Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια μετά από μία ουρολοίμωξη που μας εκανε πυρετό 38,5 δύο γιατροί μας είπανε ότι χρειαζεται κυστεογραφία. Για μεγαλυτερη σιγουριά αποφάσισα να την κανουμε την άλλη βδομαδα στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης, καθώς εκεί κανουνε κ τη ραδιοισοτοπική κυστεογραφία που εχει λιγότερη ακτινοβολία. Είμαι μεσα στο άγχος κ τη στενοχώρια, οπότε αν έχετε καμια εμπειρία πείτε μου! Φοβαμαι μήπως πονέσει γιατί όταν ρωτησα απέφυγαν να μου απαντήσουν κ είπαν απλά ότι την κανουν πολλά παιδιά!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Την καναμε κι εμεις αυτη την εξεταση περισυ, αλλα βεβαια η μικρη μου ηταν 2 ετων, οποτε δεν μπορω να μιλησω για εμπειρια σε τοσο μικρο μωρακι...

 

Κοιτα, η ολη υποθεση ειναι οτι βαζουν καθετηρα στο παιδι και με μια συριγγα του χορηγουν ενα ειδικο υγρο, το οποιο παει στα νεφρα του... Μετα το βαζουν σε ενα θαλαμο οπως ειναι για τις ακτινογραφιες το οποιο εχει ενα μονιτορ και στο οποιο οι γιατροι παρακολουθουν.. Περιμενουν να ουρησει το παιδι και βλεπουν τη ροη του υγρου απο τα νεφρα στην ουροδοχο κυστη.. Βεβαια το χειροτερο της υποθεσης ειναι οτι πρεπει εσυ με την ειδικη ποδια, να κρατας το μικρο οσο πιο ακινητο γινεται και φανταζεσαι οταν μιλαμε για τοσο μικρα παιδακια ποσο δυσκολο ειναι αυτο... Οπως επισης τοσο μικρα παιδακια δεν ουρουν κατα παραγγελια και αυτο μπορει να παρει καποια ωρα...

 

Τουλαχιστον εσας εκανε πυρετο και το πηρατε ειδηση, εμας παντα τις κανει τις ουρολοιμωξεις χωρις συμπτωματα, εκτος απο καποιο τσουξιμο και αν δεν της καναμε γενικες αιματος και ουρων αφου χρονισε δεν θα το ξεραμε καν...

 

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην εχει τιποτα το μωρακι σας.. Κι εμας καθαρη ηταν η εξεταση...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μακαρι βεβαια να μην εχει τίποτα, αυτό είναι το πιο σημαντικό, αλλά πιστευεις ότι περα από τον καθετηριασμό, ποναει η εξεταση; Δηλ.όσο διαρκεί μπορεί να κλαίει απτον πόνο ή απλά θα νιωθει άβολα; Είναι κ μικρουλης κ δεν μπορεί να σου πει τι αισθανεται...

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι περισσοτερο νιωθουν αβολα γιατι τα κραταμε ακινητα παρα απο κατι αλλο... Τωρα αν τα ενοχλει και ο καθετηρας αυτο δεν μπορω να το πω με σιγουρια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νίτα εύχομαι κατ'αρχήν να πάνε όλα καλά για το μωράκι σου και καλά αποτελέσματα θα κάναμε κι εμείς αυτη την εξέταση και μας είπανε οτι είναι λίγο ταλαιπωρία για το μωράκι και τελικά δεν χρειάστηκε να γίνει στο παραπέντε!Αλλά τότε κι εγώ ήμουνα όπως εσύ τώρα...μέσα στην αγωνία και τη στεναχώρια να ξέρεις οτι είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ αυτο να σκέφτεσαι κι οτι η ουρολοίμωξη είναι κατι που συμβαίνει σε πολλά παιδάκια το θέμα είναι αντιμετωπίζεται 100%και πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να την κάνεις

Καλ΄γη επιτυχία και καλό αποτέλεσμα και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κι μενα ο ένας γιατρός προτεινε να κανουμε υπερηβική παρακέντηση κ αν βγει αρνητική να ξεχασουμε την κυστεογραφία. Η παιδίατρος όμως κ ο παιδονεφρολόγος επεμεναν ότι ειδικά σε αγόρι κ μαλιστα με εμπυρετη ουρολοιμωξη πρεπει οπωσδήποτε να γινει. Τουλαχιστον ξερω ότι σίγουρα δεν υπαρχει μεγαλου βαθμου ΚΟΠ αφου ο υπερηχος τουλαχιστον ήταν καθαρός. Αργότερα μας έιπανε ότι θα χρειαστεί κ σπινθηρογραφημα για να δουμε αν προκληθηκε καποια βλαβη στα νεφρα.

Τουλαχιστον μας είπαν ότι θα κανει μεν εισαγωγή αλλα το μεσημερι θα βγει. Θέλω κ να ρωτήσω αν πρεπει να παρω κ το γαλατάκι του ή τα κανουν εκέι.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε ηλικία 13 ημερών (!) και επειδή εγώ θερμομετρούσα τον μικρό μου και πιστευα ότι το 37,3 που είχε ήταν πυρετός και για να ησυχάσω, η γιατρός μας είπε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων, με δεδομένο ότι προγεννητικά είχε διαγνωστεί και διάταση στον αριστερό νεφρό..2 καλλιεργειες ου΄ρων σε εξωτερικό ιατρείο έδειξαν μικρόβιο στρεπτόκοκκο που όμως σύμφωνα με την γιατρό κατα πάσα πιθανότητα ήταν εξωτερικό μικρόβιο αφού βρίσκεται στο δερμα μας..έτσι μας είπε ότι θα πρέπει να κάνουμ ΥΠΕΡΕΙΔΙΚΗ καλλιέργεια στο νοσοκομείο, δηλαδή παίρνουν με βελόνα ούρα απευθείας απο την κύστη του. φυσικά η καλλιέργεια βγηκε αρνητική..επειδή όμως είχαμε το ιστορικό της διάτασης, κάναμε υπέρηχο, όπου και επιβεβαιώθηκε η διάταση, αρχίσαμε χημειοπροφύλαξη με αντιβίωση μέχρι να γίνει το μωρό 1 μηνός οποτε και κάναμε την κυστεουρεογραφία για να διαπιστωθεί ή όχι η παλινδρόμηση ούρων που ευθύνεται για πολλές ουρολοιμώξεις..η οποία βγήκε αρνητική..πονάει δεν θα σοθ πω ψέμματα και πολύ μάλιστα...όμως όσο μικρότερο τόσο καλύτερα, και δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά το πολύ..εγώ πσιτεύω αν κρίνω από τον μικρό μου που ήταν 41 ημερών όταν την έκανε ότι δεν θα ταλαιπωρηθεί πολύ..αυριο εμείς πρέπει να κάνουμε το σπινηρογράφημα για να δούμε όχι αν υπαρχει βλάβη στα νεφρά αφού ουρολοίμωξη δεν έκανε, αλλά αν λειτουργεί αποτελεσματικά ο αριστερός νεφρός, αφού με τον υπέρηχο έχει διαπιστωθεί μι μικρή στενωση εκεί που το νεφρό ενώνεται με τον ουρητήρα..και αν μεν η λειοτυργικότητα του είναι καλή, δεν κάνουμε τίποτα και το παρακαλουθούμε έωσότου διορθωθεί απο μόνο του, αν όμως δεν είναι καλή η λειοτυργικότητα ενδεχομένως να χρειαστεί και επέμβαση αποκατάστασης..δυστυχώς όταν εμφανίζεται ουρολοίμοωξη σε βρέφη ή αν υπαρχουν διατάσεις το πρωτοκολλο είναι αυτό υπέρηχος, κυστεογραφία, σπινθηρογράφημα..μην ανησυχείς όμως γιατί είναι΄αρκετά συχνό το φαινόμενο και αντιμετωπίζεται..όσον αφορά αν πρεπει να παρεις το γάλα του, νομιζω πως ναι..θα το ταιζαν αν εμενε εκει ολοκληρη μερα..φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Στις 12/6/09 λοιπον, θα παμε στο Παιδων για τριτη φορα

να κανουμε στην κορη μου αυτην την εξεταση.

Η πρωτη εγινε 6 μηνων,στην οποια ειχε παλλινδρομηση 3ου βαθμου.

Η δευτερη εγινε 2,5 ετων, στην οποια ειχε παλλινδρομηση 2ου βαθμου.

 

Και η τριτη θα γινει μεθαυριο.......

Δεν ξερω αν ποναει ή όχι...παντως εγω

δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να φωνάζει και να χτυπιεται!

 

Μακαρι να εχει διορθωθει το προβλημα!!!!!!!!!Δεν θα το αντεξω ξανα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

..την κάναμε πριν 3 βδομάδες στο Παίδων....

Δεν άντεξα να είμαι μέσα, ήταν μόνο ο πατέρας της...

μην στενοχωριέσαι, είναι εξέταση που επιβάλλεται να γίνει μετά την ουρολοίμωξη.

Εκείνη την ώρα βασανίζονται λίγο αλλά μετά όλα είναι μια χαρά, το ξεχνάνε και συνεχίζουν κανονικά...η δικιά μου χτυπιόταν και φώναζε και όταν τελείωσε μέσα στην καλή χαρά ήταν, όλο γέλια και τραγούδια...

σκέψου ότι είναι για το καλό της!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις μια απο τα ιδια. πριν απο ενα μηνα καναμε την εξεταση (2 μηνων ο μικρουλης μου) και η διαδικασια ειναι οπως περιγραφεται εδω. εγω παντως το προτιμουσα που ημουν μεσα και κρατουσα το παιδακι μου γιατι οταν επαθε την ουρολοιμωξη και πηγαμε στο νοσοκομειο και τον ειχαν στα εκτακτα και τον ακουγα απ εξω απο τον διαδρομο να ουρλιαζει οταν του επαιρναν ουρα κατευθειαν απο την ουροδοχο κυστη κοντεψα να τρελαθω. τουλαχιστον τωρα ημουν κοντα του.

τελοσπαντων, αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι ενταξει, η εξεταση ποναει αλλα εχει να κανει και με το καθε παιδι. νομιζω οτι το δικο μου εκλαψε σχετικα λιγο και οχι οσο περιμενα. μην αποφασιζεις δηλαδη οτι θα πεθανει απο τον πονο. θα πονεσει ναι αλλα μπορει να το περασει και ξεσκουρα. εμεις τελικα δεν ειχαμε τιποτα, οποτε σε λιγες μερες κοβουμε και την αντιβιωση.

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα να ειναι καλα και να μην ξαναπερασετε καμια ταλαιπωρια !!!!

καλη τυχη και κουραγιο !!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΤΑ και εμεις την καναμε την εξεταση στην ιδια ηλικια με εσας και στο ιδιο νοσοκομειο,μην ανησυχεις το πιο πιθανο ειναι να κοιμαται το μωρο και δεν θα πονεσει.

καλα αποτελεσματα ευχομαι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις κ το κουράγιο που μου δίνετε!

Εμένα ο άντρας μου είναι αυτός που δεν αντεχει κ έτσι θα παω μόνη με τη μαμα μου. Και μεις στις 12 του μηνός έχουμε προγραμματίσει.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μητέρες

 

Ενημερωθείτε για τη νέα θεραπεία της ΚΟΠ ( Κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης ) και απαιτείστε από το ασφαλιστικό σας ταμείο τη νέα δοκιμασμένη και ασφαλή μέθοδο. http://alldoctorsmess.blogspot.com/2009/01/blog-post_16.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το μωράκι μου είναι τριών μηνών και μετά από καλλιέργεια ούρων διαπιστώθηκε ότι έχει ουρολοίμωξη που οφείλεται σε κολοβακτηρίδιο. Ο παιδίατρος μας είπε να κάνουμε υπερηχογράφημα νεφρων και κυστεογραφία. Η απορίες μου είναι η εξής: είναι απαραίτητο το βασανιστήριο της κυστεογραφίας; Η κατάσταση δεν μπορεί να αποσαφηνισθεί από το υπερηχογράφημα; Κι αν το πρόβλημα είναι όντως ανατομικό τί γίνεται ύστερα; Επίσης μου ζητήσαν για την κυστεογραφία στείρα καλλιέργεια ούρων. Τί σημαίνει αυτό; Μήπως πάλι καθετήρας; Θα τρελλαθώ...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν φαινεται από το υπερηχογραφημα αλλα όταν διαπιστώσουν ουρολοιμωξη το πρώτο που κοιτάνε ειναι αν τα ούρα επιστρεφουν στην ουροδοχο κυστη (με κυστεογραφία βέβαια). Και ναι ειναι επωδυνη αλλά τουλάχιστον κρατά λίγο και το μωρό σου ειναι μικρό οποτε δεν θα καταλάβει και πολλά. Εαν υπάρχει πρόβλημα αρχίζει χημειοπροφύλαξη (αντιβιωση σε μικρή δόση καθε μέρα) για κάποια χρόνια και κάθε χρόνο νομίζω ξανά κυστεογραφία για να τσεκάρουν αν περασε η ΚΟΠ.Πάντως αν και επώδυνο ειναι κάτι που διορθώνεται οσο μεγαλώνει το μωρο. Συνήθως κανουν και σπινθηρογράφημα νεφρών για να δουν αν η ουρολοιμωξη επηρεασε τα νεφρά. Τσέκαρε το με το γιατρο σου. Σου ευχομαι ολα περαστικα΄.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή madq

 

Η κυστεογραφία θεωρείται απαραίτητη μετά από μία και μόνο διαπιστωμένη ουρολοίμωξη στη μικρή αυτή ηλικία. Πιστεύω ότι ο παιδίατρός σας έδωσε ήδη αντιβιοτική αγωγή σε χαμηλή νυκτερινή δόση που διατηρεί καθαρά τα ούρα του μωρού.

