Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-07-09, 18:29   #1
Μαρια Γ

Περιοχή: greece
Μαρια Γ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΑΚΡΩΝ ΕΜΒΡΥΟΥ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;
Ο χρήστης Μαρια Γ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-09, 19:02   #2
dodini

dodini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρια Γ λυπάμαι πάρα πολύ
Έκανα κι εγώ στο παρελθόν έκτρωση για λόγους υγείας του μωρού.Τώρα είμαι έγκυος σε διδυμάκια.
Όλα θα πάνε καλά!!!
Ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ...

Είμαστε μαζί απο:4/1/06
Ο χρήστης dodini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-09, 19:24   #3
Μαρια Γ

Μαρια Γ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DODINI. HTAN Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕ ΠΟΛΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ!
Παλιά 07-07-09, 19:27   #4
Μαρια Γ

Μαρια Γ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!
Παλιά 07-07-09, 19:29   #5
dodini

dodini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρια Γ παρομοίως!
Σου ανέφερα την τωρινή μου εγκυμοσύνη για να σου δείξω πως είναι ναι μεν τραγικό αλλά όχι το τέλος του κόσμου.Δεν το ξεχνάς ποτέ αλλά προχωράς.
Τώρα περιμένω να κάνω την αυχενική διαφάνεια να βεβαιωθώ οτι όλα είναι καλά για να ηρεμήσω κάπως...
Σε πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να ξαναξεκινήσετε προσπάθειες;

Παλιά 07-07-09, 19:33   #6
Μαρια Γ

Μαρια Γ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ!
Παλιά 07-07-09, 19:40   #7
Μαρια Γ

Μαρια Γ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΥΤΤΑΡΟΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
Παλιά 07-07-09, 19:54   #8
dodini

dodini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρία το ψάξατε όσο μπορούσατε.
Εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος σε ένα υγιές μωράκι και όλα να πάνε τέλεια!

Παλιά 07-07-09, 20:06   #9
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΥΤΤΑΡΟΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
επειδη μπερδευτηκα, και δεν ξερω τι ακριβως ειναι η παραπανω εξεταση, αφου ηταν ολα φυσιολογικα γιατι εγινε διακοπη?
Παλιά 07-07-09, 21:43   #10
stiliani

Το avatar του χρήστη stiliani

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
stiliani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο monbebe Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη μπερδευτηκα, και δεν ξερω τι ακριβως ειναι η παραπανω εξεταση, αφου ηταν ολα φυσιολογικα γιατι εγινε διακοπη?
Καλησπέρα!Πολλές φορές οι υπέρηχοι δείχνουν ότι τα έμβρυα έχουν ανωμαλίες, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση το έμβρυο είχε δυσπλασία. Αυτό που έψαξαν οι γιατροί με τον καρυότυπο είναι το γιατί το έμβρυο έχει δυσπλασία. Αν δηλαδή υπάρχει ανωμαλία στο DNA.Και βρέθηκε ότι το DNA του εμβρύου ήταν φυσιολογικό και δεν ήταν αυτό που οδήγησε στην συσπλασία του εμβρύου. Μετά έψαξαν και τον καρυότυπο των γονέων για να δούνε μήπως οι γονείς έχουν κάποια ανωμαλία στο DNA τους και την κληροδότησαν στο παιδί και πάλι αυτό βγήκε φυσιολογικό. Όλα αυτά σημαίνουν ότι το πρόβλημα του παιδιού δεν προέρχεται από χρωμοσωμικές ανωμαλίες αλλά από κάτι άλλο. Αυτό το κάτι άλλο ίσως το δείξει η βιοψία. Αλλά τις περισσότερες φορές η βιοψία δεν δείχνει τίποτα και το γεγονός θεωρείται τυχαίο. Εγώ θέλω να πω στην κοπελίτσα που βίωσε την συγκεκριμένη περιπέτεια ότι αφού οι καρυότυποι βγήκαν φυσιολογικοί να μην φοβάται τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με εσένα ή τον άντρα σου. Είναι απίθανο να ξανασυμβεί βγάλτο από το μυαλό σου. Θα μου πεις όμως γιατί έγινε; Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή και καλές στιγμές και περιπέτειες. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι η συγκεκριμένη ανωμαλία δεν κληροδοτήθηκε από εσας.
Παλιά 08-07-09, 11:03   #11
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πως γινεται να ειναι ομως ενα τετοιο γεγονος "τυχαιο"? για ολα υπαρχει μια εξηγηση και τοσες εξετασεις... γιατι να μην μπορουν να βρουν τι εφταιγε? κριμα μωρε... καλη δυναμη...
Παλιά 08-07-09, 11:44   #12
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όλες οι εξετάσεις που κάνουμε, ακόμη και η αμνιοκέντηση δεν μπορούν να εξασφαλίσουν ότι το παιδί θα είναι υγιές. Η επιστήμη καλύπτει ένα ποσοστό του 80%,από εκεί και πέρα υπάρχει ο Θεός!!! Το τυχαίο μπορεί να γίνει από πολλά. Η φύση συνήθως αποβάλλει ένα γονιμοποιημένο ωάριο αν δεν έιναι υγιές. Παρ΄ όλα αυτά μερικές φορές, δεν συμβαίνει αυτό. Καλή δύναμη στη μαμούλα, και γρήγορα να κρατάει στην αγκαλιά της ένα μωράκι που μπορεί να μην την κάνει να ξεχάσει την άσχημη εμπειρία της, σίγουρα όμως θα της δώσει απέραντη ευτυχία. Μακάρι ο Θεός να έχει καλά όλα τα παιδάκια, είτε είναι μέσα στην κοιλιά, είτε είναι δίπλα μας. Δυστυχώς όμως δεν συμβαίνει πάντα ούτε αυτό. Βλέπουμε τι δυστυχία υπάρχει. Έτσι είναι η ζωή...με τις χαρές και τις λύπες. Μακάρι οι χαρές να γίνουν πιο πολλές για όλους!
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-07-09, 12:04   #13
EUGENI

Το avatar του χρήστη EUGENI

EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρια καλημερα!

Εχω κανει κι εγω διακοπη κυησης οταν ειμουν στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης!!!!!!
Εγω κολλησα ενα μικροβιο το οποιο λεγεται κυτταρομεγαλοιος...
Εκανα αρκετες εξετασεις,αμνιοπαρακεντηση αλλα δυστυχως το μικροβιο ειχε προχωρησει στο εμβρυο κι ετσι δεν γινοταν να συνεχισω....
Ειναι ψυχοφθορα διαδικασια,αλλα εγω ενα θα σου πω :Μην το βαλεις κατω!!!!
Αυτο το περασα το 2004 και τωρα εχω μια κορακλα 3,5 ετων!!!!!
Νομιζω οτι ειπες οτι εχετε ξεκινησει παλι προσπαθειες....Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και πολυ συντομα να κρατας ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου....
Το κεφαλι ψηλα και βουρ στις προσπαθειες λοιπον....
Ο χρήστης EUGENI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 12:05   #14
soula24

Περιοχή: Περιστέρι
soula24 ουδετερη μηδέν
Smile

Μαρια Γ... το μόνο που έχω να σου πώ είναι να μην αφήσεις αυτό το γεγονός να σε πάρει από κάτω! Η καλύτερή μου φίλη έμεινε έγκυος πριν 2 χρόνια και δυστυχώς στον 2ο μήνα είχε παλίνδρομη κύηση και το έχασε το παιδί. Μετά από λίγο διάστημα ξαναμένει έγκυος και από την αυχενική διαφάνεια βγήκε ότι το παιδί ήταν με σύνδρομο down και βαρβάτο κιόλας!!! έκανε έκτρωση και διέκοψε την κύηση. Επειτα από πολλές εξετάσεις DNA του ζευγαριού βγήκαν όλα φυσιολογικά άρα και τα δύο περιστατικά θεωρήθηκαν "τυχαία" και δεν φταίγανε οι γονείς!

Σήμερα είναι 6 μηνών σε ένα υγιέστατο κοριτσάκι και όλα πάνε καλά. Με αυτό θέλω να σου πώ να μην τα παρατάς και πάντα να είσαι θετική! Ξέρω και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά από την άλλη σκεψου ότι δεν υπάρχει πιο όμορφο και δυνατό συναίσθημα από το να φέρνεις στον κόσμο ένα πλασματάκι που θα σε κάνει να πετάξεις στα ουράνια!!!!

Σου εύχομαι λοιπον να συνεχίσεις την προσπάθεια και να είσαι πάντα θετική και αισιόδοξη!
Ο χρήστης soula24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 14:39   #15
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EUGENI Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια καλημερα!

Εκανα αρκετες εξετασεις,αμνιοπαρακεντηση αλλα δυστυχως το μικροβιο ειχε προχωρησει στο εμβρυο κι ετσι δεν γινοταν να συνεχισω....
Νομιζω οτι ειπες οτι εχετε ξεκινησει παλι προσπαθειες....Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και πολυ συντομα να κρατας ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου....
πώς κατάλαβες ότι το είχες κολλήσει?? Έκανες πυρετό?
Παλιά 08-07-09, 14:50   #16
EUGENI

EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aleka γεια σου!

Οχι δεν εκανα πυρετο φανηκε απο τις γενικες αιματος που εκανα και συγκεκριμενα υπαρχει ειδικη εξεταση για αυτο το μικροβιο (οπως κανουμε για τοξωπλασμα δηλ.)...
Αυτο το μικροβιο ειναι επικινδυνο αν το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης καθως επισης ειναι παρα πολυ σπανιο να προχωρησει στο εμβρυο.......ε εγω ημουν μια απο τις σπανιες περιπτωσεις!!!!!!!!
Βεβαια αν το κολλησεις μια φορα δεν υπαρχει κινδυνος και για αλλη εγκυμοσυνη,ειναι οπως τα ερυθρα κολλας μια φορα και τελος.....
Παλιά 08-07-09, 15:03   #17
kat05

Περιοχή: ΑΙΓΑΙΟ
kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;

Μαρία Γ, συγνώμη που σε ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και επώδυνο αλλά τι δυσπλασία άκρων είχε το έμβρυο; με ενδιαφέρει διότι παρόμοια περίπτωση αντιμετώπισε μια φίλη μου.
Ο χρήστης kat05 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 15:33   #18
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
aleka γεια σου!

Οχι δεν εκανα πυρετο φανηκε απο τις γενικες αιματος που εκανα και συγκεκριμενα υπαρχει ειδικη εξεταση για αυτο το μικροβιο (οπως κανουμε για τοξωπλασμα δηλ.)...
Αυτο το μικροβιο ειναι επικινδυνο αν το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης καθως επισης ειναι παρα πολυ σπανιο να προχωρησει στο εμβρυο.......ε εγω ημουν μια απο τις σπανιες περιπτωσεις!!!!!!!!
Βεβαια αν το κολλησεις μια φορα δεν υπαρχει κινδυνος και για αλλη εγκυμοσυνη,ειναι οπως τα ερυθρα κολλας μια φορα και τελος.....
εγώ έχω αντισώματα για μεγαλοκυταροιό αλλά φοβάμαι για τοξόπλασμα. Έκανα εξετάσεις γενικές που ήταν ΟΚ αλλά ξέχασα να κάνω για τοξόπλασμα!! Πέρα από την ειδική εξέταση έδειξαν τίποτα οι γενικές? Πώς ήταν τα λευκά σου. sorry που ρωτάω αλλά έχω ένα άγχος που έχω κάνει θυροειδεκτομή, ας μην έχω και άλλο!
Παλιά 08-07-09, 15:42   #19
EUGENI

EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aleka μου επειδη εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε αν θυμαμαι καλα φανηκε και απο τις γενικες εξετασεις αιματος...οτι υπηρχε καποιο προβλημα,δεν θυμαμαι συγκεκριμενα να σου πω για τα λευκα πως ηταν!!!!
Γιατι δεν κανεις μια συμπληρωματικη εξεταση για τοξωπλασμα για να μην αγχωνεσαι (αν και αδικα αγχωνεσαι)!
Ρωτησε και τον γιατρο σου να σου πει.....
Μην αγχωνεσαι........
Παλιά 08-07-09, 15:44   #20
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έτσι θα κάνω... ευχαριστώ καλή μου!
Παλιά 08-07-09, 15:56   #21
EUGENI

EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aleca Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι θα κάνω... ευχαριστώ καλή μου!
Να εισαι καλα.....και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρο!!!!!
Φιλια πολλα...
Παλιά 08-07-09, 15:58   #22
savropinguinos

Περιοχή: Chios!!!!
savropinguinos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μια φιλη μου εζησε κατι παρομοιο,εκανα εξετασεις και τους ειπαν οτι ηταν τυχαιο,σημερα εχει μια κορουλα 18 μηνων,σου ευχομαι συντομα εγγυουλα.
Παλιά 08-07-09, 16:00   #23
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω απο τυχαιο λαθος εμαθα οτι το εμβρυο ειχε γαστροσχιση σε σοβαρο βαθμο και σε δευτερη υπερηχογραφιματικη εξεταση εντοπιστηκε οτι ελειπε το ενα κατω ακρο..ειμουν ηδη 13 εβδομαδων και εκανα διακοπη με τεχνητους πονους κλπ, δεν εκανα ποτε σχετικες περαιτερω εξετασεις διοτι αφενος 5 διαφορτεικοι γιατροι ειπαν οτι ειναι τυχαιο γεγονος που δεν επαναλαμβανεται αφετερου οτι καποιες παρπανω εξετασεις αν εντοπιζαν γονιδιακο προβλημα δεν θα μου προσφερε και την ευχερεια να κανω κατι για να το διορθωσο..το κοστος θα ηταν πολυ μεγαλο και οι πιθανοτητες να βρεθει το γονιδιο σπανιες.
Βεβαια εγω ειμουν διπλα ατυχη γιατι συντομα ξαναμεινα εγκυος οπως επιθυμουσα αλλα απεβαλλα ξαφνικα στον 5ο μηνα, παρολα αυτα δεν το βαλα κατω, ξαναμεινα εγκυος , εκανα περιδεση και τωρα εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων..
συνεχισε τις προσπαθειες και κοιτα το μελλον..ολα θα πανε καλα..και εμεις ειμαστε εδω σε οτι χρειαστεις..

Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 16:43   #24
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαρια καλημερα!

Πώς κολλάμε αυτό το μικρόβιο;

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.
Ο χρήστης rica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 16:48   #25
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aleca Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ έχω αντισώματα για μεγαλοκυταροιό αλλά φοβάμαι για τοξόπλασμα. Έκανα εξετάσεις γενικές που ήταν ΟΚ αλλά ξέχασα να κάνω για τοξόπλασμα!! Πέρα από την ειδική εξέταση έδειξαν τίποτα οι γενικές? Πώς ήταν τα λευκά σου. sorry που ρωτάω αλλά έχω ένα άγχος που έχω κάνει θυροειδεκτομή, ας μην έχω και άλλο!
Aleca,,, εγώ στις πρώτες πρώτες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός μόλις έμεινα έγκυος είδα πως δεν είχα αντισώματα για τοξόπλασμα. Εκτός από την αποφυγή ωμών λαχανικών κλπ... εγώ από μόνη μου κάθε μήνα κάνω εξέταση για τοξόπλασμα, έτσι για να μου φύγει ο φόβος. Είναι το IgM και IgG. Μπορείς να την κάνεις κι εσύ κάθε μήνα μαζί με τις συνηθισμένες και να' χεις το κεφάλι σου ήσυχο!

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.
Ο χρήστης rica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 19:22   #26
ΜΑΡΙΑ Γ.

Περιοχή: ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ΜΑΡΙΑ Γ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kat05 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία Γ, συγνώμη που σε ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και επώδυνο αλλά τι δυσπλασία άκρων είχε το έμβρυο; με ενδιαφέρει διότι παρόμοια περίπτωση αντιμετώπισε μια φίλη μου.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ05.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΝΩ ΑΚΡΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ, ΜΕ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΩΛΕΝΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΩΛΕΝΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΟΜΦΑΛΟΚΗΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 4,9.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΑΡΙΑ Γ. : 08-07-09 στις 19:28
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ Γ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 19:30   #27
ΜΑΡΙΑ Γ.

Περιοχή: ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ΜΑΡΙΑ Γ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ.
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ Γ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 22:41   #28
kat05

Περιοχή: ΑΙΓΑΙΟ
kat05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ Γ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ05.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΝΩ ΑΚΡΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ, ΜΕ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΩΛΕΝΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΩΛΕΝΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΟΜΦΑΛΟΚΗΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 4,9.Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ;
Γεια σου Μαρία Γ., η φίλη μου στο Β' επιπέδου πληροφορήθηκε από το γιατρό οτι υπήρχε ανωμαλία στα κάτω άκρα (κλίση προς τα μέσα) η οποία συνδέεται με χρωμοσωμική ανωμαλία, παράλυση και εγκεφαλική δυσλειτουργία. Η αυχενική της ήταν ΟΚ αλλά έκανε κατόπιν αμνιοπαρακέντηση η οποία επιβεβαίωσε τους φόβους του γιατρού. Βέβαια αργότερα έκανε γερά παιδιά και η ιστορία έχει ξεχαστεί, ωστόσο στην αρχή πέρασε πολύ άσχημα ψυχολογικά... Εύχομαι κι εσύ να το αφήσεις πίσω και σύντομα να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!
Ο χρήστης kat05 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 23:13   #29
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαι ομως ειναι τυχαιο και δυστυχως συμβαινει συχνα και μενα η καλυτερη μου φιλη αντιμετωπισε παρομοια κατασταση στον τεταρτο μηνα ειδαν οτι το παιδι ειχε δικερη σπονδυλικη στηλη. Βεβαια αυτο που πιστευω εγω ηταν οτι επαιξε ρολο οτι η γιατρος της δεν της εδωσε καθολου filicine κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Για το συγκεκριμενο προβλημα ολα τα βιβλια γραφουν οτι οφειλεται στην ελλειψη της βιταμινης που εχει το filicine.
Κατι τοσο απλο και ομως η γιατρος της δεν της το εδωσε.
Παλιά 08-07-09, 23:16   #30
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου ευχομαι συντομα να κρατησεις στα χερια σου ενα πανεμορφο μωρακι και αυτο που συνεβη τωρα να το αφησεις πισω μια για παντα. Ετσι θα γινει θα το δεις μην φοβασαι και να σκεφτεσαι μονο αισιοδοξα!!!
Παλιά 09-07-09, 00:25   #31
mariaeva1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mariaeva1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρια Γ, μη μασας πουθενα!!! Εγω εκανα διακοπη κυησης το 2005 στην 25η εβδομαδα λογω απουσιας αμνιακου υγρου και μικρου μεγεθους του εμβρυου, ειχα κανει αμνιοπαρακεντηση κι ηταν ολα παραδοξως καλα. Ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος αλλα τωρα εχω μια κουκλα 2,5 χρονων και τα εχω ξεχασει ολα. Θα πανε ολα καλα, μη στενοχωριεσαι!!! (Τωρα πια βλεπω οτι πολλες γυναικες ειχαν αυτη την εμπειρια κι αυτο ειναι παρηγορο!!Αν και καλο ειναι να μη το περνα κανεις αυτο!!)
Παλιά 09-07-09, 09:49   #32
EUGENI

EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς κολλάμε αυτό το μικρόβιο;
Καλημερα!

Εμενα μου ειχαν πει τοτε οτι μπορει να το κολλησα απο ζωα,φυτα ακομα και απο μικρα παιδια!!!!!!
Και τις περισσοτερες φορες δεν εχει συμπτωματα.....
Παλιά 09-07-09, 14:56   #33
MARIANTHI611

Το avatar του χρήστη MARIANTHI611

Περιοχή: Περιστερι city
MARIANTHI611 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συνεχισε και ολα θα πανε καλα!

Ο χρήστης MARIANTHI611 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-09, 18:29   #34
dimitrageorge

Περιοχή: Πειραιας
dimitrageorge χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια, και εγω εκανα διακοπη κυησης πριν απο περιπου 1 μηνα 25/6, στην 23η εβδομαδα κυησης ... 20 ωρες επωδυνου τοκετου... ξερω πως ειναι... αλλα ειμαι καλα τωρα. Ευχαριστώ τον γιατρό μου που επεμενε να μην κανω καισαρικη γιατι οπως ειπε.: δεν θελω να φυγεις απο εδω χωρις μωρο αλλα με ουλη που να στο θυμιζει...
Τελος παντων... Σε εμενα το προβλημα φανηκε στα 2α αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης... (15% τρισωμια 13) στα κυταρρα του μωρου... Δεν ειχα επιλογη... Θα γεννουσα ενα δυστυχισμενο πλασματακι και η αποφαση μου ηταν γρηγορη.... Περισυ την ιδια εποχη ειχα παλινδρομη στην 10η εβδομαδα.... Ευτυχως εχω μια πριγκιπησα 4 ετων και αναθάρρυσα αμεσως... την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα οποια στιγμη εμενα μονη... Το εμβρυο ειχε τρελλη κινητικοτητα και ολες οι εξετασεις μεχρι την αμνιο ηταν απλα τελειες....στις 29/7 εχω ραντευου με τον γενετιστη.... θα δουμε.... Σας φιλω - Δημητρα
Ο χρήστης dimitrageorge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-09, 19:00   #35
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα έκανες άμνιο έτσι και αλλιώς ή είδες κάτι στην Β' επιπέδου?
Παλιά 21-07-09, 20:58   #36
dimitrageorge

Προεπιλογή

θα εκανα αμνιο σιγουρα γιατι ειχα το 2004 μια παλινδρομη, περυσι ακόμα μια στην 10η εβδομαδα, οπου εξεταστηκε το εμβρυο και ειχε 45 χρωμοσωματα αντι για 46 και παρολο που γεννησα την Ιλεανα το 2005 με τελεια εγκυμοσυνη στα 32 μου, εφτασα φετος τα 36... αν ηξερα τι μπορουσε να μου συμβεί θα εκανα αμνιο ακομα και στα 32... Ενας υπερηχολογος μου ειπε το εξης : η κορη μου ειναι 20... αν μεινει εγκυος σημερα θα κανει αμνιο.... ειναι δυνατον να εχουμε την επιστημη με το μερος μας και να διακινδυνευουμε να γεννησουμε δυστυχη πλασματα??? γιατι???
Παλιά 21-07-09, 22:05   #37
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από τη μια συμφωνώ, και εγώ ζήτησα να κάνω στην δεύτερη εγκυμοσύνη αν και είμαι σχεδόν 33. Αλλά όπως μου είπαν και διάφοροι γιατροί, η άμνιο σε εξασφαλίζει 99% για συγκεκριμένα σύνδρομα - ανωμαλίες. Δε σημαίνει ότι ακόμη και με αυτήν, είσαι καλυμένη ότι θα κάνεις γερό παιδί. Αν ξέρεις ήδη ότι υπαρχει κάποιο θέμα, μπορείς να το εξετάσεις. Αλλά υπάρχουν τόσες αρρώστειες που δε μπορείς να κάνεις εξετάσεις για όλα. Για αυτό ρωτάω, και διότι επίσης και οι δύο φίλες μου που έκαναν άμνιο είχαν πρόωρες συσπάσεις και έμειναν στο κρεβάτι τους τελευταίους δύο μήνες. Βέβαια πιστεύω ότι αυτό είναι σπάνιο γιατί τόσες κοπέλες κάνουν, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτή η εξέταση λίγο έχει υπερεκτιμηθεί. Δεν ξέρω...
Παλιά 21-07-09, 22:24   #38
dimitrageorge

Προεπιλογή

ειναι βεβαιο οτι δεν μπορουμε να κανουμε τα παντα για να διασφαλισουμε το οτι θα γεννηθει υγιες μωρο... και ειναι κριμα να φτανουμε στον 5ο μηνα ή 6ο για Β επιπεδου με τοσο αγχος... αλλα απο την αλλη αν μπορουμε να προβλεψουμε εστω και κατα 99% μια πιθανη ατυχια δεν πρεπει? ελπιζω και ευχομαι η επιστημη να προχωρησει τοσο ωστε να βρισκει πολυ νωρίτερα πολλα περισσοτερα... πριν απο 40 μερες εκανα τον τελευταιο υπερηχο... ειπε τοτε ο γιατρος μου..: Δημητρουλα, η εγκυμοσυνη σου ειναι απλα τελεια... δεν ηταν ομως.... και δεν φαινοταν ...
Ενα πραγμα που θα ηθελα να ρωτησω τον γενετιστη ειναι πως θα μπορουσα να εχω νωριτερα αποτελεσματα (εκτος απο τροφοβλαστη )... υπαρχει καποιος τροπος?
Εχω τοοοοοσες αποριες πια....
Παλιά 22-07-09, 11:52   #39
cristine30

cristine30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Dimitrageorge αφού ήξερες ότι θα κάνεις άμνιο ούτως ή άλλως, γιατί δεν προτίμησες να κάνεις λήψη τροφοβλάστη που γίνεται στην 10-12η εβδομάδα για να μην προχωρήσει η εγκυμοσύνη και ταλαιπωθηθείς τόσο πολύ;
Ο χρήστης cristine30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-09, 18:27   #40
dimitrageorge

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristine30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Dimitrageorge αφού ήξερες ότι θα κάνεις άμνιο ούτως ή άλλως, γιατί δεν προτίμησες να κάνεις λήψη τροφοβλάστη που γίνεται στην 10-12η εβδομάδα για να μην προχωρήσει η εγκυμοσύνη και ταλαιπωθηθείς τόσο πολύ;
Δεν μπορουσα βεβαιως να φανταστω τι με περιμενε.., μετα απο 2 παλινδρομες ομως στην 10 και 8 εβδομαδα, η ληψη τροφοβλαστη ακουγοταν επικινδυνη στην φαση :κραταω ή οχι το μωρο....οποτε περιμενα να "δεσει".... και εδεσε αλλα η ατυχια με περιμενε μπροστα...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
άμβλωση, διακοπή κύησης, έκτρωση

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές