Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουνια μασιφ και καγκελα


Recommended Posts

Τωρα που το καμαρι μου πλησιαζει το δεκακιλο και οι ικανοτητες του στην ισοροπια πλεον πλησιαζουν αυτα που βλεπεις στο Cirque de Soleil, σκεφτηκα οτι πρεπει να λυπηθω την μεση μου και να παρουμε μια κουνια που να εχει καγκελα που κατεβαινουν. Δεν αντεχω να τον βαζοβγαζω απο την κατω κατω θεση της κουνιας για πολυ ακομα...

 

Θελω ομως να ειναι οπωσδηποτε απο μασιφ ξυλο, απλη και χωρις σχεδιακια και σκεφτηκα επισης να κοιταξω την πιθανοτητα να υπαρχει και κατι σε κουνια - κρεβατι παλι με καγκελα που κατεβαινουν ( για να κρατησει πιο πολλα χρονια).

 

Γνωριζετε που μπορω να βρω κατι τετοιο σε σχετικα λογικη τιμη ? Στο mothercare πηγα 3 φορες και δεν ηξεραν να μου πουν εαν τα συγκεκριμενα ειναι μασιφ και τι τιμες εχουν ( γιατι λεει σε καποιοα κανουν εκπτωσεις αλλα δεν γνωριζουν σε ποια !!!). Επισης μου ειπαν οτι στις κουνιες - κρεββατια τα καγκελα ειναι σταθερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε αυτές που είναι κούνιες κρεβάτια έχει συνήθως δύο καγκελάκια, τα οποία βγαίνουν, και γίνεται σαν πορτούλα, για να μπορεί να μπαινοβγαίνει το παιδί εύκολα. Εννοείται ότι η κούνια είναι χαμηλή,έτσι;;Εγώ πήρα μία της BEBEJOU και νομίζω πως είναι έτσι.Ακόμα δεν την άνοιξα!!!Αλλά είχε 680ευρώ!!Μαζί όμως σου δίνουν και τις τραβέρσες για να γίνει κρεβάτι. Η εσωτερική διάσταση νομίζω είναι 70 Χ 1,40.

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το καμαρι μου πλησιαζει το δεκακιλο και οι ικανοτητες του στην ισοροπια πλεον πλησιαζουν αυτα που βλεπεις στο Cirque de Soleil, σκεφτηκα οτι πρεπει να λυπηθω την μεση μου και να παρουμε μια κουνια που να εχει καγκελα που κατεβαινουν. Δεν αντεχω να τον βαζοβγαζω απο την κατω κατω θεση της κουνιας για πολυ ακομα...

 

Θελω ομως να ειναι οπωσδηποτε απο μασιφ ξυλο, απλη και χωρις σχεδιακια και σκεφτηκα επισης να κοιταξω την πιθανοτητα να υπαρχει και κατι σε κουνια - κρεβατι παλι με καγκελα που κατεβαινουν ( για να κρατησει πιο πολλα χρονια).

 

Γνωριζετε που μπορω να βρω κατι τετοιο σε σχετικα λογικη τιμη ? Στο mothercare πηγα 3 φορες και δεν ηξεραν να μου πουν εαν τα συγκεκριμενα ειναι μασιφ και τι τιμες εχουν ( γιατι λεει σε καποιοα κανουν εκπτωσεις αλλα δεν γνωριζουν σε ποια !!!). Επισης μου ειπαν οτι στις κουνιες - κρεββατια τα καγκελα ειναι σταθερα.

 

Καλημέρα!

Εγώ παρήγγειλα την κούνια της μπέμπας μου απο τα Ηρα. Είναι λευκή με λίγο λαχανί στο κεφαλάρι και 3 πράσινα δεντράκια στα μπροστινά κάγκελα.Είναι πολύ απλό σχέδιο.

Είναι καινούριο μοντέλο της Ηρα και είναι περίπου 15 εκατοστά ψηλότερα τα κάγκελά της απο τα συνηθισμένα.

Δε γίνεται κρεβάτι όμως...

Και μου είπαν οτι είναι μασίφ οξιά.

Το καλύτερο είναι η τιμή της...310 ευρώ αρχική, με την έκπτωση που μου έκαναν μου πήγε 270 χωρίς το στρώμα.

Δυστυχώς δεν έχω φωτό να σου τη δείξω...

Link to comment
Share on other sites

Η' πευκο ή οξια βρισκεις. Οξια εχει το ΛΗΤΩ και η mothercare, μερικα κομματια η bebejou. Πευκο εχει η bebejou, το πιο γνωστο μοντελο της ειναι η Havanna.

 

Εγω πηρα μασιφ ξυλο απο την Bebejou 70Χ140 που γινεται κρεββατι, μαζι με τραβερσες, μεταφορικα, τοποθετηση κλπ, 430 Ευρω, πριν τις εκπτωσεις!!! (πριν 1,5 μηνα). Larissa λεγεται, εγω την πηρα κρεμ αλλα εχει αλλα δυο χρωματα νομιζω, φυσικο ξυλο και γκρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως οταν ειχα παει στα bebe jou μου ειπαν οτι τα καγκελα ειναι μασιφ ξυλο τα κεφαλαρια οχι!!!αν τα κεφαλαρια ειναι καγκελακια τοτε ναι μπορει να ειναι μασιφ ξυλο.αν ειναι μεγαλες επιφανειες τοτε 90% δεν ειναι.σας το λεω γιατι εχω κανει εξονυχιστικο ελεγχο.στα ηρα οντως εχουν καποιες κουνιες που ειναι μασιφ ξυλο ολο αλλα ειναι κουνιες δεν γινονται κρεββατι.και το havanna της bebe jou σε καμια περιπτωση δεν ειναι μασιφ.το ειχα ρωτησει. το lifetime στην ποσειδωνος εχει μια κουνια που γινεται κρεββατι 1 σχεδιο ομως δεν εχει αλλο και κανει περιπου 500 ευρω.αλλα δεν ξερω αν θα σου αρεσει γιατι επειδη ειναι οικολογικο μαγαζι τα χρωματα που χρησιμοποιουν ειναι πολυ αραια και φαινονται τα νερα του ξυλου.δεν ειναι εντελως ασπρα η ροζ. αυτη που παρηγγειλα εγω ειναι μασιφ ξυλο αλλα κανει 585 και γινεται κρεββατι.επειδη ομως δεν θελω να κανω διαφημιση αν θελεις στειλε μου pm και θα σου πω απο που την πηρα.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό που ανέφερε η sunny παραπάνω...μου το είπε και η πωλήτρια στα Ηρα...

Όντως όταν το κεφαλάρι είναι μονοκόμματη επιφάνεια, δύσκολο να είναι μασίφ. Εγώ αυτή που παρήγγειλα έχει καγκελάκια στο κεφαλάρι και μου είπε οτι είναι μασίφ οξιά.

Αλλά όπως ξαναείπα αυτή η κούνια που παρήγγειλα εγώ δε γίνεται κρεβάτι...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν ειχα παει στα bebe jou μου ειπαν οτι τα καγκελα ειναι μασιφ ξυλο τα κεφαλαρια οχι!!!αν τα κεφαλαρια ειναι καγκελακια τοτε ναι μπορει να ειναι μασιφ ξυλο.αν ειναι μεγαλες επιφανειες τοτε 90% δεν ειναι.σας το λεω γιατι εχω κανει εξονυχιστικο ελεγχο.στα ηρα οντως εχουν καποιες κουνιες που ειναι μασιφ ξυλο ολο αλλα ειναι κουνιες δεν γινονται κρεββατι.και το havanna της bebe jou σε καμια περιπτωση δεν ειναι μασιφ.το ειχα ρωτησει. το lifetime στην ποσειδωνος εχει μια κουνια που γινεται κρεββατι 1 σχεδιο ομως δεν εχει αλλο και κανει περιπου 500 ευρω.αλλα δεν ξερω αν θα σου αρεσει γιατι επειδη ειναι οικολογικο μαγαζι τα χρωματα που χρησιμοποιουν ειναι πολυ αραια και φαινονται τα νερα του ξυλου.δεν ειναι εντελως ασπρα η ροζ. αυτη που παρηγγειλα εγω ειναι μασιφ ξυλο αλλα κανει 585 και γινεται κρεββατι.επειδη ομως δεν θελω να κανω διαφημιση αν θελεις στειλε μου pm και θα σου πω απο που την πηρα.

