Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΔΙΚΕΡΟΣ ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ!!!


Recommended Posts

Ανακεφαλεωνω..

Ιστορικο - 1 αποβολη, 1 αποκ. πλακουντα, 1 παλινδρομη κυηση.

αρχιζω εξετασεις προγεννητικου ελεγχου + φρομβοφιλιας =καθαρες.

 

μενω εγκυος με τελευταία περιοδο 27 μαιου.

6 εβδομαδων αιμοραγια, αποκόλληση πλακούντα.

αλλαζω γιατρο,μενω 15 ξαπλα!!

ο καινουργιος στον δευτερο υπέρηχο ειδε τη δικερο μητρα.

μου εξηγησε οτι πολλες γυναικες με το ανατομικό αυτο προβλημα εχουν φερει εις περας την εγκυμοσυνη τους αλλα μου μίλησε και για τα πιθανα προβληματα.

λιγο που το εψαξα στο διαδίκτυο απογοητευτικα.

πολλα τα προβληματα. πιθανή αποβολή καθ ολη την διάρκειά της εγκυμοσύνης, πρόωρος τοκετος, σίγουρη καισαρική...

ειμαι να σκασω..

και να φαντασειτε αν καποιος αχρηστος απ ολους αυτους τους γυναικολογους που με ειχαν δει μεχρι σημερα..το ειχε ανακαλύψει

μπορούσα να το διορθώσω.

 

εχω και αυτο το παράδειγμα της κουμπαρας μας ,με το ιδιο προβλημα, που απέβαλε 5.5 μηνων...που με τρελενει

 

...και αναρωτιέμαι- Εγω ποτε θα χαρω για την εγκυμοσύνη μου??????

ποτε επιτέλους θα χαϊδέψω την κοιλια μου κάνοντας ονειρα???

ποτε θα το ανακοινωσω στους γυρω με χαρα??

γιατι μεχρι τωρα κρύβομαι σαν λεπρη στο σπιτι και αφου δεν το ξερουν πολοι, δεν εχω κ παρεα..

 

τουλάχιστον βρηκα τον λογο των καθεξής αποβολών μου. κατι ειναι κ αυτο!

 

καμια ομοιοπαθουσα??

 

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη η εσώκλειστη θα την βγαλω τους ολους μηνες??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι πως δε με κάλυψαν οι περιπτώσεις των άλλων!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω,κοριτσι μου.Εγω εχω δικερο μητρα καο οκ,σου ειπε ο γιατρος οτι μερικες γυναικες φερνουν σε περας μια εγκυμοσυνη,πες οτι ειμαι σ'αυτες...Αλλα η σιγουρη καισαρικη?Εγω εκανα δυο φυσιολογικους και πηγαινα για τριτο και στιγμη δεν αναφερθηκε η καισαρικη.Και εχω πολυ καλο γιατρο.Δεν το ψαχνεις λιγο ακομα?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

αυτα περι καισαρικισ τα διαβασα στο διαδίκτυο..

αυτό που ρωταω ειναι..

 

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη ,η΄ κρεβατώνεσε??

γενικα τι προσεχεις??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια που πηγατε ολες οι δικερες????

διακοπουλες????

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους, μην απογοητεύεσαι...

Μια φίλη μου που είχε δίκερη μήτρα το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισε(αν αυτό μπορεί να λεχθεί πρόβλημα δηλαδή!) είναι ότι έκανε δίδυμα!!!!! Γιατί όπως της είπε ο γιατρός ήταν η μήτρα της χωρισμένη σε δύο χώρους και ήταν πιο εύκολο να συλλάβει δίδυμα....

Δεν νομίζω ότι η δίκερος μήτρα αποτελεί πρόβλημα.Καλά λέει η Χριστιάνα, δεν το ψάχνεις λίγο καλύτερα;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa κάνε υπομονή..θέλει κρεβάτωμα την πρώτη φορά άλλά στο δεύτερο και τρίτο παιδάκι σου δεν θα έχεις πρόβλημα...η ξαδερφούλα μου είχε και έχει τώρα τρία ζουζούνια...υπομονή!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

και εγω εχω δικερο μητρα!!ο γιατρος μου,μου ειχε πει να μην κουραζομαι ,να μην σηκωνω πολλα βαρη,γενικα ηταν πολυ αισιοδοξος οτι ολα θα πανε καλα και θα τα καταφερουμε μεχρι το τελος οπως και εγινε!βεβαια γεννησα με καισαρικη αλλα λογω θεσης μωρου και περιτυλιξης με το λωρο αν και προσπαθησαμε αρχικα να γεννησω φυσιολογικα!το μονο που με ενοιαζε ηταν να φερω ενα γερο παιδι στο κοσμο ενταξει δεν μπορεσα φυσιολογικα αν και το ηθελα πααραααα πολυ αλλα τελος καλο και τωρα εχω στην αγκαλια μου το παιδακι μου γερο και δυνατο!

θα τα καταφερεις μην ανησυχεις!ευχομαι ολα να πανε καλα!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ειλικρινά μου δίνετε κουράγιο..

μακάρι να μπορέσει να κρατηθεί!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην 8..

ελεγα να βάλω τικερακι αλλα το βρίσκω κομματάκι νωρίς!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa στο μαιευτήριο που έκανα πρακτική είχα μια γυναίκα με το πρόβλημα σου που γέννησε το δεύτερο παιδάκι της. Η αποβολή στις δίκερες εξαρτάται κατά πολύ από τη θέση του κυήματος, μπορεί η προηγούμενη να μήν ήταν σε καλό σημείο.

 

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φυσικά και θα κάνεις παιδί. Χθες γέννησε μία υγιέστατη κορούλα η φίλη μου με δίκερο μήτρα. Βέβαια είχε τα προβληματάκια της όπως αίμα σχεδόν το πρώτο 6μηνο, και σίγουρα έμεινε σε κατ οίκον περιορισμό (μετά τον 6ο, έβγαινε σιγά σιγά, όχι να κουράζεται) και τα κατάφερε. Σιγα τα ωά.

Και εγώ που δεν έχω δίκερο μήτρα, είχα αιμοραγίες (αλλά αιμοραγίες!!!!), αποκόλληση πλακούντα, έκανα αμνιοπαρακέντηση, έμεινα κρεβατωμένη το πρώτο 6μηνο, και μετά λίγες βόλτες για κάνα μήνα, γιατί μετά τον έβδομο έιχα τόσο βάρος με τα δίδυμα, που δεν άντεχα από μόνη μου να πάω πουθενά.

Οπότε, don't worry. Be happy

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Ανακεφαλεωνω..

Ιστορικο - 1 αποβολη, 1 αποκ. πλακουντα, 1 παλινδρομη κυηση.

αρχιζω εξετασεις προγεννητικου ελεγχου + φρομβοφιλιας =καθαρες.

 

μενω εγκυος με τελευταία περιοδο 27 μαιου.

6 εβδομαδων αιμοραγια, αποκόλληση πλακούντα.

αλλαζω γιατρο,μενω 15 ξαπλα!!

ο καινουργιος στον δευτερο υπέρηχο ειδε τη δικερο μητρα.

μου εξηγησε οτι πολλες γυναικες με το ανατομικό αυτο προβλημα εχουν φερει εις περας την εγκυμοσυνη τους αλλα μου μίλησε και για τα πιθανα προβληματα.

λιγο που το εψαξα στο διαδίκτυο απογοητευτικα.

πολλα τα προβληματα. πιθανή αποβολή καθ ολη την διάρκειά της εγκυμοσύνης, πρόωρος τοκετος, σίγουρη καισαρική...

ειμαι να σκασω..

και να φαντασειτε αν καποιος αχρηστος απ ολους αυτους τους γυναικολογους που με ειχαν δει μεχρι σημερα..το ειχε ανακαλύψει

μπορούσα να το διορθώσω.

 

εχω και αυτο το παράδειγμα της κουμπαρας μας ,με το ιδιο προβλημα, που απέβαλε 5.5 μηνων...που με τρελενει

 

...και αναρωτιέμαι- Εγω ποτε θα χαρω για την εγκυμοσύνη μου??????

ποτε επιτέλους θα χαϊδέψω την κοιλια μου κάνοντας ονειρα???

ποτε θα το ανακοινωσω στους γυρω με χαρα??

γιατι μεχρι τωρα κρύβομαι σαν λεπρη στο σπιτι και αφου δεν το ξερουν πολοι, δεν εχω κ παρεα..

 

τουλάχιστον βρηκα τον λογο των καθεξής αποβολών μου. κατι ειναι κ αυτο!

 

καμια ομοιοπαθουσα??

 

ποσο προσεχατε ??απλα δεν κουραζεσε κ δεν σηκώνεις βαρη η εσώκλειστη θα την βγαλω τους ολους μηνες??

Αγάπη μου γλυκιά, ελπίζω τώρα που σου γράφω να διανύεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.

Είμαι 39 χρονών κι έχω καταπληκτικούς δίδυμους γιους 17 χρονών ΚΑΙ το κυριότερο έχω δίκερη μήτρα. Δεν κατάλαβα πως έμεινα έγκυος, γιατί δεν ήξερα τίποτα για τη μήτρα μου... Ξέρω μόνο να σου πω, ότι όταν το έμαθα, ένα χρόνο μετά την γέννα μου, διαπίστωσα ότι ο Θεός κάτι ήθελε να μου πει...

Μην απογοητεύεσε! Ότι είναι αδύνατο για τους ανθρώπους, είναι δυνατό για τον Θεό.

Πόσο χρονών είσαι;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα alekata..

πράγματι τωρα που μιλαμε βρίσκομαι στην 32 εβδομαδα και ολα πανε καλα.

εμαθα να ζω με τη δικερη μητρα μου και οταν λεω εμαθα να ζω εννοω εμαθα να προσεχω λιγο παραπανω.

σίγουρα σε ολη μου την εγκυμοσύνη δεν εκανα τα πραγματα που θα εκανε μια κανονικη μητρα.αλλα μικρο το κακο.

ειμαι 33 χρονων και οπως καταλαβαίνεις πανικοβλήθηκα λιγο οτι δεν θα κανω ποτε παιδια.

επισης εχω θυροειδη που δεν το ηξερα και το ανακάλυψε κ αυτο ο καινουριος γιατρος, παίρνω τα χαπια μου τωρα πια ..αλλα καταλήγω οτι τα παιδια μπορει να τα έχανα απ τον θυροειδη και οχι απο τη δικερη.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω διαβασα το πρωτο σου μηνυμα χωρις να προσεξω ημερομηνια και εσπευσα να σου πω οτι ολα θα πανε καλα...

 

Ειδες λοιπον που ολα πανε καλα?:D

 

Η συγκατοικος μου στο δωματιο του ιασω ειχε δικερη και μαλιστα ειχε υποβληθει σε τεραστιες ταλαιπωριες και την ειχαν βεβαιωσει οτι δε θα κανει ποτε παιδια.

 

Ηταν ομως απεναντι μου με μια ομορφη κορουλα αγκαλια:)

Κουραγιο γιατι τελειωνεις τωρα.

Στην εβδομαδα που εισαι, ολα ειναι πλεον μια χαρα.

Με το καλο:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ kassiani..να χαίρεσαι κι εσυ τα παιδακια σου!

να σου πω την αλληθεια δεν το περιμενα οτι θα εφτανα μεχρι εδω...

αλλα βλεπεις ολα ειναι δυνατά!!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εγω πως θα τα καταφερω μετα απο δυο αποβολες λογω αποκολησης της πρωτης και χρωμοσωμιακης ανωμαλιας στην δευτερη.

εχω και εγω δικερη μητρα, για την ακριβεια διαφραγματικη και οι γιατροι που με εχουν δει (εχω παρει γνωμες απο 4) ολοι λενε πως πρεπει να κανω υστεροσκοπηση για να αφιαρεσω το διαφραγμα. μετα απο δυο αποβολες δεν εχω περιθωριο για αλλες.

petalouditsa χαιρομαι πολυ που τα καταφερες και πολλα μπραβο μπραβο!!!!

πραγματικα παιρνω πολυ θαρρος απο τα μην. που διαβαζω αν και στην δικη μου περιπτωση εχω απογοητευτει..

θα δουμε....

φιλια πολλα, γραψε μας ποτε θα γεννησεις...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa γραφω βλακειες τωρα ειδα τις ημερομηνιες...

εσυ σιγουρα εχεις γεννησει

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D:-D:-D

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D:-D

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!:-D

ΚΑΛΟΤΥΧΟ, ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο παλλίνδρομες κυήσεις 1ου τριμήνου ο γιατρός μου μού συνέστησε να κάνω υστεροσκόπηση, για να ελεγχθεί η κοιλότητα της μήτρας. Μου τα βρήκε όλα τέλεια, εκτός από ένα μικρό διάφραγμα που υπήρχε και έσπευσε να το αφαιρέσει. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτό το διάφραγμα να εμπόδιζε την ανάπτυξη του κυήματος.

Τώρα αναμένω να αδιαθετήσω, για να ξεκινήσω εκ νέου προσπάθειες.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

maria elpida ακομα δεν εχω γεννησει,περιμενω ομως,συντομα!

εγω δεν ηξερα πριν την εγκυμοσυνη μου οτι υπάρχει αυτη η ανωμαλία.αν το ηξερα κ γινοταν θα το διόρθωνα, γιατι κάποιες φορες δεν γινετε.

διαβασα την ιστορια σου,μην απογοητευεσαι.

η αποκοληση εχει σχεση με τη δικερη αλλα οι χρωμοσωματικες ανωμαλίες καμία.

η παλλινδρομηση ειναι δειγμα δικερης.

συνήθως οι γιατροι λενε οτι περνει μπροστά η μήτρα,δηλαδη ξεχηλωνει λιγάκι μετα απο 1-2 αποβολές.βεβαια εγω δεν θα περιμενα να δω αν πηρε μπροστά,θα διόρθωνα το πρόβλημα οπως ειπα κ πιο πανω.

 

bp-ioli το αφαιρεσες το διαφραγμα ε?καλα καταλαβα?ηταν ευκολη επέμβαση?ακριβη?

δεν εγινε απο την κοιλιά ετσι?

 

κοριτσια εύχομαι ολα να πανε όπως τα θέλετε!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι η μικρη μου δεν εχει παρει θεση(κ ουτε προκειτε μαλλον )

εχει κ μια περιτύλιξη στο λαιμο.. συμβαίνει λεει αυτο στις δικερες γιατι τα μικρα μας δεν εχουν χωρο να γυρίσουν.

τελικα την καισαρική δεν την γλιτώνω.

επισης οι δικερες σχετίζονται με πρόωρες συσπάσεις κ πρόωρο τοκετό.

εγω συσπάσεις ειχα απο την 18 εβδομάδα.

το yutopar ειναι ο καλύτερος μου φιλος!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Στην εβδομαδα που εισαι το αγχος ειναι πια περιττο.

Με το καλο σου ευχομαι.

Εχω χαρει πολυ με την περιπτωση σου και περιμενω νεα για την αφιξη της πεταλουδιτσας σου:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...