Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > θεματα μισθοδοσιας & εργασιακες σχέσεις

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-05-09, 11:54   #1
vvassoula

Περιοχή: Αθήνα
vvassoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Κορίτσια γειά σας.

Είμαι μισθωτή μηχανικός στον Ιδιωτικό Τομέα και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ κατά την διάρκεια της άδειας κυοφορίας-λοχείας.

Είδα σε ένα άλλο post ότι τις δικές μου εισφορές τις πληρώνω μόνη μου σαν ελεύθερη επαγγελματίας. Ο εργοδότης πληρώνει εισφορές???

Έχω ζητήσει διευκρινίσεις απο το ΤΣΜΕΔΕ (τους έχω στείλει email εδώ και κανένα μήνα και περιμένω απάντηση).

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ.
Παλιά 02-06-09, 13:59   #2
eirtap

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα. Θα σου πω αυτά που ξέρω εγώ σαν ελεύθερη επαγγελματίας, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς γέννησα πέρσι τον Ιούνιο.
Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΤΣΜΕΔΕ δε σου αναγνωρίζει εξετάσεις κτλ. αλλά καλά θα κάνεις να τα πηγαίνεις γιατί εγώ πολλές τις πέρασα.
όταν γεννήσεις παίρνεις ένα επίδομα 2500? (καισαρική ή φυσιολογικό).
Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο). Εγώ το πρώτο εξάμηνο δεν το ήξερα, οπότε ζήτησα αναδρομικά τα λεφτά που δικαιούμαι. το δεύτερο όμως, έκανα εγκαίρως τα χαρτιά και είχα μείωση περίπου 400?. Αξίζει τον κόπο. Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης. Αυτά εντομεταξύ δε σου τα λένε στο ΤΣΜΕΔΕ. Και εγώ από άλλη κοπέλα τα έμαθα. Αν θέλεις έχω και την εγκύκλιο.
Αυτά τα ολίγα. με το καλό και το μωράκι σου. Πότε γεννάς? Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό. Γεννάω τέλος Νοέμβρη.
Ο χρήστης eirtap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-09, 06:38   #3
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirtap Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο)...Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης.[/B]
Εγώ που είμαι μισθωτή στο δημόσιο μου είπαν από το λογιστήριο ότι την έκπτωση τη δικαιούμαι κανονικά. Δεν δικαιούται ο εργοδότης μείωση στις εργοδοτικές εισφορές αλλά ο εργαζόμενος τη δικαιούται.
Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν το γνωρίζουν αυτό πολλοί μηχανικοί.

Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-09, 11:57   #4
vvassoula

Περιοχή: Αθήνα
vvassoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια πήρα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν τα εξής:
1. Ο εργοδότης για αυτές τις 119 μέρες δεν πληρώνει τίποτα.
2. Το διάστημα της άδειας κυοφορίας/λοχείας πληρώνω εισφορές μόνο εγώ σαν να ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας.
3. Όταν γεννήσω και για ένα χρόνο, έχω μείωση 50% στις εισφορές (ακόμα κι αν είσαι μισθωτή) στους Κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης.

Αυτά.

Γιατί δεν βγάζουν μια εγκύκλιο οι Χριστιανοί από το ΤΣΜΕΔΕ να μην παιδευόμαστε ?
Παλιά 01-03-10, 00:15   #5
Kat

