Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερπητική κυνάγχη


Recommended Posts

Γεια σας

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και οι διάφοροι προβληματισμοί σχετικά με την υγεία της κορούλας μου (19 μηνών) με οδήγησαν εδώ...

Με λίγα λόγια, από το Σάββατο το πρωϊ η κόρη μου ανέβασε πυρετό (πάνω από 38.5) και μέχρι σήμερα δεν λεει να πέσει. Πήγαμε στο παίδων την Κυριακή όπου διέγνωσαν ίωση (πολύ κόκκινος λαιμός με φυσαλίδες) αφού κάναμε και γενική αίματος. Την επόμενη μέρα όμως είχε βγάλει κάτι σαν σπυράκια στο στόμα & το παιδί συνέχεια παραπονιόταν για τα δόνια.... Τρομαγμένη παίρνω τηλ. την παιδίατρο. Μου λέει ότι είναι ίωση (Ερπητική κυνάγχη ή ουλοστοματίτιδα) και θα περάσει χωρίς αντιβίωση. Ο οδοντίατρός μου όμως μου είπε ότι σε τέτοια περίπτωση δίνουν σε μεγάλους & μικρούς αμοξίλ. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με αυτή την ίωση και πως την έχει αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά οι αντιβιωσεις δεν σκοτώνουν τους ιους αλλά τα βακτήρια. Αν ειναι ίος ίσως γιαυτο να μη σου δώσαν αντιβίωση! Λογικά το έχω παθει εγω (αν και ημουν μόλις 8 χρονών τοτε και δεν ήξερα πως το λέγανε- ειμασταν και διακοπες και το ΕΣΥ ειχε ζωγραφίσει πάλι). Απο την εμπειρία μου δεν μπορούσα να φάω, ηταν βασανιστικό. Πεινουσα αλλά για αρκετές μέρες δεν μπορούσα παρα μονο γάλα να πιω. Αν ηταν το ιδιο φυσικά. Το μόνο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και να ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ευχριστώ για την απάντηση. Και η μικρή δείχνει να πεινάει, αλλά μόλις της δώσεις κάτι το βγάζει από το στόμα, μόνο με το γάλα είναι πιο δεκτική.

Η παιδίατρος πάντως επιμένει ότι είναι ιος και να συνεχίσω τα αντιπυρετικά (και για τους πόνους που έχει στο στόμα).

Έτσι όπως μου λες... υπομονή θα κάνω, θα περάσει και αυτή όπως και όλες οι προηγούμενες ιώσεις... μέχρι στιγμής χωρίς αντιβίωση!!!! (αν και όλοι οι άνθρωποι γύρω μου με έχουν ζαλίσει να της δώσω κάτι για να γίνει καλά... πόσο κουραστικό γίνεται αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Εμας για μια απλη στοματιτιδα που ειχαμε,δεν μας ειχε δωσει αντιβιωση για τους παραπανω λογους.Εκτος απο τα αντιπυρετικα ομως μας ειχε πει και βαζαμε betadin στο στοματακι για τις πληγες.Περαστικα σας.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ρουλα26..

Βασικά χθες πήγαμε πάλι στην παιδίατρο γιατί ο πυρετός επιμένει, την κοίταξε και παραμένει στην άποψη ότι ειναι ίωση, η οποία κρατάει 5-6 μέρες. Μάλιστα μας είπε ότι έχει δει και χειρότερα... απλά η μικρή μας γκρινιάζει πολύ για τα δόντια επειδή έχει κάνει και ουλίτιδα από τις φυσαλίδες του λαιμού... Δεν μας έδωσε κάτι για το στόμα, απλά το χαμομήλι ίσως βοηθά επειδή είναι αντισηπτικό...

Το ευχάριστο είναι ότι περάσε την χθεσινή νύχτα με ελάχιστο πυρετό (γύρω στο 37,8 ) αλλά αρκετή ενόχληση στο στόμα... Για να δούμε πως θα πάει σήμερα.... Πάντως με ανησυχεί το γεγονός ότι είναι τόσες μέρες με πυρετό, και φοβάμαι μήπως υπάρξουν κάποιες επιπτώσεις, αν και η παιδίατρος μας έχει πει ότι δεν παθαίνουν κάτι τα παιδιά από τον πυρετό.... το έχετε ακούσει και εσείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

10 ημέρες μετά την ίωση αυτή είμαστε πολύ καλά. Ο πυρετός έπεσε την 6η μέρα, το στόμα της εξακολουθεί να έχει κάποια μυρωδιά (λόγω ουλίτιδας), αλλά λιγότερο έντονη σε σχέση με τις πρώτες ημέρες. Και με οδοντίατρο που μίλησα μου είπε ότι η συγκεκριμένη ίωση μπορεί να κρατήσει και 2 εβδομαδες. Όλα καλά λοιπόν τώρα ... και το σημαντικότερο ... χωρίς αντιβίωση.... και με μπόλικη υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...