Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρδιολογική εξέταση (Για σχολείο)


Recommended Posts

Ψάχνω καρδιολόγο για καρδιολογική εξέταση στην κόρη μου και να μας δώσει την βεβαίωση για την εγγραφή στην Α' Δημοτικού.

 

Στο Μητέρα μου ζητούν 250 €. Μήπως γνωρίζετε κανένα ιδιώτη για να πάρω την βεβαίωση και να την εξετάσει βέβαια αλλά να μου έρθει οικονομικότερα ? Γιατί μεζί με τον παιδοδοντίατρο και τον παιδοφθαλμίατρο θα μας έθει ο κούκος αηδόνι η εγγραφή στο δημοτικό

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιατί δεν πας στο ΙΚΑ οι φίλες μου που έχουν παιδάκια για να πάνε σχολείο όλες αυτό έκαναν..για ποιο λόγο να δώσεις χαβαλέ λεφτα ?

 

Στο ΙΚΑ μας δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο οπότε δεν μας βολεύει.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν΄δεν χρειάζεται να είναι ειδικός μόνο για παιδιά γιατι δεν πάς σε κάποιον απλά χωρίς ταμείο ??

Πόσο να πάρει πια....

 

Αυτό θα κάνω αφού δεν βρίσκω καμία άκρη με το δημόσιο. Πήρα τηλ και το σχολείο και δέχονται από ιδιώτη γιατρό. Τώρα βέβαια είναι τρεις γιατροί φαντάζομαι ότι το λιγότερο 50€ ο καθένας. Μετά θα καταθέσω τις αποδείξεις στην δουλειά γιατί μας καλύπτει το ομαδικό ασφαλιστήριο αλλά θα τα πάρω μετά από ένα μήνα περίπου. Τί να κάνουμε αν δεν πληρώσεις στην Ελλάδα δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάνα κουράγιο!

 

Καταρχήν, ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδάκι σου είναι ο αρμόδιος να σου δώσει το χαρτί που απαιτείται. Κανένα σχολείο δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί το χαρτί του.

Αυτός -υποτίθεται- ότι το ξέρει από τη στιγμή που ήρθε στη ζωή, και γνωρίζει αν ακούει φυσήματα ή αν οι μηριαίες του παιδιού είναι ψηλαφητές ή αν η αρτηριακή του πίεση είναι εντός φυσιολογικών ορίων κάθε φορά που τη μετράει.

Επίσης, έναν αδρό οφθαλμολογικό έλεγχο οφείλει να τον κάνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Για τα δόντια... ας μην το παρακάνουμε, αλλά (ως άνθρωπος που έχω συμπληρώσει από το αγροτικό κιόλας άπειρα τέτοια χαρτιά) σου εξηγώ ότι η παιδιατρική εξέταση είναι ικανή να κρίνει αν το παιδάκι χρειάζεται παραπομπή στον ειδικό. Δηλαδή, αν υπάρχουν ορατές αλλοιώσεις (τερηδονισμός, ή κάποιο ανατομικό, δομικό πρόβλημα στην έκφυση δοντιών), θα σου πει ότι πρέπει να επισκεφτείτε τον ειδικό.

Όλα τα άλλα (μεταξύ των οποίων κάποιες γραφικές μπούρδες του τύπου "προβλήματα μαθησιακά" στο παιδάκι που ΘΑ ΠΑΕΙ στο σχολείο πρώτη φορά), στα συμπληρώνει ωραιότατα ο γιατρός σου.

 

Τώρα, αν μου ζητούσες να σου πω τη γνώμη μου, θα σου έλεγα ότι ένα καρδιολογικό ξεσκονισματάκι (τύπου ΗΚΓ και υπερήχου καρδιάς) θα ήταν καλό να γίνεται, όπως και να εκτιμηθεί από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο (για να μην αρχίσω και το παραλλήρημα και σου πω και για ΩΡΛ ή για το ότι θα ήταν μια καλή ευκαιρία να κάνεις και μια γενική εξέταση αίματος στην οποία θα προσθέσεις και μια μέτρηση σιδήρου & φερριτίνης...)! ΑΛΛΑ... όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, σε δεύτερο χρόνο, κάποτε βρε αδελφέ που θέλεις! Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις για πράγματα που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι σου εξασφαλίζονται από τη δωρεάν υγεία που μας υπόσχεται το ΕΣΥ. Πού μένεις μπας και σου φανώ χρήσιμη?

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα δεν τους καλύπτει χαρτί από τον παιδίατρο για όλες τις περιπτώσεις. Εξετάσεις ζήτησα εγώ από τον παιδίατρο τον περασμένο Οκτώβριο και κάναμε γιατί η Ζέτα κόντευε τα 6 και δεν είχε κάνει ποτέ. Και παιδοφθαλμίατρο πήγαμε πέρσι στο Μητέρα γιατί μας ζήταγαν το χαρτί για το νηπιαγωγείο και της έκανε εξονυχιστικό έλεγχο επί 1 ώρα.

 

Μένω Ζωγράφου και τώρα ψάχνω ιδιώτες γιατρούς (καρδιολόγο και οφθαλμίατρο) να πληρώσω τουλάχιστον την επίσκεψη.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα δεν τους καλύπτει χαρτί από τον παιδίατρο για όλες τις περιπτώσεις. Εξετάσεις ζήτησα εγώ από τον παιδίατρο τον περασμένο Οκτώβριο και κάναμε γιατί η Ζέτα κόντευε τα 6 και δεν είχε κάνει ποτέ. Και παιδοφθαλμίατρο πήγαμε πέρσι στο Μητέρα γιατί μας ζήταγαν το χαρτί για το νηπιαγωγείο και της έκανε εξονυχιστικό έλεγχο επί 1 ώρα.

 

Μένω Ζωγράφου και τώρα ψάχνω ιδιώτες γιατρούς (καρδιολόγο και οφθαλμίατρο) να πληρώσω τουλάχιστον την επίσκεψη.

 

Μπες στο http://www.iatronet.gr για να βγάλει γιατρούς στην περιοχή σου

Link to comment
Share on other sites

Στο Παιδων Πεντέλης να κλέισεις ραντεβού απογευματινό. Θα σου κάνουν τριπλεξ και καρδιογράφημα και μέτρηση σφυγμών κλπ και θα σου δώσουν τη βεβαίωση.

Για οφθαλμίατρο δεν ξέρω. Αλλά αφού είναι για εγγραφή, στο ΙΚΑ λενορμαν, έχει οφθαλμιατρικό σούπερ για τα παιδιά και τους το πας αργότερα το χαρτί. Δε χάθηκε κι ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Στο Παιδων Πεντέλης να κλέισεις ραντεβού απογευματινό. Θα σου κάνουν τριπλεξ και καρδιογράφημα και μέτρηση σφυγμών κλπ και θα σου δώσουν τη βεβαίωση.

Για οφθαλμίατρο δεν ξέρω. Αλλά αφού είναι για εγγραφή, στο ΙΚΑ λενορμαν, έχει οφθαλμιατρικό σούπερ για τα παιδιά και τους το πας αργότερα το χαρτί. Δε χάθηκε κι ο κόσμος.

 

fully έκλεισα ραντεβού στο Παιδων Πεντέλης απογευματινό 60ευρώ. Εσύ έχεις πάει εκεί το παιδί; μέσα στην τιμή των 60ευρώ είναι το τριπλεξ και το καρδιογράφημα ή τα πληρώνουμε έξτρα;

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα δεν τους καλύπτει χαρτί από τον παιδίατρο για όλες τις περιπτώσεις. Εξετάσεις ζήτησα εγώ από τον παιδίατρο τον περασμένο Οκτώβριο και κάναμε γιατί η Ζέτα κόντευε τα 6 και δεν είχε κάνει ποτέ. Και παιδοφθαλμίατρο πήγαμε πέρσι στο Μητέρα γιατί μας ζήταγαν το χαρτί για το νηπιαγωγείο και της έκανε εξονυχιστικό έλεγχο επί 1 ώρα.

 

Μένω Ζωγράφου και τώρα ψάχνω ιδιώτες γιατρούς (καρδιολόγο και οφθαλμίατρο) να πληρώσω τουλάχιστον την επίσκεψη.

 

Μια από τα ίδια και εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ με τον παιδοοφθαλμίατρο. Παιδοκαρδιολόγο ιδιώτη τελικά βρήκες; τι έκανες τελικά με τους γιατρούς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...