Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-07-09, 14:25   #1
soumela

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
soumela ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soumela
Post ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ?

Καλημερα ακουγεται εδω και ενα μηνα περιπου οτι δεν θα ανοιξουν τα σχολεια τον Σεπτεμβριο, λογω της γριπης. Ξερετε αν εχει ανακοινωθει κατι επισημα?
Ευχαριστω πολυ

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ
Ο χρήστης soumela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 15:46   #2
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου soumela,ακουσα στις ειδησεις οτι επισημη ανακοινωση για τα σχολεια θα μας την δωσουν το τελευταιο 10ημερο του Αυγουστου,αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα μαλλον για Οκτωμβριο το βλεπω.Αν καταλαβα καλα εχεις 4 παιδακια?Να σου ζησουνε!!!Που τα στελνεις σχολειο γιατι κι εγω απο Πειραια ειμαι.
Ο χρήστης Mari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 16:28   #3
mariantinos

Το avatar του χρήστη mariantinos

Περιοχή: Σέρρες
mariantinos ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mariantinos
Προεπιλογή

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει κ για τους βρεφονηπιακούς...την κατσαμε την βάρκα.δηλαδή σεπτέμβριο υπάρχει φόβος να κολλήσουν ενώ οκτώβριο όχι.ΑΧ ΕΛΛΆΔΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΊΑ ΣΟΥ
Παλιά 26-07-09, 16:31   #4
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω....δηλαδή ενα μήνα αργότερα δε θα κινδυνεύουν τα παιδιά?
Είμαι κι εγώ μεσα στα παιδιά (εκπαιδευτικός) και ότι περνάνε αυτά το κολλάω κι εγώ, αλλά δεν καταλαβαίνω τί καταφέρνουμε με ενα μήνα όταν απο ότι λένε ο ιός θα υπάρχει για κανα έτος...
Παλιά 26-07-09, 17:29   #5
Νινεττα

Νινεττα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω πως ειναι πιθανοτερο να εχουν εμβολιαστει περισσοτερα παιδια,να εχει ερθει δηλαδη το εμβολιο στην χωρα μεχρι τον Σεπτεμβριο, και εαν ανοιξουν τα σχολεια ενα μηνα μετα να εχουν λιγοτερα κρουσματα....
Αυτη νομιζω ειναι η λογικη.
Παλιά 26-07-09, 18:01   #6
soumela

soumela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mari Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου soumela,ακουσα στις ειδησεις οτι επισημη ανακοινωση για τα σχολεια θα μας την δωσουν το τελευταιο 10ημερο του Αυγουστου,αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα μαλλον για Οκτωμβριο το βλεπω.Αν καταλαβα καλα εχεις 4 παιδακια?Να σου ζησουνε!!!Που τα στελνεις σχολειο γιατι κι εγω απο Πειραια ειμαι.
Γεια σου Mari. Στου Δουκα θα παμε στα Μανιατικα αν γνωριζεις. Εσυ εχεις παιδακια?

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ
Παλιά 26-07-09, 18:14   #7
soumela

soumela ουδετερη μηδέν
Angry

Απο οτι ακουσα και γω απο δω και απο κει (λογω δουλειας δεν προλαβαινω να δω ειδησης) μεσα Αυγουστου θα ερθει το εμβολιο και μαλλον για αυτο θα το καθυστερισουν για να εμβολιαστουν τα παιδακια. Βρε κοριτσια συγνωμμη κιολας αλλα το σκεφτομαι αρκετες μερες ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΤΡΕΜΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ. Δεν νομιζω οτι σκεφτομαι παρανοϊκα αλλα ποτε προλαβαν να το βγαλουν ποτε καναν τις δοκιμες που πρεπει να γινουν.Δεν ξερω τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα πιστευω πως θελει καποιο χρονο για να βεβαιωθουν οτι το φαρμακο ειναι καλο και δεν κινδυνευει ο κοσμος ποσο μαλλον τα αγγελουδια μας.
Χιλια συγνωμμη για την αποτομη αλλαγη θεματος αλλα οπως ειπα ΦΟΒΑΜΑΙ.

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ
Παλιά 26-07-09, 19:15   #8
θεοδώρα3

θεοδώρα3 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

"ΔΡΟΜΟΣ ΜΕΤ΄ΕΜΠΟΔΙΩΝ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΡΙΠΗΣ" "Δοκιμές σε ανθρώπους και στην Αμερική
Η αμερικάνικη FDA εξέτασε χθες την πρόοδο που έχουν σημειώσει πέντε μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες στην ανάπτυξη αμβολίου κατά της γρίπης Η1Ν1 -οι δοκιμές σε ανθρώπους ξεκινούν σε δύο εβδομάδες και τα πρώτα αποτελέσματα θα είναι διαθέσιμα το Σεπτέμβριο , ανακοίνωσε.
Στις ΗΠΑ , οι αρμόδιοι επιστημονικοί σύμβουλοι της FDA (Υπηρεσία Τροφίμων και φαρμάκων)συναντήθηκαν χθες και συνέταξαν την πρώτη έκθεση προόδου από τότε που οι φαρμακοβιομηχανίες παρέλαβαν δείγματα του ιού για το εμβόλιο.
Την Τετάρτη, τα αμερικάνικα Εθνικά Ινστιτούτα Υγείας ζήτησαν μερικές χιλιάδες εθελοντές, από βρέφη έως ηλικιωμένους, για τις πρώτες δοκιμές αποτελεσματικότητας και ασφάλειας.
Τα κυριότερα σημεία:
-Τέλη Αυγούστου ξεκινούν οι δοκιμές των εμβολίων που αναπτύσσουν η γαλλική Sanofi-Pasteur και η Αυστραλιανή CLS, η οποία ήδη ξεκίνησε μια πολύ μικρότερη δοκιμή στην Αυστραλία. Θα δοκιμαστούν επίσης τα πειραματικά εμβόλια των Glaxo και της Novartis καθώς και ένα εμβόλιο σε μορφή ρινικού σπρέι που ανέπτυξε η αμερικανική Medimmune.
Το εμβόλιο θα γίνεται σε δύο δόσεις με απόσταση 21 ημερών. Στις αρχές Σεπτεμβρίου και τις αρχές Οκτωβρίου αναμένονται τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων που θα δείχνουν αν ο εμβολιασμός οδηγεί σε επαρκή απόκριση απόκριση του ανοσοποιητικου συστήματος.
Οι διάφορες μελέτες για λογαριασμό της αμερικανικής κυβέρνησης και των εταιρειών μπορούν εύκολα να δείξουν αν τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά, δεν μπορούν όμως να είναι αρκετά μεγάλες ώστε να εντοπίσουν ενδεχόμενες σπάνιες παρενέργειες.
-Την περασμένη εβδομάδα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προειδοποίησε για καθυστερήσεις, καθώς, η παραγωγή του βασικού συστατικού για το εμβόλιο κατά του συγκεκριμένου ιού είναι μόλις η μισή από ό,τι συνήθως.
Αν τα απλά εμβόλια δεν είναι αρκετά αποτελεσματικά, ή αν τα βασικά συστατικά τους δεν μπορούν να παραχθούν σε επαρκείς ποσότητες, οι παρασκευαστές θα μπορούσαν να προσθέσουν ενισχυτικές ουσίες.
Οι ενισχυτικές ουσίες θα μπορούσαν δυνητικά να προκαλέσουν παρενέργειες.Τέτοια εμβόλια δεν έχουν εγκριθεί ποτέ στις ΗΠΑ, ενώ στην ΕΥρώπη χρησιμοποιούνται συχνά για τον εμβολιασμό ηλικιωμένων.
Ο Δρ. Αντονι Φάουτσι, επικεφαλής του τμήματος λοιμωδών νοσημάτων στα ΝΙΗ, δήλωσε ότι είναι απίθανο να χρησιμοποιηθούν σε παιδιά εμβόλια κατά της νέας γρίπης που περιέχουν ενισχυτικά."
Άρθρο από την εφημερίδα "Ελεύθερη Ώρα" 24-7-2009
Ο χρήστης θεοδώρα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 22:04   #9
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σας πω κι εγω τι ακουσα για το θεμα αυτο σημερα?Οτι επειδη μια πανδημια μπορει να κρατησει και ενα και δυο χρονια, δεν ειναι εφικτο να παραμεινουν κλειστα τα σχολια για τοσο χρονικο διαστημα....Και εχουν δικιο, διοτι μπορει τωρα να ειναι σε εξαρση λογω του τουρισμου, μετα να κοπασει και μετα απο λιγο παλι να εχουμε νεα κρουσματα.Και δεν ειναι ειναι δυνατον να χαθει ολοκληρη σχολικη χρονια.
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 23:59   #10
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα κορίτσια πάντως η παιδίατρος μου είπε Σεπτέμβριο και Οκτώβριο να μην τον πάω βρεφονηπιακό, τότε περιμένουν έξαρση όπως γίνεται κάθε χρόνο εξάλλου με την κοινή γρίπη.

Το εμβόλιο μου είπε ότι θα έρθει Δεκέμβριο από ότι της είπαν από τις φαρμακευτικές εταιρείες.Νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση. Εμείς πάντως θα του κάνουμε το αντιγριπικό που κάναμε και πέρυσι και βλέπουμε.