Μετά τον έλεγχο εάν τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά θα διακόψετε την αντιβίωση.

Σε περίπτωση που διαπιστωθεί κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση θα συνεχίσετε την αντιβιοτική χημειοπροφύλαξη για 1 χρόνο.

Εάν η παλινδρόμηση δεν υποχωρήσει η σύγχρονη πρακτική συνιστά κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux για τη θεραπεία της χωρίς επέμβαση.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Για την ώρα, η αντιβιοτική αγωγή που ακολουθούμε είναι 2ml ανά 12ωρο για 10 μέρες. Δυστυχώς, η κυστεογραφία θα αργήσει περισσότερο, οπότε δεν ξέρω τί θα προτείνει ο παιδίατρος στη συνέχεια. Πάντως, ο μικρός ανέβασε πυρετο μόνο μία μέρα (ήταν και ο λόγος που κάναμε την καλλιέργεια) και το βάρος του έχει αρχίσει να αυξάνεται πάλι με γοργούς ρυθμούς. Ελπίζω να μη χρειασθεί να μάθω τί σημαίνει εμφύτευση Deflux ;).

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα!Ειμαστε κ εμεις σε αυτη την διαδικασια,απο 25 ημερων καναμε την πρωτη καλλιεργεια κ βγηκε θετικη δυστυχως.Ξεκινησαμε με ceclor τελειωνε η θεραπεια εβγαινε αρνητικη μετα απο λιγες μερες ξανα θετικη.Δεν θελαμε να κανουμε κυστεογραφια παρα την επιμονη της παιδιατρου μεχρι που κ για τριτη φορα θετικη καλλιεργεια δεν γινοταν.Εως τοτε περα απο γκρινια τιποτα αλλο ετρωγε κανονικα,επαιρνε βαρος,δεν εκανε πυρετο.Καναμε κυστεογραφια κ βγηκε με παλινδρομηση τριτου προς τεταρτου βαθμου.καθημερινα λοιπον septrin κ ο θεος βοηθος...Μακαρι να ηξερα εως ποτε κ αν η καθημερινη δοση εχει ασχημα αποτελεσματα στην υγεια του παιδιου μου.τωρα ειναι 1 ετους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Belina

 

Η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση αντιμετωπίζεται συντηρητικά τον 1ο χρόνο με βραδυνή αντιβιοτική δόση. Εάν παραμένει πέραν του έτους τότε υπάρχει απόλυτη ένδειξη για κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux και οριστική θεραπεία. Το ερώτημα για πόσο χρόνο ακόμη θα δίνετε αντιβιοτικά το λύνει η ελάχιστα επεμβατική παραπάνω θεραπεία. Όσον αφορά τις παρενέργειες χρόνιας αντιβίωσης αυτές κυμαίνονται από αλλεργικές αντιδράσεις, ανάπτυξη ανθεκτικών μικροβίων και απλαστική αναιμία σαν τις πιο σοβαρές.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον έλεγχο εάν τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά θα διακόψετε την αντιβίωση.

 

Ο παιδίατρος μου είπε ότι, όποια κι αν είναι τα αποτελέσματα του υπέρηχου και της κυστεογραφίας, θα ακολουθήσουμε αντιβιοτική αγωγή ενός χρόνου :confused: (1,2 ml Ceclor κάθε βράδυ)

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είπε ότι, όποια κι αν είναι τα αποτελέσματα του υπέρηχου και της κυστεογραφίας, θα ακολουθήσουμε αντιβιοτική αγωγή ενός χρόνου :confused: (1,2 ml Ceclor κάθε βράδυ)

 

Η ιατρική είναι μια επιστήμη που βασίζεται σε αποδείξεις. Εάν δεν υπάρχει ανατομικός λόγος όπως κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση ή υδρονέφρωση λόγω στένωσης σε ένα σημείο της πορείας του ουρητήρα τότε το παιδί έχει τις ίδιες πιθανότητες με όλα τα υπόλοιπα παιδιά να παρουσιάσει ξανά ουρολοίμωξη. Στην περίπτωση αυτή η χρόνια αντιβιοτική αγωγή δεν μπορεί να αντέξει σε καμμία κριτική.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas.emeis nosileutikame prin 20 meres me pureto 41 k na min peftei gia 8 meres.h diagnwsi htan pithani ouroloimwksi h iwsi.aurio tha kleisoume rantebou gia uperixo.antiviwsi peirame 6 meres.elpizw na min egine kapoio lathos k na nai twra to koritsaki mou xwris therapia k me mikrovio sto swmataki tis.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...