Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδων Ζήλιες.........


bessy

Recommended Posts

Απο τοτε που εγινα μανουλα ακουω τις γνωστες,φιλες,συγγενεις να περηφανευονται (κοκορευονται) για τα υποτειθεμενα κατορθωματα των παιδιων τους!

Κουβεντες του τυπου........

#περπαταει το δικο σου?

#περπαταει απο 5 μηνων.........

ή το αλλο..........

#μιλαει καθολου?

#απο 6 μηνων λεει μαμα μπαμπα γιαγια......,

και αλλα τετοια!!!

Τι αλλο θ'ακουσουμε θεε μου?

Εσεις τι αλλο εχετε ακουσει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 15 δημοσιεύσεις

  • bessy

    bessy 10 δημοσιεύσεις

  • katia 28

    katia 28 8 δημοσιεύσεις

  • jesgk

    jesgk 6 δημοσιεύσεις

Και συνεχιζω.........

#Ρωτανε εσκεμενα το υψος και το βαρος του δικου μου παιδιου

για να πουνε οτι το δικο τους ειναι πιο βαρυ και πιο ψηλο!!!!

και το πιο κουφο...........

#Τα δικα τους παντα ειναι πιο εξυπνα απαντανε σε πολυ δυσκολες

ερωτησεις απλα μπροστα στους αλλους ντρεπονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

(και γω το κανω.... σχεδον συνεχεια......) :oops:

κι εγω παιδια κοκορευομαι συνεχεια.....:oops::oops: την εχει βαψει οποιος με ρωτησει τι κανει η κορη μου...:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάααααααααρα πολλά...αρχίζω

ο γιος μου βαριέται στο σχολείο γιατί τα ξέρει όλα και δεν έχει ενδιαφέρον ( νήπια )

 

αυτό δεν είναι δικιά μου ατάκα....εγώ γενικά δεν θα έλεγα ότι κοκορεύομαι, ντρέπομαι γμτ:oops:

 

μόνο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ γιαύτά που κοκορεύομαι είναι : ότι είναι ένας κούκλος, δεν ζητάει παγωτα,γαριδάκια σκατολοιδια γενικότερα....και αυτό χωρίς να του τα απαγορεύσω ποτέ εγώ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομιζω οτι ειναι και τοοσο κακο βρε κοριτσια..καθε μαμα-κουκουβαγια τα ιδια λεει..

και γω προσπαθω αν ειμαι με αλλους να μην αρχιζω αλλα με το που θα πεσει η ερωτηση τι κανει η μικρη δεν μπορω να σταματησω..

ασε που οτι και να κανει, ακομα και το πιο απλο πραγματακι εμενα μου φαινεται τρελλο κατορθωμα..

Link to comment
Share on other sites

Kαι επιτελους θα απαντησω σε ολα αυτα τα κουλα που δαγκωνομαι μην μιλησω κ χαμογελαω :D

 

#περπαταει το δικο σου?

Οχι ακομα αλλα εχω προσεξει οτι κατι φυτρωνει πισω... Λες να πεταξει κατευθειαν?

 

#περπαταει απο 5 μηνων.........?
στoυς 7 να του παρετε ποδηλατο.

 

##μιλαει καθολου?.
Δεν ξερω τι τον πιανει οταν δει αχωνευτο ανθρωπο δεν λεει λεξη. Λες να πρεπει να δω παιδοψυχολογο?

 

##απο 6 μηνων λεει μαμα μπαμπα γιαγια......,
Μηπως ειστε απο τον Αρη και μετραει αλλοιως ο χρονος εκτος γης?

 

#Ρωτανε εσκεμενα το υψος και το βαρος του δικου μου παιδιου

για να πουνε οτι το δικο τους ειναι πιο βαρυ και πιο ψηλο!!!!

Α εγω του δινω κατι βιταμινες να μην ψηλωνει. Το παω για αρσιβαριστα / μπαλαρινα και δεν κανει.

 

Τα δικα τους παντα ειναι πιο εξυπνα απαντανε σε πολυ δυσκολες ερωτησεις απλα μπροστα στους αλλους ντρεπονται!!!!
Υπαρχει ενας διαγωνισμος μικροι αινσταιν . Να σου δωσω τηλεφωνο?

 

Και τα δικα μου τωρα να ξεθιμανω και σε αυτα (νεα και παλια αλλα που θα τα ξαναζησω)

 

#Ακομα δεν κοψατε την πανα?

Οχι ακουσαμε οτι ειναι τελευταια λεξη της μοδας και σαν fashion victims ακολουθουμε πιστα τις εντολες της.

 

#Ο δικος μας ξερει την ΑΒ (στα 3) και διαβαζει μια ολοκληρη σειρα της σελιδας (στα 4)?

Ο δικος μας ξερει να συλαβιζει τα μπιπ, μπιπ,μπιπ (τα βαζω μονη μου :lol: μην κουραζω τον admin)

 

##Καλε γιατι φερεται ετσι? Ενω το δικο τους του εχει βγαλει την Παναγια και καποια στιγμη τα περνει κι αυτος στο κρανιο.

Και ηθελα να σε ρωτησω ρε συ. Τι μεθοδο χρησιμοποιεις και το εκανες τοσο σκυλα/ .....παιδο?Τσιμπαει απο πισω οταν δεν κοιταμε το ειδες? Καλε πανεξυπνο ειναι φτου του.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχαχαχα.........μ'εκανες και γελασα!!!

# το δικο σου τρωει απ'ολα?

# γιατι το δικο μου τρωει απο 8 μηνων πα'ι'δακια!!!

 

# το δικο σου κανει ποδηλατο?

# γιατι το δικο μου σε λιγο θα βγαλει και τις βοηθητικες ροδες........

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το θεμα σας.εγω προσπαθω να μη λεω κ αν πω δεν την κοκορευω.γενικα ειμαι λιγο προολιπτικη κ φοβιτσιαρα κ φοβαμαι να την παινευω.βεβαια εγω εχω ακουσει διαφορα αλλα δεν το κατηγορω.αυτο που με εκνευριζει ειναι οι συγκρισεις αναμεσα στα παιδια.πχ α!το δικο σου μιλαει ενω η δικια μου οχι ακομα ή αΑα!η δικια σου ειναι πιο ψηλη απο την δικια μου που ειναι μεγαλυτερη κ κατι τετοια.αυτα με εκνευριζουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ????????????

 

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΑΠΟ

40 ΗΜΕΡΩΝ

ΜΠΑΜΠΑ ΠΑΠΠΟΥ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΑ……..?????????????

 

Στα έχω πει και από κοντά εξάλλου και ξέρεις τις αγωνίες που πέρασα ακούγοντας στην αρχή όλα αυτά τα κουλά……………!!!!!!!

 

Πλέων κοιτάζω μονό το παιδάκι μου δεν ασχολούμαι με κανένα παιδάκι από την μικρή μου πλέων πείρα κατάλαβα ότι κάθε παιδάκι έχει των δικό του ρυθμό.

 

Μην αγχώνεσαι και μην σκας για χαζά καλή μου bessy……..

Κοίτα το παιδάκι σου και άσε της άλλες να καγκουροδίχνοντε

.....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κουλό κοκόρεμα απο τη πεθερά μου για το γιο της ( τον αντρα μου) περπάτησε απο 7 μηνών. Ας γελάσω και ρωτησα το παιδίατρο αν γίνετε και μου είπε αποκλείεται. Μα οχι λεει η πεθερα περπάτησε απο 7 μηνών. Κάλα...οκ...μη σου χαλάσω το χατήρι.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομιζω οτι ειναι και τοοσο κακο βρε κοριτσια..καθε μαμα-κουκουβαγια τα ιδια λεει..
Μαμα κουκουβαγια speaking. Ναι λοιπον ειμαι κι εγω μια απο αυτες.

 

και γω προσπαθω αν ειμαι με αλλους να μην αρχιζω αλλα με το που θα πεσει η ερωτηση τι κανει η μικρη δεν μπορω να σταματησω..
Κι εγω ποροσπαθω αλλα δεν τα καταφερνω με τιποτα.

 

ασε που οτι και να κανει, ακομα και το πιο απλο πραγματακι εμενα μου φαινεται τρελλο κατορθωμα..

 

Εννοειται!! Αφου οταν ζωγραφιζει ο γιος σκεφτομαι οτι δεν ειναι δυνατον...το παιδι εχει ταλεντο! Χρησιμοποιει τη φωτογρ.μηχανη αρα.. εχει ταλεντο στη φωτογραφια... προχωρημενη ψυχωση!!! Και με την κορη εχω αρχισει και ακουω τρελα πραγματα... Γααααα (δλδ γαλα), αγγγγγαααα ...ααα (δλδ αγκαλια) δεν ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα σας απογοητευσω.......

εμενα η μικρη μου 1 ετους λυνει αγνωστο κειμενο στα αρχαια (Θουκιδιδη παρακαλω) και η μεγαλη μου 6 χρ. γραφει τις αγωγες για τα δικαστηρια του πατερα της......

 

 

 

ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ ΟΣΕΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΟΥΛΑ.....

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το θεμα σας.εγω προσπαθω να μη λεω κ αν πω δεν την κοκορευω.

 

Δεν κατηγορω το κοκορεμα (και καμια πιστευω ). Ολες χαζομαμαδες ειμαστε.

Αυτο που μου την σπαει ειναι να προσπαθει να συγκρινει καποιος αυτα που φανταζεται οτι κανει το παιδι του με τα αντικειμενικα που βλεπει στο δικο μας.

Δλδ του στυλ :

"Εμενα περπατησε .... ο δικος σου?" μου την σπαει.

Ενω το "καναμε τα πρωτα μας βηματα αχ ειναι γλυκας , κουκλος, τελειος "κλπ :lol: δεν με ενοχλει καθολου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγορω το κοκορεμα (και καμια πιστευω ). Ολες χαζομαμαδες ειμαστε.

Αυτο που μου την σπαει ειναι να προσπαθει να συγκρινει καποιος αυτα που φανταζεται οτι κανει το παιδι του με τα αντικειμενικα που βλεπει στο δικο μας.

Δλδ του στυλ :

"Εμενα περπατησε .... ο δικος σου?" μου την σπαει.

Ενω το "καναμε τα πρωτα μας βηματα αχ ειναι γλυκας , κουκλος, τελειος "κλπ :lol: δεν με ενοχλει καθολου.

 

πολύ σωστή τοποθέτηση:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω ακριβώς το αντίθετο

 

τον λέω συνέχεια φασαριόζο, ιδιότροπο, πεισματάρη, κακομαθημένο και άλλα τέτοια ...

 

για να μη μου το ματιάζουν και για να μην έχω τέτοια - μόνο απ τη κουνιάδα μου τα χω αυτά ένα πράγμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πώς γίνεται αυτό;;;

 

μόνο για την εμφάνιση δε μπορώ να πω τίποτα γιατί η πραγματικότητα με διαψεύδει!

τέτοια γαλανά μάτια.......πουθενά όμως!!!!!!!!!!!!!!!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Ποτέ δεν θεώρησα κακό να συζητήσω τα των παιδιών μας χωρίς όπως ποτέ ίχνος ειρωνείας ή σύγκρισης από μέρους μου. και φυσικά πάντα αναφέρω και τα προχωρημένα κατα τη γνλωμη μου πράγματα που κάνει ημικρή μου αλλά και τα καθυστερημένα περισσότερο για να κούσω γνώμες. Μία φορά αντιλήφθηκα ότι η μαμά με την οποία μιλούσα μάλλον παρεξήγησε τα λόγια μου και θεώρησε ότι πάω να κάνω σύγκριση και διέκοψα αμλεσως τη συζήτηση γιατί θεωρώ ότι ειδικά σ' αυτή την ηλικία δεν υπάρχει σύγκριση στο βαθμό ωρίμανσης κάθε παιδιού. Καθένα έχει τους ρυθμούς του. Ναι μιου αρέσει να μιλάω για τα καινούρια πράγματα που κάνει η μικρή μου πότέ όμως δεν κοκορεύτηκα γι' αυτά αφού είναι τα φυσιλογικά πράγματα που κάνουν όλα τα παιδάκια και ίσως κάποια τα έχουν κάνει και πολύ νωρίτερα από το δικό μου. Άκουσα από μαμά ότι σε ηλικία 8 μήνων το μωρό της έλεγε συνειδητά μαμά, μπαμπά και άτα. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω! Άκουσα από την ίδια μαμά ότι ποτέ δεν άλεσε φαγητό, αλλά από 6 μηνών το μωρό έτρωγε μικρές μπουκίτσες. Συγνώμη ούτε αυτό μπορώ. Και προ ημερών η μάνα μου μου ανακοίνωσε πασίχαρη (με θεωρεί πολύ υπερπροστατευτική) ότι σε ένα τραπέζι μια μαμά κοκορευόταν :Σιγά μην του μαγειρέψω χωριστό φαγητό. Και έδινε σε ένα μωρό 10 μηνών κρέας από το τραπέζι. Φυσικά εκνευρίστηκα και της είπα ότι εγώ θα ντρεπόμουν να διαλαλώ ότι σιγά μην μαγειρέψω στο παιδί μου. παιδί είναι όχι αδέσποτο.

Βεβαια την τάση να μεγαλοποιεί τα πράγματα που κάνει η μικρή την έχει η πεθερά μου. Από 8 μηνών περίπου η μικρή πιάνει κάτι μικρά παραμυθάκια που έχει ξευλλίζει και δείχνοντας με το δάκτυλο τα γράμματα κανει κμε,κμε,κμε..Η πεθερά μου όλο ενθουσιασμό διαβάζει, διαβάζει το παιδί. Ναι για το καλοκαίρι λέω να της ξεκινήσω Καζαντζάκη!!!!Πολλά έγραψα μάλλον.Ευχαριστώ!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

μόνο για την εμφάνιση δε μπορώ να πω τίποτα γιατί η πραγματικότητα με διαψεύδει!

τέτοια γαλανά μάτια.......πουθενά όμως!!!!!!!!!!!!!!!

Πουθενά όμως.. πουθενά... μα ειναι τόσο όμορφο το παιδάκι που και το αντίθετο να έλεγες θα σε πήγαιναν σίγουρα δε οφθαλμίατρο... δεν υπάρχει΄!!! Πολύ όμορφη φατσούλα.. και αυτά τα μαλλάκια!! Τι κουκλί.. συμπεθεράααααα

Link to comment
Share on other sites

Ατάκα φίλης μου, όταν της είπα ότι ο γιός μου δεν μπορεί ακόμα να συγκεντρωθεί για να του διαβάσω ένα μεγάλο παραμύθι (στα δύο του), σε αντίθεση με άλλα παιδιά που το κατάφερναν σε αυτή την ηλικία.

'Α, εμένα λατρεύει τα παραμύθια, μπορεί να με ακούει με τις ώρες'

Το παιδάκι της ήταν τριών μηνών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι της ήταν τριών μηνών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Λογικό το βρίσκω!!! Χαχα... ειμαι σίγουρη ότι το παιδί της θα έμαθε και πολύ γρήγορα να μιλάει για να της πει επιτέλους να σταματήσει να του διαβάζει παραμύθια... θα τον είχε ζαλίσει απλα το παιδάκι λογω ηλικίας δεν μπορούσε να αντιδράσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδιά ακόμη και δε θέλω να πω μεγάλη κουβέντα αλλά πιστεύω πως όσο κι αν χαίρομαι από μέσα μου, δεν θα μπορώ να κοκορευτώ. Έτσι έχω μάθει από το σπίτι μου. Και η μαμά μου ποτέ δεν κοκορεύτηκε για μένα σε άλλους (και, ω, ναι, το έχω λίγο παράπονο).

Είναι πιστεύω πολύ λογικό κάθε μητέρα να χαίρεται και να αναφέρει τα κατορθώματα του παιδιού της. Και πιστεύω ότι ενισχύει και την αυτοπεποίθηση του παιδιού.

Άλλο όμως η εξιστόρηση πραγματικών κι άλλο η εξιστόρηση κατορθωμάτων που ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και άλλο η σύγκριση και η τάση να ρωτάς για το παιδί του άλλου, για να δείξεις ότι το δικό σου είναι το βιονικό μωρό.

Όπως μια φίλη μου που κοκορεύεται για το παιδί της σε σημείο που πλέον όλοι είτε τη δουλεύουν είτε ανταλλάσσουν κρυφές ματιές αναμεταξύ τους κάθε φορά που θα μας πει και μια καινούργια υπερβολή. Άσε για τις συγκρίσεις που κάνει διαρκώς. Κι, επειδή την έχω πάρει πρέφα, της μιλάω για τα κατορθώματα του παιδιού μιας άλλης φίλης μου που τα παιδιά της είναι συνομήλικα και μόλις της τα λέω, αυτή τρελλαίνεται. Μιλάμε ότι γυαλίζει το μάτι της. Και πάντα εξιστορεί μια ακόμη υπερβολή.

 

Ένα μόνο θα αναφέρω: Το 2 μηνών βρέφος της την ώρα που του άλλαζε την πάνα, άπλωσε το χεράκι του, πήρε ένα μωρομάντηλο από το πακέτο και το έδωσε στη μαμά του, για να τη βοηθήσει.:shock::shock::shock::shock::shock:

Άντε συζήτα τώρα εσύ σοβαρά μ' αυτή τη γυναίκα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σας απογοητευσω.......

εμενα η μικρη μου 1 ετους λυνει αγνωστο κειμενο στα αρχαια (Θουκιδιδη παρακαλω) και η μεγαλη μου 6 χρ. γραφει τις αγωγες για τα δικαστηρια του πατερα της......

 

 

 

ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ ΟΣΕΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΟΥΛΑ.....

 

 

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Απλώς κορυφαίοοοο!!!!

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...