Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νέα γρίπη και εμβόλιο πνευμονιόκοκου


aleca

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι σχετικα ασφαλη μιας και αυτο που προκαλει τους θανατους δεν ειναι ο ιος της γριπης αλλα ο πνευμονιοκοκκος που μπορει να προκληθει απο τον ιο της γριπης ή απο τον οργανισμο οταν κολλησει τον ιο Η1Ν1.αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ειμαστε χαλαροι και απροσεχτοι.ας αποφευγουμε χωρους με πολυκοσμια και ας διατηρουμε τους κανονες υγιεινης.πχ εμεις οταν ανεβουμε απο το γκαραζ του πλοιου και μεχρι να παμε στην καμπινα θα της βαλουμε μασκα κ κυριως απο την καμπινα στο γκαραζ οταν φτασουμε στο νησι που εκει θα εχει συνωστισμο απο οσους θα θελουν να κατεβουν.

εμεις καναμε την πρωτη δοση πνευμονιοκοκκου προχτες και τη δευτερη στις αρχες σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι το όνομά του είμαι στο γραφείο. Κάτι σαν pnemar... αλλά το κάνεις μέχρι 6 μηνών, πριν τον μηννιγγιδιόκοκο και εφ΄όσον και τα δύο είναι προαιρετικά, για να έχει κάνει το ένα, θα έχει κάνει και το άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως αναγράφεται στο βιβλιάριο το εμβόλιο του πνευμονιόκοκου ?

φοβάμαι μήπως τα μπερδεύω με τον μηνιγγιδιόκοκο.

 

Noμίζω είναι το prevenar, αυτό το κάνουν ή σε 3 δόσεις μέχρι το παιδί να γίνει 2 χρ. ή σε μία δόση 2χρ. Σίγουρα το έχετε κάνει, όλοι το κάνουν. Αυτό που δε ξέρω είναι αν πρέπει να το ξανακάνουμε. Η μία παιδίατρος που ρώτησα μου είπε όχι και ότι κρατάει για πάντα ή άλλη είπε ότι δε παθαίνουμε κάτι και να το ξανακάνουμε. Οι δικοί σας παιδίατροι τι σας λένε;

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω είναι το prevenar, αυτό το κάνουν ή σε 3 δόσεις μέχρι το παιδί να γίνει 2 χρ. ή σε μία δόση 2χρ. Σίγουρα το έχετε κάνει, όλοι το κάνουν. Αυτό που δε ξέρω είναι αν πρέπει να το ξανακάνουμε. Η μία παιδίατρος που ρώτησα μου είπε όχι και ότι κρατάει για πάντα ή άλλη είπε ότι δε παθαίνουμε κάτι και να το ξανακάνουμε. Οι δικοί σας παιδίατροι τι σας λένε;

 

 

Εμείς σημερα στις 12 εχουμε την τρίτη δοση του πρεβεναρ ........ θα ρωτησω κορίτσια γιατι και εγω εχω πολύ αγχος με όλο αυτο το θέμα και θα σας ενημερωσω και εσας εαν θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σημερα στις 12 εχουμε την τρίτη δοση του πρεβεναρ ........ θα ρωτησω κορίτσια γιατι και εγω εχω πολύ αγχος με όλο αυτο το θέμα και θα σας ενημερωσω και εσας εαν θέλετε!

 

Περιμένουμε, να διασταυρώσουμε απόψεις παιδιάτρων. Αν θέλεις ρώτα και τη γνώμη του παιδιατρού σου για το εμβόλιο της γρίπης των χοιρων αν ξέρει κάτι, δλδ είναι ασφαλές να το κάνουμε ή θα ΄χουμε τραγικά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε, να διασταυρώσουμε απόψεις παιδιάτρων. Αν θέλεις ρώτα και τη γνώμη του παιδιατρού σου για το εμβόλιο της γρίπης των χοιρων αν ξέρει κάτι, δλδ είναι ασφαλές να το κάνουμε ή θα ΄χουμε τραγικά αποτελέσματα;

 

 

Ολα θα τα ρωτήσω .... εχω ετοιμάσει λίστα ..... χαχαχαχα

 

Παντως ακουσα προχθες οτι το νεο εμβόλιο αφορά ηλικίες 5-18 ........ τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα τα ρωτήσω .... εχω ετοιμάσει λίστα ..... χαχαχαχα

 

Παντως ακουσα προχθες οτι το νεο εμβόλιο αφορά ηλικίες 5-18 ........ τι να πω;

 

Εγώ άκουσα ότι αφορά ηλικίες 1-15 ....και άνω των 65....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ άκουσα ότι αφορά ηλικίες 1-15 ....και άνω των 65....

 

Αυτο νομίζω ήταν το κοινό εμβόλιο της γρίπης .....

 

Τελος πάντων μην κανουμε ικασίες ...... ο καθενας μαλλον οτι θελει λέει ...... θα ρωτησω και θα σου πω τι λέει και ο δικός μου ......

 

Αααχ....αντε να δουμε τι θα γίνει και με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Παντως ακουσα προχθες οτι το νεο εμβόλιο αφορά ηλικίες 5-18 ........ τι να πω;

 

 

Κι εγώ αυτό άκουσα προχτές συγκεκριμένα στο δελτίο ειδήσεων του MEGA στις 20:00...

Θα εμβολιάζονται με το νέο εμβόλιο ηλικίες από 5-18 ετών!

Επίσης πιο επικίνδυνη ομάδα να κολλήσει τη νέα γρίππη είναι οι νέοι και όχι οι ηλικιωμένοι!

 

Ψυχραιμία ας έχουμε, τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι σχετικα ασφαλη μιας και αυτο που προκαλει τους θανατους δεν ειναι ο ιος της γριπης αλλα ο πνευμονιοκοκκος που μπορει να προκληθει απο τον ιο της γριπης ή απο τον οργανισμο οταν κολλησει τον ιο Η1Ν1.αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ειμαστε χαλαροι και απροσεχτοι.ας αποφευγουμε χωρους με πολυκοσμια και ας διατηρουμε τους κανονες υγιεινης.πχ εμεις οταν ανεβουμε απο το γκαραζ του πλοιου και μεχρι να παμε στην καμπινα θα της βαλουμε μασκα κ κυριως απο την καμπινα στο γκαραζ οταν φτασουμε στο νησι που εκει θα εχει συνωστισμο απο οσους θα θελουν να κατεβουν.

εμεις καναμε την πρωτη δοση πνευμονιοκοκκου προχτες και τη δευτερη στις αρχες σεπτεμβρη

 

Και εμάς έτσι μας είπε η παιδίατρος μας προχτές. Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου τα προστατεύει. Επίσης το απλό αντιγρυπικό που κάνουμε μας είπε ότι και αυτό έστω μια μικρή προστασία την παρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω ότι, χωρίς πανικό, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Το εμβόλιο του πνευμονιοκοκου μπορεί να τα προστατεύει εν μέρει, δεν καλύπτει όμως όλα τα "στελέχη" του ιού. Για παράδειγμα σας λέω ότι ο γιος μου αν και έχει κάνει το εμβόλιο, πέρσι πέρασε πνευμονία.

Οπως είπε και ο/η SIFOS αποφεύγουμε τους χώρους με πολυκοσμία και τηρούμε τους κανόνες υγιεινής ευλαβικά να προσθέσω εγώ. Πλένουμε συχνά τα χέρια μας και τα χέρια των παιδιών μας και αν πηγαίνουν σχολείο μόλις γυρίσουν σπίτι τα κάνουμε μπάνιο και τους αλλάζουμε ρούχα. Τα μικρόβια στα ρούχα ζουν για ένα 24ωρο νομίζω.

url=http://ronin.gr/node/24] kenny.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες πήγαμε για το 2ο εμβόλιό μας (είναι 3,5 μηνών η μπουμπού). Εκεί ο γιατρός μου είπε ότι εδώ και ένα μήνα λόγω της νέας γρίπης έχει αλλάξε το πρόγραμμα εμβολιασμών και σε τόσο μικρά μωράκια το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι την 1η δόση για πνευμονιόκοκκο. Και κάναμε 2 εμβόλια χθες. Όσο ήμασταν στο ιατρείο πέρασαν 2-3 άνθρωποι από φαρμακευτικές εταιρίες τους οποιους κάλεσε για να τους ρωτήσει αν παρήγγειλαν αντιγριπικά, πότε θα έρθουν και αν θα τα δοκιμάσουν πρώτα. Από κανέναν δεν ακουσε "θα τα δοκιμάσουμε", άρα δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνουμε στα παιδιά, μου ειπε χαρακτηριστικά. Ένας άλλος του είπε ότι θα τα παραλάβουν τον Οκτώβρη (φέξε μου και γλίστισα δηλαδή. Για προστασία και εμένα μου είπε συχνό πλύσιμο χεριών και αν τυχόν έχουμε έστω και λίγο συνάχι, μάσκα μιας χρήσης πριν μπούμε σπίτι. Α, και μακριά από μέσα μεταφοράς κ.λπ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

τέλεια κορίτσια... για μία ακόμη φορά στην χώρα μας θα ταλανιζόμαστε ανάμεσα σε ψεύδη και αλήθειες χωρίς να είμαστε σε θέση να βγάλουμε συμπεράσματα!!!

Δεν αντέχω ούτε την καταστραφολογία αλλά ούτε και την απάθεια... ας βγούν ας μας πούν την αλήθεια και πως θα την αντιμετωπίσουμε.. να ξέρουμε βρε παιδί μου τι μας περιμένει.

Τώρα νιώθω από την μία μεριά ότι γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα, βλέπε συμφέροντα εταιριών εμβολίων αλλά απο την άλλη σκέφτομαι και καλά όλος ο πλανήτης έχει συνομωτήσει για τις 4-5 φαρμακευτικές.. άρα κάτι άλλο κρύβεται!!!!

Πραγματικά νιώθω πολύ χάλια γιατί τον Σεπτέμβριο θα στείλω για πρώτη φορά στον παιδίκό τον μικρό μου και για δεύτερη χρονιά την κόρη μου, όπως άλλωστε και όλες οι μανούλες ...

Link to comment
Share on other sites

τέλεια κορίτσια... για μία ακόμη φορά στην χώρα μας θα ταλανιζόμαστε ανάμεσα σε ψεύδη και αλήθειες χωρίς να είμαστε σε θέση να βγάλουμε συμπεράσματα!!!

...

 

γιατί βρε Δημητρούλα μου, πιστεύεις ότι υπάρχει χώρα στον πλανήτη που ξέρει την αλήθεια στο 100%. ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την καναμε τελικά την 3η δοση του πνευμονιόκοκου .......

 

Λοιπόν οι απαντησεις του δικού μας παιδιάτρου!

1) Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκου δεν εχει άμεση σχέση άρα και προστασία με τον νεο ιό της γριπης.

2) Οτι γίνει και αν θα γινει θα ειναι τελος 2009 ή αρχες 2010 και δεν εχει δοθεί ακόμα καμία οδηγεία.

3) Υπαρχει ενα κλίμα καταστροφολογίας που ειναι εν μέρει υπερβολικό χωρίς αυτό να σημαινει ότι δεν προσέχουμε αλλά μην φτανουμε και στα άκρα

3) Προσεχουμε τους κλειστούς χώρους με τα παιδιά

4) Πολύ καλη υγιεινη και δικιά μας και των παιδιών μας.

5) Για το παλιό εμβόλιο της γριπης μου ειπε οτι δεν παρεχει καμία προστασία εναντι του νέου ιου αλλά ουτως ή άλλως δεν θα το έκανε στο παιδί μου

 

Αυτα ..... τι να σας πω!

Μάλλον απο ότι διαβαζω οι απόψεις διαφερουν απο γιατρό σε γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka σ΄ευχαριστούμε. Τώρα μπερδέυτηκα περισσότερο βέβαια.

Είχα ακούσει ότι πρώτα θα εμβολιαστουν τα παιδιά και μετά θα ανοίξουν τα σχολεία, αν είναι έτσι τα σχολεία θα ανοίξουν του χρονου; το 2010;

Ρώτησες μήπως πόσο "κρατάει" το πρεβεναρ;

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka σ΄ευχαριστούμε. Τώρα μπερδέυτηκα περισσότερο βέβαια.

Είχα ακούσει ότι πρώτα θα εμβολιαστουν τα παιδιά και μετά θα ανοίξουν τα σχολεία, αν είναι έτσι τα σχολεία θα ανοίξουν του χρονου; το 2010;

Ρώτησες μήπως πόσο "κρατάει" το πρεβεναρ;

 

 

Για παντα μου ειπε ....... τέλος με αυτο το εμβόλιο!

Link to comment
Share on other sites

Για παντα μου ειπε ....... τέλος με αυτο το εμβόλιο!

 

Α! πολύ χαίρομαι και για μας και για σας που ξεμπερδέψαμε μ΄αυτό το εμβόλιο! Πάμε γι΄άλλα τώρα! Άρα εμένα ο ένας από τους 2παιδίατρους που μου είπε ότι δε χάνω και τίποτα να το ξανακάνω ήθελε απλά να πάρει τις επισκέψεις. Καλά κάνω και κρατάω επαφή με 4 παιδιάτρους ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

PCV και PPV είναι τα εμβόλια για τον πνευμονιόκοκο.

Είναι εμβόλια που δεν έχουν σχεση με το εμβόλιο της γρίπης αλλά προστατέυουν σε περίπτωση προσβολής του αναπνευστικού γι'αυτό προτείνεται για τις ομάδες αυξημένου κινδύνου σε όσους δεν έχουν ήδη εμβολιαστεί.

Τα περισσότερα παιδάκια πάντως αυτό το έχουνε κάνει.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ξέρω.. μόνο για γέλια είμαστε

Σήμερα άκουσα στις ειδήσεις ότι καλό χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι το εμβόλιο που περιμένουμε...

μάλλον πρέπει να αγοράσουμε μάσκες, ρόμπες άσπρες και να στέλνουμε τα παιδάκια μας στο σχολείο λέγοντας τα ότι παίζουμε τους γιατρούς. χα,χα,χα... μόνο για γέλια είμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...