Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως εμφανίζεται η αλλεργία;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Από ότι έχω καταλάβει μια τροφική αλλεργία μπορεί να εκδηλωθεί με πολλές μορφές κάποιες από αυτές είναι :

1. Το αίμα στα κακά (συνήθως είναι σαν σποράκια από αίμα μέσα σε βλέννα),

2. Σας έξεμα. Το δέρμα σε κάποια σημεία γίνετε άγριο, ξηρό, φαίνεται σας να έχει φουσκώσει λίγο σε εκείνο το σημείο (είναι σαν να βλέπεις νησιά από αεροπλάνο:) )

3. Σαν άμεση αντίδραση όπως με το που φάει κάτι να γεμίσει το σώμα με κοκκινίλες ή με κοκκινίλες με σπυράκια

4. Και πιο επικίνδυνο από όλα να προκληθεί απόφραξη της αναπνευστικής οδού (από πρήξιμο).

Δεν ξέρω αν είναι ολοσωστά αυτά που έγραψα, δεν είμαι ιδικός και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες μορφές !

Τα τρία πρώτα πάντως μας έχουν συμβεί!

Έχεις δει κάτι στο μωράκι σου και ανησυχείς ή προληπτικά ρωτάς;

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

οταν ο μαγαλος εφαγε για πρωτη φορα αυγο( η οποια ηταν και η τελευταια) εφαγε λιγο απο το δαχτυλο μου ουτε καν κουταλια αμεσως εμφανηστηκαν κοκκινα σπυρακια απιστευτη φαγουρα και πρηξιμο σε ολο του το σωμα κυριως στην πλατη και γυρω απο το στομα αν εχει αλλεργια σε κατι θα το καταλαβεις αμεσως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προληπτικά ρωτάω γιατί δοκιμάζουμε νέες τροφές και κοιτάζουμε μήπως εμφανιστεί αλλεργία. Και αναρωτήθηκα πως θα την καταλάβω.

 

η αλλεργία εμφανίζεται, τις περισσότερες φορές, τη δεύτερη φορά που δοκιμάζει κάτι ένα μωρό. μπορεί να παρουσιαστεί στο δέρμα σαν αντίδαση αλλά και πιο σοβαρά, εξαρτάται από την αλλεργία.

ο ανηψιός του άντρα μου τη δέυτερη φορά που ήπιε ξένο γάλα, άρχισε να βηχει όπως όταν στραβοκαταπίνουμε και η αναπνοή του ήταν σφυριχτή. του βάλαμε ορό στη μύτη (έμπνευση!!!!), έκανε εμετό κι έτσι γλύτωσε... μετά από αυτό έκανε τα τεστ για τις αλλεργίες και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι ήταν αλλεργικός...ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!

οιποαδήποτε περίεργη αντίδραση-συμπεριφορά να έχεις το νού σου (και αυτοκίνητο διαθέσιμο άμεσα)!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω ..... κρίμα τα μικρούλια!!! Αυτό σημαίνει ότι θα είναι αλλεργικά για όλη τη ζωή τους ή μετα το χρόνο θα περάσει;

 

αυτά συνέβηκαν όταν ήταν 4 μηνών. τώρα είναι 23. έχει απομείνει η αλλεργία στα γαλακτοκομικά, ψάρι, αυγό, ψωμί, ξηρούς καρπούς, όσπρια. τρώει τα βασικά μοσχάρι, κοτόπουλο, αρνί με καρότο, κολοκύθι και πατάτα. γάλα είδικό από το φαρμακείο. κρέμα το απόγευμα ειδική με χαρούπι από το φαρμακείο, μήλο-αχλάδι-μπανάνα. χωμί επίσης από το φαρμακείο. μάλλον αυτά θα του μείνουν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...