Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στο γυναικολογο με τη μαμα


Recommended Posts

καλησπερα σας!!

ηθελα να σας κανω μια ερωτηση μηπως ξερετε!!

αφορα την αδερφη μου η οποια ειναι 17 ετων, εχει μια σχεση εδω και 2,5 χρονια και εχουν ολοκληρωσει.

το προβλημα ειναι πως θα παει στο γυναικολογο (για να κανει και το εμβολιο για τον καρκινο της μητρας) με τη μαμα η οποια δεν το ξερει....

ξερετε τι εξετασεις γινονται εαν πει στο γιατρο πως δεν εχει ολοκληρωσει?? θα της κανει εξεταση απο κατω?? εστω και με το ματι? θα καταλαβει κατι?

 

ps. φυσικα στο γυναικολογο για τις εξετασεις που πρεπει να κανει η μικρη παμε μαζι.. για παπ και τετοια.

 

ευχαριστω πολυ!!!!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στο γυναικολογο με τη μαμα

 

 

καλησπερα σας!!

ηθελα να σας κανω μια ερωτηση μηπως ξερετε!!

αφορα την αδερφη μου η οποια ειναι 17 ετων, εχει μια σχεση εδω και 2,5 χρονια και εχουν ολοκληρωσει.

το προβλημα ειναι πως θα παει στο γυναικολογο (για να κανει και το εμβολιο για τον καρκινο της μητρας) με τη μαμα η οποια δεν το ξερει....

ξερετε τι εξετασεις γινονται εαν πει στο γιατρο πως δεν εχει ολοκληρωσει?? θα της κανει εξεταση απο κατω?? εστω και με το ματι? θα καταλαβει κατι?

 

ps. φυσικα στο γυναικολογο για τις εξετασεις που πρεπει να κανει η μικρη παμε μαζι.. για παπ και τετοια.

 

ευχαριστω πολυ και 1000 συγνωμη για το ασχετο θεμα αλλα ειναι σημαντικο και καθε γνωμη ειναι βοηθεια!!! :-)

__________________

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω με σιγουρια ειναι οτι ο γυναικολογος θα καταλαβει αμεσως (αν την εξετασει) οτι εχει ολοκληρωμενες σχεσεις.

Τωρα οσον αφορα το εμβολιο καπου ειχα ακουσει οτι δεν πρεπει να γινεται αν η κοπελα εχει ξεκινησει τη σεξουαλικη της ζωη,χωρις να βαλω και το χερι μου στη φωτια που λενε.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑκώς πηγαίνει με τη μητέρα της σε αυτή την ηλικία στο γυναικολόγο! Εννοείται πως δε θα απαντήσει αληθινά!Μπορεί να κάνει το εμβόλιο ακόμη κ αν έχει σεξουαλικές σχέσεις όμως καλό θα ηταν να το πει γιατί νομίζωχρειάζεται ένα διαγωστικό τεστ ότι δεν έχει έρθει σε επαφή με τον ιο. ¨Οταν ρώτησα το δικό μου γυναικολογο αυτό μου είπε. Η μητέρα προφανώς δεν το ξέρει αυτό γιατί πιστεύει ότι η κόρη της δεν έχει έρθει σε επαφή με τον ιο μιας κ δεν έχει σεξουαλίκές σχέσεις. Όπως το ίδιο θα σκεφτεί κ ο γυναικολόγος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω με σιγουρια ειναι οτι ο γυναικολογος θα καταλαβει αμεσως (αν την εξετασει) οτι εχει ολοκληρωμενες σχεσεις.

Τωρα οσον αφορα το εμβολιο καπου ειχα ακουσει οτι δεν πρεπει να γινεται αν η κοπελα εχει ξεκινησει τη σεξουαλικη της ζωη,χωρις να βαλω και το χερι μου στη φωτια που λενε.

 

ευχαριστω!

σιγουρα θα το καταλαβει αλλα λεω μηπως δεν εξεταζουν καθολου απο κατω σε τετοιες περιπτωσεις!!!

για το εμβολιο, δεν νομιζω γιατι η παιδιατρος που κοιταει τη ζουζουνα μου (και συμβουλος θηλασμου και σε γενικες γραμμες λιγο αρνητικη με τα εμβολια) μου ειπε να παω και εγω να το κανω (26 ετων) και οτι απλα μπορει να μην πιασει λογω ηλικιας!

δεν ξερω ομως, δεν ειμαι και ειδικη....

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑκώς πηγαίνει με τη μητέρα της σε αυτή την ηλικία στο γυναικολόγο! Εννοείται πως δε θα απαντήσει αληθινά!Μπορεί να κάνει το εμβόλιο ακόμη κ αν έχει σεξουαλικές σχέσεις όμως καλό θα ηταν να το πει γιατί νομίζωχρειάζεται ένα διαγωστικό τεστ ότι δεν έχει έρθει σε επαφή με τον ιο. ¨Οταν ρώτησα το δικό μου γυναικολογο αυτό μου είπε. Η μητέρα προφανώς δεν το ξέρει αυτό γιατί πιστεύει ότι η κόρη της δεν έχει έρθει σε επαφή με τον ιο μιας κ δεν έχει σεξουαλίκές σχέσεις. Όπως το ίδιο θα σκεφτεί κ ο γυναικολόγος!

