Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμηλο βαρος? (7 μηνών)


Recommended Posts

Καλησπέρα!Θα ήθελα την απόψή σας στο εξής. Η μικρή μου ως τώρα -να χτυπήσω ξύλο- δεν είναι δύσκολη στο φαί. Κατά μέσο όρο έπαιρνε ένα κιλό το μήνα εκτός από τον τελευταίο που πήρε 530 gr. Τώρα είναι μπήκε στον 7ο μήνα και ξεκινήσαμε τροφές τον τελευταίο μήνα. Στην τελευταία μέτρηση η γιατρός μου είπε ότι σ αυτή την ηλικία πρέπει να παίρνουν 600-650 gr και ενταξεί είναι και τα 530 αλλά δεν θέλει να πέσουμε κάτω από αυτή την αύξηση. Δεν ξέρω αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Καταρχάς είναι σε μεταβατικό στάδιο απογαλακτισμού και λογικό είναι με την προσαρμογή να υπάρξουν σκαμπανεβάσματα, αφετέρου τώρα σιγά σιγά κινείται περισσότερο, οπότε καίει και περισσότερο και κυρίως όταν πεινάει τρώει καλά, δεν είναι δύσκολη με το φαγητό! Δηλαδή να το μπουκώνω με το ζόρι επειδή έτσι πρέπει??Τι λέτε κι εσείς??[/b]

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικά και μου το είπε! Αλλά προφανώς εννοούσε ότι θα μειωθεί το 1000-1200gr που έβαζε ως τώρα το μήνα!Αλλά και πάλι δεν είναι μηχανή παιδί είναι!Εξάλλου είναι ήδη πάνω από της καμπύλες ανάπτυξης. Δηλαδή πρέπει να το τσουλάμε σαν βαρελάκι για να είναι οκ?Κι εγώ και ο καλός μου υπερβολικό το βρήκαμε αλλά ήθελα και τις δικές σας γνώμες!Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν δεν πάρει και τον άλλο μήνα περίπου τόσο θα μας τρέχει για εξετάσεις...Πάντως εγώ το παιδί δεν το πιέζω. Θα φάει όσο θέλει...Να μην έτρωγε καθόλου να αγχωθώ και να το πιέσω, αλλά ως έχει σε καμία περίπτωση...

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!Ευτυχώς υπάρχετε κι εσείς!Καλοί οι παιδίατροι και αυτούς πρέπει να εμπιστευόμαστε πάνω από όλα, αλλά καλό είναι να ακούμε και μία δεύτερη γνώμη από άλλλες μανούλες!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα σου πω τι εχω καταλαβει?

Ο καθε παιδιατρος εχει κ ενα κολλημα....

Ο δικος μου ας πουμε εχει φαει κολλημα με το αβγο!

Να μην δωσω του παιδιου ως τον χρονο.. αλλοι δινουν απο τον 9ο-10ο.

Νομιζω τελικα πως κανεις δεν ειναι τελειος.

Και εχω κ αλλα πολλα παραδειγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες!Καλά η δικιά μου έχει πολλά κολλήματα αλλά δεν την αλλάζω γιατί είναι άριστη επιστήμονας και στην αρχή που ή μικρή μου είχε κάποιο προβληματάκι υγείας με γλίτωσε από πολλές ταλαιπωρίες. Και γενικά στην εξέταση είναι ψείρας οπότε είμαι σίγουρη ότι δνε θα της ξεφύγει κάτι...Κατά τα άλλα ερίναι πολύ κολλημένη στις επιταγές της παιδιατρικής, δεν αφήνει παριθώρια και ως εκ τούτου έχουμε τα παραπάνω αποτελέσματα.. Τέλος πάντων ....πάω να φτιάξω τη βανίλια της μπεμπούλας.....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

O μεσος ορος βαρους που πρεπει να παιρνουν ειναι 800γρ τους 3 πρωτους μηνες, 600γρ απο τον 4-6μην, 400γρ απο 7-9μην και 300γρ απο 10-12μην (και αυτα εαν υπολογισεις οτι ενα μωρο πρεπει κατα μεσο ορο να 3πλασιασει το αρχικο του βαρους στο χρονο και να εχει φτασει περιπου τα 10 κιλα)

Εαν στους 7 μηνες επρεπε να βαζει 600 γρ :shock: στο χρονο θα γινοταν γιγαντακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιστεύω ότι κάθε παιδί έχει τα δικά του μέτρα ανάπτυξης και με βάση αυτά πρέπει να πηγαίνουμε. Ούτε όλες εμεις έχουμε τον ίδιο σωματότυπο, ε το ίδιο είναι και στα παιδιά. Ο δικός μου είναι αδύνατος και ψηλος στις καμπύλες ανάπτυξης είναι στην 25η στο βάρος και στην 75η στο ύψος. Η παιδίατρος δεν μου ειπε να ανησυχω!

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

μα τι λέει????

θα υπάρξει μήνας που δε θα πάρει γραμμάριο! πολύ πιθανό να υπάρξει και μήνας που το παιδί επειδή παράδειγμα πέρασε μια γαστρεντερίτιδα να χάσει και 100-200 γραμμάρια!

Τότε δλδ τι θα σου πει? να το τρέξεις στο νοσοκομείο?

όχι απλά υπερβολικός... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υπερβολικός!

Link to comment
Share on other sites

μα τι λέει????

θα υπάρξει μήνας που δε θα πάρει γραμμάριο! πολύ πιθανό να υπάρξει και μήνας που το παιδί επειδή παράδειγμα πέρασε μια γαστρεντερίτιδα να χάσει και 100-200 γραμμάρια!

Τότε δλδ τι θα σου πει? να το τρέξεις στο νοσοκομείο?

όχι απλά υπερβολικός... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υπερβολικός!

 

Καλησπέρα!Ακριβώς θα με τρέχει για εξετάσεις και στην ουσία χωρίς λόγο!Ξέρω πότε το παιδάκι μου έχει κάτι....Η αλήθειά είναι ότι τον πρωτο μήνα περάσαμε ένα στραπάτσο γιατί δεν έπαιρνε γραμμάριο και η συγκεκριμένη γιατρός την ανέλαβε από άλλη που μου έλεγε ένα σωρό σαχλαμάρες, αλλά όχι και με το παραμικρό να φέρνουμε τη συντέλεια....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα την απόψή σας στο εξής. Η μικρή μου ως τώρα -να χτυπήσω ξύλο- δεν είναι δύσκολη στο φαί. Κατά μέσο όρο έπαιρνε ένα κιλό το μήνα εκτός από τον τελευταίο που πήρε 530 gr. Τώρα είναι μπήκε στον 7ο μήνα και ξεκινήσαμε τροφές τον τελευταίο μήνα. Στην τελευταία μέτρηση η γιατρός μου είπε ότι σ αυτή την ηλικία πρέπει να παίρνουν 600-650 gr και ενταξεί είναι και τα 530 αλλά δεν θέλει να πέσουμε κάτω από αυτή την αύξηση. Δεν ξέρω αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Καταρχάς είναι σε μεταβατικό στάδιο απογαλακτισμού και λογικό είναι με την προσαρμογή να υπάρξουν σκαμπανεβάσματα, αφετέρου τώρα σιγά σιγά κινείται περισσότερο, οπότε καίει και περισσότερο και κυρίως όταν πεινάει τρώει καλά, δεν είναι δύσκολη με το φαγητό! Δηλαδή να το μπουκώνω με το ζόρι επειδή έτσι πρέπει??Τι λέτε κι εσείς??[/b]

 

 

Επειδή η μικρή μου δεν είναι και πολύ του φαγητού, ρώτησα την παιδίατρο μου αν πρέπει να την πιέζω για να φάει και εκείνη μου απάντησε (αυτό που ήθελα να ακούσω) …. «Θα τρώει όσο θέλει δεν θα την πιέσεις ποτέ, το φαΐ πρέπει να είναι απόλαυση και όχι κλάματα και φωνές» !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορώ να πω ότι με τάπωσε !!! Και να φανταστείς ότι η μικρή τους τελευταίους 2 μήνες πίρε 600γρ. (τώρα είναι 7200) και το θεώρησε φυσιολογικότατο και μου είπε αν έπαιρναν 1 κιλό κάθε μήνα στον χρόνο θα ήταν γιγαντάκια !!!

Οπότε μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε, ακόμα ακόμα μπορεί να περάσει μήνας και να μην σου πάρει καθόλου βάρος και να πάρει πιο πολύ τον επόμενο!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Θα ήθελα την απόψή σας στο εξής. Η μικρή μου ως τώρα -να χτυπήσω ξύλο- δεν είναι δύσκολη στο φαί. Κατά μέσο όρο έπαιρνε ένα κιλό το μήνα εκτός από τον τελευταίο που πήρε 530 gr. Τώρα είναι μπήκε στον 7ο μήνα και ξεκινήσαμε τροφές τον τελευταίο μήνα. Στην τελευταία μέτρηση η γιατρός μου είπε ότι σ αυτή την ηλικία πρέπει να παίρνουν 600-650 gr και ενταξεί είναι και τα 530 αλλά δεν θέλει να πέσουμε κάτω από αυτή την αύξηση. Δεν ξέρω αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Καταρχάς είναι σε μεταβατικό στάδιο απογαλακτισμού και λογικό είναι με την προσαρμογή να υπάρξουν σκαμπανεβάσματα, αφετέρου τώρα σιγά σιγά κινείται περισσότερο, οπότε καίει και περισσότερο και κυρίως όταν πεινάει τρώει καλά, δεν είναι δύσκολη με το φαγητό! Δηλαδή να το μπουκώνω με το ζόρι επειδή έτσι πρέπει??Τι λέτε κι εσείς??[/b]

 

 

Επειδή η μικρή μου δεν είναι και πολύ του φαγητού, ρώτησα την παιδίατρο μου αν πρέπει να την πιέζω για να φάει και εκείνη μου απάντησε (αυτό που ήθελα να ακούσω) …. «Θα τρώει όσο θέλει δεν θα την πιέσεις ποτέ, το φαΐ πρέπει να είναι απόλαυση και όχι κλάματα και φωνές» !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορώ να πω ότι με τάπωσε !!! Και να φανταστείς ότι η μικρή τους τελευταίους 2 μήνες πίρε 600γρ. (τώρα είναι 7200) και το θεώρησε φυσιολογικότατο και μου είπε αν έπαιρναν 1 κιλό κάθε μήνα στον χρόνο θα ήταν γιγαντάκια !!!

Οπότε μην αγχώνεσαι μια χαρά είστε, ακόμα ακόμα μπορεί να περάσει μήνας και να μην σου πάρει καθόλου βάρος και να πάρει πιο πολύ τον επόμενο!!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη σας και με την παιδίατρο σας

και εμείς που δεν είμαστε φαγανές και που έχει να βάλει γραμμάριο απο τον Ιούλιο :?:lol: (πέρνει, χάνει, πέρνει, χάνει) δεν ανησυχώ γιατί για τα δεδομένα της τρώει, απλά δεν βάζει κ8λο κάτω οπότε τα καίει.

Μην τα πιέζετε, αμαρτία είναι :lol::lol:

Γάτα για σένα χτυπάει η κουδούνα, χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα!

το κοριτακι μου ειναι 7 μηνων και ειναι 6,600 και 68 ποντους. η παιδιατρος μου ειπε οτι θα επρεπε να ηταν πιο πολυ. το προηγουμενο μηνα πηρε μονο 150 gr. τη θηλαζω ακομη εκτος απο το βραδυ που τρωι ξενο γαλα γιατι νομιζα οτι δεν χορτενε και ξυπναγε. αλλα τελικα παλι ξυπναει.ξυπναει τουλαχιστον 4 φορες τη νυχτα . κατα της 11 τρωι φρουτοκρεμα στις 2 τη θυλαζω στις 5 μπισκοτοκρεμα (και ολες τις υπολοιπες εναλαξ) στις 8 παλι θυλασμος και στις 11 το γαλα. αλλα κατα τη διαρκεια της νυχτας που θα ξυπνηση την θυλαζω.απο σημερα θα της δωσω φαγητο μοσχαρι με λαχανικα.

τα δικα σας μωρα στον 7 μηνα ειχαν περισσοτερα κιλα?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να κοιταξεις τισ καμπυλεσ βαρουσ που ειναι στο βιβλιαριο γιατι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. η δικια μου ειναι 4+ και κοντευει τα 7.500. ειναι ομωσ στα ανωτωτα φυσιολογικα πλαισια και επιπλεον ,την θηλαζω μεν,αλλα η βασικη τροφη της ειναι το ξενο.

Link to comment
Share on other sites

angeliki103 καλό θα ήταν να γράψεις αναλυτικά το βάρος του παιδιου με ημερομηνίες. Γιατί αν τους πρώτους μήνες είχε πάρει πολύ βάρος ίσως είναι φυσιολογικό να φρενάρει μετά από κάποιο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μαννουλες..Χθες πηγαμε στην παιδιατρο για την μηνιαια εξεταση και ζυγισε την μπεμπα και εχει παρει μονο 50 γραμμαεια και 1 εκατοστο υψος.Ειναι 7 μηνων τωρα.Στον 6 μηνα ηταν 8400 κιλα και 69,5 εκατοστα.Τωρα 8450 καο 70,5.Μας ειποε οτι ειναι φυσιολογικο αφου ειναι υπερκινητικο το παιδι,ομως εγω ανυσηχησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...