Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ (13 - 14 μηνών)


Recommended Posts

Εχω το εξης προβλημα που για να πω την αληθεια το σκεφτοαι σοβαρα.η μικρη τωρα πια 13 μηνω στα 14 ειναι 9100.πριν μια εβδομαδα που την ζυγισε ο γιατρος, και ειανι ακριβως το ιδιο βαρος με τον προηγουμενο μηνα. δεν περιμενω να βαζει κιλο αλλα καθολου?αρχισε να περπαταει μεσα ιουνιου αλλα και πριν που εκανε τις προσπαειες της με το μπουσουλισμα δεν ξερω αν θεωρηται κινηση υπερβολικη ετσι ωστε να μην βαζει.τι γνωμη εχετε?εσας τα παιδακια σας ποσο κιλα ειναι?ξεχασα να αναφερω γεννηθηκε 2530

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως με τις δικές μας μετήσεις θα παρηγορηθείς...:-).

Οι μικρές μας έχουν την ίδια ηλικία, η δικιά μου είναι 8100 και 76 πόντους..Γεννήθηκε 2800.Παίρνει 100γρ τον μήνα και γενικά από τον 6ο και μετά το περισσότερο που είχε παρει ήταν 300γρ. Κάναμε γενικές εξετάσεις και για θυροειδή και είναι μια χαρά!

Νομίζω πως δεν πρέπει καθόλου να ανησυχείς, στον χρόνο πρέπει να έχουν τριπλασιάσει το βάρος γέννησης, που εσείς το έχετε πετύχει και μετά τον χρόνο δεν παίρνουν πολύ κάθε μήνα. Τον επόμενο μπορεί να πάρει. Ύψος πήρε? Και να μην πήρε πάλι δεν θα είναι ανησυχητικό πιστεύω. Το βάρος της είναι μια χαρά και πιστεύω ότι έχει περιθώριο να μην πάρει και καθόλου βάρος σε ένα μήνα. Υπάρχουν μωράκια που με μικρότερο βάρος δεν παίρνουν για 2-3 μήνες βάρος και όλα είναι καλά. Δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας ;)

(αν βέβαια και ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός γιατί εκείνος γνωρίζει καλύτερα απ'όλους μας...:-) )

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα,

πραγματικά δεν πρέπει να ανησυχείς... εμείς γεννηθήκαμε 1740, και τώρα είμαστε 18 μηνών στα 11 κιλάκια. πέρασε μια φάση περι το τρίμηνο που δεν έπαιρνε βάρος αλλά ούτε και έτρωγε ιδιαίτερα (θα έλεγα επιλεκτικά και λίγο), αλλά το ταλαίπωρο έβγαζε δόντια. Τώρα που τα έχουμε βγάλει όλα (εκτός από τα 2 τελευταία) τρώει κανονικότατα και συνέχεια μπορώ να πω και φυσικά παίρνει βάρος.

Την περίοδο που ήταν στάσιμος και εγώ ανησυχούσα πολύ η παιδίατρος μου είχε πει 3 πράγματα σαν αιτίες: Δόντια, χαμηλός σίδηρος, ουρολοίμωξη... Ευτυχώς είμασταν στην πρώτη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

να μαι και εγω.75 εκατοστα και 7800 βαρος!!!πριν 2 βδομαδες που ειχαμε παει σε αλλο γιατρο την εβγαλε παραπανω και χαρηκα αλλα μας απογοητευσε η δικια μας παιδιατρος προχθες.το θεμα ειναι να ειναι μεσα στις καμπυλες.αλλα να σας πω την αληθεια εγω αυτες τις καμπυλες ποτε δεν τις ειδα.οταν γεννηθηκε ηταν 2580 αλλα περασε και πολλα το μωρακι μου.και δυστυχως ακομα περναει.σταματησα παντως να ασχολουμαι με το βαρος.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στην ηλικία σας ήμασταν 9500 και τώρα 18μηνών είμαστε 10100 και το παλεύουμε να πάρουμε γραμμάριο. Η μικρή τρώει αρκετά, απλά είναι πολύ κινητική. Επίσης πέρασε διάφορες ιώσεις και γαστρεντερίτιδες. Μήπως κι εσένα ταλαιπωρήθηκε με ιώσεις?

Πάντως εμάς είχε ένα τρίμηνο εκεί που άρχισε να περπατάει που έπαιρνε ελάχιστο βάρος και καθόλου ύψος. Κι εγώ είχα ανησυχήσει αλλά η παιδίατρος ήταν και είναι καθησυχαστική. Εφόσων το παιδί σου έχει βάρος μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια μην ανησυχείς. Τα δόντια επίσης μπορεί να παίζουν ρόλο. Εμάς συνέπεσαν και τα δόνται που άρχισε να τα βγάζει μετά το χρόνο. Το μόνο που θα πρέπει ίσως να τσεκάρεις αν δεις ότι συνεχίζει να μην παίρνει είναι η ουρολοίμωξη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα με καθησυχασατε.υψος παιρνει τωρα ειναι 82,5 πηρε 1,5ποντο σε ενα μηνα. γενικα δεν ειανι δυσκολη στο φαγητο τρωει και δοκιμαζει τα παντα.ο γιατρος μου ειπε πως ειναι καλο το βαρος αλλα οταν την ειδα στασημη αναρωτηθηκα γιατι.ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανησυχείς και αγχώνεσαι , τα μικράκια με το που κλείνουν το χρόνο ο ρυθμός της ανάπτυξής τους αλλάζει και από εκεί και πέρα υπάρχουν διαστήματα που παραμένουν στάσιμα. Μετά το χρόνο φυσιολογικό θεωρείται να παίρνει 100-200 γραμμάρια το μήνα , όπως επίσης και το ύψος να ανεβαίνει 1-2 το πολύ πόντους αντίστοιχα.

Επίσης θα υπάρξουν στιγμές (π.χ. όταν ξεκινήσει νέες δραστηριότητες, ή παιδικό σταθμό) που το βάρος μπορεί και να μειώνεται παρά να αυξάνει.

Βασικότερο όλων είναι να ελέγχεις την πορεία του κάθε 3-4 μήνες πια και όχι τόσο το βάρος όσο το ύψος του.

Για παράδειγμα το μικρό μου ήταν 12 κιλά με το που χρόνισε και τώρα που είναι 3 ετών είναι 14, πράγμα απολύτως φυσιολογικό από ότι μου είπε ο παιδίατρος γιατί πια πηγαίνει σχολείο και κάνει και δραστηριότητες. Όπως μου τόνισε και ο ίδιος από ένα σημείο και μετά παύεις να ασχολείσαι ιδιαίτερα με την διατροφή του (αφού βέβαια το έχεις μάθει να διατρέφεται σωστά και δεν του έχεις βάλει τις γνωστές βλακείες στο διαιτολόγιό του ) και επικεντρώνεσαι περισσότερο στο να αναπτύξεις τις νοητικές του ικανότητες όπως και την επικοινωνία του με άλλα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα. σημερα πηγαμε στον παιδιατρο για δει την ''πορεια'' της...

τον προιγουμενο μηνα ειχε βαρος 9050 και ακριβως μετα απο ενα μηνα σημερα δηλαδη εχει βαρος 9100!!!!:shock:

 

μου ειπε πως περημενε τουλαχιστον να ειναι 9600... αλλα λεει πως παρατηρηθηκε πως τα 10μηνα μωρα εχουν καποια σταση στο βαρος τους.

 

ισχυει ρε κοριτσια αυτο? μακαρι δηλαδη γιατι στεναχωρεθηκα.

πραγματι τις τελευταιες μερες δεν τρωει αρκετα και στεναχωριεμαι.

 

ελπιζω να μην ειναι κατι...

 

ολα τα παιδια στους 10 μηνες ειχαν σταση στο βαρος τους?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποσο βαρος ειχε παρει εκεινους τους μηνες ο μικρος. αλλα μηπως να εκανες μια γενικη ουρων για ουρολοιμωξη; αν δεν εινια ουρολοιμωξη τοτε μηπως να δειτε για αλλεργιες αν και τον επομενο μηνα δεν παρει καθολου. βεβια ισως να εκοψε και η ορεξη και απο τη ζεστητην αποτομη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θυμαμαι ποσο βαρος ειχε παρει εκεινους τους μηνες ο μικρος. αλλα μηπως να εκανες μια γενικη ουρων για ουρολοιμωξη; αν δεν εινια ουρολοιμωξη τοτε μηπως να δειτε για αλλεργιες αν και τον επομενο μηνα δεν παρει καθολου. βεβια ισως να εκοψε και η ορεξη και απο τη ζεστητην αποτομη.

 

εχουμε ηδη αλλεργια στα γαλακτομικα... κι'αλλη?

μακαρι να ειναι απο τη ζεστη! μακαρι...

η ουρολοιμωξη απο τι προκαλειται?

δεν μου ανεφερε ο παιδιατρος κατι,αλλα ειπε αν την επομενη και την επομενη παλι ειναι τα ιδια θα το κοιταξουμε.

:(

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως την πειραξε κατι στη διατροφη της;

 

δεν ξερω ακριβως απο τι προκαλειται. μπορει απο κατακρατηση ουρων (λογικα στους ενηλικες), μπορει να εβαλε τα χερακια της και να ηταν καπως λερωμενα και να μολυνθηκε, μπορει απο καποιο μικροβιο, μπορει ακομα και απο την πανα. δεν εινια θεμα απο τι προκαλειται. θεμα ειναι αν εχει. αμα μεζεψεις ουρα κανονικα πρπει να κανεις γενικη και καλλιεργεια (για να βρεθει το μικροβιο αν υπαρχει βεβαια). αλλα αυτο θα σου στοιχισει κανενα 20αρικο. η γενικη μονο ειναι φθηνη 5-6 ευρω. αν εχει πυοσφαιρια τοτε εχει ουρολοιμωξη. και θα την πας στο γιατρο για τα περαιτερω. ουρα για να μαζεψεις πρπει να την πλυνεις παρα πολυ καλα με σαπουνι και τρεχουμενο νερο, να τη στεγνωσεις παρα πολυ καλα με πετσετακι καθαρο και σιδερωμενο (δεν θα βαελεις κρεμα) και να βαλεις τον βρεφικο ουροσυλλεκτη. μολις τον βαλεις να της δωσεις να πιει νερο η γαλα για να κατουρησει. μετα βαζεις τον βρεφικο ουροσυλλεκτη σε ουροσυλλεκτη ενηλικων και το πας στο εργαστηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρο γεννηθηκε 3000

 

Έχει ήδη τριπλσιασει το βάρος γέννησης. Φυσιολογικά τριπλασιαζεται πάνω στο έτος και σε πολλα μωρα δε συμβαίνει καν.

Αν δεν έχεις δει κάτι που να σου προκαλεί ανησυχία εγω θα σου έλεγα να ηρεμησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καν.Και κακώς σε άγχωσε η παιδίατρος.Τον προηγούμενο μήνα η δικιά μου πήρε 250 γρ και ο γιατρός είπε όλα καλά.Τους πιο παλιούς 400-500-300 κοκ.7200 είναι το μακαρόνι μου κι έχουμε κάνει τρεις φορές καλλιέργεια ούρων(αρνητική).

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη τριπλσιασει το βάρος γέννησης. Φυσιολογικά τριπλασιαζεται πάνω στο έτος και σε πολλα μωρα δε συμβαίνει καν.

Αν δεν έχεις δει κάτι που να σου προκαλεί ανησυχία εγω θα σου έλεγα να ηρεμησεις.

 

αυτο μου ακουγεται πολυ λογικο... σ'ευχαριστω.

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

o γιος στην ηλικία 10-11 μηνών δεν είχε παρει βάρος σαν και εσας.ειχε αρχίσει να μπουσουλάει και εκαιγε πόλλες θερμίδες.δες τι θα κάνει και τον άλλο μήνα .

οσο αφορά την ουρολοίμωξη ισχύει για τα πολύ βρεφάκια οχι για το δικό σου μωρό.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

o γιος στην ηλικία 10-11 μηνών δεν είχε παρει βάρος σαν και εσας.ειχε αρχίσει να μπουσουλάει και εκαιγε πόλλες θερμίδες.δες τι θα κάνει και τον άλλο μήνα .

οσο αφορά την ουρολοίμωξη ισχύει για τα πολύ βρεφάκια οχι για το δικό σου μωρό.

 

 

οποτε να υποθεσω πως ισχυει και αυτο που ειπε ο παιδιατρος πως παρατηρηται στα 10μηνα περιπου μωρο πως δεν παιρνουν βαρος.

τι να πω...

 

ναι πραγματι κανει και ζεστη και δεν καθεται και καθολου με αποτελεσμα να υδρωνει πολυ.

 

ουφ... τελος παντων. ενταξει θα δουμε και τον επομενο πως θα τα παμε...

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια βοηθεια...!!! η μικρη εξακολουθει να μην τρωει και με εχει τρελανει!!!

προσφατα με πηρε τηλ μια φιλη η οποια μου ειπε πως και ο δικος της γιος δεν τρωει...

μηπως ειναι απο τη ζεστη...

αλλα τι σχεση να εχει αυτο!!!?

ξερει καμια σας απο τους 10 μηνες και μετα ποσο βαρος ειναι καλο να παιρνει...?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο πρεπει να παιρνουν. αυτο ψαχνω δυο χρονια με το δικο μου γιο. ξερω οτι σιγουρα με τη ζεστη κοβουν. δεν τρωνε τοσο οπως και εμεις. ξερω επισης οτι καθε μηνα που δεν επαιρνε πολυ βαρος απο 7 μηνων περιπου και ειχε πεσει σε καμπυλες καναμε εξεταση για ουρολοιμωξη. καναμε 8 φορες γενικη και καλλιεργεια ουρων μεχρι τους 20 μηνες και παντα ηταν ολα καθαρα.

 

το πιθνοτερο εινια η ζεστη και αυτο που σου ειπε η νινα νανα με τον τριπλασιασμο του βαρους.

 

σκεψου ομως πολυ καλα αν προσεθεσες κατι στο φαγητο του, καποιο λαχανικο, καποιο φρουτο. μηπως εινια καποια επιπλεον αλλεργια που δεν υποψιαζεστε περα απο τα γαλακτοκομικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!και παλι εχω θεμα με το βαρος του μικρουλη μου!ειναι 7 μηνων και εχει βαρος 6400.Γεννηθηκε 2720. Αυτον το μηνα πηρε μονο 200 γραμμαρια.τρωει φρουτακια λαχανικα με κοτα η μοσχαρακι και κρεμα βανιλια ενω θηλαζει και αρκετες φορες τη μερα!Βεβαια καθε μηνα ψηλωνει 2-3 ποντους!γεννηθηκε 49 και ειναι 69!του εκανα γενικη ουρων και καλλιεργεια αλλα ειναι ολα καθαρα!ο γιατρος μου ειπε να δουμε τον αλλο μηνα και αν δεν παρει θα του κανει εξετασεις!να σημειωθει οτι αυτον το μηνα εβγαλε και τα πρωτα του 2 δοντακια!Ειναι ανησυχητικο το οτι δεν παιρνει βαρος?να το ψαξω και με αλλο γιατρο???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεννηθηκε 2270, 6 μηνων ηταν 7050 και 66 υψος και 43 κεφαλι.

 

9 μηνων 7900, 72 υψος και 44,5 κεφαλι και 7 δοντια

 

12 μηων 8700, 75 και 46,5 και 8 δοντια.

 

25 μηνων 11200, 88, 48 και ολα τα δοντια. βγαζει παλι πισω τραπεζιτες 3 μαζι.

 

γενικα μετα το χρονο βλεπω οτι επαιρνε λιγο 200-300 γραμμαρια σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο μηνα. αλλα εμενα εινια αδυνατος και δεν μετραει σαν κανονας αλλα σαν εξαιρεση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...