Κοίτα να δεις τι πάθαμε με την κολογρίπη...
Παλιά 27-07-09, 11:52   #11
fraoulopoulitsa

Το avatar του χρήστη fraoulopoulitsa

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
fraoulopoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από ότι έχω μάθει από συναδέλφους στο Υπουργείο Υγείας εμβόλια δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει μέχρι το Σεπτέμβρη και όλα αυτά που λέγονται είναι για να καθησυχάσουν τον κόσμο. "Αν" έρθουν θα είναι περίπου το Δεκέμβριο. Επίσης σε περίπτωση πανδημίας δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη από το κράτος ούτε κανένα σχέδιο δράσης...Τώρα όσον αφορά το ιατρικό θέμα , η παιδίατρος των μικρών μου με συμβούλεψε να μην αφήσω τα παιδιά να κάνουν το εμβόλιο γιατί είναι άγνωστες οι παρενέργειες που θα υπάρξουν στο μέλλον.Ήδη μου ανέφερε περιστατικά τα οποία αφορούσαν παιδάκια που εμβολιάστηκαν με το αντιγριπικό εμβόλιο ως παιδιά και τώρα πια ως ενήλικες, παρουσίασαν ανίατες βλάβες στο κεντρικό νευρικό σύστημα και από έρυενες που έκαναν φαίνεται να ενοχοποιείται το συγκεκριμένο εμβόλιο.
Ειλικρινά πάντως δεν ξέρω τι θα γίνει....
Ο χρήστης fraoulopoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-07-09, 11:59   #12
Νινεττα

Νινεττα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχομαι να ειναι μαι τεραστια υπερβολη το ολο θεμα.
Ειναι πραγματικο αδιεξοδο αυτη η κατασταση,μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....
Παλιά 27-07-09, 13:34   #13
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soumela Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Mari. Στου Δουκα θα παμε στα Μανιατικα αν γνωριζεις. Εσυ εχεις παιδακια?
Εχω και εγω 2 παιδακια(4 και 9 ετων)και μ'εχει προβληματισει πολυ το γεγονος της νεας γριπης.Απ'οτι ομως καταλαβαινω πρεπει να ευχομαστε να μην μας τυχει και ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι υπερβαλλουν με ολα αυτα.Τελος παντων ας κανουμε αυτα που πρεπει για να προστατευσουμε τα παιδια μας και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!
Παλιά 27-07-09, 14:24   #14
soumela

soumela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια με την fraoulopoulitsa θα κανουμε μονο το κοινο εμβολιο της γριπης.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τελειωσει ολο αυτο γρηγορα.

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ
Παλιά 29-07-09, 00:56   #15
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι στην περίπτωση που τελικά δεν θα ανοίξουν ή θα κλείσουν σχολεία και παιδικοί για κάποιο διάστημα εμείς τι θα κάνουμε τα παιδιά μας? θα τα βάλουμε στο αυτόματο να αυτοεξυπηρετούνται?
Επίσης το άλλο τρελό που άκουσα σήμερα είναι ότι τελικά θα εμβολιαστούν πρώτα τα άτομα που εργάζονται στα νοσοκομεία και στο δημόσιο τομέα που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο.Και ποιος τους είπε ότι εγώ δέχομαι να γίνω πειραματόζωο μόνο και μόνο για να μην κλείσει η υπηρεσία για μία εβδομάδα? και αν μετά από κάποια χρόνια εγώ υποστώ κάποια βλάβη λόγω του εμβολίου θα με αποζημιώσει το δημόσιο ή θα βοηθήσουν τα παιδιά μου να μεγαλώσουν εκείνοι? τρελοί είναι μου φαίνεται
για τα ευρουλάκια και τις μίζες διαπραγματεύονται ανθρώπινες ζωές -τι θα γίνει βρε και αν πεθάνουν 1000 από τις παρενέργειες του εμβολίου? δεν θα έχουμε να τους πληρώνουμε και σύνταξη!!!!!!!! άντε πια με την ανευθυνότητά τους
Ο χρήστης fraoulopoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 21:08   #16
KATEJIM

Το avatar του χρήστη KATEJIM

KATEJIM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑΣ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΦΕΤΟΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
Ο χρήστης KATEJIM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-09, 08:05   #17
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φανταζομαι οτι θα ανοιξουν. Για τους παιδικους σταθμους εγινε ηδη ανακοινωση και ειπαν οτι θα ανοιξουν. δεν νομιζω οτι θα ισχυσει κατι διαφορετικο για τα σχολεια.
Αλλωστε ο εμβολιασμος δεν μπορει να ειναι υποχρεωτικος (ακομα κι αν ερθει το εμβολιο τον σεπτεμβρη) και φανταζομαι θα υπαρξουν πολλοι γονεις που θα αρνηθουν να εμβολιασουν τα παιδια τους. Εγω πχ δεν θα το κανω.

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-09, 10:51   #18
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα!
Χθες διάβασα την εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ που μας στέλνουν κάθε χρόνο για την έναρξη του νέου σχολικού έτους.Αποφεύγεται τεχνιέντως η αναφορά σε συγκεκριμένη ημερομηνία για τον αγιασμό. Ενώ πέρσι θυμάμαι ότι η αντίστοιχη εγκύκλιος ανέφερε συγκεκιμένη ημερομηνία που θα γίνει ο αγιασμός.
Παλιά 06-08-09, 11:02   #19
stellasss

stellasss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα!! Και γω χτες διάβασα την εγκύκλιο από το ίντερνετ vasdeli και το παρατήρησα και εγώ αυτό που λες ότι δεν αναφέρεται καθόλου η ημερομηνία.

