Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λευκά αιμοσφαίρια υψηλά


Recommended Posts

Κάναμε στη μικρή προληπτικά για λόγους αλλεργίας γενική αίματος και τις βρήκανε υψηλά τα λευκά της ...αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο και θα δείξω και τις εξετάσεις.Με έχει πιάσει όμως τρελή αγωνία και σκέφτομαι ....τρελά πραγματα...τι να σημαίνουν τα αποτελέσματα....

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάναμε στη μικρή προληπτικά για λόγους αλλεργίας γενική αίματος και τις βρήκανε υψηλά τα λευκά της ...αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο και θα δείξω και τις εξετάσεις.Με έχει πιάσει όμως τρελή αγωνία και σκέφτομαι ....τρελά πραγματα...τι να σημαίνουν τα αποτελέσματα....

 

 

Γενικά πάντως αν θυμάμαι καλά τα υψηλά λευκα αιμοσφαίρια μπορεί να σημαίνουν ότι πέρασε ή περνάει κάποιο κρυωματάκι/ ιωσούλα. Δεν νομίζω ότι είναι ανησυχητικό αλλά ΦΥΣΙΚΑ να ρωτήσεις τον παιδίατρο.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.

ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΝ ΕΧΕΙ

ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ...

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ???

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ??

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΛΕΙΚΟΕΙΔΗΣ ΥΠΟΦΥΣΗ

ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ

ΚΑΜΙΑ ΙΩΣΟΥΛΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΤΙΗΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ...ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα περασε ή και μπορει να περναει ακομα καποια ιωσουλα που να μην την πηρατε καν ειδηση.

Φυσικα και θα δει ο γιατρος τις εξετασεις, αλλα εχε και υποψη σου οτι οι φυσ. τιμες που δινουν διπλα τα εργαστηρια αναφερονται σε ενηλικες ή σε μικρα παιδια ανω των 3 ετων και οχι σε μωρα 1 ετους.

Ειναι αλλες οι φυσ. τιμες σε αυτην την ηλικια και μπορει να ειναι και μεσα στα φυσιολογικα το μωρο σου, αρα να μη συζηταμε ουτε για λοιμωξη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..όντως οι φυσιολογικές τιμές είναι άλλες απο αυτές που δίνουν τα εργαστήρια.Είχαμε περάσει και ίωση πριν 2 εβδομάδες περίπου.Η παιδίατρος είπε οτι όλα οκ και δεν τρέχει τίποτα!!!ουφ!!!Κάναμε και το εμβόλιο με τις γνωστες αλλά "σοπράνο" τσιρίδες μας...ακόμα βουίζουν τα αυτιά μου...είμαστε βροντόφωνες!!!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω το θεμα με τα λευκα αιμοσφαιρια δεν το εχω καταλαβει ακομα πληρως... ο δικος μου ειχε αυτο το θεμα, πολλες φορες ηταν ανεβασμενα αλλα τελικα δεν ειχε καποια μολυνση. Οποτε μετα οι γιατροι αρχισαν να εξεταζουν τον τυπο των λευκων αιμοσφαιριων, γιατι καποιοι τυποι δειχνουν μολυνση ενω καποιοι αλλοι τυποι αλλεργικη αντιδραση - αποτι εχω καταλαβει, ειναι πολυ δυσκολο για μενα που δεν ειμαι γιατρος να καταλαβω πληρως τι γινεται, και τα λευκα αιμοσφαιρια απο μονα τους ειναι απλως μια ενδειξη και δεν σημαινει κατι αν δεν υπαρχουν και αλλα συμπτωματα ή λογος να ψαχνουμε για κατι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γεια σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Έκανα γενικές εξετάσεις αίματος στη μικρή μου και ενώ όλα είναι καλά έχει τα λευκά αιμοσφαίρια ανεβασμένα. Δηλαδή 12.70 κ/μλ με φυσιολογική τιμή 4.00-10.00.. Επίσης έχει ουδετερόφιλα 20.0 % με φυσιολογική τιμή 42.2 - 75.2 και λεμφοκύτταρα 71.0% με φυσιολογική τιμή 20.5-51.1.

 

Ο μικροβιολόγος με ρώτησε αν πέρασε καμιά ίωση, αλλά αν εξαιρέσουμε ότι που και που φταρνίζεται και έχει μυξούλες και τα δόντια που βγάζει, δεν πέρασε κάτι άλλο. Να σημειώσω ότι όταν της πήραν αίμα έκανε έναν κακό χαμό από κλάμα. Παρολίγο να κάνει εμετό.

 

Τι λέτε να είναι; Ο παιδίατρός μας λείπει ταξίδι στο εξωτερικό και δεν έχω που να τον βρω για να τον ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ

ΤΗ ΤΣΙΜΠΙΣΑΝΕ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΣΩΜΑΤΑΚΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ

ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΣΚΝΙΠΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ

ΗΤΑΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νομίζω τελικά ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Δεν βρήκαμε τον παιδίατρο αλλά έναν παθολόγο που ρωτήσαμε μας είπε ότι είναι φυσιολογικά όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω! Εχω ενα γιο 2 μηνων καναμε εξετασεις αιματος και ειναι ανεβασμενα τα λευκα 11.3 και τα λεμφοκυταρα 79. Τι μπορει να ειναι; εχω διαβασει οτι το ειναι φυσιολογικο μεχρι τα 4 και 5 χρονια λογω αναδιαρθρωσης του ανοσοποιητικου συστημστος να βγαινουν τετοιες τιμες! Ομως εγω ανησυχω...επισης πυρετο δεν εχει εμετο δεν κανει κακοδιαθετος δεν ειναι και εχει ορεξη για φαγητο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω! Εχω ενα γιο 2 μηνων καναμε εξετασεις αιματος και ειναι ανεβασμενα τα λευκα 11.3 και τα λεμφοκυταρα 79. Τι μπορει να ειναι; εχω διαβασει οτι το ειναι φυσιολογικο μεχρι τα 4 και 5 χρονια λογω αναδιαρθρωσης του ανοσοποιητικου συστημστος να βγαινουν τετοιες τιμες! Ομως εγω ανησυχω...επισης πυρετο δεν εχει εμετο δεν κανει κακοδιαθετος δεν ειναι και εχει ορεξη για φαγητο

 

Ειναι πολυ συχνο ευρημα στα μωρα!! Θα στο πει κ ο παιδιατρος σου. Γενικα στα παιδακια κατω των 5 δεν γινονται οπως στους μεγαλους προληπτικες εξετασεις ειναι τελειως διαφορετικα αυτα που βλεπουν οι γιατροι στα παιδακια στο λεω γιατι ειχαμε ρωτησει για το ανηψακι μου κ αιματολογο οταν ηταν μικρο κ ειχαν βγει περιεργες ετσι οι εξετασεις τπυ. Θα στο πει κ ο παιδιατρος του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω! Εχω ενα γιο 2 μηνων καναμε εξετασεις αιματος και ειναι ανεβασμενα τα λευκα 11.3 και τα λεμφοκυταρα 79. Τι μπορει να ειναι; εχω διαβασει οτι το ειναι φυσιολογικο μεχρι τα 4 και 5 χρονια λογω αναδιαρθρωσης του ανοσοποιητικου συστημστος να βγαινουν τετοιες τιμες! Ομως εγω ανησυχω...επισης πυρετο δεν εχει εμετο δεν κανει κακοδιαθετος δεν ειναι και εχει ορεξη για φαγητο

 

Υπηρχε λογος που του εκανες εξετασεις?

 

Ισως σου ζητησει και καμμια γενικη ουρων αν είναι οντως υψηλες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...