Kat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα. Θα σου πω αυτά που ξέρω εγώ σαν ελεύθερη επαγγελματίας, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς γέννησα πέρσι τον Ιούνιο.
Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΤΣΜΕΔΕ δε σου αναγνωρίζει εξετάσεις κτλ. αλλά καλά θα κάνεις να τα πηγαίνεις γιατί εγώ πολλές τις πέρασα.
όταν γεννήσεις παίρνεις ένα επίδομα 2500? (καισαρική ή φυσιολογικό).
Αυτό που δεν ξέρουν πολύ είναι ότι για ένα χρόνο μετά τη γέννα έχεις μειωμένες εισφορές. (Αυτό που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο). Εγώ το πρώτο εξάμηνο δεν το ήξερα, οπότε ζήτησα αναδρομικά τα λεφτά που δικαιούμαι. το δεύτερο όμως, έκανα εγκαίρως τα χαρτιά και είχα μείωση περίπου 400?. Αξίζει τον κόπο. Τη μείωση αυτή δε τη δικαιούσαι αν τις εισφορές σου τις πληρώνει εργοδότης. Αυτά εντομεταξύ δε σου τα λένε στο ΤΣΜΕΔΕ. Και εγώ από άλλη κοπέλα τα έμαθα. Αν θέλεις έχω και την εγκύκλιο.
Αυτά τα ολίγα. με το καλό και το μωράκι σου. Πότε γεννάς? Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό. Γεννάω τέλος Νοέμβρη.
Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μηχανικός και ήδη μητέρα ενός αγοριού κι έγκυος στο 2ο. Νιώθω τρομερή οργή προς τη ρατσιστική αντιμετώπιση του ΤΣΜΕΔΕ στις μητέρες και θα ήθελα αν μπορούσες να με παραπέμψεις στην εγκύκλιο σχετικά με τη μείωση που δικαιούμαστε στις εισφορές διότι φυσικά κανείς μα κανείς δεν με ενημέρωσε ποτέ! Ο γιος μου βέβαια είναι τώρα 22 μηνών οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να ρυθμιστεί το θέμα ενόψι του 2ου παιδιού! Ευχαριστώ συναδελφικά.
Ο χρήστης Kat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-10, 09:26   #6
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω την εγκύκλιο αλλά στην αίτηση που έκανα στην υπηρεσία μου, τους παρέπεμψα στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/2008, όπου γράφει :

"Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά 50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλης που ακολουθεί το μήνα του τοκετού."

Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-10, 12:13   #7
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια εγώ δεν ήξερα τίποτα και τις πλήρωσα κανονικά...μπορώ λέτε να τα διεκδικήσω αναδρομικά??
Παλιά 01-03-10, 13:06   #8
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια εγώ δεν ήξερα τίποτα και τις πλήρωσα κανονικά...μπορώ λέτε να τα διεκδικήσω αναδρομικά??
Οπωσδήποτε να ρωτήσεις. Νομίζω η αναδρομική διεκδίκηση είναι μέχρι 2 χρόνια.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-10, 13:38   #9
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.
Ο νόμος που λέει για τη μείωση είναι ο 3655/3.4.2008.
Έχω τη διευκρίνηση για αυτό ακριβώς το θέμα.
Όποια θέλει μπορώ να της το περάσω με φαξ.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 01-03-10, 13:46   #10
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορείς να τα ζητήσεις αναδρομικά. Και να το κάνεις! Θα κάνουν 2-3 χρόνια για να στα επιστρέψουν (έτσι είπαν σε μένα), αλλά αξίζει τον κόπο.
να σου στείλω το φαξ σε πμ αν μπορείς να μου στο στείλεις??
Παλιά 01-03-10, 13:48   #11
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

culte στείλε μου το φαξ σε πμ και θα στο στείλω τώρα που είμαι στο γραφείο.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 01-03-10, 13:49   #12
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στο έστειλα! ευχαριστώ...
Παλιά 01-03-10, 13:57   #13
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπωσδήποτε να ρωτήσεις. Νομίζω η αναδρομική διεκδίκηση είναι μέχρι 2 χρόνια.
Α ωραία ... κι εμένα η κόρη μου είναι 2 και 2 μηνών και ούτε εγώ το ήξερα

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-10, 14:02   #14
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν καταλαβαίνω ... εγώ είμαι μισθωτή στο δημόσιο ... μηχανικός. Μπορούσα να τους πω να μην πληρώνουν εισφορές για εμένα για το διάστημα της άδειας πριν και μετά τον τοκετό (εννοώ την αναρρωτική πριν και τον περίπου 1 χρόνο μετά) και να τα πληρώνω εγώ με 50%μείωση κιόλας????

Παλιά 01-03-10, 14:09   #15
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
culte στείλε μου το φαξ σε πμ και θα στο στείλω τώρα που είμαι στο γραφείο.
σου έστειλα κι εγώ το φαξ σε πμ. Αν μπορείς στείλτο μου κι εμένα.

Ευχαριστώ!

Παλιά 01-03-10, 14:11   #16
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά ο νόμος είναι απ' ότι φαίνεται από τις 3/4/2008 κι εγώ γέννησα 27/12/2007 ... μήπως δε με έπιανε ... Τεσπα ας ξέρουμε βέβαια για το επόμενο

Παλιά 01-03-10, 14:21   #17
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ.

Τελικά απ' ότι φαίνεται με έπιανε κι εμένα από 3/4/2008 και για 8 μήνες! Λέτε να μπορώ να τα διεκδικήσω ... κι αν ναι με ποιόν τρόπο? Θα τα δώσουν ποτέ ή τσάμπα η ταλαιπωρία?

Παλιά 01-03-10, 14:24   #18
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια άλλη ερώτηση: Εμείς επίδομα από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαστε???

Παλιά 01-03-10, 14:49   #19
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω ... εγώ είμαι μισθωτή στο δημόσιο ... μηχανικός. Μπορούσα να τους πω να μην πληρώνουν εισφορές για εμένα για το διάστημα της άδειας πριν και μετά τον τοκετό (εννοώ την αναρρωτική πριν και τον περίπου 1 χρόνο μετά) και να τα πληρώνω εγώ με 50%μείωση κιόλας????

Κανονικά δεν χρειαζόταν να τους πεις τίποτα, έπρεπε το αρμόδιο τμήμα της υπηρεσίας σου να το γνωρίζει και να αποδίδει στο ΤΣΜΕΔΕ τις μισές κρατήσεις. Ούτως ή άλλως όταν δουλεύεις στο δημόσιο δεν μπορείς να τους πεις ότι θα τα πληρώνω μόνη μου απλά αν είναι άσχετοι τους πας εσύ τη σχετική νομοθεσία και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να αποδώσουν τις μισές κρατήσεις.
Παλιά 01-03-10, 15:40   #20
Morchelina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ.

Τελικά απ' ότι φαίνεται με έπιανε κι εμένα από 3/4/2008 και για 8 μήνες! Λέτε να μπορώ να τα διεκδικήσω ... κι αν ναι με ποιόν τρόπο? Θα τα δώσουν ποτέ ή τσάμπα η ταλαιπωρία?
Nα κάνεις αίτηση στην υπηρεσία σου ΧΤΕΣ και κανονικά θα σου τα επιστρέψουν αυτοί και ας πάει η υπηρεσία σου να τα διεκδικήσει από το ΤΣΜΕΔΕ. Μετά τις 3/4/2010 παραγράφονται. Κάνε την αίτηση και τον άλλο μήνα θα στα βάλουν στο μισθό σου.
Παλιά 01-03-10, 15:45   #21
Morchelina

Προεπιλογή

Είχα μία συμφοιτήτρια Βέρα. Λες να είσαι εσύ; Πόσες Βέρες να υπάρχουν;
Παλιά 01-03-10, 16:30   #22
sagia

Περιοχή: athens
sagia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδια και εγω για το θεμα αυτο ενημερωθηκα ΤΥΧΑΙΑ απο το parents την προηγούμενη εβδομαδα!!Βρηκα αυτο http://www.tsmede.gr/ann_info.asp?ann_id=37
το οποιο απο οτι βλεπω τωρα δε δειχνει τιποτα...μμμ...δε ξερω γιατι, ηταν επεξηγηματικο του νομου...τελοςπαντων, το πηγα στη υπηρεσια μου και μου ειπαν οτι δε φταινε αυτοι που δε το ηξεραν, αφου το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους εχει ενημερωσει. Μετα πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ειπαν οτι μπορω να τα ζητησω αναδρομικα και θα τα παρω .... μετα απο 2-3-4 χρονια!τελοςπαντων, μου ειπαν οτι για να κανω την αιτηση δε χρειαζεται βεβαιωση απο την υπηρεσια μου οτι εχουν πληρωθει, αφου το βλεπουν απο το προγραμμα τους. Το μονο που χρειαζεται ειναι να παω στο τμημα εισφορων ενα πιστοποιητικο γεννησης του παιδου (που το εκανα) και μετα να κανω μια αιτηση επιστροφης χρηματων στο αρμοδιο τμημα.αυτα. Απαραδεκτο παντως
Ο χρήστης sagia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-10, 10:41   #23
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ, το β εξάμηνο του 2008 πλήρωσα κανονικά ενώ έπρεπε να μου κάνουν την έκπτωση. Εχω κάνει εδώ και 1 χρόνο αίτηση για επιστροφή χρημάτων, αλλά ακόμη τίποτα. Από τότε και πέρα, όταν είναι να πληρώσω (Οκτώβριο και Απρίλιο) πάω στο ΤΣΜΕΔΕ (και όχι στην τράπεζα) με τη ληγιαρχική πράξη γέννησης και μου κάνουν επί τόπου την αφαίρεση. Σας πληροφορώ ότι η μείωση ήταν για μένα 415? το εξάμηνο....

Όσο για τον ΟΑΕΔ, δεν έχω ρωτήσει ποτέ αλλά δε φαντάζομαι να δικαιούμαστε τίποτα και γι' αυτό μας κάνουν αυτή τη μείωση στις εισφορές.

Εγώ είμαι πολιτικός και σπούδασα Θεσσαλονίκη. Εσείς??

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 02-03-10, 11:11   #24
sagia

Περιοχή: athens
sagia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

eirtap, αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο...αν καταφερες να σου κανουν την μειωση επιτόπου και να γλυτωσεις την διαδικασια των αναδρομικων, που κραταει πολλαααα χρονια...Εγω δουλευω σε δημο και πρέπει κάτι να κάνω γιατι εμενα μου έχουν κανει λάθος και με την ειδικη προσάυξηση (αντι να πληρωσουν τα 57ευρ που ειναι για ασφαλισμενους μετα το 93, μου πληρωναν 81 ευρ) οποτε φαντασου γιατι ποσα μιλαμε...σε ποιο τσμεδε πήγες?
Ο χρήστης sagia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-03-10, 14:08   #25
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια,

έκανα αιτήσεις, το έψαξα και τώρα περιμένω!! Μου είπαν από την υπηρεσία μου ότι υπάρχει τέτοιος νόμος για ΟΛΑ τα ταμεία αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους έχει στείλει καμία ειδοποίηση οπότε κι αυτοί δεν έχουν κάνει τίποτα (ωραίοι κι αυτοί). Οπότε τώρα λένε μάλλον θα μου τα βάλουν στην επόμενη μισθοδοσία. Απλά για την παραγραφή που τους είπα τους φάνηκε περίεργο ... είναι σίγουρο αυτό?? Γιατί αυτό που φοβάμαι είναι μην κινηθούν αργά από εδώ (ως συνήθως) και τελικά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους τα δίνει και μου τα πάρουν πάλι πίσω ...

Παλιά 02-03-10, 14:08   #26
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θεσσαλονίκη μένω οπότε πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ. Ήταν πολύ απλή διαδικασία.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 02-03-10, 14:14   #27
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ, το β εξάμηνο του 2008 πλήρωσα κανονικά ενώ έπρεπε να μου κάνουν την έκπτωση. Εχω κάνει εδώ και 1 χρόνο αίτηση για επιστροφή χρημάτων, αλλά ακόμη τίποτα. Από τότε και πέρα, όταν είναι να πληρώσω (Οκτώβριο και Απρίλιο) πάω στο ΤΣΜΕΔΕ (και όχι στην τράπεζα) με τη ληγιαρχική πράξη γέννησης και μου κάνουν επί τόπου την αφαίρεση. Σας πληροφορώ ότι η μείωση ήταν για μένα 415? το εξάμηνο....

