Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-08-09, 19:14   #1
ERIANTON

Το avatar του χρήστη ERIANTON

Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ERIANTON χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ

Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και μου βρηκαν μυκητες,μου ειπε ο γιατρος δεν πειραζει και οτι δεν θα κανω καμια θεραπεια προς το παρον.
Δεν μεγαλωνει το προβλημα με τους μηκητες οσο το αφηνω?
Δεν ειχα και κανενα σημαδι να το καταλαβω.υπαρχει περιπτωση να φυγουν απο μονοι τους η με καποια φυσιολογικη θεραπεια χωρις φαρμακα?
Παλιά 02-08-09, 19:19   #2
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορείς να κάνεις πλύσεις με betabine η ακόμη καλύτερα με χαμομήλι. Θα είναι καλύτερα από το να μην κάνεις τίποτα. Ρώτα τον γιατρό σου κι αν το εγκρίνει κάντο. Εμένα αυτό με είχε πει ο δικός μου γιατρός.
Παλιά 02-08-09, 19:22   #3
ERIANTON

Προεπιλογή

ΤΟ ΒΕΤΑΔΙΝΕ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΥΞΗ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ Τ4 ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙς ΙΩΔΙΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ?
Παλιά 02-08-09, 22:00   #4
Lena + Sourloulou

Το avatar του χρήστη Lena + Sourloulou

Περιοχή: Αθήνα
Lena + Sourloulou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ειναι τίποτα, απλά είναι εκνευριστικό. Είναι candida albicans, σωστά; Αυτά τα έχεις φυσιολογικά στον οργανισμό σου και βρισκονται περιορισμένα, απλά καμια φορά από αγχος (απο αυτό το παθαινω εγω) απο μπανια στην θαλασσα ή αλλους λογους οι πληθυσμοι τους γινονται περισσότεροι.
Ειχα κι εγω με το που ξεκινησε η εγκυμοσυνη και τελικα, μετα τα λοχεια οταν ξαναεκανα εξετασεις ειχα καθαρίσει χωρις θεραπεια.
Ο χρήστης Lena + Sourloulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 14:27   #5
ERIANTON

Προεπιλογή

ΛΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ?
Παλιά 03-08-09, 19:59   #6
Lena + Sourloulou

Προεπιλογή

Παρότι τελικά γέννησα με καισαρική είχα ρωτησει την γιατρό μου από πριν, που δεν ξεραμε ότι θα προέκυπτε καισαρική, και μου είπε ότι δεν βλαπτει στην γέννα. Οπότε απόλαυσε το διαστημα της εγκυμοσύνης σου... Η ώρα η καλή.
Παλιά 03-08-09, 22:07   #7
Lena + Sourloulou

Προεπιλογή

Μα δεν ειναι θεμα καθαριοτητας! Ισα ισα, που το πλυσιμο με λαθος προιοντα ειναι πιθανον να αλλαξει το ph του κολπου σου και να εμφανιστει μυκητιαση απο το πουθενα... Να καταστρεψεις δηλαδη την φυσιολογικη χλωριδα του κολπου σου και να αφησεις να αναπτυχθουν παθογονοι μικροοργανισμοι. Η αιτια ποικιλλει, αλλα ουτε κι οι γιατροι δεν ξερουν να σου πουν. Σιγουρα ομως δεν ειναι θεμα καθαριοτητας...
Παλιά 03-08-09, 22:56   #8
Anthoula

Το avatar του χρήστη Anthoula

Anthoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Lena συμφωνω απολυτα!
Παλιά 03-08-09, 23:07   #9
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν επαθα στην εγκυμοσυνη (απο την αντιβιωση που πηρα μετα την αμνιο) μου πε ο γιατρος και χρησιμοποιησα κολπικο υποθετο κανεστεν (απλα οχι πολυ μεσα στον κολπο)

Τωρα διαβασε αν ξερεις αγγλικα αυτα τα λινκ

http://search.mercola.com/Results.as...st%20infection

Αν θες φυσικους τροπους αντιμετωπισης θα σου πω τι μου ειπαν κοπελες που τα ειχαν δοκιμασει με επιτυχια.......καθισματα σε λεκανη με χαμομηλι μεσα.......μπαινεις μεσα και καθεσαι λιγη ωρα.........αν το κανεις μια δυο φορες την μερα για καποιες μερες (δεν ξερω ακριβως αλλα θα δεις) θα φυγουν οι μυκητες....

Αλλη ειχε πει οτι εβαζε γιαουρτι στο κολπο. Αν διαβασεις τα λινκ που εβαλα καπου το αναφερει, μιλαει για προβιοτικα προιοντα (οπως το κεφιρ) και πως ο καλυτερος τροπος να λειτουργησουν ειναι να εισαχθουν στο πασχων μερος.

Επισης καποια μου ειπε για υποθετα καλεντουλας απο ομοιοπαθητικο φαρμακειο.

Καλη επιτυχια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vera : 03-08-09 στις 23:08 Αιτία: διορθωση
Ο χρήστης vera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 23:12   #10
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, κορίτσια, έχω εδώ και χρόνια πρόβλημα με μύκητες. Συνέχεια παθαίνω candida albicans. Εμένα μου εμφανίζεται από τη θάλασσα και από το άγχος μου, όπως λέει και η Lena+Sourloulou. Καμία σχέση με καθαριότητα, όλη μέρα πλένομαι και λευκαίνομαι.
Έχω κάνει άπειρες θεραπείες αλλά αυτό που με βοήθησε πραγματικά είναι το εξής: Επειδή οι μύκητες τρέφονται με την υγρασία, πρέπει να διατηρούμε την περιοχή στεγνή. Εγώ δεν το ήξερα και κάθε φορά που είχα μύκητες, μετά το μπάνιο δεν σκούπιζα την περιοχή με πετσέτα, για να μην την ερεθίσω και την άφηνα να στεγνώσει μόνη της. Όμως αυτό επιδείνωνε το πρόβλημα. Έτσι καθιέρωσα το εξής: έχω χωριστή πετσετούλα με την οποία σκουπίζω την περιοχή αυτή μόλις κάνω ντους και δεν χρησιμοποιώ την πετσέτα σώματος που σκουπίζουμε όλο το σώμα και τα πόδια. Αφού σκουπίσω προσεκτικά την περιοχή με την χωριστή πετσετούλα, μετά την στεγνώνω καλύτερα με το σεσουάρ των μαλλιών. Το βάζω στη μεσαία σκάλα (μην καώ κιόλας) και στεγνώνω καλά. Με έχει σώσει κυριολεκτικά. Από τότε που το έχω εφαρμόσει, έχω μύκητες όλο και πιο σπάνια.
Επίσης, κατά τη γνώμη μου δε χρειάζονται συνεχώς θεραπείες, γιατί οι μύκητες αποκτούν ανεκτικότητα στα φάρμακα. Το αφήνω έτσι το θέμα και πολλές φορές φεύγουν από μόνοι τους. Το χαμομήλι βοηθάει πολύ.
Κάτι άλλο που έχω εφαρμόσει και βοηθάει είναι το ότι στο γραφείο χρησιμοποιώ χαρτομάντηλα για να σκουπίζομαι στην τουαλέτα και όχι το χαρτί υγείας που είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν ξέρω πόση σκόνη μπορεί να έχει, παρόλο που πάντα ξετύλιγα και πέταγα το έξω έξω του χαρτιού.
Στη θάλασσα επίσης πρέπει να αλλάζουμε αμέσως μαγιώ και να μην αφήνουμε το βρεγμένο να στεγνώνει πάνω μας. Πήγα διακοπές και δυστυχώς δεν το εφάρμοσα, γιατί βαριόμουν, με αποτέλεσμα μόλις επέστρεψα να έχω μύκητες. Πήγα πανικόβλητη στο γιατρό, για να προλάβω, και μου έδωσε θεραπεία. Τελικά, μέχρι να βρω τα φάρμακα και να ξεκινήσω τη θεραπεία, φύγανε από μόνοι τους αλλά για καλό και για κακό πήρα τα φαρμακάκια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 23:14   #11
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α, ξέχασα να σας πω ότι αυτό με το σεσουάρ των μαλλιών μου το είπε γιατρός και το εφάρμοσα. Δεν το σκέφτηκα από μόνη μου.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 23:17   #12
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επισης η ζαχαρη στη διατροφη....τρεφει τους μυκητες και πολλαπλασιαζονται.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-08-09, 09:38   #13
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυστυχως παλαιοτερα ειχα γινει εξπερ....τελικα μου ειπαν οτι α) τους δημιουργει ο οργανισμος, δεν μπορεις να κανεις και πολλά, επανεμφανιζονται και β) εχει να κανει και με τη διατροφη, τρωω πολλη ζαχαρη...

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ο οργανισμος δε, δημιουργει επιτηδες μυκητες!!! Ξερετε γιατι? Γιατι ο μυκητας εμποδιζει τη δημιουργια άλλων μικροβιων στον κολπο! Γι αυτο κι αν εχετε πολλους μυκητες, θα δειτε οτι σε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου, στα μικροβια θα λεει οτι δεν μπορουσαν να τα ανιχνευσουν!

Οπότε καλά σου ειπε ο γιατρος σου να το αφησεις, μια και κακο στο μωρο δεν κανει, δεν εχεις ετσι κι αλλα μικροβια και επιπλεον δεν πλησιαζει ο τοκετος. Τότε θα χρειαστεις θεραπεια ωστε σε περιπτωση ΦΤ, να μην εχεις δυσκολια μια και ειναι πιο ευαισθητο το δερμα σου απο το μυκητα και κινδυνευεις απο μικροτραυματα αλλά και για το μωρο, μπορει να κανει και σε αυτο ερεθισμους. Θα σου δωσει καποιο κολπικο υποθετο, και μαλλον θα πρεπει να επαναλαβεις τη θεραπεια για να φυγουν.

Θελει βασικα να περιορισεις τη ζαχαρη, να τρως γιαουρτι (βοηθαει πολυ!!) και να κανεις θεραπεια, όποτε το πει ο γιατρος σου. Εμενα με βοηθησε το γιαουρτι.
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 14:15   #14
ERIANTON

Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες κοριτσακια
Παλιά 04-08-09, 19:35   #15
doraki

doraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα σε καλλιέργεια μου βρήκαν μύκητες και γαλακτοβάκιλους (αυτοί υπάρχουν πάντα στον κόλπο),πριν βγουν καν τα αποτελέσματα ο γιατρός μου έδωσε και έκανα 14 μέρες θεραπεία με gyno-dactarin και τώρα μια χαρά.
Γενικά,κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης το "κολπικό" θέμα είναι πιο επιρρεπές σε μύκητες και όλα αυτά τα ευχάριστα...
Δεν έχει να κάνει με καθαριότητα σε καμία περίπτωση.Δε μιλάμε να μην πλενόμαστε αλλά νομίζω όλες είμαστε και με το παραπάνω καθαρές!
Μου είπε να τρώω πολύ γιαούρτι και να πίνω το γαλατάκι μου!
Ο χρήστης doraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 20:42   #16
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω μια απο τα ιδια κοριτσια.Αυριο που θα παω στο γιατρο θα τον ρωτησω γιατι ειμαι γενικα εξπερ κι εγω στους μηκυτες χρονια τωρα.Με ερεθιζουν τα παντα!!!Και στην εγκυμοσυνη μου τωρα κατα καιρους εμφανιζονται με φαγουρα σχετικα ηπια,μετα φευγουν και μετα ξαναρχονται...
Ειχα ρωτησει τον γιατρο πριν κανα 2μηνο και μου πε να μην κανω τιποτα και οτι ειναι φυσιολογικο.Τωρα θα τον ρωτησω αυριο παλι γιατι παλι φαγουριζομαι...
Θα κανω και αυτα που ειπατε με το χαμομηλι κτλ...

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 19:50   #17
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βάλτε και εμένα στο club candida!!! Έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα. Αραιά και που έκανα πλύσεις με χαμομήλι αν και γενικά δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Παλιότερα που είχα ξαναπάθει είχα τρελή φαγούρα αλλά τώρα το μόνο σύμπτωμα είναι αυτές οι εκκρίσεις που δημιουργούνται. Μέχρι τώρα ο γιατρός δεν μου είχε δώσει τίποτα αλλά χθες που πήγα μου έδωσε να βάλω υπόθετο για να φύγουν και να είναι καθαρός ο κόλπος στη γέννα. Πάντως έχω ακούσει και για γιατρούς που δεν δίνουν τίποτα ούτε τον τελευταίο μήνα.
Παλιά 06-08-09, 16:33   #18
Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμενα χθες που πηγα και τον ρωτησα εαν πρεπει να παρω κατι μου ειπε οχι δεν χρειαζεται και δεν ειναι ανυσυχητικο.Τωρα μεχρι το τελος θα δουμε...

Παλιά 22-08-09, 23:27   #19
kimi

Το avatar του χρήστη kimi

kimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια και εγω ειχα ενα τσουξιμο εξωτερικα ,αλλα μαλλον δεν ηταν τιποτα γιατι με πιεζε η μπεμπα πηγαινα τουαλετα καθε 10 λεπτα και απο το πολυ σκουπισμα το διελυσα,το θεμα ειναι οτι εβαλα λιγο πενατεν εξωτερικα,λετε να εκανα μαλ@@@#$4 ,πειτε ρε παιδια
Παλιά 17-09-09, 14:24   #20
mama tou kostantinoulh

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
mama tou kostantinoulh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια και εγω τις 2 τελευταιες μέρες έχω 1 ελαφρια φαγούρα, πήρα το γιατρό μου και μου ειπε dactarin κολπικη αλοιφή αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω πόσες φορές τη μέρα. Έχετε καμμια ιδέα?

[url=http://www.TickerFactory.com/]
Ο χρήστης mama tou kostantinoulh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-09, 19:50   #21
Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama tou kostantinoulh Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια και εγω τις 2 τελευταιες μέρες έχω 1 ελαφρια φαγούρα, πήρα το γιατρό μου και μου ειπε dactarin κολπικη αλοιφή αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω πόσες φορές τη μέρα. Έχετε καμμια ιδέα?
Απο οτι ξερω 2 φορες μια πρωι μια βραδυ

Παλιά 18-09-09, 19:07   #22
FANI

Περιοχή: αθηνα
FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ πάλι κορίτσια δεν έχω φαγουρα αλλά νιώθω κανά 2 τσιμπηματάκια έξω έξω στον κόλπο.τι είναι αυτό πάλι;δεν είναι ενοχλητικό και δεν έχω υγρά να είναι η ιδέα μου;ξέρει καμμία αν σχετίζεται με μυκητες;

Ο χρήστης FANI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-09, 21:15   #23
mpempoulis

mpempoulis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολύ καλό είναι για τέτοιες περιπτώσεις το υγρό σαπουνάκι alkagin (από φαρμακείο). μου το συνέστησε η γιατρός μου από τον 3ο μήνα επειδή είχα φτωχή ανάπτυξη χλωρίδας και έκτοτε όλα καλά. Και η χλωρίδα επανήλθε στα φυσιολογικά της και ποτέ δεν κόλλησα μικρόβια μέχρι και σήμερα που είμαι στον 9ο. Ρωτήστε το γιατρό σας. Ξέρω σίγουρα πως το betadine (οι πλύσεις) δεν είναι ό,τι καλύτερο γιατί καταστρέφει και τα "καλά" μικρόβια στον κόλπο οπότε είναι η γυναίκα πολύ ευάλωτη στο να κολλήσει κάτι από μια τουαλέτα κτλ. επίσης, λένε ότι και τα κλασικά αφρολουτρα διαταράσσουν τη χλωρίδα του κόλπου, γι' αυτό ίσως είναι καλύτερο ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη κάποιο άλλο προϊόν.
Ο χρήστης mpempoulis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-09, 17:34   #24
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως παλαιοτερα ειχα γινει εξπερ....τελικα μου ειπαν οτι α) τους δημιουργει ο οργανισμος, δεν μπορεις να κανεις και πολλά, επανεμφανιζονται και β) εχει να κανει και με τη διατροφη, τρωω πολλη ζαχαρη...

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ο οργανισμος δε, δημιουργει επιτηδες μυκητες!!! Ξερετε γιατι? Γιατι ο μυκητας εμποδιζει τη δημιουργια άλλων μικροβιων στον κολπο! Γι αυτο κι αν εχετε πολλους μυκητες, θα δειτε οτι σε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου, στα μικροβια θα λεει οτι δεν μπορουσαν να τα ανιχνευσουν!

Οπότε καλά σου ειπε ο γιατρος σου να το αφησεις, μια και κακο στο μωρο δεν κανει, δεν εχεις ετσι κι αλλα μικροβια και επιπλεον δεν πλησιαζει ο τοκετος. Τότε θα χρειαστεις θεραπεια ωστε σε περιπτωση ΦΤ, να μην εχεις δυσκολια μια και ειναι πιο ευαισθητο το δερμα σου απο το μυκητα και κινδυνευεις απο μικροτραυματα αλλά και για το μωρο, μπορει να κανει και σε αυτο ερεθισμους. Θα σου δωσει καποιο κολπικο υποθετο, και μαλλον θα πρεπει να επαναλαβεις τη θεραπεια για να φυγουν.

Θελει βασικα να περιορισεις τη ζαχαρη, να τρως γιαουρτι (βοηθαει πολυ!!) και να κανεις θεραπεια, όποτε το πει ο γιατρος σου. Εμενα με βοηθησε το γιαουρτι.
Γεια σας κορίτσια!
Τη Δευτέρα μπήκα στην 37η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Την ίδια μέρα μου έβγαλε ο γιατρός μου το ράμμα (είχα κάνει περίδεση) επειδή ένιωθα έντονες τσιμπιές. Το πρόβλημα είναι ότι διαπίστωσε ότι έχω και κάποιους μύκητες στον κόλπο μου και μου είπε να βάλω κολπικά υπόθετα (1 την ίδια μέρα και 1 ακόμα σε μια εβδομάδα). Ταυτόχρονα έχω και λίγο αίμα (μάλλον λόγω της αφαίρεσης του ράμματος).
Αν τελικά δεν φύγουν οι μύκητες και γεννήσω νωρίτερα (έχω διαίσθηση), υπάρχει πρόβλημα να γεννήσω φυσιολογικά; Είναι κρίμα ενώ το μωρό μου έχει την τέλεια θέση κι ο τράχηλος μου είναι χαλαρός να καταλήξουμε στην καισαρική.
Σας παρακαλώ βοηθείστε με!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-12-09, 00:52   #25
Μαρια27

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μαρια27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή sos

γεια σας κοριτσια.
εδω και πολλους μήνες ταλαιπωρουμε απο μυκητεσ στον κόλπο
επαιρνα αντιβιωση για αρκετο διάστημα.εμφανιζονται κατα διαστήματα και εξαφανίζονται με κολπικές κρέμες υστερα απο αγωγή.εχω κόψει εντελώς τα παντελόνια, φοράω μόνο βαμβακερά εχω ξεχάσει πωσ είναι να φοράς αισθησιακά εσώρουχα για το συντροφό μου και όπως πάμε θα κόψουμε και το σεξ. ΄δώστε μου μια λύση σας παρακαλώ...
Ο χρήστης Μαρια27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-10, 18:02   #26
ΜΑΝΟΥ

Το avatar του χρήστη ΜΑΝΟΥ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΜΑΝΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ SOS!!!

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΥΚΗΤΕΣ, ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ FLUSENIL, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΥΚΝΕΙΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ!!!! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ...
ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ.... ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ, ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΕΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΓΩ???
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ... ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Ο χρήστης ΜΑΝΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-10, 18:13   #27
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις υποθετα καλεντουλας........ειναι οτι πιο ασφαλες και αποτελεσματικο για μολυνσεις του κολπου.......θα τα παρεις απο φαρμακειο με ομοιοπαθητικα, τα χρησιμοποιουν και μη ομοιοπαθητικοι γυναικολογοι που δεν αρεσκονται να χορηγουν φαρμακα.....κοστιζουν συνηθως 1 ευρω το υποθετο και θα το βαζεις καθημερινα πριν τον υπνο......για ποσο διαστημα δεν ξερω να σου πω ακριβως, σιγουρα μια βδομαδα.....εγω αυτα χρησιμοποιω σε αυτη την εγκυμοσυνη....
Παλιά 22-03-10, 18:18   #28
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως παρολο που υποφερω χρονια απο αυτο το προβλημα, το FLUSENIL δεν το ξερω (δεν αναφερεις α ειναι χαπι η υποθετο.....σιγουρα χαπι καλυτερα να το αποφυγεις....).........επειδη ειμαι ακρως αλλεργικη σε κολπικες κρεμες, μεχρι να ανακαλυψω την καλεντουλα, χρησιμοποιουσα τα υποθετα ΚΑΝΕΣΤΕΝ.......και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη χρησιμοποιησα ενα τετοιο...δεν επαθα τιποτα......
Παλιά 22-03-10, 19:42   #29
ΜΑΝΟΥ

Το avatar του χρήστη ΜΑΝΟΥ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΜΑΝΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..
Το flusenil είναι χάπι, και μάλιστα το έψαξα και λίγο στο ιντερνετ και δεν το προτεινουν για την εγκυμοσυνη.. Μίλησα με το γιατρό μου και μου ειπε ότι στο ΠΑΠ φάνηκε κολπίτιδα λογω ενος μηκυτα, για αυτο και μου το γραψε,και οτι δεν υπαρχει κανενας κίνδυνος λεει σε αυτην τη φαση της εγκυμοσύνης...
Για τους μήκυτες, σα μυκητες καθαρα, μου εγραψε ενα κολπικο υποθετο, ακίνδυνο, και μου ειπε να κανω και πλυσεις με ξυδακι αραιωμενο σε νερο, δυο φορες την εβδομαδα... όπως και να εχει, εγω αρχισα λιγο να φοβαμαι για το συγκεκριμενο χαπι, παντως, αλλα οπως και να'χει, τωρα τα εχω παρει ηδη...Για το γιαουρτι που γραφεται στη συζητηση, το ειχα ακουσει και εγω, μου το προτεινε ο ομοιοπαθητικός μου όταν πάθαινα ουρολοίμωξη.. Μόλις κάνω και τη δεύτερη καλλιέργεια, αν δειξει κατι ακομη, θα έχω σοβαρα υποψιν τις προτάσεις που διάβασα εδω.. Τουλαχιστον τοτε θα ξερω καλύτερα..Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!!!
Ο χρήστης ΜΑΝΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-10, 21:45   #30
Φλορα

Το avatar του χρήστη Φλορα

Φλορα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην τελευταια εγκυμοσυνη δεν ξερω κι εγω ποσες φορες επιασα μυκητες.....
5 τουλαχιστον!!!
daktarin κολπικα υποθετα εβαζα και εξωτερικα κρεμα travokort.......
Ο χρήστης Φλορα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-10, 21:34   #31
lloullou

lloullou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω είμαι στην 29η εβδομάδα κι έχω αρκετά υγρά (όχι δύσοσμα) και λίγη φαγούρα. ο γιατρός μου είπε να βάλω εξωτερικά για 1-2 μέρες αλοιφη travocort ή lomexin. τις έχετε χρησιμοποιήσει εσείς ποτέ?
Ο χρήστης lloullou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-10, 10:08   #32
mama tou kostantinoulh

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
mama tou kostantinoulh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να μαι πάλι στο ίδιο θέμα ένα χρόνο μετά. Ξανά μετά τη θάλασσα φαγούρα ελαφρια για κάμμια 15αρια μέρες αλλά από κάποια στιγμή και ύστερα έγινε πολύ έντονη, κόλλησα και τον άντρα μου. Aρχισα τα κολπικά υπόθετα dactarin 200mg και σήμερα τα τελειωνω (εκανα τη γρήγορη θεραπεια των 3ημερών) αλλά συνεχίζει η φαγούρα. Να συνεχίσω λέτε με άλλο 1 κουτι να κλεισω εβδ. ή να πάρω κάτι αλλο?

[url=http://www.TickerFactory.com/]
Ο χρήστης mama tou kostantinoulh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-10, 14:03   #33
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα είναι να πας στο γυναικολόγο σου. Εκείνος είναι ο ειδικός να σου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Μην κάνεις μόνη σου πειράματα με τέτοια θέματα.
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-11, 16:23   #34
Psi

Psi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Την βοήθεια σας παρακαλώ....

κοριτσια πόσο χαίρομαι που σας βρήκα..

Εγώ έκανα ΠΑΠ και έβγαλε κολπίτιδα.. Μέχρι να πάρω τις εξετάσεις όμως - που να το ήξερα..- είχα μια πρώτη ελεύθερη επαφή στις 2/1. Περιμένω περίοδο στις 20/1, και έκανα χοριακή στις 14/1 οπου και ήταν αρνητική μιας και ήθελα να αρχίσω την θεραπεία για τους μύκητες.

Και σας ρωτώ εσάς που είστε μάλλον πιο έμπειρες.. Η κολπίτιδα επηρρεάζει το σπέρμα και την σύλληψη; Mπορεί να ωφείλεται σε αυτήν η μόνιμη θερμοκρασία 37+, τα πονάκια στη κοιλιά και η ατελείωτη κούραση..; Γιατί φοβάμαι μην έκανα νωρίς την εξέταση μιας και δε μου βγαίνει από το μυαλό πως υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είμαι εγκυος....

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
Ο χρήστης Psi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-11, 17:49   #35
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τις συνεχεις μηκυτιασεις βρηκα σε φαρμακειο κατι φυτικα χαπια και σταγονες (που δεν εχουν καθολου παρενεργειες στις οδηγιες) , η φαρμακοποιος ειπε οτι οσες τα χρησιμοποιησαν ειναι πολυ ευχαριστημενες ενω ειχαν συνεχεια προβληματα (οπως εγω). Τα χρησιμοποιω εδω κι ενα μηνα και προς το παρον ειμαι καλα......Να δουμε τι θα γινει το καλοκαιρι που θα κανω μπανιο. Αν περασουν αυτο το κρας τεστ θα ειναι υπεροχα.
Παλιά 16-01-11, 20:15   #36
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις μυκητιάσεις μόνο χαμομήλι... συμβουευτείτε και το φαρμακοποιό σας για τις πλύσεις Eva.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 17:36   #37
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις συνεχεις μηκυτιασεις βρηκα σε φαρμακειο κατι φυτικα χαπια και σταγονες (που δεν εχουν καθολου παρενεργειες στις οδηγιες) , η φαρμακοποιος ειπε οτι οσες τα χρησιμοποιησαν ειναι πολυ ευχαριστημενες ενω ειχαν συνεχεια προβληματα (οπως εγω). Τα χρησιμοποιω εδω κι ενα μηνα και προς το παρον ειμαι καλα......Να δουμε τι θα γινει το καλοκαιρι που θα κανω μπανιο. Αν περασουν αυτο το κρας τεστ θα ειναι υπεροχα.

Επειδη με ρωτανε με πμ τα γραφω κι εδω, οποιος θελει να δοκιμασει.

Αρχικα πηρα τα χαπια femiforte, ειναι της Charak. ινδικο φαρμακο, φυτικο και αγιουβερδικο, δεν κανει παρενεργειες.......απο 2 χαπια 3 φορες τη μερα, παιρνεις δυο κουτια . Οταν τελειωσε και πηγα για το δευτερο κουτι δεν ειχαν και μου δωσαν ενα αλλο, ειπαν ειναι καλυτερο. Προκειται για σταγονες απο βοτανα της εταιρειας του A.Vogel (einai γνωστος για τα φυτικα προιοντα του) και λεγεται Spilanthes

Το εχουν και τα βιολογικαδικα, ειναι μεγαλη σειρα, μαλιστα εχω παραγγειλει ενα αλλο που ειναι για φλεγμονες του κολπου, να δουμε αν βοηθησει. Τιμη εχουν 12-13 ευρω ....οι σταγονες ειναι 2 φορες τη μερα παλι. Υποψιν οτι αυτο ενεργοποιει το εντερο και θα πηγαινεις τουαλετα αρκετες φορες τη μερα, κανει αποτοξινωση (που ναι καλο αλλα εχετε το υποψη).

πΑΝΤΩς αυτο αφορα ατομα σαν κι εμενα που παθαινουν μηκυττιασεις συνεχεια, μετα απο περιοδο και σιγουρα στη θαλασσα και χρειαζομαστε κατι να δρα προληπτικα, να βοηθα δλδ να μη δημιουργηθουν μυκηττες. Ακομα δεν εχω αδιαθετησει ουτε εχω κανει θαλασσινο μπανιο οποτε δεν εχει δοκιμαστει σε αυτο τον τομεα, ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα ομως, νιωθω οτι καθαρισα.
Παλιά 27-10-11, 00:48   #38
COME BABY COME

COME BABY COME ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μυκητες τελος;

Γεια σας κοριτσια. Εγω ταλαιπωρουμαι με μυκητες πολλα χρόνια. ειναι εποχες που γινεται χαμος και εποχες που τους ξεχναω. ετσι κ παρω αντιβιωση την "εβαψα".
ομως βρηκα λυσεις. οταν αρχισει, βαζω τα υποθετα daktarin αυτα που εχει 3 μεσα, (κ εξωτερικα dactodor) κ μια χαρα. δεν υπαρχει προβλημα υπερδοσολογιας με τα υποθετα, αφου λεει στις οδηγιες πως k αν τα φας κατα λάθος δεν θα παθεις και τιποτα. βεβαια καλυτερα ρωτηστε γιατρο. απλα εμενα μου τα εδινε γιατρος για χρονια κ τωρα τα παιρνω μονη μου.
βεβαια για την εγκυμοσυνη δεν ξερω, εκει ρωτας γιατρο.
μια αλλη φορα που με επιασε τρελη φαγουρα μεσα στη νυχτα πηγα στο ψυγειο βρηκα ενα γιαουρτι (μαλιστα ειχα μονο με βανιλια!) εκανα ενα διαλυμα με λιγο νερό κ εκανα πλυσεις! τι ανακουφιση....
αυτο ομως που με εχει σωσει γενικα, δεν θυμαμαι ποιος μου το ειχε πει, να πλενω τα εσωρουχα με σοδα φαγητου γιατι σκοτωνει τους μυκητες!!! γιατι ειχα προσεξει πως ξανακολουσα απο τα εσωρουχα. απο τοτε, μαζι με το απορρυπαντικο βαζω παντα σοδα σε ολα (μια κουταλια περιπου, με το ματι).
ΣΩΘΗΚΑ! και κανει καλο κ με τα αλατα!
ομως προσοχή! αφαιρει το glitter απο τα ρουχα! την πατησα 1-2 φορες και μετα το καταλαβα.
Βεβαια ετσι κ παρω αντιβίωση, το ξερω οτι θα παθω. ομως με βοηθαει πολυ οταν παιρνω την αντιβιωση μαζι με αριάνι (ξυνογαλα) γιατι το γιαουρτι δεν μου πολυ αρεσει.
Ελπιζω να βοηθησα!
φιλια
Ο χρήστης COME BABY COME δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-11, 02:54   #39
foteini fap

foteini fap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ερώτηση για Μύκητες

Κορίτσια γεια σας,
ευτυχώς είδα ότι έχετε αρκετή εμπειρία και απαντάτε συγκεκριμένα σε ερωτήσεις και αυτό με καθησύχασε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι πριν κανένα 2μηνο επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κάνοντας τις γνωστές σε όλες μας εξετάσεις και βρέθηκα να έχω μύκητες. Μετά από μια καλλιέργιεα κολπικών υγρών, η οποία παρεπιπτόντως είναι πανάκριβη να έχετε υπόψην σας, (210€ στοίχησε σε μένα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο) φάνηκε ότι έχω τους γνωστούς άλμπικαν κάντιντας. Για 7 μέρες πήρα τα κολπικά υπόθετα ντακταρίν και σε συνδιαδμό με πλύσεις από χαμομήλι, έγινα μια χαρά και οι μύκητες πέρασαν. Τώρα όμως προφανώς εμφανίστηκαν ξανά αφού έχω όλα τα συπτώματα. Δεν ξέρω αν είναι πάλι οι ίδιοι μύκητες για αυτό και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα επανεμφάνισης?? Όταν πήρα την γιατρό μου για να της το πω, η πρώτη της κουβέντα ήταν να πάω για καλλιέργεια κολπικών υγρών πάλι, για μένα όμως αυτή την στιγμή είναι αδύνατο οικονομικά.
Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τι άλλο μπορώ να κάνω??Να πάρω ξανά ντακταρίν ή έχετε να μου προτίνετε κάποια άλλη θεραπεία.??Σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα χάπια έχουν πιο δραστικά αποτελέσματα. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει ή είναι μύθος..??
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.!!
Ο χρήστης foteini fap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-11, 02:56   #40
foteini fap

foteini fap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ερωτηση

Κορίτσια γεια σας,
ευτυχώς είδα ότι έχετε αρκετή εμπειρία και απαντάτε συγκεκριμένα σε ερωτήσεις και αυτό με καθησύχασε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι πριν κανένα 2μηνο επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κάνοντας τις γνωστές σε όλες μας εξετάσεις και βρέθηκα να έχω μύκητες. Μετά από μια καλλιέργιεα κολπικών υγρών, η οποία παρεπιπτόντως είναι πανάκριβη να έχετε υπόψην σας, (210€ στοίχησε σε μένα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο) φάνηκε ότι έχω τους γνωστούς άλμπικαν κάντιντας. Για 7 μέρες πήρα τα κολπικά υπόθετα ντακταρίν και σε συνδιαδμό με πλύσεις από χαμομήλι, έγινα μια χαρά και οι μύκητες πέρασαν. Τώρα όμως προφανώς εμφανίστηκαν ξανά αφού έχω όλα τα συπτώματα. Δεν ξέρω αν είναι πάλι οι ίδιοι μύκητες για αυτό και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα επανεμφάνισης?? Όταν πήρα την γιατρό μου για να της το πω, η πρώτη της κουβέντα ήταν να πάω για καλλιέργεια κολπικών υγρών πάλι, για μένα όμως αυτή την στιγμή είναι αδύνατο οικονομικά.
Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τι άλλο μπορώ να κάνω??Να πάρω ξανά ντακταρίν ή έχετε να μου προτίνετε κάποια άλλη θεραπεία.??Σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα χάπια έχουν πιο δραστικά αποτελέσματα. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει ή είναι μύθος..??
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.!!
Ο χρήστης foteini fap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
candida albicans, μυκητίαση

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές