Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υιοθεσία / Αναδοχή / Παρένθετη Μητρότητα

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-07-09, 18:29   #1
vasov

Περιοχή: Ν/Α
vasov ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υιοθεσια απο εξωτερικο

σκεφτομαι παραλληλα με τις επομενες προσπαθειες να κοιταξω και αυτο.Στην Ελλαδα ειναι σχεδον ακατορθωτο.Ξερει κανεις για νομιμες υιοθεσιες απο εξωτερικο σε ποια υπηρεσια να απευθυνθω;
Ο χρήστης vasov δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-09, 20:22   #2
vasov

vasov ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καμια δεν ξερει;
Παλιά 06-07-09, 23:14   #3
starlight

Το avatar του χρήστη starlight

starlight ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Για νόμιμη υιοθεσία από το εξωτερικό θα πρέπει να απευθυνθείτε
στην αντίστοιχη πρεσβεία της χώρας από την οποία επιθυμήτε να υιοθετήσετε παιδάκι.
Εκεί σας λένε τι έγγραφα θέλουν και εκεί τα υποβάλλετε όταν τα συγκεντρώσετε.
Παλιά 07-07-09, 22:11   #4
vasov

vasov ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ, μηπως ξερεις απο ποιες χωρες μπορει να παρει η ελλαδα γιατι δεν γινεται απο ολες.
Παλιά 08-07-09, 00:33   #5
starlight

Το avatar του χρήστη starlight

starlight ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ήξερα ότι δεν γίνεται από όλες.
Ωστόσο ξέρω ότι γίνεται από Αιθιοπία και ότι γίνεται πολύ δύσκολα από Αρμενία γιατί στην πρεσβεία θέλουν χαρτί από την πρόνοια για να ξεκινήσουν τη διαδικασία και η πρόνοια θέλει χαρτί από την πρεσβεία για να ξεκινήσει την κοινωνική έρευνα!!
Μπορείς όμως να μάθεις εύκολα από κάθε πρεσβεία αν υπάρχει δυνατότητα για υιοθεσία από τη χώρα τους.
Καλή τύχη!!!!!!

-Εάν όμως είσαι αμερικανός πολίτης μπορείς μέσω πρακτορείου να υιοθετήσεις παιδακι από πάρα πολλές χώρες σε ελάχιστους μήνες!!-

-Περιμένω νέα-!!!!
Παλιά 08-07-09, 00:37   #6
athina15

Το avatar του χρήστη athina15

athina15 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξέρω ότι παλαιότερα υπήρχε μία διακρατική συμφωνία με τη Ρουμανία και γι' αυτό είχαν προηγηθεί, αν δεν κάνω λάθος, οι Έλληνες που επιθυμούσαν να υιοθετήσουν παιδί από αυτή τη χώρα. Νομίζω όμως ότι πλέον δεν ισχύει...Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στη Ρουμανική πρεσβεία. Πάντως θέλει αρκετή υπομονή και ψάξιμο γιατί προκειμένου να ολοκληρωθεί η υιοθεσία δεν αρκεί να συμφωνούν οι γονείς αλλά λαμβάνεται υπόψη και το δίκαιο της χώρας απ' όπου προέρχεται το παιδί (κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και με τη Μαντόνα της οποίας αρχικά της αρνήθηκαν την υιοθεσία παρότι όλοι συμφωνούσαν γιατί σύμφωνα με το δίκαιο της χώρας έπρεπε η θετή μητέρα να έχει ζήσει κάποια χρόνια στη χώρα ( το Μαλάουι)...
Καλή τύχη εύχομαι.
Ο χρήστης athina15 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-09, 19:56   #7
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο athina15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω ότι παλαιότερα υπήρχε μία διακρατική συμφωνία με τη Ρουμανία και γι' αυτό είχαν προηγηθεί, αν δεν κάνω λάθος, οι Έλληνες που επιθυμούσαν να υιοθετήσουν παιδί από αυτή τη χώρα. Νομίζω όμως ότι πλέον δεν ισχύει...Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στη Ρουμανική πρεσβεία. Πάντως θέλει αρκετή υπομονή και ψάξιμο γιατί προκειμένου να ολοκληρωθεί η υιοθεσία δεν αρκεί να συμφωνούν οι γονείς αλλά λαμβάνεται υπόψη και το δίκαιο της χώρας απ' όπου προέρχεται το παιδί (κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και με τη Μαντόνα της οποίας αρχικά της αρνήθηκαν την υιοθεσία παρότι όλοι συμφωνούσαν γιατί σύμφωνα με το δίκαιο της χώρας έπρεπε η θετή μητέρα να έχει ζήσει κάποια χρόνια στη χώρα ( το Μαλάουι)...
Καλή τύχη εύχομαι.
Αυτό με τη Ρουμανία ισχύει. Ρώτησα στην Πρόνοια, γιατί ενδιαφέρομαι για ένα πολύ δικό μου άτομο και μου είπαν ότι ισχύει.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-09, 13:13   #8
vasov

vasov ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξέρεις τις διαδικασιες Ιόλη μου;εσυ τι ακριβως εκανες;
Παλιά 01-11-09, 16:21   #9
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasov Εμφάνιση μηνυμάτων
ξέρεις τις διαδικασιες Ιόλη μου;εσυ τι ακριβως εκανες;
vasov μου, δεν ενδιαφέρομαι εγώ και γι' αυτό δεν το έχω ψάξει. Επειδή ενδιαφέρεται ένα δικό μου πρόσωπο, ρώτησα μια γνωστή μου που ήταν Δ/ντρια Πρόνοιας και μου είπε ότι υιοθεσίες γίνονται με τους εξής τρόπους:
- Ο 1ος τρόπος μέσω του ιδρύματος ΜΗΤΕΡΑ, όμως από κει σχεδόν κανείς δεν παίρνει παιδί ή αν του δώσουν, του προτείνουν συνήθως κάποιο με ειδικές ανάγκες.
- Ο 2ος τρόπος είναι να βρει κανείς κάποια που είναι έγκυος και δεν θέλει να κρατήσει το μωρό (συνήθως κάποια φοιτήτρια), όπου μετά τον τοκετό το παίρνουν οι ενδιαφερόμενοι σπίτι τους και μετά έχει κάποια διαδικασία με την Πρόνοια και τις κοινωνικές λειτουργούς (η διαδικασία αυτή ισχύει για όλους τους τρόπους υιοθεσίας).
- Ο 3ος τρόπος είναι μέσω Ρουμανίας (νομίζω και Βουλγαρίας), με την οποία η Ελλάδα έχει συνάψει κάποια διακρατική συμφωνία. Ρώτησα πως γίνεται και μου είπαν είτε μέσω πρεσβείας, είτε με το να πας Ρουμανία και να βρεις παιδί η ίδια (μετά έχουμε πάλι τη γνωστή διαδικασία με την Πρόνοια).
Το φιλικό μου πρόσωπο το έχει αφήσει στην άκρη το θέμα κι έτσι δεν ξανασχολήθηκα.
Όμως καλό είναι να περάσεις από την Πρόνοια της Νομαρχίας στην οποία κατοικείς, για να συζητήσεις από κοντά και να σου πουν πως να κινηθείς.
Μένεις Αθήνα? Αν ναι, πήγαινε στην Δ/νση Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχίας, που βρίσκεται επί της Λ. Αλεξάνδρας 196 και ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-09, 08:55   #10
vasov

vasov ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αθήνα μένω , θα πάω κάποια στιγμή.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Παλιά 10-11-09, 15:42   #11
ΤΟΥΛΑ 12

ΤΟΥΛΑ 12 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ο χρήστης ΤΟΥΛΑ 12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-09, 21:55   #12
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κορίτσια, απορώ...Τόσα παιδάκια παρατημένα σε ιδρύματα και με τόσους υποψήφιους γονείς που κάνουν σαν τρελοί για να τα πάρουν κι αυτοί να τους κρίνουν όλους ακατάλληλους; Τι πρόνοια και μπούρδες είναι αυτές; Ολα για τα συμφέροντα. Ακόμα και τα παιδάκια στο βωμό του χρήματος! Μια γνωστή οικογένεια δύο χρόνια έτρεχε στο μητέρα μέχρι που τελικά οι "ειδήμονες" έκριναν πως είναι ακατάλληλοι για γονείς!!! Να έχεις τον πόνο σου που δεν τεκνοποίησες να έχεις και τους μαλ....να σε λένε ακατάλληλο! Ελεος πια...
Ο χρήστης margi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-11-09, 08:51   #13
Teo

Περιοχή: Βάρη
Teo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια!!! Οταν λεμε "ακαταλληλος για γονιος" .....με ποια κριτιρια? ....οικονομικα, ψυχολογικα......? ειλικρινα ουτε εγω τους καταλαβαινω...
Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 12:03   #14
VASSO96

Περιοχή: αθηνα
VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κατασταση στα ελληνικα ιδρυματα ειναι αστεια.Στο εξωτερικο,υπαρχουν νομιμα πρακτορεια υιοθεσιων που αναλαμβανουν τα διαδικαστικα ωστε να μην εχουν οι αλλοι τον πονο τους ,να τρεχουν κι απο πανω.
Απ οτι ξερω ,εδω κανεις αιτηση σε ιδρυμα μονος σου.
Οταν δεησουν ,στελνουν κοινωνικη λειτουργο στο σπιτι να σε "βαθμολογησει",να σου παρει "συνεντευξη" ,να δει το περιβαλλον που μενεις,ενα εχεις εξοχικο κλπ.Μετα απο ενα διαστημα που διαρκει απο μηνες εως και χρονια (σε περιπτωση που θες παιδι χωρις ειδικες αναγκες), εαν η κοινωνικη λειτουργος σε εχει βαθμολογηση καλα, μπορει και να τα καταφερεις.
Υπαρχουν βεβαια ενα σωρο "οροι".πχ εαν δεν εχεις βεβαιωση στειροτητας (για την γυναικα ή τον αντρα)το πιθανοτερο ειναι να μην σου δωσουν παιδι.Εαν,εστω,υπαρχει αυτο το πιστοποιητικο και στο ενδιαμεσο απο τοτε που κανεις την αιτηση μεχρι ερθει η σειρα σου να υιοθετησεις ,τυχει (λεμε,αν)να μεινεις εγκυος ,σε απορριπτουν και ενα καρο βλακειες.
Τα 3 στα 5 ζευγαρια απορριπτονται απο τα ιδρυματα ,με αποτελεσμα να υπαρχουν παιδια που αντι να μεγαλωνουν σε οικογενεια ,μεγαλωνουν εκει μεσα.
Με την λογικη τους ,οποια κοπελα μενει εγκυος θα επρεπε να "περναει"απο συνεντευξη απο κοινωνικη λειτουργο και εαν δεν παρει καλη "βαθμολογια" να τις λενε "α,εσυ δεν εισαι ικανη να το μεγαλωσεις,θα το δωσουμε αλλου",γιατι δηλαδη μονο στα ζευγαρια που προσπαθουν να υιοθετησουν να ισχυει αυτο?
Η αλλη επιλογη ειναι η ιδιωτικη υιοθεσια.Αυτο πρακτικα σημαινει να βγεις και να διαλαλησεις οτι θες παιδι και εαν βρεθει κοπελα που μενει εγκυος και δεν το θελει ,τα συμφωνειτε ,γινετε (τυπικα)διακαστηριο και το υιοθετεις....Ελεος δηλαδη!Λες πχ σε ολους στο γραφειο,"παιδια,εαν ακουσετε για καποια που δεν θελει να κρατησει το παιδι εχετε με υπ οψην σας!"....Ξαναελεος! Παντως ,ολες οι παρανομες υιοθεσιες που ακουμε κατα καιρους βασιζονται σε αυτο το τελευταιο(δηλ.καποιοι το κανουν "φαμπρικα").Εδω που τα λεμε,με τους παραλογους νομους που εχουμε ,δεν μπορω και να κατηγορησω τα ζευγαρια που καταληγουν σε αυτο.
Ο χρήστης VASSO96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-09, 12:26   #15
patousitsas

patousitsas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

.....Και στο μεταξύ τόσα και τόσα παιδάκια μεγαλώνουν στα ιδρύματα. Ζευγάρι από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον προσπαθούσε πάνω από 10 χρόνια να υιοθετήσει παιδί. Τους κρατούσαν σε αναμονή ίσα ίσα να έχουν αγωνία οι άνθρωποι και μετά τους απέρριπταν. Ήταν και οι δύο υγιέστατοι, σωματικά και ψυχικά, και με καλή οικονομική επιφάνεια. Ποιά είναι τα κριτήρια επιλογής ή απόρριψης ποιός να ξέρει? Τελικά βρήκαν από μόνοι τους και υιοθέτησαν παιδάκι από μία οικογένεια που είχε συνολικά 11 και δε μπορούσε να τα μεγαλώσει. Το κορίτσι μεγάλωσε μια χαρά, παντρεύτηκε και έκανε δική του οικογένεια. Αν και έμαθε μέσω "καλοθελητών" ότι ήταν υιοθετημένο και αρχικά υπέστη σοκ, όταν γνώρισε τους φυσικούς της γονείς και την κατάσταση στην οποία μεγάλωσαν τα αδέρφια της, ένιωσε τόση ευγνωμοσύνη για τους ανθρώπους που τη μεγάλωσαν και θεωρεί ότι ήταν διπλή η αγάπη τους αφού τη μεγάλωσαν γιατί την ήθελαν όχι γιατί ήταν υποχρεωμένοι. Να θέλεις να προσφέρεις αγάπη σε ένα ταλαιπωρημένο παιδί και η πολιτεία να μη σε αφήνει!!!
Ο χρήστης patousitsas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές