Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ 3.5ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ


Recommended Posts

episis tin adeia thilasmou mporoyme ne tin paroume mazemeni etis ki allios i e3artatai apo to an thelei o ergodotis na sti dosei mazemeni? giati emena den mou tin dinoune. pros to paron pira 2 mines prin kai 2 mines meta ti genna. mporei kapoios na enimerosei gi auto kai gia to proigoumeno (to apo pano) thema. eyxaristo kai pali

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.

Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

 

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

Για το χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού - λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά με συμγωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξη (6) επιπλέον μήνες. Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002 -2003

πηγη: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5228

Link to comment
Share on other sites

episis tin adeia thilasmou mporoyme ne tin paroume mazemeni etis ki allios i e3artatai apo to an thelei o ergodotis na sti dosei mazemeni? giati emena den mou tin dinoune. pros to paron pira 2 mines prin kai 2 mines meta ti genna. mporei kapoios na enimerosei gi auto kai gia to proigoumeno (to apo pano) thema. eyxaristo kai pali

 

nomizo oti mporeis na pareis thn adeia thilasmou mazemeni...einai guro stous 3 mhnes alla se auto prepei na sumfonisei kai o ergodoths. Emena o dikos mou den sumfonise alla mporeis na kanoniseis allios tis ores sou...px na kaneis kanonika 8ora kai na leipeis mia mera mesa sthn ebdomada.

Akoma mporeis na pareis molis teleiosei i adeia sou, akoma 3.5 mhnes adeia xoris apodoxes...alla pali prepei na sumfonei o ergodoths sou ...o dikos mou oute se auto sumfonise :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!

Ειμαι νέα μανούλα, γεννησα στις 25.09.08 ενα αγοράκι και τωρα βρισκομαι σε αδεια λοχειας.

Κάπου είχα διαβάσει, ακούσει (δεν θυμάμαι) ότι αν θέλει η μητέρα και συμφωνεί και ο εργοδότης..μπορεί να πάρει το μειωμένο ωράριο ΟΛΟ μαζί, δηλαδή 3,5 μήνες. Και μετά από αυτό να πάρει τους 6 μήνες προστασία μητρότητας από ΟΑΕΔ.

Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vic1970 να σου ζησει το μωρακι!!!

 

Ισχυει αυτο που ρωτας. Ναι, μπορεις να παρεις μαζεμενο το μειωμενο ωραριο ΜΟΝΟ αν συμφωνησει και ο εργοδοτης και να παρεις μετα το 6 μηνο.

 

Προσεχε μοναχα να παρεις πρωτα τους 3 1/2 μηνες και μετα το 6μηνο για να μην το χασεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα οταν ειχα παει να δηλωσω αιτηση στον ΟΑΕΔ ηταν μια κοπελα η οποια ειχε παρει μετα την αδεια λοχειας ανευ αποδοχων αδεια και της ειπαν οτι δεν δικαιουταν το 6μηνο...

 

...τωρα αν το παρεις πρωτο το 6μηνο και μετα τους 3 1/2 δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (ρωτα ομως στον ΟΑΕΔ ή μπες στην ιστοσελιδα τους) αλλα να εχεις στα υπ οψιν οτι μπορει μετα το χρονο να σε απολυσει....σου μιλαω σαν παθουσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, την στιγμή που η κοπέλα πήρε άδεια άνευ αποδοχών φυσικά και δεν δικαιούται 6μηνο.

 

Οι 3 1/2 μήνες που δίνονται αντί του μειωμένου ωραρίου είναι μετ΄αποδοχών. Αποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο μετά την άδεια λοχείας να κάνεις χρήση του 6μήνου, και μετά το μειωμένο. Στο ΙΚΑ μοιράζουν ένα βιβλιαράκι με τις παροχές του ΙΚΑ και τα αναφέρει αυτά αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Bibika επειδή βλέπω ότι τα γνωρίζεις δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο? ΄πρώτα το εξάμηνο και μετά τους 3 μήνες?

 

οχι δεν μπορει να γινει το αναποδο

πρωτα το μειωμενο κ μετα το εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΝ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ 1 ΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Η 3,5 ΜΗΝΕΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί του και είναι στο χέρι του αν θα σου δώσει την άδεια. Όπως καταλαβαίνεις, υπερισχύει η δική του απόφαση.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί του και είναι στο χέρι του αν θα σου δώσει την άδεια. Όπως καταλαβαίνεις, υπερισχύει η δική του απόφαση.

 

Να συμπληρώσω. Αν συμφωνήσετε για το μειωμένο σε 3,5 μήνες θα τους πάρεις πριν το 6μηνο. Αν συμφωνήσετε σε 1 ώρα λιγότερη καθημερινά θα γίνει μετά το 6μηνο που θα επιστρέψεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη ζητησα καπου δουλεια και μου ειπανε οτι δεν με θελουνε γιατι δικαιουμε μειωμενο ωραριο μεχρι ποια ηλικια του μωρου το δικαιουμαι αυτο?εχει σημασια να μου πειτε με ακριβια.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxι δεν ισχυει κατι τετοιο,εγω αλλαξα δουλεια οταν ηταν η κορη μου 13μηνων,κ δεν πηρα το μειωμενο,ουτε ηταν υποχρεωμενη η εταιρια να μου το δωσει,εξαλλου ηταν κ συμφωνια να μην το παρω,ο νομος τους καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κι εδώ λέει άλλα. Με ένα απλό γκουκλάρισμα με όρο "μειωμένο ωράριο" παντού την ίδια απάντηση θα δεις. Αυτή είναι η συμφωνία της ΕΓΣΕΕ από το 2004 και δεν έχει αλλάξει τίποτα εως σήμερα. Μήπως το μειωμένο το πήρες σε μήνες ή σε άλλη μορφή; Ο νόμος δεν τους καλύπτει σε καμία περίπτωση εκτός αν συμφώνησες κι εσύ να γίνει αυτό.
PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλά στον ιδιωτικό τομέα κάνουν ότι θέλουν..και μένα δεν με πήρανε σε μια δουλειά επειδή δικαιούμαι μειωμένο..μου είπαν να υπογράψω σύμβαση αντ'αυτού...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

PLEASE HELP !!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?:confused: ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΩΡΟ

Link to comment
Share on other sites

PLEASE HELP !!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?:confused: ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΩΡΟ

 

Aν πάρεις την ισόχρονη άδεια φυσικά και μετά δεν δικαιούσαι να πάρεις το μειωμένο ωράριο. Γιατί αυτό το πράγμα είναι η ισόχρονη άδεια, είναι το μειωμένο ωράριο που θα έπαιρνες σε 2 χρόνια μαζεμένο σε 3.5 μήνες. Είναι σαν να δουλεύεις κανονικά, σε πληρώνει ο εργοδότης σου όσα χρήματα έπαιρνες, είναι σαν να είσαι στην δουλειά σου κανονικά.Την παίρνεις μετά την άδεια λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 94 ημερες αλλα για το 8ωρο, το 4ωρο δεν ειναι το ιδιο... αλλα δεν ειναι καποιος που να γνωριζει να ρωτησω και να σου πω ποσες ημερες ειναι

 

τα υπολοιπα με καλυψε η νεα μανουλα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 'Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ?ΕΠΕΙΔΗ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ... ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ 'Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ?ΕΠΕΙΔΗ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ... ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ...

 

Κοίτα, για σενα που δουλεύιες τετράωρο δεν ξέρω αν είναι 3.5 μήνες ή λιγότερο. Πάρε τηλ. στον ΟΑΕΔ και ρώτα για σιγουριά. Μετά που θα πάρεις το εξάμηνο (εφόσον πληρείς τις προυποθέσεις) δεν θα πληρώνεσαι από τον εργοδότη σου αλλά από τον ΟΑΕΔ. Είναι στάνταρ το ποσό 680 ή 700 ευρώ αλλά και πάλι αυτό ισχύει για το οκτάωρο. Μετά φυσικά και μπορείς να παραιτηθείς εσύ. Ο εργοδότης σου απαγορεύεται να σε απολύσει μέχρι και ένα χρόνο μετά τη γέννα σου, αλλά εσύ μπορείς να παραιτηθείς όποτε θέλεις!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...