 

ευχαριστω!!

ωραια.... και τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση??? (ρητορικη ερωτηση) :-(

προβλημα!!! ουφ!!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον στον δικο μου γυναικολόγο, επειδή τον έχουμε οικογενειακώς, κάθε φορά μα κάθε φορά βάζει πρώτα τον άμεσα ενδιαφερόμενο μέσα, μιλάνε και μετά βάζει μέσα και τον άλλο που είναι μαζί. Εκτός αν απο την αρχή του πεις θέλω να μπούμε μαζί. Και πιστεύω οτι αυτό είναι και το πιο σωστό απο όλα. Αν αυτό δεν συμβαίνει, ενημερώστε τον γιατρό τηλεφωνικά για το θέμα και εκείνος θα πράξει ανάλογα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

HPV= Ανασυνδυασμένο εμβόλιο κατά του ιού των ανθρώπινων θηλωμάτων. Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής επιστημονικά δεδομένα, μπορεί να χορηγηθεί από την ηλικία των 9-26 ετών. Στη χώρα μας συνιστάται μόνο σε κορίτσια ηλικίας 12-15 ετών αλλά και σε κορίτσια ηλικίας 15-26 ετών εάν δεν έχουν εμβολιαστεί στη συνιστώμενη ηλικία (χωρίς να διασφαλίζεται η προφύλαξή τους, εάν ήδη έχουν μολυνθεί από τύπο του ιού που περιέχεται στο εμβόλιο, ιδιαίτερα αν έχουν αλλάξει 3-4 σεξουαλικούς συντρόφους). Στη χώρα μας κυκλοφορούν δύο εμβόλια. Το ένα είναι διδύναμο και το άλλο τετραδύναμο. Και τα δύο εμβόλια περιέχουν τα ογκογόνα στελέχη 16 και 18. Το τετραδύναμο περιέχει επιπλέον δύο ακόμα τύπους ιών (6 και 11), που ασκούν προστατευτική δράση κατά των θηλωμάτων (κονδυλωμάτων). Το δοσολογικό σχήμα και για τα δύο εμβόλια περιλαμβάνει 3 δόσεις. Για μεν το διδύναμο οι δόσεις είναι 0-1-6 μήνες, ενώ για το τετραδύναμο είναι 0-2-6 μήνες. Σε περίπτωση που δεν τηρηθεί το ακριβές χρονοδιάγραμμα ο γιατρός μπορεί να συνεχίσει τον εμβολιασμό, χωρίς να χάνονται οι προηγούμενες δόσεις. Τέλος, η συγχορήγηση του εμβολίου με άλλα εμβόλια έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής ασφαλής μόνο όσον αφορά το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Β.

 

http://www.mohaw.gr/future/anakoinseis-egkyklioi/Explain.doc/view

 

Θα πρέπει να την ενθαρύνεις να είναι ειλικρινής με το γιατρό για τη δική της ασφάλεια.Απ όσο ξέρω δεν κάνουν οι γιατροί συζητήσεις με τη μαμά μπροστά.

Λογικά ο γιατρός θα ζητήσει απ τη μαμά να περιμένει έξω.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και η μαμα θα περιμενει απ'εξω..αν ειναι δυνατον!δεν παει σε δικαστηριο το κοριτσακι..οσον αφορα στο εμβολιο γινεται ως την ηλικια των 26 ετων εφοσον δεν εχεις ηδη μολυνθει απο τον συγκεκριμενο ιο..πριν απο το εμβολιο γινεται υποχρεωτικα τεστ παπ για να διαπιστωθει αν υπαρχει ο ιος η οχι..αφου μεχρι τωρα πηγαινετε μαζι δεν γνωριζει ο γυναικολογος οτι η αδερφη σου εχει ολοκληρωσει?η θα πανε σε αλλον?

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και η μαμα θα περιμενει απ'εξω..αν ειναι δυνατον!δεν παει σε δικαστηριο το κοριτσακι..οσον αφορα στο εμβολιο γινεται ως την ηλικια των 26 ετων εφοσον δεν εχεις ηδη μολυνθει απο τον συγκεκριμενο ιο..πριν απο το εμβολιο γινεται υποχρεωτικα τεστ παπ για να διαπιστωθει αν υπαρχει ο ιος η οχι..αφου μεχρι τωρα πηγαινετε μαζι δεν γνωριζει ο γυναικολογος οτι η αδερφη σου εχει ολοκληρωσει?η θα πανε σε αλλον?

 

σε αλλον!!! :-)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν προσφέρεσαι να πας έσυ μαζί αντί για τη μαμά σου να τελειώνετε;; Πες ως δικαιολογία ότι ντρέπεται η μικρή να πάει με τη μαμά σας ή ότι γενικά ντρέπεται τον γυναικολόγο και προτιμά να πάει μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

πες της να μην ανησυχει..η πλειοψηφια των γυναικολογων ειναι ιδιαιτερα διακριτικοι στις ερωτησεις τους σε τετοιες ηλικιες οταν υπαρχει συνοδεια γονεα..ευχομαι να μην υπαρξει κανενα ευτραπελο γιατι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα πριν την ενηλικιωση σε ορισμενες περιπτωσεις!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρεσαι να πας έσυ μαζί αντί για τη μαμά σου να τελειώνετε;; Πες ως δικαιολογία ότι ντρέπεται η μικρή να πάει με τη μαμά σας ή ότι γενικά ντρέπεται τον γυναικολόγο και προτιμά να πάει μαζί σου.

 

δυστυχως μενουν στην επαρχια, και εμεις πηγαινουμε στο γιατρο οταν ερχεται στην αθηνα!

ειμαστε ετεροθαλεις αδερφες,η μαμα της ειναι πολυ νεα γυναικα και μια χαρα αλλα η αδερφουλα μου δεν αισθανεται ανετα να της το πει ακομα...!! :-)

η καημενη εχει αγχωθει παρα πολυ...:-(

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

πες της να μην ανησυχει..η πλειοψηφια των γυναικολογων ειναι ιδιαιτερα διακριτικοι στις ερωτησεις τους σε τετοιες ηλικιες οταν υπαρχει συνοδεια γονεα..ευχομαι να μην υπαρξει κανενα ευτραπελο γιατι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα πριν την ενηλικιωση σε ορισμενες περιπτωσεις!

 

και εγω νομιζω πως γενικα με το γιατρο δε θα εχει κανενα προβλημα....ομως το θεμα ειναι πως δεν ξερουμε τη σχεση εχει ο γιατρος με τη μαμα, δηλαδη αν ειναι πολυ φιλοι και η μαμα θελησει να μαθει δε θα της το πει?????

ιδου η απορια, και κατα συνεπεια ο τρομος της αδερφης μου....:-(

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το ιατρικό απόρρητο... Αν ο γιατρός το πει στη μαμά τότε αυτή που θα πρέπει πρώτα απ'όλες να έχει ενδοιασμούς για το ποιόν του γιατρού είναι η ίδια η μαμά...!!! Μην νομίζεις πως ο γιατρός το διακινδυνεύει, δεν έχει λόγο. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην δικη μου περιπτωση που ειχα παει στον γιατρο οχι για εμβολιο κατι αλλο ηταν δεν θυμαμαι με ρωτησε εφοσον βγηκε η μαμα μου την ωρα που με εξεταζε..τωρα δεν ξερω,καλο θα ηταν να περασει μονη της μεσα..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και που μοιραστηκατε μαζι μου τις εμπειριες σας, ελπιζω να πανε ολα καλα με τιν αδερφη μου!!!! :-)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και η μαμα θα περιμενει απ'εξω ...αν ειναι δυνατον!

 

Αν η μαμά είναι σαν την δικιά μου μαμά, δεν θα υπήρχε περίπτωση να περιμένει απέξω ...ούτε καν να αθρώσει κουβέντα δεν θα άφηνε όχι να μην παραστεί!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι πρεπει να πανε στον γυναικολογο?? Ο γυναικολογος νομιζω δεν κανει εμβολια...Μηπως η μαμα με την ευκαιρια του εμβολιου..θελει να δει τι γινεται γενικα?

Περιμενουμε νεα σας...το τι εγινε γενικα..

Καλη φαση θα ηταν να πει η αδερφη σου οτι ντρεπεται και οτι δεν θελει να παει...και να πανε αλλου να το κανουν...με το ζορι δεν γινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι πρεπει να πανε στον γυναικολογο?? Ο γυναικολογος νομιζω δεν κανει εμβολια...Μηπως η μαμα με την ευκαιρια του εμβολιου..θελει να δει τι γινεται γενικα?

Περιμενουμε νεα σας...το τι εγινε γενικα..

Καλη φαση θα ηταν να πει η αδερφη σου οτι ντρεπεται και οτι δεν θελει να παει...και να πανε αλλου να το κανουν...με το ζορι δεν γινεται ...

 

ισως να θελει και να μαθει....

αλλα γενικα της το ειχε πεταξει και παλαιοτερα ετσι να πανε σε ενα γυναικολογο,απο τα 15 της , ετσι για προληπτικους λογους να δουν πως ολα ειναι καλα!!:wink:

με αυτα που μου ειπαν οι κοπελες παραπανω, μαλλον θα πρεπει να κανει εξετασεις πριν κανει το εμβολιο οποτε δε θα μπορει να πανε αλλου να το κανει.

θα σας πω νεα...:-)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια ισως-δεν ξερω-το κανουν στον παιδιατρο..νεες κοπελες ομως ως τα 26 το κανουν στον γυναικολογο αφου προηγηθει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τεστ παπ για να διαπιστωθει οτι σιγουρα δεν υπαρχει ο ιος στον οργανισμο..δεν ειναι απαραιτητο λοιπον να υπαρχει καποια συνομωσια μαμας-γιατρου εναντιον της κοπελας..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...