Όσο για τον ΟΑΕΔ, δεν έχω ρωτήσει ποτέ αλλά δε φαντάζομαι να δικαιούμαστε τίποτα και γι' αυτό μας κάνουν αυτή τη μείωση στις εισφορές.

Εγώ είμαι πολιτικός και σπούδασα Θεσσαλονίκη. Εσείς??
Μα τη μείωση αυτή δεν την κάνουν μόνο σ' εμάς. Τι νόμισες? Τους έπιασε στο ΤΣΜΕΔΕ η καλοσύνη? Είναι νόμος που ισχύει για όλα τα ταμεία. Και για το ΙΚΑ το οποίο δίνει 2500επίδομα και παίρνουν και από τον ΟΑΕΔ! Οπότε ...

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και τελείωσα Αθήνα

Παλιά 02-03-10, 15:55   #28
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ είμαι πολιτικός και σπούδασα Αθήνα...
Παλιά 02-03-10, 19:37   #29
Morchelina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά για την παραγραφή που τους είπα τους φάνηκε περίεργο ... είναι σίγουρο αυτό?? Γιατί αυτό που φοβάμαι είναι μην κινηθούν αργά από εδώ (ως συνήθως) και τελικά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους τα δίνει και μου τα πάρουν πάλι πίσω ...
Σου είπα για την παραγραφή γιατί εμένα όταν ήμουν αποσπασμένη δε μου έδιναν το επίδομα μειονεκτικών περιοχών για κανά δυό χρόνια και όταν έκανα την αίτηση μπορούσα να διεκδικήσω μόνο ότι δεν μου είχαν δώσει μέχρι δύο χρόνια ακριβώς πριν την αίτηση.

Αφού ξέραν για τα άλλα ταμεία είναι και δικιά τους ευθύνη που δεν ρώτησαν άρα να επιμείνεις να μπουν στο μισθό σου και να τα διεκδικήσουν αυτοί από το ΤΣΜΕΔΕ.

Μπα δεν πειράζει, Θεσσαλονίκη τελείωσα.
Παλιά 02-03-10, 20:16   #30
Πενιώ

Περιοχή: αθηνα
Πενιώ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια, μηπως εχετε κανενα καλο λογιστη που να ασχολειται με μηχανικους, να μου προτεινετε???
Ο χρήστης Πενιώ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 12:46   #31
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια τελικά ο εργοδότης μου παρότι είχε όλη την καλή διάθεση να μου τα δώσει και να τα διεκδικήσει αυτός από το ΤΣΜΕΔΕ (ίσως με συμψηφισμό με τις εισφορές του επόμενου μήνα) το ΤΣΜΕΔΕ δεν το δέχτηκε και μου είπε να κάνω αίτηση και να τα διεκδικήσω εγώ. Σε πόσο καιρό τους ρώτησα θα τα πάρω ... και μου είπαν ότι τώρα έχουν αναμονή τουλάχιστον 1 χρονο. Αν τα πάρω ...

Παλιά 19-03-10, 13:19   #32
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια τελικά ο εργοδότης μου παρότι είχε όλη την καλή διάθεση να μου τα δώσει και να τα διεκδικήσει αυτός από το ΤΣΜΕΔΕ (ίσως με συμψηφισμό με τις εισφορές του επόμενου μήνα) το ΤΣΜΕΔΕ δεν το δέχτηκε και μου είπε να κάνω αίτηση και να τα διεκδικήσω εγώ. Σε πόσο καιρό τους ρώτησα θα τα πάρω ... και μου είπαν ότι τώρα έχουν αναμονή τουλάχιστον 1 χρονο. Αν τα πάρω ...
Εγώ είχα κάνει αίτηση πέρυσι τέτοιο καιρό. Όταν πριν από 10 μέρες ρώτησα τι γίνεται με το θέμα μου, γέλασαν. Μπορεί να φτάσει και τα 5 χρόνια είπαν. Όταν έκανα την αίτηση είχαν πει 2-3 χρόνια. Φέξε μου και γλύστρησα.
Το ΤΣΜΕΔΕ που ήρθε για πληρωμή στις 30/04 είναι μειωμένο. Φαντάζομαι ότι μου έχουν κάνει ήδη την αφαίρεση. Θα το ρωτήσω βέβαια.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 19-03-10, 14:32   #33
agisilaos

Περιοχή: Pireas
agisilaos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτό με τη μείωση των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο για τις γυναίκες, ή και για τους άντρες; Η γυναίκα μου είναι άνεργη και εγώ είμαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ. μήπως δικαιούμαι εγώ να πληρώνω μισές εισφορές;
Ο χρήστης agisilaos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 15:07   #34
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μπορείς. Κι εγώ έχω κάνει αίτηση να μου επιστραφούν οι εισφορές που αντιστοιχούν μετά τη γέννηση του πρώτου μου παιδιού. Βέβαια την αίτηση την έχω καταθέσει από σεπτέμβρη του '09 και ακόμα περιμένω.

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-10, 15:10   #35
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά ο νόμος είναι απ' ότι φαίνεται από τις 3/4/2008 κι εγώ γέννησα 27/12/2007 ... μήπως δε με έπιανε ... Τεσπα ας ξέρουμε βέβαια για το επόμενο

Ναι, σε πιάνει για το διάστημα από 3/4/2008 μέχρι 27/12/2008. Μην τυχόν και δεν κάνεις αίτηση. Πληρώνουμε τα κέρατά μας σε εισφορές, δε θα τους χαρίσουμε και λεφτά!

Παλιά 19-03-10, 15:12   #36
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα κάνεις αίτηση στην υπηρεσία σου ΧΤΕΣ και κανονικά θα σου τα επιστρέψουν αυτοί και ας πάει η υπηρεσία σου να τα διεκδικήσει από το ΤΣΜΕΔΕ. Μετά τις 3/4/2010 παραγράφονται. Κάνε την αίτηση και τον άλλο μήνα θα στα βάλουν στο μισθό σου.
Εμένα αυτό μου το απέκλεισαν στην υπηρεσία όπου εργάζομαι (δημόσιο). Μου είπαν να κάνω αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ να τα διεκδικήσω από εκεί. Τέλος πάντων, ας τα πάρω τα χρήματα και ας είναι και σε 2 χρόνια.....

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-03-10, 21:06   #37
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agisilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τη μείωση των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο για τις γυναίκες, ή και για τους άντρες; Η γυναίκα μου είναι άνεργη και εγώ είμαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ. μήπως δικαιούμαι εγώ να πληρώνω μισές εισφορές;
Αν θέλεις μπορώ να δω την εγκύκλιο τη Δευτέρα στο γραφείο και να σου πω.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Παλιά 19-03-10, 22:10   #38
Μαριλίνα

Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα συνάδελφοι!!!
Μήπως εκτός από το νούμερο του νόμου μπορείτε να μου δώσετε και το νούμερο του φεκ που δημοσιεύτηκε για να το κατεβάσω από το εθνικό τυπογραφείο.
Ή μήπως τον έχει κάποια σε ηλεκτρονική μορφή να μου τον στείλει με e-mail;
Παλιά 22-03-10, 11:23   #39
eirtap

eirtap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agisilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην εγκύκλιο γράφει πως προβλέπεται μείωση των εισφορών στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες....
Αν θέλεις σου το στέλνω και με φαξ

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008
ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές