Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HEMAFER ΣΕ ΜΩΡΟ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω για τις σταγονες σιδηρου hemafer μας τις εδωσε ο παιδιατρος για 3 μηνες ειπε γιατι τα μωρα σε αυτη την ηλικια αναπτυσονται πολυ γρηγορα και δεν προλαβαινουν να αποθηκευσουν σιδηρο παροτι το γαλα τους περιεχει. μας ειπε 9-10 σταγ. τη μερα. ο μπουμπουκος μου το απεχθανεται αλλα αρχιζει να το συνηθιζει, καλα δεν σας συζηταω την μυρωδια απτα κακακια του.:shock: ανελεητη:!: τελοσπαντων εσεις παιρνετε και τη γνωμη εχετε γιαυτο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου ειναι 4 1/2 μηνων αλλα δεν μας ειπε κατι σχετικο η παιδιατρος μας,να σου πω την αληθεια πιστευω οτι ο καθε παιδιατρος ακολουθει διαφορετικη τακτικη.

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω για τις σταγονες σιδηρου hemafer μας τις εδωσε ο παιδιατρος για 3 μηνες ειπε γιατι τα μωρα σε αυτη την ηλικια αναπτυσονται πολυ γρηγορα και δεν προλαβαινουν να αποθηκευσουν σιδηρο παροτι το γαλα τους περιεχει. μας ειπε 9-10 σταγ. τη μερα. ο μπουμπουκος μου το απεχθανεται αλλα αρχιζει να το συνηθιζει, καλα δεν σας συζηταω την μυρωδια απτα κακακια του.:shock: ανελεητη:!: τελοσπαντων εσεις παιρνετε και τη γνωμη εχετε γιαυτο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος να του δίνω σίδηρο όσο τον θήλαζα αποκλειστικά. Έπρεπε να του δίνω 3 σταγόνες το πρωί και 3 το βράδυ. Αν καμιά μέρα του έδινα ξένο εκείνη τη μέρα δεν έπρεπε να του δώσω σίδηρο γιατί με κάλυπτε το ξένο....

Συμφωνώ με την savropinguinos πάντως ότι κάθε παιδίατρος έχει διαφορετική τακτική....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτο! ο καθενας κανει αλλα. βεβαια τον εμπιστευομαι λογω του οτι μο τον συστησε ο γυναικολογος μου που ειναι ο καλυτερος και γιατι δουλευει και στο παιδων και εχει μεγαλη εμπειρια! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!υπαρχει καμια που να δινει hemafer?

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω σε αυτο! ο καθενας κανει αλλα. βεβαια τον εμπιστευομαι λογω του οτι μο τον συστησε ο γυναικολογος μου που ειναι ο καλυτερος και γιατι δουλευει και στο παιδων και εχει μεγαλη εμπειρια! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!υπαρχει καμια που να δινει hemafer?

 

Ηταν να δώσω εγώ γύρω στα 2 ετών αλλά τελικά προτιμήσαμε ( με τον παιδίατρο ) να πάρει συμπλήρωμα σιδήρου..το hemafer είναι φάρμακο..εμείς το πήραμε μετά από γενικές εξετάσεις αίματος που έδειξαν πολύ χαμηλό σίδηρο & φεριτίνη με αποτέλεσμα σιδηροπυνική αναιμία...

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα απολύτως τίποτα στο παιδί μου για προληπτικούς λόγους...

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω για τις σταγονες σιδηρου hemafer μας τις εδωσε ο παιδιατρος για 3 μηνες ειπε γιατι τα μωρα σε αυτη την ηλικια αναπτυσονται πολυ γρηγορα και δεν προλαβαινουν να αποθηκευσουν σιδηρο παροτι το γαλα τους περιεχει. μας ειπε 9-10 σταγ. τη μερα. ο μπουμπουκος μου το απεχθανεται αλλα αρχιζει να το συνηθιζει, καλα δεν σας συζηταω την μυρωδια απτα κακακια του.:shock: ανελεητη:!: τελοσπαντων εσεις παιρνετε και τη γνωμη εχετε γιαυτο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ....!!!!

Αυτο εχω να πω, αν ειναι δυνατον να δινεις προληπτικα σε βρεβος 3,5 μηνων σιδηρο.

Και 2 χρονων μετα απο εξετασεις να βρεθει λιγο πεσμενος ο σιδηρος στο παιδι, οι περισσοτεροι γιατροι προτιμουν με αλλους τροπους να βοηθησουν την κατασταση και οχι με συμπληρωμα σιδηρου, τουλαχιστον μεχρι να φτασει το παιδι 3 ετων.

Δε σε παρεξηγω, οτι σου ειπε ο "γιατρος" κανεις, αλλα αυτος ο γιατρος ειναι για σκοτωμα.

Προληπτικα σιδηρο σε 3,5 μηνων βρεφος????

Αισχος!!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά να δίνονται συμπληρώματα σε βρέφος δεν ακούγεται και τόσο λογικό...

Εμάς μας έδωσε Hemafer για 3 μήνες μετά από τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος που γίνονται στους 9 μήνες (ο μικρός θήλαζε μέχρι 6 μηνων ακολειστικά). Όταν λοιπόν οι εξετάσεις έδειξαν σιδηροπυρηνική αναιμία (πιθανόν να έχουμε στίγμα από τον μπαμπά μας), τότε μας έδωσε ο γιατρός hemafer.

Φαντάσου ότι εμάς ο μικρός ξεκίνησε το hemafer στους 9 μήνες και παιρνει 16 σταγόνες την ημέρα αφού οι τιμές του ήταν ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ!!! Τώρα σε ένα βρέφος 3 μηνών, χωρίς διαγνωσμένο πρόβλημα να του δίνει 10 σταγόνες... Τι να πω?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! πιστευω πως ειναι λαθος να δωσεις ετσι οποιοδηποτε φαρμακο!! ακομα και συμπληρωμα!! εγω δινω στην μπεμπα ( 2 μηνων ) αλλα μετα απο εξετασεις!! οχι ετσι...

Link to comment
Share on other sites

και μενα εχουν παρει και οι 2 κορες μου κατα καιρους hemafer αλλα μετα απο εξετασεις που εδειξαν χαμηλο αιματοκριτη.μηπως ειναι καλυτερα να παρεις τη γνωμη ενος αλλου γιατρου καλυτερα;:?

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια δεν ξερω τι να πω? με τρομαξατε.:confused: βεβαια υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια αναιμιας αλλα τωρα τι να πω? εκρινε και απτις εξετασεις ως νεογεννητο δεν ξερω η ισως ειναι απλη τακτικη του. :evil:θα προσπαθησω να μαθω. εμεις εδω εχουμε κανενα παιδιατρο να μας δωσει τα φωτα του:?::?:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

γεία σας κορίτσια. ρώτησα τελικά και έμαθα. αυτός ο σίδηρος είναι μια χαρά και τον παίρνουν σχεδόν όλα τα μωρά. ουφ! όλα κάλα. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω μία κόρη 3,5 μηνών, τη θηλάζω αποκλειστικά και ποτέ κανείς δε μου είπε κάτι τέτοιο. Και ζω και σε περιβάλλον με γιατρούς λόγω του άντρα μου. Νομίζω ότι πρέπει να τα ψάξετε λίγο παραπάνω!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρώτησα τον παιδίατρό μας, γιατί έχω και εγώ πολύ χαμηλό σίδηρο και μου είπε ότι όλα τα μωρά αναπτύσσουν λίγη αναιμία, η οποία ξεπερνιέται στη συνέχεια και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν θηλάζει, βέβαια, ένα μωρό, καλό είναι η μητέρα να παίρνει εκείνη συμπλήρωμα συδήρου και όχι το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα ο γιος μου ειναι 3 1/2 μηνων και μας εδωσε HEMAFER ο παιδιατρος για προληπτικους λογους λεει.ο μικρος εχει γκρινια μετα απο τη ληψη και για 4 ωρες ενω ειναι ενα ησυχο μωρο που τρωει και κοιμαται ολη μερα. εχει εντυπωσικα μεγαλη αλλαγη εννοειται προς το χειροτερο. εγω αποφασισα μονη μου να το κοψω γιατι δεν θελω το παιδι μου να ταλαιπωριεται χωρις λογο και δευτερον δεν ξερω μηπως οι γιατροι το δινουν και απο συμφερον αφου κακο δεν κανει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έδινα και στα δύο μου παιδιά σίδηρο σχεδόν από τότε που γεννήθηκαν μέχρι 9 μηνών οπότε και κάναμε εξετάσεις αίματος και είδαμε ότι τα επίπεδα σιδήρου ήταν μια χαρά και σταματήσαμε. Τακτική της παιδιάτρου μας.

Αν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό ακολουθείς αυτά που σου λέει. Ειδάλλως αλλάζεις γιατρό. Πιστεύω ότι το παν είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον παιδίατρο γιατί πιθανότατα να έχεις να αντιμετωπίσεις κι άλλα θέματα στο μέλλον με ιώσεις κλπ. (τα περνάω) και αν τον αμφισβητείς δεν θα κοιμάσαι ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε κοριτσια παντως εμενα το παιρνει καιρο και απλα δυσκολευεται να κανει κακακια και απλα ειναι σκουρα λογω σιδηρου. ειναι και αναλογα το μωρο βεβαια! ρωτησα και μου ειπαν οτι στα περισσοτερα μωρα το δινουν. αν το πεις στο γιατρο σου θα σου δωσει αλλο spiri! αλλα πανω απο ολα να μην κουραζουμε αδικα τα μωρα μας και τα παιδευουμε!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου ειχε συστησει ο παιδιατρος να του δινω σιδηρο αλλα επειδη παρουσιασε

δυσκοιλιοτητα σε πολυ μεγαλο βαθμο το σταματησαμε.Απο οτι ξερω το δινουν καποιοι

παιδιατροι ...

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα με το παιδιατρο με το αν θηλαζει με πολλα. καθε παιδι και καθε παιδιατρος διαφερουν

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ 11 ΗΜΕΡΕΣ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ,ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΙΔΗΡΟΥ HEMAFER,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΒΕΒΑΙΑ).ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΠΙΝΕΙ Κ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ,ΑΠΛΑ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΥΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΡΩΜΑ,ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΨΟΥΛΕΣ ULTRA LEVURE ΤΩΝ 50 (ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΨΟΥΛΑΣ ΣΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ) ,ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ 2 ΦΟΡΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΟΥΤΕ 5 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΣΟ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ,ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟ,ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΠΕΤΥΧΑ ΩΣ ΜΑΜΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...