Ο χρήστης stellasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-09, 11:10   #20
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταζομαι οτι θα ανοιξουν. Για τους παιδικους σταθμους εγινε ηδη ανακοινωση και ειπαν οτι θα ανοιξουν. δεν νομιζω οτι θα ισχυσει κατι διαφορετικο για τα σχολεια.
Αλλωστε ο εμβολιασμος δεν μπορει να ειναι υποχρεωτικος (ακομα κι αν ερθει το εμβολιο τον σεπτεμβρη) και φανταζομαι θα υπαρξουν πολλοι γονεις που θα αρνηθουν να εμβολιασουν τα παιδια τους. Εγω πχ δεν θα το κανω.
Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω: Οι παιδικοί σταθμοί θα ανοίξουν κανονικά 1/9. Τα παιδάκια των παιδικών δηλαδή είναι ο.κ. ενώ του δημοτικού δεν είναι; Εντωμεταξύ τα παιδάκια των παιδικών ούτε εμβόλιο θα κάνουν γιατί είναι κάτω των 5χρ.
Μήπως δουλευόμαστε όλη η χώρα μαζί; Τί το διαφορετικό υπάρχει ανάμεσα σε ένα παιδάκι 4,5χρ που θα πάει κανονικά 1/9 στο παιδικό, από ένα παιδάκι 5,5 χρ που θα παέι δημοτικό;

Πάντως ούτε κι εγώ πρόκειται να εμβολιάσω τα παιδιά και εμάς τους γονείς. Πειραματόζωο εγώ δεν πρόκειται να γίνω!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-09, 11:15   #21
vasdeli

vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιλάω για την εγκύκλιο της δευτεροβάθμιας. Τι να πω, ένα μπάχαλο! Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους!
Τι να πούμε κι εμείς οι εγκυούλες εκπαιδευτικοί; Εγώ πάντως θα την κάνω σίγουρα από το σχολείο. Ένας λόγος παραπάνω.....Ε, stellass;
Παλιά 06-08-09, 11:36   #22
stellasss

stellasss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ για της πρωτοβάθμιας την εγκύκλιο) Εννοείται πως δεν θα πάω καθόλου εγώ. Είναι και μικρότερα τα παιδιά και γενικά κολλάνε πιο εύκολα αρρώστειες.... Φοβάμαι τώρα που είμαι έγκυος και γι'αυτό δεν θα πάω

Ο χρήστης stellasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-09, 10:22   #23
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

Καλά βρε κορίτσια εσείς τυχερές δεν θα πάτε.Εμείς που θα πρέπει να πάμε στις δουλειές μας και τα παιδάκια μας σχολείο τι θα πρέπει να κάνουμε? Να περιμένουμε ως τις 11 Σεπτεμβρίου για να αποφασίσουν οι υπεύθυνοι αν θα ανοίξουν τα σχολεία? Και πως θα το αποφασίσουν δηλαδή ? Θα το παίξουν παιχνίδι - στα 10 κρούσματα ανοίγουμε στα 11 μένουν κλειστά? Και γενικώς δεν καταλαβαίνω πως θα κυλήσει η χρονιά,υποψιάζομαι ότι κρούσματα θα αναφέρονται συνεχώς μέχρι την ερχόμενη άνοιξη που θα ξανανοίξει ο καιρός.Δηλαδή θα βγάζουν κάθε μέρα ανακοίνωση αν την επόμενη τα παιδιά θα έχουν σχολείο ή όχι?
Παλιά 07-08-09, 16:32   #24
vagos789

vagos789 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα σχολεια θα ανοιξουν...και η γριππη θα κυκλοφορει οπως καθε ειδος γριππης...απλως πλεον :

Θα γινεται εμβολιασμος (αγνωστο απο ποτε ακριβως).
Δεν θα μετρανε τα κρουσματα (αυτο ηδη ισχυει) γιατι δεν εχει πια νοημα.
Ο χρήστης vagos789 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-08-09, 23:47   #25
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

και επίσημα πια τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά- έτσι τπυλάχιστον ανέφεραν οι ιθύνοντες εχθές το βράδυ. Κορίτσια μασκούλες προμηθευτήκαμε ή όχι ακόμη?άντε και ο Θεός βοηθός....
Παλιά 14-08-09, 00:12   #26
lianakleopatra

lianakleopatra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη βρε μανούλες, υπάρχει κάποιος γονέας που θα κάνει τελικά το εμβόλιο στο παιδί του? Γιατί απ' ότι κατάλαβα, οι περισσότεροι λένε όχι στο εμβόλιο και μαζί και εγώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το παιδί μου πειραματόζωο για τα συμφέροντα των φαρμακευτικών εταιρειών. Μόνο και μόνο το ότι μας βάζουν να υπογράφουμε υπεύθυνη δήλωση αρκεί απο μόνο του. Το θέμα είναι ότι θα κάνουμε τα παιδιά μας αρρωστοφοβικά? Θα πηγαίνουν στο σχολείο με μάσκες? Μήπως δεν θα τα στέλνουμε καθόλου στο σχολείο? και τί θα καταφέρουμε με αυτό? το παιδί μου θα πάει α' δημοτικού φέτος, οπότε η παρουσία του στο σχολείο καθημερινά κρίνεται απαραίτητη για την μετέπειτα σχολική του εξέλιξη. Εγώ φέτος δεν εργάζομαι λόγω πρόσφατης απόλυσης. Τί να κάνω? Να το κρατήσω στο σπίτι? Είναι σωστό και αυτό? Σε τί μπελά μας έχουν βάλει πια!
Παλιά 14-08-09, 03:33   #27
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμεις μολις γυρισουμε απο τις διακοπες θα παμε στον παιδιατρο μας να παρουμε συμβουλες και απ'οτι πιστευω δεν θα μας πει να το κανουμε.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι εχουν τρελλανει τον κοσμο με ολη αυτη την ιστορια στις τηλεορασεις.Πιστευω οτι τα δραματοποιουν επικινδυνα και για συμφεροντα .Εγω θα στειλω κα τα 2 μου παιδια στο σχολειο και ας ειμαστε ΟΛΟΙ προσεχτικοι και να μην τα στελνουμε οταν εντοπιζουμε οτι ειναι αρρωστα εστω και λιγο.Ειναι και στο χερι μας να προφυλαχτουμε!!!!
Παλιά 14-08-09, 11:42   #28
RENAH

Το avatar του χρήστη RENAH

RENAH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανώφελο το προληπτικό κλείσιμο των σχολείων λόγω της νέας γρίπης, αναφέρει η ΕΕ

ΑΠΕ
Ενημερωτικές εκστρατείες για την πρόληψη της νέας γρίπης έχουν αρχίσει στις ευρωπαϊκές χώρεςΒρυξέλλες
Είναι ανώφελο να κλείσουν προληπτικά τα σχολεία ή να αναβληθεί η επιστροφή στις τάξεις, καθώς τα παιδιά θα βρεθούν σε κάθε περίπτωση αντιμέτωπα με τον ιό της νέας γρίπης Α (H1N1) στις πρώτες συγκεντρώσεις τους, αναφέρουν οι εμπειρογνώμονες της ΕΕ σε μια σειρά συστάσεων.

Κάθε χώρα παραμένει ελεύθερη να αποφασίσει τα μέτρα που θα λάβει, επισήμανε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή παρουσιάζοντας την Πέμπτη μία γνωμοδότηση που υιοθετήθηκε ομόφωνα από τους αντιπροσώπους των κρατών-μελών στη διάρκεια συνόδου της επιτροπής της ΕΕ για την υγειονομική ασφάλεια.

«Τα κράτη-μέλη δεν βλέπουν την ανάγκη, προς το παρόν, να διατάξουν προληπτικά το μαζικό κλείσιμο των σχολείων» αναφέρει η αρμόδια επιτροπή στην ανακοίνωσή της.

«Συνιστούν, πάντως, το κλείσιμο σχολείων τοπικά, εφόσον διαγνωστούν κρούσματα μεταξύ των μαθητών, με στόχο να καθυστερήσει η μετάδοση του ιού» επισημαίνεται στην ανακοίνωση και συμπληρώνεται ότι «η χρησιμότητα αυτής της προσέγγισης εξαρτάται σαφώς από την ταχύτητα των ενεργειών».

Οι ειδικοί συνιστούν εξάλλου να αποφεύγονται άλλες μορφές παιδικών συγκεντρώσεων.

«Ο στόχος είναι να αποφύγουν οι γονείς να δημιουργήσουν παράλληλες δομές, στις οποίες να συγκεντρώνονται τα παιδιά σε περίπτωση που κλείσουν τα σχολεία, επειδή κάτι τέτοιο απλώς θα μετέθετε το πρόβλημα» εξήγησε ένας ειδικός.

Η επιτροπή για την υγειονομική ασφάλεια συνεχίζει τις συνεδριάσεις της ώστε να διατυπώσει συστάσεις για τον εμβολιασμό. «Ελπίζουμε ότι θα μπορέσουμε να προβούμε σε ανακοίνωση μέσα στις ερχόμενες ημέρες» δήλωσε ο Ντένις Αμποτ, εκ των εκπροσώπων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

Ο χρήστης RENAH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 01:14   #29
Γιαννούλα

Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Γιαννούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους

Κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να μην κάνουμε το εμβόλιο αλλά να είμαι λίγο πιο προσεκτική τώρα που θα πάμε δημοτικό.Μας πρότεινε να πλένουμε τα χερακια μας με οινόπνευμα όταν γυρίζουμε απ'το σχολείο και να φοράμε άλλα ρούχα.Επίσης να μάθει το παιδί να βάζει το χεράκι του μπροστά στο στόμα όταν βήχει ή φτερνίζεται,να αποφεύγει παιδάκια που είναι κρυολογημένα και να σκουπιζετε τακτικά με μωρομαντηλάκια που θα έχει στη τσαντούλα της.

όσον αφορά τα μετρα αυτά πως θα μπορώ να ελέγξω το παιδί ότι τα ακολουθεί στο σχολείο εαν και οι εκπαιδευτικοί δεν βοηθήσουν σ'αυτο?
Ο χρήστης Γιαννούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 13:53   #30
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellasss Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ για της πρωτοβάθμιας την εγκύκλιο) Εννοείται πως δεν θα πάω καθόλου εγώ. Είναι και μικρότερα τα παιδιά και γενικά κολλάνε πιο εύκολα αρρώστειες.... Φοβάμαι τώρα που είμαι έγκυος και γι'αυτό δεν θα πάω
αχ να σε ρωτησω, τι οδηγιες σου εδωσε ο/η γυναικολογος σου;
και εγω ειμαι εκπαιδευτικος και σκεφτομαστε για 2ο παιδι τωρα και δεν ξερουμε τι να κανουμε με ολα αυτα
μια φιλη μου γυναικολογος μου ειπε οτι αφενος λογω δουλειας πρεπει να κανω το εμβολιο και αφετερου αν μεινω με το καλο εγκυος να το κανω αλλα δεν ξερω τι μπορει να βγαλει στο μελλον

συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου
Ο χρήστης ngeo23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 16:43   #31
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω παντως ακουσα απο ενα καθηγητη πανεπιστημιου οτι οι εγγυες δε θα εμβολαστουν γιατι δεν εχουν γινει σε αυτες κλινικες δοκιμες και μπορει οι αρνητικες συνεπειες του εμβολιου να ειναι απειρως μεγαλυτερες απο τον ιο της γριπης.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-09, 16:51   #32
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το βρηκα το αρθρο εδω. http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...d=4531421&ct=1
Ο καθηγητης Κρεατσας επιμενει οτι οι εγγυες δεν πρεπει να εμβολιαστουν.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-09, 10:43   #33
vasdeli

vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα σενάρια για έναρξη της σχολικής χρονιάς

Της Πεννυς Μπουλουτζα

Εκκρεμές θα παραμείνει ώς τα τέλη Αυγούστου το ζήτημα της έναρξης της σχολικής χρονιάς και της λειτουργίας των σχολείων αφού τα συναρμόδια υπουργεία θέλουν να εκτιμήσουν τόσο τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα όσο και τις πρακτικές που θα αποφασισθούν σε άλλες χώρες.

Η αρχική πρόταση του Εθνικού Επιχειρησιακού και Επιστημονικού Συμβουλίου για την Αντιμετώπιση Πανδημίας Γρίπης, είναι να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Το θέμα θα επανεξεταστεί εντός της επόμενης εβδομάδας από την ολομέλεια του Συμβουλίου, η οποία θα εξετάσει όλα τα νεότερα δεδομένα για να καταλήξει στην επίσημη εισήγησή της. Η οριστική απόφαση θα ληφθεί σε επίπεδο ηγεσίας των συναρμόδιων υπουργείων Υγείας και Παιδείας, μετά τις 20 Αυγούστου.

Πάντως, όπως ανέφεραν στην «Κ» πηγές του υπουργείου Υγείας, για την οριστική απόφαση θα συνεκτιμηθεί η εξέλιξη της πανδημίας γρίπης αλλά και το τι μέτρα λαμβάνουν και άλλες χώρες της Ευρώπης. Οι ίδιες πηγές ανέφεραν ότι για το σκοπό αυτό στελέχη του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων έχουν συνεργασία με τις αντίστοιχες υπηρεσίες του Ηνωμένου Βασιλείου, της Γαλλίας, του Βέλγιου και της Ολλανδίας, δηλαδή χώρες στις οποίες λαμβάνονται αυτή την εποχή οι αποφάσεις για τη λειτουργία των σχολείων. Ηδη, το υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας ανακοίνωσε την περασμένη Τετάρτη ότι οι αποφάσεις για κλείσιμο των σχολείων θα λαμβάνονται κατά περίπτωση από τους νομάρχες σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς και διευθυντές των σχολείων.

Οποια και να είναι η απόφαση για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα γίνεται συνεχής επανεκτίμηση των δεδομένων ενώ δρομολογούνται και μία σειρά παρεμβάσεων για την καλύτερη ενημέρωση του εκπαιδευτικού προσωπικού σχετικά με τους τρόπους προφύλαξης από τη γρίπη και διαχείρισης περιστατικών της νόσου στο σχολικό περιβάλλον. Μεταξύ των μέτρων που εξετάζονται είναι και η «τοποθέτηση» παιδιάτρου ή παθολόγου σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα ή σε ομάδες ιδρυμάτων που γειτονεύουν. Στην περίπτωση που τελικά κλείσουν τα σχολεία, θα εφαρμοσθεί πρόγραμμα εξ αποστάσεως μάθησης, μέσω τηλεοπτικού σταθμού που για λίγες ώρες την ημέρα θα μεταδίδει εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Τα μέχρι σήμερα δεδομένα από χώρες (ΗΠΑ, Αγγλία, Ιαπωνία κ.α.) που προχώρησαν σε κλείσιμο των σχολείων εξαιτίας της γρίπης δεν δείχνουν ικανά να δώσουν απάντηση για τη σωστή πρακτική. Ο προβληματισμός για την αποτελεσματικότητα του μέτρου καταγράφεται και από τις επικαιροποιημένες οδηγίες που εξέδωσε πριν από μία εβδομάδα το Αμερικανικό Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CDC- Center for Disease Control and Prevention), το οποίο εξετάζοντας την εμπειρία από το κλείσιμο των σχολείων την περασμένη άνοιξη -όταν ξεκίνησε η επιδημία της νέας γρίπης στις ΗΠΑ- κατέληξε στο ότι, τα οφέλη από τη συγκεκριμένη παρέμβαση ήταν λιγότερα σε σχέση με τις επιπτώσεις. Σύμφωνα με το CDC, οι μαθητές έμεναν σπίτι τους χωρίς την εποπτεία μεγάλων, πολλοί εργαζόμενοι σε μονάδες υγείας αναγκάζονταν να απουσιάζουν από την εργασία τους προκειμένου να καθίσουν σπίτι με τα παιδιά και φυσικά χάθηκαν πολλές διδακτικές ώρες.

Πολύ πιο εύκολη ήταν η απόφαση των ελληνικών αρχών όσον αφορά τη λειτουργία των βρεφονηπιακών σταθμών, αφού υιοθετήθηκε από την επίσημη πολιτεία η εισήγηση του Συμβουλίου να ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία τους. Ετσι, μεθαύριο ανοίγουν οι ιδιωτικοί βρεφονηπιακοί σταθμοί και από την 1η Σεπτεμβρίου οι δημόσιοι.

24.000.000 δόσεις πανδημικών εμβολίων θα απαιτηθούν για την κάλυψη όλου του πληθυσμού της χώρας.

2 δόσεις θα απαιτηθούν για τον εμβολιασμό κάθε πολίτη.

8.000.000 δόσεις πανδημικού εμβολίου έχουν ήδη παραγγελθεί και η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τα μέσα Σεπτεμβρίου.

140-150 Κέντρα Εμβολιασμού Γρίπης θα χρειαστεί να δημιουργηθούν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

27 Κέντρα Εμβολιασμού έχει ετοιμάσει ήδη ο Δήμος Αθηναίων.

1430 περίπου,τα επιβεβαιωμένα περιστατικά γρίπης στην Ελλάδα.

30% περίπου των περιστατικών καταγράφηκαν στη νησιωτική χώρα.
Παλιά 16-08-09, 20:40   #34
politissa

Το avatar του χρήστη politissa

Περιοχή: Θεσσαλονικη, Περαια
politissa ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην politissa Send a message via Skype™ to politissa
Προεπιλογή

Εγω εχω μια απορια. Εαν αποφασισθει να γινει ο εμβολιασμος στα σχολεια, θα ειναι υποχρεωτικος; Θα εχουμε καποια ενημερωση η θα μου ερθει η κορη μου μια μερα εμβολιασμενη χωρις εγω να ερωτηθω πρωτα; Η ακομα χειροτερα , εμβολιασμενη και με ενα χαρτι στο χερι που θα πρεπει να υπογραψω οτι και καλα αναλαμβανω την οποια ευθηνη για τυχον παρενεργειες του εμβολιου;
Πω πω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ...
Παλιά 16-08-09, 21:42   #35
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακάρι να μας ενημερωσουν μια μερα πριν για να παρουμε και εμεις τα μετρα μας (να μην παμε τα παιδιά ή οτιδηποτε άλλο) αλλά οταν πηγαινα εγώ σχολειο και ο αδελφος μου που ειναι και 7 χρονια μικροτερος δεν ρωταγαν και ενημέρωναν κανεναν γονιο απλα μας εβαζαν στην σειρα και μας εκαναν τα εμβολαια που ποτε σαν παιδακια δεν θυμομασταν πως λεγοταν και φυσικα οι γονεις μας δεν εμαθαν και ποτε αν το ειχαμε ξανακανει γιατι δεν μας ειχαν ζητησει ουτε τα βιβλιαρια να δουν τα εμβολαια που ειχαμε κανει!!!!
Τρεμω στην ιδεα αυτή και πολυ το σκεφτομαι τι θα κανω με την εναρξη του σχολειο μας δεδομενου οτι και το παιδι μου δεν μιλαει και δεν μπορει να μου το πει!!!
Αν μαθεται οτιδηποτε παρακαλώ ενημερωστε με, εσεις οι εκπαιδευτικοι!!!
Αγγελική
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-09, 23:25   #36
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, ότι θα το κάνουν στα κρυφά προκειμένου να γλυτώσουν τις αντιδράσεις των γονέων... και τότε τι κάνουμε? να υποθέσω το σταυρό μου
Παλιά 17-08-09, 13:50   #37
RENAH

Το avatar του χρήστη RENAH

RENAH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αθήνα
Απόρρητο έγγραφο της βρετανικής κυβέρνησης, το οποίο εστάλη σε διευθυντές νευρολογικών κλινικών της χώρας, αποκαλύπτει την ανησυχία των ειδικών σε σχέση με την επικινδυνότητα του εμβολίου κατά της νέας γρίπης, αφού ενδέχεται να συνδέεται με μία σοβαρή ασθένεια του νευρικού συστήματος.
Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Μail on Sunday», το έγγραφο φέρει τη σφραγίδα της Υπηρεσίας Προστασίας Δημόσιας Υγείας, η οποία ζητά από τους νευρολόγους όλης της χώρας να παρακολουθούν μια πιθανή αύξηση των κρουσμάτων της εγκεφαλικής διαταραχής που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Βarre (GΒS), η οποία είναι πιθανόν να προκαλείται από το συγκεκριμένο εμβόλιο.
Σύμφωνα με τους ειδικούς, το σύνδρομο επηρεάζει τα περιφερειακά νεύρα, δηλαδή αυτά που βρίσκονται εκτός του κρανίου και της σπονδυλικής στήλης, προκαλεί παράλυση και δυσκολίες στην αναπνοή και μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Στο έγγραφο αναφέρεται ότι 25 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους το 1976 στις ΗΠΑ εξαιτίας του συγκεκριμένου εμβολίου, ενώ την ίδια περίοδο καταγράφηκαν 500 περιπτώσεις του συνδρόμου Guillain-Βarre.
Τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα την απόσυρση του εμβολίου 10 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του, ενώ η αμερικανική κυβέρνηση αναγκάστηκε να πληρώσει εκατομμύρια δολάρια ως αποζημιώσεις στις οικογένειες που είχαν επηρεαστεί.
Βάσει του σχεδιασμού, η πρώτη φάση εμβολιασμών που αφορά 13 εκατ. ανθρώπους (ηλικίας από 6 μηνών ώς 65 ετών) σε όλο τον κόσμο θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο.
Όμως, οι ειδικοί προειδοποιούν ότι δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες κλινικές μελέτες και οι επιπτώσεις από τον εμβολιασμό, κυρίως στα παιδιά, είναι άγνωστες.

Newsroom ΔΟΛ

Επιστήμη - Τεχνολογία: Περισσότερες ειδήσεις

Ο χρήστης RENAH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-09, 16:15   #38
anemoni

anemoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fraoulopoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, ότι θα το κάνουν στα κρυφά προκειμένου να γλυτώσουν τις αντιδράσεις των γονέων... και τότε τι κάνουμε? να υποθέσω το σταυρό μου
Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ρισκάρει να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί οι πολιτικές επιπτώσεις θα είναι τεράστιες, άμα αποκαλυφθεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις στέλνουν από πριν χαρτί στο σπίτι ζητώντας έγκριση γονέων. Έτσι έγινε και πέρσυ με το αντιφυματικό εμβόλιο. Όμως αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία, μπορείτε με την εγγραφή του παιδιού στο σχολείο, να καταθέσετε μία δήλωσή σας ότι δεν θα δεχθείτε να γίνει τέτοιος εμβολιασμός. Εάν τους υποβάλετε ένα τέτοιο κείμενό σας και ζητήσετε να υπογράψουν ότι το παρέλαβαν, δεν μπορούν να κάνουν καμία ενέργεια εν αγνοία σας.
Ο χρήστης anemoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-09, 01:58   #39
Renalia

Renalia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας μανούλες. Και μένα ο παιδίατρος με καθυσήχασε όσον αφορά τη γρίπη. κατ' αρχήν σε καμία περίπτωση να μην κάνουμε το εμβόλιο της νέας γρίπης εφόσον είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο. Μου πρότεινε να τους κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης ενηλίκου. Πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν την έναρξη των σχολείων για να εμβολιαστούν τα παιδιά γιατί ακόμη και τα εμβόλια της κοινής γρίπης θα είναι διαθέσιμα μετά τις 10 του Σεπτέμβρη (όπως μου είπε και η φαρμακοποιός). Ψάχνω και μία μέθοδο ανοσοθεραπείας. Είναι καλό για την τόνωση του ανοσοοποιητικού συστήματος.
Ο χρήστης Renalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-09, 18:08   #40
anemoni

anemoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Renalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας μανούλες. Και μένα ο παιδίατρος με καθυσήχασε όσον αφορά τη γρίπη. κατ' αρχήν σε καμία περίπτωση να μην κάνουμε το εμβόλιο της νέας γρίπης εφόσον είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο. Μου πρότεινε να τους κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης ενηλίκου. Πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν την έναρξη των σχολείων για να εμβολιαστούν τα παιδιά γιατί ακόμη και τα εμβόλια της κοινής γρίπης θα είναι διαθέσιμα μετά τις 10 του Σεπτέμβρη (όπως μου είπε και η φαρμακοποιός). Ψάχνω και μία μέθοδο ανοσοθεραπείας. Είναι καλό για την τόνωση του ανοσοοποιητικού συστήματος.
Μπορείς να γράψεις κάτι παραπάνω για την ανοσοθεραπεία; Εγώ σκεφτόμουν να κάνω πιο μεθοδική λήψη βιταμινών (μέσω φρούτων όχι με παρασκευάσματα) και σιδήρου. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ή πρόκειται για κάτι άλλο;
Ο χρήστης anemoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές