στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ στο Λαϊκό μας ξανάστειλε για μια απλή ηλεκτροφόρηση σε ένα κοινό μικροβιολογικό, όπως είπα και πριν.
Πέρασε ο καιρός, μπήκα στον 7ο και για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να ησυχάσω. Και ξεκινάει η Οδύσσειά μας. Πάμε μόνοι μας στο Λαϊκό για πλήρη έλεγχο του συζύγου και μας λένε ότι το πιθανότερο είναι να έχει τελικά στίγμα, αλλά ίσως όχι τύπου β όπως το δικό μου, οπότε δεν θα συνέτρεχε κίνδυνος. Αλλά και κανείς δεν μας διαβεβαίωνε γι' αυτό. Αφού μας τα έψαλλαν κανονικότατα λέγοντάς τι πάμε να κάνουμε στον 7ο μήνα αφού διακοπή δεν γίνεται, μας είπαν ότι όντως οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τους έχουν τύχει πολλά περιστατικά σαν το δικό μας.
Οι μέρες που πέρασαν μέχρι να αρχίσουμε να παίρνουμε κπ απαντήσεις ήταν εφιαλτικές. Του έκαναν DNA και μας λένε ότι πρόκειται για κρυφό στίγμα και η Βιοσύνθεση τελικά ΎΣΤΕΡΑ ΑΠΌ 1 ΜΉΝΑ έδειξε ότι πρόκειται όντως για στίγμα αλλά για καλή μας τύχη είναι τύπου α το οποίο σε συνδυασμό με το δικό μου β δεν μπορεί να δώσει νόσο στο παιδί. Αποδεικνύεται τελικά ότι μια απλή ηλεκτροφόρηση δεν αρκεί κι ότι όποιος γυναικολόγος συνιστά μόνο αυτή την εξέταση σε μικροβιολογικό εκτός Λαϊκού είναι επικίνδυνος.

Συμβουλεύω λοιπόν τα εξής:
-Αν ο ένας από τους δυο έχει στίγμα τυπου β' ο άλλος πρέπει να εξετάζεται εξωνυχιστικά ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ. Είναι οι πλέον αρμοδιοι.

Αν δεν ξέρετε αν έχετε στίγμα αλλά υποψιάζεστε ότι μπορεί να το έχετε κληρονομήσει από μέλος της οικογένειάς σας πάτε εσείς και ο/η σύνροφος ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΜΑ !!!

Αυτά κι εύχομαι κανείς να μη ζήσει τον εφιάλτη που ζήσαμε εμείς από τις 30 Αυγούστου μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου.

Παλιά 01-10-09, 23:58   #11
mammy30

Περιοχή: Αθήνα
mammy30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ στη θέση σου,κοριτσάκι μου,θα προχωρούσα σε εξωσωματική...Γιατί δεν μπορείς να παίζεις με την τύχη ούτε και να κάνεις συνεχώς εκτρώσεις που και ψυχούλες φεύγουν και μπορεί να σου στερήσουν τη γονιμότητά σου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα δική σας απόφασης!!Ο Θεός να σας φωτίσει...
Συμφωνώ απολύτα με την φιλενάδα μας από πάνω,είναι καλύτερο να γίνονται σε ειδικά κέντρα οι εξετάσεις...
Ο χρήστης mammy30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 00:29   #12
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eπειδη γνωριζω πολυ καλα την Μεσογειακη και Δρεπανοκυτταρικη θα σου ελεγα μεσα απο την καρδια μου να μην το ρισκαρεις και να πας κατευθειαν σε εξωσωματικη. Οι πιθανοτητες και το επομενο εμβρυακι να νοσει ειναι αρκετες. Και δεν παιζει ρολο οτι το προηγουμενο νοσουσε αρα στο επομενο θα εισαι πιο τυχερη. Μην βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη την διαδικασια.

Και παλι εσυ ξερεις τις αντοχες σου αλλα γιατι να μπεις σε τετοια ψυχοφθορα διαδικασια??? Εγω στην θεση σου θα πηγαινα κατευθειαν σε εξοσωματικη αν και ξερω οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αλλα και το να εγκυμονεις συνεχως περιμενοντας μεσα στο αγχος τα αποτελεσματα επισεις δεν ειναι ευκολη υποθεση.

Η ψυχη σου και το σωμα σου μονο ετσι θα προστατευθει, αν ξεκινησεις απο την αρχη εχοντας στα χερια σου ολα τα δεδομενα. Μην βαζεις τον εαυτο σου στη διαδικασια της τυχης ξανα.

Σου ευχομαι γρηγορα να πανε ολα καλα και να κρατας ενα γερο μωρο στα χερια σου!!!!!!!!

Οσο για τις εξετασεις του στιγματος μονο στο Λαικο νοσοκομειο ειναι οντως 100 της 100 τα αποτελεσματα εγκυρα.
Παλιά 02-10-09, 00:32   #13
LUCIAZISS

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
LUCIAZISS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα, διαβασα με πολυ προσοχη το προβλημα σου.
Παραγματικα ηταν πολυ αργα για την εξεταση της ηλεκτροφορεσης.
Τυχαινει να δουλευω σε ενα απο τα πιο γνωστα μικροβιολικα εργαστηρια της Πατρας οπου ειναι και το μοναδικο που κανει καθ΄αυτου την εξεταση αυτη.
1ον Θα επρεπε ο ιδιος ο μικροβιολογος να παρατηρησει κατω των φυσιολ. οριων τις παραμετρους της γ.αιμαατος (mcv, mch) αν παλι αυτες ηταν φυσιολογικες παρατηρει απο τις ιδιες τις τιμες της ηλεκτροφορησεις τις διακυμανσεις (αιμοσφαιρ. Α2 και F). Αν ολα αυτα ειναι αληθη στοιχεια κατευθυνομαστε στους ιδιους τους γονεις για να μην καταληξουμε στο DNA.
2ον ο γυναικολογος σου λυπαμαι που το λεω δεν προσεχει....

Εχουν ολοι ευθυνες, παλι καλα που μερικοι ανθρωποι λειτουργουν με το ενστικτο τους.

Αντιστοιχο προβλημα προεκυψε στην οικογενεια μου, πριν απο χρονια η μαμα μου εκανε τον αδερφο μου με ομοζυγη β μεσογ. αναιμια τοτε εμαθα για πρωτη φορα οτι εχω το στιγμα. Η μαμα μου δεν εκανε καν την εξεταση.
Ο μελλοντικος συζυγος ειναι αμφιβολος ελεγξαμε τους γονεις και αφου ειναι παιδι τους ...εμμεσα δεν εχει.
Ο χρήστης LUCIAZISS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 16:16   #14
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια ,πως γραφετε αυτη η εξεταση(για το στιγμα)?.-Για να ψαξω να δω στα χαρτια μου ,αν την εχω κανει η οχι.-και που την κανουν,μονο στην Αθηνα,η και σε μικρα διαγνωστικα κεντρα?
Ο χρήστης michel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 18:34   #15
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ηλεκτροφορηση λεγεται και ειναι στις προγεννητικες εξετασεις, γινεται και σε ιδιωτικα διαγνωστικα αλλα το πιο εγκυρο ειναι στο Λαικο νοσοκομειο.
Παλιά 02-10-09, 18:47   #16
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια!με στιγμα και οι 2 εχετε 25%πιθανοτητες να ειναι γερο το παιδι,25% ν απασχειαπο μεσογειακη αναιμια, και 50%να εχει στιγμα...εχω φιλο μεμεσογειακη αναιμια, καθε 15 μερες κανει αιμοκαθαρση...ζορικη κατασταση!αλλα 75%πιθανοτητες να ειναι υγιες το μωρο,ειναι αρκετες νομιζω...

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-09, 23:21   #17
liveloula

Προεπιλογή

καλησπερα και παλι ..εχω να γραψω καιρο στο φορουμ..περασε καιρος βλεπετε απο εκεινη τη μερα..
Εγραψα e mail στο gyn.gr ο γυναικολογος, μου ειπε οτι η καλυτερη λυση ειναι η φυσιολογικη συλληψη και οτι με δυο αποξεσεις δεν ρισκαρω την γονιμοτητα μου..κλεινω πιο πολυ προς την φυσιολογικη συλληψη ακομα μια φορα και μετα βλεπουμε..στην ακρη του μυαλου μου εχω την εξωσωματικη σαν τελευταια λυση ..εχετε ακουσει παρομοιες εμπειριες απο ζευγαρια που περασαν το ιδιο προβλημα? θα με βοηθουσε πραγματικα πολυ να τις ακουσω...
Παλιά 08-10-09, 23:52   #18
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρομοια περιπτωση οχι ακριβως, η μαμα μου ειχε στιγμα δρεπανοκυτταρικης και ο μπαμπας μου Μεσογειακης. Το 1979 εκαναν τον αδερφο μου χωρις την παθηση. Το 1980 εκαναν εμενα με την παθηση της δρεπανοκυτταρικης. Αλλες δυο φορες εμεινε εγκυος δυστυχως η μαμα μου αλλα δεν τα κρατησε μετα το παθημα με εμενα. Τοτε βεβαια ηταν αλλιως τα πραγματα και δεν μπορουσες να προβλεψεις πολλα πραγματα. Εγω επειδη εχω την παθηση πριν βγει η εξεταση του αντρα μου αρνητικη για στιγμα ειχα αποφασισει αν εβγαινε θετικη να πηγαινα κατευθειαν σε εξωσωματικη αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου προσωπικο θεμα ποσες αντοχες εχεις να ξαναδοκιμασεις. Σου ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο με ενα γερο παιδακι στην αγκαλια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 09-10-09, 00:02   #19
liveloula

Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου,σιγουρα καθε αποψη διαφερει ...και ειναι απολυτα σεβαστη..να σε ρωτησω κατι ..αν επιτρεπεται οταν γραφεις οτι εχεις την παθηση της δρεπανοκυτταρυκης τι ακριβως θελεις να πεις? οτι εχεις το στιγμα?
Παλιά 09-10-09, 00:04   #20
ριτα79

Το avatar του χρήστη ριτα79

Περιοχή: αθήνα
ριτα79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω στο παρελθον δουλευα με μια κοπελα που εμαθε οτι ειχαν στιγμα και οι δυο και εκανε διακοπη στον 5ο μηνα αν θυμαμαι καλα.Εμεινε αλλες δυο φορες εγκυος αλλα τα μωρακια δεν ηταν γερα ετσι τελικα προχωρησε σε εξωσωματικη και αφου δεν ειχε κανενα θεμα γονιμοτητας εμεινε αμεσως εγκυος.Εκανε τριδυμα!!Και τα 3 μωρακια απο οσο πληροφορηθηκα μετα ειναι υγιεστατα!

Ειλικρινα σε νιωθω γιατι και εμενα ο συζυγος μου εχει το στιγμα και ειχα μεγαλο αγχος!
Θα ελεγα να προχωρησετε σε εξωσωματικη για να εισαι σιγουρη!Ειναι πολυ ψυχοφθορο να περνας καθε φορα αυτη την αγωνια.
Παλιά 09-10-09, 00:04   #21
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπα ο αδερφος μου εχει το στιγμα, εγω επιασα τον πρωτο λαχνο. Κανονικα την παθηση.
Παλιά 09-10-09, 00:05   #22
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αναρωτιεσαι μαλλον πως εκανα παιδι με την παθηση????
Παλιά 09-10-09, 00:11   #23
liveloula

Προεπιλογή

Λυπαμαι πολυ πραγματικα..μιλας εκ πειρας οποτε..το κοριτσακι μου ειχε δρεπανοκυτταρικη..εσυ που το περνας ποσο δυσκολη ειναι αυτη η παθηση? πρεπει να εισαι πραγματικα πολυ δυνατη ..μπραβο σου...να χαιρεσαι και το μωρακι σου...
Παλιά 09-10-09, 00:28   #24
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Ειναι η πρωτη φορα που το αναφερω εδω μεσα γιατι το θεμα σου με αγγιξε. Να μην στενοχωριεσαι για το κοριτσακι σου γιατι ετσι επρεπε να γινει. Οταν γεννηθηκα εγω η μαμα μου δεν ειχε ιδεα και δεν υπηρχαν εξετασεις στο νησι που ηταν. Δεν ηξεραν καν οτι ειχαν στιγμα και δεν υπηρχε και τροπος να διαπιστωθει τοττε αν το εμβρυο ηταν καλα. Αν ομως ειχα γεννηθει τωρα σε μια τοσο συγχρονη εποχη δεν θα συγχωρουσα ποτε τους γονεις μου που δεν το εψαξαν.

Γιαυτο οταν πονας για το κοριτσακι σου να σκεφτεσαι οτι εκανες οτι καλυτερο γιαυτο.
Η ζωη μου δεν ειναι ευκολη αλλα το εχω παρει αποφαση απο πολυ μικρη και το αντιμετωπισα κατα μετωπο. Νοσηλευομαι συχνα αλλα παρολαυτα παλευω να ζησω φυσιολογικα. Οσο ημουν πιο μικρη τα πραγματα ηταν πιο ευκολα για μενα και η υγεια μου ηταν καλυτερη. Απο τα 20 και μετα που μπηκα σε σπουδες, δουλεια και κουραση αρχισαν τα πολλα προβληματα. Απο τα 26 που παντρευτηκα ακομα χειροτερα. Αναγκαστηκα να αφησω τη δουλεια που αγαπουσα γιατι δεν γινοταν αλλιως.
Το μεγαλυτερο μου ονειρο ηταν να αποκτησω παιδι αλλα απιαστο συμφωνα παντα με τους γιατρους αλλα τα επαιξα ολα για ολα και τα καταφερα, οχι ευκολα ομως. Παρολιγο να φυγω στην εγκυμοσυνη γιατι ο οργανισμος μου δεν αντεξε την εγκυμοσυνη.
Ευτυχως εκτος απο το λαχειο της παθησης επιασα και το λαχειο στον συντροφο. Εχω εναν εξαιρετικο ανθρωπο διπλα μου που με αποδεχτηκε οπως ειμαι , με λατρεψε και με στηριζει καθημερινα. Μαλλον μου το χρωστουσε ο Θεος.

Μπορει εγω να το παλευω γιατι δεν εχω αλλη επιλογη αλλα να ξερεις οτι τα ατομα με δρεπανο η μικροδρεπανο υποφερουν πραγματικα γιαυτο να εχεις ησυχη την συνειδηση σου για το κοριτσακι σου. Σε κανενα παιδι δεν αξιζει τοσος πονος και τετοια ζωη. Γιατι στη συγκεκριμενη παθηση δεν πονας μονο ψυχολογικα, πονας και σωματικα φρικτα. Το μονο που ονειρευομαι απο εδω και περα στη ζωη μου ειναι να με κρατησει γερη ο Θεος οσο γινεται για να μεγαλωσω το παιδι μου.
Παλιά 09-10-09, 00:42   #25
liveloula

Προεπιλογή

σε ευχαριστω για το μηνυμα που μου εγραψες..με αγγιξε πραγματικα η δικη σου ιστορια..τολμω να πω ανατριαχιασα οταν διαβασα πως οι γιατροι σχεδον σου απεκλεισαν το ενδεχομενο να αποκτησεις παιδι..αληθεια ποιος τολμησε να τα βαλει με τα ονειρα σου? τα ονειρα μας πολλες φορες ειναι τοσο δυνατα που τα κανουμε ζωη μας..μου εδωσες δυναμη το ξερεις? μου εδωσες δυναμη να προχωρησω σε οτι κι αν κανω ...με εκανες να μην αισθανομαι αλλες τυψεις για την διακοπη κυησης ..σκεφτομαι πως ετσι ειναι καλυτερα για το μωρακι μου...εσυ το ζεις καθημερινα και ξερεις..ο θεος να σου δινει δυναμη καθημερινα κοπελα μου..ο θεος ...σιγουρα σου χρωσταει πολλα, να το ξερεις...
θα χαρω πραγματικα να μαθαινω νεα σου...
σου ευχομαι να εσαι γερη και να αγγιζεις παντα την απολυτη ευτυχια..κι αν δεν μπορεις να την ονειρευσαι..και να την κανεις ζωη σου ....
Παλιά 09-10-09, 00:53   #26
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου για τις ευχες. Δεν ειχα σκοπο ποτε να γραψω στο forum για την παθηση γιατι αν καποιος με ειρωνευτει η με αμφισβητησει οπως εχω δει να κανουν συχνα εδω μεσα θα πρεπει να τον βρω και να του σπασω το κεφαλι. Ο μονος λογος που δεν κρατηθηκα να μην σου γραψω ειναι γιατι δεν θελω να ποναει η ψυχη σου για την αποφαση που πηρες. Μπορει πολλες φορες να μας λενε οτι ηταν η μονη λυση αλλα η καρδια της μανας παντα πενθει για το παιδι της. Εγω ομως απο την αλλη πλευρα του παιδιου μπορω να σου πω την αληθεια. Ζωη με αφορητο πονο δεν ειναι ζωη. Ειδικα οταν εχεις την δυνατοτητα αυτο να το αλλαξεις.

Με το ιστορικο που εχω δεν αδικω τους γιατρους για αυτα που ελεγαν. Και εγω αν ημουνα στη θεση τους το ιδιο θα εκανα. Το αν θα βαλει ομως μια μανα της ζωη της σε κινδυνο για να τα καταφερει αυτο δεν μπορει να το αποφασισει κανενας. Ακομα και στην εντατικη οταν ημουνα με το μωρο μεσα μου 7 μηνων και χαροπαλευα εγω τους ελεγα θα τα καταφερω να γεννησω αυτο το παιδι ακομα κι αν ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανω πανω στη γη.
Παλιά 09-10-09, 00:54   #27
liveloula

Προεπιλογή

Σημερα πηρα ενα ωραιο μαθημα ζωης ..πραγματικα..
πως οσο δυσκολο κι αν ειναι δεν πρεπει να τα παρατας...πολλες φορες νομιζα οτι ημουν στην ακρη του πουθενα και πηγαινα για το τιποτα...πιστεψα πως δεν θα εκανα ποτε παιδι..μην με ρωτας γιατι το πιστευα αυτο..μαλλον λογω του στιγματος..πολλες φορες τα παρατησα κι ακομα περισσοτερες εκλαψα γιατι ονειρευομουν ενα σπιτι γεματο παιδια..πολλες φορες το ματι μου κολλησε σε μια περαστικη εγκυο κοπελα και ειπα πως εγω δεν θα μεινω ποτε ξανα..ναι πιστεψα πως δεν θα κανω οικογενεια..σκεφτηκα να χωρισω ..οχι για μενα αλλα για τον αντρα μου που λαχταραει οσο τιποτα στον κοσμο ενα παιδι...οταν μαχεσαι ομως δεν πρεπει να τα παρατας..πρεπει καθε μερα να αγωνιζεσαι μεχρι να φτασεις στην κορυφη...κι ας ματωσουν τα γονατα σου μεχρι να ανεβεις δεν πειραζει...δεν πειραζει γιατι οταν θα τα καταφερεις θα ειναι ολα αλλιωτικα ..
Παλιά 09-10-09, 00:57   #28
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφου καταφερα εγω να κανω παιδι πιστεψε με οτι εσυ θα τα καταφερεις ακομα καλυτερα. Μακαρι να μπορουσα και εγω να κανω και αλλα. Αλλα δεν μπορεις να παιζεις με την τυχη σου δυο φορες, ειδικα οταν σε περιμενει ενα παιδι πισω. Οποτε ο Μαριος μου θα ειναι ενα κακομαθημενο ευτυχισμενο ευχομαι, μοναχοπαιδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 09-10-09, 00:58   #29
liveloula

Προεπιλογή

η παθηση αυτη δεν ειναι επιλογη σου..δεν φταις εσυ για τιποτα ..οπως δεν ηταν επιλογη μου αν θα εχω το στιγμα ..
οποις βρεθει να σε ειρωνευτει μαζι θα του σπασουμε το κεφαλι...
αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κανενας..μαλλον θα θαυμασουν την δυναμη σου..
ποτε δεν ημουν τοσο δυνατη ..
κριμα
Παλιά 09-10-09, 01:04   #30
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην φοβασαι καλη μου φιλη κανεις δεν γεννιεται δυνατος, η ζωη τον κανει δυστυχως. Οσο για τους ανθρωπους οταν ειναι εξω απο τον χορο πολλες φορες κρινουν λαθος αλλα δεν πειραζει ευτυχως δεν ειναι η πλειοψηφια ετσι.

Και εσυ δεν το γνωριζες απο μικρη για το στιγμα οποτε ειναι λογικο να σου ερθει ταμπλας.Και σιγουρα αυτο που περασες δεν ειναι λιγο αρα για να στεκεσαι ορθια μαλλον εισαι πιο δυνατη απο οσο νομιζεις.
Παλιά 09-10-09, 01:05   #31
liveloula

Προεπιλογή

ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ? ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΤΗΣ ΜΕΡΑ..ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΝΑΜΗ..
Παλιά 09-10-09, 01:09   #32
liveloula

Προεπιλογή

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ .ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΡΥΨΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ..
ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ...
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΒΡΑΔΥ
Παλιά 09-10-09, 01:11   #33
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οντως ετσι ειναι και για να κανουμε και λιγο μπλακ χιουμορ, με την συγκεκριμενη παθηση δεν εχεις και πολλα περιθωρια να μην αδραξεις την ημερα, δεν ξερεις αν θα υπαρχει επομενη χα!!!!χα!!!! Και ευτυχως το καταλαβα νωρις αυτο και εχω περασει γεματη ζωη. Μονο για τον Μαριο μου και τον αγαπημενο μου θελω να συνεχισω πολλα χρονια ακομα.

Οποτε θα θες κουβεντουλα θα ειμαι στη διαθεση σου και θα χαρω να μαθω συντομα οτι περιμενεις μωρακι και ολα ειναι καλα!!!!!!

Σε λιγο θα ξυπνησει ο ταλιμπαν ο γιος μου για φαγητο οποτε μπορει να εξαφανιστω ξαφνικα.
Παλιά 09-10-09, 01:15   #34
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η καταθλιψη ειναι φυσιολογικη μετα απο αυτα που περασες. Κοιτα ομως συντομα να σταθεις στα ποδια σου για να παρεις την ζωη στα χερια σου. Και αν δεν αντεχεις να το ξαναπερασεις που για μενα καλο θα ηταν να το αποφυγεις κοιτα την λυση της εξωσωματικης. Γιαυτο εξελιχθηκε η επιστημη για να μπορει να μας βοηθαει οταν χρειαζεται.

Καληνυχτα και ονειρα γλυκα ευχομαι και θα τα ξαναπουμε.
Παλιά 09-10-09, 10:50   #35
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Περιοχή: Αγ.Δημήτριος Αττικής
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα τα μελη της οικογενειας μου, απο το μπαμπα μου
μεχρι και τον αδερφο μου ειχαμε στίγμα....
Η μαμα μου ειχε δυο εγκυμοσυνες με παιδια με
μεσογειακη αναιμια και αλλες δυο με παιδια με στιγμα...
Αυτο ειναι κατι που θα αποφασισετε εσυ και ο ανδρας σου...
Κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη, καλυτερα σε μια
φυσιολογικη σύλληψη.......
Αλλα θα συμφωνησω οτι εξετάσεις εχουν να κανουν
με τη Μεσογειακη Αναιμία, στο Λαίκο Νοσοκομείο,ειναι
το μονο σιγουρο.....
Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!!
Παλιά 09-10-09, 11:43   #36
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MarcoPolo, δεν θα πω κι εγώ τα συνηθισμένα, φαντάζομαι τα έχεις ακούσει πολλές φορές. Θα σου πω μόνο ότι σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου το θαύμα. Προφανώς έχεις ακούσει για βλαστοκύτταρα που κάνουν δουλειά στη μεσογειακή. Στη δική σου περίπτωση τι γίνεται;

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-10-09, 11:52   #37
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστω για το ενδιαφερον, αν οταν γεννηθηκα υπηρχε η μεθοδος των βλαστοκυτταρων θα μπορουσε να διορθωθει το προβλημα απο τον αδερφο μου που ηταν χωρις την παθηση και με ενα χρονο διαφορα. Τωρα ειναι αργα πια δυστυχως γιατι ο οργανισμος δεν αντεχει μεταμοσχευση πλεον συν οτι σε μικρη ηλικια ειναι πιο αποτελεσματικη η μεθοδος των βλαστοκυτταρων. Τωρα αν ρισκαρω μεταμοσχευση εχω πολλες πιθανοτητες να μην παει καλα λογω βεβαρυμενου ιστορικου καθως απο την παθηση εχουν επηρεαστει ζωτικα οργανα οπως πνευμονες και καρδια.

Γιαυτο ουρλιαζω σε ολους, κρατηστε τα βλαστοκυτταρα των παιδιων σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν με πειραζει ομως πια εχω μαθει να ζω ετσι αρκει να μην χειροτερεψουν τα πραγματα. Που δυστυχως αυτο γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη.
Παλιά 09-10-09, 22:48   #38
liveloula

Προεπιλογή

καλησπερα ..θα ηθελα πραγματικα να ξαναπω ευχαριστω σε οσες κοπελες απαντησαν το μηνυμα μου..με βοηθατε πραγματικα με καθε απαντηση σας να παρω την πιο σωστη αποφαση για μενα ,για αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο να διαβαζω προσωπικες εμεπειριες απο ολες εσας ..οποτε οτιδηποτε γνωριζετε βοηθατε πραγματικα και ουσιαστικα για εσας μπορει να ειναι μια απλη ιστορια ενος κοινου γνωστου για εμενα ομως κοριτσια ειναι το προβλημα μου,ειναι το βαρος που εχω καθε μερα οταν ξυπανω το πρωι γιατι μπορει να γραφω οτι θα προσπαθησω ακομα μια φορα φυσιολογικα..αλλα αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα και τη λυση της εξωσωματικης.. ....
marcopolo μου τι κανεις? ο ταλιμπαν ο γιος σου τι κανει χα χα χα..ελπιζω να ειστε καλα κι οι δυο...να δωσεις πολλα πολλα φιλακια στον γιο σου απο εμενα...
Παλιά 09-10-09, 22:54   #39
liveloula

Προεπιλογή

αχ δεν ξερετε ποσο πολυ θελω να κανω ενα παιδι παρατηρω τα tickerakia σας και σκεφτομαι " αραγε εγω θα κανω ποτε παιδι να βαλω κι εγω ενα tickeraki Που να γραφω πως ειναι ολη μου η ζωη? " παντα οταν εμενα εγκυος ηθελα να το φωναξω σε οοοοολο τον κοσμο ..το προβλημα που ειχαμε ομως με εκανε να μην το λεω σε πολλους και παντα να βρισκω ψευτικες απαντησεις στις αδιακριτες ερωτησεις του κοσμου..η χαρα μου δεν ξεκινουσε απο το τεστ κυησης οπως συνηθως ,αλλα πολυ αργοτερα ..η μαλλον αυτο που περιμενα να ξεκινησει..σταματουσε παντα στη μεση ..και ποτε μα ποτε δεν προλαβα να νιωσω την απολυτη ευτυχια .... κριμα...
Παλιά 09-10-09, 23:13   #40
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα τη νιώσεις. Για όλους μας υπάρχει κάπου το μερίδιό μας (όπως επίσης και μερίδιο στον πόνο, επίσης). Θα ρθει αυτή η ώρα, είμαι σίγουρη, έχει κουράγιο, απλώς ήσουν άτυχη ως τώρα. Η επόμενη φορά μπορεί να είναι η τυχερή σου. Κάνετε περοσπάθειες ή τελικά θα πας για εξωσωματική;

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές