Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Μειωμενο ωραριο ή ισοχρονη άδεια

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-03-08, 15:23   #1
soki

soki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή adeia thilasmou

episis tin adeia thilasmou mporoyme ne tin paroume mazemeni etis ki allios i e3artatai apo to an thelei o ergodotis na sti dosei mazemeni? giati emena den mou tin dinoune. pros to paron pira 2 mines prin kai 2 mines meta ti genna. mporei kapoios na enimerosei gi auto kai gia to proigoumeno (to apo pano) thema. eyxaristo kai pali
Ο χρήστης soki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-08, 03:34   #2
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.
Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:
Για το χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού - λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.
Εναλλακτικά με συμγωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξη (6) επιπλέον μήνες. Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002 -2003
πηγη: http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...showtopic=5228
Παλιά 11-03-08, 08:35   #3
Sophia D

Sophia D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: adeia thilasmou

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soki
episis tin adeia thilasmou mporoyme ne tin paroume mazemeni etis ki allios i e3artatai apo to an thelei o ergodotis na sti dosei mazemeni? giati emena den mou tin dinoune. pros to paron pira 2 mines prin kai 2 mines meta ti genna. mporei kapoios na enimerosei gi auto kai gia to proigoumeno (to apo pano) thema. eyxaristo kai pali
nomizo oti mporeis na pareis thn adeia thilasmou mazemeni...einai guro stous 3 mhnes alla se auto prepei na sumfonisei kai o ergodoths. Emena o dikos mou den sumfonise alla mporeis na kanoniseis allios tis ores sou...px na kaneis kanonika 8ora kai na leipeis mia mera mesa sthn ebdomada.
Akoma mporeis na pareis molis teleiosei i adeia sou, akoma 3.5 mhnes adeia xoris apodoxes...alla pali prepei na sumfonei o ergodoths sou ...o dikos mou oute se auto sumfonise
Ο χρήστης Sophia D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 13:07   #4
vic1970

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
vic1970 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ

Καλησπέρα!
Ειμαι νέα μανούλα, γεννησα στις 25.09.08 ενα αγοράκι και τωρα βρισκομαι σε αδεια λοχειας.
Κάπου είχα διαβάσει, ακούσει (δεν θυμάμαι) ότι αν θέλει η μητέρα και συμφωνεί και ο εργοδότης..μπορεί να πάρει το μειωμένο ωράριο ΟΛΟ μαζί, δηλαδή 3,5 μήνες. Και μετά από αυτό να πάρει τους 6 μήνες προστασία μητρότητας από ΟΑΕΔ.
Ισχύει αυτό;
Ο χρήστης vic1970 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 13:51   #5
ΒΙΒΙΚΑ

Το avatar του χρήστη ΒΙΒΙΚΑ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΒΙΒΙΚΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα vic1970 να σου ζησει το μωρακι!!!

Ισχυει αυτο που ρωτας. Ναι, μπορεις να παρεις μαζεμενο το μειωμενο ωραριο ΜΟΝΟ αν συμφωνησει και ο εργοδοτης και να παρεις μετα το 6 μηνο.

Προσεχε μοναχα να παρεις πρωτα τους 3 1/2 μηνες και μετα το 6μηνο για να μην το χασεις!!!!
Παλιά 17-11-08, 14:35   #6
xara1

xara1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bibika επειδή βλέπω ότι τα γνωρίζεις δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο? ΄πρώτα το εξάμηνο και μετά τους 3 μήνες?
Ο χρήστης xara1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 14:50   #7
ΒΙΒΙΚΑ

Το avatar του χρήστη ΒΙΒΙΚΑ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΒΙΒΙΚΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοιτα οταν ειχα παει να δηλωσω αιτηση στον ΟΑΕΔ ηταν μια κοπελα η οποια ειχε παρει μετα την αδεια λοχειας ανευ αποδοχων αδεια και της ειπαν οτι δεν δικαιουταν το 6μηνο...

...τωρα αν το παρεις πρωτο το 6μηνο και μετα τους 3 1/2 δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (ρωτα ομως στον ΟΑΕΔ ή μπες στην ιστοσελιδα τους) αλλα να εχεις στα υπ οψιν οτι μπορει μετα το χρονο να σε απολυσει....σου μιλαω σαν παθουσα...
Παλιά 18-11-08, 10:44   #8
EVDOXIA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
EVDOXIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα, την στιγμή που η κοπέλα πήρε άδεια άνευ αποδοχών φυσικά και δεν δικαιούται 6μηνο.

Οι 3 1/2 μήνες που δίνονται αντί του μειωμένου ωραρίου είναι μετ΄αποδοχών. Αποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο μετά την άδεια λοχείας να κάνεις χρήση του 6μήνου, και μετά το μειωμένο. Στο ΙΚΑ μοιράζουν ένα βιβλιαράκι με τις παροχές του ΙΚΑ και τα αναφέρει αυτά αναλυτικά.
Ο χρήστης EVDOXIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 16:14   #9
v@sso

Το avatar του χρήστη v@sso

v@sso ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xara1
Bibika επειδή βλέπω ότι τα γνωρίζεις δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο? ΄πρώτα το εξάμηνο και μετά τους 3 μήνες?
οχι δεν μπορει να γινει το αναποδο
πρωτα το μειωμενο κ μετα το εξαμηνο
Ο χρήστης v@sso δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-09, 17:51   #10
STEISI

STEISI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ

ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΝ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ 1 ΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Η 3,5 ΜΗΝΕΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?
Ο χρήστης STEISI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-09, 18:04   #11
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί του και είναι στο χέρι του αν θα σου δώσει την άδεια. Όπως καταλαβαίνεις, υπερισχύει η δική του απόφαση.
Παλιά 11-02-09, 23:28   #12
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT
Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί του και είναι στο χέρι του αν θα σου δώσει την άδεια. Όπως καταλαβαίνεις, υπερισχύει η δική του απόφαση.
Να συμπληρώσω. Αν συμφωνήσετε για το μειωμένο σε 3,5 μήνες θα τους πάρεις πριν το 6μηνο. Αν συμφωνήσετε σε 1 ώρα λιγότερη καθημερινά θα γίνει μετά το 6μηνο που θα επιστρέψεις.
Παλιά 11-02-09, 23:34   #13
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.επειδη ζητησα καπου δουλεια και μου ειπανε οτι δεν με θελουνε γιατι δικαιουμε μειωμενο ωραριο μεχρι ποια ηλικια του μωρου το δικαιουμαι αυτο?εχει σημασια να μου πειτε με ακριβια.ευχαριστω.
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-09, 23:46   #14
Pipi

Pipi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μέχρι να κλείσεις 30 μήνες από τότε που τελείωσε η άδεια λοχείας σου. Έτσι ξέρω για τον ιδ. τομεα. Δεν μιλάς για δημόσιο ε;
Παλιά 11-02-09, 23:53   #15
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οχι οχι.δηλαδη αν η αδεια λογχειας τελειωσε στις 12/05/2007?δηλαδη αυτομ το σεπτεμβριο?καλα τα λεω?
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-09, 11:52   #16
Pipi

Pipi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τον Νοέμβριο του 2009.
Παλιά 12-02-09, 11:55   #17
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oxι δεν ισχυει κατι τετοιο,εγω αλλαξα δουλεια οταν ηταν η κορη μου 13μηνων,κ δεν πηρα το μειωμενο,ουτε ηταν υποχρεωμενη η εταιρια να μου το δωσει,εξαλλου ηταν κ συμφωνια να μην το παρω,ο νομος τους καλυπτει
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-09, 13:32   #18
Pipi

Pipi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδώ κι εδώ λέει άλλα. Με ένα απλό γκουκλάρισμα με όρο "μειωμένο ωράριο" παντού την ίδια απάντηση θα δεις. Αυτή είναι η συμφωνία της ΕΓΣΕΕ από το 2004 και δεν έχει αλλάξει τίποτα εως σήμερα. Μήπως το μειωμένο το πήρες σε μήνες ή σε άλλη μορφή; Ο νόμος δεν τους καλύπτει σε καμία περίπτωση εκτός αν συμφώνησες κι εσύ να γίνει αυτό.
Παλιά 19-02-09, 18:01   #19
culte

Το avatar του χρήστη culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλά στον ιδιωτικό τομέα κάνουν ότι θέλουν..και μένα δεν με πήρανε σε μια δουλειά επειδή δικαιούμαι μειωμένο..μου είπαν να υπογράψω σύμβαση αντ'αυτού...
Παλιά 07-08-09, 19:43   #20
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

joannakip χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην joannakip
Προεπιλογή ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ 3.5ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

PLEASE HELP !!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ? ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΩΡΟ
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-09, 23:26   #21
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joannakip Εμφάνιση μηνυμάτων
PLEASE HELP !!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ? ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΩΡΟ
Aν πάρεις την ισόχρονη άδεια φυσικά και μετά δεν δικαιούσαι να πάρεις το μειωμένο ωράριο. Γιατί αυτό το πράγμα είναι η ισόχρονη άδεια, είναι το μειωμένο ωράριο που θα έπαιρνες σε 2 χρόνια μαζεμένο σε 3.5 μήνες. Είναι σαν να δουλεύεις κανονικά, σε πληρώνει ο εργοδότης σου όσα χρήματα έπαιρνες, είναι σαν να είσαι στην δουλειά σου κανονικά.Την παίρνεις μετά την άδεια λοχείας.
Παλιά 07-08-09, 23:28   #22
neamanoula

Προεπιλογή

Εφόσον φυσικά συμφωνήσει το αφεντικό σου γιατί είναι καθαρά δική του απόφαση. Αν δεν σου τη δώσει, θα πάρεις το μειωμένο ωράριο.
Παλιά 08-08-09, 00:07   #23
Theni

Το avatar του χρήστη Theni

Περιοχή: Μοσχατο-Αθηνα
Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι 94 ημερες αλλα για το 8ωρο, το 4ωρο δεν ειναι το ιδιο... αλλα δεν ειναι καποιος που να γνωριζει να ρωτησω και να σου πω ποσες ημερες ειναι

τα υπολοιπα με καλυψε η νεα μανουλα

Ο χρήστης Theni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 20:58   #24
joannakip

Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 'Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ?ΕΠΕΙΔΗ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ... ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-08-09, 22:02   #25
neamanoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joannakip Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 'Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ?ΕΠΕΙΔΗ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ... ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ...
Κοίτα, για σενα που δουλεύιες τετράωρο δεν ξέρω αν είναι 3.5 μήνες ή λιγότερο. Πάρε τηλ. στον ΟΑΕΔ και ρώτα για σιγουριά. Μετά που θα πάρεις το εξάμηνο (εφόσον πληρείς τις προυποθέσεις) δεν θα πληρώνεσαι από τον εργοδότη σου αλλά από τον ΟΑΕΔ. Είναι στάνταρ το ποσό 680 ή 700 ευρώ αλλά και πάλι αυτό ισχύει για το οκτάωρο. Μετά φυσικά και μπορείς να παραιτηθείς εσύ. Ο εργοδότης σου απαγορεύεται να σε απολύσει μέχρι και ένα χρόνο μετά τη γέννα σου, αλλά εσύ μπορείς να παραιτηθείς όποτε θέλεις!
Παλιά 09-08-09, 11:45   #26
Tjetje

Tjetje χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια, ειναι υπολογισμενο οτι ειναι 94 ημερες για 8 ωρο? γιατι δεν βγαζει 3,5 μηνες......

Ο χρήστης Tjetje δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-09, 01:05   #27
Theni

Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι 94 ημερες για ολους... ρωτησα και μια κοπελλα 4ωρη αλλα για να ειναι 94 πρεπει να παρεις πρωτα το μειωμενο και μετα το 6μηνο γιατι αλλιως κατα την διαρκεια του εξαμηνου χανεις ωρες και οι ημερες γινονται 75 (η εταιρια που δουλευω ειναι μεγαλη με πολλα ατομα προσωπικο και ειναι τυπικοτατη οποτε δεν θα εκαναν κατι λαθος το εχουμε ηδη παρει αλλωστε και αρκετα κοριτσια.

Τωρα οσο για την παραιτηση μπορεις να το κανεις οποτε θελεις αλλα κατα την διαρκει του μειωμενο (94 ημερες) ουσιαστικα σε προπληρωνει ο εργοδοτης κατι που αν δεν σου ειχε δωσει , χρειαζεται για να το παρεις και η συμφωνη γνωμη του, αν εσυ σταματουσες ας πουμε στους 6 μηνες εργασιας θα ειχε στην τσεπη του τα υπολοιπα χρηματα μεχρι να τελιωνε το μειωμενο... δεν ξερω τι λογους εχεις και θελεις να παραιτηθεις αλλα εγω οταν θα γυρισω εχω κατα νου οτι πρεπει να μεινω στην δουλεια τουλαχιστον για ενα χρονο γιατι αισθανομαι υποχρεωμενη αφου μ εχει προπληρωσει. Αυτα ευχομαι το καλυτερο!!

Παλιά 10-08-09, 16:39   #28
joannakip

Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ,ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2010,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ 3.5 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕΤΑ,ΕΝΩ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ 'Η Ο ΟΑΕΔ ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ....ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ 8Α ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ 8Α ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ 8Α ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.... (ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ)
Παλιά 10-08-09, 18:07   #29
Theni

Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυσκολα οντως τα πραγματα με τις μεταθεσεις.. κι ειναι κριμα να χανεις αυτα που δικαιουσε... το μειωμενο μαζεμενο το πληρωνει σιγουρα ο εργοδοτης παντως γιατι εγω το πηρα (κι ο μισθος μου εμπαινε κανονικα) και τελιωσε και τωρα ειμαι στο 6μηνο... να πανε ολα καλα κοπελλα ευχομαι!

Παλιά 01-09-09, 17:14   #30
floraM

Το avatar του χρήστη floraM

Περιοχή: Γέρακας - Χαλκίδα
floraM χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια τί ωραία που μου ακούγεται η ισόχρονη άδεια!!!!! Δεν το ήξερα ότι υπάρχει και έχω ενθουσιαστεί!!!!!!! Δεν θέλω να αφήσω την μικρή μου, όταν με το καλό γεννήσω, 3 μηνών και δεν δικαιούμε το 6 μηνο λόγω ΤΑΤΤΑ!!! Αν μου δώσει το αφεντικό μου την ισόχρονη άδεια θα την αφήσω 6,5 μηνών που δεν είναι και τόσο άσχημο. Ελπίζω μόνο να μου την δώσει. Και πότε πρέπει να κανονίσω κάτι τέτοιο; Δηλαδή να περιμένω να γεννήσω και πρός το τέλος της άδειας του τοκετού το ζητάς;

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!
Ο χρήστης floraM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-09, 18:00   #31
eleni_k

Περιοχή: Αθήνα
eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!
Στην πρώτη μου γέννα - πριν 3 χρόνια περίπου - πήρα το μειωμένο μου σε 81 εργάσιμες ημέρες (και όχι 94 - theni είσαι σίγουρη για το 94 ημέρες?), και τώρα που θέλω να μπω στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ μου είπανε ότι πρέπει να πάρω πρώτα τις 81 πάλι ημέρες αλλά συνεχόμενες (που βγαίνει παραπάνω από 3,5 μήνες μιας και οι αργίες εξαιρούνται) και έπειτα να πληρώνομαι από τον ΟΑΕΔ. Πριν φύγω από την δουλειά με άδεια τοκετού στις 20/3 είχα συμφωνήσει ότι πρώτα θα έμπαινα στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ και ύστερα θα χρησιμοποιούσα τις άδειές μου (ισόχρονη και καλοκαιρινή άδεια). Αυτό όμως στις 9/7 που πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι σταμάτησε να ισχύει από την συγκεκριμένη ημέρα (τέτοια τύχη πάντα) και ότι θα έπρεπε να πάρω όλη την άδεια που δικαιούμαι από τον εργοδότη μου και ύστερα να μπω στο εξάμηνο. Είναι πάντως απαράδεκτο αυτό μιας και ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο σου σαν ισόχρονη άδεια και φαντάζομαι ότι κοπέλες που δουλεύουν σε μικρές εταιρείες δεν θα μπορούν να κάνουν χρήση του εξαμήνου. Προσωπικά δεν με επηρέασε πουθενά αυτή η αλλαγή μόνο που θα είχα παραπάνω άδεια 5 εργάσιμες αν θα έπαιρνα την ισόχρονη μετά το εξάμηνο μιας και είναι οι αργίες παραπάνω τότε....
Αυτά...
Ο χρήστης eleni_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-09, 13:16   #32
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι βρε κοριτσια;
μετα το 6μηνο στην επιστροφη στη δουλεια δικαιουμαι 2 ωρες για ενα χρονο ή 1 ωρα για 2 χρονια σωστα;
εγω διαλεξα 1 ωρα για 2 χρονια.
σωστα μου τα ειπανε ή με πιασανε.....κοροιδο.δεν το εχω ψαξει καθολου
Παλιά 19-11-09, 14:06   #33
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω 1ώρα για 2χρόνια
2ώρες για ένα χρόνο (αυτό είχα πάρει εγώ)
6μηνές μετά απο αυτό 1 ώρα μειωμένο ή εναλλακτικά
πχ.στο πενθήμερο 4ημέρες κανονικά 8αρο και την Πέμπτη μέρα off.
ή μετά απο συννενόηση το μειωμένο σε άδεια.
Παλιά 21-06-10, 11:16   #34
Babycakes

Το avatar του χρήστη Babycakes

Περιοχή: Αθήνα, κέντρο
Babycakes χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν η ισόχρονη άδεια προς το μειωμένο ωράριο είναι στάνταρ 94 ημέρες για κάποια μαμά που δουλεύει κανονικό 8ωρο...
Ευχαριστώ!

There is no way to be a perfect mother...but a million ways to be a good one!
Ο χρήστης Babycakes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-10, 12:49   #35
elion

Το avatar του χρήστη elion

elion χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η ισόχρονη άδεια υπολογίζεται ως εξής, 3 ημερολογιακοί μήνες και 16 εργάσιμες ημέρες (συν τις αργίες αν υπάρχουν στο ενδιάμεσο).
Ο χρήστης elion δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-10, 13:05   #36
Babycakes

Το avatar του χρήστη Babycakes

Περιοχή: Αθήνα, κέντρο
Babycakes χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ, απλά για να διευκρινήσω, οι 3 μήνες είναι ημερολογιακοί ενώ οι 16 μέρες είναι εργάσιμες;;;

There is no way to be a perfect mother...but a million ways to be a good one!
Ο χρήστης Babycakes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-06-10, 09:53   #37
maria79

maria79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia n rotiso k go kati poy mallon den katalava ... ego ergazome se ksenodoxeio k den yparxei kaneis na meallaksei gia na kano mia ora ligoteri k apo oti fantazome i ergodotis moy poy einai tromera tsigoyna de tha thelei na me plironei 3,5 mines n kathome... mporo toylaxiston n paro to eksamino toy oaed xoris na paro to isoxrono ap tin ergasia moy?ksanaleo k pali apokleiete n moy ta dosei i arxitsigoyna!!!
Ο χρήστης maria79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-10, 15:21   #38
Penny C

Penny C χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα, εγώ γέννησα 2 Οκτ. πηρα κανονικά 56 μέρες, 63 μετά και το 6μηνο. Δεν γνώριζα καθόλου για μειομένο ούτε για ισόχρονη άδεια. Επέστρεψα στις 7 Ιουνίου στη θέση μου και έχω καταλάβει ότι θα με απολύσουν μόλις κλείσω χρόνο μετά τον τοκετό. Μπόρώ να πάρω τώρα την ισοχρονη ή όχι?
Παλιά 30-06-10, 15:31   #39
Penny C

Penny C χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω φτύσει το γάλα της δικής μου μανας που βύζαξα! Απο τη μέρα που έμαθε πως είμαι έγκυος μου λέει απολύεσαι. Λεω ΟΚ. Την επομένη μου λέει '' δεν απολύεσαι τώρα θα σε απολύσω όταν θα λήξη η ημερομηνία που δέν θα μπορώ, σημειωτέων ότι είναι Λιβανέζος και τους Ελληνικούς νόμους δεν....(οχι πως και οι Έλληνες εργοδότες εί΄ναι καλύτεροι δηλαδη..)μετά ήρθε ο πόλεμος νεύρων κτλ. ευτυχώς ήρθε η 56 μέρα πριν που σηκώθηκα να φύγω γιατί πανδρευόμουν κ όλας όμως έπρεπε να τον παρακαλάω να με πληρώσει καθώς τον έψαχνα σε Ελλάδα κ εξωτερικό, μετά ΄δεν έβαζε την υπογραφή στα χαρτιά του ΙΚΑ γιατι πίστευε ότι μπορεί να το κάνει για να μου σπάει τα νεύρα, μου έκλεινε το τηλ όταν προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι ειναι υποχρεομένος να υπογράψει μεχρι που τελικά έβαλα δικηγόρο για να πάρω τα απολύτος νόμιμα που δινει το κράτος. ΟΧΙ αυτός, προσεξτε, το κράτος! Αφηστε για το 6 μηνο...μια απ τα ιδια.
Τώρα με περιμένει στη γωνία και κάνει τα απιστευτα για να με ταπεινώσει ή να με τρε λλάνει για να φύγω
ΈΛΕΟΣ! Αν ήξερα για την ίσόχρονη θα την έπαιρνα, τώρα είναι αργά? Μπορει να μου πει καποια?
Ευχαριστω
Παλιά 03-07-10, 01:13   #40
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μετα το 6μηνο μπορω να παρω 3.5 μηνες?

κοριτσια θελω την βοηθεια σας αυτη την στιγμη ειμαι στο 6μηνο οαεδ βγαινω δουλεια 16 αυγουστου..ειμαι με συμβασεις τελειωνει η συμβαση 31 αυγουστου 2010 ειμαι 6ωρη η τελευταια συμβαση ομως ηταν 8ωρη
. πηρα κανονικα ολα τα επιδοματα..και θελω να μαθω αν μπορω να παρω τωρα το μειωμενο μπροστα τους 3.5 μηνες δηλαδη.. αν ναι τι πρεπει να κανω? που να παω? ποια χαρτια θελω? μου εμεινε ακομα 1 μηνας και θελω τα φωτα σας παρακαλω....
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές