Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ


Recommended Posts

Χρειάζομαι επειγόντος βοήθεια. Είμαι στο μήνα μου και η γιατρός που με παρακολουθεί δεν είναι σε Δημόσιο Νοσοκομείο. Τα άλλα δύο παιδάκια μου τα γέννησα στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης. Τώρα όμως έχουν προκύψει έκτακτα έξοδα και με βλέπω να γεννάω σε Δημόσιο Νοσοκομείο. Πως θα βρω γιατρό εκεί? :confused: Θέλω να με προσέξουν και να γεννήσω με επισκληρίδιο. Γιατί μου είπαν ότι στο φυσιολογικό τοκετό δεν κάνουν, σε αφήνουν και πονάς. Ξέρει κάποιος γιατρό που γεννάει εκεί και να τον πληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μη στεναχωριεσαι,οταν με το καλο θα πας εκει αυτος που θα εφημερευει θα σε πλησιασει ο ιδιος,παντος η νυφη μου που γεννησε πριν 3 μηνες στο ιπποκρατειο ηταν ευχαριστημενη, και χωρις κανενα δικο τις γιατρο,και εγω που γεννησα στο γεννεςις τωρα, στις 3\7 εδωσα ενα σωρο λεφτα και επαθα μολυνση και ακομη τρεχω, και το ακρον αωοτο ειναι οτι στο δημοσιο νοσοκομειο πηγα και πηγαινω για να γινω καλα,με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Νοσοκομείο της πόλης επειδή θεωρώ πως έχει παραγίνει το κακό με τα μαιευτήρια. Δεν ήθελα ξενοδοχείο αλλά νοσοκομείο. Άλλωστε όλα αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω για το παιδί, όπως και έγινε.

 

Η αλήθεια είναι πως φοβόμουν χωρίς τον γιατρό μου, που με παρακολουθεί εδώ και 20 σχεδόν χρόνια. Αλλά εκείνη την ώρα τα ξέχασα όλα :rolleyes: Βέβαια, κατέληξα σε καισαρική...αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι. Όλα θα πάνε καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην τυχόν και κάνεις το λαθος να πας σε δημόσιο νοσοκομείο!

Και γενικά μην τυχόν και αφήσεις τον γιατρό σου.

 

Το έκανα εγώ και το πλήρωσα ακριβά από το νοσοκομείο, έφαγα όλους τους πόνους, τις ειρωνίες από τις μαίες, σπάσανε τα νερά μου και δεν ερχόταν καμία τους για 20 λεπτά γιατί γινότανε πανικός, είχε βγει η μικρή και τότε με πήραν χαμπάρι αφού τσίριζα σαν το σκυλί...

Και τα ράμματα.... 1 μικρή ενέσα ξυλοκαϊνης, χωρίς να περιμένουν να κάνει δράση και με ράψανε ζωντανή!

Για επισκληρίδιο, ούτε κουβέντα!

Με αποτέλεσμα να κάνω υλώδες ιστό και να ξανακάνω χειρουργείο μετά από 2 χρόνια πόνου.

Στο Ιπποκράτειο.

 

mariamary αν επιτρέπεται, τι έπαθες?

Γιατί ο γιατρός μου συνεργάζεται με το Γέννεσις και δεν γνωρίζω για την κλινική.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ. Σήμερα είχα επίσκεψη στη γιατρό μου και τελικά βρέθηκε λύση και θα γεννήσω και το τρίτο όπως και τα άλλα δύο στο διαβαλκανικό. και μάλλον αν όλα παν καλά την Τετάρτη το πρωί γεννάω!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 19/07/09 ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΑΨΟΓΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΙ.ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝ ΠΟΝΑΣ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΨΙΜΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΞΙΛΟΚΑΙΝΗΣ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 19/07/09 ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΑΨΟΓΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΙ.ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝ ΠΟΝΑΣ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΨΙΜΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΞΙΛΟΚΑΙΝΗΣ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

 

Να σου ζησει το αγορακι σου,,, μηπως μπορεις να μου πεις ποιον γιατρο ειχες και αν εισαι ευχαριστημενη?? σκεφτομαι και εγω για Ιπποκρατειο και ψαχνω για γιατρο....

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το αγορακι σου,,, μηπως μπορεις να μου πεις ποιον γιατρο ειχες και αν εισαι ευχαριστημενη?? σκεφτομαι και εγω για Ιπποκρατειο και ψαχνω για γιατρο....

 

ΑΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΡΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΡΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

 

Είσουν τυχερή γιατί έτυχες σε καλή εφημερία!

Και σε άνδρα γιατρό φυσικά.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν επιμένετε να γεννήσετε σε Δημόσιο Μαιευτήριο της Θεσσαλονίκης, από τον εκάστοτε εφημερεύοντα Γυναικολόγο, τότε προτιμήστε το "Παπαγεωργίου" που έχει την καλύτερη Πανεπιστημιακή Κλινική.

 

Μην ελπίζετε σε μηδενικά έξοδα, πάντως.:(

 

Για να διαλέξετε ιατρό, θα πρέπει να τον πληρώσετε!

 

Χώρια η 9μηνη παρακολούθηση στα απογευματινά του ιατρεία, με περίπου 50 ευρώ επίσκεψη τη φορά...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω κι εγω, αν και φυσικα αν δεν υπαρχουν τελικα τα χρηματα θα αναγκαστεις να πας στο νοσοκομειο, αλλωστε κι αν κατι τυχαινε εκει θα σε πηγαιναν εγκυο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κι εγώ! Βέβαια την καισαρική μου την έφαγα και τις ειρωνίες και φάρμακα που αντενδείκνυνται σε κάποια ψιλοπροβληματάκια μου πήρα, παρ'όλο που ήμουν με την γιατρό μου, αλλά άλλο θέμα αυτό. Το παν είναι να είσαι με τον γιατρό που αποδεδειγμένα έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου, με έναν δικό σου άνθρωπο και με όσο το δυνατόν λιγότερα άτομα γίνεται...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως ειτε γεννησεις σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικη κλινικη ειναι το ιδιο...

Το πρωτο μου παιδι το γεννησα στο Γενεσης και μπορω να πω οτι ΟΚ..καλο ηταν..αλλα δεν αξιζε τα λευτα του..

ο μονος που τα αξηζε- αν και δεν πηρα και πολλα- ηταν ο γιατρος μου..και μαλιστα τα αξιζε μεχρι τελευταιο ευρω.

Δεν ξαναπαω να γεννισω εκει...θεορω οτι δεν αξιζει..

καινα πω την αμαρτια μου προτιμω αυτα τα λευτα που θα δοσω εκει να τα παω του χρονου διακοπες μαζι με τα δυο παιδια μου σε καποιο καλο και οργανωμενο μερος για να ξεκουραστω και εγω και τα παιδια μου και ο αντρας μου.

 

Ατη την φορα- και αφου το βλασταρι μου δεν αποφασησε να γυρησει και θα την φαω την καισαρικη, να γεννισω σε δημοσιο νοσοκομειο..ειτε εαν εφημερευει το παπαγεωργιου εκει με τον γιατρο που με παρακολουθει, ειτε στο Ιπποκρατειο με οποιον γιατρο εφημερευει.

Και αυτο καθαρα αππο επιλογη, και οχι απο οικονομικους λογους.

 

Θα μπορουσα να παω στη Βιοκλινικη- με την οποια συνεργαζετε ο γιατρος μου αλλα φοβαμαι γιατι εαν γινει καποια στραβη θα με στειλουν ειτε Ιπποκρατειο ειτε Αχεπα που εχουν ΜΕΝΝ, η βιοκλινικη δεν εχει..οποτε παλη εκει θα καταληξω...

Δεν συμπαθω το Ιπποκρατειο..ειναι απαραδεκτο σαν Νοσοκομειο..αλλα πιστευω πως εαν φερθω με τον καταλληλο τροπο σε γιατρους και προσωπικο- και δε μιλαω για λαδομα εστι...θα εχω ανθρωπινη αντιμετωπιση

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα...

εγω σε μια βδομαδα θα φερω στον κοσμο το πρωτο μου παιδακι κ επιλογη μου ειναι να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο!Χωρις γιατρο δικο μου, οποιο εφημερευει την ημερα που θελει να βγει ο μπεμπης μου θα παω!

Σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου με παρακολουθουσε ειδικευομενος γυναικολογος του ιπποκρατειου κ ειχα αψογη συμπεριφορα κ αντιμετωπιση!

Απο κει κ περα σιγουρα δεν ειχαμε τα λεφτα να παμε σε καποια κλινικη αλλα ουτε με αγχωνει το θεμα του νοσοκομειου...

εχει πολυ καλους γιατρους κ δεν με τρομαζει η διαδικασια της γεννας...στην τελικη οσο κ να μου "ξυνισει" το νοσοκομειο 3 μερες ειναι κ μετα σαν το σπιτι μου σιγουρα δεν εχει...

απο κει κ περα θεωρω πως ακομα κ αν ειχα τα λεφτα για την κλινικη θα προτιμουσα να τα διαθεσω αργοτερα για το παιδακι μου!!

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάστε, όσες υποστηρίζετε τα ιδιωτικά μαιευτήρια ένταντι των δημόσιων νοσοκομείων, πως, ότι κι αν συμβεί στο παιδάκι που γεννιέται, που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ, στο δημόσιο νοσοκομείο θα το στείλουν, μιας και εκείνοι δε μπορούν να υποστηρίξουν δύσκολες περιπτώσεις.

 

Καλά κάνετε και θέλετε τα ιδιωτικά έτσι, προς Θεού!Απλά υπενθυμίζω το παραπάνω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, το θεμα ειναι οτι η καθεμια ξερει την οικονομικη της κατασταση, επιλεγει και εμπιστευεται εναν ιατρο ( αν την ενδιαφερει κατι τετοιο) και αναλογα κανει τις επιλογες της.

επισις, αφου επιλεξεις να γεννησεις στο δημοσιο θα ακολουθησεις και τις διαδικασιες του δημοσιου-θα πας να γεννησεις την ημερα εφημεριας, με οποιον ιατρο εφημερευει , χωρις φακελακι ( που προτιμανε να δινουν καποιες κοπελες για να εχουν παροχες ιδιωτικης κλινικης).

επισις, το στραβο μπορει να συμβει παντου-ειναι να μην σου τυχει. αξιολογοι και αχρηστοι υπαρχουν παντου.

εγω προσωπικα προτιμω ιδιωτικο τομεα επειδη εχω δικαιωμα επιλογης- τον ιατρο μου, την κλινικη, το δωματιο, τις ανεσεις μου:P και γι αυτο θα πληρωσω. 1000φορες θα προτιμουσα να πληρωσω για τη γεννα μου ετσι ακριβως πως τη θελω και τις διακοπες παω μετα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάι θα προτιμούσα να χαλαλίσω τα λεφτά για το παιδί, παρά για να γεννήσω σε ξενοδοχείο πολυτελείας. Αυτά είναι για διακοπές κατά την άποψή μου.

 

Επιπλέον, προτιμώ να γεννήσω όπου αισθάνομαι ασφαλής. Κι εφόσον ιδιωτικά δε μπορώ να είμαι ασφαλής επιλέγω δημόσιο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ενταξει η καθεμια επιλεγει το τι θελει να κανει αλλα ο ορος "επιλεγουμε οτι μας ταιριαζει" με κανει να αισθανομαι καπως!

Δεν μου περισσευουν οπως ειπα 2 η κ 3 χιλιαρικακια για την κλινικη αλλα κ να τα ειχα δεν νομιζω να τα εδινα εκει!

Απο κει κ περα σε οτι αφορα το λεγομενο "φακελακι" στους γιατρους του δημοσιου που προαναφερθηκε κ που κ παλι δεν σκοπευω να δωσω (ασχετα που οι δικοι μου θα περιμενουν απ εξω με τα πενηνταρικα στο χερι γιατι τους ξερω), αν καποια κοπελα θεωρει πως ειναι σκοπιμο να δωσει κ 100 ευρω για να την προσεξουν οπου η ιδια πιστευει πως χρειαζεται γιατι να ειναι αυτο κακο κ να μην εχει στο δημοσιο την οποιαδηποτε ανεση θεωρει πως χρειαζεται...δηλαδη της ανεσεις "πρεπει" να τις εχουμε μονο αν πληρωσουμε σε κλινικη οποτε κ οποιος παει σε δημοσιο δεν το δικαιουτε?

κ επισης δεν καταλαβαινω την συγκριση γεννας με τις διακοπες....?

Δεν θελω να προσβαλω τις επιλογες κανενος κ πολλες γνωστες μου γεννησαν σε κλινικες οπως κ αρχικα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ηταν μια δευτερη σκεψη που ειχαμε κ εμεις με τον αντρα μου για την κλινικη αλλα θεωρω πως ειναι τσαμπα λεφτα για τις ανεσεις 3 ημερων κ δεν αναφερομαι φυσικα στον γιατρο που εκει τις περισσοτερες φορες αξιζει να δωσεις τα λεφτα... :P

τελος παντων να ευχηθω καλη λευτερια σε ολες τις μελουσες μανουλες οτι κ αν επιλεξουν να κανουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σα ςπω αποκαρδιας πως λογω επαγγελματος..τα λεφτα που χρεωνουν οι κλιμικες δεν αντιστοιχουν σε 5 αρι ξενοδοχειο, και φυσικα οιπαροχες τους ειναι...αμντε τριαρι..

Για να θεσω σαν παραδειγμα...με τα ιδια λεφτα που κανει ενα τρικλινο σ εκλινικη...διαμενεις στο Ηλεκτρα παλασ πχ σε Junior σοθιτα σε περιοδο αιχμης με θεα την πλατεις και ημιδιατροφη.

 

Οτι ειναι να σου σημβει θα σου σημβει οπουδηποτε..καμια κλινικη οσο καλη και να ειναι δε σου εγγυατε εναν αψογο τοκετο ουτε αψογα "μεθεορτια"..ολα ειναι σχετικα..λαθη παραληψεις κλπ γινονται παντου.

Δεν πρεπει να φοβομαστε τα δημοσια νοσοκομεια...ουτε να τα θεωρουμεπαρακατιανα, παρα να απαιτουμε αυτο που δικαιουμαστε...

καιοχι δεν ειναι δωρεαν..τα πληρωνουμε...δειτε λιγο το εκκαθαριστικο σας σημειωμα που γραφει που πανε οι φοροι μας...δειτε το αποκομμα απο τα ενσημα του ΙΚΑ...θεωρειτε οτι ειναι δωρεαν;;;..εγω οχι..γι'αυτο και θα εχω απαιτησεις...οπου και να γεννησω...χωρις να θεωρω ουτε υποχρεωση ουτε προυποθεση να "λαδοσω"..εαν θα εχω καλη συμπεριφορα και εξυπηρετιση..να τους παρω ενα κουτι γλυκα και ενα μπουκαλι καλο κρασι ετσι για να τους ευχαριστησω ποτ κανανε καπως καλυτερα τη δουλεια τους..αλλα μεχρι εκει..

δε μας εξυπηρετουν τσαμπα..η δουλεια τους ειναι..ειναι δυσκολη δουλεια..αλλα αμα την επελεξαν μονο και μονο για την μονυμοτητα καλα να παθον..

εγω στη δικη μου δουλεια αν ειμαι αγενης, μη εξυπηρετικη και γεννικα στην κοσμαρα μου..θα παρω ποδι την αλλη μερα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχω ερωτηση κυριως για τις κοπελες που ειναι απο θεσσαλονικη...

γνωριζοντας μεχρι στιγμης το πως λειτουργει το ιπποκρατειο θεσσαλονικης σχετικα με τις ωρες που παιρνεις το μωρο κ το ποσο αυστηρα ειναι...σημερα μιλωντας με μια φιλη οπου γεννησε στο εν λογο νοσοκομειο πριν απο 40 μερες χωρις δικο της γιατρο χωρις φακελακια κτλ με ενημερωσε πως ζητησε να παει σε τρικλινο δωματιο (το οποιο πληρωνε 35 ευρω την μερα) κ το μωρο της το εφερναν στις 8 το πρωι κ το επαιρναν πισω στις 9 το βραδυ.....????

γνωριζεται κατι για το θεμα?εγω ηξερα πως πηγαινε ο γονιος να το παρει 3 φορες την μερα..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ενταξει η καθεμια επιλεγει το τι θελει να κανει αλλα ο ορος "επιλεγουμε οτι μας ταιριαζει" με κανει να αισθανομαι καπως!

Δεν μου περισσευουν οπως ειπα 2 η κ 3 χιλιαρικακια για την κλινικη αλλα κ να τα ειχα δεν νομιζω να τα εδινα εκει!

Απο κει κ περα σε οτι αφορα το λεγομενο "φακελακι" στους γιατρους του δημοσιου που προαναφερθηκε κ που κ παλι δεν σκοπευω να δωσω (ασχετα που οι δικοι μου θα περιμενουν απ εξω με τα πενηνταρικα στο χερι γιατι τους ξερω), αν καποια κοπελα θεωρει πως ειναι σκοπιμο να δωσει κ 100 ευρω για να την προσεξουν οπου η ιδια πιστευει πως χρειαζεται γιατι να ειναι αυτο κακο κ να μην εχει στο δημοσιο την οποιαδηποτε ανεση θεωρει πως χρειαζεται...δηλαδη της ανεσεις "πρεπει" να τις εχουμε μονο αν πληρωσουμε σε κλινικη οποτε κ οποιος παει σε δημοσιο δεν το δικαιουτε?

κ επισης δεν καταλαβαινω την συγκριση γεννας με τις διακοπες....?

Δεν θελω να προσβαλω τις επιλογες κανενος κ πολλες γνωστες μου γεννησαν σε κλινικες οπως κ αρχικα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ηταν μια δευτερη σκεψη που ειχαμε κ εμεις με τον αντρα μου για την κλινικη αλλα θεωρω πως ειναι τσαμπα λεφτα για τις ανεσεις 3 ημερων κ δεν αναφερομαι φυσικα στον γιατρο που εκει τις περισσοτερες φορες αξιζει να δωσεις τα λεφτα... :P

τελος παντων να ευχηθω καλη λευτερια σε ολες τις μελουσες μανουλες οτι κ αν επιλεξουν να κανουν :)

 

δεν καταλαβαινω τι σε κανει να αισθανεσαι καπως- ειπα τους λογους που μου κανουν να επιλεξω την ιδιωτικη κλινικη και δεν κατακρινω την επιλογη του νοσοκομειου με σωστο παντα τροπο.

παντα θελω και αισθανομαι σιγουρια με τον ιατρο μου που δεν ειναι νοσοκομειακος, δεν θελω το καθεστος του νοσοκομειου , θελω αυτην την ανεση που εχουν. δεν συγκρινω ποτε την κλινικη με το ξενοδοχειο (ειναι καπως διαφορετικα πραγματα) , ολα αυτα που προσφερει ομως για μενα εχουν μεγαλη σημασια στη γεννα, οι διακοπες ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι δευτερευον θεμα. αυτα ηθελα να πω-καποιος προτιμαει διακοπες, καποιος αλλος να γεννησει σε ιδιωτικη κλινικη-επιλογες ειναι και σεβαστες και οι δυο αποψεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχω ερωτηση κυριως για τις κοπελες που ειναι απο θεσσαλονικη...

γνωριζοντας μεχρι στιγμης το πως λειτουργει το ιπποκρατειο θεσσαλονικης σχετικα με τις ωρες που παιρνεις το μωρο κ το ποσο αυστηρα ειναι...σημερα μιλωντας με μια φιλη οπου γεννησε στο εν λογο νοσοκομειο πριν απο 40 μερες χωρις δικο της γιατρο χωρις φακελακια κτλ με ενημερωσε πως ζητησε να παει σε τρικλινο δωματιο (το οποιο πληρωνε 35 ευρω την μερα) κ το μωρο της το εφερναν στις 8 το πρωι κ το επαιρναν πισω στις 9 το βραδυ.....????

γνωριζεται κατι για το θεμα?εγω ηξερα πως πηγαινε ο γονιος να το παρει 3 φορες την μερα..

 

 

Το Ιπποκρατείο έχει αλλάξει εντελώς νοοτροπία. Τα μωρά τα έχουν οι μαμαδες 24ώρες δίπλα τους. Τα δίνουν μόνο 1 ώρα το πρωί για να τα ζυγίσουν και να τα πλύνουν. Αυτό γίνεται για να μπορεί η μαμά να θηλάζει όλη μέρα ανεμπόδιστα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα εχω το μωρακι μου ολη μερα μαζι μου? κ δεν λεω μια χαρα μου ακουγεται αλλα αν ειμαι σε δωματιο με αλλες 2 γυναικες θα υπαρχουν 3 νεογνα σε ενα δωματιο?κ τις ωρες επισκεπτηριου που θα ερχονται συγγενολογια απο 3 οικογενειες τα μωρα ειναι χυμα εκει μεσα? λιγο με τρομαζει...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα εχω το μωρακι μου ολη μερα μαζι μου? κ δεν λεω μια χαρα μου ακουγεται αλλα αν ειμαι σε δωματιο με αλλες 2 γυναικες θα υπαρχουν 3 νεογνα σε ενα δωματιο?κ τις ωρες επισκεπτηριου που θα ερχονται συγγενολογια απο 3 οικογενειες τα μωρα ειναι χυμα εκει μεσα? λιγο με τρομαζει...

 

kimkim γεννησα πριν ενα μηνα στο Ιπποκρατειο.Ειναι αληθεια ειχαμε τα μωρακια μαζι μας ολη την ωρα.Αυτο ειναι καλο βεβαια εαν θελεςι ναθηλασεις αλλα απο την αλλη δεν προλαβαινεις να κλεισεις ματι και ναξεκουραστειςουτε μια ωρα.

το αρνητικο ειναι οτι δεν αφηνουν κανεναν συνοδο το βραδυ..ουτε μανα ούτε συζηγο καισε αφηνουν στην τυχη σου..ξερεις δεν ξερεις..επισης το προσωπικο για μενα ήταν επιεικως απαραδεκτο..και τρομερα αδιαφορο.

Απο εγκαταστασεις και προσοχη στο τοκετο εμεινα πολυ ευχαριστημενη.;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα εχω το μωρακι μου ολη μερα μαζι μου? κ δεν λεω μια χαρα μου ακουγεται αλλα αν ειμαι σε δωματιο με αλλες 2 γυναικες θα υπαρχουν 3 νεογνα σε ενα δωματιο?κ τις ωρες επισκεπτηριου που θα ερχονται συγγενολογια απο 3 οικογενειες τα μωρα ειναι χυμα εκει μεσα? λιγο με τρομαζει...

 

Αυτό είναι πρόβλημα, αλλά είναι στο χέρι σας να το ελέγξετε. Πρέπει να μπαίνουν οι συγγενείς ένας ένας μέσα. Τα λεχουδάκια δεν είναι για χόρταση και το νοσοκομείο δεν είναι μέρος για επισκέψεις. Και οι λεχώνες θέλουν ηρεμία και ησυχία. Γνώμη μου πάντα μην βαράτε!!!

Εγώ ενημέρωσα τους φίλους και συγγενείς ότι δέχομαι απισκέψεις μετά τον μήνα στο σπίτι. Στο νοσοκομείο ήρθε μόνο ο άντρας μου και οι γονείς μας. Ακόμα και τα αδέλφια μας ήρθαν για λίγα λεπτά. Αργότερα τους έβαλα σε σειρά και ήρθαν όλοι ένας ένας σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...