 

 

Κοριτσια μην μπερδευεστε: οντως το 99% των επιπλων της Bebejou, (κυριως οι μαρκες: η ιδια η bebejou και η γαλλικη Sauthon) ΔΕΝ ειναι μασιφ, εχουν καποια σχεδιά τους κομματια απο ξυλο και τα υπολοιπα ειναι mdf.

 

Ομως η μαρκα europebaby που μπορειτε να βρειτε εκει ή και σε αλλα καταστηματα (δεν τα εχει μονο αυτη η αλυσιδα καταστηματων), ειναι η μονη που εχει 3 σχεδια ολα κι ολα (απο τα 20 περιπου που προωθει) που ειναι μασιφ ξυλο.....στην Ελλαδα φερνουν μονο τα 2 απο αυτα και το ενα ειναι οντως η Larissa που τελικα πηρα. Μπορειτε να μπειτε σε ιστοσελιδες που πουλανε online επιπλα της europebαby, σου εχουν ενημερωτικο δελτίο με το ποια κομματια σε καθε σχεδιο ειναι mdf (οντως, σχεδον ολα), και ποσα μασιφ ξυλο.....η Larissa ειναι 100% ξυλο, σε ολα της τα κομματια. Το διαπιστωσα και τωρα που ηρθε σπιτι, γιατι εκτος απο τους ροζους του επιπλου, που μου ειπαν οτι ειναι αδιαψευστο κριτηριο, το mdf ειναι πολυ πιο ανθεκτικο ενω το πευκο πιο μαλακο και ευκαμπτο. Η σιφινιερα μου δηλαδη που ειναι καπλαμας, καμμια σχεση...

 

Για τη havanna εχετε δικιο, νομιζα οτι μου την ειπαν 100% ξυλο οταν την ειδα γιατι μοιαζει με τη δικη μου, αλλα βλεπω οτι λεει στο ιντερνετ "partly wood veneer" κι οχι "All items are made from Solid Pinewood" που λενε για την Larissa....

 

Το εψαξα ΠΑΡΑ πολυ....κι εχω παει πραγματικα σε ΟΛΑ τα καταστηματα(ΛΗΤΩ, ΗΡΑ, mothercare, prenatal, συνοικιακα, αποθηκες....) μετα απο πολυ καιρο εβγαλα ακρη, οταν επικοινωνησα με την ιδια την εταιρεια, μου εστειλαν ενημερωτικο με προδιαγραφες και γλυτωσα 300 επιπλεον ευρω που θα πληρωνα για αλλη κουνια μασιφ γερμανικης μαρκας, που ειχα καταληξει....

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Καλημερα

 

Σας Διαφευγει κατι....Δεν λεει τιποτα το εαν ειναι μασιφ ξυλο ενα επιπλο η` ειναι απο υποκαταστατο ξυλου ,εφ`οσων το προιον εχει προδιαγραφες ασφαλειας και ποιοτητας αναγραφομενες πανω του ....Αυτο ειναι στανταρ ...Ο Ευαγγελατος ειχε κραξει πριν απο 2-3 χρονια μια ελληνικη εταιρεια που ενω πουλαγε μασιφ ξυλο ...ηταν γεματο στο αρσενικο ...

 

Ζητηστε να σας δειξουν πανω στο επιπλο την αναγραφομενη προδιαγραφη του συγκεκριμενου μοντελου ...οχι χαρτια η` στο μιλητω η` σας δηλωνουν οτι τις τηρουν !!!!!!!!! τι παει να πει ρε φιλε τηρω την προδιαγραφη .....δηλαδη ησουν μπροστα οταν αγοραζαν το ξυλο ....και ποιος σε διαβεβεωσε οτι ειναι σωστο??? ησουν μπροστα οταν το εβαφαν ????

 

Εαν δεν δω ετικετα ...δεν πιστευω τιποτα ----ουτως η` αλλως ζουμε σε μια χωρα κανιβαλων που ο καθενας ανεξελεκτα κανει και λεει οτι γουσταρει....χωρις να τον ελενχει κανεις και χωρις καμια μα καμια τιμωρια ....οποτε .....

 

Κλαιρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια Καλημερα

 

Σας Διαφευγει κατι....Δεν λεει τιποτα το εαν ειναι μασιφ ξυλο ενα επιπλο η` ειναι απο υποκαταστατο ξυλου ,εφ`οσων το προιον εχει προδιαγραφες ασφαλειας και ποιοτητας αναγραφομενες πανω του ....Αυτο ειναι στανταρ ...Ο Ευαγγελατος ειχε κραξει πριν απο 2-3 χρονια μια ελληνικη εταιρεια που ενω πουλαγε μασιφ ξυλο ...ηταν γεματο στο αρσενικο ...

 

Ζητηστε να σας δειξουν πανω στο επιπλο την αναγραφομενη προδιαγραφη του συγκεκριμενου μοντελου ...οχι χαρτια η` στο μιλητω η` σας δηλωνουν οτι τις τηρουν !!!!!!!!! τι παει να πει ρε φιλε τηρω την προδιαγραφη .....δηλαδη ησουν μπροστα οταν αγοραζαν το ξυλο ....και ποιος σε διαβεβεωσε οτι ειναι σωστο??? ησουν μπροστα οταν το εβαφαν ????

 

Εαν δεν δω ετικετα ...δεν πιστευω τιποτα ----ουτως η` αλλως ζουμε σε μια χωρα κανιβαλων που ο καθενας ανεξελεκτα κανει και λεει οτι γουσταρει....χωρις να τον ελενχει κανεις και χωρις καμια μα καμια τιμωρια ....οποτε .....

 

Κλαιρι

 

Θα συμφωνησω 100%. Φοβαμαι πολυ τις ελληνικες εταιριες γιατι δεν ξερω εαν εχουν γινει ελεγχοι.

 

Δυστυχως, χθες που εκανα μια ερευνα ολη την ημερα διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει τιποτα σε μασιφ ( ολα τα μερη ) που να εχει και καγκελα. Ετσι παρρηγγειλα την Bedside απο το mothercare γιατι μου ειπαν ξεκαθαρα οτι ολα τα μερη επανω ειναι μασιφ αλλα οχι στην βαση. Τουλαχιστον ξερω. Και τουλαχιστον ειναι ξενη εταιρια με ελεγχους. Δεν ειμαι φουλ ευχαριστημενη γιατι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να βαζουν mdf στις βασεις των παιδικων κρεβατιων ( ωραια, ας ηταν και πιο βαρια, τι εγινε ) αλλα νομιζω οτι νιωθω πιο ασφαλης με αυτη την επιλογη σε σχεση με αλλα ελληνικα ονοματα.

 

Α, και δεν γινεται κρεββατι αλλα...... τι να κανεις ?

 

Την εχει κανενας την συγκεκριμενη κουνια ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Καλημερα

 

Σας Διαφευγει κατι....Δεν λεει τιποτα το εαν ειναι μασιφ ξυλο ενα επιπλο η` ειναι απο υποκαταστατο ξυλου ,εφ`οσων το προιον εχει προδιαγραφες ασφαλειας και ποιοτητας αναγραφομενες πανω του ....Αυτο ειναι στανταρ ...Ο Ευαγγελατος ειχε κραξει πριν απο 2-3 χρονια μια ελληνικη εταιρεια που ενω πουλαγε μασιφ ξυλο ...ηταν γεματο στο αρσενικο ...

 

Ζητηστε να σας δειξουν πανω στο επιπλο την αναγραφομενη προδιαγραφη του συγκεκριμενου μοντελου ...οχι χαρτια η` στο μιλητω η` σας δηλωνουν οτι τις τηρουν !!!!!!!!! τι παει να πει ρε φιλε τηρω την προδιαγραφη .....δηλαδη ησουν μπροστα οταν αγοραζαν το ξυλο ....και ποιος σε διαβεβεωσε οτι ειναι σωστο??? ησουν μπροστα οταν το εβαφαν ????

 

Εαν δεν δω ετικετα ...δεν πιστευω τιποτα ----ουτως η` αλλως ζουμε σε μια χωρα κανιβαλων που ο καθενας ανεξελεκτα κανει και λεει οτι γουσταρει....χωρις να τον ελενχει κανεις και χωρις καμια μα καμια τιμωρια ....οποτε .....

 

Κλαιρι

 

Εχεις απολυτο δικιο....γι αυτο ΔΕΝ πηραμε ελληνικη κουνια!!! Οσο κι αν ηταν η προθεση μας αρχικα να στηριξουμε τα ελληνικα προϊοντα! Και γι αυτο και ζητησαμε πιστοποιητικα απο την ξενη εταιρεια κατευθειαν!

 

Και ξερετε γιατι? Γιατι στην Ελλαδα, προδιαγραφες θεωρουν το....ISO!!! Που οσοι ασχολουμαστε με πιστοποιησεις, γνωριζουμε οτι δεν σημαινει σχεδον ΤΙΠΟΤΑ....δυστηχως....

 

Μονο ορισμενες ξενες εταιρειες περνανε τους Κοινοτικους ελεγχους οχι μονο για το ξυλο, τις αποστασεις κλπ, αλλα και για τα χρωματα. Γιατι οσο καλο κι αν ειναι το ξυλο, αν το μωρο δαγκωσει μπογια τοξικη, ζητω που καηκαμε. Τα χρωματα πρεπει να πληρουν τους κανονισμους της ΕΕ και να εχουν βαση το νερο....μπορειτε και να δειτε τη διαφορα, αυτα τα χρωματα ειναι σχεδον διαφανα. Καλυτερα βεβαια, να μην ειναι καθολου βαμμενα, να ειναι φυσικο ξυλο.

 

Οποτε ό,τι κουνια και να παρετε, απο οποιαδηποτε μαρκα, να ζητατε πιστοποιητικο, οχι απο ανεξαρτητο οργανισμο πχ ελληνικο ή ιταλικο ή οτιδηποτε, αλλα το Ευρωπαϊκο Πιστοποιητικό.

 

Δειτε το θεμα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23872&highlight=%F0%F1%EF%E4%E9%E1%E3%F1%E1%F6%E5%F2

 

«Προσοχη στις Προδιαγραφες ασφαλειας»

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω 100%. Φοβαμαι πολυ τις ελληνικες εταιριες γιατι δεν ξερω εαν εχουν γινει ελεγχοι.

 

Δυστυχως, χθες που εκανα μια ερευνα ολη την ημερα διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει τιποτα σε μασιφ ( ολα τα μερη ) που να εχει και καγκελα. Ετσι παρρηγγειλα την Bedside απο το mothercare γιατι μου ειπαν ξεκαθαρα οτι ολα τα μερη επανω ειναι μασιφ αλλα οχι στην βαση. Τουλαχιστον ξερω. Και τουλαχιστον ειναι ξενη εταιρια με ελεγχους. Δεν ειμαι φουλ ευχαριστημενη γιατι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να βαζουν mdf στις βασεις των παιδικων κρεβατιων ( ωραια, ας ηταν και πιο βαρια, τι εγινε ) αλλα νομιζω οτι νιωθω πιο ασφαλης με αυτη την επιλογη σε σχεση με αλλα ελληνικα ονοματα.

 

Α, και δεν γινεται κρεββατι αλλα...... τι να κανεις ?

 

Την εχει κανενας την συγκεκριμενη κουνια ?

 

 

 

Με γεια! Οταν πηγαμε στη mothercare μας ειχαν δειξει πιστοποιητικα κλπ, ειναι μεγαλη και σοβαρη εταιρεια, δε νομιζω να μην κανατε καλη επιλογη...

Με το καλο να τη χαρειτε

Link to comment
Share on other sites

Με γεια! Οταν πηγαμε στη mothercare μας ειχαν δειξει πιστοποιητικα κλπ, ειναι μεγαλη και σοβαρη εταιρεια, δε νομιζω να μην κανατε καλη επιλογη...

Με το καλο να τη χαρειτε

 

 

Ευχαριστω! Ελπιζω να βγει καλη και να την χαρει και η μεση μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Citron καπως ετσι ειναι ---ομως η προδιαγραΦη EN 7216 -12 ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΙΦ ΚΑΙ ΑΒΑΦΟΣ ΓΙΑ ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.......

 

ΓΙΑ ΨΑΧΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ -----

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Citron καπως ετσι ειναι ---ομως η προδιαγραΦη EN 7216 -12 ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΙΦ ΚΑΙ ΑΒΑΦΟΣ ΓΙΑ ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.......

 

ΓΙΑ ΨΑΧΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ -----

Εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν βρηκα πουθενα κατι τετοιο με μετακινουμενα καγκελα. κεφτομαι να το δωσω στον μαραγκο μηπως μπορει να μου αλλαξει την βαση και να μου βαλει κατι σε μασιφ και αβαφτο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως αλλα δεν εχουν καγκελα που κατεβαινουν :( Της Stokke ειδικα ειναι τελεια και πιστοποιημενα αλλα δεν εχουν αυτη την ευκολια) . H sauthon ειναι εξαιρετικη και εχει με καγκελα αλλα εδω τις εχουν 3 φορες επανω στην τιμη ( αν θυμαμαι καλα καπου εδω μια κοπελα ειχε επισης αναφερει οτι κατι που εχει στο σαιτ τους 280 Ε, εδω εχει 800Ε!!!!). Το θεωρω απαραδεκτο να καπιλευονται το γεγονος οτι οι γονεις θελουν κατι που στη τελικη ειναι αυτονοητο - σωστα προιοντα που δεν αποτελουν κινδυνο για την ζωη τους.

Link to comment
Share on other sites

( αν θυμαμαι καλα καπου εδω μια κοπελα ειχε επισης αναφερει οτι κατι που εχει στο σαιτ τους 280 Ε, εδω εχει 800Ε!!!!).

 

Εγω ημουν αυτη....απο το επισημο σαιτ της εταιρειας ομως, ενω δινει τιμες, δεν μπορεις να παραγγειλεις.

 

υπαρχουν ιστοσελιδες να παραγγειλει καποιος οπως η εξης

 

http://www.yummykids.co.uk/80365/info.php?p=5&cat=33362

 

Ομως επειδη ακουσα πολλα απο αλλες κοπελες εδω που παρηγγειλαν επιπλα απο το εξωτερικο (ΟΧΙ απο το συγκεκριμενο site που αναφερω, ετσι???? απο Ιταλικα κυριως) οτι τους ερχονται με ρωγμες κλπ απο τις μεταφορικες το ξανασκεφτηκα και αγορασα απο εδω. Ισως γι αυτο και η mothercare δεν στελνει Ελλαδα επιπλα (στην ιστοσελιδα της αν δεις, μιση τιμη και κατω ειναι ολα) επειδη φοβουνται για φθορες στη μεταφορα....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχετε δικιο για τις διαφορες στις τιμες μεσω ιντερνετ αλλα με τα επιπλα υπαρχει προβλημα ...

Οταν τα αγορασεις απο εδω θα στα παραδωσουν σπιτι θα συναμορλογηθουν .....μπλα μπλα...

 

Οταν μου παρεδωσε η bebe jou το κρεβατακι της κλαιρης ηρθαν τρεις φορες οι ανθρωποι γιατι δεν ταιριαζαν τα συρταρια-----αντε τωρα να το εχεις παρει απο το ιντερνετ και να προσπαθεις να το φταιξεις μονη σου.....Δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς παραγγείλαμε την κούνια από το lifetime kids. είναι πολύ απλή, όμορφο χρώμα, το καγκελο κατεβαλίνει και βγαίνει τελείως και αργότερα μετατρέπεται σε παγκάκι. Υποστηρίζουν (τουλάχιστον) οτι είναι από μασίφ σκανδιναβικό πε'υκο χωρίς καθόλου τοξικά χρώματα - μόνο νερόχρωμα έχει στο φυσικό χρώμα. ¨οσοι δεν έχετε αποφασίσει ακόμα, ρίξτε μια ματιά. Εχει γύρω στα 500 ? αλλά μου φαίνεται καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγαμε κι εμείς χθες να ρίξουμε μια ματιά με τον άντρα μου για κούνιες και συγκεκριμένα στο babynet στη Μεταμόρφωση. Είχε κούνιες της PALI που μου αρέσουν, ειδικά αυτή με την καμηλοπάρδαλη είναι το κάτι άλλο. Όσες όμως κούνιες έχουν ροδάκια δεν είναι τόσο σταθερές μου φαινόταν ότι κουνιούνταν πολύ. Σε αυτές κατεβαίνει το κάγκελο και το στρώμα, ενώ στις κούνιες που γίνονται καναπές ή κρεβατάκι αργότερα δεν προσαρμόζονται ροδάκια, δεν ανεβοκατεβαίνει το κάγκελο παρά μόνο το στρώμα. Το δίλημμά μου είναι τι αξίζει περισσότερο ? Να πάρεις μία κούνια με ροδάκια για να την μετακινείς εύκολα εάν χρειαστεί ή μια κούνια που να γίνεται αργότερα κρεβατάκι αλλά δεν είναι τόσο έυκολη στη μετακίνηση γαιτί είναι πιο βαριά ??

Ο άντρας μου θέλει αυτή με τα ροδάκια για μεγαλύτερη ευκολία, εγώ σκέφτομαι τη λύση της κούνιας - κρεβατιού. Γιατί να δίνουμε άλλα χρήματα όταν το παιδί δε θα θέλει να μείνει άλλο στην κούνια? Μπορεί καμμιά μανούλα να βοηθήσει ??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χθες τελικά μας έφεραν τα πράγματα του μπεμπάκου μας κούνια, περκοκρέβατο, καρότσι κτλ. Σχετικά με την κούνια έχω προβληματιστεί πολύ. Καταρχήν προτιμήσαμε να την πάρουμε σταθερή χωρίς ροδάκια και να μετατρέπεται σε προεφηβικό κρεββατάκι. Είναι και πολύ άνετη σε διάσταση. Ομως χθες που τα παραλάβαμε και μας τα έστησαν μου είπαν ότι ναι μεν η κούνια έχει θέσεις στις οποίες αναβοκατεβαίνει το στρώμα ανάλογα την ηλικία του παιδιού, το κάγκελο όμως παραμένει σταθερό. Δεν υπάρχει κάποιος μοχλός να το κατεβάζω όταν το παιδί μεγαλώσει για να μην μπαίνω όλη μέσα στην κούνια. Επιπλέον για να κατέβει στην πιο κάτω θέση το στρώμα πρέπει να ξεβιδώσουμε τα κάγκελα, να ξεβιδώσουμε την βάση του στρώματος να την ρυθμίσουμε στην θέση που θέλουμε και μετά να ξαναβάλουμε τα κάγκελα. Ολές αυτές οι κινήσεις όμως μόνο με ηλεκτρικό κατσαβίδι, γιατί οι βίδες είναι μεγάλες. Επιπλέον μου ρύθμισαν την κούνια στο τελευταίο προς τα πάνω επίπεδο, δηλαδή περίπου 12-15 εκατ. η επιφάνεια του στρώματος από το πάνω μέρος του κάγκελου. Νομίζω ότι αν μπει και το παιδί μέσα θα είναι σχεδόν στην ίδια επιφάνεια με το κάγκελο. Ο άντρας μου λέει να μην αγωνιώ άδικα γιατί θα είναι μικρούλης στην αρχή και δεν θα μετακινείται. Μετά από 2 μήνες θα του κατεβάσουμε το επίπεδο. Αγχώθηκα και στεναχωρήθηκα. Λέτε να μην μας βολέψει η κούνια με τα κάγκελα που δεν ανεβοκατεβαίνουν και έχω και πρόβλημα με τη μέση μου ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...